Eindelijk radioverslag uit Engelse parlement Nationale klusjesdienst komt moeizaam uit de startblokken *Ct Motorrijder vliegt over veertien dubbeldekbussen M DINSDAG 11 APRIL 1978 door Tips voor deze rubriek kunt U elke Herman van morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook Amsterdam schrijven. Binnen het Nederlandse onderwijswereldje bestaat momenteel een meer dan normale belangstelling voor een door Alphenaar Engel ontwikkeld leermid del dat de naam "nieuwsonderzoeker" heeft gekre gen. Op de deze week in Brussel te houden inter nationale onderwijsbeurs wordt de "nieuwsonder zoeker" gepresenteerd als de methode bij uitstek om de schoolgaande jeugd er op een bijna speelse manier toe te zetten zich wat meer te interesseren voor het nieuws uit binnen- en buitenland. De krant speelt daarin een centrale rol. Mevrouw Engel aan de slag met de nieuwsonderzoeker. Het "apparaat", dat al is uitge probeerd op de Martin Luther King basisschool in Alphen aan den Rijn, is tamelijk een voudig opgezet. Er behoort onder meer een groot zoge naamd nieuwsbord toe waarop leerlingen een in hun ogen belangrijk nieuwsbe richt kunnen plaatsen en waarop tevens ruimte is inge deeld om het bericht te analy seren en van commentaar te voorzien. Gevraagd wordt bijvoorbeeld aan te geven onder welk nieuwsthema (politiek, mis daad, economie) het uitge knipte artikel kan worden ge rangschikt, waar in de wereld zich het nieuwsgebeuren af speelt (thema en plaats moe ten ook worden aangegeven op een bijbehorende wereld landkaart) en wat de mening is over het gebeurde. Om tot een "verantwoorde me ningsvorming" te komen wordt de leerlingen gevraagd zich eerst thuis, op eigen houtje, in het onderwerp te verdiepen. Door kranten te lezen, naar de radio te luiste ren, tv te kijken. Daarna kan er klassikaal, onder leiding van de leraar, worden geana lyseerd en gediscussieerd. Zo raakt men spelenderwijs ac tief bij het wereldgebeuren, is de mening van Alphenaar Engel, die deze "nieuwson derzoeker" ontwierp voor schooljeugd tussen de 10 en 16 jaar. Hij is overigens niet zelf op het idee van dit leer middel gekomen, maar Jan van der Beek, leraar aan de IBO/MBO-school in Gouda. Engel is jarenlang verbonden geweest aan de Alphense uit geverij Samson, waar hij de scepter zwaaide over de afde ling Onderwijs. Nu heeft hij een eigen maat schappij in Ierland waar deze "nieuwsonderzoeker" in pro- duktie zal worden genomen. De Alphenaar, die een prach tige bungalow bewoont aan de het tiemeer in Ridderveld, denkt met dit nieuwe leermiddel een gat in de onderwijsmarkt te vullen. Zou overigens ook om een andere reden blij zijn als lagere en middelbare scholen zijn uitvinding aan schaffen. Engel heeft van lessen maat schappijleer in het huidige onderwijsbestel geen al te hoge pet op. Vindt dat er over het algemeen door leraren te veel wordt geïndoctrineerd. Leerlingen zouden volgens hem teveel worden opgeza deld met de vaak uitgespro ken politieke en levensbe schouwelijke denkbeelden van de man voor de klas. Daar zou nu dan een einde aan ko- "In dit geval leren de leerlingen zélf over dingen nadenken", zegt hij, "vroeger wérd dat voor ze gedaan. De leraar speelt in het nieuwsonder- zoek een ondergeschikte rol. Bepaalt in feite alleen welke onderwerpen geschikt zijn om te analyseren en tot op welk niveau. Daarnaast leidt hij de discussies over het krante-artikel. Natuurlijk kan hij dan ook zijn eigen visie spuien, maar toch niet zo na drukkelijk. De leerling is nu zelf ook mondig" De „nieuwsonderzoeker" is in de praktijk uiteraard al getest door geestelijke vader Jan van der Beek. Hij vroeg niet alleen leerlingen om hun me ning maar ging ook bij ouders te rade. "In het begin waren ze wat te rughoudend,', zegt hij, "dat is nu zo goed als over. Het levert zelfs geen problemen op als er politieke onderwerpen ter sprake komen. Of het moet die keer zijn geweest dat ik mijn leerlingen naar huis stuurde met documentatie over de CPN. Daar zijn som mige ouders nogal verontrust over geraakt. Ten onrechte vond ik. Als je ergens een ob jectief oordeel over wilt vel len moet je wel een zo breed mogelijk inzicht in de materie hebben. Dus waarom zou ik nalaten om de CPN ter sprake te brengen?". Binnenkort ook activiteiten in Leiden De directeur van de in Den Haag gevestigde Gasappara- ten Service Nederland, Moerkapeller Jan van Pope- ring, lanceerde begin vorig jaar het idee om een nationale klusjesdienst op te richten. Bedoeld om werklozen (tegen een loon dat hoger ligt dan de WW-uitkering) weer aan de slag te krijgen. Klusjes meer dan zat, was toen de uitgangsstelling, met als filosofie dat "bedrijven te genwoordig wel service wil len verlenen maar dat de klant daar dan wel maanden op moet wachten". Een wél snel kunnen werkende klusjesdienst zou dus een uitkomst betekenen voor Ne derland. Van Popering bere kende toen met de natte vin ger dat in elk geval 25.000 werklozen, maar wellicht vier maal zoveel weer aan de slag zouden kunnen. Hoe staat het inmiddels met zijn stoute werkgelegenheidsplan "Dat gaat wel", zegt Van Pope- ring. "Bij elkaar heb ik al zo'n 25 werklozen kunnen plaat sen. Mensen die het zat waren om duimen te zitten draaien. Een kapper, een kantoor bediende, een afdelingschef van Philips en nog wat lui met twee linkse handen. Toch wa ren ze na een inwerkperiode van drie maanden ai zover dat ze als monteur redelijk func tioneerden. Ze hebben het nu best naar de zin". De voormalige werklozen zijn aan de slag gegaan in Den Haag waar ze klusjes verrich ten op gasgebied. Ze toeren door de residentie in een aan gepaste werkwagen, com pleet met magazijn en werk bank. Van Popering: "Er is werk zat voor ze en dan praat ik alleen nog maar over klusjes op gas gebied. Er is minstens even veel werk aan de winkel op het gebied van schilderen, elektriciteit, tuinieren en an dere sectoren. Hier in Den Haag, maar gegarandeerd ook in de meeste andere Neder landse plaatsen. Wat het gas betreft zijn we al voorberei dingen aan het treffen om in Leiden aan de slag te komen. De nationale klusjesdienst, die momenteel nog ressorteert onder de Gasapparaten Ser vice Nederland, wil op korte termijn vijf nieuwe mate riaalwagens aanschaffen. Men verwacht dat er een vol doende toeloop van werklo zen zal zijn om die wagens te bemannen. De vijf wagens moeten dienst gaan draaien in Den Haag en ook in Leiden, waar inmiddels de admini stratie is gevestigd. Geld om het wagenpark uit te breiden is er echter niet. Er is een half miljoen gulden no dig. "Om de klusjesdienst van de grond te krijgen hebben we een behoorlijke investe ring moeten doen", zegt Po pering. "Meer kan ons bedrijf momenteel niet r "Deze week gaan we naar de bank. We rekenen op een kre diet met overheidsgarantie. Als dat niet doorgaat ziet het er somber uit. Dat zou bete kenen dat we nu al moeten gaan afbouwen. Dat hebben we ook de overheid laten we ten. We hebben de betrokken minis ters rapporten gestuurd waaruit vaïlt te lezen dat een nationale klusjesdienst het werkgelegenheidsprobleem voor een goed deel kan oplos sen. En nu maar hopen dat er goede notie van is genomen". Met deze servicewagen toeren voormalige werklozen, i i, door de residentie. l klusjes- Eerste minister James Callaghan hangt nonchalant ach terover in zijn stoel, met zijn voeten voor hem op de tafel van het Lagerhuis. Aan de andere kant van die tafel, op de eerste rij van de conservatieve fractie, schuift mevrouw Margaret Tatcher zenuwachtig heen en weer, met haar rechterarm geheven. Zij zit kennenlijk te popelen om weer het woord te krijgen en premier Callaghan van re pliek te dienen...." Zo ongeveer in deze trant hebben de Engelse luisteraars de afgelopen week hun eerste officiële radioverslagen uit het Engelse parlement gekregen. Want waarom de BBC al meer dan vijftig jaar geleden gevraagd heeft, is er nu eindelijk van gekomen. Na eindeloze discussies tussen voeren tegenstanders en enige series experimenten hebben nu zowel de BBC als Independent Radio News, dat de commerciële stations op de hoogte moeten houden, een versiaggevershokje gekregen in de historische ruimte waarin sinds eeuwen Engelands parlementaire spektakel wordt opgevoerd. En vanuit deze hok jes hebben de vaste verslag gevers een goed overzicht op de parlementaire ruimte, waarin zij (David Holmes voor de BBC en Ed Boyle voor de IRN) de ont wikkelingen als het ware op de voet kunnen volgen. Door Haye Thomas Wie hen beluistert, met name tij dens het vaste vragenuurtje van premier Callaghan op dinsdagen donderdagmiddag, krijgt onmis kenbaar de indrk dat het gaat om de een of andere sportgebeurte nis. Hangt er volslagen rust in het Lagerhuis, dan dalen ook de stemmen van de twee zorgvuldig opgeleide parlementaire ra dioverslaggevers tot het zachte, ietwat hese. maar niettemin spannende niveau van de bil jartreporters. Neemt de opwin ding onder parlementariërs toe, en het Lagerhuis is beroemd om zijn felle vocale uitbarstingen, dan worden ook de beide ver slaggevers aanzienlijk luidruch tiger, zo helemaal in de geest van de reporter die ziet hoe Arsenal met een verrassend een-tweetje de achterhoede van Chelsea bin nendringt en o het punt staat een tweede doelpunt te maken Wat dat betreft komt de juiste s- feer helemaal over. Verwarrend blijft echter wie alle maal het kabaal veroorzaakt en vaak ook waarom, omdat de luisteraars voorlopig nog lang niet zijn ingespeeld op de ver schillende parlementaire proce dures en de twee reporters nog wel enige tijd zullen nodig heb ben om hun voldoende wegwijs te maken. Trouwens, zij zelf moe ten nog aan heel veel wennen, want was bijvoorbeeld Ed Boyle (IRN) zuiver door toeval tijdig vertrokken, zijn onfortuinlijke collega David Holmes van de BBC zat de afgelopen week nog niets vermoedend in zijn hokje toen de klok half drie sloeg en hij plotseling door twee sterke han den in zijn kraag werd gegrepen en letterlijk van zijn stoel en uit zijn hokje naar beneden werd ge trokken. Hij was in heel de nieuwe ontwik keling eenvoudig vergeten dat de radio dan wel een nieuw tijdperk in het Lagerhuis is begonnen, maar dat de verschillende taboes onverminderd van kracht zijn gebleven. En een zo'n taboe, be paalt met grote nadruk dat uit sluitend Lagerhuisleden en dus absoluut geen buitenstaanders, onder wie ook de parlementaire verslaggevers vallen, in de zaal aanwezig mogen zijn als de zit ting van de Lagerhuisleden met gebed wordt begonnen. En daarom wordt strikt de hand gehouden. Het hardhandige incident met de BBC-verslaggever zal er voor zorgen dat tijdens het gebed de glazen hokjes onveranderd leeg blijven. Trouwens er wordt Margaret Thatcher en James Callaghan samen in het radiover slag. voorlopig niet gedrongen om voortdurend rechtstreekse ver slagen uit het parlement te geven. Behalve de twee vragen-uurtjes die zich door hun pikante inter rupties. hun luide stemheffingen en de vaak felle duels tussen de eerste ministèren de leidster van de oppositie ook uitstekend le nen voor direkte reportages, con centreren de BBC en de IRN zich voornamelijk op de parlemen taire hoogtepunten van de week, zoals dinsdag uiteraard de nieuwe begroting van de minister van financien Denis Healey en wat voor- en tegenstanders daar over te zeggen hebben. Voor het overige maken zij opna mebanden, die zoals is gebleken - ook aan de televisie-nieuwsprog ramma's van de BBC en de ITN ter beschikking worden gesteld, waarbij de Engelse kijkers dan bijvoorbeeld een plaatje van het parlementsgebouw op het scherm zien en voor de rest het bandje van de radio horen. De geluidsbanden uit het par lement worden in twee nieuwe studio's, vlak bij het Lagerhuis, gemonteerd, compleet met de vreemde en soms bizarre Lage rhuis geluiden, waaraan de En gelse luisteraars nog helemaal moeten wennen. De Dailey Mail heeft echter een lijst uitgegeven met verklarende opmerkingen over die vreemde en soms bizarre Lagerhuisgeluiden, waarvan wij de volgende hebben opgetekend. ..Ah": al of niet geveinsde verba zing. „AarghIÜÜ: uiting van zeer pijnlijke verwondering. „Bah": uitbarsting van woede, vooral onder oudere leden van het Lage rhuis. „Cooor": wanneer iets echt schandelijk wordt gevonden. „Eh": puur ongeloof. „Oh, oh": oprechte uiting van verrassing en „Zzzzt": teken dat in ieder geval een van de Lagerhuisleden de strijd tegen de concentratie heeft verloren en in slaap is geval- De eerste reacties op het officiële debuut van de parlementaire ra dio-uitzendingen zijn niet onver deeld gunstig. Er zijn er die ze ronduit saai en vooral verwar rend vinden. Anderen daarente gen stellen dat de parlementaire berichtgeving de kranten tot een hogere kwaliteit zullen inspire ren. Michael Foot, vice-premier en leider van het Lagerhuis, ver klaarde dat het nog te vroeg is om te oordelen, maar dat er in elk ge val al sprake is van een gezonde ontwikkeling die zal bijdragen tot een beter begrip voor het werk van het parlement. Hij is ook degene die zich nu wil inspannen voor verdere open heid in Engelands parlementaire leven door te ijveren voor toela ting van de televisie. Nu de ac tualiteit eindelijk heeft gewon nen en de moeder van de par lementen bijna als laatste haar deur voor de radio heeft openge zet, verwacht men dat tenslotte ook de televisie zijn kans zal krijgen. Al moet daar uiteraard eerst weer uitvoerig over worden gediscussieerd. Want de onver zettelijkheid waarmee men in Westminster de nieuwe media zo lang wist buiten te sluiten, heeft diepe sporen nagelaten. Eddie Kidd in actie De Engelse stuntman Eddie Kidd is vorige week met zijn motorfiets over veertien dubbeldeksbussen heen gesprongen De 18-jarige Kidd vebeterde hiermee het record van de Amerikaan Knievel, die in 1976 dertien bussen haalde. Op een braakliggend vliegveld onder Londen zagen negentienduizend mensen hoe de Engelsman de afstand van ruim 45 i rechtstreekse Kidd heeft twee jaar geleden al eens geprobeerd met zijn motorfiets over dertien bussen heen te komen, maar kwam ten val toen hij de elfde dubbeldekker

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4