T ranskei breekt met Z-Afrik a BRIEF VAN ALDO MORO "SCHOKKEND Oud-FBI-chef staat terecht Schoorvoetend trekt Israël zich terug Vandaag begin van proces tegen "2 juni Operatie-Litani (Libanon) geen onverdeeld succes DINSDAG 11 APRIL .1978 BUITENLAND PAGINA 13 ROME (ANP) - Na een weekeinde vol berichten en geruchten over de speuractie naar Aldo Moro, de voorzitter van de Italiaanse chris tendemocratische partij, die meer dan drie weken geleden werd ontvoerd, is gisteren weer stilte ingetreden. Overigens is inmiddels wel wat meer bekend geworden over de inhoud van de brief die Moro naar zijn echtgenote heeft gezonden. In de brief doet Moro een aanval op senator Paolo Taviani, een voor malige minister van defensie en minister van binnenlandse za ken. „Ik heb gehoord dat Taviani heeft tegengesproken dat wij het nut van het uitwisselen van gevange nen eens hebben besproken zoals ik heb gezegd in mijn tweede boodschap. Hoe kan hij het woord aanvechten van een col lega die ver weg is, die in moei lijke omstandigheden verkeert en niet goed contact kan houden. Ik ken de verklaring. Hij spreidt teveel ijver ten toon om in de eerste rij der apologeten van de staat te staan", aldus Moro. De oud-premier beschuldigt Ta viani er vervolgens van dat deze zich tegen hem keert onder „druk van de Amerikanen en Duitsers". „Mijn opvatting is altijd geweest dat echte guerrillastrijders niet behandeld kunnen worden als waren zij gewone misdadigers", vervolgt Moro. Hij verwijt Taviani dan dat deze de christen-democratische partij eerst steun wilde laten zoeken bij de neo-fascisten en toen hem dat niet door de anderen in dank werd afgenomen, de redding van de partij in handen legde van de communisten. De Rode Brigades deden er in hun comminiqué een schepje op door Taviani te betitelen als een „straatschender'. „Deze geleide ledepop, die gefinancierd en be schermd wordt door ver schillende Amerikaanse bazen, weet dat alles zijn prijs heeft en dat hij hem vroeg of laat betaalt", aldus de Rode Brigades. De inhoud van Moro's laatste brief is door de weinigen die hem gele zen hebben „schokkend" ge noemd. Hij toont een man wiens persoonlijkheid na 26 dagen on dervraging en „bewerking" door de Rode Brigades „onherken baar" geworden is. De 'Rode Brigades' hebben maan dag in hun vijfde communiqué de eis gesteld dat er geen geheime onderhandelingen gevoerd wor den en dat niets voor het volk verborgen gehouden mag wor den. De nieuwe mededeling werd met fotokopieën van de lange brief van Moro aan zijn vrouw aan kranten in Milaan, Rome en Tu rijn gezonden. In hun jongste -k Maria Fida Moro, dochter van de communiqué zeggen de Rode ontvoerde ex-premierstapte giste- Brigades, dat 'het proces-Moro.' ren voor haar huis in Rome in een nog steeds voortduurt. auto die haar met onbekende be stemming wegvoerde. UMTATA (Rtr, UPI) - Transkei heeft gisteren de diploma tieke betrekkingen verbroken met Zuid-Afrika, het enige land waarmee de anderhalf jaar geleden onafhan kelijk geworden Bantoesten diplomatieke betrekkin gen onderhield. De breuk is ontstaan door een geschil over territoriale aanspraken van Transkei, en over de burger schapsrechten van de leden van de Xhosastam die niet in Transkei maar in Zuid-Afrika wonen. "Aantasting burgerrechten' TOU RS - In de Franse stad Tours is een 200 jaar oude brug .een belangrijke schakel i en Bordeaux vooreen deel ingestort. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor,mat ning werd door de instorting gestoord. i het verkeer tussen Parijs r de gas- en watervoorzie- MANILLA (RTR, AFP) - President Marcos van de Filippijnen heeft gisteren gezegd dat subversieve elementen van plan zijn na de verkiezingen, de eerste in zes jaar van een staat van beleg, een ge wapende opstand op grote schaal te ontketenen. Uit de eerste resultaten is op te ma ken dat het bewind van Marcos een beperkte overwinning heeft behaald. (In eerdere berichten was gesproken over een grote zege van Marcos) In een verslag aan zijn kabinet zei Marcos dat zijn beleid van terug houdendheid en vrije gedach- tenwisseling gedurende de cam pagne voor de 165 zetels tellende tussentijdse nationale vergade ring met beperkte bevoegdhe den, door de-oppositie was mis bruikt en nu was beëindigd. "Het is duidelijk dat subversieve elementen hun strategie weer hebben verlegd naar stem mingmakerij en propaganda om de bevolking op te ruien en een zogeheten revolutionair klimaat te scheppen", aldus de president. Ondanks de voorsprong die de re gering in de verkiezingen heeft behaald, heeft oppositieleider Benigno Aquino, die de cam pagne van zijn partij van volks macht vanuit de gevangenis heeft geleid, een morele overwinning opgeëist en de regering be schuldigd van 'openlijke en mas sale zwendel' in de verkiezingen van vorige week vrijdag. Uit voorlopige uitslagen uit slechts 1.480 van de ruim 11.000 stem lokalen blijkt dat de partij van Marcos' beweging voor een nieuwe samenleving, ongeveer 60 procent van de stemmen heeft gekregen tegen 90 procent in volksraadplegingen die krach tens de staat van beleg gehouden zijn. Barnard kan niet meer opereren NEW YORK - Dr. Christiaan Bar nard uit Zuid-Afrika, die in 1967 als eerste met succes een hart transplantatie heeft uitgevoerd, moet de chirurgie opgeven van wege jicht in zijn handen. Dit zei hij gisteren in een interview. Soms heb ik er zo'n last van dat ik een operatie aan mijn assistent moet overlaten, aldus Barnard. Hij vertelde dat hij al jarenlang wist dat hij aan reumatische jicht leed. Het begon toen ik studeerde aan de universiteit van Minnesota en last kreeg van mijn voeten. Soms had ik erg veel pijn, maar ik kon bijna altijd met de operaties doorgaan. Sinds zes a zeven maanden heeft de jicht mijn han den aangetast. Aanleiding is een nieuwe Zuidaf- rikaanse wet, waarin het gebied Oost-Griqualand, grenzend aan Transkei, wordt overgedragen aan de provincie Natal. Dat bete kent dat de aanspraken van Transkei op dit gebied niet geho noreerd zullen worden. De rege ring van Transkei zal haar eigen vertegenwoordigers terugtrek ken uit Zuid-Afrika en verlangt dat de Zuidafrikaanse diploma ten eind april ook Umtata hebben verlaten. Premier Matanzima van Transkei noemde de Zuidafrikaanse hou ding in een rede tot het parlement "minachtend en grof'. "Voor ons is het oorlogsverklaring tegen Transkei. Daar we de militaire kracht van Zuid-Afrika kennen zal Transkei afwachten totdat de tijd gekomen is de wapens op te nemen om het land te herkrijgen dat ons cynisch ontstolen is We zijn gedwongen samen te gaan met de bevrijdingsbewe gingen en heel Zuid-Afrika op te eisen voor negers en blanken, waarbij de negers de meerder heid in handen hebben". Hij deed een beroep op het Westen hulp te geven aan Transkei "en aan onze broeders in de republiek Zuid-Afrika om de strijd voor mensenrechten voort te zetten". Matanzima verwachtte dat Zuid-Afrika nu de financiële hulp, waarvan Transkei in grote mate afhankelijk is, zal stopzet ten. BONN (SP) - Het gerechts gebouw Moabit in West- Berlijn, somber symbool van de bouwkunst in het Wilhelminisch tijdperk, is in een vesting veranderd. Vandaag begint er het proces tegen de zes leden van de "2-juni-beweging", die ervan worden verdacht in februari 1975 de CDU- politicus Lorenz ontvoerd en in november '74 de pre sident van het Berlijnse gerechtshof Von Drenk- mann te hebben ver moord. Een tot anderhalf jaar zal ver moedelijk dit proces voor het Be rlijnse gerechtshof duren. De dagvaardiging omvat 230 blad zijden, de resultaten van het vooronderzoek zijn in 150 dos siers bijeen gebracht, 600 getui gen en 50 deskundigen zullen worden opgeroepen. De belang stelling voor deze strafzaak is bij zonder groot. Het aantal toe schouwers moet worden beperkt, aangezien dezes verdachten£oor 21 advocaten worden bijgestaan, voor wie extra ruimte moest worden gemaakt. Het hof was ge zien de stormloop van journalis ten uit binnen- en buitenland ge dwongen een wachtlijst aan te leggen waarop reeds meer dan veertig namen staan. Zoals gebruikelijk bij dit soort pro cessen tegen terroristen zal de toeloop vooral de eerste weken groot zijn - daarna pleegt de be langstelling wat te luwen. Toch winnen dergelijke strafzaken pas na enige tijd aan kleur en beteke nis. De eerste dagen zullen ver moedelijk ook ditmaal ver strijken met een lange reeks van verzoeken van de verdediging bijvoorbeeld om het gerechtshof bevooroordeeld te doen verkla ren, of het proces wegens slechte gezondheidstoestand van de ver dachten, die ruim drie jaar in voorarrest zitten, uit te stellen of te beëindigen. Van de 21 advocaten genieten slechts vier het vertrouwen van de verdachten de anderen zijn van staatswegen toegevoegd om te voorkomen dat door eventuele chicanes van de gekozen verde digers het proces zou stuklopen. De oudste verdachte is de 35-ja- rige ex-student Fritz Teufel, een man die een merkwaardige repu tatie kreeg, doordat hij tijdens de bankovervallen aan dodelijk ver schrikte bezoekers de lekkernij liet uitdelen die in Nederland als "negerzoenen," bekend is. Een van de aangeklaagden, de 30-ja- rige offsetdrukker Ralf Reinders is, hoewel in Duitsland geboren, van Nederlandse afkomst. De overige verdachten zijn de chauffeur Roland Fritzsch (26), de lasser Gerard Klopper (25), Till Meyer (34) en Andreas Vogel (22), de beide laatsten zonder beroep. De beveiliging van de tweede etage waar het proces plaatsvindt heeft ongeveer vier miljoen gekost. Alle ramen zijn van pantserglas voorzien, op de gangen zijn slui zen gebouwd, waar toeschou wers en journalisten worden ge fouilleerd, en volgens gebruike lijk systeem kan de volgende deur pas geopend worden wan neer de vorige is gesloten. Voorzitter in dit proces is Friedrik Geus, die als een zeer ervaren rechter geldt. Enkele verdedigers hebben al gepoogd hem te wra ken. Het hof had namelijk vier verdedigers afgewezen, omdat deze samen met dertien collega's in een brief aan de minister van justitie Vogel in twijfel hadden getrokken dat de terroristen Baader, Ensslin en Raspe in Stammheim zelfmoord hadden WASHINGTON (AFP) - De voormalige directeur van de Amerikaanse federale recherche (FBI) Patrick Gray en twee van zijn toe nmalige medewerkers moeten zich wegens on wettige activiteit voor het gerecht verantwoorden. Volgens een federale "grand jury" die dit gisteren heeft uitgemaakt, had Gray ingestemd met illegale acties van FBI-agenten tegen vrienden en bekenden van voort vluchtige leden van de links-ra dicale "weathermen". Door deze acties waren de burgerrechten van de betrokken burgers aange tast. Indien Gray en zijn medewerkers Mark Feit, toenmalig onderdirec teur van de FBI, en Edward Mil ler, destijds hoofd van de inlich tingenafdeling van de federale recherche, schuldig worden be vonden, kunnen zij elk veroor deeld worden tot ten hoogste 10 jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar (circa f23.000). Het is de eerste maal dat een gewe zen hoofd van de FBI van een misdrijf wordt beschuldigd. Gray die nu 61 jaar is, werd in 1972 aan gewezen als hoofd van de fede rale recherche, na de dood van Edgar Hoover. Na ruim een jaar trad hij af nadat was onthuld dat hij op aandrang van naaste me dewerkers van president Nixon documenten had verbrand, die bewijsmateriaal konden hebben gevormd bij het onderzoek naar het Watergate-schandaal. In samenhang met de aanklacht te gen Gray maakte minister van justitie Bell bekend dat de FBI- functionaris Kearney, die een jaar geleden ook in verband met de illegale activiteit tegen de "weathermen" was aangeklaagd, niet verder zal worden vervolgd. De tenlastelegging tegen Kearney had veel ontevreden heid gegeven in de lagere regio nen bij de FBI. Daar bestond de indruk dat niet de leidende per sonen, maar alleen de uitvoerders van twijfelachtige acties zouden worden vervolgd. Overigens zullen, volgens minister. Griffin, disciplinaire maatrege len worden genomen tegen 68 FBI-agenten. PATRICK GRAY Pilgebruik neemt af LONDEN (DPA) - Steeds meer vrouwen met een academi sche opleiding in Groot-Brit- tannië staan sceptisch tegen over de pil ter voorkoming van zwangerschap. Het Insti tuut voor Sociaal onderzoek in de gezondheidszorg in Londen zegt dat het aantal pilgebruiksters onder jonge vrouwen met een universi taire opleiding terugloopt, terwijl over de totale bevol king gezien er een einde komt aan de, aanvankelijk snelle, stijging van het gebruik. Het instituut meent dat dit kan duiden op een nieuwe trend, waarschijnlijk gebaseerd op onzekerheid over de gevolgen van pilgebruik op lange ter mijn. De Britse organisatie voor geboortenregeling be vestigt de berichten over het teruglopen van het pil gebruik. Als mogelijke reden daarvoor noemt de organisa tie, dat het makkelijker is ge worden zich te laten sterilise ren. Bovendien zou het kun nen zijn dat veel weer overgaan op andere i thoden ter voorkoming i zwangerschap. JERUZALEM (SP) - Haast schoor voetend trekt het Israëlische le ger vandaag in Libanon twee ki lometer van de staakt het vuren- lijn langs de rivier de Litani terug. Een klein stukje "Fatah-land" zou vier weken na het begin van de Israëlische invasie van zuid- Libanon weer worden ontruimd als eerste fase in de volledige Is raëlische terugrekking. De "operatie-Litani" is geen onver deeld succes geworden. De Is raëliërs stellen bijzonder weinig vertrouwen in de troepenmacht van de Verenigde Naties (Unifil) die de terugkeer van Palestijnse commando's naar het veroverde gebied zou moeten voorkomen. De commando-organisaties heb ben geweigerd de door Israël eenzijdig afgekondigde staakt het vuren te aanvaarden. Hun medewerking aan de VN-troepen is er op gericht een spoedige te rugtrekking van het Israëlische leger te bereiken waarna de Pa- lestijnen weer vrij spel in zuid- Libanon zouden hebben. De eenheden van Unifil worden niet in staat geacht een vuist te maken tegen de goed bewapende Palestijnen indien ze als het er op aankomt hun leven zouden riske ren. Van de officieel vierduizend man omvattende troepenmacht zijn tot vandaag pas 1400 militai ren in zuid-Libanon aangeko men. De tweede man van Arafats Fatah-organisatie Abu Iyad heeft reeds duidelijk gemaakt dat de VN-troepen de Israëliërs achter de internationale grens moeten terugdrijven. Maar de VN-troe pen moeten niet proberen het ge bied in onze plaats over te nemen. Wij moeten naar onze bases en posities terugkeren. Indien noodzakelijk zullen we tegen de VN-troepen vechten", aldus deze Fatah-leider. banon in de eerste plaats op uit de Palestijnse commando's buiten gevecht te stellen, hun wapentuig buit te maken en de Palestijnse bases te vernietigen. In zekere mate is deze militaire doelstelling geslaagd hoewel het ontbreken van een verrassingseffect bij de invasie de Palestijnen in staat heeft gesteld zich op een takti- sche terugtocht tot het gebied ten noorden van de Litani voor te be reiden. Door Rob Simons Hoe zwak de VN-militairen in hun schoenen staan bewees eind vo rige week een Noorse eenheid die op last van met mortieren dreigende Palestijnse com mando's uit Kaukaba in Fatah- land terugtrok om pas weer na persoonlijke interventie van Uni- fil-commandant Erskine in het dorp terug te keren. Vooral de Libanese dorpelingen in de chris telijke enclaves aan de Israëli sche grens zijn doodsbang dat de onhoudbare situatie van een paar maanden geleden opnieuw zal ontstaan als de Israëliërs eenmaal zijn vertrokken en de Palestijnse druk op de VN-troepen zal toe- Vrije aftocht Dat het Israëlische leger de Pales tijnse commando's in feite een vrije aftocht heeft gelaten door eerst niet verder dan tien kilome ter op Libanees grondgebied op te rukken wordt door Israëlische analisten als een taktische blun der beschouwd. Deze militaire deskundigen stellen dat Israël naast de pantser- en infanterie- eenheden die langzaam in het Li aanzien bij het radicale deel van de Arabische wereld hebben ver groot. Palestijnse terreurdaden tegen Israëlische doelen in en buiten de Joodse staat zullen on getwijfeld worden voortgezet. De schepping van een zogenaamde veiligheidsgordel langs de Liba- nees-Israëlische grens of de be zetting van het hele gebied ten zuiden van de Litani kan de drei ging van de Palestijnse artillerie en katjoesha-raketten voor de Is raëlische grensnederzettingen niet wegnemen. Belangrijker voor Israël is het poli tieke resultaat dat de regering- Begin bij het begin van de invasie voor ogen stond. Jeruzalem wenst een regeling waarbij het Libanese leger samen met de christelijke militia's het gezags vacuüm in het zuiden zullen op vullen. der vooroverleg met Jeruzalem in de veiligheidsraad van de Ver enigde Naties een resolutie op te dienen waarin Israël tot een on middellijke terugtrekking uit zuid-Libanon werd opgeroepen. Stilzwijgend banese grensggebied opruktenOorspronkelijk dachten de Israë- ook parachutisten bij de bruggen üèrs door de bezetting van een De Israëlische legerleiding was er bij de militaire actie in zuid-Li- de Litani 'had moeten inzet ten teneinde de terugweg voor de Palestijnen te versperren. Het geschatte aantal van vierhon derd gesneuvelde Palestijnen is een gevoelig verlies maar stellig geen beslissende slag voor de commando-organisaties die bo vendien na de geleverde strijd te gen de zionistische vijand hun beperkte grensstrook van 1200 vierkante kilometer voldoende druk op de Libanese regering in Beiroet uit te kunnen oefenen om met de stilzwijgende goedkeu- heid van handelen, ring van Syrië haar veiligheid staak in het zuiden na verloop Poli tip van een aantal maanden weer op te nemen. Washington gooide echter roet in het eten door zon- Het Amerikaanse offensief in de veiligheidsraad bracht Israël er toe binnen twee dagen over de hele linie tot de Litani door te sto ten teneinde ruimte te scheppen voor de uitvoering van de resolu tie en de legering van VN-troepen en de geëiste terugtrekking toch over een langere periode te kun nen uitsmeren. Bij de onderhan delingen met de VN-com- mandanten hebben minister van defensie Weizman en opper bevelhebber Goer het dan ook klaargespeeld dat de VN-posities langs de Litani en niet langs de Libanees-Israëlische grens zijn opgezet. De VN-eenheden kun nen voor de Israëliërs eerst hun militaire betrouwbaarheid be wijzen bij het voorkomen van Palestijnse infiltraties uit het ^f Israël er noorden door de drie bruggen over de Litani te beheersen. In de rest van zuid-Libanon houdt Is raël op die manier voorlopig vrij- ven van de plaatselijke politie en het gemengde Zuidlibanese leger dat steunend op de christelijke militia's onder leiding van ma joor Hadad en met hulp van Israël twee weken geleden werd opge richt. Aangezien dit privé-leger- tje niet tegen de Palestijnse overmacht zal zijn opgewassen, zal het Israëlische leger uiteinde lijk wel naar Israëlisch grond gebied terugtrekken, maar via de christelijke falangisten een flinke vinger in de Libanese brei hou den. De militaire samenwerking tussen de christelijke militia's en het Israëlische leger zal op de oude voet worden voortgezet waarbij de christenen door Israël worden bevoorraad en vrije toe gang tot de Joodse staat hebben. Het Israëlische leger zal de pa trouilles aan beide zijden van de grens intensiveren en evenals in het verleden zo nodig nachtelijke expedities tegen Palestijnse posi ties uitvoeren. De veiligheid in de dorpen wil Is raël in de toekomst in handen ge- geslaagd op den duur een bufferzone vrij van Pa lestijnse commando's te schep pen wordt intussen gezien de onmacht van de VN-troepen ook in Israel al ernstig betwijfeld. De operatie-Litani zal dan toch niet meer zijn geweest dan de grootste vergeldingsactie die Israël ooit tegen Palestijnse commando's heeft ondernomen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13