Frankrijk heeft weer regering GAAT SOEHARTO ZICH TERUGTREKKEN? VAN DER WIEL Ministerraad in Rhodesië nu bijna rond "Rode Brigades" willen samenwerking met RAF Moord uit verveling Weinig wijzigingen DONDERDAG 6 APRIL 1978 BUITENLAND PAGINA 9 ROME (DPA) - De Rode Brigades, die Aldo Mpro hebben ontvoerd, willen met de Westduitse RAF gaan samenwerken. Dit valt op te maken uit een bro chure die was bijgesloten in de dinsdag gevonden brief van de nu sinds 2G dagen gevangen ge houden christen-democraat en ook was toegevoegd aan com muniqué nr. 4 van de ontvoer ders. In de brochure over de strategie van de Rode Brigades wordt ge steld dat "de RAF in West-Duits- land, de Napap in Frankrijk en de voor autonomie strijdende so cialistische bewegingen voor de strijd van de Rode Brigades es sentiële aanknopingspunten vormen, omdat ze op hetzelfde gebied strijden en ieder op haar eigen nationaal gebied dezelfde vijanden bestrijdt. Het is nood- SALISBURY (UPI) - Na twee we ken gekibbel zijn de vier leden van de uitvoerende raad in Rho- desië tot een besluit gekomen over de samenstelling van een ministerraad. Volgens de "interne" regeling die premier Ian Smith met drie ge matigde zwarte leiders sloot, zal de ministerraad bestaan uit 18 le- zakelijk ten aanzien van hen een maximum aan reële samen werking, wederzijdse ondersteu ning en solidariteit te ontwikke len". De Italiaanse communisten heb ben van de leiding van de Com munistische Partij in Moskou een boodschap ontvangen waarin de Rode Brigades reactionairen worden genoemd, die strijd wil len voeren tegen alle Italiaanse democratische krachten. In de eerste plaats tegen de communis ten. De leiders van de Italiaanse chris ten-democratische partij zijn gis teren bijeen geweest om de brief te bespreken, die zij gisteren hebben ontvangen van de ont voerde ex-premier Aldo Moro. Niets wijst er echter op dat de houding van de partijleiders is veranderd en dat zij zouden in gaan op de eis van de "Rode Bri gades" om leden van deze bende vrij te laten. den. Aan het hoofd van elk van de negen ministeries zal een zwarte en een blanke staan. Het pro bleem was de verdeling van de sleutelministeries zoals defensie, buitenlandse zaken, justitie en recht en orde onder de drie zwarte organisaties die partij zijn in de "interne" regeling. PARIJS (DPA) - Een groep kinderen in de leeftijd van 9 tot 13 jaar heeft in het Franse Auxerre een 52-jarige clo chard doodgestenigd. Vol- gensjie kinderen speelden zij uit verveling "moordje". De clochard, Victor Saumur, sliep op het moment van de aanslag zoals gewoonlijk in een oven waarin vroeger kalksteen werd gebrand. De man stond in het stadje be kend als een rustige en vriendelij ke persoonlijkheid Onder het toeziend oog van drie meisjes begonnen de vier jongens uit de groep de man eerst te bekogelen met kiezel stenen. Elkaar steeds meer ophitsend werden ook de stenen steeds groter. Uiteindelijk trof een brokstuk van een kilo het hoofd van Saumur, dat hier tegen niet bestand was en uit een spatte. Gelukkig was de arme clochard op slag dood. De kinderen namen hierop de benen maar kwamen na enige tijd toch terug om te zien of "hij wel dood was". De jónge moordenaars brach ten de politie op hun spoor doordat zij zich tegenover schoolkameraden beroem den op hun daad. De minister van Buitenlandse Za ken, Louis de Guiringaud, be houdt zijn portefeuille. Dat is ook het geval met Christian Bonnet van Binnenlandse Zaken, Yvon Bourges van Defensie en Alain Peyrefxtte van Justitie. Er zijn twee vrouwelijke ministers die ook deel uitmaakten van de vorige regering. Het zijn Simone Veil, die gezondheidszorg be houdt en Alice Saunier-Seite, die minister van Universitair On derwijs blijft. Barre, die in augustus 1976 premier werd, werd twee weken geleden opnieuw als minister-president aangewezen na de algemene ver kiezingen waarbij de centrum rechtse coalitie duidelijk de overwinning behaalde op de so- cialistisch-communistische op positie. Tot minister van Economische Za ken is René Monory benoemd die voordien de portefeuille van in dustrie beheerde. Maurice Papon wordt minister van Begrotings zaken. Het aantal ministers is met drie uit gebreid tot 19. Er zijn negen nieuwe minister, onder wie An- dré Giraud, voormalig hoofd van de Franse autoriteit voor atoom energie, die minister van indu strie wordt, Jean-Philippe Lecat, voormalig presidentieel woordvoerder, die minister van Cultuur en Verbindingen wordt, en de voormalige onder-minister van Economische Zaken en Fi nancien, Robert Boulon, die als minister van Arbeid ook verant woordelijk zal zijn voor kwesties van medezeggenschap. Er waren minder wijzigingen dan verwacht was. ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank- (10) SCHOKPROEF In Tokio is gisteren het hoogste bureaugebouw geopend dat in Japan met het oog op aardbevingen kan worden gebouwd. Het is zestig verdiepingen ofwel 240 meter hoog en moet bestand zijn tegen de zwaarste aardschokken die zich in het land zouden kunnen voordoen. Het is tevens het hoogste torengebouw in Azië en staat op de plaats van de oude Soegamo-gevangenis in de stad waar oorlogsmisda digers gevangen werden gehouden. KWIKSINAASAPPEL In Whiston bij Liverpool in Engeland is gisteren een meisje van vijftien jaar in een ziekenhuis opgenomen moeten worden na het eten van een kwik bevattende sinaasappel. Kerry McCartney, wier toestand niet ernstig is, moet twee dagen in het ziekenhuis blijven om proeven te ondergaan. De moeder van het meisje had de zilverkleurige bolletjes in de vrucht opgemerkt. Het land van herkomst van de besmette si naasappel is niet bekend. GESPREK Vice-president Adam Malik van Indonesië heeft een gesprek van een uur gehad met Goentoer Soekarnopoctra, oudste zoon van wijlen president Soekarno. Het gesprek had plaats in Maliks woning. Soekarnopoetra weigerde te zeggen waarover zijn gesprek met Malik was gegaan. Hij zei: "Het is niet gegaan over iets speciaals. Alleen maar over van alles en nog wat. Vraagt u het liever aan Adam Malik zelf Soekarnopoetra heeft enige kritiek op het beleid van de opvolger van zijn vader, president Soeharto, en hij ïserg gezien in bepaalde kringen in Indonesië, jongeren in het bijzonder. ULTIMATUM Volgens het Britse boulevardblad "The Sun" heeft koningin Eliza beth haar zuster prinses Margaret een ultimatum gesteld. Of de prinses geeft haar zeventien jaar jongere vriend Roddy Lle wellyn op - of ze zorgt ervoor nooit meer met hem in het openbaar te worden gezien - of zij trekt zich terug uit het openbare leven met opgave van haar koninklijke plichten. Het hof weigerde commentaar op het bericht te geven. "Geen haar op mijn hoofd dat eraan denkt de koninklijke familie te polsen over haar privégesprekken", zei een woordvoerder. Prinses Margaret heeft de laatste dagen doorgebracht bij haar fa milie op W indsor Castle. In het Britse Lagerhuis is er kritiek geuit omdat zij meer met haar vriend op het Caribische eiland Mus- tique verblijft dan voor haar staatstoelage werkt in Groot-Brit- tannië. In dit verband is het - ingeslikte - woord "parasiet" ge- NIET AANTREKKELIJK De Britse regering heeft besloten door middel van kleine annonces in de dagbladen te voorzien in een vacature die zij op geen andere wijze heeft vermogen te vervullen: het nieuwe vice-president-di- recteurschap van BNOC, de Britse nationale oliecorporatie. De functie is vacant sinds januari, toen Lord Balogh, oud-minister van energie, gepensioneerd werd. De nieuwe aanwervingsmethode is niet eerder in Groot-Brittannië gebruikt. Tot nu toe werden kandidaten voor dergelijke functies rechtstreeks aangezocht. Een leidinggevende functie bij een Brits staatsbedrijf is financieel alleen niet erg aantrekkelijk. Waar het vice-president-directeur- schap van BNOC een jaarsalaris meebrengt van tussen de 24.000 en 30.000 pond sterling vóór aftrek van de zware belastingen, betaald bijvoorbeeld British petroleum die onafhankelijk van de Britse staat werkt, haar tweede man een kleine 80.000 pond ster ling per jaar. Volgens kringen uit de omgeving van de uitvoerende raad, het hoogste orgaan van het interim bewind waarvan Ian Smith en de zwarte leiders Abel Moezorewa, Ndabaningi Sithole en Jeremiah Chirau deel uitmaken, zouden defensie, buitenlandse zaken en landbouw gaan naar Sithole's fractie van de Afrikaanse Natio nale Raad. De Verenigde Afri kaanse Nationale Raad van Moezorewa zou justitie en recht en orde, financiën en weg transport krijgen. Chirau's Ver enigde Volksorganisatie van Zimbabwe zou onderwijs, bin nenlandse zaken en waterwerken krijgen. De drie deelnemende zwarte par tijen moeten nog personen voor de portefeuilles aanwijzen. Elke zwarte minister zal een blanke co-minister hebben. Het interim-bewind zal Rhodesië besturen tot een volledige machtsoverdracht op 31 decem ber a.s. Mijn .JOU7. Kan ik die nu ook via mijn Amro Privérckcning ontvangen? Vanzelfsprekend mevrouw. U kunt opdracht geven 't voor taan automatisch over te schrijven. Nu heb ik via m'n Amro Privé- rckaiing ook Eurocheques. Kan ik daar ook m'n filmpjes mee betalen? Dat spreekt, meneer. Ze zijn voor alle soorten uitgaven. Amro Privérekening (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar BAHAMA'S - De voormalige Amerikaanse president Richard Nixon werd gisteren in Walker's Ca\j op de Bahama's gesignaleerd. Hij bracht daar een bezoek aan een van zijn vrienden, de miljonair Robert Abplanalp Mevrouw Pat Nixon vergezelde hem. TURIJN - Leden van de Rode Brigades lezen in de rechtszaal hun kranten, gezeten in een kooi. De drie beschouwen zichzelf als waarnemers bij het proces dat tegen 49 Brigade-leden in Turijn wordt gevoerd. Zij weigeren aan de procedures deel te nemen. Zij worden beschuldigd van ontvoeringen en andere terroristische daden. m PARIJS (UPI/Reuter) - De Franse premier, Raymond Barre, heeft gisteravond de samen stelling van zijn derde kabinet bekendgemaakt. De meeste sleutelposten zijn niet gewijzigd maar Barre zal niet langer optreden als minister van Economische Zaken en Financiën. Deze func tie zal verdeeld worden in twee nieuwe portefeuilles - Economische Za ken en Begrotingszaken Tuinbouw en Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V. Noordeinde 45 - Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen Kort na de verkiezingen had presi dent Giscard d'Estaing gezegd dat de nieuwe regering zijn beleid zou weerspiegelen van het doen verdwijnen van de felle politieke confrontatie tussen links en rechts. Hij deelde toen mee dat hij het kabinet de taak zou geven van voorbereiding van een "bre dere nationale unie". Hij pleitte voor een meer ontspannen werk verhouding tussen regering en oppositie. Voordat hij Barre opnieuw als premier aanwees hield de presi dent voor de eerste keer een reeks gesprekken met oppositie- en linkse vakbondsleiders om vast te stellen welke prioriteiten zij stelden voor het oplossen van economische en sociale vraagstukken van Frankrijk. Premier Barre zei gisteravond dat "de nieuwe regering moet beantwoorden aan de suggesties die de president deed". De be langrijkste taak omvat verdere inspanningen voor het econo misch herstel. Daarom waren twee ministère voor dat terrein benoemd. Barre voegde er echter aan toe dat dit niet betekende dat hij geen speciale belangstelling meer zou hebben voor het voeren van het economische en finan ciële beleid. "Dat moet men niet misverstaan". JAKARTA (SP) - De wijzigingen die president Soeharto van Indo nesië onlangs heeft doorgevoerd in zijn kabinet wekken de indruk dat hij bezig is om zich los te ma ken van het landsbeleid. Is hij van plan zich na verloop van tijd en met behoud van de rijkdom die zijn vrouwe en kinderen on der zijn bewind hebben vergaard, als president terug te trekken? Het blijft gissen. Maar de benoe ming van generaal Ah Moetopo, een demagoog, tót minister van voorlichting geeft reden tot de veronderstelling dat op het hoogste niveau voorbereidingen worden getroffen voor wisseling van de wacht. Het beleid van de laatste jaren zou worden gehand haafd, alleen de rollen zullen op nieuw worden verdeeld, zo lijkt het. De benoeming van generaal Socrono, tot dan plaatsvervan gend opperbevelhebben van de Indonesische strijdkrachten, tot van sociaal welzijn leek op het ADVERTENTIE eerste gezich een tegemoetko ming aan de studenten die ageren tegen Soeharto's beleid Deze bekwame en vooral integere ge neraal, die een goede naam heeft bij de studenten, is volgens velen door deze benoeming eerder ge degradeerd dan gepromoveerd. Als coördinerend minister van so- eiaal welzijn heeft hij niet te ma ken met vraagstukken als ar moede en werkloosheid, yvaarop de studenten hun kritiek onder meer richten. Hij heeft te maken met zaken als zorg voor gehan dicapten, godsdienst en cultuur, met onder zich aparte ministers voor deze beleidsgebieden. Wel licht heeft Soeharto op deze wijze Soerono gestraft omdat hij vorig jaar samen met een aantal hoge militairen, Soeharto het advies had gegeven om zich maar niet herkiesbaar te stellen. Armoede Voor het enorme probleem van werkloosheid en de daarmee sa menhangende grote armoede onder de massa van de Indonesi sche bevolking is er ook na de re cente kabinetswijziging nog al tijd geen apart departement en geen aparte minister. Alleen al op Java zijn er 9 miljoen werklozen op 90 miljoen inwoners. Terwijl de beroepsbevolking van Java jaarlijks met 900.000 man toe neemt, slaagt de regering er niet in jaarlijks meer dan 200.000 nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. De controle op en de uitvoering van de vijfjarenplannen is opgedra gen aan de nieuwe-vice president Adam Malik die volgens politieke zegslieden in Djakarta van huis uit weinig inzicht in economie en economische planning heeft. Buiging Het opstellen van ontwikkelings plannen en de uitvoering daarvan zonder noemenswaardig in spraak van het Indonesische volk blijft in handen van prof. Widjojo Hitisastro in zijn tweeledige functie van voorzitter van het Na tionale Planbureau Bappehas en coördinerend minister van eco nomie, financiën en industrie. In Indonesië ziet men daarin een hoofse buiging naar de rijke lan den die verenigd in de IGGI (In- tergouvcrmentele Groep voor Indonesië), Djakarta jaarlijks van vele miljarden guldens aan le ningen voorzien. Het karakteristieke van deze lenin gen is echter dat zij door het In donesische volk tot in volgende generaties terugbetaald moeten worden, zonder dat ditzelfde volk goed wordt geïnformeerd over de besteding daarvan, laat staan daarover enige zeggenschap heeft. In Hitisatro zien de IGGI- landen een man die - opgeleid aan de universiteit van Californie - de voor rijke, geïndustriali seerde landen geldende uit gangspunten van economisch beleid kritiekloos uitvoert in een land, dat in de eerste plaats schreeuwt om een sociaal beleid dat de massa uit haar onderlig gende positie moet halen. Met andere woorden: met hulp aan Indonesië, dat boven alles voor rang geeft aan groei van het bruto nationaal produkt, zullen buitenlands kapitaal en de mul tinationale vri) spel hebben bij de exploitatie van de Indonesische bodemrijkdommen. De conclusie dat Soeharto zich langzamerhand voorbereidt op een rustiger leven wordt getrok ken uit het feit dat hij de kabinet swisseling zijn laatste militaire nevenfunctie heeft overgedra gen; bevelhebber van de veilig heidsdienst Kopkamtib aan ad miraal Soedomo, tot dan stafchef van de dienst. Soedomo kreeg te vens het plaatsvervangend op perbevel van de strijdkrachten in plaats van dc naar het ministerie van sociaal welzijn overge plaatste Socromo. Toen hij zijn nieuwe kabinet pre senteerde legde president Soeharto grote nadruk op het po litieke systeem van Indonesië, waarin volgens de grondwet slechts de president politiek ver antwoordelijk is aan de volks vertegenwoordiging. De minis ters zijn daardoor alleen maar as sistenten van de president die hem bijstaan in de uitvoering van het beleid Maar ze kunnen niet door het parlement naar huis ge stuurd worden, zoals in een par lementaire democratie ge bruikelijk is. Hans de Groot, mode - inkoper, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. :071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN EN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9