Overnemen? Hoe kan dat? Dat zeggen ze er niet bij Nationale puzzel actie brengt bijna 4 miljoen op We werken hard aan zwartboek over directeur Steun voor bezetters van „Grof" PSORIASIS PATIËNTEN VERENIGING LICHT VOOR ZATERDAG 8 APRIL 1978 ZOETERWOUDE - De solidari teitsbetuigingen blijven bin nenstromen bij de bezette Grofsmederij te Zoeterwoude. De Leidse afdeling van PvdA en PPR, het Leidse NVV-jongeren- contact, de K WJ en het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond heb ben hun steun met de actie be tuigd. Bedrijfsledengroepen van eerder bezette bedrijven, de Noordned te Winschoten en Volvo Bom, hebben eveneens van hun sympathie voor de actie doen blijken. De bcdrijfsledengroep van Calvé Delft richtte zich meteen verzoek tot de bezetters. „Kunnen jullie niet wat sollicitanten ontvangen? Het aantal directieleden bij Calvé is wat ons betreft te groot". Een greep uit de overige adhesiebe tuigingen. De bedrijfsledengroep van de Industriebond NVV van De Schelde te Vlissingen heeft zijn steun met de actie betuigd, evenals de NV V-kaderleden bij DAF. de bedrijfsledengroepen van Hoogovens en van Thomas sen en Drijver Verblifa. Solidari teit ook bij de Abva-ledenverga- dering te Leiderdorp, de Vrouwenbond NVV van het dis trict Zuid-Holland Noord en het PvdA-gewest Noord-Holland Zuid. 1 Toneelgroep Proloog deelt de be zetters mee, de actie niet alleen te ondersteunen, maar ook zijn diensten aan te bieden. Iets waar de bezetters binnenkort wellicht gebruik van gaan maken. Prod uk tic kan voorlopig doorgaan k Vertegenwoordigers van vakbonden en bezetters geven hun tweede persconferentie in het bezette KNG gebouw. V.l.n.r. J. Stekelenburg t Industriebond NVV) C. Nederveen (Industriebond CNV): F. Mentzij (voorzitter actiecomité) D. ter Wisscha (Industriebond NVV) en P. Janssen (Industriebond NKV). HILVERSUM/LEIDEN - „De vakbonden bieden ons aan de dagelijkse leiding over te nemen. Hoe kan dat? Dat zeggen ze er niet bij. Hoe moeten wij daar vorm aan geven? Een van de commissa rissen zou daar dan van 's morgens Vroeg tot 's avonds laat moeten zitten, maar we hebben wel allemaal ons dagelijks werk." Het de functie v heeft gemeld gelandt nieuw ressant zijn. delijkheid Dit zei Ir. J. M. G. D. Hoorn van Slingelandt, voorzitter van de Raad van commissarissen van de Grofsmederij gisteravond desge vraagd in een reactie op het aan bod van de Industriebonden. Hij blijft op het standpunt staan dat er maar één de leiding kan voeren en dat is de huidige directeur, Ir. H. P. Schut. Volgens hem zou er op korte termijn niet eens iemand te vinden zijn die de functie van directeur bij de Grofsmederij zou willen vervullen. „Hier iemand voor te vinden is makkelijker ge zegd, maar niet te realiseren. Dat duurt maanden. Ik kan me niet voorstellen dat iemand zou wil len" aldus Van Slingelandt. én kandidaat voor n directeur zich is voor Van Slin- „Dat zou erg inte- De verantwoor- de onderneming ligt nu bij de vakbonden, en die moeten ze nu maar dragen. Toch zou ik graag mijn oordeel willen geven over die man. Waarop beoordelen de bonden hem, dat die persoon nu de redder zou zijn. Ze komen eerst met het stand punt dat de directeur weg moet en achteraf met iemand die de functie wel zou willen vervullen. Op zo'n manier werken, vind ik iets waar ik niet eens begrip voor Schut moet blijven Van Slingelandt blijft bij zijn standpunt dat schut moet blijven. Er is geen tussenoplos sing. In de vergadering van dins dag met de bonden waar de posi tie van de directeur aan de orde kwam heeft de raad van commis sarissen volgens Van Slingelandt gezegd, dat het niet praktisch is op een schip dat in de storm ver keert, de kapitein van boord te zetten. „De emoties zijn ergens ontploft. Je moet de tijd nemen om die emo ties te laten bezinken" aldus de voorzitter van de raad van com missarissen als antwoord op de vraag of Schut eigenlijk nog wel kan terugkeren nu bijna het hele Ook op de andere eisen wil Van Slingelandt vooralsnog niet in gaan. De werkgelegenheid wil hij in besprekingen met gegadigden die het bedrijf willen overnemen hoog in het vaandel voeren, maar niet garanderen. „Ik wil best de ontwikkelingen van de onder handelingen bespreken, maar de vakbonden moeten niet zeggen, dat of dat mag je nooit doen. Of de één voert de onderhandelin gen, of de ander. Ergens moet de verantwoordelijkheid gedragen worden en op dit punt ligt die bij de directeur en de raad van com- ZOETERWOUDE - Ondanks de spanningen van de laatste dagen gaat de produktie bij de bezette Grofsmederij gewoon voort. "Er wordt minstens evenveel gepro duceerd als voorheen", wist Frans Mentzij, voorzitter van het actiecomité, er tijdens de pers conferentie gistermiddag te mel den. Problemen hoeven er voor lopig ook niet te rijzen. Het eerste waar gebrek aan gaat ontstaan is zuurstof, nodig voor het lassen. Maar daarvan is nog voor een maand voldoende aanwezig. Dat is dan ook niet het grootste probleem. De gemoederen wor den meer beziggehouden door de eerste eis van de actievoerders: Schut moet weg. Om die eis ook naar buiten toe hard te maken wordt nu met man en macht ge werkt aan de samenstelling van een zwartboek over de directeur. "Er viel voor ons eigenlijk al een hele tijd niet met die man te wer ken", oordeelt NVV-districts- bestuurder Dick ter Wisscha. "Dat is hem ook al eerder ken baar gemaakt. Bij de aankondi ging van de laatste ontslagen in december is een petitie aangebo den, ondertekend door 80 werk nemers, waarin de positie van Schut ter discussie werd gesteld. Toen stonden wij er nog niet he lemaal achter. Het zijn nu een maal moeilijke tijden voor de scheepsbouw en waar haal je zo plotsklaps een nieuwe directeur vandaan. Maar dan krijg je het bekende verhaal van de druppel die de emmer doet overlopen. Op een gegeven moment is het op. Dan kom je van "het hebben van bedenkingen" in het stadium van "dit kan niet meer". Verhalen van Schut dat nooit eerder bezwaren tegen hem zijn ingebracht van de kant van werknemers en bonden zijn dus onzin". Directeur Schut deelde don derdagavond aan verslaggevers van onze krant mee, dat de bezet ting voor hem erg plotseling kwam. Volgens Schut was niet eerder naar voren gebracht, dat hij uit het bedrijf zou moeten ver trekken. "Ook nu wordt daarvoor geen enkele duidelijke motive ring gegeven", aldus Schut in een eerste reactie op de bezetting. "Het lijkt me voorlopig wel iswaar niet verstandig dat ik me naar het bedrijf begeef. Dat zal de situatie niet erg ten goede komen. Maar ik zie niet in waarom mijn positie in het bedrijf nadat de be zetting is opgeheven onhoudbaar zou zijn geworden. Alles is daar voor te plotseling gekomen. Ik ben van mening, dat het beleid van de afgelopen tijd dan weer gewoon doorgang kan vinden". Dit standpunt van Schut verschilt aanzienlijk van dat van de werk nemers en de bonden. "Gezien de hele situatie van dit moment moet het voor Schut toch onmo gelijk zijn om weer in het bedrijf te opereren als voorheen", oor delen de laatsten. "Maar een der gelijke reactie is wel kenmerkend voor Schut. Hij is hard. Het proto type van een Amerikaans mana ger". LEIDEN - De Psoriasis Patiënten vereniging Den Haag en omstre ken organiseert op dinsdag 18 ap ril in Leiden een voorlichtings avond in Het St. Antonius Club huis aan de Lange Mare (aanvang 20.00 uur). Dr. D. Suurmond, chef de clinique van de afdeling der matologie in het Leidse acade misch ziekenhuis, zal dan spre ken over de huidziekte "psoriasis vulgaris" en de huidige behan delingsmogelijkheden. Naar schatting lijden zo'n 300.000 Nederlanders aan deze schubziekte, die zich meestal uit door dikke rode plekken op de huid, waarop zich witte schilfers vertonen. Het is een erfelijke, niet besmettelijke ziekte, die nog steeds ongeneeslijk is en waar van veel patiënten psychische spanningen ondervinden. Dik wijls schaamt de patiënt zich voor de ziekte, ook al door de vaak negatieve reacties uit z'n omgeving. Vaak vindt men de psoriasis vies. Door de spannin gen verergert de ziekte en komt de patiënt in een volstrekt isole ment terecht. De Psoriasis Patiëntenvereniging Den Haag en omstreken, die nu 200 leden heeft, behartigt de be langen van de patiënten in de ruimste zin van het woord. Zij probeert meer geld los te krijgen voor betere behandelingsmetho den, organiseer voorlichtingsa vonden en probeert ook in or ganiseert gevallen hulp te bieden. De nationale puzzelactie ten bate van de 'Stichting "Buitenlandse vakanties voor gehandicapten"is een doorslaand succes gewor den. Bijna vier miljoen, om precies te zijn 3.828.317,62 is het eindresultaat van de actie 1977/78, hetgeen in houdt, dat ruim 2500 gehan dicapten een niet verwachte zonnige vakantie in het buitenland gaan doorbren gen. "Deze uitkomst is verbluffend. Daar had ik nooit op durven rekenen. Ik ben bijzonder blij voor veel minder valide medemensen, dat voor hen door de inspanning en de fi nanciële steun van de lezers een droom werkelijkheid wordt en de zon letterlijk en figuurlijk gaat schijnen. Ik ben een ieder daar heel erg dankbaar voor". Dat waren de woorden van prof. Mun tendam, de voorzitter van de Stichting "Buitenlandse va kanties voor gehandicap ten" toen hij het succes ver nam, nadat de laatste inzen ding was geteld. De vertegenwoordigers van de béneficiaires van deze puz zelactie spraken eveneens hun waardering uit voor het initiatief van de Stichting Samenwerkende Dagbladen (waarbij ook deze krant is aangesloten), want Het Ko ningin Wilhelmina Fonds, De Nierstichting Nederland, het Nederlands Astmafonds, de Diabetes Vereniging Ne derland, het Prinses Beatrix Fonds en Het Nationaal Rheumafonds kunnen nu ex tra patiënten erop uit sturen, hetgeen geschiedt op advies van medici. Met de opbrengst van puzzel 26, zijnde 298.463,98 werd het totaal bereikt van 3.828.317,62, hetgeen bete kent, dat met de opbrengsten van de vorige acties na vijf jaar puzzelen een bedrag van 21.236.290,37 bij elkaar is gebracht. Inmiddels worden voorbereidingen getroffen voor een nieuwe puzzelactie 1978/79, waarin het gehan dicapte kind centraal staat. Prof.dr.PMuntendam .voorzitter van de stichting "Buitenlandse vakanties voor gehandicapten heeft zo juist de "ton" getrokkenHij toont de inzending van mevrouw H Aarsen uit Haarlem aan nutans mr.A Reyntjes. V.l.n.r.dr j SiebehnkNed Astma Fundsi,J Mann (Nierstichting Nederland,V' G Jolink Het Nationaal Reumafonds), prof. Muntendam,notaris Reyntjes, dr.H. F. Dankmeyer Diabetes Ver. Nederlanden dr. W. Vastbinder (Ned. Ast. Fonds).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11