Brokx: geen aantasting sociale woningbouw Geef Zuidmolukse leiders aanzien terug" BEDUCHT VOOR INVLOED ZOGENAAMDE LOYALISTEN' Batco moet dicht BINNENDOOR BUITENOM Onderzoek inzameling Leprafonds ZATERDAG 8 APRIL 1978 ALMELO (SP) - De sociale woningbouw zal onder dit kabinet niet worden aangetast. Staatssecretaris Brokx van volkshuis vesting heeft dit gisteren betoogd bij het leggen van de eerste steen voor een com plex woningen in Almelo. Bronkx ontkende niet dat er ook bij volks huisvesting bezuinigd zal worden. Maar juist in de sociale woningbouw, valt niet zo heel veel te halen, zei de staatssecrcta- "Beriehten als zouden er miljarden be zuinigd kunnen worden in die sociale wo ningbouw kan ik dan oók naar het rijk der labelen verwijzen," zei Brokx. i ook, dat het kabinet >r produktie van eigen woningen voor mensen met lagere inko mens. "Ook en stuk sociale woningbouw, die wij allerminst van plan zijn de nek om te draaien," zei Brokx. De staatssecretaris herhaalde wat premier Van Agt al eerder in de regeringsverkla ring zei: "De minstdraagkrachtigen mo gen er op geen enkel punt slechter van worden. Wij gaan de mensen met een be scheiden inkomen niet in de wielen rijden." AMSTERDAM - Twintig Ir aan se studenten zijn giste ren een hongerstaking begon nen uit protest legen de be handeling van politieke ge vangenen in hun land. Ze ho pen met hun aetie te bereiken dat de Sjah een internatio nale delegatie toestaat een onderzoek in testellen naar de siluatie .aldaar. Up de foto de groep, die de gezichten om herkenning te voorkomen verborgen houdt achter hun leuzen. Suggesties Landelijk Comité Zuid-molukkers DEN HAAG (ANP) - De regering moet de Zuidmolukse leiders betrekken bij het Molukken-beleid. Daarmee krijgen zij de status terug die hun ontnomen is door het 'denigrerende' beleid dat tot nu toe gevoerd is. De leiders moeten ook de kans krijgen hun idealen te bepleiten bij de Verenigde Naties. GP V- er Verburgh AMERSFOORT (ANP) - "Ik ben beducht voor de invloed die de zogenaamde loyalisten in de tweede kamerfractie van het CDA hebben op zaken die met gezag en ontwikkeling te maken hebben. Hierbij kan worden ge dacht aan onderwerpen als de kernenergie en de politiek ten opzichte van Zuid-Afrika". Aldus vanmorgen op de algemene vergadering van het Gerefor meerd Politiek Verbond in Amersfoort het GP V-tweede kamerlid dr. A. J. Verbrugh. Hij zei van mening te zijn dat "de heer Aantjes en zijn clubje Hongerstaking Joegoslaaf beëindigd AMSTERDAM (SP) - De Joegos lavische beeldhouwer Slavomir Miletic heeft zijn hongerstaking beëindigd. De laatste zes weken heeft Miletic elk voedsel gewei gerd. De beeldhouwer protes teerde er met zijn hongerstaking tegen dat de gemeente Am sterdam hem onvoldoende kun stopdrachten verleent als com pensatie voor de vernieling van een groot aantal van Miletic's beelden tijdens de ontruiming van zijn atelier in 1971. Miletic besloot weer te gaan eten nu een comité is opgericht dat hem in zijn al jaren slepende proces te gen de gemeente Amsterdam zal steunen. Drukplaten vals geld gevonden EINDHOVEN (SP) - De politie heeft ruim 25 offsetplaten gevon den die zijn gebruikt voor het drukken van valse briefjes van honderd. De platen waren op een nog niet bekend gemaakte plaats in ons land in de grond verstopt. Ze wa ren beschadigd en konden niet meer worden gebruikt. In totaal is daar voor zes miljoen gulden aan valse honderdjes ge drukt. De politie heeft bij elkaar nu twintig verdachten aange houden. Zij maken deel uit van een bende die zich ook bezig hield met het illegaal stoken van alcohol. Nog steeds duiken overal valse briefjes van honderd gulden op. Geschat wordt dat nu de helft van de zes miljoen gulden terecht is. De loyalisten, "bij wie elke tweede harteklop nog voor het verdwe nen kabinet-Den Uyl is", leggen volgens Verbrugh het tussen CDA en VVD gesloten regeerak koord zo uit, als de oppositie het ook wil doen. Verbrugh prees Aantjes, zij het uitsluitend om diens "vakkundige prestatie" met een klein groepje anti-revo lutionairen een merkbare invloed op de Nederlandse politiek uit te oefenen. Van dat soort vakwerk kunnen we echter geen herstel in de zedelijke en politieke verwar ring in ons land verwachten, al dus Verbrugh. Hij deelde aller minst de verwachting van com mentatoren, als zou minister-pre sident Van Agt voorlopig niet meer weg te krijgen zijn. "Zolang Aantjes met succes voldoende zielsmassage op alle leden van zijn fractie kan toepassen, kan hij pal blijven staan voor de con tinuïteit van een beleid dat hij met de progressie ven heeft wil len voeren", zo betoogde hij. In dat geval voorziet Verbrugh een verwijdering tussen Van Agt en Aantjes en een herhaling van de gebeurtenissen in 1973, toen KVP en ARP met de PvdA in de regeringsboot stapten en Biesheuvel het veld moest rui men, volgens Verbrugh door toe doen van Aantjes. Oud-GPV kamerlid P. Jongeling, hij memoreerde het 30-jarig be staan van het GPV, erkende dat het GPV bij de tweede kamer verkiezingen van vorig jaar en de statenverkiezingen van eind maart van dit jaar klappen heeft opgelopen. "Dat is jammer", al dus Jongeling, "maar het zou veel erger zijn als we probeerden de slag te boven te komen door wa ter in de wijn te doen of onze ge- boortepapiercn te verdoezelen". DEN HAAG - De internationale bestuursraad van de katholieke vredesbeweging Pax Christi heeft gisteren tijdens zijn jaar vergadering in Scheveningen de Noorditaliaanse bisschop Luigi Bettazzi tot president gekozen met twaalf stem men vóór en twee onthoudingen. Mgr. Bettazzi (54), bisschop van Ivrea en sinds 1968 voorzitter van Pax Christi Italië volgt kardinaal Alfrink op, die vanwege zijn leeftijd is afgetre- Dat zijn twee suggesties die het Landelijk Comité Zuid-Moluk- ken (LAC) gisteren op tafel heeft gelegd bij de bijzondere kamer commissie voor de Molukse pro blematiek. Die hield in Den Haag een besloten hoorzitting. Volgens waarnemend voorzitter prof. H. Baudot van het LAC heeft zijn organisatie een 'goed en openhartig' gespjek gehad met de kamerleden. Die mening deelt de stichting 'door de eeuwen trouw', die gisteren ook gehoord werd op het Binnenhof. De stichting, die zich inzet voor het lot van de Zuidmolukkers, wil dat de regering erkent dat de Zuidmolukkers in 1950 recht op zelfstandigheid hadden. "Alleen op die basis kan er een dialoog op gang komen", aldus voorzitter W de Vries. Gebeurt dat niet dan ontstaat er een vacuüm, waarin ruimte is voor gewelddadighe den, aldus de stichting. 'Erkenning op basis van de situatie in 195Ü betekent niet', aldus De Vries, dat Nederland zich van daag de dag achter dat streven moet opstellen. De Zuidmoluk kers verwachten dat ook niet. Gisteren hoorde de kamer- Mies Bouwman eist geld van Rudi Carell WEST-BERLIJN (SP) - Voor een rechtbank in West-Berlijn zal komende donderdag een civiele procedure dienen, die Mies Bouwman heeft aangespannen tegen de mensen achter het Duitse tv-programma Am Laufenden Band. Dit programma, dat wordt gepre senteerd door Rudi Carell, is ge baseerd op het door Mies uitge vonden tv-spel Een van de Acht. De rechten daarvan verkocht Mies indertijd aan de Westdeutsche Rundfunk en aan Radio Bremen. Nadat in 1976 enkele kleine wij zigingen werden aangebracht in het Duitse programma werden de betalingen stopgezet. Mies Bouwman wil via de gerech telijke procedure alsnog geld ontvangen, omdat zij meent dat Am Laufenden Band nog steeds gebaseerd is op haar Een van de Acht, waardoor men haar rechten verschuldigd is. Directie handhaaft standpunt 99 99 UTRECHT (ANP) - De directie van BATCO (British-American To bacco Company) handhaaft haar standpunt, dat de productie-af deling in Amsterdam (230 werk nemers moet worden gesloten. Dit is volgens bestuurder W. van der Stokker van de Industrie bond NVV gebleken tijdens overleg tussen de vakbonden en de directie. In december kondigde de directie al aan, dat de produktie van de Amsterdamse sigarettenfabriek zou worden overgeheveld naar Brussel, waar men met overcapa citeit kampte. Als argumenten voerde ze toen aan, dat die over capaciteit nog verder zou groeien tengevolge van een door de prijs verhogingen van sigaretten en anti-rookcampagnes vermin derde vraag. De vakbonden we zen dit als onbewezen veronder stellingen van de hand en in een door de voedingsbond CNV-aan gespannen kort geding bepaalde de Amsterdamse rechtbankpre sident, dat de sluiting van de fab riek in Amsterdam (nog) niet mocht doorgaan, onder meer omdat er onvoldoende overleg was gepleegd. BATCO heelt volgens Van der Stokker in een nota nieuwe ar gumenten genoemd. Zo zou er in Brussel eigenlijk geen winst worden gemaakt maar verlies, omdat er de afgelopen drie boekjaren geen vennoot schapsbelasting hoefde te wor den betaald aangezien er in de twee jaren daarvoor verlies was geleden. Wel belasting betalen zou verlies hebben betekend in plaats van winst, aldus BATCO. De directie voerde bovendien aan, dat inflatiecorrecties, zoals voorgesteld in het rapport-Hof- stra tot een verliesgevende situa tie zullen leiden. De vakbonden hebben gisteren een tegennota ingebracht waarin ze ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming r Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 0 3 00 becijferen dat het ..terugreke nen" van het niet betalen van vennootschapsbelasting juist over de eerste verliesgevende ja ren tot een geringe winst leidt, dat er in alle vijf boekjaren winst is gemaakt en dat het hanteren van het rapport-Hofstra als ar gument kant noch wal raakt. Dit laatste omdat het nog helemaal niet vaststaat of de aanbevelin gen uit het rapport zullen worden opgevolgd en zo ja, wanneer, en omdat BATCO de eventuele ge volgen daarvan volgens de bon den bovendien verkeerd heeft geïnterpreteerd. De directie heeft toegezegd dat ze de nota van de bonden serieus zal bestuderen en dat ze er eind mei op zal reageren. Op 10 mei start het CAO-overleg en ook dan zul len de bonden als eerste eis ga ranties voor de werkgelegenheid op tafel leggen. De Belgische vakbonden ABVV en ACV steu nen volgens Van der Stokker het standpunt van de Nederlandse vakbonden, dat er geen BATCO-vestigingen mogen worden gesloten. Hij zei dat het gemeentebestuur van Am sterdam het gewestelijk arbeids bureau en het ministerie van so ciale zaken heeft gevraagd, een eventuele aanvraag van BATCO op grond van de wet collectief ontslag, af te wijzen. >r de tweede keer de 'Informatiegroep Moluk- kenreferendum' en de Zuidmo lukse jongerengroepering 'Gera- kan Pattimura'. De eerste groep vindt dat ze maandag (bij de openbare hoorzitting) te weinig tijd had voor uiteenzetting van haar standpunt een referendum op de Molukse eilanden, waarbij de bevolking daar zich voor of te gen een vrije Zuidmolukse repu bliek kan uitspreken. De Gera- kan Pattimura praatte met de kamercommissie vertrouwelijk over de situatie op de Zuid-Mo- lukken. Volgens het commissielid Ria Be ckers (PPR) is er geen sprake van dat deze informatie uitlekt naar de Indonesische ambassade. Evenals de andere kamerleden ontkent zij dat er gisteren een waarnemer van de Indonesische regering aanwezig was. Dit werd deze week bekend in doorgaans betrouwbare kringen rond de In donesische ambassade. DEN HAAG (SP) - Het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake het Inzamelingswezen gaat een onderzoek instellen naar de inzameling die het Neder landse Leprafonds driejaar gele den heeft gehouden ten behoeve van het dorp Agua de Dios in Colombia. Het Leprafonds en met name voor zitter Zeegers werd er de afgelo pen week van beschuldigd van de toen ingezamelde twee miljoen gulden maar zevenhon derdduizend gulden te hebben afgedragen. De rest van het geld zou nog in Nederland zijn en voor een deel zijn overgemaakt op de girorekening van de Wassenaarse stichting Carosi waar Zeegers nauwe banden mee heeft. Het Nederlandse Leprafonds heeft toegezegd mee te zullen werken aan het onderzoek. Volgens Zee gers is van het geld beslag gelegd door het Volgens Zeegers. is 1,2 miljoen gul den overgemaakt en is op de rest van het geld beslag gelegd door het bureau van Ben Essing dat de actie organiseerde. Ook de PvdA-kamerleden Voogd en Roethof hebben om een justitio neel onderzoek gevraagd. In schriftelijke vragen wijzen zij erop, dat het door het centraal ar chief vomr het inzamelingswezen in te stellen onderzoek niet gelijk te stellen is aan een justitioneel onderzoek. Arrestatie in ontvoeringszaak ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse recherche heeft gister avond een 28-jarige in Rotterdam wonende Turkse gastarbeider gearresteerd, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn ge weest bij de ontvoering van een 19-jarig Turks meisje. De man wordt momenteel door het re chercheteam dat zich met deze ontvoeringszaak bezighoudt, verhoord. Volgens een politiewoordvoerder tast de recherche nog volledig in het duister omtrent de verblijf plaats van het meisje, dat afgelo pen woendsdagmorgen rond 7 uur werd ontvoerd. Toen zij in de Slaghekstraat op de bus stond te wachten werd zij door drie man nen (waarschijnlijk allen turken) met een wapen bedreidgt en in een personenauto meegenomen. Groen (2) Een reactie van dr. C. A. Zaal berg, emeritus-hoogleraar in Leiden maar nog lang niet in ruste: "Terecht vestigt u in uw rubriek 'Buitenom' van 1 april de aandacht op het koddige taal gebruik van onze nieuwe mi nister-president. Aanleiding was de begerige uitroep "Ik lust hem groen". Taalkundi gen zullen dit misvormde dreigement een 'contamina tie' noemen, een versmelting of verwarring van 'ik lust hem rauw' en 'ik lust wel wat groens'. Maar was de duide lijke taalfout wel een vergis sing? Het lijkt me niet uitgesloten dat al dat blunderen, dat uithan gen van de amateur, van de bij gebrek aan gewicht naar bo ven gevallene, dat sommige journalisten bij Zijne Exc. menen te kunnen signaleren, geschiedt volgens advies van een public-relationsbureau. Ik geef een voorbeeld dat op mijn eigen terrein ligt. In zijn eerste kamerrede, de re geringsverklaring, slaagde de minister-president erin, het woord 'verscheidenheid' een of tweemaal uit te spreken niet alleen alsof het begon met 'vers', maar bovendien met de klemtoon op de eerste lettergreep. Het woord kreeg dus de accentuering niet van 'bescheidenheid' of 'begrafe nis', maar van 'fïetshandelaar' of aardappelmeel'. Het is niet mogelijk dat iemand die ge woon is, Nederlands te spre ken, bij vergissing zo iets raars zegt. Het moet wel overwogen 'image-building' zijn. Minister Van Agt moet zich onweerstaanbaar en overwinnelijk maken door zijn eigen Wim Kan te wor den, zijn eigen Koot en Bie" Het is een interessante benade ring die dr. Zaalberg hier aandraagt. Het fenomeen Van Agt laat zich echter niet zo maar vangen. Vele raadselen blijven. John Je staat na afloop van een niet al te opgewekte receptie in Rot terdam bij een pilsje nog wat na te praten met een oude collega. Je vindt hem wat moe en niet zo geconcentreerd. Je vraagt of hij zich wel lekker voelt. Ja, dat voelt hij zich. Of het toch niet verstandiger is om het treintje te nemen naar de voorstad, inplaats van de auto Je neemt afscheid, tot ziens en zo. Je wordt de vol gende middag opgebeld en verneemt dat die collega een kwartiertje na dat afscheid op een niet nader verklaarde wijze tegen een lichtmast is gereden en die nacht in het ziekenhuis is overleden. De logica van mijn draaiboek van alle dag komt in opstand tegen een dergelijk ongeluk. Tegen de zinloosheid ervan. De zinloosheid van een auto tegen een lichtmast, van een man van 41 in die auto en een vrouw en vier kinderen thuis. Een bericht in de krant wordt het niet. Want het ongeluk is van een doorsnee-karakter en het gebeurde in Rotterdam en dus niet in de regio. De waan zin van dit alles. Betalen Toen ik dinsdag in de krant las dat de hoogbejaarde cowboy van de stalles en de parterre in Boston, Massachusetts, een open hartoperatie had onder gaan, begreep ik dat de Ver enigde Staten een land zijn, waar over optimale publici teit voor goede doelen diep en origineel wordt nagedacht. Met sex en glamour en Wayne dus. Zeg nou zelf. was er een origineler weg om de Ameri kaanse hartweek te openen? Dood (1) De hele dag ratelen op de redac- tiebureau's de telexen en eveneens de hele dag komen via die telexen nauwgezet de meldingen van dodelijke on gevallen op de weg. Redac teuren zijn daaraan gewend-, zij leggen door ruimtegebrek en gewenning gelouterd nogal straffe maatstaven aan. Was het een bijzonder onge val en zo niet, is het gebeurd in de regio waar mijn krant verschijnt? Wordt aan beide criteria niet voldaan, dan ver- dwijt het strookje telex- nieuws in de mand van af gelegde stukken. Gewogen en te licht bevonden. Als er na een zonnig voorjaarsweekend uit de blij-dat-ik-rij-balans blijkt dat er slechts tien ver keersdoden waren, gaat de vlag uit en is er wel reden voor een berichtje met iets van een vleugje hoop. Zo merkwaar dig gaat dat met nieuws. Dat we na 1 mei als kleine ver- keerszondaars oom agent me teen mogen voldoen, is een mooie zaak. Zorg in elk geval altijd genoeg joeten of giro- cheques bij u te hebben. En natuurlijk een goede babbel, of anders zeer pril nakroost dat zelfs de meest stijl in de leer zijnde parkeerwachter of marechaussée der derde klasse vertedert. Met twee woorden spreken en als de kleine corruptie niet werkt met grootheid des harten be talen en voortaan de veilig heidsriem driemaal om je heen slaan en de bouvier trai nen in bloeddorstig gedrag. Ik weet natuurlijk niet wat die agentenvrouwen er van den ken. Een echtgenoot met elke avond om vijf uur een pom poen op zak en alle kroegen open. Bezetting Het bezettingsgebeuren van de Leids/Zoeterwoudse Grofs mederij is daarom zo interes sant, omdat het zo prachtig illustreert, waar in de jaren de publicitaire en misschien wel beslissende accenten liggen. Ik blijf nu even buiten het ge lijk dat beide groepen in het conflict claimen. Die meneer Schut is het object, waarop zich de toorn van de werknemers heel gebundeld richt. Op de foto zo te zien echt wel een man die met ver antwoordelijkheidsgevoel het losbladige handboek van de manager heeft doorgewor steld. Het is niet voldoende. Er staat niet in dat je je, de het Dood (2) Behalve als er bij zo'n naam in eens een mens behoort, die je kent. Dat is mij afgelopen dinsdag wat het verkeer be treft en het permanente rus- sisch roulette daar ron domheen voor het eerst over komen. NOS-journaal draait, niet slechts richt tot die al dan niet bebaarde vlegel met een mic rofoon, maar tot een stuk of zes miljoen mensen die achter die camera meekijken. De slag vindt via de huiskamers plaats. In zo'n geval komt het op alles aan; alleen al met zo'n blazer in beeld lig je dan een slag achter. Zelfs de meest onverwachte bezetting komt niet geheel onverwachts; een leiding zou toch wel heel erg afgeschermd moeten zijn van haar achterban, als haar geen signalen zouden bereiken. Dus moet er in elk geval een sluitend verhaal voor de me dia klaar zijn. Niks van ge merkt. Daartegenover de bezetters. Uit de krant maak ik op dat het een efficient clubje is zonder dat emotionele of cerebralex van de prenten van Albert Hahn. Trouwens het con testerend werknemersgilde komt niet meer met knieen in de broek, maar met goed in de lak zittende vierpersoons bo lides, vaak met een trekhaak aan de achterkant. En vandaag is het open dag. Een arbeidsconflict als stukje rec reatie voor het weekend. De klassenstrijd vertaalt in een middagje duinrell op z'n in dustrieels. Voor de bezetters zijn er witte lakens op nette veldbedden, blikken appelmoes en een stukje vlees. De oorlog gaat door, maar schoon. En er is radio en kleurent.v. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7