Bouwvakkers dupe van faillissement Meer verzet tegen b innenstadsplannen kantonrechter W ernink-terrein blijft bestemd voor industrie Schroten bij toptijd KRO maakt jeugdserie op Antillen PAGINA 16 VARIA DINSDAG 11 APRIL 1978 Panagro betaalt lonen uit aan personeel van onderaannemer LEIDEN - Maandagochtend 8 uur. Het werk aan de nieuwbouw langs de Leidse Waardgracht ligt stil. De der tig bouwvakkers die werken aan het Herengracht/Zijl- singelproject zijn vrijdag middag zonder salaris naar huis gestuurd, nadat hun te verstaan was gegeven dat on deraannemer Eurobouw b.v. uit Zwijndrecht failliet is. Er was geen geld meer om de loonzakjes te vullen. Aan het begin van de week zijn alle werknemers weer aanwe zig. In de bouwkeet. De stemming is gelaten. In de di rectiekeet zit een gezelschap van vakbondbestuurders om de tafel met mensen van de hoofdaannemer Panagro. Die zijn uiteindelijk, volgens dis trictsbestuurder Groten van de Bouw- en Houtbond FNV, verantwoordelijk voor de gang van zaken. Adjunct-directeur Hendriks van de Panagro toont zich zeer verbolgen over de kriti sche uitlatingen van de dis trictsbestuurder, Hij ver klaart dat er vrijdag een 40-ja- rig jubileum was van een van de mensen bij Panagro. Ook had hij zelf nog geprobeerd contact op te nemen met het districtsbestuur nadat onder aannemer Eurobouw telefo nisch had meegedeeld dat het geld zaterdagmiddag zou worden rondgebracht. Het Zwijndrechtse bouwbedrijf had verklaard dat er wat moeilijkheden waren met de bank naar aanleiding van be richten in een ochtendblad over de malafide praktijken van onderaannemers. Vol gens de adjunct-directeur van Panagro heeft de vak bondsman een te negatief beeld gegeven van Panagro. Adjunct-directeur Hendriks van Panagro zegt dat er nog geen bewijzen zijn dat Euro bouw failliet zou zijn. Pa nagro wil de werknemers niet overnemen en geen lonen uitbetalen. Hendriks stelt dat er op dat moment nog geen duidelijke redenen zijn om het contract met Eurobouw te verbreken. De vakbondsbe stuurder denkt daar anders over. "Wat zijn dan wel duidelijke redenen?", vraagt hij. "Uit een aantal zaken bij andere objecten is duidelijk gebleken dat onderaannemer Eurobouw zijn verplichtin- De salarissen worden uitbetaald. Op de achtergrond naast de deur vakbondsman Groten. gen meer dan eens niet na kwam. In het verleden heb ben we ook Panagro daarvoor al gewaarschuwd. In Leiden hebben we de bui ook al lan ger zien hangen en zijn we vandaag door de feiten in het gelijk gesteld." Hendriks stelt daar tegenover dat de Panagro wettelijk geen been heeft om op te staan en dat het Zwijndrechtse bouwbedrijf het werk moet afmaken. "Wij willen geen donder te maken hebben met de louche praktijken van malafide aannemers. Inte gendeel, als het gaat om het uitschakelen van louche praktijken vindt de vakbond de Panagro als zijn partner naast hem. Maar zolang er geen faillissementsverklaring is kunnen wij niets doen," al dus Hendriks. Als op zijn wenken bediend wordt even later na druk ge telefoneer met het sociaal fonds en het Zwijndrechtse bouwbedrijf duidelijk dat het faillissement van Eurobouw is aangevraagd. Er zijn 3 schuldeisers, de directeur van Eurobouw is onvindbaar. Een andere man van Eurobouw deelt mee dat hij nog wel een ander b.v.tje heeft die de zaak kan afmaken, maar Panagro wenst niets meer te maken hebben met malafide prak tijken van dubieuze b.v.'s. Groten meent dat er sprake is van een patstelling. De vak bondsbestuurder vindt het de taak van Panagro om de zaak te doorbreken. De plaatselijk vertegenwoordiger van de fe deratie meldt dat de jongens eerst geld willen en dan pas weer beginnen. Hendriks gaat akkoord, de lonen zullen vanmiddag worden uitbe taald. Panagro neemt de ménsen over en stelt zich te vens garant voor de salarissen van deze week. Hendriks wijst er op dat hij echter niet de schrikbarend hoge lonen van de onderaannemer kan betalen. Er zullen cao-lonen betaald worden en er moet bovendien 40 uur per week gewerkt gaan worden. Na bijna 4 uur discussie gaat men naar de werkkeet waar de mensen wachten. Vak bondsman Groten spreekt ze toe: "De boel gaat over naar Panagro mits de mensen zelf weg willen. Als jullie aange boden werk van Panagro weigeren wordt een WW uit kering échter twijfelachtig. Er is weinig keuze". Dat oogst gehoon. "Er valt niets te kie zen, het is gewoon koehan del", roept iemand. De dis cussie laait weer hoog op. Sommige mensen gaan maar liever meteen de WW in. Over 4 weken is het werk aan de Waardgracht helemaal afge lopen als ze dan 80 procent van hun laatst verdiende sala ris krijgen gaan ze er wel 200,- op achteruit. "We willen wel een stap terug, maar geen hele weg," wordt Er wordt opnieuw onderhan deld. Hendriks wil met een groep gemotiveerde mensen het werk afmaken. Groten belt met vakbondsmensen in andere plaatsen. Bij bouwobjecten in Den Haag blijken dezelfde moeilijk heden te spelen. Daar zijn alle arbeiders door de hoofdaan nemer overgenomen. Pa nagro doet 15 mensen een aanbod, de overige moeten de WW in. Groten zegt dat van geval tot geval door het so ciaal fonds zal worden beke ken of de mensen in aanmer king komen voor een uitke ring. Dat hangt af van hun ar-' beidsverleden en of ze eerder in zo'n situatie verzeild zijn geraakt. Om half vijf s'middags worden de lonen uitbetaald. Iedereen gaat naar huis, einde van een dagje rond de malafide prak tijken van onderaannemers in Leiden. LEIDEN/JERUZALEM - Prof. dr. JJ. van Rood, Leids hoogleraar in de Inwendige Geneeskunde, heeft gistermiddag in Jeruzalem de "Wolf'-prijs in ontvangst genomen. De prijs wordt toegekend als erkenning voor het werk van wetenschappers,die een zeer grote bijdrage hebben geleverd voor het welzijn van de mensheid. Op de foto ontvangt prof. Rood (op de foto rechtsde prijs uit handen van de voorzitter van het Israëlisch parlement Yitzhak Shamir. DEN HAAG/LEIDEN - Ge- deputeerde Buijsert blijft bij zijn standpunt dat het terrein bij Werr.ink aan de Morsweg een industriebe stemming moet houden. Dit liet hij gistermiddag weten op vragen van het PvdA-statenlid mevrouw M. van der Molen in de provinciale commissie voor ruimtelijke ordening. De commissie behandelde het ontwerp-streekplan Zuid-Hol land West. Daarin staat voor het terrein aan de Morsweg industrie als gewenste bestemming aange geven, tot ongenoegen van de Schaatsrecord voor Voroyova ALMA ATA - De Russische sch^at- senrijdster Khalida Voroyova heeft gisteren tijdens internatio nale wdstrijden in Alma Ata een nieuw wereldrecord gereden op de 1500 meter met een tijd van 2 minuten en 7.18 seconden. Het oude record stond met 2.09.90 op naam van haar landgenote Tat- jana Averina. Twee andere rijd sters, de Russische Natalia Pe- troeseva en de Oostduiste Marion Ditmann bleven ook onder het oude wereldrecord. "Zo mijnheer S., de hoeveelste keer is het nu dat wij elkaar hier ontmoe ten?", groette de rechter Van Dijke een oude bekende. "De honderdste keer"antwoordde die zonder blikken of blozen. Het probleem met S. is dat hij telkens weer in ondeugdelijke auto's rijdt, aldus de kantonrech ter. Dit keer ging het om een gladde band. "Ik ken u niet anders dan dat u zegt: geef me maar een boete, die betaalt de Sociale Dienst wel. Maar wordt het nu niet eens tijd voor een hechtenis?" "Alstublief niet*', zei S. geschrokken. De heer Van der Ham, die zijn eerste zitting deed als verkeersschout in Nederland: "U hebt een kleine uitkering en geen werk. Waar hebt u die auto eigenlijk voor nodig?" "Ik wil ook wel eens even weg met mijn vrouw en kinderen", antwoordde S. De verkeersschout: "Ga dan een wandeling maken in het Leidse Hout. Ik denk datu beter het geld dat u nu in uw auto stopt, aan uw gezin kunt besteden. Daar komt bij dat u altijd in auto's met gebreken rijdt omdat u zich een nieuwe niet kunt veroorloven. Dat u geen werk kunt krijgen ligt waar schijnlijk niet aan u, maar u moet nou ook weer niet denken dat de Sociale Dienst overal goed voor is. Dat getuigd van een verkeerde men taliteit. In de hoop dat u nu eindelijk uw verstand eens bij elkaar raapt, wil ik het deze keer nog wel laten bij een boete van f60,-. Maar de volgende keer wordt het hechtenis." Rechter Van Dijke wilde de Sociale Dienst nog enigszins tegemoet komen, en maakte er f40,- van. De zich in zoveel mogelijke verontschuldigingen uitputtende scholier M. hij had 55 kilometer per uur gereden in plaats van 30: "Ik had liever een schikking gehad. Dit is ook niet zo feestelijk om hier te staan". De officier (op de middagzitting) gaf aan waarom die schikking in dit geval niet was uitgegaan: "De indruk bestond dat u geen schikking wilde, omdat u zei dat u het pietluttig van de politie vond dat ze hier werk van maakten, terwijl er veel ernstiger zaken gebeuren'. M.: "Je bent natuurlijk een beetje bang als je wordt aangehouden." Rechter De Koning: "Die uit spraak getuigt anders niet direct van angst." Maar M. had berouw en wilde zo graag betalen dat hij zijn laatste woord gebruikte om te vragen hoe en waar hij betalen kon. Rechter De Koning legde uit dat hij over zes weken een acceptgirokaart thuis zou krijgen. En hij liet de jongen, die dacht dat de eis van f 75,- al het vonnis was, zonder uitspraak te doen gaan. Niemand die dat in de gaten had. Daarom wil ik het hier toch even signaleren. "Wat denkt u dat ik een autootje laat schuren voor f200,- en er zelf een nieuw motortje en vier nieuwe banden omgooi, als hij goed is voor de a sloop. Nee, als die over een maand helemaal klaar is, komt hij gegaran- I p| rl cp -ip|t nrH deerd door de keuring, en heb ik er een mooi servicewagentje aan. J v ^6 Er was een automonteur aan het woord, die door de politie was aangehou den in een auto met doorgeroest chassis, afgeplakte spiegels, zonder ruitenwissers en zonder kentekenbewijs. De auto was net geschuurd "vier straten verder", een aardig op weg een "mooi servicewagentje,' te worden. Volgens de politie echter was het oud roest en niet meer dan een paar tientjes waard. De automonteur wilde toch liever een wat hogere boete en dan zijn auto terugdvn andersomRechter De Koning kon daar wel mee akkoord gaan,maar wilde daarbij voortdurende politiecontrole ingesteld zien. De automonteur krijgl zijn wagentje terug, met een poli tieagent op zijn hielen, en een boete van f225,-. MARGA WUIS LEIDEN - Snelwandelaar Nico Schroten uit Leiden is het afge lopen weekeinde in het Duitse Salzgitter dicht in de buurt ge komen van het Nederlands re cord op de 50 kilometer snel wandelen. De atleet van de AV Holland kwam onder drukkende weersomstandigheden tot een tijd van 4 uur 36 minuten 12,2 se conden waarmee hij van de vee rtig gestarte deelnemers op de achtste plaats belandde. Het Ne derlands record op de 50 kilome ter staat op naam van Jan de Jonge met 4 uur 32 minuten 51,6 seconden. naar winst LEIDEN - In het kader van het jeugdplan Nederland heeft het Leids elftal van 13- en 14-jarigen gisteravond in Waddinxveen een duel tegen Gouda met 3-0 ge wonnen. Martin van de Plas (van Katwijk) scoorde tweemaal, Al- fons Groenendijk van UVS zorgde voor de andere treffer. Leiden speelt volgende week woensdag een uitwedstrijd tegen V Rotterdam. wijkverenigingen Juwelen, Muiderslot en Transvaal. Zij zijn tegen de komst van een beton- centrale op het terrein, zoals door het Leidse college van B en W wordt voorgestaan. In een bezwaarschrift hadden zij daarom aan G.S. gevraagd om het terrein de bestemming van "rec reatie" te geven. G.S. hebben daar inmiddels afwijzend op ge reageerd. Van der Molen be streed gisteren de opvatting van G.S. dat het terrein geïsoleerd zou liggen: "Het grenst zeer nauw aan woonbebouwing". Buijsert hield zijn mening evenwel staande: "Het terrein wordt aan twee kanten omsloten door water en aan de derde kant door een spoorbaan op een dijk". Daarom vond hij het terrein niet geschikt voor recreatie of woningbouw, maar wel voor bedrijfjes die bij voorbeeld nu in de binnenstad hinder gevend zijn en daarom verplaatst moeten worden. Ook het terrein aan de Morsweg is echter niet geschikt voor be drijven, aldus Buijsert, waarvan de hinder ver reikt. "Er moeten geen milieu-on vriendelijke bedrijven komen", zie de Gedeputeerde. Hij liet daarbij in het midden of een be- toncentrale "milieu-onvriende lijk" is. LEIDEN/ZOETERWOUDE - Tij dens de vijfde bezettingsdag van de Grofsmederij zijn werkne mers van Calvé uit Delft naar de fabriek gekomen om de bezet ters voedselpakketten te over handigen. De voorzitter van het actiecomité Frans Mentzij kreeg gisteren als eerste een pakket. "Het bestaat volledig uit Calvé produkten, want dan is het ook goed voor onze werkgelegen heid", zo zei Aad Verhoeff van Calvé. De rest wordt vanavond uitge deeld tijdens een manifestatie in de kantine. Daar zal verder nog de toneelgroep Proloog een voorstelling geven. De voorzit ter van de Industriebond NKV, Piet Spijkers, is van plan de be zetters in navolging van zijn col lega Groenevelt van de Indu striebond NW, toe te spreken. De avond is in de eerste plaats bedoeld voor de bezetters van de Grofsmederij, maar ook ande ren zijn welkom, zegt het actie comité. Volgens het comité heeft de pro- duktie nog geen stagnatie on dervonden door de bezetting. Dat is gisteren gebleken tijdens besprekingen met een paar leidinggevende mensen. Sinds de bezetting is 40 ton gereed produkt de deur uitgegaan en dat is normaal, aldus het actie comité. Het PvdA raadslid Marianne Ko ning verzorgde gisteren op nieuw de warme maaltijd voor de bezetters. Schaker Ree op de zesde plaats LONE PINE - In de zesde ronde van het schaaktoernooi in Lone Pine heeft Poloegajevski uit de Sovjet-Unie zijn koppositie be houden. Hij won van Resjevski en heeft nu 5V2 punt uit zes par tijen. Zijn naaste belager is Lar- sen, die zich na zijn nederlaag in de eerste ronde goed heeft her steld. Larsen won met wit van de Engelsman Mestel en heeft vijf punten. Beste Nederlander in het klas sement is Hans Ree. Door zijn overwinning op Paul van der Sterren kwam hij op vier uit zes. Het bracht hem op een met twaalf spelers gedeelde zesde plaats. Jan Timman (tegen Olafsson) en Böhm (tegen Zaltsman) verloren, Ligterink kwam remise overeen met Lombardy. Bowlingtitel voor Linda Kerkvliet SCHIEDAM - Bij de nationale bowlingkampioenschappén voor de jeugd heeft de zestienjarige Linde Kerkvliet uit Noordwij- kerhout de Nederlandse titel ge grepen. Linda Kerkvliet, die uit komt voor de bowlingclub van Oostdam uit Noord wij kerhout liet haar concurrenten ver achter zich. De Leidse Paola de Leeuw heeft zich (als eerste dame van de Leidse bowlingbond) geplaatst voor de Nederlandse senioren kampimenschappen, die op 22 april in Den Bosch worden ge houden. Veertien dagen geleden kwam zij nog uit voor de Neder landse jeugdploeg tijdens de Europese kampioenschappen in het Deense Aalborg. RECTIFICATIE LEIDEN - In het scorebord van gis teren is een fout geslopen. Ge meld werd dat in de reserve tweede klasse B (zaterdag) Ter Leede 2 gedegradeerd zou zijn. De Sassenheimers kunnen zich echter met nog drie wedstrijden te spelen theoretisch nog uit de gevarenzone werken. LEIDEN - Wethouder Waal (ruimtelijke ordening en ver keer) verwacht de komende ja ren bij een voortzetting van het huidige binnenstadsbeleid een toenemend verzet daartegen van de universiteit en de Kamer van Koophandel, "traditioneel sterke pressiegroepen", zoals hij ze noemt. Dit blijkt uit een artikel dat Waal heeft geschreven in PG, het blad van de Leidse PvdA. De wethou der wijst erop dat in Groningen de universiteit en de Kamer van Koophandel de best georgani seerde pressiegroepen waren bij de totstandkoming van het bin nenstadsplan. "De laatste tijd heb ik de indruk Twee gewonden bij botsing LEIDEN - Bij een botsing gister nacht op de hoek Oude Singel, Volmolengracht vielen twee ge wonden. Een automobilist ko mend van de Janvossensteeg, richting Volmolengracht rijdend, verleende geen voorrang aan een op de Oude Singel, richting Bees tenmarkt rijdende automobilist, waardoor een botsing ontstond. De eerste automobilist, een 29-ja- rige Leidenaar kreeg nog onbe kend hoofdletsel, de andere, een 28-jarige stadgenoot liep enkele hoofdwonden op. Bij de botsing werd ook een geparkeerde auto geraakt, die met een losgeraakte sierstrip langs de ruit van de wo ning Volmolengracht 2 schoof, waardoor ook die ruit vernield werd. De materiële schade aan de drie betrokken auto's was aan zienlijk. gekregen", zo schrijft Waal, "dat de Leidse universiteit het be lang en de ernst van de proce dure voor het structuurplan voor de binnenstad heeft onder schat. Wellicht vanuit de ge-1 dachte dat er toch niets van te recht zou komen. Er is nu bij de universiteit duidelijk een nei ging om zich te verzetten tegen het sturen van de ontwikkeling van de universiteit in het struc tuurplan." De positie van de Kamer van Koophandel wordt door wet houder Waal "onduidelijk" ge noemd. Hij wijst erop dat er op het gebied van informatie-uit wisseling tussen de project groep en de Kamer goed is sa mengewerkt. "Nieuw", aldus Waal, in de opstelling van de Kamer van Koophandel is het indienen van bezwaarschriften tegen bestemmingsplannen. Dit is gebeurd me HILVERSUM - Een uit vijftien personen bestaande ploeg van de KRO is voor drie maanden naar de west ver trokken om op Curacao en Een vrolijke afscheidsfoto van de filmploeg die voor de KRO naar de Antillen is ver- trokken. Op het wagentje zwaaiend naar de achterblij vers de acteur Peter Faber. Bonaire een nieuwe der- t iendelige jeugdserie voor de televisie te gaan maken. Het betreft de serie "Duel in de diepte" van Anton Quintana, de schrijver van de deze win ter uitgezonden serie "De Kris Pusaka". In "Duel in de diepte" worden de avonturen gevolgd van een zangeresje (Lidy Sluyter), dat voor rust naar Curacao gaat, doorreist naar Bonaire, waar blijkt dat zij als twee druppels water lijkt op een op geheimzinnige wijze om het leven gekomen meisje. Hoofdrollen in de serie worden voorts vertolkt door Peter Faber en Ronald Carrilho. De regie is in handen van Bram van Erkel. De nieuwe serie zal vermoedelijk in het winterseizoen 1978/1979 worden uitgezonden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16