Alphens ziekenhuis 'Geen paniekvoetbal' BOUW VAN NIEUW POLITIEBUREAU Politie tegen oude glorie KATWIJK KAN DIT JAAR BEGINNEN Na rokerig brandje in Rijnoord: POLITIE GAAT FIETSEN WEGHALEN BIJ TREIN STATION WOENSDAG 12 APRIL 1978HV3TTTJIP1 Rijnoord praat met andere ziekenhuizen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bestuur van ziekenhuis Rij- noord in Alphen aan den Rijn praat met de besturen van het St. Elizabeth-ziekenhuis in Leiderdorp en het Diacones- senhuis in Leiden over sa menwerking. Maar een nauwe samenwerking zoals ons destijds met het Acade misch Ziekenhuis in Leiden voor ogen stond zit er niet in", aldus FJi. Nauta, voorzitter van het bestuur van het Alp heuse Rijnoord-ziekenhuis. Volgens Nauta wordt in de be sprekingen vooral gezocht naar samenwerking van de specialisten onderling. Hoe die samenwerking gestalte zal gaan krijgen is volgens Nauta nu nog niet te zeggen. "De medische staven zijn dat nog aan het bepraten. Maar", zo verzekerde hij gisteren, "de wil is er aan beide kanten. En ook de besturen willen wel. Het is echter een zaak van lange adem". Hoe die samenwerking ook zal worden, vast staat volgens Nauta wel, dat het Rijnoord- ziekenhuis geen dependance van één van de beide andere ziekenhuizen zal worden. "Op medisch specialistisch gebied zullen de zaken regionaal ge zien wat beter op elkaar afge stemd worden. Vandaar ook, dat we op bepaalde punten samenwerking zoeken met het Diaconessenhuis en op andere punten met het St. Elizabeth- ziekenhuis". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bestuur van het ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn wacht een rapport van de Alphense brandweer af alvorens beslissingen te nemen over eventu ele brandwerende maatregelen. Voorzitter F. H. Nauta: "Dat rapport ligt zeer binnenkort bij ons op tafel, zo is ons toegezegd. Daarom zou het gek zijn om nu plotseling allerlei dingen te gaan doen. Dat zou zoiets als paniekvoetbal genoemd kunnen worden". In de begin deze week gehouden bestuursvergadering werd overi gens wel gesproken over de kleine brand die vorige week woedde in een ruimte in het sou terrain van het ziekenhuis. Die brand zelf bleef beperkt, evenals de schade (ongeveer dertigdui zend gulden), maar de indirecte gevolgen deden zich gevoelen in het hele ziekenhuis. In de gangen en de centrale hal kwam zeer veel rook te hangen, omdat zich tus sen de vuurhaard en de rest van het ziekenhuis geen brand- en rookwerende puien bevonden. De brandweer zal in haar rapport ondermeer aandringen op het aanbrengen van die puien. Alvo rens daar echter over te beslissen wil het ziekenhuisbestuur dat rapport voor zich hebben liggen en de inhoud ervan besproken hebben met de brandweer. Wel heeft het bestuur een maatre gel op korte termijn genomen. Voorzitter Nauta: "De brand is waarschijnlijk ontstaan als ge volg van laswerkzaamheden in een ruimte van de technische dienst. We hebben besloten, dat voortaan bepaalde werkzaamhe den als lassen niet in het gebouw zullen plaatsvinden". Los van eventuele bouwkundige maatregelen te treffen in verband met de brandpreventie staan an dere bouwplannen van het zie kenhuisbestuur. "Plannen die", aldus Nauta, "nog erg vaag zijn en waar ook nog niets van op papier staat". Volgens Nauta wordt er echter wel gepraat en gedacht, "want dat er iets moet gebeuren is zeker. Op zich niet iets ongewoons in een ziekenhuis dat twaalf jaar oud is. Waarbij dan nog komt, dat in het ziekenhuis met zijn tekorten be paalde dingen zijn "blijven zit ten" in het verleden. Een zieken huis dat beschikt over voldoende kapitaal kan de zaak wel aardig bijhouden, maar dat kapitaal hadden wij niet". Rapporten en/of tekeningen liggen nog niet op tafel. Maar Nauta kan om de gedachten te bepalen wel enkele voorbeelden noemen. "We hebben een goede röntgen- kamer en een verouderde rönt- genkamêr, die inmiddels zo lang zamerhand te oud is geworden. Onze polikliniek is veel te klein. We hopen een neuroloog aan te trekken, maar dan moet die ook de beschikking kunnen hebben over een spreek- en onderzoek- kamer. Bovendien moeten de specialisten nu al veel te veel im proviseren". Dat die modernisering van het zie kenhuis nu wat nadrukkelijker om de hoek komt kijken is vol gens Nauta niet toevallig. "We zijn er ons altijd van bewust ge weest, dat er wat zou moeten ge beuren. Maar we waren een noodlijdende instelling en dan is het moeilijk om elders om geld aan te kloppen. Vandaar dat we het eerst gezocht hebben naar maatregelen om ons zelf te bewij- Rijnoord-voorzitter F.H. Nauta: Hetgeen het gesprek met de be stuursvoorzitter van het zieken huis als vanzelf brengt op het aantal patiënten. De gemiddelde bezetting van de bedden verbe terde in de loop van het afgelopen jaar aanmerkelijk vergeleken bij het jaar daarvoor. Nauta laat zich over die verbetering voorzichtig uit, zegt alleen maar te hopen, dat "Bedden vorig jaar beter bezet die verbeterde bedbezetting een blijvende zal zijn. Een hoop die dan wordt ingegeven door het feit, dat de specialismen in het ziekenhuis beter bezet zijn. 'Dat geeft vertrouwen bij de huis artsen, zodat die hun patiënten indien nodig dan ook naar ons verwijzen. Bovendien zijn de contacten met de huisartsen aanmerkelijk beter geworden". KATWIJK - De gemeente Katwijk kan in 1980 rekenen op een bedrag van zo'n acht miljoen gulden van het minis terie van binnenlandse zaken voor de bouw van een nieuw politiebureau. Dit bericht is doorgedruppeld uit het ministerie en heeft inmiddels, hoewel nog niet offi cieel, de Katwijkse politie en het gemeentehuis in de bad plaats bereikt. De bouw van het nieuwe bureau is nood zakelijk, omdat de gemeentepolitie van Katwijk in haar huidige onderkomen aan de Voorstraat met een ernstig ruimtegebrek kampt, iets dat een optimaal functioneren van het korps niet ten goede komt. De bouw van het nieuwe bureau kan wellicht al in november van dit jaar starten, mits er aan twee voorwaarden wordt voldaan. Op de eerste plaats dient de gemeen teraad van Katwijk zich dan be reid te verklaren de acht miljoen aan bouwkosten voor te financie ren. Hij moet dus een bedrag op tafel leggen, dan in 1980 van het rijk wordt terugontvangen. Bo vendien moet het bureau dan komen op de plek, die altijd voor dat gebouw is gedacht, namelijk aan de Piet Heinlaan tegenover het luxe woongebouw „De Vij verhof'. door Jos van der Meer Die tweede opmerking lijkt over bodig, maar is dat zeker niet. Zo wel burgemeester mr. C.A. Bos van Katwijk als korpschef van politie P. B. N. de Jong bevestig den namelijk desgevraagd te genover ons, dat de dienst Open bare Werken te Katwijk een rap port heeft opgesteld over de mo menteel 't meest geschikt ge achte bouwplaats voor het nieuwe bureau. Volgens De Jong blijkt de dienst in dat rapport een voorkeur te vertonen voor bouw op de braakliggende grond naast zalencomplex Tripodia nabij de Hoorneslaan. Dit duidt erop dat de dienst van wethouder drs. J. Bergman (CDA) bouwen aan de Piet Heinlaan maar het liefst wil vergeten. den gekozen. We hebben een be- stekklaar plan van architect Mas tenbroek uit Den Haag voor de Piet Heinlaan, dat voldoet aan de nieuwste normen die worden ge steld bij de bouw van politiebu reaus. Binnen zes weken kan dat ontwerp aanbestedingsklaar zijn. Nou, dan vind ik dat er hele dui delijk en doorslaggevende.argu menten moeten zijn voor veran dering van bouwplaats en daar mee voor het maken van een ge heel nieuw ontwerp". De heer De Jong zet vervolgens voor ons op een rijtje welke ar gumenten openbare werken in het rapport (dat kort geleden door afgevaardigden van ge meentebestuur, politie en open bare werken is besproken) noe men voor bouwen naast Tripodia. Hij laat er direct zijn mening bij horen: Jammer Politiechef De Jong - die „erg blij" is dat er nu na vijf jaar plannen makerij een uitspraak van het ministerie over de bouw op til is - vertrouwt ons toe, diep in zijn hart een voorstander van een nieuw bureau aan de Piet Hein laan (op de „oude" plek dus) te zijn. „Ik sta echter open voor een andere bouwplaats", aldus De Jong, die deze opmerking in de loop van ons gesprek enigszins afzwakt. De corpschef: „Waar ons korps met name baat bij heeft is een beslis sing over die nieuwbouw en liefst zo snel mogelijk. Kijk, de plan nenmakerij voor een bureau aan de Piet Heinlaan heeft geld ge kost, 300.000,- totnogtoe. Het is natuurlijk jammer van de energie die je in zo'n plan hebt gestopt én zonde van dat geld als er nu plot seling een andere plek zou wor- ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie is van plan om binnenkort een eind te gaan ma ken aan de dagelijkse fietsen- chaos bij het station. Elke dag op nieuw staan tegen de gevel van het stationsgebouw tientallen fietsen geparkeerd, terwijl een verkeersbord duidelijk melding maakt van het feit, dat dit verbo den is. Een politiewoordvoerder: "Het loopt de laatste tijd echt de spui gaten uit. We willen op deze ma nier nog één keer waarschuwen, maar helpt dat niet, dan zullen we beslist gaan optreden." Dat optreden zal erin bestaan, dat de politie foutief geparkeerde fietsen met auto's zal afvoeren naar het politiebureau, waar de betrokkenen hun fiets dan weer ALPHEN AAN DEN RIJN - Een voetbalteam van de Alphense politie zal vrij dag aantreden tegen een ploeg van oud-internati onals. Een confrontatie tussen elf "recre anten" en elf voormalige "top sporters". De politiesport in Alphen heeft een niet zo bekende klank als de na men van de oud-internationals die hierheen komen. Toch be staat de Politie Sport- en Ont spanningsvereniging Alphen dit jaar een kwart eeuw. Bewust heeft het bestuur van die vereni ging dan ook voor een jubileum programma gekozen, waarbij de Alphense bevolking nauw be trokken wordt. Ton Rutting, de 29-jarige voorzitter van de PSVA, zegt daarover "Ie dereen heeft zo een bepaald beeld van een politieman. Als je een sportwedstrijd speelt kijkt men toch nog vreemd. Vaak is er ook sprake van een stuk overschat ting en denken de mensen dat de politieman een "Spartaanse" op voeding krijgt. Maar dat is na tuurlijk ook niet zo". Het Alphense politiekorps, dat in 1953 nog geen 25 man telde, heeft nu 85 leden. In de beginjaren be stond er nog geen dienstsport en gold de PSVA als de club die een goede lichamelijke conditie en sportieve geest bij de korpsleden trachtte te kweken. De PSVA heeft zijn activiteiten dan ook al tijd op een breed terrein ontwik keld. "De PSVA heeft zijn bestaansrecht ook altijd bewezen", vindt Ton Rutting. "Door zijn onregelma tige diensttijden moet hij dan vaak verzuimen. Dat kan hij on dervangen door aan sportwed strijden van de NPSB (nationale politiesportbond) deel te nemen. De andere politiekorpsen kam pen immers met hetzelfde pro bleem". Nog steeds beschikt men in Alphen over een bijzonder sterk volley balteam, dat sinds jaar en dag tot de drie sterkste politieteams van Nederland wordt gerekend. "Voor een klein korps kunnen wij bijzonder goed meedoen", al dus Rutting. "Ons toernooi geldt dan ook als één van de sterkste van Nederland." Slechts grotere korpsen kunnen op dit gebied wedijveren met Alphen. Het vol leybalteam is van oudsher het pa radepaardje van de PSVA. Rutting: "Maar in het verleden wa ren we ook goed in auto en mo torsport. Dat was nog in de tijd van de toenmalige korpschef Groothuize. Toen gebeurde het ook dat soms het halve korps op pad was voor een autorit in Bra bant. Daar zijn erg veel successen mee geboekt. Nu is het ondenk- baar geworden dat een half korps er op uittrekt." Opvallend, maar wel verklaarbaar, is dat de Alphense politie buiten het volleybal om, nooit echt heeft uitgeblonken in teamsporten. Het korps was daar gewoon te klein voor. "Voetbal is voor een korps als het onze niet op te bren gen. Als je eèn flink aantal men sen bijvoorbeeld elke dinsdag zou laten trainen, wordt het voor de dienst ook moeilijk. In de competitie spelen we ook geen voetbal. Daarom zullen we tegen de oud-internationals met een gelegenheidsteam komen. Dat kan niet anders, maar ze zijn wel enthousiast", aldus Rutting, "de ouddnternationals zullen de poli tie dan ook wel op het verkeerde been zetten." De discipline die de politie in het dagelijkse leven van de burger verlangt, kan door henzelf soms moeilijk worden opgebracht. PSVA-voorzitter Rutting schroomt niet dat toe te geven. "Politie sport op zich is vrij hard", meent hij. "Zeker team sport. Als je twee politieteams te gen elkaar ziet spelen, verwacht je dat ze zich -netjes gedragen. Maar als je ziet hoe vaak er exces sen optreden, merk je dat het goed is dat de NPSB een straf- commissie heeft. Wat dat betreft kunnen we de hand best wel eens in eigen boezem steken." Binnenkort hoopt het Alphense politiekorps (naast de PSVA) over een gediplomeerd sportin- structeur te beschikken. Rutting vervolgt: "Als korpsleiding heb je een zeker verantwoorde lijkheid in deze. Ook zelfverdedi ging is bijvoorbeeld belangrijk voor een politieman. Hij moet aan steeds hogere eisen voldoen en ook het onderricht van de condi tie moet daar aangepast zijn. Dus is het belangrijk dat er een spor- tinstructeur bij komt". „COENTJE" OOK VAN PARTIJ ALPHEN AAN DEN RIJN - Overmorgen speelt de jubilerende Alphense politiesportvereniging een voetbalwedstrijd tegen een elftal van oud-internationals. Het team van de oude glorie zal worden samenge steld uit de volgende spelers; Tinus Bosselaar (Sparta), Coen Moulijn, Theo van Duyvenbode, Henk Schouten (Feyenoord), Piet Lagarde (SC Enschede), Frans Bouwmeester (Feyenoord), Daan Schrijvers (NAC), Roel Wiersma, Peter Kemper (PSV), Piet Ouderland, Joop Stoffelen (Ajax), Henny van Nee (Heracles), Tonny van Ede, Jan Villerius (Sparta), Tonny van der Linden (DOS). De wedstrijd, die om 20.00 uur begint, wordt geleid door Ben Hoppen brouwer. Vooraf is er een politiehondendemonstratie 19.00 uur). Bur gemeester Gallas van Alphen verricht de aftrap. De opbrengst van de avond komt ten goede aan de invalidesportvereniging RESA in Alp hen. Op het jubileumprogramma staan verder o.m.: een volkscross op 20 mei, een receptie op 25 augustus, een korpssportdag op 28 augustus, een puzzclrit op 7 oktober, een internationaal voetbaltoernooi op 19 okto ber, hengelsporlkampioenschappen op 14 september en een waterpo- lowedstrijd tussen PSVA en landskampioen AZC op 22 september. politiebureau in die gemeente. OW „Openbare werken kiezen uit ste- debouwkundige overwegingen voor dat nieuwe bouwperceel. Ze vinden namelijk dat er daar meer parkeergelegenheid is te verwe zenlijken, het bureau kan daar volgens hen beter in het groen worden verpakt én er kan een grotere binnenplaats worden gemaakt. Nou, dat mooi in groen verpakken is voor mij als poli tieman niet zo'n goed argument. Verder verwacht ik dat, als het bureau aan de Piet Heinlaan komt, er minder politiemensen met de auto naar hun werk zullen komen dan wanneer ze naar de Hoorneslaan moeten. Dat geldt wellicht ook voor bezoekers. Tot slot is het wel zo, dat we aan de Piet Heinlaan een wat krappe binnenplaats zullen krijgen". Overleg De politiechef vertelt ons intussen met spanning af te wachten wat er omtrent de bouwplaats van het „Gistermorgen hebben burge meester en wethouders over dit punt vergaderd. Ik verwacht dat de heer Bos mij deze week een aanwijzing zal geven welke kant ik zal moeten uitwerken: richting "oude" plek of richting naast- Tripodia. Als de keuze valt op de oude plaats aan de Piet Heinlaan, dan moet de gemeenteraad daar over zo spoedig mogelijk worden geïnformeerd. Als ze valt op de tweede mogelijkheid, dan moet er een nieuw plan worden ge maakt. Daarvoor moet dan geld op tafel komen". En dan: "Kijk, als die mogelijkheid een béter bureau oplevert, dan geven we daar als politie natuur lijk de voorkeur aan. Ik zeg vooral: zorg voor een goed ont werp, zorg voor geld, dan zorgen wij er wel voor dat dat bureau er snel komt. Daarbij is goed over leg, dat best veertien dagen extra tijd mag kosten, met alle betrok ken partijen onontbeerlijk!" Burgemeester Bos van Katwijk wilde gistermiddag na de B en W-vergadering niet uitgebreid ingaan op de ontwikkelingen die er gaande zijn rond de bouw van het nieuwe politiebureau in zijn gemeente. „Eerst wil ik de urgen tiebepaling daarvan door het mi nisterie van binnenlandse zaken zwart op wit hebben. Dan geloof ik pas echt dat het 1980 is gewor den", aldus de heer Bos, die te vens hoofd van politie in Katwijk Over het rapport van openbare werken, waarin het perceel naast Tripodia als beste bouwplaats voor het gebouw wordt genoemd, zegt de burgemeester dat dit moet worden gezien als een her bezinning. „Over dat rapport moeten wij te zijner tijd de kop pen nog eens bij elkaar steken", aldus de heer Bos, „Het is nu nog niet zover dat we beslissingen gaan nemen. Daarom zijn er wat mij betreft nog geen duidelijke argumenten tegen bouwen aan de Piet Heinlaan". Wie hier z'n karretje blijft "stallen", kan zijn vehikel binnenkort (tegen een boete van 5) bij het politiebureau gaan afhalent zullen kunnen ophalen tegen be- proces-verbaal worden opge- "Wat er dan verder gebeurt zal een taling van 5 boete. Tegen hen maakt en bovendien zal de fiets in zaak zijn van de officier van jus- die de boete niet willen betalen zal beslag worden genomen. titie", aldus de Alphense politie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23