Brandts vreest andere" Cruijff I' Waarom is PSVeigenlijk niet veel populairder? DAT TWENTE SPELEN WE VANTVEL "Tegen die 100.000 zie ik toch echt wel op" DINSDAG 11 APRIL 1978 PAGINA 9 Fondant De wat opgeklopte verhalen die bij een kampioenschap wor den afgestoken, zoals nu bij PSV. irriteren en vermoeien me altijd wat. De helden wor den van de fraaiste beschilde ringen voorzien. En is de lof, door de buitenwacht aange reikt, niet helemaal bevredi gend. dan nemen de spelers zelf de penseel ter hand om in geuren en kleuren de presta ties reliëf te geven. Jan van Beveren ("weer in absolute topvorm", zo werd er geschre ven) deelt Kees Rijvers ("de trainer die zoveel meJiselijk- heid in zijn vak doet") bijna in een hogere macht in (hoewel kleine Kees af en toe ook behoorlijk heeft lopen zeu ren), Jantje Poortvliet, uit Arnemuiden weggevist, blijkt zich tot een "kanjer" te hebben ontwikkeld enz. Ach, natuurlijk, PSV heeft er een best seizoen opzitten. En waarschijnlijk verdient elke ploeg bij het innen van de kampioenstitel heel even een standbeeld dat van louter fondant is opgetrokken. Maar de ellende is dat ik een goed geheugen bezit, ik ont houd al die termen. En als PSV straks in de Uefa-Cup- finale al of niet door eigen schuld met 1-0 verliest dan hoor ik héél andere dingen. Dan blijkt Rijvers plotseling uit een doodgewone moeder te zijn voortgekomen en Poortvliet wordt van een "kanjer" weer een vis van doodgewone afmetingen... En Door Ruud Paauw daar heb ik nogal wat moeite "Plaats" Tv-commentator Theo Reitsma stelde zondagavond aan doelman Jan van Beveren een aardige vraag: waarom is PSV buiten Eindhoven en omgeving betrekkelijk weinig populair, waarom spreekt de ploeg elders in het land maar weinig tot de verbeelding; kortom, waarom heeft PSV op dit moment nog niet de plaatsin Nederland ver overd van Fëyenoord en Ajax in hun glorietijd? (Reitsma vroeg alleen waarom PSV buiten zijn eigen plaats niet zo lekker ligt"; ik breid de vraag nog wat verder uit). Van Beveren wist daarop het antwoord niet, stond er ook niet lang bij stil. Toch is het wel eens nuttig om te kijken wat daarvan de oor zaak kan zijn. Allereerst ge loof ik dat de plaats waar je als club speelt er iets mee te maken heeft. Eindhoven en Brabant, het is toch iets an ders, het heeft een geringere uitstraling dan het dicht bevolkte westen met steden als Rotterdam en AmsterdamDe ambiance, de sfeer is anders. Dan verder: de persoon lijkheden die zo'n team ma ken, karakter geven. Feyenoord met Van Hane- gem, Israël. Moulijn en Ajax met Cruijff, Swart. Keizer, Mulder, Krol hadden naar mijn gevoel meer "kleur", zorgden voor meer tierelan tijnen; het leven "bruiste" wat meer in die ploegenPSV heeft dat soort spraakmakende persoonlijkheden niet. Buiten clubverband, in het Neder lands elftal bijv. vallen ze ook veel minder op. De Eindho- vense ploeg speelde dit seizoen goed, soms zeer sterk. Als ploeg een compact geheel. Maar wat te rechtlijnig-, te weinig zwierig om ver buiten de eigen stadspoorten hele maal te worden geaccepteerd. Kracht Een andere vraag is natuurlijk of PSV-1978 sterker is dan Feyenoord-1970 of Ajax 1971-73. Want kracht staat los van dingen als "kleur" en "tierelantijnen" en of je wel of niet getapt bent. Óver het antwoord op die vraag valt eindeloos te kissebissen. Per soonlijk geloof ik niet dat PSV-1978 in volle vorm zou zijn opgewassen tegen Ajax- 1971 in volle vorm. maar wel aardig in de pas zou blijven met Feyenoord-1970. Niet vergeten mag ook worden dat opmerking van Ab Rozijn, de clubarts van de Deventena- ren. Die zou, volgens de Al- kmaarders, op zeker moment hebben geroepen: "Schop 'm hardstikke dood". Rozijn ontkent dat. Hij zou heb ben gezegd: "Geef 'm een rot- schop" en daarmee de bal be doeld hebben. Ik geloof er niets van dat Rozijn "Schop 'm hardstikke dood" heeft geroepen. Daar heeft die man geen enkele baat bijAan dooie mensen verdienen art 's niks. Miljoen Frans van Egmond ...welke sponsor koopt voor hem een paar ouderwetse bre tels?... PSV wat klaarspeelde dat Feyenoord noch Ajax lukte: ongeslagen landskampioen worden. Het grote verschil tussen Ajax en Feyenoord uit de glorietijd en PSV-nu ligt nog altijd in ternationaal. Zolang PSV de Europa Cup I en de Wereld Cup niet in zijn prijzenkast heeft staan... Pas als dat ge beurt, zal-naar ik vermoed - de rest van Nederland zich aan PSV gewonnen geven. Arts In één der dagbladen las ik dat er bij Go Ahead-AZ enige trammelant ontstond o De KNVB heeft het miljoenste lid ingeschreven en de bond stond daar uiteraard uitge breid bij stil. Voetbal is en blijft volkssport nr. 1. Staats secretaris Wallis de Vries vroeg zich bij die gelegenheid af of "het voetbal in Neder land niet te veel de overige takken van sport gaat over heersen". Een vraag die je vanuit verschillende ge zichtshoeken kunt beant woorden. Natuurlijk, een mil joen leden is een mooie hoeveelheid. Maar andere bonden zijn in de loop der ja ren ook fors gestegen. Tegen dat gestegen ledental van de KNVB staat echter naar mijn idee een slinkende pu blieke aandacht voor de voetballerijLaat ik me even beperken tot Leiden. Dat kan best niet maatgevend zijn, maar ik doe het toch. Hoeveel i zitten er nu eigenlijk nog op de tribunes bij clubs als UVS, Roodenburg. LFC, Lugdunum? Toch veel minder dan een jaar of wat geleden. Toen ik hier 17 jaar geleden als sportverslaggever begon Men er was een wedstrijd LFC-Roodenburg dan hoorde je daar over pratenop straa t in het cafe, bij de sigaret- tenboer. Ik hoor nou niks Statistisch zal wel vaststaan dat er in Leiden nog nooit zo veel mensen voetballen als nu en toch is de voetballerij in ze ker opzicht hier dóód. Het zware woord moet er maar eens uit. Als je in deze stad echt wat wilt beleven, moetje naar het bas ketballen in de Vijf-Meihal gaan. Daar is opwinding en sensatie. Daar gebeurt iets dat het bloed door de aderen doet suizen. Geen voetbal ploeg in Leiden haalt tegen woordig de toeschouwersaan tallen die daar komen. Waarmee ik maar wil zeggen: het ledental van een bond zegt niet alles. Bretels Nu we het toch over basketbal hebben: de manager van het zo opgewekt aan de weg tim merende PILeidenFrans van Egmond (hier eerder ten to nele gevoerd door zijn wat dubbelhartige wijze van re deneren) strijdt nog altijd voor een wat grotere ac commodatie van zijn ploeg. Dat is niet alleen zijn goed recht.het isookzijn plicht.Het publiek, dat naar P/Leiden komt kijken, moet een plaats kunnen bemachtigen en niet buiten de deur blijven staan. Enige tijd terug heb ik al op de moeilijkheden in dit verband gewezen: je kunt op basis van die hachelijke sponsor-struc tuur in de basketballerij maar niet zo een hal uit de grond stampen. Van Egmond heeft daar uiteraard geen boodschap aan. Hij leeft, wat PILeiden betreft, bij^Ètet mo ment. Er moeten nu oplossin gen komen. En laat ik daar geen twijfel aan bestaan: Leiden heeft wat de play-offs (de beslissingswedstrijden) aangaat de plicht in de ad- hoc sfeer het onderste uit de kan te halen voor PILeiden Het zou treurig zijn als P/Lei den daarvoor naar elders zou moeten uitwijken. Maar het taalgebruik dat Van Egmond daarbij hanteert, dat kan ik pas aan na een goed glas port. 'In het prog ramma "Langs de lijn" zei hij zondag: Met de Leidse Sport stichting valt wel te hoepelen maar het beleid van de ge meente, daar zakt mijn broek bij af. Een manager dus in de kleuters feer. Een hoepel en een afzak kende broek. Heeft die sponsor nou echt niet een paar duiten om een paar ouderwetse bre tellen voor Van Egmond aan te schaffen? Het publiek blijft dan véél bespaard. BARCELONA - "Wat goed is, komt snel". De uitspraak gaat nog steeds op. Kijk maar naar de bliksemcarrière van Ernie Brandts. "Ja. het is met mij krankzinnig ge gaan. Vorig seizoen zat ik nog erg rot. Wat wil je? Ik voetbalde bij De Graafschap dat degradeerde. Toen haalde Rijvers meerweg. Ik dacht: het is natuurlijk geweldig dat je bij PSV komt, maar meer dan "één van de zestien" word je er natuurlijk voorlopig niet". "Heus, ik veronderstelde dat ik in mijn eerste seizoen bij Philips heel veel op de bank zou moeten zitten. Tot mijn verrassing be landde ik meteen in de basis". "Nu heb ik al een kampioenschap meegemaakt, voetbal ik morgen voor honderdduizend mensen in Barcelona en heb ik gehoord dat Happel er zelfs over prakkezeert om me naar Argentinië mee te nemen. Ongelooflijk allemaal. Werkelijk, soms kan ik er zelf niet over uit. Het is ook allemaal zo snel gegaan". In de eredivisie maakte Ernie Brandts tot nu toe voor zijn Eindhovense broodheer nog geen enkel doelpunt. In de UEFA Cup bleek de voorstopper daar entegen wél productief. En nog wel op momenten dat de Rijver s-brigade in zak en as zat. Toen tegen FC Magdeburg de nood immers het hoogst was, liet hij twee doeltreffende kopballen van zijn kortgeknipte, rode haar dos vertrekken. Hij kopte er PSV mee tot Barcelona. Tegen het team vam maestro Johan Cruijff ziet de 22-jarige Brandts bepaald niet op. "Na de wedstrijd in Eindhoven kan ik over Barcelona alleen zeggen dat het me nog tegenviel ook. Ik weet uiteraard te weinig van Bar celona af om er over te oordelen. Maar de ploeg lijkt me veel te veel afgestemd op Johan Neeskens en Johan Cruijff. En ik geloof dan ook dat als een Johan Cruijff wegvalt, Barcelona niet meer is dan een middelmatige ploeg uit de eredivisie hier. Een NEC bij voorbeeld". "Over Johan Cruijff gesproken, na tuurlijk. hij kréég in de wedstrijd in Eindhoven amper steun van zijn ploeggenoten. Maar aan de andere kant deed hij die avond toch zélf ook heel weinig. Hij was vaak zó passief, dat ik dacht: met zo'n fantastisch salaris kun je je dat toch eigenlijk niet permjtte- Ernie Brandts: "Johan zal wel wraak willen voor die avond in Eindho- "Al ADVERTENTIE "Maar morgenavond, als er een honderdduizend op de tribunes zitten, zal Johan Cruijff het zich wel moeilijk kunnen veroorloven om er niet al te veel aan te doen. Pufc>ll6K Daarom vrees ik nu een andere Johan, een geïnspireerde Cruijff. Ook al omdat hij misschien toch wel een soort wraak zal willen nemen op die avond in Eindho ven, op het publiek dat hem toen uitfloot. Tenzij Cruijff op het ogenblik al zoveel lak aan de voetballerij heeft gekregen dat hij denkt: ze zien maar, ik dien mijn tijd, mijn seizoen, hier wel ;r natuurlijk nóg c om te trachten Cruijff uit te schakelen. Deze: laat hij zich ver naar achter zakken dan pakt Willy van de Kerkhof - of Gerry Deijkers - hem en trekt hij naar voren dat is hij voor Poortvliet. Overnemen dus, hè". In zijn voetballoopbaan speelde Ernie Brandts nog i zoveel publiek als morgenavond het geval zal zijn. "Tegen die honderdduizend zie ik toch wel op. Het publiek kan een ontzettend belangrijke rol spe len. Het kan een Cruijff stimule ren, de andere spelers van Bar celona opzwepen, de hele boel gek maken. En dan kunnen er rare dingen gebeuren. Al schijnen we een hele goede scheidsrechter te hebben. Dat is in elk geval een geruststelling. PSV gaat bovendien alleen naar Barcelona om de finale te halen" uit". Als morgenavond scheidsrechter Wurtz voor de eerste maal fluit, sprint Jantje Poortvliet dan weer onmiddellijk in de richting van Johan Cruijff? "Dat zal wel. Al hebben we het morgenmiddag eigenlijk pas over de taktiek. Maar ik verwacht inderdaad dat Rijvers Jan Poortvliet weer in de man dekking op Cruijff zal zetten. Dat Jantje hem moet volgen waar hij ook gaat". VOETBAL - De Westduitse Bun- desliga-club Borussia Mön- chenglad bach heeft in het seizoen '76/'77 een recordomzet van 11.260.069 mark gemaakt. Na aftrek van de kosten bleef een winst over van zes ton. VOETBAL - Vijftien van de zestien deelnemende landen aan het we reldkampioenschap voetbal in Argentinië hebben tot nu toe 52 oefenwedstrijden gespeeld. Al leen Hongarije oefende nog niet. Nederland, Argentinië, Frank rijk, Polen en Schotland (dat slechts eenmaal uitkwam) heb ben nog geen nederlaag geleden. VOETBAL - Brazilië heeft gisteren in een vriendschappelijke wed strijd de nationale ploeg van Saoedi-Arabië met 6-1 verslagen. Met de rust leidden de Brazilia nen al met 3-0. VOETBAL - George Knobel ver trekt aan het einde van dit seizoen bij MVV. Twee jaar gele den was er al sprake van dat hij de Maastrichtse eerste divisieclub zou verlaten, maar toen vond hij het een plicht om MVV in de ere divisie terug te brengen. Nu dat weer een dubbeltje op zijn kant wordt heeft hij de knoop doorge hakt en contacten met een Belgi sche club aangelegd. BRUSSEL - Bij Anderlecht liggen ze echt niet wakker voor de tweede Europa-Cupwedstrijd tegen Twente. Daarvoor zijn twee redenen. Zaterdagavond heeft de Brusselse club met een licht vertimmerde ploeg goed en zonder li chamelijke averij kunnen trainen (en winnen met 0-2) op Winterslag, de Limburgse club uit de middenmoot van de klassering. Ten tweede; trainer Raymond Goethals is opgewekt teruggekeerd uit Eindhoven. "Dat Twente spelen we van het veld", was zijn commentaar. Zelfoverschatting is niet helemaal uitgesloten, maar er zijn voor de Brus selse club toch flink wat aanwijzingen dat de successen van de jongste maanden niet toevallig tot stand zijn gekomen. Doelman Nico de Bree en Arie Haan op het middenvelden hebben een conditie die velen ze kan benijden. Op Winterslag loodste De Bree zijn elftal feilloos door een kwaad eerste half uur. Arie Haan was de uitblinker zaterdag. Terecht werd hij door de meeste Vlaamse verslaggevers als de figuur van de dag aangewezen, wat voor velen onder hen een ommekeer in de beoordeling betekent. Haan heeft hard moeten werken bij Anderlecht om zover te komen. Maar dat heeft hij de laatste maanden ook gedaan. In het Anderlechtse middenveld is hij de spil waarom het nogal eens draait. Haan zelf denkt ook niet toevallig aan een nieuwe kans in het Nederlandse elftal. Goede moment Die wedstrijden tegen Twente brengen hem op het goede moment in de Hollandse actualiteit. Opvallend voor Haan dit seizoen bij Anderlecht is zijn constant goed presteren. Haan dosec-rt nu meer zijn inspanningen en houdt de belangrijke wedstrijden van zijn club voor de uitschieters. Tegen Twente dan nog maar eens. Op Winterslag heeft Arie Haan de twee Anderlecht-doelpunten aangegeven. Twee vrije trappen die tel kens door de kwieke Francois Van der Eist gevat werden overgenomen en tot tegen de touwen werden verlengd. Zaterdag speelde Anderlecht zonder Rensenbnnk. Robbie sukkelt niet alleen met een weerbarstige conditie: hij is ook herstellende van een kneuzing aan de borstkas. Toch heeft de Brusselse hem morgenavond nodig. Samen met Frankie Vercauteren, die zaterdag ook al op de inval- lersbank bleef zitten. Vercauteren is de aangever van Rensenbrink en zeker de man die het best het intelligentiespel van de Nede'rlandse spits kan volgen. Morgenavond zijn ze er alle twee. De vervanger van Rensenbrink. de jonge Bouvi deed het zaterdag op Winterslag behoorlijk, maar tegen Twente zal hij zeker te licht uitvallen. Vandaar die voorzichtigheid van de clu bleiding. Geen overhaast wederoptreden van Rensenbrink. Dat Peter Ressel weg is bij Anderlecht, is nauwelijks te merken. Ressel bleeft door zijn professionele inzet nogal gemakkelijk in het elftal. Maar toekomst zat er voor hem niet meer in. Voorzitter Vanden Stock wilde hem tot het einde van de Europese campagne behouden, Goethals ver zette zich niet tegen een vervroegd vertrek. Ressel vertrok dan maar op 1 april naar de Verenigde Staten. Toch zijn er (nog) wel problemen bij Anderlecht. Volgens Raymond Goethals moet er een centrale spitsspeler bij komen. Macdonald van Arsenal. "Akkoord, hij is misschien wel de beste van de wereld", zegh brouwer-voorzitter Vandenstock. "Maar hij is ook voor mij te duur." Dat zoeken naar die doelpuntenmaker heeft ook in de eigen rangen en bij de jongeren dan enige ambitie blootgelegd. Zeker bij Ronnie Martens, een UEFA-jongere, die al enkele keren in het eerste elftal speelde, daarbij getuigde van lef en kunde en als lid van jong-Belgie al een zekere reputatie verzamelde. "Ik geef Anderlecht nog een jaar de kans me te testen. Sta ik dan niet naast Rensenbrink dan vraag ik mijn trasfer". Zo sprak Ronnie Martens voor enkele weken. Of Constant Vandenstock die het liefst gevestigde waarde gaat wegkopen het zo ziet is nog af te wachten. Wat zeker is, Anderlechts president is zeer tevreden over "zijn" Hollanders.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9