Regering worstelt verder met vad Nog niet goedkoper naar Amerika Van Agt vaag over uc-project Almelo Alimentatierecht moet worden verbeterd Antwoord per tv-scherm Veel kritiek op gevangenisbeleid VISIE ONTBREEKT Onderzoek naar verbetering doelmatigheid belastingdienst Aantal diefstallen in winkels gigantisch DINSDAG II APRIL 1978 BINNENLAND SCHIPHOL (SP) - De vliegta- rieven op lijnvluchten tussen Nederland en Amerika mo gen voorlopig niet worden verlaagd. Voorstellen daartoe van PanAm en de KLM heeft staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) af gewezen. De staatssecretaris wil de ta- riefvoorstellen eerst nader bestuderen en rekening hou den met de positie van de chartermaatschappijen, die misschien de dupe kunnen worden van tariefsverlaging op lijnvluchten. Mevrouw Smit-Kroes wil daarom de komende dagen nader over leg met de betrokken lucht vaartmaatschappijen voeren. Overigens mag de PanAm haar tarieven wel verlagen voor enkele reizen vanuit Amerika naar Nederland. Volgens het vorige maand gesloten lucht vaartverdrag tussen Neder land en Amerika heeft de Pa nAm alleen toestemming no dig van Nederland als de vlucht in ons land begint. Om de tarieven van vluchten vanuit Nederland in over eenstemming te brengen met enkele reizen vanuit de VS, vroeg PanAm onlangs toe stemming aan de rijkslucht vaartdienst. Ook de KLM deed dat vorige week vrijdag voor bepaalde retourvluchten van Am sterdam naar New York en Chicago. In een reactie op het afwijzen van de voorgestelde ta riefverlagingen reageerde de KLM gistermiddag: "Als ge volg van de grotere vrijheid op tarievengebied op de routes naar de Verenigde Sta ten is een nieuwe situatie ont staan waarbij de overheid meer individuele verzoeken van maatschappijen om goedkeuring van tarieven zal krijgen. De KLM heeft er alle begrip voor dat de overheid bij de afweging van de belan gen ook in haar overwegingen dient te betrekken dat de ver schillende tarieven en ta- riefsvoorwaarden voor de consument doorzichtig blijven". Hieruit vloeit voort, dat de af stemming van de thans ter goedkeuring voorgelegde ta rieven iets meer tijd zal ver gen. Het is echter niet onmo gelijk, dat het overleg terzake binnen afzienbare tijd tot een bevredigende oplossing zal leiden waarbij de verwach ting is dat het niveau van de tarieven zoals dat nu door de KLM is voorgesteld niet be duidend zal afwijken van het geen wij hebben bekend ge maakt". DEN HAAG (SP) - In 1980 zal een groep Nederlanders de telefoon kunnen aanpakken, een nummer kunnen draaien en vervolgens inlichtingen kunnen vragen over een be paald onderwerp. Binnen en kele ogenblikken zal de ge vraagde informatie dan op hun televisiescherm ver schijnen. Aan welke groep de primeur van dit zogenaamde 'viewdata'-systeem zal wor den gegund is nog niet be kend. Het kabinet heeft giste ren op voorstel van staatssec retaris mevr. Smit-Kroes van PTT-zaken in principe beslo ten een praktijkproef met telefoon-televisie-informatie te nemen. Tijdens de komende Firato- tentoonstelling (die begin september in Amsterdam wordt gehouden) zal in een speciale stand van de PTT uitvoerig met dit systeem worden geëxperimenteerd. Bezoekers kunnen dan via een telefoon vragen stellen, die even later op een beeld scherm zullen worden beantwoord. Op basis van de ervaringen tij dens de Firato zullen dan ver dere voorbereidingen worden getroffen voor de eerste prak tijkproef in ons land. De PTT weet nog niet of men deze zal beperken tot één gemeente of dat men direkt op een grotere schaal gaat experimenteren. De uitwisseling van vraag en antwoord volgens het Viewdatasysteem loopt via de normale telefoonlijnen. De gegevens verschijnen op het beeldscherm (televi sietoestellen moeten dan wel speciaal worden aangepakt) in de vorm van 'pagina" tekst. De centrale informatiebron zal 24 uur per dag bereikbaar moeten zijn. De aanwezige gegevens kunnen zeer snel worden 'opgezocht'. De ge middelde zoektijd van een 'pagina' zal volgens de PTT niet meer dan enkele secon den bedragen. Als voorbeeld van informatie, waarvoor veel belangstelling blijkt te zijn en die met het televisie-systeem gegeven kan worden, noemde premier Van Agt gisteravond inlich tingen over huurverhogingen en -subsidies. Hij bevestigde dat bij het in werking stellen van het systeem veel aan dacht besteeds zal worden aan de bescherming van het individu. Informatie van per soonlijke aard zal dus niet vrijelijk via tv-schermen ver spreid kunnen worden. Staatssecretaris mevrouw Haars -geen minimumloon gedetineerden i DEN HAAG (SP) - De regering is er gisteren niet in ge slaagd met een afrondend besluit te komen over de nieuwe opzet van de Vermogensaanwasdeling. Een middag en avond vergaderen met de ministerraad was nog niet voldoende om de standpunten op één lijn te krijgen. Bovendien moest men rekening houden met de bezwaren van de Raad van State tegen de voorgestelde opsplitsing van de vad-wet in twee delen. DEN HAAG (ANP) - Er zullen be leidsgroepen worden gevormd, die moeten nagaan wat er precies kan worden gedaan om de doelmatigheid van de belas tingdienst te verbeteren en de toenemende neiging tot belas tingfraude het hoofd te bieden. De directeur-generaal van de belastingen, de heer Sleddering, heeft dit in een vraaggesprek met een personeelsblad van het mi nisterie van financien meege deeld. Hij hoopt, dat het onderzoek van oud-directeur-generaal der be lastingen Van Bijsterveld aan wijzingen zal opleveren voor eventuele wijzigingen in de aan pak van de aanslagregeling of controle met het oog op de be strijding van de belastingfraude. Aansluitend aan dat onderzoek zal een beleidsgroep zich gaan bezighouden met de gehele be lastingcontrole en zich bezinnen op de verder te volgen strategie. Een andere beleidsgroep zal zich gaan bezinnen over de aanpak van de aanslagregeling. Bekeken moet worden of de belas tingdienst voor een zo efficient mogelijke werkwijze ook de stra tegie in de aanslagregeling moet' aanpassen aan de gewijzigde om standigheden. Verder komt er een beleidsgroep, die het verzamelen van informa tie bekijkt, bijvoorbeel over rechtspraak en constructies uit het binnenland en het buiten land. Die beleidsgroep infor matieverschaffing zal ook zorgen voor de onderlinge uitwisseling van gegevens. Er moet voor wor den gezorgd, dat de ervaringen van de één terecht komen bij de ander, opdat een ieder zo goed mogelijk is toegerust voor zijn taak. Een vierde beleidsgroep tenslotte gaat de gehele problematiek van het verhogingsbeleid, dat ad ministratief wordt afgewikkeld en het vervolginsbeleid, waar voor de rechter wordt benaderd, bestuderen in samenhang met de studies, die op het ogenblik op het ministerie van justitie ge maakt worden over vermogens delicten. DEN HAAG - Op het Binnenhof in Den Haag is het gistermiddag tot een kleine schermutseling gekomen tussen politie en betogers. Aanleiding was een niet aangevraagde betoging door enkele aanhangers va n de RAF die ter plaatse te horen kreeg dat zij wel even mochten betogen maar dan wel achter de dranghekken. Toen zij dit aanvankelijk weigerden werden zij door de politie achter de dranghekken gebracht. DEN HAAG (SP) - Een meerder heid van de Tweede Kamer heeft veel kritiek op het gevangenis beleid. Dat bleek gisteren in de vaste Kamercommissie van justi tie waar staatssecretaris mev rouw Haars de nota gevangeni swezen verdedigde die haar voorganger Zeevalking twee jaar geleden uitbracht. De meeste commissieleden be treurden het dat een visie op lange termijn in die nota ont breekt. Zeevalking heeft die be wust achterwege gelaten om "zijn opvolger niet te binden". "Maar op die manier krijgen we nooit een beleid. Mevrouw Haars moet die maar eens snel op tafel leggen", verwoordde mevrouw Haas-Berger (PvdA) de mening van de Kamercommissie. Op aandrang van mevrouw Cor- nelissen (CDA) beloofde de staatssecretaris om de vijfjaar de Kamer een overzicht van de Zoals bekend zijn er tussen de drie betrokken ministers Albeda(so- ciale zaken), Van Aardenne (eco nomische zaken) en Andriessen (financiën) verschillen van me ning over de manier waarop de overwinsten van bedrijven ten goede moeten komen aan de werknemers. Die onenigheid heeft zowel betrek king op de mate, waarin men de overwinsten wil overhevelen naar de werknemers, als de ver deling ervan. Wat dat laatste be treft gaat het om de vraag welk deel terecht moet komen in een regeling voor individuele werk nemers en hoeveel gestort moet worden in een algemeen fonds, dat vooral volgens minister Al- beda benut moet worden voor verbetering van de pensioenposi tie van de werknemers. Minder moeite heeft het kabinet met de wijziging van de wet op de ondernemingsraden. Hierover wilde premier Van Agt gister avond echter nog niets meedelen. Hij geeft er de voorkeur aan de zaak in een breder verband, dus in samenhang met de VAD, te presenteren. Op deze manier wil het kabinet naar buiten toe een sterke indruk maken met de pre sentatie van een totaal-pakket van aangepaste hervor mingsmaatregelen op sociaal- economisch terrein, die nog zijn blijven liggen uit de periode van het kabinet Den Uyl. DEN HAAG (SP) - Premier Van Agt blijft weigeren concrete uit spraken te doen over de toekomst van de ultracentrifuge-fabriek in Almelo. Wel vindt hij uitspraken van UCN-directeur prof. dr. M. Bogaardt over een begin van de uitbreidingswerkzaamheden op 17 april voorbarig. "Het is nog maar de vraag of het daarvoor benodigde kapitaal op tafel komt", aldus Van Agt gisteren in een pauze van de ministerraad- vergadering. Het kabinet kwam tegen de gewoonte in aan het be gin van de week bijeen omdat zowel premier Van Agt als zijn plaatsvervanger Wiegel vrijdag jl. niet in het land waren. Van Agt probeerde zoals bekend tijdens de Europese top in Ko penhagen de Duitse en Britse re geringsleiders ervan te overtui gen dat de Nederlandse regering nauwelijks nog speelruimte heeft in de UCN-affaire. Maar noch de UTRECHT (SP) - Bij de grootwinkelbedrijven C en A, Hema, Al- bert Heijn en V en D worden per jaar 200.000 winkeldiefstallen ontdekt. De gemiddelde waarde van het gestolene bedraagt veertig gulden. Deze cijfers zijn gebleken uit een onderzoek van het Centraal Bureau Statistiek (CBS). Bij wijze van proef is daarbij door de vier winkelconcerns gebruik gemaakt van speciale formulieren die bij het ontdekken van een winkeldiefstal worden ingevuld. Alleen al bij V en D worden jaarlijk 15.000 mensen betrapt op een winkeldiefstal. Daarnaast worden nog eens 250 personeelsleden ontslagen die knoeien met kasregisters. De beste remedie ertegen blijkt om controleurs test-aankopen te laten doen. Deze controleurs kunnen dan anoniem in de praktijk ondervinden of het personeel de kassa correct bedient en aan slaat. Bij V en D is geregeld gebleken dat aankopen per cheque niet worden aangeslagen. Britse premier Callaghan noch de Duitse bondskanselier Schmidt bleken bereid Van Agt tegemoet te komen. "Hij moet dat maar met zijn eigen parlement uitvechten", vond Schmidt. Door de onwrikbare houding van de Duitsers is ook de uitbreiding van het complex in Almelo een vage zaak geworden. "We hebben altijd gedacht het project samen met de Duitsers verder uit te bouwen. Maar dat is nu op zijn minst twijfelachtigi geworden", aldus Van Agt. "De regering zal voor een geheel nieuwe situatie komen als de Duitsers niet meer mee willen doen", voegde hij eraan toe. Dan wordt met name de vraag actueel of Nederland de financiële verplichtingen van de Duitse partner, Uranit, zal over- "Ik zeg niet: we zullen er wel mee kappen; maar de vraag of we de zaak zullen voortzetten is op dit moment zeker aan de orde", al dus de premier. Hij voelt er weinig voor deze week al in de Tweede Kamer verant woording af te leggen over de po gingen, die hij in Kopenhagen heeft ondernomen om Schmidt en Callaghan tot andere gedach ten te brengen. Hij wil eerst zijn voorstellen, die hij zorgvuldig geheim houdt, per brief nog eens aan beide regeringsleiders voor leggen. Er is volgens van Agt geen termijn afgesproken waar binnen de correspondentie afge wikkeld moet zijn. Van Agt - geen concrete uitspraken - Soberheid aan roulettetafel DEN HAAG (SP) - De ministerraad heeft gisteren bekeken wat er moet gebeuren met de wet op de kansspelbelasting en het regele- ment op de Nederlandse casino's. Volgens premier Van Agt zal die soberheid tot uiting moeten ko men in een verlaging van de maximale inzet in de casino's en een hogere belasting op de in komsten van de legale 'speelho len'. stand van zaken in het gevang eniswezen te geven. Bijna unaniem vond de commissie dat het gevangeniswezen te ver van de maatschappij af staat en dat er meer faciliteiten voor ge vangenen moeten worden gege ven. Van verschillende kanten werd aangedrongen op onder meer kiesrecht, minimumloon, meer bezoek, meer verlof, meer voorwaardelijke invrijheidsstel- lingen, meer open en half open inrichtingen voor een betere te rugkeer naar de vrije maat schappij en een gelijke behande ling van mannen en vrouwen. Maar van een minimumloon wilde mevrouw Haars niets weten. Ze vindt dat het werk van gedeti neerden niet te vergelijken is met werk in het vrije bedrijf, omdat een gevangene maar een deel van de dag werkt en de rest meedoet aan activiteiten als sport en scho ling. Mevrouw Haars zei er alles aan te zullen doen om nog dit jaar 86 man bewaarders extra aan te trekken om te voorzien in het ergste personeelstekort binnen de inrichtingen. Ze verzette zich echter tegen een voorstel van Ria Beckers (PPR) om het aantal gevangenisplaat sen niet meer uit te breiden, waardoor de rechter als het ware wordt gedwongen niet zo snel een gevangenisstraf op te leggen, maar naar andere mogelijkheden te zoeken. Tenslotte kondigde de staatssec retaris aan binnen twee maanden te komen met een plan voor de opvang van drugverslaafden in de strafinrichtingen. De commis sie had hierop sterk aangedron gen. "Drugverslaafden horen niet in een gevangenis thuis", zeiden verschillende afgevaardigden. Belasting ambtenaar misbruikte prostituees ALKMAAR (SP) - Een 36-jarige belastingcommies uit Heiloo heeft bekend dat hij twee pros tituees heeft bedreigd met zeer hoge belastingaanslagen. De belastingambtenaar toonde zich echter tegenover de publieke vrouwen bereid de aanslagen te verlagen als zij hem haar diensten aanboden. De vrouwen gingen daarop in. De Alkmaarse gemeentepolitie heeft tegen de commies proces verbaal opgemaakt wegens mis bruik van bevoegdheden. Op verzoek van de inspecteur der directe belastingen in Alkmaar, mr. F. Kohlrautz, zal de fiscale opsporing- en inlichtingendienst een onderzoek instellen. DEN HAAG (ANP) - Het huidige alimen tatierecht moet zo worden verbeterd dat de rechtsongelijkheid en de rechtsonze kerheid die bij de huidige toepassing kan worden gesignaleerd, wordt weg genomen. De alimentatievaststelling wordt dan beter voorspelbaar en meer doorzichtig. Tot deze conclusie komt de commissie alimentatienormen die haar rapport gisteren aan minister De Ruiter (justitie) heeft aangeboden. De - Zij stelt voor alimentaties een bepaalde berekeningswijze voor. - Zij somt een aantal vuistregels op die in de wet kunnen worden vastgelegd. - Zij noemt factoren en omstandigheden waar de rechter bij zijn beslissing reke ning mee zou moeten houden. De commissie gaat voor de berekening van de hoogte van de alimentatie uit van het bruto-inkomen van de man. Door cor recties toe te passen krijgt men het be steedbaar inkomen. Een deel daarvan heeft de man zelf nodig, eventueel met zijn nieuwe gezin. Dit is de zogenaamde alimentatievrije voet. Na aftrek van dit bedrag resteert dan een voor verdeling beschikbaar bedrag, de "draagkracht ruimte". Sleutel Dat bedrag wordt dan volgens een be paalde sleutel verdeeld over de man, de alimentatiegerechtigde vrouw, even tueel de nieuwe partner van de man en de kinderen voor wie de man alimen tatieplichtig is. De commissie heeft een aantal vuistregels opgesteld die ontleend zijn aan de rechtspraak of door de commissie zelf zijn opgesteld. Een daarvan is dat bij de verdeling van het beschikbare bedrag een redelijk bestaan van de man ge waarborgd wordt. De alimentatie mag dus nooit zodanig zijn dat de man voor zichzelf aangewezen zou zijn op de bij stand. De alimentatie moet ook periodiek her overwogen worden. Zo zal in de gedach- tengang van de commissie de vrouw elke vijf jaar de rechter tijdig moeten vragen de alimentatie voor een volgende periode opnieuw vast te stellen. Factoren De commissie noemt als factoren en om standigheden waarvan de rechter zich rekenschap moet geven bij de beslissing in een alimentatie procedure onder meer: - de gezinssamenstelling van de partijen. - de inkomensbestanddelen van de par tijen. - het inkomen dat de partijen zich in rede lijkheid kunnen verwerven. - woonkosten en andere aanvaardbare las ten of uitgaven van de man. - de arbeidsmogelijkheden van de vrouw. -de duur van de scheiding van de partijen. De commissie stond tot 29 december 1977 onder voorzitterschap van mr. J. de Ruiter, toen hoogleraar aan de vrije uni versiteit in Amsterdam en thans minis ter van justitie. Na die datum trad mev rouw mr. M G. Brocker op als voorzitter van de commissie. Zij is rechter bij de rechtbank in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7