'Eenzaamheid' thema van Leidse speelfilm In de eerste plaats de bazen o Woonbeurs in Groenoordhal G.S.: terrein Morsweg voor industrie behouden Studenten maakten met 4.000gulden Het rendez-vous Zondag clubmatch kynologen v.d. Water ZATERDAG 8 APRIL 1978 LEIDEN Maandagmiddag worden op een strand in Zeeland de laatste opna men gemaakt voor de Leid se speelfilm "Het rendez-vous". De film is gemaakt door Leidse studenten en vrijwel geheel in Leiden opge nomen. Het brein achter "Het rendez-vous" is de 23-jarige Jean- Pierre Isboutsafkomstig uit Eindhoven en sinds vijfjaar kunst geschiedenisstuderend aan de universiteit in Leiden. Jean-Pierre schreef het verhaal, is regisseur en staat zelf achter de camera. Hoofdthema van de film is het onopgemerkt wegzakken van (een zame) mensen in de Leidse samenlevingHet verhaal draait om de scheikunde-student Frank Graveland. De film gaat waar schijnlijk in september in première. Isbouts in gesprek met hoofdrolspeelster Elouise Haverschmidt. Rechts de andere "sterspeler" Machiel Gelok, die tegelijk regie-assistent is. LEIDEN - "Oké jongens, dat was 'm. Hij staat er goed op. Straks nog een shot op de brug en we zijn klaar voor vandaag. Maar eerst koffie-pauze". SchrijverIfilmer/regisseur Jean-Pierre Isbouts. "Vooral de stille, rustige jongens dreigen tussen de wal en het schip te vallen." Jean-Pierre Isbouts is tevreden. Na een jaar hard werken wordt de laatste hand gelegd aan "Het rendez-vous", een vijf kwartier durende speelfilm waarmee Jean-Pierre wil aantonen hoe moeilijk het is voor studenten - en andere alleenstaanden - om sociale contacten te krijgen en vooral om die te behouden. "Het verhaal is fictief, maar het ge geven is heel realistisch", zegt Is bouts. "Uiteigen ervaring weet ik hoe contacten kunnen verschra len. Vooral de stille, rustige jon gens dreigen tussen de wal en het schip te vallen. Wie moeite heeft met het maken van contacten wordt steeds meer op zichzelf aangewezen. Als je zelf geen ini tiatieven neemt ga je dood van eenzaamheid, je verdwijnt in het niets. En na verloop van tijd zegt een van de kennissen: "Hé, waar is die gebleven? Maar niemand bekommert zich meer om hem". Jean-Pierre Isbouts heeft zich in het verhaal beperkt tot de stu dentenwereld in Leiden, maar het uitgangspunt is op elke groep in de samenleving projecterbaar. Overal is eenzaamheid en overal worden mensen aan hun lot overgelaten. Het doel van de film is een discussie op gang te bren gen over het ontbreken van dit soort sociale contacten. Isbouts: "Het gegeven van de film heeft een bepaald vormingswer keffect, maar het is geen vor mingsfilm.'Ik vind namelijk dat het ook een prettige film moet zijn, waar je fijn naar kunt kijken. We hebben er daarom bewust wat spanning ingebracht. Een beetje het thriller-idee. Er zitten ook veel slow-motion beelden in". Hoofdpersoon is de scheikunde- student Frank Graveland (Ge speeld door Machiel Gelok). Hij loopt stage in een chemie-labora- torium, waar op zekere dag een ontploffing plaatsvindt. Als ge volg daarvan zit Frank een half uur lang opgesloten in een klein kamertje. Na zijn bevrijding is Frank lichamelijk ongedeerd, maar geestelijk heeft hij een enorme klap gehad. De mede werkers van het laboratorium vinden dat Frank maar moet ver dwijnen. Om een schandaal te vermijden wordt het ongeluk in het lab in de doofpot gestopt en Frank wordt "verbannen" naar een zomerhuisje in Zeeland. Geen haan die er naar kraait. Of toch: Joyce, een oude schoolv riendin van Frank, gaat op onder zoek uit maar vindt geen spoor van de verdwenen student. Iede reen uit Frank's omgeving is zelfs zeer verbaasd dat Joyce (Elouise Haverschmidt) zich om Frank bekommert. Over het verdere verloop van het verhaal wil Jean-Pierre Isbouts niets kwijt. Wel is het zeker dat de toeschou wers nog enkele verrassende en aangrijpende scènes te zien krijgen. Première De film veroordeelt niemand. Is bouts wil slechts het probleem van de eenzaamheid signaleren en ter discussie stellen. Daarom zal na afloop van iedere voorstel ling met de aanwezigen nage praat worden over het thema van de film. Die discussie is volgens Isbouts onlosmakelijk aan "Het rendez-vous" verbonden. De film wordt voornamelijk voor kleine groepen gedraaid. De première hoopt men in het Leidse LAK- theater te kunnen houden. Voor wie is de rolprent bedoeld? Is bouts: "Eigenlijk voor iedereen die interesse heeft in dit onder werp. Ik verwacht natuurlijk een groot aantal studenten, maar ik hoop ook dat de film bij wer kendejongeren aanspreekt". Aan "Het rendez-vous" hebben in totaal zo'n 75 mensen meege werkt. Allemaal pro deo. De film heeft dan ook niet meer dan 4.000 Gulden gekost. Men heeft inmid dels subsidie aangevraagd bij het Leids Universitair Fonds, het Centraal Orgaan Studentenvoor zieningen, de gemeente Leiden en CRM. Als alle opnamen gemaakt zijn komt het belangrijkste werk: het monteren van de filmbeelden. Ook de* muziek moet nog opge nomen worden. Isbouts koos als thema Opus 48, een serenade van Tsjaikowski waarop Isbouts zelf een aantal variaties schreef. Ook maakte hij tekst en muziek van de Zeeland-song, die aan het eind van de film door de Leidse stu dente Barbara Witlox wordt ge zongen. Welk orkest Opus 48 Gaat uitvoeren is nog niet be kend. Met "rendez-vous" is voor Jean- Pierre een droom werkelijkheid geworden. "Ik film nu al tien jaar Ik ben begonnen met een camera van mijn vader. Op zolder had ik een maanlandschap nagebouwd, met raketten en alles. Prachtig was dat. Daarna heb ik nog en kele korte films gemaakt. Maar ik heb altijd al een grote speelfilm willen maken. Het volgende wat Isbouts wil gaan doen is kunst documentaires maken voor de televisie. In mei gaat hij naar Moskou en Leningrad om 19e eeuwse architectuur te filmen- "Maar dat moet niet in de stijl van Pierre Janssen. Daar hou ik niet In de filmwereld wordt algemeen verkondigd dat een goede regis seur autoritair moet zijn. Hoe ka rakteriseert Jean-Pierre Isbouts zichzelf? "Ik dreig ook wel eens wat autoritair te worden ja. Kijk, he hebt een jaar lang aan het script gewerkt. Je ziet de hele film dan voor je, beeldje voor beeldje. Maar in de praktijk moet je concessies doen. Je werkt nu eenmaal met amateurs. Ik wil ook benadrukken dat het de film van de hele groep geworden is. Niet van mij alleen". Jean-Pierre Is bouts: de bescheidenheid in ei gen persoon. THEO TEMMINK LEIDEN - Op de kruispunten Hooigracht-Nieuwe Rijn en Hooigracht-Hogewoerd zijn deze week verkeerslichteninstallaties in werking getreden. Op het eerste kruispunt fungeert een zg. zelfregelende besturingauto maat. Voor de lichten op de Ho- gewoerd/Hooigracht geldt een periode van ongeveer twee maanden, waarin ze nog nauw keuriger zullen worden afgesteld. Jaarlijks terugkerend evenement LEIDEN - De Groenoordhal heeft er weer een jaarlijks terugkerend evenement bij. Het is de bedoe ling dat de "woon ideaal beurs" die er woensdag 19 april van start gaat en tot en met 23 april blijft elk jaar terugkomt, telkens met een ander hoofdthema. Voor dit jaar is door het gloednieuwe or ganisatiebureau Dricplus geko zen voor het thema "Meubels" Water op het gebied van meubels heden ten dage te koop is staat op de woonideaal beurs waar 35 standhouders, de meesten zijn landelijke meubelzaken op af zijn gekomen. Daaraan toegevoegd worden stands op het gebied van (tuin) architectuur waar aller- LEIDEN - "Je moet wel nuchter blijven en je hond niet als een mens gaan be handelen. Een hond heeft een roedelleider nodig, je moet duidelijk laten mer ken dat jij de baas bent. Dan kun je er een moordvriend aan hebben. Maar dan wel zonder sen timentaliteit". Mevrouw Estarippa, secretaresse van de dertig jaar oude Kynolo gen vereniging Rijnland, is een echte hondenfanate zegt ze zelf. Maar hondjes met strikjes in het haar en geschoren poedeltjes vindt ook zij overdreven. "Het is altijd wel lachen hoor op zo'n clubmatch of tentoonstelling. Je ziet van die hele dikke mensen met zo'n ranke elegante hond of hele kleine mensen met zo'n grote Duitse dog". Morgen houdt de kynologenver- eniging zijn jaarlijkse clubmatch in de Groenoordhallen. Er doen Zakennieuws LEIDEN - Aan de Hogewoerd 115 is de winkel in levensmiddelen van Matze verplaatst naar de Nieuwe Rijn 91. Aan het Wagnerplein 1-3 (tot dusver bar-disco Lois), is café "The Dogs Taveerne" geopend. Aan de Willem Barentzstraat 21 (nieuwbouw-bedrijfshallen) zijn de meubelmagazijnen/toonzalen van Kooreman en Zn. in gebruik genomen. een kleine driehonderd honden van tachtig verschillende rassen mee. 's Ochtends worden ze in zeven ringen door zeven keurmeesters gekeurd op gang werk, hoofd, vacht, lichaams verhoudingen, en wijze van voorbrengen. Van elk ras blijft de mooiste over, die 's middags na de demonstratie gedrag en ge hoorzaamheid, in de erering te gen elkaar uitkomen. Daar wordt vervolgens de kampioen van de dag bepaald. Voorportaal ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG Mevrouw Estarippa: "We zien de clubmatch als voorportaal van de nationale en internationale ten toonstellingen. Je kunt leren hoe je moet showen en allerlei raad gevingen vragen aan de keurmeesters. Ook over het ge drag en de opvoeding van hon den, want het gaat zeker niet al leen om moeders mooiste. We hebben dit jaar voor het eerst een experiment met kaarten waarop de keurmeester niet alleen een beoordeling geeft van de hond, .maar ook aangeeft wat de gebre ken zijn". "Je bent goed fout als je alleen naar de schoonheid kijkt. Persoonlijk vind ik dat het karakter van de hond boven alles gaat. Je moet een karakter zoeken dat bij je past, daar heb je tenslotte dage lijks mee te maken". De vereniging Rijnland is een al gemene kynologenvereniging, dat wil zeggen dat alle rassen, maar ook niet-rashonden er wel kom zijn. De vereniging telt duizend leden. Er zijn wel zo'n 350 verschillende hondenrassen, waarvoor ook aparte rasvereni gingen bestaan. De vereniging verzorgt onder anderen cursus sen in gedrag en gehoorzaamheid en algemene kynologische ken nis. Voor dat laatste kan een of ficieel diploma behaald worden waarna men verder kan gaan met een cursus exterieur en bewe gingsleer. specialisatie in een be paald ras en uiteindelijk keurmeester kan worden. "Maar het is helemaal niet onze be doeling om keurmeester te wor den. Wij doen het om alles te we ten te komen van een hond, ana tomie, voedingsleer, erfelijk heidsleer. Er is nu wel zo'n hetze tegen honden op dit moment, maar voor tachtig procent ligt het aan de bazen als er iets mis is met een hond. Wij willen in de eerste plaats de bazen opvoeden, ze le ren hoe ze hun hond moeten op voeden. En we waken ervoor dat ze niet maar raak fokken. De mensen zijn vaak zo dom met honden. Laatst nog iemand, die had een leren bankstel gekocht dus moest de hond de deur uit. Onzin, je moetje hond leren dat hij van die bank af moet blijven. Je doetje kinderen toch ook niet weg als je een leren bank koopt. Er zijn mensen die als ze een hond al een jaar hebben eens gaan denken: het wordt nu toch tijd dat we hem eens op gaan voeden. Maar dan ben je al te laat. Met zeven weken moet je daar al mee beginnen, want tussen zijn zevende en vijftiende week doet een hond al indrukken op voor zijn hele leven. Hij kan dan al voor zijn leven verpest zijn. Er zijn ook mensen die kopen er me teen maar twee, want dat is zo ge zellig. Het gaat goed zolang ze puppy zijn, maar als ze volwassen worden is het vaak moord en doodslag". Speelgoedhond "Als iemand me opbelt en zegt: ik wil een hond hebben voor mijn kind, wat raadt u me aan? Dan zeg ik: een speelgoedhond. Want een kind kan geen hond opvoe den. Mensen weten vaak hele maal niet wat voor hond ze willen hebben. Dat moeten ze dan eerst maar eens gaan bestuderen, er zijn boeken genoeg waarin elke hond beschreven staat, afkomst, uiterlijk, karakter. Als ze dan wat gevonden hebben geven wij ze de rasvereniging op. Die weten waar de serieuze fokkers zitten en de nesten. Want broodfokkers zul len niet zo onverstandig zijn zich bij een rasvereniging aan te slui ten, omdat ze dan kans maken eruit gegooid te worden. Koop in ieder geval nooit een hond zo uit de krant en zeker niet uit een dierenwinkel. Wantje weet nooit de achtergronden van zo'n hond. Het kan heel goed een mislukke- i hetze tegen honden op het moment ling van een broodfokker zijn, iemand die maar raak fokt alleen om de winst. We kijken aller minst op straathonden neer, maar je weet nooit watje ermee in huis haalt. Als je een hond uit een asiel wilt halen zeg ik: graag, daar doe je goed werk mee. En over het algemeen wordt er daar wel bij verteld waarom zo'n hond daar zit". "Als iedereen verstandig zou zijn, zouden al die mislukkelingen er niet zijn. Dat is een vicieuze cir kel. Daarom willen we met de vereniging ook zoveel mogelijk mensen aanspreken. Adverteren als we een cursus gaan geven, elke maand een lezing door bij voorbeeld een bekende keurmeester of een film. Daarom geven we ook die demonstratie zondag. Ik hoop dat het giet van de regen, dan komen er ten minste veel mensen kijken De clubmatch begint zondag om tien uur. Om ongeveer twee uur is de demonstratie, om drie uur de erering, en als het niet uitloopt eindigt de dag om een uur of vijf. Er worden geen honden onder het publiek toegestaan. G.S.: Oost- vlietpolder agrarisch houden DEN HAAG/LEIDEN - gemeente geemte Leiden lijkt bij het pro vinciaal bestuur weinig kans op succes te hebben met plannen om in de Oostvlietpolder zg. 'dag recreatie' vestigen. In de gemeen telijke nota Vlietpark wordt ge noemd een uitbreiding van de bestaaande volkstuincomplexen, de aanleg van een kampeer terrein, een wielerbaan, een pol derijsbaan en mogelijk sportvel den. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland wijzen erop dat de Oostvlietpolder in het ontwerp- streekplan Zuid-Holland West overwegend een agrarische be stemming heeft gekregen, waarbij bestaande volkstuin complexen en het bungalowpark zijn gehandhaafd. "Gemeente lijke bestemmingsplannen en andere voorstellen van de ge meente ten aanzien van de Oost vlietpolder zullen in het licht van het bovenstaande worden beoordeeld. Dit geldt ook voor de nota Vlietpark", schrijven G. S. in antwoord aan het Bewoners comité Oostvlietpolder dat van zijn verontrusting over de ge meentelijke plannen had blijk gegeven. "De Oostvlietweg tus sen het tunneltje bij Cronesteijn en het regionaal project Vlietpark tezamen met de Vliet is als groene ader aangegeven. Dat wil zeggen dat de recreatieve aantrekkelijk heid van deze route gehandhaafd of zelfs verbeterd dient te wor den", aldus G. S. hande gratis adviezen worden gegeven over bijvoorbeeld de aanleg van een tuin en het kiezen van een vloerbedekking, maar ook over gemeentelijke subsi dieregelingen. Een beurs als de "woon ideaal beurs" is geboren uit de normale huishoudbeurzen, zoals de Leidato in Leiden, waaruit een specifiek onderdeel wordt ge haald. De organisatoren hebben ook een doelgericht publiek voor ogen: zij die op de hoogte willen zijn van wat er op meubelgebied te koop is. Noviteiten treft men op de "woon ideaal" beurs niet Een meubelmaker zal tijdens de openingsuren van de beurs de monstraties verzorgen, o.m. het bekleden en vlechten van stoe len. Tijdens de beursdagen vindt ook de lotenverkoop plaats voor het Molenmuseum "De Valk" in Leiden. Iedere bezoeker krijgt van de organisatoren éen lot ter wijl de mogelijkheid bestaat lo ten bij te kopen. Van de op brengst kan het molenmuseum de collectie uitbreiden. Er zijn twintigduizend loten be schikbaar. Op de beurs zijn maar weinig standhouders uit de Leidse regio vertegenwoordigd. In eerste in stantie was er van de kant van de regionale meubelzaken weinig belangstelling, toen die er latei- wel kwam was de vierduizend vierkante meter ruimte al bezet. De opening wordt woensdag avond 19 april rond zeven uur verricht door Rita Corita en Bueno de Mesquita. Wat de of ficiële openingshandeling is wil len de organisatoren nog geheim houden. Beide artiesten maken in elk geval een rondgang over de beurs waarbij ze de bezoekers di verse geschenken zullen over handigen. De openingstijden van de beurs zijn woensdag 19 april van 19 tot 23 uur, donderdag en vrijdag van 12 tot 17 en van 19 tot 23 uur, za terdag van 10 tot 17 en van 19 tot 23 uur en zondag tenslotte is de beurs geopend van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs bedraagt vier gulden vijftig voor volwassenen, kinderen betalen twee gulden minder. Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS DEN HAAG/LEIDEN - Gedepu teerde Staten willen niet ingaan op het verzoek van de Wijkvere- nigingen Juwelen, Muiderslot en Transvaal om het terrein bij Wer- nink aan de Morsweg te reserve ren voor "landrecreatie en vooral dagrecreatie". G.S. wijzen erop dat dat de be hoefte aan nieuwe bedrijfster reinen zich in de Leidse regio "zeer sterk doet gevoelen". Het terrein bij Wernink lijkt het pro vinciale college geschikt om als opvang te dienen voor bedrijven die als gevolg van ruimtegebrek of vanwege een bedreiging van het woonmilieu niet kunnen uit breiden. De bedoeling van de gemeente Leiden is om de Leidse Betoncentrale naar het terrein aan de Morsweg te verplaatsen. Het is juist daartegen, waar de wijkverenigingen ernstige be- i maken. Daarom hadden zij aan G.S. gevraagd om het ter rein in het ontwerp-streekplan Zuid-Holland West een andere bestemming gegeven. Het college wijst erop dat het stel len van specifieke milieu-eisen bij bedrijfsvestiging primair een gemeentelijke zaak is. Een even tuele menging van bedrijven met recreatieve elementen kan bin nen het bestemmingsplan gere geld worden, aldus G.S.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3