Paradiso: monument van een revolutie... Aanval van Brazilië op de Amazone Hoe de vooruitgang uiteindelijk toch tegenviel Amerika opener voor havelozen ZATERDAG 8 APRIL 197; UU Paradiso bestaat tien jaar en al vibreert het veelkleurige gebouw aan de Amsterdamse Weterings chans niet meer zoals in 1968.dat het nog functioneert en bijvoor beeld vorig jaar zo'n 120.000 jon geren binnen de graffiti-muren kreeg is al reden genoeg om er even bij stil te staanDe jubilaris sen roepen haastig dat er geen aanleiding bestaat voor een te rugblik omdat Paradiso alleen maar vooruit kijktwil blijven zoeken, weetje wel. Maar toch: de eens zo magische tempel is te zeer met de jeugd van de grote na oorlogse generatie verweven dan dat je aan nostalgie ontkomt. Op het tienjarenbal vandaag zal er dan ook wet veel over vroeger ge praat worden. Het geboortejaar van Paradiso, 1968, was voor de jonge dertigers en oude twens van nu een heel belangrijk jaar. De internationale revolutie leek te zijn losgebar sten, gezien de gebeurtenissen in Parijs vooral. Het protest tegen Vietnam op de Amerikaanse campussen nam uitgesprokener vormen aan. Zelfs in het oosten, in Praag met name, scheen een nieuw soort maatschappij zich aan te dienen. Alles moet anders, vonden de oude tieners en de jonge twens van toen. Het was een jaar dat tot een stellingna- me dwong. Veel jongeren kozen - naar hun vaste overtuiging definitief-voor de alternatieve samenleving en weigerden verder mee te doen aan een maatschappij die dreef op concurrentie en consumptie. De subculturen kwamen los: an dere leefregels, andere muziek, andere gedachten, andere kle ding. Communes, macrobiotisch voedsel en bloemen in antwoord op de bommen van de oudere ge neratie. Woodstock en Kralingen, en het Vondelpark bezwangerd van een voor ingewijden direkt herkenbare hasj-geur. Gewenning Paradiso had in dit alles een duide- Door Alexander Munninghoff lijke functie. Het gebouw werd het ontmoetingscentrum van de geestverwanten, sommige goede jaren leverden bezoekersaantal len van meer dan 300.000 op. De nadruk lag heel sterk op creativi teit; zolang de maatschappij nog in beweging was, viel alles watje in en rondom Paradiso deed on der die noemer. Ludiek was het trefwoord voor de meest uiteen lopende activiteiten. Maar alras trad ook in deze hoop volle chaos de gewenning in. Avantgardismee kristalliseerde uit tot begrijpelijke gedrags patronen, de commercie maakte zich zonder al te veel moeite meester van de subcultuur. De tijd van de imitatoren biak al snel aan: kleding en uiterlijk gedrag klopten nog wel, maar wat in Pa radiso in het begin van de jaren zeventig gebeulde had weinig meer met overtuiging uitstaande. De sfeer was by tyd en wijle zelfs dreigend, met name aait de poor ten van het gebouw waar elkaar beconcurrerende dealers - in soft en nu ook harddrugs af en toe ge weld niet schuwden. Tegenwicht vanuit de bezoekersmassa was er niet: men zat, hing of lag lusteloos in de diverse ruimten van het uit 1869 daterende gebouw te luiste ren naar muziek. Gecommuni ceerd werd er nauwelijks meer, van een eigen identiteit was, ver geleken by 1968, geen sprake. Een poging om Paradiso tot een soort jeugdhonk om te toveren, waarbij vooral de opvang van drugverslaafden centraal zou dienen te staan, leidde in 1975 tot een bestuurscrisis. Het bestuur dat er nu zit heeft, acht man sterk, uitgesproken ideeën die gaan m de richting van totale openheid naar een zo groot mogelijk- publiek toe. De elitaire incrowdsfeer moet ver meden worden, vindt men. Punk, sinds augustus vorig jaar een steeds massaler verschijnsel, overheerst in het muziekprog ramma. Het publiek bestaat in middels uit voornamelijk 16- en 17-jarigen. Slechts in het café op de eerste verdieping vindt men een enkele oude hippie van een jaartje of dertig. Paradiso staat op de monumen tenlijst, officieel vanwege een bijzondere gietijzeren draagcon structie van het dak. Maar het echte monument is tien jaar oud: ter nagedachtenis van hen die niets meer van de maatschappij wilden weten maai- er nu allemaal weer volop aan deelnemen. In Noord-Holland is een stelsel van beweegbare waterke ringen ook wel stuwen genoemd - in gebruik, dat in geval van doorbraak van een polderkade moet voorkomen dat grote hoeveelheden water uit de om de polder gelegen vaarten - de zgn. boezemwateren - de polder binnenstro men. De komende maanden wordt er een alarmsysteem geïnstalleerd waarmee kadebreuken automatisch op een centraal punt gesignaleerd worden, zodat snel door mid del van de stuwen de ramp beperkt kan worden. De stuwen zelf zijn niet nieuw: in een aantal varianten worden ze op diverse plaatsen toegepast. Het type stuw dat in brede vaar ten in Noord-Holland wordt ge bruikt is vervaardigd volgens een vinding van de hoofdingenieur- directeur van de Provinciale Wa terstaat in Noord-Holland. Het is een soort rubber "worst", die wanneer hij met water vol gepompt wordt de vaart volledig afsluit; wanneer hij weer leegge pompt wordt verdwijnt het „vel" van de worst in een stalen doos op de bodem van de vaart, waarbij het de deksels van de doos boven zich dichttrekt en daardoor niet meer beschadigd kan worden. Het kruipt in z'n schulp, vandaar de naam schulpstuw. Een voordeel van deze schulpstu- wen is dat ze in de rusttoestand niet boven de bodem uitsteken, waardoor de vaarroute niet wordt belemmerd. In 15 tot 30 minuten kan de schulpstuw worden vol gepompt waarbij de tot dusver grootste stuwen een kerende hoogte van ruim 3 meter en een lengte van bijna 30 meter hebben, terwijl er een van 48 m lengte in aanbouw is, die in opgepompte toestand 4.80 m hoog wordt. De stuw zal worden opgepompt als zich een calamiteit voordoet; dijkdoorbraak of andere dreigende wateroverlastproble- In Noord-Holland zijn de stuwen behalve voor demonstraties ook al eens echt gebruikt. In decem ber 1977 werden twee keringen opgezet toen de waterleiding in Amsterdam-zuid was gespron gen. Provinciale Waterstaat is tevreden over het nieuwe sys teem en wil daarom in de ko mendejaren het aantal oppomp- bare stuwen geleidelijk uitbrei den. In Zuid-Holland is intussen ook een stuw van dit type in ge bruik. De genoemde schulpstuwen moe ten zo snel mogelijk na een cala miteit in werking worden ge steld. Het heeft weinig zin de schulpstuwen op te pompen als de polder al onder water staat. Maar hoe komt men nu - ook bij nacht en ontij - snel te weten dat er ergens een polderkade is door gebroken? Als een polderkade is doorgebro ken stroomt het water uit de om de polder gelegen vaarten naar het gat in de kade. De Provinciale Waterstaat van Noord-Holland Door Chriet Titulaer heeft nu, in samenwerking met de heer P. Rijnberk van de Rot terdamse Instrumenten Service, een systeem ontworpen dat het mogelijk maakt op 24 plaatsen in de NoordhoJlandse wateren de stroomsnelheid en stroomrich ting op te nemen en automatisch door te geven naar een centraal punt, het gebouw van de Prov. Waterstaat in Haarlem. Wanneer nu het water op één of meer meetpunten langdurig en snel in één richting gaat stromen wijst dat op de mogelijkheid van een kadebreuk. Uit de richting van de stroom kan bij benadering de plaats van de doorbraak wor den bepaald. Het ligt in de be doeling voorlopig 11 van de 24 meetpunten te installerenom dit aantal later, wanneer het aantal stuwen is vermeerderd, uit te breiden. Met deze automatische gegevens verzameling kan snel een beslis sing worden genomen over het al of niet oppompen van een water kering. In theorie is het zelfs mo gelijk de automatisering nog ver der door te voeren: na een gesig naleerde afwijking zou de stuw automatisch opgepompt kunnen worden. Die stap zal echter voorlopig nog niet worden gezet, al is het maar omdat men dan het risico loopt dat een stuw wordt opgepompt, terwijl er juist een schip passeert: het schip zou op de stuw komen te liggen. zo sterk dat een auto eroverheen kan rijden (foto Het meetnet kan wel alarmeren: als er afwijkingen worden gecon strueerd kunnen waar schuwingslampjes gaan bran den, sirenes gaan loeien of men sen thuis worden gewaarschuwd. Al deze alarmeringsmogelijk- vorden wel meteen Alarmering door een langs het meetpunt varend schip wordt voorkomen doordat het alar meringssysteem niet reageert op kort durende stromingen, zoals die door schepen wordt veroor zaakt, doch alleen op langer du rende stromingen. Hoewel de hele automatisering van de oppompbare waterkeringen met het oog op oorlogscalamitei ten is opgezet, bewijst ze ook nu al haar nut. Toen president Garrastazu Medici in 1970 het gebied van de Amazone begon open te stellen leek dat een stoutmoedige onderneming. Maar hoe ziet die onderneming, die bekend staat als PIN (Programma van Nationale Integratie) er na acht jaar uit? De geschiedenis van Brazilies jongste poging om zijn binnen land open te stellen wordt verteld in een boek, „Aanval op de Ama zone", van de hand van Richard Bourne, een Britse journalist die de onderneming van dag tot dag heeft gevolgd. Het was de bedoeling van Medici om een netwerk van nieuwe we gen aan te leggen, 100.000 gezin nen - in totaal 750.000 mensen - in het gebied te vestigen, industrie- en landbouwprojecten te finan cieren en het gebied uit de lucht in kaart te brengen en daarbij po tentiële mijngebieden te vinden. Het verarmde noordoosten van Brazilië is een door droogte ge troffen streek en daarmee een mogelijke haard van sociale on rust, die de regeerders zorg baart. Medici beschouwde Amazonia als een ideaal gebied om werklo zen uit het noordoosten op- te nemen. Hij kreeg spoedig in binnen- en buitenland de naam een actief man te zijn vol ideeën. Maar ook werd hij gekritiseerd door mi lieubeschermers die hun onge rustheid toonden over de moge lijke gevolgen van de vernieti ging van een groot deel van het laatste grote tropische regen woud ter wereld. Anderen, die in de eerste plaats aan de mensen dachten, vreesden voor het lot van de 100.000 Indianen in het gebied die al veel land hadden moeten afstaan en die in aantal sterk achteruit waren gegaan als Door Robert Low gevolg van vroegere pogingen de „vooruitgang" in het gebied te doen zegevieren. Was deze vrees gerechtvaardigd Recessie De vooruitgang is zeker niet zo sys tematisch geweest als de plan nenmakers hadden gewild. De essentiele factor was volgens Bourne de achteruitgang van de wereldeconomie, die begon in 1973. Het gebied van de Serra dos Canyas in Amazonia bevat een van de grootste reserves aan ijzererts en verder ook grote hoeveelheden mangaan, nikkel en bauxiet. Maar de financiering van de ont ginning van deze lagen moest uit het buitenland komen en de re cessie maakte, dat de plannen ja ren achterop raakten. Volgens Bourne veroorzaakte het Brazi liaanse belastingstelsel dat de overheid vaak meer uitgaf dan wat zij aan gelden hoopte te ont vangen. De aanleg van wegen heeft de te rugslag ondervonden van de steeds hogere kosten en van wij zigingen in de politiek. Bourne heeft ook kritiek op de kwaliteit van sommige wegen en beweert, dat sommige wegen eikaars func tie eenvoudig overlappen. Ga rrastazu Medici linksdu elling van het Amazone-gebied. Na de Grote- Verzoendag- oorlog in het Midden Oosten van 1973 zijn de olieprijzen viermaal zo hoog geworden en dit heeft de rege- ring-Geisel, die in 1974 aan de macht kwam, genoopt de priori teiten van de diverse transport mogelijkheden drastisch te her zien. Aanleg van spoorwegen wordt niet meer primair gesteld en ironisch genoeg kan men tot het besef komen, dat de grote na tuurlijke verbindingsaderen, de rivieren van Amazonia, de goedkoopste en meest efficiënte middelen vormen voor het trans port. Verwarring Een soortgelijke verwarring ken merkt de kolonisatie. In 1972 hadden de plannen zo weinig te 1970 een aanzet maakte met de openst- maken met de werkelijkheid, dat zij in diskrediet raakten. De landbouwtechnieken van de mensen uit het noordoosten die het gebied gingen bevolken ble ken vaak totaal ongeschikt te zijn. Regeringsinstanties moedigden de verbouw aan van gewassen die gauw geoogst kon den worden zoals rijst, maar dit leidde ertoe dat de pas in cultuur gebrachte grond snel verarmd raakte. Veel immigranten gaven er de brui aan en het aantal kolonisten bleef ver achter bij de eerste stoutmoedige verwachtingen Bourne heeft berekend dat er maar 10.000 mensen naar Ama zonia zijn getrokken, nog minder dan tien procent van de bevol kingstoename in het noordoos ten in alle jaren tus sen 1970 en 1975, Het oorspronkelijke regeringplan van eenheden van honderd hec taren voor kolonisten wordt nu gewijzigd en men richt zich nu op veel grotere afzonderlijke eenhe den. De milieubeschermers zijn vooral bezorgd over de steeds snellere vernietiging van het regenwoud in het Amazonegebied, hoewel Bourne de theorie, dat hierdoor de hoeveelheid zuurstof in de at mosfeer aanzienlijk zal vermin deren, paniekerig noemt. Vol gens foto's uit satellieten heeft Amazonia alleen al in 1975 100.000 vierkante kilometer aan bos verloren, vier procent van het totaal. Bourne meent dat het niet in dit tempo zal doorgaan en wijst erop dat negentig procent van Ama zonia vrijwel ongerept blijft. SPI. de in 1967 opgerichte organisatie ter bescherming van de Indianen zou oogluikend hebben toegela ten, dat Indianen uit het gebied werden verwijderd met middelen als bombardementen en vergif. Onder Medici heeft FUNAI, het huidige Indiaanse bureau, in stilte met belangrijke wegen bouwers en anderen samen gewerkt om de PIN. de organisa tie voor openlegging van het A- mazonegebied, te steunen. Een Statuut voor de Indianen van 1973 probeerde te bepalen op welke wijze de Indianen geleide lijk in de Braziliaanse maat schappij konden worden "geïntegreerd" Bourne zegt, dat veel stammen toch al in aantal achteruitgaan en dat sommige Indianen uit protest zelfs weiger den kinderen te krijgen. Andere stammen daarentegen zoals de Xavante, die terugge vochten hebben en op hun rech ten zijn blijven staan tegen de opdringende kolonisten, zijn vooruitgegaan. De les die hieruit getrokken kan worden is duide lijk, aldus Bourne. „Als meer groepen konden be grijpen waarom de Xavante zich gehandhaafd hebben en zij deze stam konden navolgen dan zou er minder reden tot ongerustheid zijn over het lot van de Indianen in Amazonia". Hulp Bourne noemt een aantal manieren waarop de buitenwereld kan hel pen Amazonia te beschermen. Aandeelhouders en buiten landers zouden erop moeten aandringen dat de sociale- en mi lieu- aspecten bij de ontwikke ling van het gebied ten volle wor den nageleefd zodat bijvoorbeeld groepen Indianen die efdooi kunnen worden geschaad, wor den beschermd. Internationale lichamen en fondsen, die mei grote projecten te maken hebben zouden hetzelfde moeten doen De wereld kan er ondermeer voor zorgen dat bepaalde houtproduk- ten opnieuw in gebruik worden genomen. Hierdoor kan de druk op Amazonia wat worden ver minderd. Tenslotte kunnen in ternationale wetenschappers meer aandacht besteden aar Amazonia, waardoor wellichl fouten uit het verleden vermeden kunnen worden Dit is alles erg nobel maar de ge schiedenis van Amazonia sinds het gebied was ontdekt door de Europeanen geeft toch weinig hoop, dat idealisme een grote rol zal spelen bij zyn toekomstige ontwikkeling. Observerdiensi WASHINGTON (SP) - De vluchte lingen uit Vietnam, die in kleine bootjes hun land nog steeds bij duizenden verlaten maar bijna nergens een thuishaven kunnen vinden, zullen worden toegelaten in de Verenigde Staten. Ook vluchtelingen uit de Indochinese landen die nu in kampen hun lot afwachten, mogen zich in Ame rika vestigen als zij daar naaste familie of een politieke binding met de Verenigde Staten hebben. President Jimmv Carter heeft vlak voor hij op reis ging naar Zuid- Amenka en Afrika goedkeuring gehecht aan deze tussentijdse re geling voor het opnemen van vluchtelingen, die vooruitloopt op een geheel nieuwe wet op de immigratie. Men verwacht dat hierdoor volgend jaar opnieuw 25.000 vluchtelingen uit Indo- China toestemming krijgen om Amerika binnen te komen. Door Anton Pfeiffer Carter heeft met zijn beslissing een einde gemaakt aan de eindeloze besprekingen binnen zijn rege ring over het immigratiebeleid. Hij heeft nu richtlijnen goedge keurd die alleen nog in officiële vorm moeten worden gegoten om te worden uitgevoerd. Hoewel de nieuwe immigratiewet niet voor volgend jaar wordt ver wacht, zou aan de totstandko ming hiervan nu de grootst mo gelijke voorrang worden gege- Op het ogenblik laat Amerika jaar lijks 17.4U0 vluchtelingen van over de hele wereld binnen. Het is de bedoeling dat dit aantal op on geveer 40.000 wordt gebracht. Maar daarboven zal het mogelijk blijven om in geval van nood nog meer vluchtelingen toe te laten. Om de zwervende Vietnamese vluchtelingen - in Amerika wor den ze „boat people" (de mensen in de bootjes) genoemd - op te nemen kan de minister van justi tie gebruik maken van een spe ciale bevoegdheid, die de im migratiewet van 1952 hem geeft. Met deze zogenaamde „parole authority" kan de minister in ge val van nood immigranten in het land toelaten, zonder dat deze voldoen aan een groot aantal ad ministratieve voorwaarden. Vaak geldt het mensen die zelfs hele maal geen papieren meer hebben waarmee ze hun blote bestaan kunnen bewijzen. Havelozen Er zijn nu ongeveer 5600 van deze havelozen gestrand in Azië, voornamelijk in Maleisië, maar ze zyn daar ongewenst. Elke maand vluchten er nóg zo'n 1500 mensen in kleine bootjes uit Vietnam. Amerika zal hiervan naar schatting tweederde moeten op- De noodmaatregel wordt ook van toepassing op Indochinese vluchtelingen die over land naar Thailand zijn gevlucht. Er zitten daar nu ongeveer 100.000 vluch telingen in de overvolle kampen en maandelijks komen er nog 3000 bij. Duizenden van de kampbewoners vallen onder de nieuwe Amerikaanse regeling. Van de nieuwe toevloed zullen er maandelijks ongeveer duizend voor vestiging in de Verenigde Staten in aanmerking komen. In de regering is een meningsver schil geweest tussen minister Bell en zijn collega van buiten landse zaken Cyrus Vance. De laatste vond dat minister Bell zijn bijzondere bevoegdheid moet blijven gebruiken om de nieuwe golf van Indochinese vluchtelin gen op te nemen. Bell daarente gen achtte deze bevoegdheid al leen toepasselijk voor werkelijk plotselinge noodgevallen en niet als middel om geregeld vluchte lingen te blijven opnemen boven het officieel toegestane aantal immigranten. In december besloot de regering 7000 man „boat people" op te nemen op grond van de speciale bevoegdheid van de minister van justitie. Dit contingent is nog niet opgebruikt, zodat de nieuwe richtlijnen van de president nog niet direct in werking hoeven te treden. Deze gelden alleen voor de overbruggingsperiode tussen het de nieuwe wet. Hoe eerder dat laatste gebeurt, hoe korter zal er van de bijzondere regeling ge bruik moeten worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21