Yan Agt zal tijdens EG-top vakbondswensen eiten Weinig zicht op gebruik van regeringsvliegtuig Uitlekken rapport zaait onrust in politiekorps uit Melkzuur waterkranen Pakket van voorstellen de moeite waard MOLUKKERS PRATEN IN HET GEHEIM MET KAMER Uit in de Randstad Fout in fabriek DONDERDAG 6 APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Nederlandse minis ters zullen dit jaar naar verwachting ongeveer 240 uren in de lucht zijn met de regerings-Fellowship. De tweemo to rige Fokker PH-PBX, met het wa pen van het koninklijk huis op de staart, zal wellicht twee keer zo vaak koningin Juliana, prins Bernhard of hun gezinsleden vervoeren. Vooral de prins vliegt heel wat af, vaak zelf met de hand aan de stuurknuppel. Waarom is meestal onduidelijk. Zoals het trouwens ook de vraag blijft waarom een minister-president met de PBX naar zijn vakantieadres moet worden gevlogen (Den Uyl naar Noorwegen) of een kabinetsformateur naar het ver jaardagsfeestje van zijn vrouw (Van Agt naar Zwitserland). Nieuwsgierige kamerleden komen er niet goed achter. Hoeveel vlieguren het koninklijk huis maakt is volledig in wolken gehuld. De begroting van het ministerie van ver keer werpt er geen licht op. Op de vraag hoe het gebruik van de PBX door het gezin van de koningin is geregeld, kan het ministerie niet méér antwoorden, dan 'dat dit niet formeel is vastgelegd'. De heer R. Mulders van de afdeling vliegzaken van de Rijksluchtvaart dienst blijkt de vliegreizen van minis ters en koninklijke hoogheden 'tot volle tevredenheid' te coördineren. Er zijn nooit moeilijkheden over, zo weet het ministerie, want de heer Mulders houdt zich aan een aantal 'spelregels'. Hoe die luiden blijft duister. Niet geheim is dat het departement van een minister per vlieguur via 'verkeer' 2.700 betaalt. Dat is voor de zoge naamde variabele kosten aan brand stof, landingsrechten, eten en drinken aan boord en de vergoeding voor de van Martinair gehuurde vaste beman ning. Afgezien van dit voor iy ge raamde totaalbedrag van zes ton, is in de bijlagen van de begroting van ver keer ook een post 'onderhoud van een vliegtuig ten behoeve van de regering en van de leden van het koninklijk huis' te vinden. Voor dit jaar worden die kosten geraamd op 3,2 miljoen. Voor 1977 was een bedrag van 3 mil joen toegestaan. Het 'vermoedelijke beloop* over 1976 bedroeg 2,3 miljoen. Niet openbaar In die bedragen van circa 3 miljoen zit ten d us de vaste kosten, die het er op na houden van een vliegtuig met zich meebrengt. De variabele kosten voor het koninklijk huis zijn niet apart ver meld. Welke minister en wie van het koninklijk huis het meest van de PBX gebruik maken, wordt door het ministerie niet tot de 'openbare gegevens' gerekend. Wie voor zich zelf eens wil uitpluizen hoe die in totaal 3,6 miljoen worden besteed komt dus niet ver. Dat aan de koningin - het staatshoofd - en aan de bewindslieden een vliegtuig ter be schikking staat, wordt algemeen als vanzelfsprekend beschouwd. (Minis ters kunnen trouwens ook indien no dig gebruik maken van vliegtuigen van de Rijksluchtvaartschool). Enig feite lijk inzicht in hun vliegerij ontbreekt echter sinds jaar en dag. De koningin schijnt vrij zuinig met het dure transportmiddel om te springen. Maar er zijn ook ministers (geweest) die van hot naar her vlogen, vaak zelfs tot verbazing van hun eigen ambtena- nog al eens betwijfeld. De Kamerleden weten er echter ook meestal niet het fijne van en laten het daarom maar over aan 't kabinet. Ex-ministers die terug keren in de Kamer, zoals die uit het kabinet-Den Uyl, zouden er meer over moeten kunnen vertellen, maar zij doen er maar liefst wat vaag over. Het blijft volkomen de vraag of en hoe de trips van de prins, die hij sinds de Lockheed-affaire tevoren moet mel den, aan het landsbelang worden af gemeten. Natuurfonds Zo heeft het gereis van de prins naar verre streken voor het door hem opge richte Wereldnatuurfonds tot nu toe kennelijk geen verzet gewekt. In no vember '77 vloog hij voor dit doel met de PBX naar het Verre Oosten. 'Het feit dat de prins een particuliere reis met dit vliegtuig maakte, was via af spraken geregeld', was alles dat de Rijksvoorlichtingsdienst daar toen over kwijt wilde. In januari van dit jaar zoemde de prins met de PBX naar Zuid-Amerika. Een reis van achttien dagen, waarover de RVD bijna niet tot spreken was te be wegen. De prins zou een kijkje nemen op de wonderschone Galapagos eilan den, waar allerlei diersoorten met uit sterven worden bedreigd, en een stukje meevaren met een schip dat oceanografisch onderzoek bij de Zuidpool ging verrichten. Dat was on geveer alles. Het is 'n privéreis van de prins en in dat soort zaken geven wij nooit zoveel bijzonderheden', heette het toen. Zelfs een nauwkeurig vlucht- schema kon of wilde men niet geven. DEN HAAG (SP) - Het kabinet-Van Agt stelt zich ronduit achter de verlangens van de vakbeweging om tot een gecoördineerde bestrijding van de werkloosheid in ons land te komen en tot een eensgezinde internationale aan pak van de EG-landen. Minister-president Van Agt verklaarde dit gisteravond na afloop van het eerste gesprek tussen het kabinet en verte genwoordigers van de Federatie. Nederlandse Vakbewe ging en het Christelijk Nationaal Vakverbond. Voor deze eerste confrontatie was een uur gereserveerd. De sfeer waarin het overleg verliep was echter zo positief, dat men aan zienlijk langer met elkaar sprak en uiteindelijk na tweeëneenhalf uur uit elkaar ging. Onder voorzitterschap van premier Van Agt werd door de ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken, Financiën en de staats secretaris van Buitenlandse Za ken gesproken over de vakbewe- gingseis om te komen tot een ge coördineerd Europees werkgele genheidsbeleid. Ministerpresident Van Agt be loofde de vakbeweging bij de topconferentie in Kopenhagen, die vrijdag en zaterdag wordt ge houden over de sociaal-economi sche problemen in de EG, de vakbondsverlangens uit Neder land ongewijzigd over te bren gen, "en dat is geen geringe uit spraak van mij", aldus Van Agt. DEN HAAG (SP) - Enkele groepe ringen uit de Zuidmolukse sa menleving zijn zo bang voor maatregelen van anderen dat zij morgen in het geheim met leden van de Tweede Kamer willen pra ten. De eerste hoorzitting over de Mo lukse kwestie is maandag in de volle openbaarheid in het Tweede-Kamergebouw gehou den. Morgen zal een volgende hoorzitting strikt besloten zijn. De namen van de te horen groepe ringen worden niet bekend ge maakt. Evenmin is het tijdstip waarop zij door de Kamerleden worden gehoord openbaar. De hoorzitting van morgen wordt evenals die van maandag bijge woond door een vertegenwoor diger van de Indonesische am bassade. Turks meisje ontvoerd ROTTERDAM (SP) - Een negen tienjarig Turks meisje is gister morgen in haar woonplaats Rot terdam ontvoerd. De politie had gisteravond laat nog geen spoor van haar gevonden. Terwijl het meisje samen met haar zestienjarig zusje op de bus stond te wachten, kwam een witte auto langsrijden. In de auto zaten drie jonge Turken. Onder bedreiging van een vuurwapen werd het meisje ge dwongen in de auto te stappen. Haar jongere zusje kon vluchten. Vermoedelijk moet de achtergrond van het misdrijf gezocht worden in de Turkse zeden en gewoontes. De ontvoerder zou dc hand van het meisje begeren, terwijl zij zelf en haar familie daar geen heil in zagen. Hij noemde het pakket van voor stellen van de vakbonden "de moeite van het bepleiten ten volle waard". In heel Europa worden dezer dagen protestbijeenkonjsten gehouden tegen de steeds omvangrijker wordende massa-ontslagen, waarbij het Europese verbond van vakverenigingen (met 38 miljoen leden) als overkoepelend orgaan optreedt. FNV-voorzitter Wim Kok zei na het gesprek met premier Van Agt dat zijn grootste vrees was dat Europa zou blijven steken in het stadium om zonder voldoende in ternationaal gerichte instrumen ten te proberen de volledige werkgelegenheid veilig te stellen. "Dit is geen rimpel in de vijver van de economische ontwikkeling - er is een diepe breuik. We hebben te maken met een drastische overcapaciteit-een probleem dat met traditionele middelen niet is op te lossen", aldus Kok, daarin bijgevallen door Van Agt. Kok noemde een "ingrijpende her verdeling van de arbeid" wel een methode om uit de problemen te komen. Minister-president Van Agt zegde toe "al het mogelijke te doen" om de Europese conferentie in Ko penhagen te brengen tot "zo concreet mogelijke beslissin gen". "En daar is uitzicht op - we zullen doen wat we kunnen", zo stelde hij, "want Kopenhagen moet nu een behoorlijk resultaat te zien geven - de zaak zelf (7 miljoen werklozen in Europa) is er te ernstig voor". Het CNV bepleitte in het gesprek met de kabinetsvertegenwoordi gers te komen tot het instellen van bedrijfstakraden op Euro pees niveau, meer financiële armslag via de Europese fondsen, en een gemeenschappelijk EG- beleid met betrekking tot de gastarbeiders - ook de illegalen. Vertegenwoordigers van de regering en de vakbonden bijeen in het ministerie van algemene zaken naa aanleiding van een aantal vakbondverlangens die premier Van Agt ter sprake zal brengen op de binnenkort t houden EG-topconferentie. V.l.n.r. minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), premier Van Agt-.CNV-voor zitter Lanser. minister Van Aardenne (economische zakenen FNV-voorzitter Wim Kok. Vermeende wantoestanden in Groningen GRONINGEN (ANP) - Bin nen het Groninger poli tiekorps is grote onrust ontstaan na het uitlekken van een intern rapport over vermeende wantoe standen binnen dat korps. Het rapport, opgesteld door een werkgroep sociale vaardigheden, bevat een groot aantal kri tiekpunten geuit door poli tiemensen van de surveillance dienst. De kritiek werd geuit naar aanleiding van een vraag van de ADVERTENTIE VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service Tapijten b.v. Oss-Rosmalen komt 2 dagen naar Leiden om u van deze grandioze gelegenheid te laten profiteren. Service Tapijten b.v wist zich te verzekeren van een gran dioze hoeveelheid wollen en nylon tapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen vol ledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het VOLLEDIG VER NIEUWDE ASSORTIMENT van Service Tapijten b.v. Nylon tapijt 400 cm. breed 2 kleuren 24,50 per str. meter. 100% zuiver wollen berber 400 cm. breed 89,- per str. meter. 100% zuiver wol hoogpolig tapijt.in de kleur groen, bruin 159,- per str. meter. Gemeleerd 100% wollenmo- quette 400 cm. breed met jutten rug in beige, groen en bruin 199,- per str. meter. Nylon vilttegels 40x40 cm. zelfklevend 89 cent in dozen van 50 stuks. Tapijttegels los te leggen 50x50 cm. 4,95. Vinyl op vilt 200 cm. breed 9,90 per str. meter. Nylonvilt 200 cm. breed 9,50 per str. meter. Keukenvinyl tegelmotief los te leggen 200 cm. breed 12,95 per str. meter. Berber tapijt al vanaf 75,- per meter. Verder huiskamertapijten v a. 34,90,39,90,49,90 enz. Te veel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Deze sublieme verkoop fabriekspartij vindt plaats op: vrijdag 7 april van 14.00-18.00 uur en zaterdag 8 april van 10.00- 17.00 uur in de RONNIEHAL, ge legen naast de Groenoordhal te LEIDEN. Reserveringen en levering op latere termijn mogelijk, betaling geschiedt na aflevering, voor leggen kunnen wij zorgen. Kom vrijdag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Kruisstraat, gem. Rosmalen. Tel. 04192-4098 Hoofdshowroom 1800 m2. Kantoor: Oss Thorbeckestraat 89 Tel. 04120-22006. werkgroep over de interne en ex terne werkomstandigheden. Eind februari lekte het rapport uit naar het Nieuwsblad van het Noorden, die daar toen ruime aandacht sschonk. Gisteren werd het rapport dat in feite nog niet naar buiten had gemogen toch maar vrijgegeven. Er wordt in ge sproken over geestelijke terreur van de korpsleiding, er zou van die zijde geen opbouwende kri tiek mogelijk zijn. De korpsleiding intimideert, er is vriendjespolitiek onder de of ficieren, de staffunctionarissen matigen zich privileges aan die door de rest van het politieper soneel als onterecht worden er- Gisteravond vormde het vroegtijdig vrijkomen van dit rapport onderwerp van discussie tijdens de Groninger raadscom missie voor algemene en be stuurlijke zaken. Burgemeester H.G. Buiter uitte felle kritiek tegen het uitlekken van het rapport." Dit rapport had in dit stadium nog niet naar bui ten gebracht mogen worden. Het had als basis moeten dienen voor richtlijnen om de problemen binnen het Groninger poli tiekorps op te lossen. Door de vroegtijdige publicatie en de on frisse anonieme persoonlijke aanvallen waartegen de korps leiding zich feitelijk nauwelijks kan verdedigen, is het noodzake lijk geworden het evaluatiepro ces te versnellen". De heer Buiter achtte geen enkel excuus aanwezig voor de poli tiefunctionarissen die het nodig vonden om dit rapport in dit sta dium naar buiten te brengen. Hij noemde de mededelingen van de betrokken politicfunctionarissen bovendien zeer dubieus. Buiter ontkent de grieven van het politiepersoneel niet maar acht het normaal voor een groot be drijf als de politie dat er onvrede bestaat. "In het rapport zijn bo vendien alleen de negatieve za ken genoemd en dat geeft een verkeerd beeld". Het was de be doeling om aan de hand van deze gegevens een organisatie-ad viesbureau aan het werk te zetten om de problemen binnen het Groninger korps zoveel mogelijk op te lossen. Doordat het rapport is uitgelekt, ontstond verwarring binnen het korps. Een voorstel van de korpsleiding om de beschikbare gegevens in deelrapporten op te nemen werd aanvankelijk uitge legd als zou de korpsleiding het rapport onder tafel willen wer ken. Burgemeester Buiter ont kende dat ten stelligste. AMSTERDAM Concertgebouw: 7 en 8 april, 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 8 april, 15.00 uur, Ned Kamerorkest o.l.v. Hans Vonk; 9 april, 20.00 uur, Amsterdamse Tram Harmonie o.l.v. Wijb Schoon, m.m.v. het Volendams Operakoor; 11 april, 20.15 uur, jubileumconcert t.g.v. 90 jarig bestaan van het Con certgebouw en -orkest; 12 april, 20.15 uur, Chr. Oratorium ver. Groot Noord en het Amsterdams Promenadeorkest o.l.v. Willem Wiehahn; 13 april, 21.00 uur, optreden van Shiley Bassey (Grote zaal).8 april. 20.15 uur, Ensemble M o.l.v. David Porcelijn; 9 april 11.00 uur, Ruud van der Meer. bas-bariton en het Amsterdams Nonet; 10 april, 20.15 uur. Paul Crossley, piano: 12 april, 20.15 uur. Jean-Michel Varachem fluiten Martine Schnittenheim, piano; 13 april, 20.15 uur, Joan Berhemer, viool en Jan Gruithuyzen, piano (Kleine zaal). Stadsschouwberg: 7 en 8 april, 20 15 uur, Pu bliekstheater met "Vuile handen" van Sartre; 9 april, 14.00 en 10 en 12 april. 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Hans en Grietje" van Hum- perdinck; 11 april, 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Tosca" van Puccine; 13 april, 20.15 uur, Nationaal Ballet. Carré: 7 t/m 13 (beh. 10 april), 20.15 uur André van Duin en Frans van Dusschoten "Lach om het leven". Nieuwe de la Mar: 10 t/m 13 april, 20.15 uur, "Fons Jansen 5"; 7 t/m 9 april, 20.15 uur, cabaret Ivo de Wijs met "Formule 2". Jaap Edenhal: 11 april, 20.00 uur, optreden van The Commodores. Tingel Tangel: 7 t/m 13 (beh. 10) april, 20.30 uur, vrouwencabaret Natasha Emanuels "Een traan voor elke roos". Werktheater: 7 april 20.30 en 23.00 uur. het Werktheater met "Je moet ermee leren leven". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 8 april, 20 15 uur, Haagse Comedie met "Julius Caesar" van Shakespeare: 9 april. 20.15 uur. Haagse Co medie met "De waaier", blijspel van Goldoni: 10 t/m 12 april. 20.15 uur Ellen Vogel en Paul Steenbergen in "Lieve leugenaar" van Jerome Kitty; 13 april. 20.15 uur, Haagse Comedie met "Een maand op het land" van Toergenjev. HOT-Theater: 7 en 8 april, 20.30 uur. Nieuwe Komdie met "Dat ziet er gezond uit"; 9 april, 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Pic colo en de narrenklas"; 10 en 11 april, 20.30 uur, toneelgroep Baal met "Dc hypochonders"; 12 april, 20.30 uur, toneelraad Rot terdam. Kiss "De borsten van Tiresias"; 13 april, 20.30 uur. to neelraad Rotterdam, Fact Sentimenten". Congresgebouw: 7 april, 20.15 uur, Guus Hermus en Jeroen Krabbé in "Moordspel", thriller van Anthony Schaffer; 7 april 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Jaques Mercier; 8 april, 20.30 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink; 10 en 11 april, 20.15 uur, Amsterdams Volkstoneel met "Als je lacht....dan ben je rijk"; 13 april, 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Roger Nor rington. Circustheater: 7 april. 20.00 uur, Hofstad Operette met "Polen blut", van Oscar Nedbal. Diligentia: 7,8, 11 t/m 13 april, 20.15 uur, cabaret Gerard Cox Niemand weet, niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet"; 9 april, 11.30 uur, Ned. Kamerorkest; 9 april, 14.30 uur, Arnaldo Cohen, piano. Appeltheater: 7 en 8 april, 19.45 uur, toneelgroep De Appel ..Even ementenmarkt"; "Evenmentenmarkt"; 12 en 13 april, 19.30 uur, toneelgroep De Appel met "Oresteia". Theater in de Steeg: 7 en 8 april, 20.30 uur. Nationaal Hekelcabaret „Collaboratie en Verzet"; 9 april, 14.30 uur. Haags Sprookjes Toneel met "Spotje en de verdwenen goudstukken"; 9 april, 20.30 uur. TIS Cabaret; 10 april, 20.30 uur, Clara Peijpe, viool, Hans Woudenberg, cello en Loes Geuzebroek piano; Theater Pepijn: 7 en 8 april, 20.30 uur, "Moeder geef me nog eens raad"; 9 april, 15.00 uur, jazzconcert; 12 april, 20.30 uur, Mark Kingsford brengt een selectie in de engelse taal uit programma's van Fons Jansen. LEIDEN Leidse Schouwburg: 7 april, 20.15 uur. Ellen Vogel en Paul Steen bergen in "Lieve leugenaar"; 8 april, 20.15 uur, het Ro-theater met "1001 nacht"; 10 april, 20.15 uur, toneelgroep Centrum met "Een bekentenis"; 11 april, 20.15 uur, toneelgroep Kiss met "De borsten van Tiresias", surealistisch toneelspel van Guilaume Apollinaire; 13 april, 20.15 uur, toneelgroep Splien met "Stad in LA K-theater: 7 april, 20.15 uur. toneelgroep Carousel met "Drie bij vier": 8 april. 20.15 uur. "Weemoed met een hoofdletter", voor dracht door Grafuitdichters; 9 april. 15.00 uur, kindertheater LAK met "Jonge jonge wat een meid"; 11 april, 20.15 uur, Lu- miere Son met "Icing". Microtheater, Vestestraat 40: 7 en 8 april, 20.30 uur- toneelgroep Imperium met "Deze vrouw mag niet branden", van Christopher Fry. ADVERTENTIE SCHIEDAM (SP) - Gifgroen melk zuur is gistermiddag terecht ge komen in de Schiedamse water leiding. De fikse hoeveelheid stinkende vloeistof kwam in een aantal huizen uit de waterkranen. Voornamelijk in de oude bran- dersbuurt, in de binnenstad. En dat allemaal door een technische fout bij de fabriek van Chemie Combinatie Amsterdam. Twee keerkleppen weigerden om half vijf bij de CCA. Melkzuur met een concentratie van zes pro cent, dat in de fabriek wordt ge maakt, was zo in de waterleiding gestroomd. De buurtbewoonster die dat het eerst merkte bij het drinken van een glaasje water was de 59-jarige mcyr. C.A. Broering: "Een af schuwelijke smaak en een ver schrikkelijke lucht Ik kreeg een hele zwarte tong. Eerst dacht ik nog dat mijn kleinzoon iets in mijn kopje had gedaan". Na de alarmering hebben ambtena ren van de gemeentelijke techni sche bedrijven de vieze vloeistof uit de kranen in de omgeving ge tapt. Daar is men ruim een uur mee bezig geweest. Bij de CCA zegt bedrijfsleider J.D.F. Companus: "Het was niet ernstig. Melkzuur is het meest onschadelijke zuur. Het zit ook in bepaalde voedingsmiddelen. De vloeistof is volkomen onschade lijk; ook als je er een kopje van op hebt. Natuurlijk proefje het wel. Dat is reeds het geval met een concentratie van slechts een- tiende procent. Natuurlijk had het niet mogen gebeuren. Wij zullen voor de korte tijd die ons in Schiedam nog rest dubbele veiligheden gaan inbouwen, hoewel het niet meer gebeurt". De fabriek in de Schiedamse binnenstad verhuist over enkele maanden naar Gorinchem. Fred Borgman CDA-Kamerlid DEN HAAG (ANP) - Aan het begin van de gisteren gehouden verga dering van de Tweede Kamer is als nieuw lid geinstalleerd Fred Borgman uit Aalsmeer. Hij volgt in de CDA-fractie mevrouw Hannievan Leeuwen op, dieper 1 april jongstleden een functie bij de Ügem in Rotterdam aan vaardde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7