Lambarene blijft op zichzelf aangewezen Hart KERKDIENSTEN Hospitaal van Albert Schweitzer vernieuwt zich Drie lezingen over de "hogere wereld' ZATERDAG 8 APRIL 1978 GEESTELIJK LEVEN (Van onze redactie geestelijk leven) Het door Albert Schweitzer in Lambarene - in de Afrikaanse staat Gabon - gestichte ziekenhuis wordt in drie etappes vernieuwd en uitgebreid. De eerste fase, bekostigd van bijdragen uit Amerika, Zwitserland en Nederland en van de Gabonese regering, is in volle gang en komt in september van dit jaar klaar. Meermalen hebben kritische be wonderaars van de grote ge leerde-dokter-musicus de vraag opgeworpen of het uit een oog punt van moderne medische be handeling en verzorging nog wel verantwoord was, dit oude, en in sommige opzichten ook wel ver ouderde, hospitaal op de grens van het oerwoud in stand te hou den. Immers, als humaniteit niet gepaard gaat met technische vooruitgang, komt men niet bij zijn doel. De statistiek van de in Lambarene behandelde patiënten toont ech ter duidelijk aan, dat stopzetting van dit ziekenhuis een ramp voor de daarop aangewezen bevolking zou zijn. Bovendien heeft Lam barene een geheel eigen functie die door geen streekziekenhuis of universiteitskliniek wordt over genomen. Het ziekenhuis, waar van de vernieuwing begin vorig jaar is gestart, heeft op het ogen blik een maandgemiddelde van 200 bezette bedden, 1100 spreekuren voor volwassenen en 750 voor kinderen, 120 operaties en 25 tot 30 geboorten. Goede kwaliteit Niet alleen materieel maar ook me disch probeert Lambarene in de pas te blijven. Chef-arts Andreas Steiner zegt daarover "De diagnostische en therapeuti sche middelen die ons tegen woordig hier ter beschikking staan, stellen ons in staat een bijna even goede verzorging aan de patiënten te geven als in het kleine Zwitserse streekzieken huis. Maar er is een belangrijk Kerk vroeg om invoerverbod voor bijbels In een Engelse uitzending heeft Radio Moskou meegedeeld, dat het invoerverbod voor bijbels het gevolg is van een verzoek van de Russisch-ort- hodoxe Kerk zelf, die al jaren geleden de regering officieel had gevraagd, maatregelen te nemen om de invoer te ver bieden van bijbels, waarvan de inhoud niet overeenstemt met de canoniek vastgelegde Russisch-orthodoxe bijbel teksten. De radiocommentator, Wladi- mir Pozner, zei in de uitzen ding, zelf verrast te zijn ge weest toen hij tot deze ont dekking kwam. Hij had zijn inlichtingen gekregen van het Moskouse patriarchaat van de Russisch-orthodoxe Kerk. verschil met een Zwitsers hos pitaal: wij zijn en blijven voorlo pig de eerste en laatste instantie. Er zijn geen huisartsen die pa- tienten naar ons toesturen en na derhand de verdere behandeling op zich nemen. Er zijn ook geen specialisten die ons bij de afwik keling van moeilijke gevallen helpen, en al helemaal geen streekziekenhuizen en universi teitsklinieken die de verant woordelijkheid voor zulke ge vallen van ons zouden kunnen overnemen. Wel is er de moge lijkheid van evacuatie naar de hoofdstad. Daarvan hebben wij tot nu toe tweemaal gebruik ge maakt, totdat we moesten erken nen dat zo'n met grote moeilijk heden gepaard gaande evacuatie noch de patient, noch ons enig voordeel bracht". Zo blijft Lambarene alleen op zich zelf aangewezen en moet dit hulpcentrum - ontstaan uit chris telijke bewogenheid met het lot van de verre naaste - het vooral zelf zien te klaren. Dokter Steiner vindt de druk van die verantwoordelijkheid, even als de hoeveelheid werk die dat met zich brengt, soms wel erg groot, maar het gaat toch telkens weer. "Hoe langer wij artsen en zusters hier zijn, des te meer on derkennen wij de aard van de hier heersende ziektebeelden. Het vreemde wordt ons vertrouwder en daardoor kunnen wij des te meer in de noden voorzien. Ik mag dan ook zonder overdrijving zeggen dat de kwaliteit van het medische werk in Lambarene goed is". Geestelijke kracht Steiner doelt dan niet alleen op de bekwaamheid van zijn Europese medewerkers - zusters, laborato riumassistenten en artsen -, maar ook op de meer dan vijftig Afri kaanse leden van de medische equipe. „Zonder hen zou het niet gaan. On der hen zijn twee gediplomeerde verplegers en een gediplomeerde zuster in een leidinggevende be trekking. De oudere Afrikanen zijn verpleeghulpen die door ons worden opgeleid. Hun opleiding is, naast de verzorging van de zie ken, de belangrijkste taak van het Europese personeel. Naast de praktijk aan het ziekbed, in de operatiezaal en in het laborato rium worden de jonge Gabone zen onderwezen in anatomie, fy siologie en ziekten van het men selijk lichaam. De voltooiing van dit elementaire, nog wat geimproviseerde onderricht tot een eigenlijke school met een eindexamen staat op het punt verwezenlijkt te worden. Een zorgvuldige verzorging van de zieken, bekwame zusters en art sen uit Europa, degelijke Afri kaanse medewerkers en een goede opleidingsmogelijkheid voor deze laatsten, dat zijn de vier muren van het ziekenhuis, die samen met de bouw van hout en steen moeten oprijzen". IDe "geestelijke kracht" waardoor het hele bedrijf in Lambarene wordt gevoed, ziet Andreas Steiner als het dak: "de alles on der zich verenigende zin van het hospitaal". Het is dezelfde geest die eens de „Grand-Docteur", Albert Schweitzer, zelf bezielde en die deze krachtcentrale van menslievendheid tot aanzien riep. Dokter Steiner is ervan overtuigd, dat die gezindheid het werk in Lambarene nog steeds rechtvaardigt, en ook de offers die over de hele wereld voor zijn instandhouding worden ge bracht. Grote steun Lambarene-directeur Max Caulet is blij dat ondanks grote prijsstij gingen de bedrijfsrekening bin nen het vastgestelde budget kan worden gehouden. De eerste etappe van de bouw moet in september van dit jaar worden afgerond. Bij het huidige tempo acht Caulet dat zeker haalbaar. Naast de aanleg van water, elek triciteit en wegen omvat deze fase een polikliniek met operatiezaal en rehabilitatiecentrum, twee beddenbarakken voor chirurgie, twee kraamgebouwen, vier on derkomens voor de begeleiders van de patiënten en een admini stratiegebouw. De tweede etappe behelst de uit breiding van de kinderkliniek en de oprichting van een instituut het onderzoek van tropen- ziekten. En de derde fase zal vooral gericht zijn op een aantal sociale functies: een kantine en dagverblijf voor Afrikaans en Europees personeel, een kleuter school en een crèche. Max Caulet: „Onze medewerkers zijn bereid zich daarvoor geheel en al in te zetten. En de wil tot steun aan het werk van Schweitzer is over de hele wereld niet minder groot". Patiënt op weg naar het ziekenhuis. Dr. W. J. Ouweneel (34) te De Bilt komt volgende week vrijdag 14 april, in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat té Leiden spreken over het occultisme. Dat is de eerste in een serie van drie lezingen onder de titel "De ho gere wereld".De tweede lezing is op 28 april over de charismati sche beweging (spreker de heer J. Ph. Fijnvandraat uit Sneek) en de derde op 12 mei over oosterse meditatie (door de heer J. G. Fijnvandraat uit Leeuwarden. Tot voor kort was dr. Ouweneel, die in Utrecht biologie studeerde, in dienst van de Koninklijke Ne derlandse Academie van Weten schappen en verrichtte hij we tenschappelijk onderzoek in de ontwikkelingsgenetica, op welk terrein hij een 20-tal publikaties op zijn naam heeft staan. Zijn werkzaamheden als hoofddocent aan de Evangelische Hogeschool en eindredacteur van het blad "Bijbel en wetenschap", gecom bineerd met vele lezingen, noop ten hem, deze betrekking op te geven. Als auteur van boeken, zoals "Operatie supermens", "De ark in de branding" en "Jeugd in een stervende eeuw", en als spre ker voor radio en tv geniet hij in ons land grote bekendheid. Deze lezingenserie is opgezet door een groep individuele christenen Hun contactadres is de heer E. B. de Jong, Faljerilstraat 2 Leiden. De aanleiding tot de cyclus is het feit, dat talloze mensen zich weer gaan realiseren dat er een boven natuurlijke, geestelijke wereld is waarin de antwoorden schijnen te liggen op de grote vragen van onze tijd. Het botte materialisme schijnt te hebben afgedaan, ook wetenschappelijk. Dr. W. J. Ouweneel De inleiders gaan vooral in op de vraag of het moderne occultisme en mysticisme, dat met name uit het Oosten over ons heenwaait, werkelijk de antwoorden geeft waarop men zit te wachten, of dat het ons alleen maar nog verder in het slop brengt. ~*»è&s£r-. h volle gang. In september moet de Verzoek uit Leiderdorp. Het ac tiecomité Dom Helder Camara te Leiderdorp vraagt de pauselijke nuntius in Den Haag, mgr. John Gordon, in een brief te bemidde len om duidelijkheid te krijgen over de reisbeperking van dt Braziliaanse aartsbisschop Hel der Camara. Het comité meent dat de Vatikaanse ontkenning van een reisverbod nog veel vra gen openlaat. Overigens sug gereert deze ontkenning dat Hel der Camara te weinig zorg aan zijn bisdom besteeds. Hiertegen protesteert het actiecomité dat de aartsbisschop gezuiverd wenst te zien van onverdiende blaam. Terug in kerk. De Leidse evan- gelisch-lutherse gemeente be leeft morgen (10.15 uur) een fees telijke dienst omdat ze haar kerkgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht weer kan gebruiken. Dat is een paar maanden gesloten geweest wegens opknap- werkzaamheden aan de vloer, de muren, de pilaren en het dak. Toen het werk onlangs klaar kwam is onmiddellijk een schoon maakploeg aan de gang gegaan om de kerk op 9 april weer te kunnen gebruiken. Spoed was temeer geboden omdat de ge meente morgen een gastpredi- kant in haar midden heeft, domi nee I. Nakamhela uit Nambië. koor "Sint Petrus" medewerking aan een dienst in de Petruskerk (Lammenschansweg) te Leiden met als thema: eenzaamheid. In de dienst van de Leidse studen- tenecclesia (11.45 uur in de Hooglandse kerk) gaat morgen dr. A.A. Lamping (Leiden) voor. Het thema van zijn preek is: "Welke kern bindt ons in de oecumene?" (over 1 Cor. 15 vers 1 tot 11). Mevrouw H. Westera - Franke is voorganger in de dienst van 10 uur in deze kerk. Morgen avond om 7 uur zal dr. J.M. Vijm in de Zuiderkerk te Leiden dr. H. Wiersinga (uit Amsterdam) be vestigen tot gereformeerd stu dentenpredikant. Het Leger des Heils houdt morgenavond om half 8 in de Vredeskerk (Burg- gravenlaan) te Leiden weer een zangdienst. Het muziekkorps van Amsterdam-Congreszaal zal de samenzang begeleiden. Voor ganger is kolonel L. Nijman uit Alphen aan den Rijn. Benoemingen. De synode van de Gereformeerde Kerken be noemde dr. H. Baarlink te Nord- horn (West-Duitsland) tot hoog leraar Nieuwe Testament aan de theologische hogeschool in Kampen, als opvolger van prof. dr. H.N. Ridderbos. Dr. Baarlink, die 50 jaar is, is predikant van een evangelisch-Altreformierte Kir- che in Nieder-Sachsen een groep gemeenten in het grensgebied van Nederland-Duitsland, die zich in 1923 bij de Geref. Kerken in Nederland aansloot. Dominee W.B. van Halsema te Groningen (48) is benoemd tot secretaris van het Indonesië-or- gaan van de gereformeerde zen ding in ons land, speciaal voor de sectie Oostelijk Indonesië. Beroepingen. Hervormde Kerk: bedankt voor Nijkerkerveen C. den Boer Wageningen. Geref. Kerken: beroepen te Waarder A. Medema Nijensleek (Dr.), te Am sterdam (studentenpredikant) B.H. Rootmensen Valkenswaard. Geref. Kerken Vrijgemaakt: Be dankt voor Hardenberg en voor Ureterp J. van der Velden Rouveen. Zuid-Afrika. De synode van de Geref. Kerken heeft zich deze week uitgesproken vóór een be raad tussen de kerken en alle be volkingsgroepen in Zuid-Afrika over de toekomst van het land. De Zuidafrikaanse en de Neder landse regering zal worden ge vraagd. dit beraad zoveel moge lijk te bevorderen. In deze dagen wordt dacht op allerlei vraagd voor uw hart. Er wordt voorlichting gegeven over mogelijke afwijkingen; u krijgt het advies bij bezoek aan de dokter vooral te vragen uw bloeddruk te meten. Dat alles is nodig geworden in onze tijd, waarin veel meer mensen aan hartgebreken schijnen te lijden dan in vroeger eeuwen het geval Merkwaardig is, dat al heel vroeg, toen men van de bloedsomloop nog niet wist en van de pompfunctie van het hart zich nog geen voor stelling gemaakt had, men toch aan het hart een zeer cen trale betekenis toekende. Maar het hart, waaraan men toen dacht, was anders dan het hart, waaraan wij aan dacht geven; het was méér. In de taal van de bijbel is het zoiets als het centrum van ons bestaan, het middelpunt van onze persoonlijkheid. Het hart is de verborgen kracht centrale, die een mens van energie voorziet, en vanwaar- uit aan zijn activiteiten rich ting gegeven wordt. Vanuit het hart breidt het leven zich uit. Overvloed In de woorden van Jezus treffen wij een uitspraak over het hart, die te denken geeft. "Uit de overvloed van het hart spreekt de mond"; dat is zoiets als: "Waar het hart vol van is daar loopt de mond van over". Hij vervolgt dan: "Een goed mens brengt uit zijn goede schat goede dingen voort, een slecht mens uit zijn boze schat boze dingen". (Matt- heus 12:34,35). Nu zijn wij met het idee voor raadkamer niet meer erg ver trouwd. Wij leven veel meer dan vroeger van de inkoop op de korte termijn. Vroeger had men een provisiekelder, waarin voor -langere tijd de voorraden waren opgeslagen. Jezus maakt duidelijk, dat een woord van een mens niet op zichzelf staat, en dat een daad van een mens niet een losse gebeurtenis is. Wat er tevoor schijn komt hangt van de voorraad af. In zekere zin is die voorraad ge geven; niet ieder begint met dezelfde mogelijkheden, de zelfde gaven. Maar in ons le* ven zijn wij ook voortdurend bezig de voorraad aan te vul len. Wij lezen, wij denken na, wij kijken rond, wij maken fantasiebeelden. Dat alles wordt gevoegd bij de voor raadkamer. En uit die voor raadkamer halen wij het te voorschijn; soms, als er een overvloed van een bepaalde voorraad is, komt het er zelfs ongevraagd uit. Gelukkig Bij alle aandacht die wij aan ons biologische hart moeten ge ven, is het misschien ook no dig aandacht te geven aan de voorraadkamer. .van dat "geestelijke" hart. Wat een keer uit. stoppen, komt er Gelukkig de mens van wie ge zegd kan worden: hij brengt uit de goede schatkamer van zijn hart goede dingen naar buiten. J. M. VLIJM LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 mevr. Westera-Franke, 11.45 oec. stu- dentendienst; Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. Poot Nw.-Loosdrecht; Maranat- hakerk 10 ds. v. Achterberg, 7 jeugddienst: Merenwijk 9.30 en 11 ds. Hortensius; Bethl. kerk 10 ds. Hengst- mangers Heemstede, opendeurdienst; Bevr. kerk 9 ds. Wagenvoorde; Vredesk. 10 ds. Bouhuys; Waalse k. 10. 30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bakker; Diac. huis 10.30 ds. Hemmes; Oude Vest 13 10.30 jeugdkapel; Petrakerk Sur. straat 10.30 dienst voor doven. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Sijtsma, 7 dr. Vlijm, bevestiging dr. Wiersinga tot si.ud.pres.; Petrakerk 10 ds. V. d. Werf te Voorhout, 5 ds. De Vries Den Haag; Oude Vest 10 hr. Brouwer Katwijk, 5 ds. Sijtsma; Mar. kerk 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Hortensius; Bevr. kerk 10.30 ds. Bo venberg, 5 kand. Tenyenhuis Alphen; Groenh. 10 ds. De Vries; De Mirt 10 hr. V. d. Tuyn; Mierennest 10 mevr. Owèl, Me- renw. 9.30 en 11 ds. Hortensius; Petrak. 10.30 dienst voor doven. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieters kerkstraat 1): 10 en 5 dr. Zeegers A.dam, 's morgens in zaal bij Pieterskerk. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Dol Sneek. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee Re- monstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerk straat 1): 10 ds. Kuipers. Baptisten gemeente (0. Rijn 3): 10 ds. v. Mameren. Evang. Christengemeenschap (Middel- stegrachl 3): 10 hr. Dikkes. Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw. sin gel 21): 5 hr. De Leeuw. Evangeliecen trum Zijlsingel 2: zond. 10 en di 8 hr. Zijlstra Pinkstergemeente (O Rijn 3y 3 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 dienst, 7.30 zangdienst in Vredeskerk. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24y. 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Zevende dagsadventisten (Lokhorstkerk): zat. 9 45 Gesprek, 11 prediking. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat): 10.30. Rooms- Kath. kerken: Merenwijk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Haagweg zat. 7, zond. 9,10.45, 12 en 6 30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Lammenschans weg zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 8.30,10.45,12.15 en 6.30; Rijndijk 281: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerl. zat. 7, zond. 9.30,11 en 12.15; Herensingel zat. 7, zond. 8.30,9.30, en 11. Abbenes - Herv. Gem.: 9.30 mevr. Leitner, 7 ds. Den Harder. Aarlanderveen - Herv Gem.: 10 ds. Wolthaus, 7 ds. v. Malssen, L.dorp. Ge ref. Kerk: 10 ds. Kraan te O.geest, 6.30 ds. Vree. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ma- ris, Maarn. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. Alphen aan den Rijn - Herv. Gem.: Ad- ventskerk 10 ds. v. d. Heiden, 6.30 ds. Hanemaayer; Kruisk. 10 ds. Lans St. Mi- chelsgestelk; Opst.kerk 10 ds. Hane maayer, 6.30 ds. Arkeraats Katwijk-Zee; Nabij 10 jeugdkapel. G.H. kerk 9 dr. V. Santen; De Bron 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. Koers; Ashram-college 9.30 ds. De Ruiter; Oudsh.weg 10 ds. Oort; Sionsk. 9.30 ds. Verploeg, 6.30 ds. De Ruiter Er- melo. Geref. Kerk: 10 ds. Douwes en ds. V. Harmeien, 6.45 ds. Huisman Rijns burg; Salv. kerk 10 ds. Vree, 6.30 hr. Te nyenhuis; G.H. kerk 10.30 ds. Veenhui- zen Amstelveen, 6.30 ds De Ruiter, af scheid, De Bron 9 dr. Vlijm Leiden, 10 ds. V. d Ree, 6.30 ds. Koers. Zie ook herv. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 dienst, 6.30 ds. Borgdorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 ds. Waagmeester, 4.30 br. Knol. Chr, Geref Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. V. d. Ent. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistengerpeente 10 evang. Kits, 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportl.) 10 hr. v d. Vlugt. Volle Evang. Gem. (school Prelu- deweg): 10 hr. Bulthuis. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur, Corn de Vlamingstr.: Re- monstr. Kring: Geen dienst. R.K. ker ken: Bon. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. Benthuizen - Herv. Gem.: 9.30 ds. Ver- welius Waddinxveen, 6 ds De Jong, Moerkapelle. Geref. Gem.: 9.30 dienst, 7 ds. Boogaard Bodegraven-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 dr. Balke Den Ham, 6.30 kand. Plante; Bethl. kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd jeugddienst. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. 't Hart. Boskoop - Herv. Gem.: 10 ds. Heymans, 6.30 ds. Bronsgeest Nieuwkoop, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Omta. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Gerijef. Gem: 9.30 en 6. Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelo vigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. ker ken: kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat. 5.30. Hazerswoude - Herv. Gem.: 9.30 ds. Geertsema, 6.30 ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 en 5 ds Fernhout te Alphen. R.K kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bernardus zond. 10; dorp zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. Hillegom - Herv. Gem.: 10 ds. Rothfusz, 7 ds. Bos Haarlem xn geref. k. Geref. Kerk: 10 dr. Bakker te O.geest, 7 zie herv. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 stud. Nydam Apeldoorn. R.K. kerk: Mart, kerk zat. 7, zond. 8.30,10,11.30 en 12.45; Jozefk. zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. Hoogmade - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. De Kaag - Herv. Gem.: 10 ds. Carstens. R K. kerk: zat. 7. zond. 8 en 10. Katwijk aan den Rijn - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Teygeler, 6 ds. Den Ton keiaar Warmond; Ontm. kerk 10 ds. Heymans 't Harde, 6.30 interk. dienst. Geref. Kerk: 9 30 en 5 ds. Vrolijk. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. Katwijk aan Zee - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. v. Hunnik Rhoon, bevest. ds. v. Roon, 6 ds. Van Roon, intrede; O. Kerk 10 ds. Arkeraats, 5 ds. Vroegindewy; Ich- tuskerk 10 ds. Schuurman. 6 ds. Hovius; Pniëlkerk 9.30 ds. Vroegindewey, 5 ds. Boer; Grv. Pr.school 10 ds. Boer; Over- duin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr. kerk 10 ds. De Vries, 5 ds. Snoeij; Tr. Kerk 10 ds. Hoornstra, 5 ds. De Vries. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 ds. Hoff, 3.30 dienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. Roukema, 7 ds. Swayer Z. meer. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. V. d. Ent. Geref. Gem.: 10 en 5 dienst, di. 7.30 ds. Kareis. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. Koudekerk aan den Rijn - Herv. Uem.: 10 ds. v. d. Linden, 7 ds. De Vries. Geief. Kerk; 10 ds. Meynen Den Haag, 7 ds. De Zeeuw V.schoten. Leiderdorp - Herv. Gem. en Ueret. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Geursen; 3 ds. Bovenberg Leiden, dienst met gehan dicapten; Hoofdstr. 10 en 6.30 ds. Doesburg; Sch.kerk 9 en 10.30 ds. Knorth, 5 ds. Geursen. Baptisten gemeente: 10 br. De Vries, 5 br. Lourens. R K. kerk: zat 7, zond. 9, 10.30 en 12. Leimuiden - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Los, avondmaal. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7 30* 9.30 en 11.15. Lisse-Herv. Gem.: Gr. kerk 10 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Ge ref Kerk: 10 ds. De Raadt Valkenburg, 7 ds. De Wit. Geref Kerk Vrijg.: 8.45 en 430 ds. Simpelaar. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 10.45 ds. Schuurman, 5 ds. Waag meester. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hak kenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. In Mariënburcht maand. 8 evangelisa- tiedienst, ds. Gravendeel. R.K. kerkn: Agathakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, zond. 9 en 11.30; Ma- riakerk zat. 7, zond. 8.30,10,11.30 en 5.30; Engelbew. zat. 7, zond. 8.9.30.11 en 5 45 Nieuwkoop - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Lefeber, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 mr. Reugebrink Leiderdorp, 5 Vesper. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9, 10.45 en 7. Nieuwveen - Herv. Gem.: 9.30 ds. v. d. Velden Mijdrecht, 6.30 ds. Molenaar Scheveningen. Geref. Kerk: 9.30 kand. v. d. Meulen, 7 dienst. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. Nieuw-Vcnnep - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den Harder, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 en 6 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. Noorden - Herv. Gem: 9.30 kand. v. Sloo- ten, 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 hr. Koenes, 7 kand. Verburg. R.K. kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. Noordwijk - Herv. Gem.: Voorstr. 10 kand. Bakker, 7 dr. Jansen; Hoofdstr. 10.30 dr. Jansen, 7 ds. De Gelder Lisse; De Tank 10 ds Van Eyk Gouda, 3.30 ds. Arkeraats Katwijk-Zee. Geref. Kerk: Hoofdstr., herv., 9 ds. v. Andel A.dam, 7 zie herv.; Sole Mio 9 hr v. Duin; Vin- kenlaan 9.30 ds. Elgersma, 5 ds. v. Andel. Van den Bergh-st. 11 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Bloemendaal, Delft. R.K. kerken: Zee 9 en 11; Binnen 8, 10 en 11.30. Noordwijkerhout - Herv. Gem: 10 ds. Bouma te Noordwijk. R.K. kerk Jozefk. zat. 7, zond. 8 en 10; Viktork. zat. 7, zond. 8,9.30 en 11; DeZilkzat. 7. zond. 8.30,10 en 11.30; Bavo 9.30; S. Maria zat. 7.15, zond. 10. Oegstgeest - Herv. Gem.: Gr. kerk 10.30 ds. Ter Linden; Pauluskerk 10 ds. Hon- nef L.dorp; Gem. centr. 10.30 ds. Zuurdeeg Maarssen, 7 ds. Heemskerk; Gem. centr. 10.30 hr. Teeuwen, jeugdkerk; v. Wyckerslooth 4.30 ds. Happee. Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk. Geref Kerk Vrijg.: 10.30 ds. Simpelaar, 4.30 dienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. v. d. Berg, 4 br. Douw. R.K. kerk: Will, kerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Bon. kapel. zat. 6.30, zond 9 en 11. Volle Evan-, geliegem. (Gem. centr.): 4 hr. v. d. Brugge. Oud-Ade - R.K. kerk: zat. 7, zond 8.30 en 10.30. Oude en Nieuwe Wetering - Herv. Gem.: 9.30 dienst. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Hartkamp Hillegom, avondmaal. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. Re- monstr. Gemeente: 10 ds. Cosee. Roelofarendsveen - R.K. kerken: P. Banden zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 12.15; M. Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. Rijnsaterwoude - Herv. Gem.: 9.30 ds. Zoutendijk Noorden, 7 ds. Van Soest R.dam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw Rijnsburg - Herv. Gem.: Gr. kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Overgaauw; Bethelkerk 9.30 ds. De Vos Katwijk, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petrakerk 9 30 en 5 dr. v. Oeveren; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Huis man, 5 ds. Huisman; Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Damsma. Avondmaal. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. v. d. Geer. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. Rijpwetering - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. Sassenheim - Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. d. Meer, 7 ds. v. Winterswijk Benne- broek, zangdienst in geref. Kerk. Geref. Kerk; 9.30 ds. v. Santen, 7 zie herv. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5ds. Rebel. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Cramer, Schagen. R.K. kerk: zat. 7, zond, 8, 9.30 en 11. Ter Aar - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lin denburg, 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Bezemer, avond maal. R.K. kerk: dorp 9; Langeraar zat. 7, zond 8.30, 10 en li.30. Valkenburg - Herv. Gem.: 10 ds. Lal- leman Oude Wetering, 6 30 ds. Jonkers, Utrecht. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Wit, Lisse, 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 dienst, 5 ds. Hoff. Voorhout - Herv. Gem.: 10 ds. Broker hof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. Voorschoten - Herv. Gem.: dorp 10 ds v. d. Schoot, 7 vic. Bijl aula NH vic. Bijl; Hulp en Heil 10 do. Verheule; De Ark 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 8.30, 10.30 en 5 ds. De Zwart, avondmaal. Geref. Kerk Vrijg.: 10 dienst, 5 ds. Wielenga. R.K. kerken: Laur. kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Godskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. Waddinxveen-Herv. Gem.: Bethelkerk 9.30 ds. v. d. Bosch Gorkum, 10.30 ds. v. d. Bosch, 5 en 6.30 ds. Roetman; Hoekst. 9.30 kand. Frederikse Stolwijk, 6.30 ds. v. Vliet, Papendrecht; Imm.kerk 9.30 en 7 ds Hulst. Geref. Kerk: Kr. Kerk 9.30 ds. v. d. Berg, 5 ds. Modderaar; Ontm.kerk 10 ds. Modderaar, 5 ds v. d. Berg. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30. Remonstr. Gem.: 10 ds. Hooijkaas. R.K. kerk: Viktorkerk 10; Ontm.kerk 8.30 en 11.45. Wamrmond - Herv. Gem.: 10 dienst. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. Wassenaar - Herv. Gem.: Dorpskerk IC ds. Steenstra, 4.30 ds. Tukker, 7 ds. Wiersma; Kievietkerk 10 ds. Wiersma; Messiaskerk 10 ds. Van Zanten; Dorps centrum 9.30 ds. Tukker. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v. d. Meulen; Zuid 10 en 7 ds. v. d. Kamp. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Wer- Woubrugge - Herv. Gem.: 9.30 dr. Beze mer Scheveningen, 6.30 ds. Blenk. Ge ref. Kerk: 9.30 mej. Verduijn A.dam, 6.30 kand. Weenink. Ned. Prot. Bond: 7 ds. Cadee, Maassluis. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. Zevenhoven - Herv. Gem.. 9.30 ds. Ni- colai. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Hel derman Badhoevedorp. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. Zoeterwoude - Herv. Gem.. 10 ds. Schoch. R.K. kerken: Janskerk zat. 7, zond. 9.30; Chr. D. kerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Rijndijk Meerburg zat. 7, zond 10 12 en 6. Zwammerdam - Herv. Gem.: 10 en 6.3C ds. Mostert. Geref. Kerk: 10 hr. Te nyenhuis, 6.30 ds. v. d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4