Jim Connors met moeite langs Dick Stockton EÜ wm n nl o Rotterdam brengt Borg opnieuw weinig geluk Koplopers in biljartstrijd gaan onderuit NOS MOET ANDERHALVE TON EXTRA UITTREKKEN OM REPORTAGES TE VERZORGEN iPHNI j!3 HR 3 p gang te komen LFC- NIEUWENH00RN Email CHINEES VAN 2.38 M. ZATERDAG 8 APRIL 1978 SPÖRT LEIDEN - De eigenlijke werkzaamheden voor de Tourstart in Leiden zijn begonnen. Een ploeg van de PTT is bezig de benodigde leidingen aan te leggen in de Groenoordhal, om die vertrekplaats via ondermeer telefoon en telex te verbinden met verschillende delen van Europa. Het zijn de eerste openbare activiteiten - communicatielijnen die kunnen worden beschouwd als de rode draden die straks door het (wieier) spel zonder grenzen heen gaan lopen. twee weken de verkoop ingaan, dan zijn ze binnen een week weg". Al die aandacht is dan weer spe ciaal gericht op de proloog in Leiden, die zal worden "omlijst" door een Franse week, met als aanvangsdatum 23 juni. Op die dag zal op 13.30 uur de officiële opening van de "week" worden verricht in de Burgerzaal van het stadhuis. Een majorettencon- cours op de Breestraat zal de vrij- Het is lang stil geweest rond de Tour 1978, maar drie maanden voordat 's werelds grootste wielerspektakel op 29 juni in Leiden losbarst, groeit de inte resse van alle kanten. Hoezeer de Sleutelstad straks in het centrum van de belangstelling zal staan, is nu al waar te nemen. Niet alleen door het werk van de PTT; ook op andere wijze. Zo komt op 17 mei een team van het programma "De tijd stond even stil" tv-opnamen maken in de hal, waar de tijd voor de betrokkenen (die daar vaak vergaderen met werkgroepen) voortraast. Ook voor de NOS, die het hele ge beuren in en vanuit Leiden zal gaan volgen, met kleurentreinen, motoren met speciale camera's en een hefschroefvliegtuig, waarmee rechtstreekse repor tages zullen worden verzorgd van de proloog en de eerste halve etappe naar Sint Willibrord. Uit zendingen die de NOS an derhalve ton extra kosten aan huur van de apparatuur, hetgeen Carel Enkelaar, hoofd van de dienst tv-programma's, eerder deze week verleidde tot de op merking dat Leiden hem voor het blok had gezet door eerst de or- ganistie op zich te nemen en daarna pas bij de NOS kwam vra gen of er uitzendingen konden worden gemaakt. Kritiek die door de Leidse organi satoren Riethoven en Vonk moei teloos kan worden weerlegd. "We hebben het vorig jaar in Fleurance al aangekaart, maar toen wilden ze er nog niet over praten. Dat kon later ook nog wel". Belangstelling wordt ook getoond uit een andere hoek. Volgens Groenoordhal-directeur André de Jong zijn er op dit moment "al verschrikkelijk veel aanvragen voor kaarten. Wanneer die over dagavond extra luister bijzetten en op het Pieterskerkplein is dan inmiddels al het zogenaamde "Montmartre" gestart. Met o.m. een antiekmarkt in de kerk, ne gen stands (in de horeca-, de spelletjes- en de vermaak-sector) en dagelijks optreden van arties ten. Verder zal op zaterdag 24 en woensdag 28 juni een parade van artiesten, muzikanten en fol- kloregroepen door de binnenstad trekken; gaat op maandag 26 juni het Lunapark draaien (tot zater dag 1 juli op de Lammermarkt) en zal op dinsdag 27 juni een sport- defilé worden gehouden. In de aanloop naar de proloog zijn op zondag een Molentourrit op fiet sen, een trimloop en een wandel tocht geprogrammeerd alle met start en finish bij de Pieterskerk. Op woensdag is de ontvangst op het stadhuis gepland en de gala avond; de donderdag staat geheel in het teken van het wieler spektakel. Waarschijnlijk vanaf 15.00 uur, een tijdstip dat afhankelijk is van het aantal deelnemende renners, zullen zo'n 150 coureurs het 5,2 km. lange parcours door de bin nenstad (dan ook 'opgesierd' met allerlei 'tentjes') afleggen. Ze ver trekken daarbij om de minuut; verwacht wordt dat de laatste man (Gele-trui-drager Thevenet) Joop Zoetemelk rond 15.45 zal arriveren. De don derdag wordt besloten met het Franse Grand Spectacle op het Gerecht. Zo'n 50 miljoen tv-kijkers zullen het wielerspektakel dan volgen; dat de Tourstart in Leiden ook nu al leeft buiten de werkgroepen die zich ijverig bezig houden met het samenstellen van het prog ramma, bewezen Joop Zoete melk, een groot warenhuis en een aantal zeer enthousiaste perso nen. De coureur schonk de Leidse Tourstichting 10.000 grote kleurenfoto's voor de verkoop (de opbrengst uit vrijwillige bij dragen is ten bate van het geeste lijk gehandicapte kind) het wa renhuis kondigde aan alle vee rtien etalages af te stemmen op het wielergebeuren en de nog niet nader genoemde personen zijn bezig een Tour de France-ge- zelschapsspel te ontwerpen voor ongeveer 20 personen. ROTTERDAM - Na een ener- verende krachtmeting is ten minste een van de twee trekpleis ters voor het wereld-ten nistoernooi te Rotterdam voor het weekeinde behouden geble ven. Jimmy Connors had gister avond in de enig overgebleven enkelspelpartij tegen Dick Stockton het geluk aan zijn kant, toen hij een derde set forceerde, waarna zijn twee jaar oudere te genstander plotseling met lood in de schoenen over de baan slofte en niet meer dan negen punten bij elkaar sloeg. Daarvan kwa men de laatste twee op match point. De derde match-point te gen was ook de laatste. Geheel in het beeld van het inmiddels po ver geworden spel sloeg hij een dubbele fout. De 3-6. 6-4. 6-0 waarmee Connors zegevierde kan voor de Amerikaan een ui terst nuttige aanloop worden ge noemd naar het zware werk van dit weekeinde. Al heeft het toernooi door de af tocht van de aan een kleine teen geblesseerde Borg danig aan kwaliteit ingeboet, Gerulaitis in de halve finale van vandaag en Raul Ramirez of Ilie Nastase in de eindstrijd van morgen kunnen het beiden Connors nog buiten gewoon lastig maken. Het houdt daarmee overigens niet op voor Connors, want op maan dag staat hij weer tegen Stockton, beiden zijn geboekt voor een de monstratiepartij in Ohio. In de bomvolle arena van het sportpaleis keek Ilie Nastase geïnteresseerd toe hoe Connors en Stockton er een partij op leven en dood van maakten, terwijl hij voor 6000 gulden (het verschil tussen het bereiken van kwart-en halve finales) slechts het publiek had behoeven te entertainen in een demonstratiepartijtje tegen Tom Okker. Nastase won met 8-6. Vandaag treedt hij aan tegen Ramirez, die simpel Wazwick opzij zette 6-2, 6-2. Het was niet het geld, maar de on derlinge rivaliteit die Connors en Stockton tot het uiterste dreef Na een aarzelend begin, waarbij beiden hun service verloren, ging Stockton in zijn poging de geves tigde tennisorde op zijn kop te zetten, zo scherp retourneren, dat Connors er de grootste moeite mee had bij het net te komen. Terwijl Stockton door service en volley zijn beurten aan de opslag gemakkelijk won, kwam Con nors feitelijk in iedere beurt in moeilijkheden. In de achtste game van de eerste set was de doorbraak een feit. Het was uit gerekend een vrij simpele fore hand misser die de zaak ten na dele van Connors besliste. Stock ton serveerde de set met overtui- ging uit ADVERTENTIE Connors vocht zich terug in de wedstrijd door aan het einde van de tweede set de fraaiste slagen wisseling van de partij winnend te besluiten. Stockton spartelde nog even tegen. Hij kwam terug van 1-4 tot 4-4. Op het moment dat een tie-break afsluiter van de tweede set al in zicht kwam, werd een moment van onoplettend heid hem fataal. Bij 4-5 en 30,40 serveerde hij even iets minder geplaatst en Connors zwaaide Hoewel op dat moment het score bord aangaf dat de stand in sets gelijk-was, één tegen éen, was de zaak in feite beslist. Van het ene ogenblik op het andere leek Stockton beroofd van reactie en loopvermogen. Aldus werd hij een eenvoudige prooi van een ontketende Jimmy Connors. ROTTERDAM - Zoiets on schuldigs als een kleine teen heeft het Rotterdamse sport paleis beroofd vam een mo gelijke confrontatie tussen Jimmy Connors en Björn Borg. Het gevecht van de eeuw - om in bokserstermen te spreken - verdween defini tief uit het gezichtsveld toen gistermiddag de 21-jarige Zweed hinkend en leunend op zijn manager Lennart Be- rgelin uit Rotterdam het Hil- tonhotel verliet in richting Schiphol voor het eerste vliegtuig naar Monte Carlo. „Spijtig voor Rotterdam, maar het is niet anders", voegde hij de weinige af scheidnemers toe. Zijn voortijdige vertrek roept herinneringen op aan de an dere keer toen Borg Rot terdam aandeed. Drie jaar geleden, ook half geblesseerd in de halve finales uitge schakeld door Tom Okker en op weg naar het ouderlijk huis toen nog even buiten Stockholm van de weg ge raakt en door omstanders in tamelijk zorgwekkende toe stand uit het wrak van zijn auto gehaald. Ditmaal zijn de omstandigheden minder dramatisch. Het begon met het aantrekken van nieuwe tennisschoenen de vorige week bij het toer nooi in Milaan. Te nauws naar later bleek. Er ontwikkelde zich een blaar op de kleine teen van de linkervoet. Te on betekenend om de dienstdoende physio-thera- peut van het sportpaleis, Ka- rel Koerts, lastig te vallen. Die werd pas door WCT-manusje van alles: Bill Norris inge schakeld toen Borg na de partij tegen Zugarelli klaagde over opgezette liezen. Een onderzoek met de elektro- stimulator bracht aan het licht dat van een liesblessure geen sprake kon zijn. Door de geïnfecteerde teen waren de lympheklieren aan het opzet ten. „Doordat ik er zo laat bij betrokken ben geweest, kan ik niet zeggen of men wel vol doende maatregelen heeft ge troffen om infectie te voor komen", aldus Karei Koerts. Hij nam de Wimbledon-kam- pioen donderdagavond mee naar het Dijkzigt-ziekenhuis, waar de wond werd geopend. Afgesproken werd dat Borg gistermorgen bij de training zou zien of hij 's avonds zou kunnen aantreden voor de kwartfinale-partij tegen Ilie Nastase. Zover kwam het niet. De wond zag er wel iswaar wat beter uit, maar Borg besloot het zekere voor het onzekere te nemen en zich terug te trekken. Hij werd bij die beslissing gesteund door Karei Koerts. „We zouden hem eventueel plaatselijk hebben kunnen verdoven, maar dat zou de pijn in zijn lies niet hebben weggenomen en eventueel de blessure hebben verergerd. Zoals het er nu voorstaat, kan hij over een dag of vier weer spelen. Dat betekent dat hij in Monte Carlo kan meedoen. Borg heeft daar zijn zinnen op gezet. Hij wil daar voor eigen publiek dolgraag spelen, vooral nu zijn vriend Guillermo Vilas, die sinds kort ook in Monte Carlo woont, eveneens heeft toege zegd te zullen komen. Dat alles klonk aannemelijker dan de verklaring van Borg dat hij er een principiële te genstander van is om zich te laten verdoven. Twee jaar geleden behaalde hij zijn eerste Wimbledon-titel nadat hij de pijn, die een opspe lende maagspier hem be zorgde, had laten wegspuiten. Op Forest Hills was het vorig jaar al niet anders. RHEDEN - Op een middag vol sen sationele resultaten kon Louis Havermans niets anders doen dan Piet Vet verslaan. De Neder landse kampioen was op de eerste dag van het negende toer nooi om de wereldtitel ankerka der 47/2 in Rheden met de beide favorieten Dielis en Connesson ongeslagen gebleven. Bepaald niet onnatuurlijk was geweest als Vet ook van Havermans zou win nen. Hij was het meest bij de twee winstpunten gebaat. Vooral om dat zijn gemiddelde van 36.36 schril afstak tegen de moyennes van Dielis (88.88) en Connesson (66.66). Louis Havermans wilde het Vet niet moeilijk maken. Hij deed dat ook pertinent niet, maar bracht hem toch de nederlaag toe. die de kleine titelkansen definitief naar de andere wereld hielp. Vet suk kelde in het zo probleemloos lij kende Nederlandse samenspel met het euvel dat hij in de derde ronde van het toernooi geen bal kon raken. De Berkhouter kreeg van de Brabander 'de mooiste voorzetten', maar hij miste tel kens voor open doel. Vet ging beurt na beurt hoofdschuddend af. Hij begreep niets van zijn slechte spel kon en wilde er ook geen oorzaak voor zoeken. Elf beurten kreeg hij de kans. Hij kon ze niet benutten. Havermans kon niet aan de gang blijven. Tussen de cadeautjes voor hem in, speelde hij keurig zijn gemiddelde van rond de vee rtig. Als hij miste kreeg Vet de ballen netjes bij elkaar. Alleen in het begin deed de nummer drie van de Europese titelstrijd er iets mee. Series van 99 en 154. Daarna mislukte een eenvoudige door- schieter en een simpele trekbal. In de tiende beurt liet Havermans de ballen nog eens met opzet in het vak liggen en werd met 'reste dedans' afgeteld. Ook deze laatste kans liet Vet liggen. 'Ik stootte wel, maar terwijl ik dat deed dacht ik; wat doe je alle maal?, het ging totaal niet', aldus Vet. Verrassing De winst van Havermans op Vet was niet de enige verrassing. In de tweede seance van de derde ronde liepen Ludo Dielis en Francis Connesson eveneens te gen een Nederlaag op. De Belg kreeg tegen de ontketende Franz Stenzei totaal geen kans. De Oos tenrijker had op de eerste dag in Rheden een belabberd gemid delde van 17.75 geproduceerd. Tegen Dielis maakte hij de 400 caramboles in dne beurten vol. Het was meteen de beste partij uit de eerste drie ronden. Dielis bleef op 156 achter. Stenzei toonde gis teren eenmaal kansloos voor de titel, zijn traditionele wederop standing. Jammer dat hij de echte favorieten voor de titel al gehad heeft. Op de andere tafel wendde Francis Connesson een dreigende Ne derlaag tegen de nog op nul staande Argentijn Oswaldo Bc- rardi af. om uiteindelijk toch nog te verliezen. Connesson startte slecht. In de eerste drie beurten kwam hij niet verder dan twee ca ramboles. Berardi liep hard weg met 215. Toen hij de ballen echter op de kaderlijn bij elkaar liet lig gen sloeg de Fransman toe Met een serie van 257 nam hij de lei ding. Berardi leek uitgeblust en scoorde slechts drie puntjes waarna Connesson naar het einde draafde. Hy haalde het net niet. Zijn serie brak op 124 af, 17 pun ten van de 400. Berardi voelde aan dat hij nog een kans had. In elk geval had hij een beurt extra tegenover Connesson voor de resterende 182 caramboles Hij deed dat kundig. Toen hij na 57 in moeilijkheden kwam en miste, moest Connesson de ballen bij elkaar brengen. Dat gebeurde met een misser, waarna Bernardi er weer 84 maakte. Connesson stond weer voor een onoplosbaar probleem. Weer opnieuw een nulpunt. Hij v/as verslagen. Be- rnardi tikte met één lange haal de ballen in een trosje en ging uit. De stand na drie ronden is: 1. Dielis 4 225 79,66 2. Connesson 4 381 62,26 3. Wirtz 4 225 48,52 4. Havermans 4 166 39.00 5. Vet 4 259 33 30 6. Berardi 2 248 55,20 7. Stenzei 2 180 30,59 8. Kobayashi 0 214 36,94 ZONDAG Aanv. 14.00 uur. DAMES \EE- EN RE3SV OVER ENNEZE M/NUTEN EAAN LVE LANDEN //V BUENOS A/RES J DE BLAUWE Siazees BR/EADE ZE STAAN A/U AL 7E DE/NOEM A//ET OW RANDJES 7E OEVEAV AA/V ANDERE NEESN &LAUCJE BtAZERS OE /N ■EE- h/AT VOO/? UN/FORM QQ/V OOR!I TOKIO - Het Chinese bas ketbalteam heeft de eerste van zeven vriendschappe lijke ontmoetingen in en te gen Japan met 88-84 gewon nen. In het Chinese team stond in de eerste twintig minuten Moe opgesteld, een center van twee meter ach tendertig, 's wereld langste basketbalballer. Moe scoorde in zijn speelperiode 21 punten. De Chinees be woog zich hobbelend voort. Hij heeft voor zijn lengte het ideale gewicht van 138 kilo.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13