"RUIL PONT NIET IN VOOR BRUG" Levering "zachter" drinkwater een half jaar vertraagd Vijftigduizendste inwoner van Alphen "dubbeltje" op z'n kant 1 och huizen in Hoge Klei Kaagse VW-voorzitter: Waterleidingbedrijf De Rijnstreek: KRITIEK RAADSLID OP BOUWBELEID ALKEMADE "VERLAAG TROTTOIRS OP ELKE HOEK Plan voor fietsroute weer actueel Pleidooi PvdA-statenlid: DINSDAG 11 APRIL 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 15 KAAG - Voorzitter A.F.A. (Lex) van Rijn van de VW op Kaageiland heeft in het dorpsblaadje "Heen en Weer" een uitgebreid pleidooi gehouden voor behoud van het Kaagj pont. Alle belangen tegen elkaar afwegend komt Van Rijrt, tevens eigenaar van de zeilschool "De Kaag", tot de overtuiging dat een brugverbinding alleen maar schade lijk kan zijn. Lex van Rijn hield zijn pleidooi al eerder tijdens de laatste dorps- raadvergadering op 17 maart ten overstaan van onder anderen burgemeester Bolten van Alke made (waartoe ook Kaageiland behoort) en wethouder De Leeuw van Haarlemmermeer, bij welke gemeente Buitenkaag is inge deeld. Het pleidooi is feitelijk een voortzetting van de discussie "brug of pont", die vooral sinds, maar ook al vóór de problemen rond het pont (schorsing veerlie den), werd ingezet. Lex van Rijn concludeert dat een brugverbinding het behoud van "ëén der laatste pittoreske dorp jes in de randstad Holland" in ge vaar brengt. Bij gesloten brug zal het toch al toenemende verkeer volgens de WV-voorzitter een stroom van wachtende auto's tot gevolg hebben, die allemaal te gelijk het eiland op zullen draaien zodra de brug voor het weg verkeer weer open gaat. Ook voor de scheepvaart acht Van Rijn een brug "hoogst ongewenst". In de spitsuren van het toeristische hoogseizoen zal een brug tot on- overkomenlijke moeilijkheden leiden, is zijn overtuiging. De voornaamste groep van pleiters minder gespecialiseerde vaarlie- den worden bediend", aldus Van vóór de komst van een brug is het plaatselijke bedrijfsleven, dat voor toelevering op bedrijven buiten het eiland is aangewezen. Van Rijn stelt dat een goed func tionerende pont het bedrijfsleven geen schade zal aandoen. Wel moeten lange wachttijden, par keerproblemen (Buitenkaag) en te hoge ponttarieven dan naar het verleden worden verwezen. Bo vendien kan, zoals al aangegeven, een brug eveneens lange wacht tijden met zich meebrengen. Voor het goed functioneren van de pont oppert Van Rijn de sugges tie de bediening te vereenvoudi gen. Deze zou door één man van uit de stuurhut bediend moeten worden, zodat voor het af- en aanmeren en het bedienen van de stoplichten niet een extra man nodig is. *Het hanteren van de pont wordt daardoor eenvoudiger en kan daardoor waarschijnlijk ook door Rijn. Verder zouden voetgangers en fietsers via een afscheiding een eigen plaats moeten krijgen op de (grotere) pont, mede om ongelukken en beschadigingen te voorkomen. Vrijstelling van betaling voor deze groep zou daarnaast de wachttijden aan zienlijk kunnen bekorten. Lex Van Rijn is er bij zijn pleidooi overigens van uitgegaan dat be houd van het pont of bouw van een brug financieel niets uit maakt. Het actievoeren voor behoud van het pont werd al in het najaar van 1977 aangezwengeld door Wim Patist, die inmiddels weer een ze tel bezet in de gemeenteraad van Alkemade (sinds het opstappen van VG A-raad slid Van der Meer in februari van dit jaar). Batist opperde het instellen van een al ternatieve oeververbinding Kaag-Buitenkaag. Daarbij ging het (toen nog toekomstige) raadslid, ook al zeilschoolhouder, ervan uit dat er geen vaste oever verbinding moet komen, terwijl overtocht bij nacht zonder be diening zou moeten geschieden. Verschillende Kagenaars hebben zich over een dergelijk alternatief gebogen. Eén van hen, Leo Aarts, heeft een uitgewerkt plan voor een veerwagen, die over een rails op de bodem van de ringvaart rijdt, in de lade liggen. Aan die veerwagen zou dan 's nachts een aanhanger gekoppeld moeten worden zodat een brugverbin ding tot stand zou komen. Een andere mogelijkheid, die naar voren werd gebracht door de heer T. Zwetsloot, was een om een scharnier draaiende pontonbrug, welke door iedereen bediend zou kunnen worden. Het exemplaar kreeg de fraaie naam "Pont der Zuchten" mee. De veerwagen van Leo Aarts doorsnede ringvaart). Rechts Kaageiland, links BuitenkaagDe aanhanger kan 's nachts aan de veerwagen gekoppeld worden. BOSKOOP - De tien gemeenten, die drinkwater betrekken van het waterleidingsbedrijf "De Rijnstreek" in Boskoop, moeten nog even ge duld hebben voor er "zachter" water bij hun inwoners uit de kranen stroomt. De onthardingsinstallatie. De gebouwen en installatie (achter de watertoren in Hazerswoude) zijn klaar, maar het testen van buizen en tanks wordt zo con- cientieus gedaan, dat er zeker een half jaar later pas "onthard" wa ter kan worden geleverd dan aanvankelijk de bedoeling was. "De Rijnstreek" was van plan eind vorig jaar "zacht" water te gaan produceren. Voorzitter Detmers (burgemeester van Zoeterwoude) vertelde het jammer te vinden dat er vertra ging is opgetreden. "Maar de veiligheid vinden we toch wel erg belangrijk," liet hij weten. „We kunnen niet uitgaan van de stel- ALPHEN AAN DEN RIJN - Tussen nu en 1 januari 1979 zullen in de wijken A,B en C in Ridderveld II naar ver wachting ongeveer 1100 wo ningen worden opgeleverd. Dat getal moet volgens wet houder J.W. Haanstra met 1,2 worden vermenigvuldigd om een beeld te krijgen van het aantal nieuwe inwoners dat die nieuwbouw oplevert. Veel van de woningen in Rid derveld II, worden door Al- phenaren betrokken. Die vallen dus niet aan te mer ken als nieuwe inwoners. Dat kan wel gelden voor de genen die de achtergelaten woningen betrekken. Vol- ling dat het wel goed zal zijn. De Rijnstreek is niet van plan er een soort experiment van te maken. Als je een paar maanden bezig bent en je zou moeten stoppen met het ontharden, is dat een on verkwikkelijke zaak." Erg hard Het drinkwater dat "De Rijn streek" levert is bijzonder hard: vierentwintig Duitse graden. Dit wil het bedrijf terug brengen tot zestien Duitse graden. De vertraging is ook te wijten aan de aanvoer van het zogenaamde gens de berekening van Haanstra zou Alphen er tus sen nu en 1 januari volgend jaar ongeveer 1300 inwoners bij krijgen. Perl januari jongstleden telde Alphen 48.174 inwoners. Hoeveel daar de afgelopen maanden bij zijn gekomen is niet bekend. Het nog dit jaar binnenhalen van de vijf tigduizendste inwoner zal echter een kwestie van 'kan tje boord' worden, zo con stateerde men gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening en stadsontwikke ling, waar over de voortgang van de woningbouw in Rid- zilverzand, dat nodig is om het water zachter te maken, zo ver telde voorzitter Detmers. "We zijn zeer zorgvuldig bezig met al les uit te proberen en dat vergt meer tijd dan we hadden ver wacht." Hij wilde geen datum noemen waarop het werkelijke ontharden definitief gaat beginnen. Det mers stelde dat de technici hon derd procent zekerheid willen hebben dat alles goed zal verlo pen voor het licht op groen wordt gezet. Zijn verwachting is echter wel dat de installatie in de eerste helft van dit jaar in gebruik zal kunnen worden gesteld. "Er is wel eens een waterleidings bedrijf geweest dat, nadat er al werd onthard, grote problemen kreeg. Dit willen wij te allen tijde voorkomen. Als je eenmaal bent begonnen en je moet dan terug, is niet prettig. Wanneer de levering eenmaal is begonnen, willen we ook blijven produceren," aldus Detmers. derveld II werd gesproken. Die vijftigduizendste inwoner is voor de gemeente Alphen een kleine 4 miljoen waard. Bij het bereiken van een in wonertal van 50.000 name lijk, krijgt de gemeente Alp hen 75,- per inwoner méér uit de staatkas dan nu het geval is. Het is echter zeer de vraag of Alphen volgend jaar al van die 4 miljoen kan gaan pro fiteren. Zeker nu blijkt dat er dit jaar in de Ridderveld II wijken B en C zo'n 187 wo ningen zullen worden opge leverd dan in augustus nog werd aangenomen. Voor de tien deelnemende gemeen ten (Hazerswoude, Alkemade, Boskoop, Koudekerk, Leimui- den, Rijnsaterwoude, Woubrugge, Waddinxveen, Leiderdorp en Zoeterwoude) zal het later inwerking stellen van de installatie geen financiële gevol gen hebben. En ook de ver bruikers zullen niet extra in de buidel hoeven te tasten. "De aan nemer heeft het karwei voor een bepaald bedrag aangenomen. En daarvoor moet hij het voltooien," meende Detmers. Met de bouw van het complex werd in de loop van het vorige jaar een begin gemaakt. Zoals al eerder gezegd, het bouwwerk en de in stallatie zijn klaar. Het aansluiten van de buizen en tanks vergt de meeste tijd. De gemeente Hazer swoude heeft de hinderwet vergunning al verleend. Toch zullen de verbruikers nog even geduld moeten hebben voor er minder hard water uit de kranen stroomt. DEN HAAG/WASSENAAR - Het PvdA-statenlid mevrouw M. van der Molen heeft er gisteren bij Gedputeerde Staten op aange drongen om in het gebied Hoge ALKEMADE - Raadslid Klerks heeft gisteravond felle kritiek geuit op het woningbouwbeleid van de gemeente Alkemade. Hij deed dit in de commissie finan ciën waar de verkoop van een stuk grond (voor de bouw van 29 premiekoopwoningen) aan de orde werd gesteld. 'In kleine kernen', aldus Klerks (hij woont zelf in Nieuwe Wetering), 'wordt veel te weinig gebouwd terwijl in Roelofarendsveen, waar per jaar maar honderd hui zen mogen worden neergezet, er nu honderdzestig in aanbouw zijn'. Wethouder Rietbroek, voorzitter van de commissie, noemde dit ook 'geen gelukkige ontwikke ling". 'Met de bouw van deze wo- Kiei in Wassenaar toch woningen te bouwen. Zij deed dit in de ver gadering van de provinciale commissie voor ruimtelijke or dening, die het ontwerp- ningen zijn we nog gebonden aan een bouwstroom. En daaraan heeft de gemeente Alkemade nu eenmaal verplichtingen'. Rietbroek bestreed het dat er ach terstand in de huizenbouw zou zijn in de kerkdorpen van Alke made. 'Anderen kunnen dat wel beweren, maar daar is niets van waar', liet een verbolgen voorzit ter hierop volgen. In ieder geval vond Klerks dat door deze 'praktijken' de bevolking uit de kleinere kernen wordt weg gezogen. 'In Oud Adc', zo zei hij, 'komen dit jaar maar twee nieuwe kinderen naar de kleuterschool. En dat is een teken aan de wand'. Overeengekomen werd dat in een volgende verdeling van wonin gen een betere regeling zal wor den getroffen. streekplan Zuid-Holland West behandelde. In het oorspronkelijke, ontwerp was Hoge Klei wel voor woning bouw aangewezen, maar G.S. hebben dat op verzoek van de gemeente Wassenaar gewijzigd in "bollengebied". "Gedepu teerde Staten hebben daarmee partij gekozen in een controver siële zaak in de Wassenaarse ge meenteraad", zei Van der Molen. Zij wees erop dat de Hoge Klei een mogelijkheid biedt om ook in Wassenaar eens wat goedkopere woningen te bouwen. Zij noemde het in dit verband opvallend dat Wassenaar in het streekplan de enige gemeente is geweest, die gevraagd heeft om minder wo ningen te hoeven bouwen. Gedeputeerde Buijsert noemde als probleem voor mogelijke wo ningbouw in Hoge Klei de nabij heid van het vliegveld Val kenburg. "Maar als het gemeen tebestuur alsnog tot de conclusie komt dat er gebouwd kan wor den, vinden wij het best". Suggestie voor Ridder veld 2: ALPHEN AAN DEN RIJN - PvdA- fractievoorzitter J. van der Vlies heeft gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening en stads ontwikkeling gevraagd om in Ridderveld 2 op iedere straathoek de trottoirs te verlagen ten be hoeve van rolstoelgebruikers. Een verzoek dat de steun kreeg van zijn mede-commissieleden. Wet houder Haanstra zegde toe de mogelijkheden daartoe te zullen bekijken. OEGSTGFEST "Ais h*t niet an ders kan dan dwars door de au towrakken heen", zo liet wet houder Thorn zich gisteravond tijdens de commissievergade ring voor openbare werken uit over het nieuwe fietspad dat de Wassenaarse weg en de Oude Rijnsburgse weg met elkaar moet verbinden. De plannen voor de fietsweg date ren al van mei 1976, toen het Leidse gemeentebestuur subsi die hiervoor aanvroeg bij het ministerie van verkeer en wa terstaat. Deze bijdrage in de kosten, voor het door de dienst gemeentewerken Leiden uit te voeren karwei werd toen ver leend, maar de plannen verdwe nen in de ijskast. De ter plekke gevestigde autosloperij maakte namelijk realisering ervan on mogelijk. Nu er echter plannen zijn het au tokerkhof te laten ontruimen is de totstandkoming van de fiets route weer actueel geworden. De toegezegde subsidie van 76 duizend gulden op de in 1976 ge raamde kosten van 95 duizend gulden blijkt nu, twee jaar later, iets meer dan de helft van de huidige kostprijs te zijn. Een nieuwe subsidie-aanvraag zal dan ook bij het ministerie wor den ingediend. "Voor lantaarnpalen langs het pad moet de behoefte eerst worden aangetoond", aldus wethouder Thorn. De gebruikers van de in de eerste plaats voor woon- /werk-/school-verkeer bestemde verbinding zullen het daarom voorlopig tijdens donkere win terochtenden en-avonden met hun koplampen moeten stellen. "De reis door de ambtelijke mo len van een aanvullend bedrag voor dit doel zal eventueel in de toekomst het nieuwe fietstra- ject Leiden-Valkenburg verlich ting kunnen brengen", stelt de wethouder in het vooruitzicht. llrri Het Kaagpontje (moet blijven)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15