„Ik voelcie me in mijn hemd gezet" Forse ledenwinst en meer viswater Leidse bond e/dse agenda Veer geen functie voor school-woonverkeer GLAUBITZ (D'66) OVER VVD-HOUDING TEN OPZICHTE VAN CDA VERDIENSTELIJK TONEEL Vrouwen zaten vast in lift Musica Antiqua beheerst Baeli voortreffelijk „Lieve Leugenaar" iets tegenvallend Leidse raadsleden in AVRO-kwis PAGINA 2 ZATERDAG 8 APRIL 1978 LEIDEN - Bij D'66 is men zeer verbaasd over het feit dat de VVD bij de vorming van een nieuw college van B en W na de verkiezingen op 31 mei de deur voor het CDA wil open houden. WD lijsttrekker Kuijers verklaarde gisteren in deze krant dat men het CDA niet bij voorbaat wil uitslui ten bij de collegevorming. "Die reactie van de WD heb ik met verbazing gelezen. Wij dachten echt dat de VVD niet zou vast houden aan het CDA. Ik voel me daarom in mijn hemd gezet door wat Kuijers heeft gezegd", aldus gisteravond D'66-lijsttrekker Glaubitz die tijdens de leden vergadering van de PvdA zijn teleurstelling over de houding van de VVD uitsprak. In een eerdere verklaring deed PvdA-lijsttrekker Meyer - als spreekbuis van de PvdA delega tie die met PPR en D'66 heeft on derhandeld over de collegevor ming - een aanval op D'66, omdat de democraten een zo breed mo gelijk college (met WD) op de been wil brengen. Vraagtekens "Ik heb weinig waardering voor die opstelling van D'66", aldus Meyer. "Ik zet ook vraagtekens bij de onafhankelijke koers die D'66 zegt te varen. Ze zijn nu zelfs in hoge mate afhankelijk van de VVD". Meyer besloot met een waarschuwing aan de democra ten: "Als D'66 vasthoudt aan de VVD dan zou dat kunnen bete kenen dat een college op smallere basis wordt gevormd". De ledenvergadering van de PvdA verwierp gisteravond met 43 te gen 20 stemmen een motie waarin de onderhandelingsdele gatie werd gevraagd alsnog be sprekingen te voeren met de PSP over de steun van deze partij voor een links programcollege. De meerderheid van de vergadering wilde vasthouden aan de reeds op 16 september 1977 aangenomen resolutie waarin de PSP als mo gelijke onderhandelingspartner werd afgewezen. Voorzitter Jon ker herhaalde dat een samen werking met de PSP niet haal baar is. Zelfs in alleen maar oriënterende gesprekken met de PSP zag hij niets, hetgeen door tweederde van de aanwezige PvdA'ers werd onderschreven. Strategie Vrijwel unaniem nam de vergade ring een intentieverklaring aan met betrekking tot de te voeren strategie bij de vorming van een nieuw college. Hierin wordt ge zegd dat opnieuw naar een prog ressief programcollege moet worden gestreefd, dat moet steu nen op PvdA, PPR en D'66. Die besprekingen moeten echter pas na de verkiezingsuitslag worden gestart. Dan zal ook moeten blijken of D'66 nodig is voor de vorming van een progressief college. De PPR-ledenvergadering, ook gisteravond bijeen, heeft met al gemene stemmen een soortge lijke verklaring aangenomen. Met de toevoeging echter dat het nieuwe programcollege een nog duidelijker progressief beleid zal moeten voeren. De PPR is van mening dat juist nu de onder handelingen met de PvdA en D'66 vóór de verkiezingen mis lukt zijn, de PPR met haar eigen programma de verkiezingen in moet gaan. PvdA en PPR hebben weliswaar, om toch op de één of andere manier hun verwantsc hap kenbaar te maken, een lijst opgesteld van punten waarover in grote lijnen overeenstemming bestaat, maar de PPR houdt nog duidelijk alle mogelijkheden na de verkiezingen open. Ook de mogelijkheid zonder de PvdA verder te gaan, als mocht blijken dat de PPR zich niet kan vinden in de personen die voor de PvdA het beleid gaan uitvoeren. Lijsttrekker Beijen: "De beslissing is na de verkiezingen aan de le denvergadering. We zijn in ieder geval met de PvdA in gesprek, de zwarte piet ligt nu bij D'66. Ik vraag me af of ze het standpunt dat ze nu met veel bravour heb ben ingenomen wel tot 31 mei kunnen doen standhouden. Want ze hebben er niets aan als geen enkele partij dat standpunt deelt" "Maar we moeten niet teveel woor den vuil maken aan cijfertjes. We moeten ons juist onderscheiden van andere partijen door vooral duidelijk te maken welk beleid wij willen en dat we daarvoor een links college nodig hebben". DEN HAAG - Gedeputeerde Sta ten hebben door het beantwoor den van vragen van mevrouw Overtoom (KVP) en de heren Bakker (KVP) en Hakvoort LEIDEN - Oorspronkelijk waren de spelers van toneelgroep "Car rousel" van plan om een improvi satie te situeren rond een groep mensen op een eiland. Maar tij dens de repetitie bleek, dat vrijwel alle spelers en speelsters zich nauwelijks een beeld van een solitaire situatie op een ei land konden voorstellen, zodat men haastig heeft omgezien naar een ander uitgangspunt. Dit werd gevonden in een meisje, die voor het eerst van haar leven op een studentenflat terecht komt en geconfronteerd wordt met alle prettige en minder pret tige zaken, die daar nu eenmaal aan verbonden zijn. Van cabaret-groep "De Rode Vuist" houdt ze zich verre en dat is maar goed ook, want de caba ret-aspiraties van de studenten zullen schipbreuk lijden op de ruzie tussen een studente en een student, die hun relatie verbre ken. Wel zal Joke de mannelijkheid in haar mede-studenten ontdekken, want zij blijkt snel genoeg bereid het fusie-lokaal voor de bedden in de diverse kamers te verwis selen. 'Drie bij Vier" vangt aan en eindigt met de ouders van Joke, die be zorgd zijn over het ieven, dat hun dochter in de studentenflat leidt. Op een voorstel van de dochter om de Kerstdagen meteen aantal vrienden op Terschelling door te brengen wordt derhalve zeer te rughoudend gereageerd. Een aandachtig toeschouwer zal zich niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat de spelers van "Carrousel" blijkbaar zeer onder de indruk zijn geraakt van het spel van het "Werktheater". Wanneer men derhalve een verge lijking wil trekken tussen het ui terst professionele spel van het laatstgenoemde theater en "Car rousel", dan valt dat immer in het nadeel van de gisteravond in een redelijk bezet LAK-theater op tredende Theatergroep uit. Derhalve dient men, de voorstelling "Drie Bij Vier" als een indivi duele kunstuiting te beoordelen. Doet men dat, dat dient hier on ontkoombaar de conclusie ge trokken te worden, dat "Carrou sel" zeer verdienstelijk toneel maakt. Hoewel sterk de indruk blijft be staan, dat het "improvisatie-ele ment" sterk is teruggedrongen ten koste van het "vastliggende verbale gedeelte" (waardoor bijv. de vergelijking met het "Werk theater" nauwelijks meer op gaat), weet de groep toch, door de illusie op te houden, een even wichtige toneelprestatie te leve ren. Hiaten in de continuïteit worden hierbij maar voor lief ge- Bert Koekebakker. VOORSCHOTEN - Drie vrouwen hebben gisteravond meer dan vijf uur in de lift vastgezeten in het kantoorpand van Makelaardij Drieman aan de Schoolstraat in Voorschoten, waar zij als schoonmaaksters werkzaam zijn. Rond half elf kwam een telefoon tje bij de politie binnen van een van de echtgenotes "die zijn vrouw kwijt was". De politie ging daarop onmiddellijk naar het kantoorpand toe, waar zij de drie vrouwen met vrij veel moeite uit de lift wist te redden. (PvdA) wat meer duidelijkheid geschapen omtrent het voorma lige veerpontje aan "de Knip" over de Vliet tussen Leidschen- dam en Voorschoten. De vragenstellers wilden van GS weten of dit college kennis ge nomen had van de stellingname van twee gemeenteraadsleden over het weer in bedrijf nemen van het veerpontje dat van 1923 tot 1964 voor de verbinding tus sen Leidschendam en Voorscho ten gezorgd heeft. GS kon op deze vraag positief antwoorden en gaf verder nog uitleg over het eventueel herinstellen van de veerdienst. Het veer komt voor 1979 voor op het uitvoerings schema 1978-1982 van het pro vinciaal fietspadenplan met een kostenraming van 55.000 gulden. Het veerpontje zou toegang ge ven tot het recreatiegebied de Vlietlanden. Voorts biedt het volgens het college van GS de mogelijkheid tot het maken van rondritten langs de oostzijde van de Vliet. Tenslotte schept deze route ontsluitings- en rondrit mogelijkheden van Stompwijk en Zoetermeer. De raadsleden De Boer en Van Erp hadden het college van B en W al eerder vragen gesteld over het in ere herstellen van de veerpont. Verder werd door beiden gewe zen op twee voordelen die aan deze overgang verbonden zou den zijn: allereerst zou voor de fietsende schoolgaande jeugd uit Stompwijk een veiligere en vooral kortere route geschapen worden. Op de tweede plaats zou de bereikbaarheid van de Vlietlanden voor wandelaars en fietsers hiermee worden bevor derd. Het college van B en W antwoordde hierop dat het veer een functie zal vervullen als schakel in de geplande recrea tieverbindingen. Ben W gingen op het door beide raadsleden ge noemde voordeel voor het school(fletsverkeer) verder niet Ook GS wijst hierbij nog eens op het provinciaal fietspadenplan, waarin het veer over de Vliet geen functie krijgt toegemeten in het woon-schoolverkeer. De echte functie van deze verbinding voor dit verkeer kon door de gemeente Leidschendam niet worden aan gegeven. De genoemde 55.000 gulden zijn het aandeel dat de provincie zou moeten bijdragen in de kosten van aanschaffing van de vee rpont. Omdat de veerdienst zo wel binnen de gemeente Leids chendam als binnen Voorscho ten zal worden uitgeoefend zul len beide gemeenten bij het in leggen en de exploitatie van het veer betrokken zijn. LEIDEN - Natuurlijk geen buitenaards vervoermiddel dat gisteren op de Oude Vest in Leiden ''geland" was. Zelfs geen nieuw Navo-wapen dat vanaf een auto gelanceerd kan worden, maar een doodgewone auto met een beweegbare betontank die bezig is het zware goedje te lozen bij enkele huizen op de Oude Vest. Onze fotograaf hing in de file die deze versperring opleverde. LEIDERDORP- Men kan in de boekhandel Rembrandt-bijbels krijgen: de voorstellingen uit de Schrift annex de teksten. De ver zamelde geestelijke Kantaten van Bach zou men ook als een Bach-bijbel kunnen zien. Fabu leus zijn die twee als illustrator. Maar noch de een noch de ander zijn geestelijke. Zo'n anderhalf dozijn 'wereldlijke' kantaten zijn er van Bach overgebleven: over een boerenfeest, een koffiemaal tijd thuis, over jacht, Aeolas, Pan Hercules. Twee bekenderetege lijk meesterstukken (niet al zijn kantaten zijn dat), heeft het in strumentaal ensemble 'Musica Antiqua Amsterdam' (9 strijkers, hobo, fluit) in de haast volle Dorpskerk in Leiderdorp aan de K en O leden laten horen. Met name de sopraan-kantaten 209 en 202, dit onder de leiding van Ton Koopman aan het cembaal. Sopraan was Marjanne Kwek- silber, een door en door ervaren jonge vocaliste met een prachtige geëgaliseerde, nooit scherpe b: - gzame stem van wijde omvang, die geen technische hindernissen kent. In Kantate 202, 'Weichet nur, betrübte Schattenvoor een voor musicologen onvindbaar gebleven bruidspaar, zijn alle delen (aria's en recitatieven met hun begeleiding) voor rekening van de sopraan. Amor komt er in voor en 'sich üben im Lieben': door-ernstig overgekomen. Zou dat circa 1720 in Cöthen ook zo gegaan zijn? Italiaans Kantate 209 'Non sa che sia dolore'. Italiaans in taal en stijl, begint, met een zelfstandige orkest-Sin- fonia, Bach's rijpste melodische en ritmische motoriek. Een 'ar tistiek' geval en zo ook verklankt. Een aan Kantate 152 ontleende Simfonia demonstreerde extra, dat het selecte ensemble Neder land allerwege vertegenwoordi gen kan. De klavecinist diri geerde spelend met dwingende kopbewegiugen. Een keer, eind deel 1 van Klavier-concerto in d, steeds Bach, raakte het orkestje uit de pas. Koopman is een all round begaafde cembalist (weel iedereen). Maar wat een meesterwerk alwéér. Het Agadiv, een roerende treur-aria feitelijk, zou in een Passion pas sen. Wie weet deed het dat in Ba ch's grotendeels verloren gegane Marcus-Passion KEES VERHOEF LEIDEN - ,,De ideale liefdesaffaire is die welke per post wordt gevoerd", schreef de even briljante als vlijmscherpe criticus en auteur George Bernard Shaw (1856-1950) eens. Model voor die opmerking zal ongetwij feld de correspondentie hebben gestaan die Shaw vele tientallen jaren onderhield met de actrice Stella Campbell. (Zij was de eerste Eliza Doolittle in de eerste Pygmalion). Het was een briefwisseling waaraan diepe genegenheid en wederzijdse bewondering ten grondslag lag. Maar het waren beide mensen in wie het staal van het talent flitste, trots en eigengereid en dus schoten ze ook een behoorlijke portie zuur en azijn op elkaar af. Het tastte hun verhouding nooit wezenlijk aan. Toen Stella Campbell vlak voor de tweede wereldoorlog overleed, bezat zij alle brieven die Shaw en zij elkaar hadden geschreven. Daarna kwamen ze in handen van een vriendin. Na de dood van Shaw in 1950 werden ze in Amerika uitgegeven en Jerome Kilty trok uil die correspondentie het materiaal voor een toneelstuk, „Dear Liar" (Lieve Leugenaar), dat giste ren in de Leidse Schouwburg een opvoering beleefde, met Ellen Vogel als Stella Campbell en Paul Steenbergen als Bernard Shaw. Dat tweetal haalde er ongetwijfeld uit wat er in zat, wat toch niet kon voorkomen dat het geheel op een lichte teleurstelling uitdraaide. De Shaw die met zijn geladen toneelstukken bepaalde effecten beoogde, was uiteraard een andere dan degene die correspondentie voerden. Anders gezegd: hij schreef in zijn brieven niet op een manier om het tientallen jaren later nog eens op toneel te zien uitgebeeld. Natuurlijk waar twee zulke strijdbare originele geesten met elkaar in relatie staan, doet zich een aantal vuurwerk-achtige momenten voor. Maar men krijgt bij het aanschouwen van „Lieve Leugenaar" toch onwillekeurig het gevoel dat als de naam van de legendarische Shaw niet aan de brieven- schrijverij was gekoppeld het nooit tot een opvoering van een stuk op basis van dit materiaal zou zijn gekomen. Wat men verder tegen „Lieve Leugenaar" kan hebben is dat het nogal statisch is, erg weinig „toneel" biedt. Shaws puntige aforismen (ze zijn er in zijn brieven uiteraard, maar mondjesmaat) kunnen die bezwaren niet wegnemen. RUUD PAAUW. LEIDEN - "1977 was een goed jaar voor de bond. We hebben een enorme aanwas van nieuwe leden gehad en het waterareaal is flink uitgebreid. In de toekomst staat de leden nog meer nieuw vi swater te wachten," zo sprak gis teravond een zonnige voorzitter Koos Mark op de jaarvergadering van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. Hij con stateerde dat het uittreden uit de landelijke overkoepelende or ganisatie, de NWS, steeds meer een goede stap blijkt te zijn. "De Leidse bond spant zich in zo wel voor de georganiseerde als de ongeorganiseerde hengelaar en neemt daarbij geen blad voor de mond. De NWS is bezig ex clusieve rechten te vergaren en gelden van de OVB (Org. ter Verb. v. Binnenvisserij) en S&B (Sport en Beroepsbinnenvisserij) te pas en te onpas te gebruiken." Steeds meer beroepsvissers ke ren zich volgens voorzitter Mark van de NWS af. Herstructurering "Wij zijn niet tegen een landelijke hengelsportorganisatie, maar de bedragen die van de hengelaars gevraagd worden moeten wel een beetje in overeenstemming zijn met de daden. Als de hengclspor- torganisatie aan herstructurering toe is, dan is het nu wel." Wat de uitbreiding van het viswater betreft werd gisteravond meege deeld dat een "uitwisseling met gesloten beurzen" tot stand is ge komen met de HSV "Alkmaar" waardoor flink wat viswater in Noord-Holland beschikbaar komt voor de leden. Ook heeft de Leidse bond van de domeinen een vergunning gekregen voor het vissen in het IJsselmeer. Oni aan te geven dal de landelijke NWS op de verkeerde weg is, zei voorzitter Mark dal deze vereni ging van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders looprechten heeft gekocht op bepaalde dijken voor 5000,- "Voor looprechten voor onze leden vraagt de NWS 24.000,-, aldus voorzitter Mark. De ledenvergadering besloot gis teravond om vooralsnog geen subsidie toe te kennen aan de Leidse Hengel Competitie voor het organiseren van viswed strijden omdat het bestuur uit eengevallen is. Mocht er een nieuw bestuur geformeerd zijn, dan kan alsnog een bijdrage ge geven worden mits de deelne mende teams lid zijn van de hen gelaarsbond. Andere zaken die gisteravond aan de orde kwamen de milieu-actiegroep Alkemade heeft geklaagd over de rommel die vissers achterlaten na een visdag langs de walkanten; ft als een experiment zullen dit jaar vijftig peurvergunningen wor den uitgegeven voor de Kage- rplassen: een recent onderzoek naar de visstand in het Oegstgeester- kanaal wijst in de richting van "verbraseming"; op 10 juni organiseert de bond een viswedstrijd om het kam pioenschap van Leiden in de Ringvaart; een week later is de Leidse jeugdviswedstrijd in de Witte Singel; het komende visseizoen zal er een recordlijst worden opgesteld van bijzondere vangsten die bij de bond gemeld worden. Zaterdag Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jr), 15-17 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansinstuif, 20 LAK-theater, "Weemoed met een hoofdletter", toneel en voordracht door Grafuitdichters, 20.15 uur. Leidse Schouwburg, Ro-Theater met "1001 nacht", 20.15 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met "Deze vrouw mag niet branden", 20.30 uur. Zondag LEIDEN - Een tiental raadsleden en wethouders uit Leiden hebben gisteravond hun beste been voorgezet bijeen radiokwis van de AVRO. In de kwis, die in het stadhuis werd opgenomen, moest het stukje gemeentebestuur het opnemen tegen het Rotterdamse bedrijf Climax Molybdenum, welk bedrijf met 20h2 tegen 19 punten wist te winnen. Het radioprogramma wordt op 23 april uitgezonden (van circa half twee tot twee uur) via Hilversum 1. Op de foto; VVD-fractieleider Kuijers loopt in de richting van de microfoon, terwijl PvdA-wethouder Waal en VVD-raadslid Schouten toekijken. Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater 14.30 uur, tel. Groenoordhal, clubmatch Kynologen vereniging, 9-16 uur. Oud-Poelgeest, Oegstgeest, na tuurwandeling IVN, 14 uur. Volkshuis bijeenkomst over heemtuin in Leiderdorp, 10.30 uur. LAK-theater, LAK-Kindertoneel met "Jonge, jonge wat een meid", 15.00 uur. Vrijetijdscentrum, kreatieve workshop, 13-18 uur. Maandag Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel 10833, adviescentrum voor werklozen di. van 10.30-12.30. Troef Noordeinde 2a, fotografie, cabaret; jaargroep; yoga; bar/Soos, 20 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip- tekenen; t'ai chi; projectgroep Leidse geschiedenis; fotografie; boetseren; Go, 20 uur. Vijfhovenhiis, Hoflaan 169, gehandicap- tensoos, 14-16.00 uur. 't Breehuys, Club 13-15; kreatief bezig zijn, 19 uur; gespeksgroep middelbare scholieren. 20 uur. Steenschuu r 6, ruil- en veilingavond van de Postzegelvrienden, 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, ama teur fotografen ver. 20 uur. Leidse Schouwburg, toneelgroep Cen- "Waarom spiritisme?", 2 Stadhuis, cie. algemene en bestuurlijke aangelegenheden, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. openbare werken, 19.30 uur. Gemeentehuis Warmond, begrotings behandeling, 20 uur. Dorpshuis Leiderdorp, bijeenkomst bewoners van Leeuwenpark 20 uur. De Werf, Voorschoten, bijeenkomst CDA, 20 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uurvm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderk wartier en Groenoord): J. van Leeuwen, v. d. Brandelerkade 28, tel. 120412; Wijk II (Kooi en Merenwijk): R. van Leeuwen, Zijldonk 38, van 10-10 uur tel. 146210, na 18 uur, Hooigracht 48a, tel. 140734; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstad- wijk en zuid-binnenstad): G. D. de Jong. Hoge Rijndijk 15. tel. 132877; Wyk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): H. J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. Leiderdorp - De weekenddienst van za terdag 8 uur vm. tot zo. 24 uur, wordt waargenomen door Van Wijk, tel. 890529 (zaterdag); F. O. A. M. Kemme, tel. 893139 (zondag). Zaterdag en zondag voor spoedgevallen spreekuur van 12.30-13 uur op Merenstraat 184a, tel. 891000. Oegstgeest - D. Held. Marelaan 36, tel. 152255. De dienst gaat in op zaterdag 10 Voorschoten - Schotanus, v. d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zaterdag). S. v. d. Kooi, S. v d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zondag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45. tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 7 tot 14 april, door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 121060; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten van een taxi tel. 122444 Gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp. tel. 140131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2