Herman Wiersinga bevestigd Herman Wiersinga Gereformeerden in de Partij van de Arbeid Jeff Lende: nieuwe aanwinst voor Leids basketbal? 2 Godyla leidt zijn team naar zege: 4- 0BSIOHB9 Leidse kerk beschaamde zijn wantrouwen in het instituut Leidse kerk beschaamde zijn wantrouwen Breuk roept verzet op Keniaan Rliono op slag wereldberoemd PAGINA 11 at DINSDAG 11 APRIL 1978 (Van onze redactie geestelijk leven) De man om wiens theologische opvattingen de laatste jaren in de Gereformeerde Kerken van ons land zoveel te doen is geweest (en nóg is), dr. Herman Wiersinga, is sinds zondagavond pre dikant in Leiden voor het werk onder studeren den. Zijn voorganger op deze gereformeerde post, dr. Jan Vlijm, die vorig jaar overstapte naar de Vrije Universiteit, bevestigde hem daartoe in een dienst die veel mensen naar de Zuiderkerk had getrokken. Dr. Herman Wiersinga Omdat twee preken in één dienst wel wat te veel van het goede zou zijn, verschoof Wiersinga zijn eerste preek als Leids studen tenpredikant naar de dienst van de studentenecclesia aanstaande zondagmorgen kwart voor 12 in de Hooglandse Kerk. Nu vol stond hij na zijn bevestiging met een kort woord, waarin erkente lijkheid doorklonk jegens de kerk van Leiden voor het feit, dat zij, door hem te beroepen, zijn wantrouwen in het kerkelijke in stituut had beschaamd. Hij zei gelukkig te zijn met de mo gelijkheid om hier samen met de andere studentenpastores „als leerling en als leraar" te werken. De vrijheid waardoor de univer siteit van deze stad gestempeld wordt, zal hem op deze vooruit geschoven post van de kerk in spireren tot voortdurende ver wondering en tot aandacht voor alternatieven. „Vrijheid is geen vrijheid als ze niet in beweging zet." Wiersinga besefte wel dat hij zich opnieuw verbond aan een kerk Toen de blanke afdeling van de Ne derduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika vorige week de rela tie met de Nederlandse gerefor meerden opzegde - nadat dezen het antiracismefonds van de We reldraad van Kerken opnieuw steun hadden toegezegd -beslo ten de gekleurde en Indiase afde lingen van deze kerk hun band met de blanke afdeling te verbre ken. In een verklaring zeggen de niet- blanke afdelingen van de Zuid- Afrikaanse kerk dat de Neder landse beslissing rechtvaardig is tegenover de ongerechtigheid die in Zuid-Afrika wordt bedreven. In de blanke afdeling is ook verzet gerezen tegen het synodebesluit om de band met Nederland door te snijden. Gevreesd wordt dat de Zuidafrikaanse kerk zich hier mee in een isolement heeft ge manoeuvreerd. Een Amerikaan dus met een Ne derlands paspoort, spelers waar achter de zwaar gesponsorde na tionale basketbalclubs begerig aanjagen. Begrijpelijk, want ge geven het feit, dat er per team maar met twee 'echte' Amerika nen gespeeld mag worden zijn dit soort pseudo-Hollanders uit het Mekka der basketbalsport na tuurlijk de saus op de bloemkool. In ieder geval liet Jeff Lende gister avond een goede indruk achter. Getipt door de broer van een an dere P/Leiden-speler (én uiter aard Nederlandse Amerikaan) Sid Bruinsma inviteerde de ste vig aan de weg timmerende bas ketbalclub de in California woonachtige Lende voor een oefenpartijtje tegen de aanko mend eredivisionist VAK/Stars. De center/forward van 2.03 meter had weliswaar het basketbal al een paar jaar geleden vaarwel ge zegd, maar het aanbod van de Leidse vereniging zag hij blijk baar toch wel zitten. Hjj kwam en de voormalige ster van de Mi chigan State University bleek het nog niet verleerd. Assistent-coach Ben van Cleef, sprak tenminste: 'In acht geno men, dat deze jongen 24 uur niet geslapen heeft en dat hij hier vol komen vreemd is, herkende ik in hem toch de echte baller. Na tuurlijk, de pass was niet zuiver die het zowel met de moderne vertaling van de confessie als met haar ethische en politieke opstel ling moeilijk heeft. Dat onder scheidt haar echter niet van de andere kerken die in de studen tenecclesia - een oecumenisch fenomeen in kerkelijk Nederland - samenwerken. Daar worstelt men met dezelfde vragen van vasthoudendheid en vernicu- Studerende jongeren staan kritisch tegenover de tradities van kerk en cultuur. Velen hebben zich af gewend. Het is een taak van de studentenpredikant te proberen nieuwe ervaringen met hen op te doen en andere woorden te vin den om het geheim van het geloof - dat nooit uitgeput raakt - op nieuw te vertalen. In alle be scheidenheid, maar wel met hoop en moed omdat het op deze wijze toch kan doorgaan. Wiersinga hoopte dat dit kan ge beuren vanuit de enige identiteit die de kerk wezenlijk heeft: het navolgen van de Heer. En dat is altijd iets dynamisch. Hij ge bruikte daarbij het beeld van een optocht, in Leiden minder, maar in Amsterdam (waar Wiersinga vandaan komt) overbekend. De leuzen in zo'n optocht zijn soms heel verschillend en zelf tegen strijdig maar toch gaat ieder in dezelfde richting. „Ons pogen is en in het systeem paste hij nog niet, maar op dat soort futiliteiten letten we nu niet. Net zo min als datje het hem moet aanrekenen, dat hij, naar Nederlandse maat staven gerekend, te kort dekt. In Amerika mag je nu eenmaal veel meer. Maar dat leren we hem in twee weken af. Belangrijk vond ik de manier waarop hij bijvoor beeld dat laatste punt maakte. Hij kan het, dat is duidelijk'. Nog veel positiever stelde manager Frans van Egmond zich op, al stelde deze nadrukkelijk, dat hij geen verstand van basketbal heeft. Van Egmond: 'Wat mij be treft is de zaak rond. Deze jongen lijkt me een uitstekende aan winst voor het team. We hebben gewoon, voor volgend seizoen, ruimte voor een goede Neder landse Amerikaan. Het is tegen woordig vrij simpel. Je kunt gaan kijken en er eentje meenemen, of je kunt er één hier laten komen en die uitproberen. We hebben de aanbeveling van Dirk Bruinsma serieus genomen. Volgens mij scheelt het een retourtje'. Goede kritieken dus voor de van daag 27 jaar geworden Lende, die zich, volgens Frans van Egmond dan, vanwege zijn achtergronden bepaald niet voor het geld be hoeft uit te sloven. Hij deed dat overigens wel. In de eerste helft van het oefenwedstrijdje voor de Leidse runner-up Vak Stars, in de tweede helft mocht hij het maar stukwerk. Daarom vragen wij de Geest om aan te vullen wat ons ontbreekt. Hij zij ons nabij opdat wij elkaar nabij zijn". Leerling De bevestigingspreek van dr. Vlijm ging over Mattheüs 13 vers 52: „Jezus zeide tot hen: Daarom is shirt van de niet spelende (ex)in- ternational Harry Kip aantrek ken. Het zal wel niet helemaal kloppen, maar tot aan de rust ging het met de Stars van een leien dakje: 47- 43 voor P/Leiden. Toen Lende na de hervatting de andere kant op speelde kwam het team van Lace Strong er helemaal niet meer aan te pas. Jcff Lende, nu veel meer betrokken bij het spel dan daar voor, kreeg de kans om wat aar dige dingen te laten zien en hij liet die mogelijkheden niet onbenut. Gevrijwaard van het verdedigen van de boomlange Bartolome (wat hem overigens ook niet slecht afging) kon hij zich vol ledig concentreren op het aan vallende werk en toen bleek hij toch bepaald meer te kunnen dan het wegplukken van wat ballen boven de ring. P/Leiden won uit eindelijk met 106 - 69, Lende be sloot zijn optreden met vier mag nifieke punten. Conclusies trek ken blijkt een moeilijke zaak. Van Cleef hield zich overal bui ten, meende alleen, dat wanneer V/Stars het volgend seizoen een redelijk partijtje in de eredivisie wil meeblazen er op z'n minst acht spelers gekocht dienen te worden. Verder niet. Van Egmond was iets duidelijker. 'Lende speelt hier, wat mij betreft dan, volgend seizoen. Jimmy Woudstra? Vraag dat maar aan hem. Wat ons aangaat is alles rond. Alleen, hij krijgt daar moeilijkheden mee als hij dat nu gaat rondbazuinen. Laten we het zo stellen: Leiden heeft volgend seizoen een erg sterk team'. AD VAN KAAM iedere schriftgeleerde die een discipel geworden is van het ko ninkrijk der hemelen gelijk aan een heer des huizes die uit zijn voorraad nieuwe en oude dingen te voorschijn brengt". Vlijm zei in deze preek dat de kerk van Jezus niet zo gauw moet schrikken van nieuwe dingen. Verontrusting zou meer passen als de glans en de verrassing eraf zijn, als niemand er meer van op hoort en ieder denkt alles wel te weten. Het rijk van God heeft in Jezus vaste voet in onze wereld gekre gen. Het leerling daarvan zijn eindigt nooit. Leerling zijn van dit rijk is: blijven ontvangen. Je kunt er nooit over beschikken als over je eigen bezit. Daarom is het zo'n dwaze bezigheid als leerlingen elkaar gaan beoordelen. Jezus zelf was ook zo'n leerling, niet in schoolse zin, maar in de werkelijkheid, niet verstandelijk maar in zijn ervaring van de krachten van het rijk van God. In de weg van ondergang naar op gang - van lijden naar opstanding - heeft hij geleerd wie God is en wat God met zijn werk in deze wereld bedoelt. Hij raakte in de ban van het nieuwe dat komt. Daarom komt er na Pasen ook zoveel nieuws te voorschijn, maar wel met bewaring van de alleroudste schat uit de schatka mer van de Eeuwige zelf: dat Hij dezelfde is en blijft. Dr. Vlijm wenste zijn opvolger, wiens beroep naar Leiden bij sommigen een „lichte aarzeling" had opgeroepen, maar bij vele anderen „groot vertrouwen", vreugde toe in zijn pastoraal en missionair bezigzijn temidden van de studerenden. Bij de bevestiging van zijn collega gebruikte dr. Vlijm een nieuw formulier voor de bevestiging van zendingspredikanten. In balans Namens de gereformeerde ker- keraad voor algemene zaken heette dominee J. Bovenberg het echtpaar Wiersinga welkom in de Leidse kerk. Hij verwachtte, dat onder Wiersinga de verbinding met de plaatselijke kerk in alle opzichten goed mag blijven en dat de nieuwe pastor erin zal sla gen „het oude" en „het nieuwe" in balans te houden. Schade aan de kerk. Tegen de zin van de leiding van het bisdom Roermond (mgr. Gijsen) in is zondag in de streekparochie 't Eikske in het Limburgse Schaesberg de gehuwde pastor Huub Oosterhuis uit Amsterdam voorgegaan. De brief waarin de verwachting werd uitgesproken dat de sa menkomst met de dichter- schrijver niet zou doorgaan (er gernis en schade zouden daar door worden vermeden) was ge richt aan pastor Miedema, een geestelijke die al gerruime tijd met het Roermondse gezag in de clinch ligt en daarom een eigen parochie heeft opgezet. Maar, zo reageerde de voorzitter van het parochiebestuur, de heer J. Vro- mans, in de dienst van zondag, dat was fout omdat niet pastor Miedema maar het parochiebe stuur de dienst had georgani seerd. En bovendien is onlangs uit een enquête gebleken, dat het grootste deel van de parochie helemaal geen moeite heeft met een gehuwde pastor. "Men begrijpt best dat het bisdom daar wél moeite mee heeft, aldus Vromans, "maar wij hebben dat niet". Hij betreurde dat er naar aanleiding van de aanwezigheid van Huub Oosterhuis zoiets was gebeurd. Boek.Bij de uitgeverij J. H. Kok in Kampen is een boek versche nen dat het hervormd-kerkeliike leven in en met de Gerefor meerde Bond beschrijft over de periode 1906 tot 1951, van de op richting van de bond tot aan de invoering van de nieuwe ker korde in de Hervormde Kerk. Het boek heeft als titel "Delen of he len?" en is geschreven door de secretaris van de bond, ir. J. van der Graaf, die voor de samen stelling ervan heeft geput uit het archief van de bond, oude jaar gangen van het blad "De Waar heidsvriend", notulenboeken, brochures en correspondentie. De kroniek is 292 bladzijden groot. Bede Hare Majesteit alleen. De ker- keraad van de gereformeerde kerk van Woubrugge meent dat koningin Juliana alleen zal moe ten bepalen of zij de bede in de Troonrede weer zal uitspreken. "Hare Majesteit alleen beoordele of Nederland nog dermate chris telijk is, dat het uitspreken van de bede geen inbreuk is op de heiligheid van God", aldus het verslag in de Rijnlandse Kerk bode van de kerkeraadsvergade- ring waarin de actie tot herinvoe ring van de bede ter sprake kwam. Beroepingswerk.Geref.Ker- ken:aangenomen naar Delft (stu dentenpredikant) P. Wijbenga Velp, naar Mariénberg kandidaat S. Poelman aldaar: beroepen te Middelburg en te Deventer T. de Boer Winschoten, te Leidschen- dam F. P. van Stam Koudekerke (Z), te Woerden H. E. Bijleveld IJlst. Ned. Protestantenbond: aange nomen de benoeming tot pas toraal medewerker te Am sterdam N. van Noordenne al daar. Chr. Geref. Kerken: beroepen Katwijk aan Zee D. Slagboom Sliedrecht. Huub Oosterhuis ....voorgaan in Limburg.... De Leidse zaalvoetbal kampioen creèerde daarna nog legio mogelijkheden om de marge te vergroten, maar de Lissenaren gingen echter te gehaast en bijzonder on zorgvuldig te werk. Nadat Phoenix via André Mon- tijn weer op 2-2 was geko men sloop de nervositeit weer in de Lisser ploeg. Het team zat geheel "vast" en kwam herhaaldelijk in moeilijkheden. Ook in de tweede helft moest doelman Wim van Harskamp corrige rend optreden om Rot terdamse treffers te voor komen. Halverwege de tweede rond gang hervond Godyla zich zelf weer. Phoenix begon wat pressie uit te oefenen waar door de Lissenaren voorin wat meer ruimte kregen. Het derde doelpunt van Theo Godyla zou de beslissing (2-3) betekenen en deze tref fer gaf de Lisser ploeg einde lijk het zelfvertrouwen dat nodig was om de Rot terdamse tegenstander defi nitief op afstand te zetten. Harry van der Zwet zorgde met een bekeken doelpunt voor de verlossende treffer. Gemakkelijk speelde de Lis senaren zich toen naar het einde. Coach Kees van der Zwet: "We hadden nogal wat moeilijk heden met de stroeve vloer. Dat vergde enige aanpas sing. Dat neemt natuurlijk nier weg dat de aanwezige kansen benut hadden moe ten worden. We hadden met S-2 moeten winnen." Woensdag a.s. speelt Godyla in de Gemeentelijke sporthal in Lisse tegen G.V. Ned uit Dordrecht de volgende wed strijd. Aanvang 20.00 uur. ROB ONDERWATER Gereformeerden zullen eraan moeten wennen dat medeb roeders en -zusters zich aan sluiten bij een niet-chris- telijke politieke partij en dat die broeders en zusters ook predikanten kunnen zijn. En het tweede dat hen voorzover zij in het CDA blijven, te doen staat is, ervoor te zorgen dat de politiek van het CDA met terdaad zo evangelisch is dat geen mensen genoopt wor den eruit te lopen omdat el ders de evangelische radicali teit méér wordt aangetroffen. Dat schrijft de heer G. L. Heij te Rijnsburg, redacteur van de gereformeerde kerkbode in de regio Leiden, naar aanlei ding van het feit dat in Dord recht een predikantsberoep niet doorging toen bleek dat de man in kwestie lid is van de PvdA, en dat in Hoogeveen hetzelfde gebeurde omdat alleen maar verondersteld werd dat de te beroepen do minee dezelfde politieke rich ting was toegedaan. Volgens de heer Heij zijn Dordrecht en Hoogeveen bezig, achter hoedegevechten te leveren. Schoon genoeg Vele trouwe gereformeerden zijn tot de slotsom gekomen dat de confessionele partij van hun keuze niet of onvol doende beantwoordde aan de eis die het evangelie stelt aan christelijke politiek, vooral wat betreft de sociale gerech tigheid in eigen land en in de wereld en ten aanzien van oorlog en vrede. Zij hadden schoon genoeg van de 1 oo d-o m-o u d-ij zer-theo ri e die door een anti-revolutio nair voorman werd verkon digd waar het ging om sa menwerking met de PvdA of de VVD. Een aantal van hen legde in 1967 zijn gevoelens neer in het boek „Christen- radikaal', waarbij de heer Heij overigens opmerkt, dat niet allen de confessionele par tijen hebben verlaten. De vraag is waaróm een gere formeerde lid wordt van de PvdA. Als het hem erom gaat er zelf in materieel opzicht be ter van te worden, moet zijn stap aldus Heij, worden ver oordeeld. Maar van een pre dikant kan men moeilijk ver wachten dat materieel gewin zijn motief is, omdat predi kanten behoren tot de inko mensgroep die bij een prog- politiek alleen maar veren kunnen laten. Zij zullen zich alleen maar tot de PvdA of de PPR wenden uit teleur stelling over de houding van het CDA en omdat zij menen dat de radicaliteit die het evangelie in de verhouding, tot de minderbedeelde me demens vraagt in de linkse partijen meer gestalte krijgt dan in het CDA. Gewoon aards middenpositie inneemt en nu eens met links en dan weer met rechts in een kabinet stapt, is het onvermijdelijk dat zij zich het odium van on duidelijkheid verwerft. Maar, zo schrijft de heer Heij, dan heeft zij ook niet het recht mensen aan zich te binden die wél duidelijkheid willen. Een politieke partij mag niet in een bepaalde kring een mo nopoliepositie innemen om dat zij de ,,C" in haar naam voert. Het is blijkbaar moei lijk te verteren dat politieke partijen gewone aardse or ganisaties zijn, waar met we reldse middelen wordt ge werkt en die je daarom beter niet kunt identificeren met de kerk, of omgekeerd. LEIDEN - De nieuwe aanwinst van de Leidse eredivisie- basketbal-vereniging Parker/Leiden heet hoogstwaar schijnlijk Jeff Lende. Tussen die Engelse voornaam en die Nederlandse achternaam horen eigenlijk de puur Hollandse tussenvoegsels 'Van de', maar in Amerika zijn die twee woordjes gemakshalve weggelaten. SPORT Harry van der Zwet: vierde treffe NEW YORK - Henry Rhono, 26 jaar, 64 kilo.gram en nog geen 1 meter zeventig groot is in iets minder dan dertien minuten wereldberoemd geworden. Als één man rees het duizendkoppige publiek op om de Keniaan toe te juichen, nadat hij een nieuw wereldrecord vestigde op de 5 km hardlopen. Het succes kwam voor Rhono, student landbouwkunde in de Ameri kaanse staat Washington, vorige week even onverwacht als voor de toeschouwers. Met ruim vier seconden verbeterde hij in Berkeley (Cali- fomié) het wereldrecord dat in handen was van de Nieuwzeelander Dick Quaxen bracht het op 13.8.4 seconden. Vandaar het enthousiasme van al die Amerikanen in Berkeley. En een programma dat slechts uit studen tenwedstrijden bestond, kreeg een Olympisch tintje: het eindigde met f een ereronde van een atleet die grote toekomstmogelijkheden heeft. Ik ben van start gegaan om te winnen, dat wel. Maar ik heb geen ogenblik gedacht in de buurt van het wereldrecord te komen. Pas toen ik mijn tussentijd op de 3200 meter hoorde, begreep ik dat er een kans was om het record te verbeteren. Dat het lukte heb ik ook te danken aan de ideale weersomstandigheden", vertelt Rhono. Hij is geboren op 12 februari 1952 in Kenia. Studeert sinds enkele jaren in de VS en begon zich daar intensiever met atletiek te bemoeien. In Kenia deed hij af en toe voor zijn plezier aan wedstrijden mee. Nu denkt Rhono aan de Spelen in Rusland in 1980. "Om me daarop voor te bereiden train ik drie keer per dag. Ik begin met een cross van ongeveer 15 km. Daarna aan de specifieke atletiektraining. Wat ik hier in Amerika heb geleerd is het fenomeen winnen. Vroeger liep ik eigenlijk alleen voor mijn plezier. Gedurende mijn studie in de VS heb ik ingezien datje moet vechten, ook op de baan. Ik mag zeggen dat ik harder ben gewor den, zeker voor mezelf'. ROTTERDAM - Via een 2-4 zege op de Rotterdamse zaal voetbalkampioen Phoenix heeft Godyla Vtzich een uitstekende uitgangspo sitie verworven in de strijd om het kampioenschap van het district West II. De over winning van de Leidse kam pioen was verdiend en had veel groter kunnen uitvallen als niet zo onzorgvuldig met de kansen was omgespron gen. Grote man in de Lisser ploeg gisteravond was Theo Go dyla. Hij voorzag zijn ploeggenoten van veel bruikbare passes en bracht vooral rust in het team. Dat laatste bleek in het verloop van deze zaalvoetbalstrijd broodnodig, want de overige Lissenaars hadden duidelijk te kampen met nervositeit. Het was dan ook Godyla zelf die met drie treffers een be langrijk aandeel had in de uiteindelijke zege. Al in de derde minuut keek de Lisser ploeg tegen een ach terstand aan. Jos Faas, zon der zelfvertrouwen spelend, sprong in de fout door de bal voor de schietgrage voeten van de balvaardige Jos de Leeuw te deponeren. De Rot terdammer liet beheerst 1-0 aantekenen. Even leek het er op dat Godyla het hoofd zou verliezen. Twee schitterende momen ten van Theo Godyla deden het tij echter keren. Alle reerst rondde hij een schitte rende aanval tussen Harry van der Zwet en Frans van der Laan doeltreffend af. terwijl hij even later zijn team op een 1-2 voorsprong zette door een voorzetje van de hard werkende, maar niet imponerende Johan Elfering achter de Rotterdamse doelman te schieten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11