Engeland in rep en roer om prinses Margaret Uiteenlopende reacties op besluit van Carter Pinochet slachtoffer eigen moordlust? Terugtrekking van Israël uit Libanon onvoldoende Uitstelproduktie neutronenbom Leden ANC in Pretoria veroordeeld Affaire-Letelier brengt Argentijnse dictator in moeilijkheden ZATERDAG 8 APRIL 1978 BUITENLAND PAGINA 9 Prinses Margaret: liever pleziertjes dan koninklijke plichten?. Londen (SP) - Diepe discussies binnen de muren van Windsor Castle, de officiële residentie van de Britse koninklijke familie. Scherpe, om niet te zeggen schrijnende opmerkingen van anti-koningsgezinde parlemen tariërs en hele reeksen boze brie ven in de daarvoor bij uitstek ge schikte kolommen van de deftige en eerbiedwaardige Times. Al weer dagen lang heeft Engeland het over de 47-jarige prinses Margaret, wier omstreden rela ties met de zestien jaar jongere popster en playboy Roddy Lle wellyn aanleiding zijn voor een heftige campagne tegen haar of ficiële rol als volwaardig lid van de koninklijke familie. Door Haye Thoms Moet zij die rol nu voortzetten of is het maar beter dat zij voortaan haar eigen weg kiest, wat onmid dellijk zou inhouden dat zij af stand doet van haar officiële ver plichtingen en uiteraard de jaar lijkse toelage van 300.000 gulden die daaraan is verbonden. Ditmaal is het echt niet alleen de notoire anti-monarchist, het so cialistische Lagerhuislid Willie Hamilton die krachtig zijn stem blijft roeren over die toelage. Ook groot aantal respectabele Lords en zelfs verschillende hoogwaardigheidsbekleders binnen de Anglicaanse kerk heb ben zich uitgesproken, want over wat prinses Margaret nu net wél of niet kan doen als prominent lid van de Engelse koninklijke fami lie, wordt hier uiteraard heel ver schillend gedacht. Aangezien tot nu toe de koninklijke familie zelf hierover, naar buiten althans, na drukkelijk heeft gezwegen, is er sprake van uiterste verwarring en heerst er dus bruikbare termiek voor de meest intrigerende ge ruchten. Allereerst, zo wist men te melden, had de koningin, die zeer gesteld is op haar zuster, te neinde raad prinses Margaret toch maar een ultimatum gesteld. Of de relatie verbreken met Roddy Llewellyn, of zich terug trekken op het openbare leven en haar "officiële" verplichtingen als lid van de koninklijke familie. Woordvoerders van het hof wilden deze geruchten niet bevestigen, maar spraken ze toch ook niet te gen. Dus ging het hitsige spel van gissen onverminderd verder en wist de Mirror, Engelands meest gelezen dagblad, uit zeer be trouwbare bron te melden dat Prins Philip, echtgenoot van ko ningin Elisabeth, zijn geduld met zijn koninklijke schoonzuster heeft verloren. Prins Philip had zich destijds, al dus de Mirror, al vreselijk geër gerd aan de tenslotte verboden omgang van de prinses met de gescheiden Peter Townsend. Bijna twintig jaar later kwam de breuk in het huwelijk met Lord Snowdon, de ex-fotograaf Tony Armstrong-Jones, dat juist prins Philip tot het laatste toe heeft willen redden om de schade voor de Britse monarchie zoveel mo gelijk te beperken. Prins Philip zou nu razend zijn en prinses Margaret letterlijk te verstaan hebben gegeven dat als zij al het goede werk van de andere leden van de koninklijke familie blijft negeren zich maar beter kan te rugtrekken uit haar officiële ver plichtingen. Desnoods met behoud van het fraaie Kensington Palace in Lon den, waar zij op rijkskosten woont en waaraan zij zeer ge hecht is. Geruchten, gissingen? Vast staat in ieder geval wel dat heel het rumoer rondom prinses Margaret de Britse koninklijke familie wel degelijk zorgen baart en dat hierover uitvoerig gespro ken is toen premier Callaghan deze week een van zijn vaste be sprekingen voerde tnet de konin gin op Windsor Castle. Daar bevindt zich ook nog steeds prinses Margaret zelf, die zoals het officieel heet, herstellende is van een zware griepaanval, die haar onder meer verhinderde de officiële plechtigheid bij te wo nen, waarin haar 13-jarige doch ter Lady Sarah Armstrong-Jones haar geloofsbelijdenis in de Ang licaanse kerk aflegde. Volgens woordvoerders van het hof is de prinses door de hele gang van za ken danig van streek, wat dan weer de ridderlijkheid van vele supporters inspireert. Want terwijl de anti-monarchisten luidruchtig spreken over no blesse oblige en dat als de prinses rijkelijk uit de staatskas krijgt be taald en voor haar gerust andere en vooral strengere maatstaven mogen gelden dan voor de ge wone man, nemen zij het in de meest uiteenlopende manieren voor haar op. Woorden als hypocrisie en dubbele maatstaven liggen daarbij leefde haar opvolger William IV samen met een actrice en had hij tien onwettige kinderen. George V, een toonbeeld van recht schapenheid, hield zijn zoon Ed ward VIII dusdanig onder de duim, dat hij later uitsluitend viel voor getrouwde vrouwen en tenslotte zijn eigen maitresse ontrouw werd. Kortom, de discussie spitst zich alsmaar toe, niet in het minst nu een opinie-peiling heeft uitgewe zen dat steeds meer Engelsen vinden dat prinses Margaret door haar nogal eigenzinnige levens wandel in het algemeen en de omvang van de popster Llewel lyn in het bijzonder, haar reputa tie als lid van de koninklijke fa milie schade berokkent. i de mond en zelfs zijn er die Tot er de geschiedenis bij halen aan te tonen dat de koninklijke familie lang niet altijd het onaan tastbare instituut is geweest, dat zich als een lichtend voorbeeld boven de zwakten en vergissin gen van de gewone stervelingen heeft verheven. Gedurende de afgelopen 200 jaar hebben zich in de gedragspatronen van diverse Britse monarchen vele pijnlijke verschillen voorgedaan. Was George III een eerlijk en toe gewijd familievader, zijn opvol ger George IV bleek nadrukke lijk het tegenovergestelde. Ter wijl koningin Victoria altijd heel gelukkig is getrouwd geweest, dit jaar heeft zij slechts twaalf officiële verplichtingen uitgevoerd, beduidend onder het gemiddelde van om en nabij de 115 per jaar. Het lijdt geen twijfel dat vooral dit punt een bron van grote irritatie is en dat de prinses ten aanzien daarvan en al het ru moer over het privéleven zelf een einde kan maken door al haar of ficiële taken uit te voeren met de zelfde energie en charme, die haar lange tijd zo'n grote popula riteit bezorgden. Aangenomen mag worden dat premier Cal laghan met het oog op de nieuwe koninklijke toelage, koningin Elisabeth ook in deze zin heeft geadviseerd. WASHINGTON/ MOSKOU/BRUSSEL (Reuter, AP, DPA, UPI, AFP, SP) - De beslissing van de Amerikaanse pre sident Carter om de pro duktie van de neutronen bom uit te stellen heeft tot uiteenlopende reacties geleid. De Navo toonde bij monde van secretaris-ge neraal Luns „begrip", de Britse regering betuigde zijn steun, en de Duitse re gering liet in voorzichtige bewoordingen van zijn teleurstelling blijken. Een reactie van Rusland is nog uitgebleven. Het besluit van Carter werd giste ren door het Witte Huis bekend gemaakt. De president heeft aan gegeven dat zijn besluit tot uitstel nog geen afstel behoeft te bete kenen: hij gaf aan het Pentagon opdracht om door te gaan met de ontwikkeling van raketten, waarop de neutronenkop even tueel in de toekomst gemonteerd kan worden. Carter verklaarde dat het later te nemen besluit over de produktie van de neutro nenbom „zal worden beïnvloed door de mate waarin de Sovjet- Unie blijk geeft van terug houdendheid in haar conventio nele en nucleaire bewapenings plannen en legering van troepen die van invloed zijn op de veilig heid van de Verenigde Staten en West-Europa". Voordat het nieuws over Carter's besluit bekend was gemaakt, had de Russische president Brezjn- jew zijn standpunt over de neutronenbom nog eens her- Volgens Brezjnjew verhoogt de granaat de kans op een kernoor log. Het is er, zo zei hij, de Ver enigde Staten en enkele andere Navo-landen om te doen de gra naat onderwerp van onderhan delingen te maken en om hem te verbinden met zaken die er totaal geen verband mee huuden. Brezjnjew zei dit tijdens een be zoek aan de kruiser Admiraal Sinjanin, als onderdeel van zijn reis naar Siberië en het Russische verre oosten. In zijn toespraak tot de Jantjes van de kruiser verweet de partijleider de Verenigde Sta ten een „besluiteloos en incon sequent" beleid te voeren bij de onderhandelingen over een be perking van de strategische wa- Feitelijk verweet Brezjnjew de Amerikaanse regering niet sterk genoeg te zijn om bepaalde con servatieve stromingen in het land de baas te kunnen. „De zaak is dat de Amerikaanse regering blijkt geeft van besluiteloosheid en in consequentie en achterom kijkt naar kringen die vanaf het eerste begin tegen deze overeenkomst (Salt-akkoord) waren en die alles doen wat zij kunnen om haar te dwarsbomen om zo hun handen vrij te hebben voor een beperkte kernbewapeningswedloop". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance gaat op 20 en 21 april naar Moskou. Vance zal in de Russische hoofd stad met zijn collega Gromyko uitsluitend spreken over de Salt-onderhandelingen. Volgens de woordvoerder van het State Department is het niet helemaal uitgesloten dat ook andere on derwerpen, zoals de neutronen bom, aan de orde komen. Navo De Navo heeft „begrip" voor Car ters besluit de produktie van het neutronenwapen uit te stellen. Na een bijeenkomst met de Navo-ambassedeurs in Brussel verklaarde Navo-secretaris-ge- neraal Luns dat de verdere be sluitvorming rond het neutro nenwapen afhankelijk moet zijn van de matiging die de Sovjet- Unie betracht in haar bewape ning en haar troepensterkte. Luns meende dat het Ameri kaanse besluit zeker ook beïnv loed is door de „emotionele golf' van de laatste weken. Maar hij meende niet dat de reacties in de hoofdsteden van de Navo-landen zullen afwijken van het Navo- standpunt. VOI SAFARI LODGE UPI) In alle rust kopt een tamme wilde olifant bij de Voi Safari Lodge in Kenya de bal terug, welke hem door geconcentreerd koppende amateurs van een plaatselijke voetbalvereniging werd aange speeld. Na een tijdje hielden de vriendelijke viervoeters de lichte training voor gezien en verdwenen in het struikgewas. Waldheim: Ontoereikend PRETORIA (DPA/reuter) - Het Zuidafrikaanse hooggerechtshof heeft zes leden van de verboden Afrikaanse Nationale Raad (ANC) veroordeeld tot gevang enisstraffen variërend van zeven tot 14 jaar. Het hof ging niet in op een eis tot het uitspreken van de doodstraf van de openbare aan klager Na het uitspreken van het vonnis verhief het zestal de rechterarm met gebalde vuist en riep "Amandla" (macht). De kreet werd door vele zwarte bijwoners van het proces overgenomen. Van de veroordeelden hadden er drie "toegegeven" een militaire opleiding te hebben gehad in de Sowjet-Unie. Eerder waren zes andere verdachten ontslagen van rechtsvervolging. De rechtszaak sproot voort uit een incident in 1976 waarbij vier zwarten in de buurt van de grens met Rhodesië die kort tevoren waren gearresteerd, ontsnapten doordat zij een handgranaat in een politieauto wierpen. Harttransplantatie in V.S. geslaagd RICHMOND (UPI)-Chirurgen van het 'Medical college of Virginia' in Richmond hebben een hart transplantatie-operatie uitge voerd die vier uur heeft geduurd en die met succes is bekroond. De recipiënt was een jongen aan wie van tevoren was meegedeeld dat hij de operatie misschien niet zou overleven. De 16-jarige Brian R. Belleau uit Dracut in Massachusetts is de jongste van de 23 ontvangers van een nieuw hart in het MCV ge worden, sinds dit bijna tien jaar geleden met hartoverplantingen begon. fik r JERUZALEM (AP) - Gregory Peck en Frank Sinatra bri 'egin. De Amerikaanse sterren verblijven momenteel in I. NEW YORK (AP, AFP, UPI) - VN- secretaris-generaal Waldheim heeft het Israëlische plan voor gedeeltelijke terugtrekking van zijn troepen uit Zuid-Libanon on toereikend genoemd. In een verklaring liet Waldheim we ten dat het plan niet beantwoordt aan een resolutie van de Veilig heidsraad, waarin tot onmiddel lijke en volledige terugtrekking van de Israëlische troepen wordt ogperoepen. Israël liet de Verenigde Naties donderdag weten dat het vol gende week met een gedeelte lijke terugtrekking van zijn troe pen zal beginnen. De eerste fase betreft echter alleen Israëlische militairen in de oostelijke sector van het Israëlische front in zuid- Libanon. Deze troepen zullen de posities, die inmiddels door sol daten van de VN-vredesmacht zijn ingenomen, verlaten maar nog niet naar hun eigen land te rugkeren. De PLO beschouwt het plan van Is raël als een loos gebaar, zo liet de officiële woordvoerder van deze Palestijnse bevrijdingsorganistie in Beiroet weten. "Israël speelt het oude spelletje van vertragen door te proberen de druk van de wereldopinie te verminderen, terwijl het alle strategische pun ten in handen houdt", zei hij. De Libanese regering heeft nog geen commentaar gegeven. VN-woordvoerder Giuliani maakte gisteren verder bekend dat twee Noorse pelotons van de VN-vre desmacht tijdelijk zijn terugge trokken uit posities in district Kaoula, nadat zij gisterochtend vanaf de andere zijde van de ri vier Litani onder vuur waren ge nomen. De VN-soldaten zouden het vuur niet beantwoord heb ben. Een VN-woordvoerder maakte eveneens bekend dat de PLO ak koord is gegaan met de teruggave van de lichamen van vijf Israëli sche soldaten, die woensdag in een Palestijns gebied in Zuid-Li banon werden doodgeschoten. De teruggave van de lichamen aan Israël zal geregeld worden door het internationale Rode Kruis. Volgens het Israëlische leger zijn bij de schietpartij drie militairen om het leven gekomen. Zuivering in politiekorps HONG KONG (Reuter) - In het ka der van een corruptiebestrij- dingsaqtie onder leiding van gouverneur Maclehose zijn 118 leden van het politiekorps van de Britse kroonkolonie Hor.g Kong van hun functie ontheven. Op grond waarvan de ontslagen zijn gevallen is niet officieel bekend gemaakt. CARACAS - Politieke v in Latijns-Amerika voorspellen, dat de Chileense president Augusto Pinochet zelf het slach toffer zal worden van één van zijn eigen moordkomplotten. Hij lijkt zich met zijn intriges lelijk in de vingers te hebben gesneden. Het gaat om de affaire-Leteiier. Orlanda Letelier was een minis ter in het kabinet van ex-presi dent Allende, die zich na de rechtse staatsgreep op 11 sep tember 1973 actief bezig hield met de strijd tegen de junta van Generaal Pinochet. Hij zou er on der meer in geslaagd zijn om een Nederlandse lening aan Chili on gedaan te maken. Orlando Letelier werd op 21 sep tember 1976 midden in Was hington vermoord en het onder zoek naar deze zaak lijkt Pino chet nu in ernstige moeilijkheden te brengen, en schijnt het ook niet uitgesloten te zijn, dat Pinochet deze zaak zal gebruiken om zich van politieke tegenstanders bin nen zijn eigen junta te ontdoen. Aanvankelijk werd aangenomen, dat Letelier was vermoord door anti-Castro Cubanen, die han delden in opdracht van de Chi leense geheime dienst DIN A. Het onderzoek sleepte zich ruim een jaar voort zonder dat er duide lijke officiële bekendmakingen werden gedaan. Eind februari publiceerde een Amerikaanse krant echter overwachts de na men en de foto's van twee Chi leense militairen, die de Ameri kaanse regering in verband met de zaak-Letelier wil ondervra gen. Nog lelijker Het bleek dat het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken die namen opzettelijk had laten uitlekken. Het ministerie liet kort daarop ook doorschemeren, dat de Chilenen niet moesten weige ren om mee te werken, want dat zou tot de verbreking van de Amerikaans-Chilecnse betrek kingen kunnen leiden. De zaak werd nog lelijker - en nog ingewikkelder - toen bekend werd, dat een van de Chileense militairen in werkelijkheid de Amerikaan Michael Vernon Townley is, die al eens eerder is veroordeeld en toen contact met de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA bleek te hebben. Townley is ook genoemd in ver band met de fascistische Chi leense groepering Patria y Libe- rtao (Vaderland on Vrijheid). Deze groepering hief zichzelf na de staatsgreep van 1973 op, maar veel leden sloten zich aan bij de Chileense geheime dienst DINA. De voornaamste leiders van deze DINA, zoals Peblo Rodriguez Grez, behoren tot de kliek rond Gustavo Leigh, opperbevel hebber van de Chileense lucht macht en met Pinochet lid van de regeringsjunta. Machtstrijd Het is bekend dat Gustavo Leigh en Pinochet in een ernstige macht strijd gewikkeld zijn. Hierover lekte vooral veel uit tijdens Pino chets referendum in januari, toen Leigh Pinochet enkele boze brie ven schreef. Al eerder was be kend dat Leigh hoopt met Ame rikaanse steun de plaats van pre sident Pinochet in te nemen. Tegen deze achtergrond krijgt de affaire-Leteiier een heel andere betekenis. De moord op ex-mi- nister Letelier is vrijwel zeker door de geheime dienst DINA georganiseerd en president Pi nochet zou dus heel goed kunnen proberen om zijn politieke rivaal de schuld van dit alles in de schoenen te schuiven. De affaire-Leteiier en de macht strijd in de top van de junta heeft intussen nog iemand het leven gekost: Guillermo Osano, de hoge ambtenaar die de paspoor ten in orde heeft gemaakt voor de twee Chilenen, die kort voor de moord op Letelier in Washington .naar de Verenigde Staten reis de n. Een jaar na de moord werd Guillermo Osario uitgenodigd voor een lunch ter huize van Ma nuel Contreras, het toenmalige hoofd van de DINA. Twee uur la ter was Osario dood. Hij zou zelfmoord hebben gepleegd. Het was opvallend dat de in Chili na een zelfmoord gebruikelijke lijk schouwing nooit is verricht. JAN VAN WIERINGEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9