"Eerst slopen ze de mensen en dan de huizen" ]e/cfee agenda "Let op! Padden op paringstrek" Fel conj CDA-Pl iet in Warmundastraat biedt na strijd van vijf jaar troosteloze aanblik Heropening Dierenasiel Klassieke en sportieve kleding op show Warmond PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 11 APRIL 1978 WARMOND - De Warmundastraat, die oorspronkelijk gold als Warmonds goedkoopste straat, biedt, na een emotio nele strijd van vijfjaar om het behoud van de huizen en na de sloopwerkzaamheden, een buitengewoon troosteloze aanblik. De spanningen bij de nog overgebleven bewo ners zijn hoger op gelopen dan ooit, niet alleen omdat de slopershamer "psychologisch" langzaam hun huizen na dert, maar ook door de relletjes van jeugdige omwonen den in de slooppanden. De stemming is grimmig en steeds hoor je weer diezelfde zin uit de monden van de bewoners: "Eerst slopen ze de mensen en dan de huizen". Vice-voorzitter De Winter van de Woningstichting Warmunda vindt dat dit orgaan een derge lijke opmerking niet verdiend heeft. Volgens hem heeft de Stichting alles gedaan om de kwestie op een normale manier te regelen, maar dat is mislukt. De Winter kan terugkijken op een bewogen periode, die eigenlijk nog niet geheel afgerond is. Een periode die zelfs zo bewogen was dat het de Woningstichting ernstig heeft doen wankelen. Vooral De Winter, die naast zijn voorzitterschap van de Stichting ook nog wethouder van Volks huisvesting was, heeft gevoelige klappen opgelopen. In 1967 begon de onenigheid tussen bewoners en de stichting, toen een aantal bewoners weigerden de huurverhoging te betalen. Eerst moest er wat aan het on derhoud van de huizen gedaan worden. Met name vocht in de woning was een toen veel ge hoorde klacht. In 1970 moest De Winter voor het eerst voor de huuradviescommissie ver schijnen. Een door die commissie ingesteld onderzoek gaf aan dat er in 22 van de 31 woningen vochtproblemen bestonden. Tal van andere gebreken waren bij het onderzoek ook aan het licht gekomen. De stichting besloot daarop om een renovatieplan te ontwikkelen. De minimale eisen waaraan dit plan zou moeten voldoen, leidden ech ter tot te hoge kosten. In '75 had de Warmondse raad al uitgespro ken dat in het geval renovatie niet mogelijk zou blijken tot vervang ende nieuwbouw moet worden overgegaan. Toen ook ex-staats secretaris van Volkshuisvesting Schaefer toestemming had gege ven voor afbraak kwam het actie comité Warmundastraat van de grond, gesteund door het Lande lijk Ombudsteam Stadsvernieu wing. Het LOSkwam daarop op zijn beurt met een renovatieplan, waaruit bleek dat renovatie wel haalbaar was. De Woningstichting oordeelde ne gatief daarover "Valsevoorlich- ting" zegt De Winter over de re- novatieprijs van het LOS. Tot zijn spijt moet hij echter toege ven dat de Woningstichting er nooit meer in geslaagd is om dat vertrouwen van de bewoners te rug te winnen. Door het afwijzen van de LOS-plannen werd de sfeer tussen de tegengestelde partijen steeds slechter. Op 9 mei 1977 deelde de woningstichting aan het college van B en W mee dat er geen gesprek over renova tie meer mogelijk was. De discus sie zat toen geruime tijd muurvast. 3 September van het afgelopen jaar volgde een afge rond gesprek op verzoek van de gemeenteraad. Tijdens die ver gadering kwamen voor het eerst de nieuwbouwplannen op tafel. Het moeizaam verlopende gesprek werd nog gevolgd door een twee tal andere, die plaatsvonden op initiatief van B en W. Tijdens de laatste bijeenkomst kwam het LOS volkomen onverwacht met de nota "Het laatste bod". Hierin werd voorgesteld een deel va de huizen aan de bewoners te ver kopen. Vandaar dat hij zich in de vergadering van 12 januari bereid toonde om verkoop aan de bewo ners te overwegen. OEGSTGEEST - Voorzitter de heer Trijselaar van de Oegstgees- ter winkeliersvereniging Oegstgeest Actief stelde gister middag de uitbreiding van diere nasiel „Postbrug" officieel in ge bruik. Even tevoren had hij de penningmeesteres van de dierenbescherming afdeling Oegstgeest-Sassenheim twee duizen gulden, bestemd voor deze uitbreiding, overhandigd. De capaciteit van het kattenver blijf in dit asiel kon hiermee van 24 tot 36 hokken worden uitge breid. „De ongebreidelde aanwas van huisdieren in Nederland leidt tot een onhoudbare situatie", schetste de afdelingsvoorzitter van de dierenbescherming in een korte speech ter gelegenheid van de feestelijke opening. Hij onder steunde hierin daarom met klem de lopende actie van de vereni ging die tot uitgebreide castratie en sterilisatie van huisdieren op roept. ,De verslechterde mentaliteit van het publiek, die het huisdier tot modeverschijnsel degradeerde roept om overheidsbemoeiënis bij de geboorteregeling van hon den en katten", zo stelde hij. ,De negentig door de dieren- bescherming in Nederland be heerde asiels bereiden zich voor de komende zomervakantie voor op een recordaantal in de steek gelaten huisdieren", con stateerde hij bezorgd. Afwijzend Na lang wikken en wegen deelde de stichting echter eind maart van dit jaar aan B en W mee dat zij afwijzend stond tegenover de verkoop van een aantal woningen in de Warmundastraat. De technische en juridische pro blemen voor de woningstichting onoverkomelijk te zijn. Boven dien hadden de bewoners die "op basis van vrijwilligheid" hun woningen hadden verlaten, zich bij de stichting beklaagd over de gang van zaken. Door de achter blijvers het recht van koop te ge ven, zou de woningstichting zich schuldig maken aan het "meten met twee maten". In de maart vergadering had de Warmondse raad nog te weinig informatie over de gehele zaak. Op verzoek van PW werd een tus sentijdse stand van zaken op ge maakt. Burgemeester De Vreeze stelde de raad op de hoogte van de afwijzing van de woningstich ting. Zonder verdere inhoude lijke discussie besloot een meer derheid van de raad (CDA en WD) de LOS-nota van tafel te vegen. Een onbevredigende si tuatie voor de 13 overgebleven bewoners in de Warmundastraat. Zeker 10 van hen wilden best een huis van de woningstichting ko pen. Door deze gang van zaken hebben de bewoners voor de tweede maal het idee dat de za ken over hun hoofd zijn geregeld. De onzekerheid in de War mundastraat groeit, omdat en kele huizen al gesloopt zijn ter wijl een groot deel van de bewo ners nog steeds niet benaderd is over vervangende woonruimte. De stichting is druk doende met zoeken naar oplossingen daar voor en net college van B. en W. heeft zich bereid verklaard bij woningtoewijzing voorrang te verlenen aan de bewoners van de Warmundastraat. Eerst worden nu de wensen van de bewoners geïnventariseerd. Een deel van deze mensen kan waarschijnlijk gelijk naar hun definitieve behui zing toe. De rest zal eerst een tijdje moeten doorbrengen in zo genaamde sluiswoningen. "Maar alle bewoners van de Warmunda straat hebben het recht op terug keer", aldus De Winter. Voor enkele bewoners heeft dat recht echter een wrange smaak, want door de hoge huren (ver wacht wordt 375 gulden per maand) zullen zij financieel niet in staat zijn om terug te keren. De tragedie van de Warmundastraat is dat door het langdurig zoeken naar mogelijkheden om de wo ningen te renoveren (met alle misverstanden en conflicten die daarbij ontstonden) de vervang ende nieuwbouw zo langzamer hand peperduur geworden is. De bezwaarschriften die een aantal bewoners indienden tegen het afgeven van bouwvergunningen vooruitlopend op het vaststellen va het bestemmingsplan zullen pas veel later in de Warmondse raad behandeld worden omdat ze niet van planologische aard zijn. Een uitnodiging voor een na- kaartavond rest de bewoners van de Warmundastraat als een schrale troost. BODEGRAVEN - De rijkspolitie in Bodegraven heeft gisteren twee jongens (zestien en zeventien jaar) aangehouden die zich langs de rijksweg Utrecht/Den Haag ophielden. Op het bureau verklaarden zij te zijn weggelopen uit de inrichting Zonneoord in Ede. Liftend waren zij zondagmiddag al op weg ge gaan. Beiden wilden een bezoek brengen aan één van de ouders in Rotterdam en Alblasserdam. Personeel van de inrichting heeft de jongens later op de dag terug gehaald. t 'K X, De Warmundastraat op een archi stukken, wat huisjes en „gesloopte" Tijdens laatste 1 WARMOND - Tijdens de laatste vergadering over de gemeente begroting voor 1978 ontstond gis teravond een fel conflict tussen de fracties van het CDA en Prog ressief Warmond. Onder het motto "wie kaatst, kan de bal verwachten" opende frac tieleider Tulp van het CDA de aanval op de progressieven. Hij reageerde daarmee op de opmer kingen die de PW-fractie tijdens de vorige week gehouden be schouwingen had gemaakt otfer de samenwerking met de andere partijen in de gemeenteraad. Met betrekking tot de Schiphollijnaf- faire stelde de PW-fractie dat ze op had moeten boksen tegen de angst van de andere fracties. Vol gens Tulp ging het echter niet om angst maar om een reëel inzicht in de gebeurtenissen. "Gelukkig dat de andere fracties (CDA en WD red), verstandig waren. An ders waren we nu verwikkeld in een proces en zou de schulden last van Warmond elke dag groter worden". Tulp doelde hiermee op de schade claim waarmee de Nederlandse Spoorwegen dreigden toen Warmond niet wilde meewerken aan de bouw van een viadukt in de Klinkenbergerpolder. Bedenkelijke De handelswijze van PW vond Tulp getuigen van een "uiterst beden kelijke mentaliteit". Dat PW zich vaak in een oppositierol voelde (zoals fractievoorzitter Tim- mermann vorige week had mee gedeeld) was volgens de CDA- fractievoorzitter volkomen aan PW zelf te wijten. Maar ook de volkshuisvestingsnota en de keuze van een bouwlokatie (die door activiteiten van een aan tal bouwmaatschappijen nood gedwongen op het gebied aan de Oranje Nassaulaan viel) bleken nog steeds springstof op te leve- Bonjer no. 1 op VYD-lijst Warmond WARMOND - Als laatste in de rij is ook de kandidatenlijst van de WD voor de komende gemeen teraadsverkiezingen in Warmond gereed. Nadat op de ledenverga dering van vorige week al het grootste deel van de lijst was sa mengesteld, is doordat gister avond compleet geworden door dag de heer F.H. Bonjer het lijst trekkerschap op zich heeft ge nomen. Nummer 2 op de WD- lijst staat de heer J.M. Corijn. Mevrouw Hajonides bezet de derde plaats en mevrouw Van Cleef de vierde. De huidige frac tieleden van de WD, de heer Pauli en mevrouw Verbeek, ke ren niet terug. Bewoners geinformeerd LEIDERDORP - De bewoners van het Van Leeuwenpark in Leider dorp hebben op een gisteravond gehouden bijeenkomst meer in formatie gekregen over hun nieuwe woningen. Volgens ar chitect Franse zijn er voordelen op vele punten, uitgezonderd de huur. Die zal een stuk hoger lig gen dan de huidige van 60 gulden per maand. Overigens keren niet alle bewoners terug in het park. Enkelen heb ben al een ander huis gekregen, de woningbouwvereniging toege wezen gekregen. $3f? Een deel van de huizen is nu rotingsver; ren. Dat PW de andere fracties onder andere naar aanleiding van de volkshuisvestingsnota een gebrek aan visie had verweten, noemde Tulp een "lachertje". Door ondermeer te suggereren dat het CDA een grote betonnen brug naar Koudenhoorn zou willen bouwen, heeft PW zich volgens Tulp schuldig gemaakt aan "stemmingmakerij in de trant van: Confessionelen zijn eigen lijk niet te vertrouwen". Fractievoorzitter Pauli stelde zich wat meer gematigd op. Hij zei teleurgesteld te zijn door een aan tal verwijten van de kant van de progressieven naar aanleiding van de Schiphollijnaffaire. WARMOND - Kijken naar leeftijd en maatgenoten, dat is de beste manier om mode te zien. Dat kon gisteren in De Stad Rome waar de Oegstgeester Boetiek Beekman de nieuwe voorjaars- en zomer collectie toonde. Een collectie die is afgestemd op een vrij klas- siek-kledend publiek, dat niet op een tientje hoeft te kijken. Opvallend was de grotere variatie voor vrouwen van zo tegen de vijftig. In die duurdere prijs klasse zijn wél erg mooie duex- pieces met ingestikte plooi-rok- ken in pasteltinten en japonnen te koop, die niet te jeugdig maken en echt modieus zijn. De wat oudere vrouw zal zich ook goed thuis voelen in goede blazer combinaties, die deze zomer een L Er resten alleen nog open ring: PW-fractie voorzitter Tim- mermann reageerde veront waardigd op de kritiek van het CDA. Hij wees erop dat de CDA- fractie ten aanzien van de Schiphollijn diverse malen van standpunt veranderd is. Boven dien wees hij het verwijt van de heer Tulp dat PW zich had laten leiden door het actiecomité van de hand. "We hebben ons gericht op handtekeningenakties uit de bevolking." Timmermann be treurde het dat het CDA gedu rende de afgelopen zittingspe riode "slechts met woede" op de verschillende initiatieven van PW had gereageerd". vast onderdeel in iedere collectie zijn. In de sportieve confectie van Pierre Cardin zullen veel jongere vrou wen zich thuis voelen, vooral omdat, door de eenheid in kleur, de confectie van Cardin vele combinatiemogelijkheden biedt. Met de sportieve bermuda's en wijde klokkende rokken keek boetiek Beekman naar de doch ter, die als mamma wat gaat ko pen toch ook even rondkijkt. Die zal zeker ook gevallen zijn op een paar heel fraaie laarzen van Mad ras, leer met linnen verwerkt en een paar grappige rode schoen tjes met wit afgebiesd ook langs de hakken uit de collectie van Van der Meer, die bij al dat moois voor de even stijlvolle aankleding van de voet zorgde. Dinsdag Noordeinde 2a, zomerkledingbeurs UW en Ned. Ver. van Huisvrou wen, van 19 tot 21 uur Antonius Clubhuis, vergadering industriebond NW, 20 uur Stadhuis, raadszaal, simulatiespel burgerschapskunde, 20 uur Academiegebouw, informatie avond over herstel walmuren Ra penburg, 20 uur Lak Theater, Levendaal 150, to neelstuk "Icing" Lumiere en Son 20.15 uur Schouwburg, Oude Vest 43, to neelgroep Kiss met "de borsten van Tiresias" 20.15 uur Gerard Brandtstraat 6, inform, avond Bahai gem, 20 uur Nieuwe Rijn 20a, Vrouwencafé, 21-01 uur Troef, Noordeinde 2a, koken 18 uur, druktechnieken, engels, brug- diploma, verplegende en verzor gende beroepen 20, jazzballet, 21 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga, zelf kleren maken, jazzballet, foto/filmclub, tekenen/schilderen, alle groepen 20 uur 't Breehuys, Breestraat 19, kleiclub 16 uur, volksdansgroep, 19 uur, Re pelsteeltje, 14-17 uur Korte Mare 4, lezingavond Rozek- ruisers Genootschap 20 uur Gemeentehuis Wassenaar, diaserie en informatie over bestem mingsplan Hogeklei 19.30 uur TS-school Vondellaan, nationale metselwedstrijden woensd. 10 uur Gemeentehuis Oegstgeest, com missie financien en culturele zaken 20 uur Woensdag Gemeentehuis Oegstgeest, com missie onderwijs en maatschappe lijke aangelegenheden 20 uur Gemeentehuis Leiderdorp, cie. be roep en bezwaarschriften 20 uur Gebouw Irene, Hoofdstraat Leiderdorp, donderdagmid. 2-4 ontmoetingsmiddag werklozen. Kennedylaan 11, Oegstgeest, in form. avond Bahai gem, 20 uur Vijfhovenhuis, Hoflaan, spreekuur alg. ned. invalidenbond, do. 9-11; open huis bejaarden do. 14-16.30 uur Witte Poort kazerne Noordeinde 2, adviescentrum werklozen do. 10.30-12.30 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volksdansen,zeefdrukken, jazz ballet, gitaarcursus, goochelen, pottenbakken, tekenen en schilde ren 20 uur 't Breehuys, Breestraat 19, gitaar, 15.30; vegetaries eethuis 18 uur, creatieve werkavond, gespreks- avond 20.30 uur Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 14- 17 en 21-24 uur Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 7 tot 14 april, door Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 121060; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi tel. 122444 Gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij- ving geen administratie- en in- Vcassokosten. VOORSCHOTEN - „Let op! Padden op paringstrek". Deze aanwijzing staat onder het driehoekige verkeersbord aan weerszijden van de Ad miraal de Ruytersingél in de wijk Noord-Hofland. Het is een teken voor de mens dat het dier Noord-Hofland nog steeds ziet als een grote polder, terwijl de polder inmiddels een verzameling van wonin gen met daarin 5000 mensen is. De borden vervangen de waar schuwing jaar al geplaatste waarschuweingVoor de mens in Voorschoten is de Admiraal de Ruytersingel een verkeersweg, die verder zeer druk bezocht wordt door enige duizenden padden, die in deze tijd paarsgewijze, het mannetje op de rug van het vrouwtje van hun winterver blijf naar de broedplaats of teelplaats trekken. Omdat een pad een nuttig dier is, wordt iedere automobilist aangeraden het wat kalmer aan te doen. Voor de bromfiet ser kan een ontmoeting met een paddenpaar een slip- of valpartij betekenen. Liefde is blind en dat geldt zeker bij de pad, die al menige liefdesroes ten einde zag komen onder het rubber van de vierwielige mensenvervoersmiddelen Mensenhanden hebben vorig jaar ook al een „val" ge plaatst voor de padden. Zij vielen tijdens de trek in vriendelijke ondiepe gleuf en vriendelijk handen zetten de diertjes daarna aan de over kant weer in de natuur. Duizenden padden werden overgezet, maar misschien helpen de verkeersborden ook wel. De collectie die gisteravond in Warmond geshowd werd, was afgestemd op een vrij klassiek kledend publiek, dat niet op een tientje hoeft te kijken

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2