Honderd miljoen te weinig voor nieuw ziekenhuis Ook in zuid-west brandweerkazerne? Ingrijpende maatregelen voor de Tonr Kunst in zwembad "De ZijF' Belangstelling voor schoolsport groeit nog steeds in Leiden DINSDAG 11 APRIL 1978 LEIDEN - De start van de Tour de France op 29 juni en de omringende festiviteiten in de week daarbij gaan gepaard met ingrijpende verkeers maatregelen. Voor de start van het wielerspectakel - de zogenaamde proloog - moet het centrum van de stad eer. dag lang praktisch geheel worden afgesloten. De omringende festiviteiten vragen afsluitingen van ge deelten van het centrum. Zo wordt de Lammermarkt ruim een week vrijgemaakt van verkeer in verband met de standplaats van een lunapark. Dit bleek gistermiddag uit me dedelingen in de gemeente lijke verkeerscommissie. De leden van de commissie had den weinig moeite met de be nodigde maatregelen. Men was algemeen van mening dat deze ingrepen onontkoom baar zijn bij het gebeuren. Als oplossing voor het par keerprobleem bij de afslui tingen kwam de suggestie naar voren het Schuttersveld geschikt te maken voor par keren. De N ZH zal - zo bleek - met pendel - bussen buiten de stad geparkeerde be zoekers naar het centrum rijden. LEIDEN - Het academisch ziekenhuis in Leiden komt 100 miljoen gulden tekort voor de bouw van een compleet nieuw ziekenhuis. Het bedrag dat vorig jaar door het toenmalige kabinet werd uitgetrokken - 400 miljoen gulden - blijkt ontoereikend te zijn. Hiermee kan slechts een ziekenhuis van 75.000 vierkante meter vloeroppervlakte worden gerealiseerd, terwijl in het kabinetsbesluit gesproken werd van 95.000 vierkante meter. Volgens mr. W. G. Koppelaars, lid van het college van bestuur van de Leidse universiteit en als zo danig betrokken bij de nieuwbouw van het AZL, zal er nu waarschijnlijk gekozen moe ten worden uit drie mogelijk heden: a. meer geld vragen aan de verantwoordelijke minister (Pais red.), b. een kleiner ziekenhuis bouwen of c. gedeeltelijk nieuwbouw plegen en voor de rest gebruik maken van be staande gebouwen op het ziekenhuisferrein. Hij schatte dat de eerste twee mogelijkheden op Niet op de tocht Prof. dr. A. A. H. Kassenaar, de caan van de medische faculteit, zie gisteravond echter desge vraagd dat het AZL er nog steeds van uitgaat dat er een nieuw ziekenhuis moet komen van 95.000 vierkante meter vloerop pervlakte Hij deelt dan ook geenszins de opvatting dat de nieuwbouw van het AZL nu LEIDEN - Tussen de klimrekken in de drassige speelweide van zwembad De Zijl ligt een negen meter lang stalen gevaarte. Bij nadere beschouwing blijkt het niet voor spelende kinderen be stemd te zijn. Het is een plastiek die nog op de sokkel getakeld moet worden. In oktober vorig jaar koos gemeente Leiden samen met de Sportstich ting het ontwerp van de Oegstgeester kunstenaar Stefan Buys uit voor een opdracht om gebouw De Zij l een extra accent te geven. De zogenaamde één-procentsrege ling, die inhoudt dat één procent van de kosten besteed aan een ge bouw uitgetrokken mag worden voor een kunstobject ter verfraai ing van dat gebouw, maakte de uitvoering mogelijk. De plastiek bestaat uit 24 platen van roestvrij staal, waarvan elke plaat 150 centimeter lang is. Ze zijn, OT/i en om verspringend in onderlinge afstand, gemonteerd op een gekleurde grondplaat. De Nederlandse Elektrolasch Maat schappij maakte een raketach tige bouwsel terwijl de firma Van Steijn het aanneemwerk op zich nam. De totale kosten bedroegen 50.000 gulden. De kunstenaar Buys zegt zelf van het plastiek dat het hem alleen om de beweging van de vlakken gaat als je er langs loopt en om de wis seling in schaduw tegelijk met de verschuiving van de zon niet om een diepere betekenis. Donderdagmiddag zullen de wet houders Oosterman en Tesselaar en de directeur van de Sportstich ting, bij de onthulling van de plastiek aanwezig zijn. zwaar op de tocht is komen te staan. Wel zei hij dat "in deze tijd geen zinnig mens op het departement om meer geld gaat vragen". Maar de vraag of er gedeeltelijk nieuwbouw moet komen en ge deeltelijk gebruik moet worden gemaakt van bestaande gebou wen, is volgens de decaan nog niet aan de orde. Eerst moet er worden begonnen met de nieuwbouw op het sport veld aan het Piet Paaltjespad. Deze "eerste tranche", die 50.000 vierkante meter gaat omvatten, is pas over zeven jaar klaar en dan pas zal blijken of er met nieuwbouw kan worden doorge gaan, aldus prof. Kassenaar. Hij zei, overigens erg benieuwd te zijn naar de bezuinigingsoperatie die het huidige kabinet tegen de zomer bekend zal maken, omdat daarin enige duidelijkheid zal worden verschaft over de finan ciën voor de bouw van het nieuwe academisch ziekenhuis. "Tot nu toe heb ik in elk geval geen enkel geluid horen verlui den van minister Pais dat de nieuwbouw wordt terugge draaid", aldus prof. Kassenaar. Onzekerheid De nieuwbouw van het AZL kwam gisteravond zijdelings ter sprake tijdens de behandeling van een huisvestingsnota van de Leidse universiteit in een verga dering van de universiteitsraad. Mr. Koppelaars liet daarbij weten dat het ondenkbaar is de faculteit der sociale wetenschappen straks onder te brengen in vrij komende gebouwen van het aca demisch ziekenhuis. Dat geldt zeker nu er onzekerheid is ont staan over de bestemming van die gebouwen in verband met het miljoenentekort voor de nieuwbouw. Volgens Koppelaars is dat voor het college van bestuur een be langrijke overweging geweest om te kiezen voor nieuwbouw ten behoeve van sociale weten schappen. Daarbij wordt gedacht aan een bouwplaats op het Schuttersveld, aan de Lan- gegracht of op het zg. buiten terrein van de universiteit aan de Wassenaarseweg. Eventuele plannen in die richting zullen echter pas op lange termijn (na 1982) aan de orde komen. Stormloop Wat de opvang van nieuwe rech tenstudenten betreft - het ko mend jaar valt er een stormloop te verwachten - suggereerde Koppelaars dat er misschien een mogelijkheid is in de Pieterskerk om bijvoorbeeld hoorcolleges te geven. Kijkhuis In het gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 leidt de heer W. Keers van avond "de eenheidsfilosofie van de Yoga in". De avond begint om 20 uur en is de tweede in de vierdelige cyclus over yoga. Maandag 17 april wordt in het Kijkhuis van het Gespreks centrum om 20 uur de klas sieke speelfilm "A Day at the Races" van The Marx Bro thers vertoond. De film belooft veel humor en kolder. De tentoonstelling van be schilderde doeken uit India is nog de hele maand te bezich tigen, en wel tijdens de activi teiten en iedere woensdag avond. De Natuurvriend De Leidse Aquariumvereniging "De Natuurvriend" heeft voor vanavond, aanvang 20 uur, de gebroeders Mahieu uitge nodigd om een demonstratie met uitleg te geven over het zelf maken van aquaria. De avond vindt plaats in de kan tine van de Adlerfabrieken aan de Rooseveltstraat. Industriebond NVV De Industriebond NW afdeling Leiden houdt vanavond om 20 uur een propaganda-avond in het Antoniusclubhuis, Lange Mare 43. J. Meynïk- man, hoofdbestuurder van de Industriebond NVV, spreekt over "De Bond in het kleine bedrijf'. De Leidse Har moniekapel zorgt voor een muzikale omlijsting. Rozekruisers Vanavond om 20 uur aan de Korte Mare 4 belegt het Rozek ruisers Genootschap een openbare lezing met als titel. Kan men leren transfigure- Nivon Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Na- tuurstudie houdt vanavond om 20 uur een filmavond in het Logegebouw aan de Steen- schuur. De heer Stam, bioloog aan de Louise de Colig- ny scholengemeenschap, zal de film over wolven en over het leven van planten toelich ten. B evoonersavonden Vanavond om 20 uur in het academiegebouw, zaal 10, houdt de Dienst Gemeente werken een informatieavond. De bewoners die betrokken zijn bij de herstelwerkzaam heden van de walmuren yan het Rapenburg worden daar voor uitgenodigd. De bewo ners van de Noorderstraat kunnen vanavond meepraten over de opknapbeurt van die straat die de Dienst Gemeen tewerken voor eind mei gep land heeft. Vanavond 20 uur in de kantine van de Reini- Toenemende belangstelling voor de schoolsport "Schoolsport is niet hetzelfde als sport en ook niet hetzelfde als lichamelijke opvoeding. Het is een tussenvorm met raakvlakken naar beide kan ten. Ze biedt een unieke kans om de jeugd en goede sportop- vatting en mentaliteit bij te brengen. Natuurlijk mag het hierbij wel om prestaties gaanmaar niet om prestaties ten koste van alles. School sport behoort van een speelse sfeer doortrokken te zijn en moet iedereen de kans bieden mee te spelen". Deze fraaie formulering staat in het jaarverslag van de schoolsportcommissie van de gemeente Leiden. Deze com missie - ontstaan in de eerste jaren na de oorlog - organi seert jaarlijks een kleine twintig toernooien voor basis en middelbare scholieren. Aan zo'n 2400 basisscholieren en 4000 middelbare scholieren wordt hierdoor de mogelijk heid geboden om zich in com petitieverband uit ie leven op de verschillende gebieden van de schoolsport. Getallen die de belangstelling waarin de sport zich binnen het onderwijs mag verheugen nog eens zeer duidelijk onder strepen. Deze steeds groter wordende belangstelling voor de schoolsport blijkt ook uit de verandering in de doelstellin gen van de schoolsport. Aanvankelijk was het doel dat de gemeentelijke school sportcommissie zich voor ogen stelde het "van de straat af halen van de jeugd". De huidige maatschappij met al zijn welvaart heeft natuurlijk de ontwikkeling van spel en sportbeweging aanzienlijk gestimuleerdwaardoor ook de doelstellingen van de schoolsport in de loop der ja ren zijn veranderd. Momen teel zijn die doelstellingen als volgt te omschrijven: het lei den van de jeugdsport in goede banen, het creëren van ruimte voor positieve recrea tiebesteding in de vakantie perioden en het bieden van mogelijkheden tot het leren spelen met recreatiegroepen en het bepalen van latere rec reatiemogelijkheden. Dat alles heeft tot gevolg gehad dat er de laatste jaren nogal wat nieuwe ontwikkelingen zijn geweest in de Leidse schoolsport. Zo zijn de activi teiten, met name de zaalspor- ten, flink uitgebreid en ge deeltelijk verlegd. Traditio nele eendaagse toernooien uit het verleden worden steeds meer vervangen door com petities die over het gehele schooljaar lopen, met per school meer deelnemende ploegen, zoals de zogenaamde ladder competitie bij het bas ketbal. Bij sommige activitei ten is het wedstrijdelement weggelaten en staat enkel de individuele prestatie of de demonstratie van groepswerk centraal. Verder komen er bij de commis sie verzoeken binnen om spor ten als tennis en roeien in het schoolplan op te nemen. Bo vendien schijnen er ook nog andere behoeften te leven bij leraren en leerlingen, name lijk om de jeugd via cursussen en scheidsrechtersopleidin- gen meer te betrekken bij het sportgebeuren in bredere zin en ze meer medeverantwoor delijkheid te laten dragen. De schoolsportcommissie is ech ter wel zo reëel om te stellen dat deze activiteiten ver over de grenzen reiken van haar huidige structuur. In haar jaarverslag dringt zij er dan ook hevig bij de gemeente op aan om eens serieus na te den ken over het instellen van een binnen het gemeentelijk ap paraat geïntegreerde afde ling voor Jeugd, Sport en Rec reatie. Geïntegreerd omdat vanwege de grote verschei denheid van wensen en be hoeften voor een goede be leidsvoorbereiding samenspel nodig is met allerlei andere gemeentelijke sectoren... Tot slot nog wat cijfers uit het jaarverslag met betrekking tot de diverse sportevenemen ten. Gebleken is dat bij het ba sisonderwijs hei veldkorfbal voetbal heeft verdrongen van de eerste plaats wat betreft het aantal deelnemers. In 1977 deden namelijk 625 jongens en meisjes mee aan het korf bal-toernooi en "slechts" 550 jongens aan het voetbal-fes tijn. Het micro-korfbal trok 510 deelnemers en het slag- baltoernooi 300. Bij het voort gezet-onderwij s was het de Bosloop in de Leidse Hout dat de meeste deelnemers trok: 890 in totaal. Ook hier kwam het voetbal (700 deelnemers) op de tweede plaats. Het turnen trok 600 deelnemers en het basketbal 575 (dit jaar is dat opgelopen tot ruim 800). Opvallend bij het voortgezet onderwijs was het aantal ke ren dat het Stedelijk Gym nasium in de prijzen viel. Met kop en schouders staken zij boven de andere scholen uit wanneer het gaat om het to tale aantal behaalde prijzen. Vooral voor het turnen blijken de gymnasiasten nogal wat talent te herbergen. Van de twaalf onderdelen werden er maar liefst zeven winnend afgesloten door de gym nasiasten... Commandant J. Broekman: "Twee posten nodig" LEIDEN - Öm optimaal te func tioneren heeft de Leidse brand weer behoefte aan twee kazernes. Naast de hoofdkazerne in de voormalige Leidse Apparaten Fabriek (LAF) aan de Os- en Paardenlaan is een tweede, kleinere garage nodig in het zuid-westen van Leiden. Op beide plaatsen zou een am bulance van de eerste hulp-dienst moeten worden gestationeerd. Dit zei gisteravond de Leidse brandweer-commandant J. Broekman tijdens een vergade ring van de commissie algemene en bestuurlijke aangelegenhe den. Broekman gaf de commis sieleden een toelichting op de si tuatie die gaat ontstaan wanneer de brandweer van de Langebrug naar het LAF-complex verhuist. Een verhuizing die volgens Broekman hoogst noodzakelijk is omdat de kazerne aan de Lan gebrug niet meer voldoet. Zo is onder meer, de stallingsruimte veel te klein geworden en doen zich bij het uitrukken gevaarlijke verkeerssituaties voor. Vandaar dat al enige jaren wordt uitgeke ken naar een nieuwe behuizing. Gemeente en brandweer onder vonden hierbij nogal wat tegen slag. Nieuwbouw bleek finan cieel niet haalbaar, de voormalige Leidse Brood Fabriek aan de Korte Mare leek geschikt maar werd vlak voor de neus van de gemeente weggekocht door een projectontwikkelaar en het ge bouw van Krantz aan de Lan- gegracht had helemaal verbouwd moeten worden waardoor de kos ten te hoog waren geworden. Het LAF-complex aan de Os- en Paardenlaan is echter wel tegen een redelijk bedrag geschikt te maken als brandweerkazerne. Bovendien zijn de uitrij-moge- lijkheden gunstig (o.m. via de Willem de Zwijgerlaan). En juist in Leiden - met een vrij hoog "brandrisico" - is het van groot belang dat de spuitwagens snel en zonder veel problemen de plek des onheils kunnen berei ken. Er zijn 6 zgn. risico-klassen: Leiden valt in de één na zwaarste. Brandgevaarlijk zijn: de oude binnenstad, de universiteit met gevaarlijke stoffen op de labora toria, het Academisch Zieken huis dat brandtechnisch gezien in een kwetsbaar gebouw zit en de industriegebieden in Leiden en Zoeterwoude, dat ook tot het werkterrein van de Leidse brandweer behoort. De indeling in klasse "B" betekent dat de brandweer overal binnen 6 minu ten met twee autospuiten ter plekke moet kunnen zijn en met een derde binnen 8 minuten. Dat is alleen mogelijk als men over twee eenheden kan beschikken. Vanuit de LAF kan men de bin nenstad, noord, de Meren wijk en eventueel het Morskwartier be strijken. Een tweede eenheid "ergens" in zuid-west (Broekman heeft nog niet een bepaalde luka- tie op het oog) kan in actie komen bij branden in Zoeterwoude en het zuid-westen van Leiden. De heer Broekman: "Hoewel de splitsing nadelen heeft, je hebt bijvoorbeeld twee werkplaatsen nodig, moeten we met twee pos ten gaan werken. Eén kazerne voor het hele gebied is niet mo gelijk". Zoals bekend is in de Kooi door omwonenden van het LAF-com plex geprotesteerd tegen de komst van de brandweer van wege de verwachte grote ge luidshinder. Broekman hieroven "Uit voorlopige metingen is ge- t J. Broek bleken dat dat wel meevalt. Het geluidsniveau op de Os- en Paar denlaan is nu al het dubbele van wat eigenlijk toelaatbaar 'is. Als de brandweer erbij komt wordt dit niveau slechts met één-tiende procent verhoogd. Dus dat is te verwaarlozen". Overigens deelde Broekman ook nog mee dat het verbouwen van de LAF tot brandweerkazerne wel wat duurder gaat worden dan eerder is becijferd. Maar waar de brandweer ook komt te zitten, zeker is dat men snel een nieuwe alarmcentrale nodig heeft. De huidige installatie is volgens Broekman niet meer be trouwbaar. Er had eigenlijk al een nieuwe centrale moeten zijn, maar omdat de brandweer al sinds een paar jaar op nieuwe huisvesting zit te wachten heeft men de aankoop daarvan steeds uitgesteld. "Je kunt die centrale namelijk niet meenemen als je verhuist. Dat zou veel te veel geld kosten. Daarom moeten we wachten tot we in zerne zitten". Hoger tarief voor speciale parkeerplaats LEIDEN - De gemeente gaat de ta rieven voor vrije parkeerplaatsen (voor invaliden en artsen) verho gen. De kosten voor invaliden gaat licht omhoog, die voor art sen ondergaan bijna een verdub beling. Het gaat om de parkeerplaatsen die via een aanduiding op het weg dek (de zogenaamde parkeerdia- gonalen) en door middel van een bord worden gereserveerd voor invaliden of artsen. Voor invali den komt de prijs zonder bord op 75 gulden, met bord op 125 gul den, voor artsen op respectieve lijk 325 en 600 gulden. De verkeerscommissie ging gis termiddag met grote meerder heid akkoord met deze verhogin gen. Commissielid Van der Zon bepleitte zonder succes een ont heffing voor artsen. Hij was van mening dat doktoren de vrije parkeerplaats voor hun beroep en daarmee voor het algemeen belang nodig hebben en dan niet belast moeten worden. Commissielid Kortmann, zelf arts, noemde het "fundamenteel on juist datje, als je voor de gemeen schap werkt, je daar ook nog voor moet bloeden". Wethouder Waal gaf te kennen dat de kosten bij het beroep van de arts horen en ze bovendien nog aftrekbaar zijn ook.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3