Als m uzi maar ha Tocht langs punkhuizen in Londen en New York Bod, gekroond als de nieuwe ko ningin van Engeland, de leidster van de 'gang'. Voor het Eurovisie songfestival zingt Amyl Nitrite een punk-versie van Rule Britannia. Radiators from Space tijdens een optreden in de Marqu NEW YORK CITY - Vanaf Broadway de ondergrondse genomen. Een kwartiertje la ter. de Lower East Side. Ver vallen uithoek tussen het glo rieus oprijzende bankdistrict op het puntje van Manhattan en het florerend uitgaansle ven rond Times Square. De goudzoekers van alle wereld delen zijn hier te vinden. "Little Italy" tussen de blocks van "Soho" en "Chi natown", de marge van een wereldstad. Op de paar tegels brede vlucht heuvel van de Bowery slaapt een dronken man zijn roes uit. Hier is CBGB, de enige zaak in de City waar elke avond punkgroepen optreden. Een woensdagavond in maart. De alcoholisten gooien hun lege heupflesjes goedkope gin of whiskey op de laatste zwarte sneeuwhopen terwijl m CBGB de Dead Boys hun op treden openen met het lied "Goering". Zanger Stiv Ba- tors brengt de nazi-groet. Tot zover, tot aan de rand van de wereld voert een pel grimstocht langs de punkhui zen van Londen en New York. Op zoek naar iets anders dan die eeuwige disco met ver pleegsters in een Hollandse provinciestad. Rule Britannia Londen: destructie en verla tenheid zijn de kenmerken volgens de makers van de eerste punk-film, Jubilee. Het is het weinig vrolijke verhaal van een gang van zes meisjes die een Londense buurt ter roriseert. Dat krijgt de zes tiende eeuwse koningin Eli sabeth allemaal te zien als zij samen met haar alchemist Dee een kijkje in de toekomst neemt. Die toekomst is het Londen van nu. Daar, in het hartje van de stad heerst in derdaad nog de woekering van de real estate: hotels en kantoren verrijzen terwijl grote delen van de oevers van de Thames kaalgeslagen worden. De anonieme omge ving waar het anarchisme kan opbloeien. Die goeie Elisa beth krijgt de schrik van haar leven. De nieuwe koningin van Enge land blijkt een sadomaso- chiste te zijn - Bod - die de groep volkomen losgeslagen meisjes leidt. In de groep zit ten bijvoorbeeld een pyro- mane, een nymphomane en een Franse au pair die Chaos heet. Een van hen is de zangeres Amyl Nitrite; zij zal voor En geland meezingen op het Eurovisie Songfestival met een punkversie van Rule Bri tannia. Dat heeft Borgia Ginz voor haar geregeld, een blinde neger die zich heeft omringd met glitter en duistere vrouwen en die baas is van alles, simpel omdat hij alles heeft opgekocht. Van Buckingham Palace heeft hij een platenstudio gemaakt. Een van zijn statements: "Als de muziek maar hard genoeg is, hoor je niet hoe de wereld in stukken uiteenvalt". Een concurrent voor het festival, de travestiet Lounge Lizard met "Paranoia Paradise" wordt op haar sofa door de meisjes kaltgestellt. Dat is nog maar een klein voor beeldje van het vele geweld. Een ander meisje bijvoor beeld - Crabs - heeft er een handje van haar liefhebbers in bed te wurgen. Het chaoti sche verhaal eindigt met een bloedig treffen van de gang met de Special Branch, ooit een politiebrigade, nu ook een anarchistische bende. Het is een film waar niets "goed" aan is, zoals regisseur Derek Jarman grif toegeeft. Het is een spiegel die hij voorhoudt, jawel, een bood schap. (Dat hij wel degelijk films kan maken bewijst zijn eerdere "Sebastiane". Een in het Latijn gespeelde film waarvoor men nu echter naar New York moet). Razzia Voorlopig lijkt de Special Branch het werkelijke punk-gebeuren nog in de hand te hebben. Zonder veel soesa kunnen ze nog overal binnenvallen. Niets is er onschuldiger dan een optreden van Meal Ticket - groep frisse jongens die mu ziek recht van het land ma ken. Even zo vrolijk gaat midden onder het zoetge vooisde „Lucille" hett.l.-licht aan. Een dikke pig stapt op het podium: de muziek moet stoppen. In de zaal duiken re chercheurs en vrouwelijke agenten (bijna buitenwerelds met die rare dophoedjes) op. Jan en Alleman wordt ge fouilleerd. Er worden wel wat scheldwoorden ge schreeuwd, maar het publiek blijft wonderwel mak onder die razzia waarbij niemand weet wat er nu gezocht'wordt. De hele situatie roept associa ties op met de naam van een Hollandse punk-groep: Anne Frank en de Razzia's. Luk raak wordt een bezoeker weggevoerd, z'n vrienden blijven verbouwereerd ach ter. Als Meal Ticket een half uur later weer mag spelen blijkt ook de organist van de groep weggevoerd te zijn.... Stoeien Londen is desondanks een pa radijs voor de muziekliefheb ber, het steekt daarbij New York duidelijk de loef af. Het is een overtochtje waard. Elke avond keuze uit verschillende optredens. Daar zitten na tuurlijk ook wel lummels bij als Cliff Richard, die weer triomfen viert in het Pal ladium, maar in bijvoorbeeld de welbekende Marquee staan altijd wel goede groe pen klaar. In het blad ,.Time-Out" (beter dan. „In London") zijn alle plaatsen en adressen te vinden. Naast de Marquee zijn er veel vuldig goede optredens in de Rainbow, bij Dingwalls en in de Pegasus (voor de Arsenal- fans, zoals ook de Chelsea- aanh.-mgers hun club vlakbij hebben). Vortex heeft minder „Live" te bieden, maar is wel een belangrijk punk-huis. Het Londense publiek is nauw elijks agressief. Ook de kle ding en opmaak is weinig op vallend, wel altijd zwart. Al kregen de Radiators from Space bijvoorbeeld de ruim honderd man publiek in de Marquee door het dolle heen, alles bleef in het nette. De teeners hadden voor nog geen vijf gulden een hele avond stoeierige pret. Opvallend is dat de muziek van verschillende punk-gropen in Londen steeds meer trek ken vertoont van de muziek van de Beatles in hun begin jaren. Steeds meer krijgen de eenvoudige melodieen de overhand boven het rauwe spelen van drie, vier akkoor den zonder meer. De samen stelling van de meeste bands is ook heel klassiek: drums, bas, slaggitaar en sologitaar. Patsers Het grote gevaar blijkt de sma keloze commercie te zijn. Steeds meer zaaleigenaren schakelen over op het nieuwe repertoire, zonder enig ver stand van zaken, zonder be leid en zonder hart voor de muziek. Als je de Ameri kaanse new wave-groep Blondie contracteert en je hebt gelijk een uitverkocht huis, dan is dat natuurlijk zeer lucratief, maar het publiek wordt zo wel gedwongen naar zalen te gaan waar geen so demieter aan is. Neem de Music Machine, gele gen bij het wat deftige buurt schap Camden Town. Een ouderwetse schouwburg met diverse balkons. In plaats van de rijen stoelen zijn er quasi pluche zitjes gemaakt met in tieme rode schemerlampjes. De toegangsprijzen zijn ge peperd. de drank is er duur. terwijl de d. j. een vervelend repertoire afwerkt (ik haat die Yvonne Keeley met Saint- Saens en die Teenieboppers van de Sweet). De Stukas vormen die dag de hoofd schotel van het programma, maai- komen pas midder nacht. De grote zaal is erg leeg. Verveelde rijkelui's kin deren en patserige dertigers hangen rond in dure mode. Dure sportwagens markeren de entree van de Music Ma chine. Chewing gum Het is provinciaals, dat Londen, vergeleken met New York. Manhattan heeft niets Euro pees, niets westers, het is exo tisch. Een zondagmorgen, het Central Park nog onder de sneeuw maar met de eerste lentezon aan de hemel waar iedereen van geniet. Een dikke neger met een koptele foon op toert rond op een paarse racefiets, een kwartet hoornspelers blaast soft swing, een bebaard man holt achterstevoren mee in een parkloop van de road run ners, een schooljongen ped delt heel relaxed op een een- wieler, een stelletje Puerto Ricanen ramt op wat bongo's en tom-toms, een enkele dealer biedt op fluistertoon shit aan. De Amerikaanse toerist is be faamd om zijn waanzinnige klederdracht (geruite broe ken met gebloemde hemden) maar hij draagt die thuis in New York ook. Geen wonder dat het muziekpubliek er ook vele malen wilder uitziet dan dat in Londen. Natuurlijk gympies en strakke broeken (liefst leer), bewerkte t-shirts, leren jacks, zonnebrillen in knallende kleuren en met welhaast aërodynamische vormen, haardracht alsof het haar per ongeluk in de kof fiemolen verstrikt is geraakt. Maar ook: vetkuiven, glim mende pakken met paarse overhemden en smalle strop dassen. En dat waren dan nog slechts de jongens, wat die meisjes daar doen, mv o mv! Kids van vijf tien, zestien zien er fantas tisch dellerig uit. Waanzinnig uitgekamde, wijdse kapsels, vooral blond en rood. Strakke leren hesjes en te strakke, mi nimale panterjurken. Che wing gum, zo vulgair moge lijk kauwen en laten klappen, Het is weer een cultus. Het muziekpubliek is veel le vendiger dan in Londen. Ook buiten de punk-scene. In het voorprogramma van Taj Ma- hal trad de a capella zang groep The Persuasions op. Een kleine uitnodiging aan het publiek om mee te swin gen op het podium en in een minuut stond het hele po dium vol. De lichten in de zaal gingen aan en de grimmige security-men wilden al in grijpen. Wat een paranoia! Het publiek had gewoon on bezorgd plezier! Het uitgaansleven is doller, maar ook slechter georgani seerd dan in Londen. Er is geen clubcircuit/Publiek en muzikanten kunnen in Lon den op een vast aantal plaat sen regelmatig terecht. Dat ontbreekt in New York. Naast de CBGB is er nauwelijks nog een zaak waar de punkers te recht kunnen, waar een be paalde cultuur opgebouwd kan worden. Wat resteert zijn dure clubs die voor ruwe mu ziek hun deuren liever niet openen en dan natuurlijk de tientallen zalen in Manhattan en de aanpalende delen van New York zoals New Jersey en Coney Island. In die grote zalen is regelmatig goede punk en new wave te vinden (uit de agenda van maart Modern Lovers, Ra- mones. Tubes, Lou Reed, Runaways, Robert Gor don/Link Wray. the Jam etc.) maar er zit weinig vast beleid achter, in de Capitol treedt bijvoorbeeld kort na de Ra- mones en Runaways de heel anders geaarde Al Jarreau op. Dat betekent voor de groepen ook dat er weinig keus is. Na de schoolfeestjes moet men gelijk de concertzaal in. De "Village Voice" biedt veel informatie; de "New Yorker" is meer voor wie denkt dat het culturele uitgaansleven daar begint waar het netjes is. De new wave heeft het niet ge makkelijk in New York. Niet in het uitgaansleven en evenmin bij de vele radiosta tions. Bij de plaatselijke VVV wordt er over gegiecheld alsof het een geslachtsziekte is. De "Rolling Stone" houdt zich nog steeds bezig met verhalen over discomensen als Donna Summer. Wat resteert is daar, aan de rand van het ongure New York: CBGB. Disgusting Het malle van CBGB is dat het oorspronkelijk een restaurant is. Het publiek zit er net als in een nachtclub aan tafeltjes. Tenzij het razend druk is zoals tijdens de beide avonden dat de Dead Boys optraden. Dat is dan ook een soort huis band. De eerste elpee van de Boys (Young, loud and snottv) is een CBGB produc tie. één nummer is er live op genomen. De Dead Boys hebben een zeer explosieve act. waarbij je je kan afvragen hue lang zanger Stiv Batons dat nog vol kan houden. Het publiek was er beduusd van. (Overigens, dat spugen met bier komt nog het meest voor in Holland; bij alle concerten in Londen en New York zag ik het alleen Stiv Ba tons een keer doen). Wat Stiv Batons verder deed, de eerste avond: rollen over het toneel allicht, in de benen van de sologitarist klimmen, de mic rofoon stukbijten, 'm in het publiek smijten, met de stan daard inrammen op de ge luidsboxen, de bekleding van een van de boxen met de tan den kapotscheuren en ge deeltelijk opeten, met zijn ge slacht langs het gezicht van een even niet oplettende toe schouwer wrijven. Variaties van de wat rustiger tweede avond: de microfoon over een stang boven het po dium gooien en zichzelf ver volgens in een lus in het snoer ophangen, tijdens de toegift de compleet verraste sologi tarist de zeer strakke en al ge scheurde broek van het lijf scheuren. Kortom, alles wat disgusting genoemd kan worden. West Side punk Voor de afkoeling de volgende dag maar even de cinema in. Van drie tot acht op drift met een jeugdliefde: Natalie Wood in West Side Story. Maar wat blijkt? Nu dragen ze weer exact de/elfde kleren en kapsels! De film (uit 1961) is nog steeds actueel en zeer snel. De Puerto Ricaan Ber nardo liikt sprekend op New* Wave-star Willie DeVUe (al leen de oorbel mankeert). En vzonder boven wonder, als de jongens van de jeugdbende de Jets satirisch analyseren hoe slecht ze wel niet zijn, noemen ze zichzelf "punks"!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19