Rijnsburgs muziekkorps steekt zich alvast in het nieuw Na joden en negers nu Grieken ook kwaad op president Carter Ik wil ogen openen voor waardevolle polderland IPÜBLÏËK DWS KOMT NOG VEEL GELD TE KORT "GRAP" MET SPRINGMAT NIET ERG GEWAARDEERD PAGINA 4 DONDERDAG 6 APRIL 1978 Hoe grijpt de aanleg van een nieuwe spoorbaan in de natuur in? Op die vraag probeert de Sassenheimse beroeps-cineast Günter Korfmann antwoord te ge ven in een door hem vervaardigde 16 mm ge luidsfilm, waar doorheen als een rode draad de bouw van de omstreden Schiphollijn is verweven. Voor Korfmann een lokatie dicht bij huis, omdat ook op Sassenheims grondgebied nu volop aan de lijn wordt gewerkt. De bouwplaats waar hij filmde ligt vlakbij de ruim 300 jaar oude Warmondse eenden kooi, een ongerept gebied dat het moet hebben van stilte, maar waar die rust nu ver is te zoeken. Korfmann filmde echter niet in de eendenkooi, al is de bij die kooi op een bord voorkomende medede ling "Gerucht maken verbo den" wel de titel van zijn film. Bedreigd "Het zou wat goedkoop zijn om een nadrukkelijke link te leg gen tussen de aanleg van de Schiphollijn en de aanwezig heid van die eendenkooi", zegt hij, "want het gaat om meer. Die kooi maakt maar een fractie uit van wat wordt bedreigd. Daarom heb ik de film wat algemener gemaakt en mijn ogen de kost gegeven in het omringende pol derlandschap. Misschien wat minder opvallend, maar er groeit en leeft wel van alles en nog wat. Is als natuurgebied ook waardevol. Jammer al leen dat de meeste mensen dat niet zien. Met deze film wil ik hen de ogen openen, zonder 'alleen de be schuldigende vinger op de Schiphollijn te willen richten. Elders in Nederland wordt minstens even erg in de na tuur ingegrepen. Het is alleen uit praktische overwegingen dat ik de aanleg van deze spoorlijn op de korrel heb ge nomen". Günter Korfmann is Duitser van geboorte. Kwam tien jaar geleden naar Nederland. Woonde eerst in Oegstgeest en Leiderdorp en heeft sinds drie jaar ln Sassenheim een woning. "En overal waar ik woon zie ik om mij heen het zelfde gebeuren", zegt hij. "Brokken fraaie natuur wor den opgeofferd aan woning bouw en wat al niet meer. Ik snap zoiets niet. Nederland is al zo ontzettend klein en dan gaan ze het mooie wat resteert toch nog naar de knoppen helpen. In mijn film wil ik la ten zien hoe onzinnig dat is en wat er zoal verloren gaat". Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Günter Korfmann: "Nederland is al zo ontzettend klein...". Drukte Het is een film zonder gespro- ken tekst. Korfmann vindt dat filmbeelden voor zich dienen te spreken. Zeker in dit geval. Op het celluloid staan contrasterende impres sies. Enerzijds wordt de da gelijkse drukte in een Neder landse stad weergegeven (hij maakte in Leiden opnamen voor het station en op de Breestraat) en anderzijds het alledaagse gebeuren in de polder. Door het water plassende wa- terhoenen, in gestrekte pas door het weiland banjerende reigers op zoek naar lekkere hapjes, verschrikte hazen en zowaar een kreeft die het wa ter in glipt, alleen deze laatste heeft Korfmann niet in Sas senheim aangetroffen maar er "voor het sfeertje" toch tus sen gestopt. In diezelfde pol der vol dieren ziet men als contrast de komst van bouwmachines die lawaaierig het bed spreiden voor een an dere lawaaimaker de trein. De film, die ongeveer een kwar tier duurt en waarvoor de jonge Engelse componist Ri chard Marsden de muziek schreef, is het eerste wat gro tere project van Günter Korfmann. "In de filmwereld ben ik nog een kleine jon gen", zegt hij. "Mijn naam doet nog niemand wat. Maar misschien wordt dit de door braak. Overigens, ik zie hier in Sas senheim niet op roem te wachten. Ik doe gewoon wat ik wil. En dat is in elk geval nog wat films maken waarin de natuur een woordje meespreekt. Zo wil ik nog wat gaan doen in de duinen van Noordwijk. Het idee staat al op papier". Contacten Cineast Günter Korfmann, die al wel als fotograaf enige in ternationale bekendheid heeft verworven, doet alle moeite zijn Schiphollijn-film aan de man te brengen. Zo heeft hij inmiddels contact gelegd met de t.v. en heeft hij ook de bioscoopwereld pro beren te interesseren. Aan biedingen zijn er nog niet binnen. Muziekverenigingen hebben de naam er nogal eens slordig bij te lopen. Broeken te kort, schouders te ruim, petten tot over de werkbrauwen, glim mende zitvlakken. Het is maar een greep. Maar het kan vaak ook niet anders. Niet al leen wisselt in mening vereni ging, de bezetting nogal eens waardoor de vaak bejaarde voorraad maatkostuums on voldoende tijd krijgt om in het spelen op de scala aan li chaamsmaten, maar er is ook vaak te weinig in kas om wat nieuws aan te schaffen. Zoals dat het geval bij DWS (Door Wilskracht Sterk), de drumband en majoret- tengroep uit Rijiisburg. Met 27.000 gulden, zo werd des tijds berekend, zou men uit de brand zijn. Twee jaar geleden is men in het dorp acties op touw gaan zetten om dat be drag bij elkaar te krijgen. Het totale bedrag is er nog bij lange na niet, de nieuwe kos tuums inmiddels wel. Er ont breekt nog 13.000 gulden. Het DWS-bestuur rekent er een klein beetje op dat de gemeen teraad in de komende verga dering besluit tot een rente loos voorschot. Niet iedereen heeft de afgelopen weekeinde gelanceerde 1-april grappen weten te waarderen. Neem bijvoorbeeld Noordwijker Van Rijn, eigenaar van het ontspanningscentrum Rolleygolf in de badplaats. Waarschijnlijk bij wijze van grap gingen onbekenden er met de springmat van zijn trampoline vandoor. 1 april is achter de rug, maar de mat is nog niet terug. Een oproep van hem via deze rubriek brengt de "grapjassen" mis schien wel tot inkeer, verwacht Van Rijn. De maten van de mat: breed 1,80 meter, lang 3,60 meter. Er zijn tachtig nieuwe kostuums gekocht. Een witte broek, rood jasje en zwarte baret voor de mannelijk drum bandleden en ook zo'n combinatie maar dan met èen cape in plaats van een jasje voor de dames. De majoretten kregen een rood-wit jurkje met witte laarzen en een zwarte hoed De 23 jaar oude kostuums krijgen een andere bestem ming. Een deel zal waar schijnlijk worden afgestaan aan de mr.dr. Willem v.d. Berghstichting in Noordwijk, een verpleeginrichting voor geestelijk gestoorden. Er zijn plannen om daar een beschei den drumband op te richten. ■k De nieuwe uniformen. Door voornemen wapenembargo tegen Turkije op te heffen in Amerika zijn woedend over Carters Midden-Oos- ten-politiek, de negers minstens even razend omdat hij zijn financieel-economische verkiezingsbeloften aan hen niet waar maakt. En nu zijn ook de Grieken - de derde groep van belangrijke aanhangers van de president - in opstand gekomen tegen Carter. Aanlei ding: het voornemen van de president om het Con gres te vragen het wapen-embargo tegen Tur kije op te heffen. Eugene Rossides, voorzitter van het Amerikaans-Hel lenistische Instituut en top man van de Griekse lobby in Karamanlis: woedend Door Michael Stein Washington, heeft al felle strijd aangekondigd tegen de regering. Hij noemt het plan van de president om het wa pen-embargo op te heffen in strijd met zijn verkiezings beloften. „Carter had ons ver zekerd dat zijn regering pas de betrekkingen met Turkije zou normaliseren als er enige vooruitgang was geboekt bij het oplossen van de Cyprus- kwestie... Het is niet in het belang van de VS om door te gaan met een politiek van concessies tegenover Tur kije". Rossides' dreigement dat het Congres geen genoegen zal nemen met deze laatste om mezwaai van de regering, is bepaald geen bluf. De Griekse lobby is zeer machtig in Washington en heeft tot dusver met succes alle pogin gen van de vorige Ameri kaanse regering de grond in geboord om tot een bevredi gende verhouding met Tur kije te komen. Zo weigerde het Congres zijn toestemming te geven aan een defensieverdrag dat de regeringFord in 1976 met Turkije sloot. Krachtens dat akkoord zou Turkije binnen vier jaar voor een miljard dollar aan wapenhulp krijgen. Het zou in de praktijk het einde hebben betekend van het wapen-embargo, dat. - alweer op aandrang van het Congres - in 1975 tegen Tur kije werd ingesteld; een ver late represaille omdat Turkije Amerikaanse wapens had ge bruikt bij de verovering van veertig procent van het- grondgebied van Cyprus. Dreigement Zoals intussen gebruikelijk bij deze Amerikaanse president, die zich door het laatst geuite dreigement laat intimideren, heeft Carter nu opeens beslo ten de Turken terwille te zijn. Vorig jaar besloot hij het Congres niet om toestem ming te vragen voor het. de fensie-akkoord met Turkije zó lang er geen tekenen waren van een beginnende oplos sing van het Cyprus- vraagstuk. En drie weken geleden nog deelde minister van buitenlandse zaken Vance mee dat opheffing van het Amerikaanse wapen-em bargo afhankelijk was van het verloop van de Grieks-Turkse besprekingen inzake Cyprus. Maar onmiddellijk daarop deelde de Turkse premier Ecevit mee dat hij nooit ge noegen zou nemen met deze voorwaarde. Sinds Ecevit in januari aan het bewind kwam, sloeg hij steeds dreigender taal uit. Al in 1976 had Turkije als rep resaille voor het wapen-em bargo de Amerikaanse mili taire bases en afluisterposten langs de grens met de Sov jet-Unie gesloten. De vorige regering onder de conservatieve premier Demi- rel probeerde met de Arabi sche wereld en de Sovjet- Unie betere contacten op te bouwen om de Amerikanen onder druk te zetten. Maar Ecevit heeft die druk aan zienlijk vergroot. Hij liet we ten dat hij wel eens afwezig zou kunnen zijn bij de NAVO-top in Washington van eind mei. En hij kondigde herhaaldelijk aan dat het voor Turkije „te duur" werd om aan de verplichtingen van het NAVOlidmaatschap te blijven voldoen en tegelij kertijd van wapens van de NAVO verstoken te blijven. Ecevit dreigde kortom de NAVO te verlaten en een neutrale koers te gaan varen. Paniek In paniek stuurde Carter zijn onder-minister van buiten landse zaken Warren Chris topher naar Ankara om met Ecevit: dreigement Ecevit de zaak uit te praten. Deze week kwamen ze tot een hoogst merkwaardige af spraak. Krachtens dat niet op schrift staande akkoord zou de Amerikaanse regering „de verwachting" mogen koeste ren dat Turkije nu eindelijk met concessies inzake Cyprus over de brug zou komen en dat de Amerikaanse militaire specialisten ten minste "sommige" van de Ameri kaanse bases zouden mogen bezoeken. Van haar kant zegde de Amerikaanse rege ring toe dat zij het Congres zou verzoeken om het wa pen-embargo op te heffen. Deze vage en ingewikkelde formulering werd gekozen, omdat de regering-Carter vOor de zoveelste maal in haar buitenlandse politiek de kwadratuur van de cirkel trachtte te vinden. Turkije is strategisch gezien van enorm groot belang voor de Ameri kanen en voor de NAVO; re den waarom men in over heidskringen in Washington altijd de Turkse eisen boven de Griekse belangen stelde. De Turken zijn bovendien buitengewoon gauw op hun tenen getrapt en plegen over niets zo razend te worden als wanneer men hun banden met Amerika en met de NAVO afhankelijk stelt van de kwestie-Cyprus. Zij heb ben al sinds vele, vele jaren het gevoel dat het Westen, waartoe zij zich zo graag re kenen, hen discrimineert ten gunste van het christelijke Griekenland. Reeds in de jaren zestig voelden zij zich door hun „bond genoot" Amerika venaden, toen president Johnson een Turkse invasie op Cyprus verhinderde. Hun verbitte Carter: in het nauw ring werd slechts groter, t, toen het Amerikaanse Con gres zo fel reageerde op hun actie van 1975 om „de Turkse minderheid op Cyprus van volkerenmoord te redden". Geen Turkse regering kan het zich dan ook veroorloven in het openbaar concessies in zake Cyprus te beloven, in ruil voor de opheffing van het wapenembargo. Maar aan de andere kant is de Griekse lobby in Washington zo sterk, dat zelfs regerings woordvoeders betwijfelen of Carter zijn zin zal krijgen. Carters bedoeling is het om het Congres te lijmen: als het wapenembargo wordt afge schaft dat in Turkse ogen zo vernederend is, dan zal Carter het militaire samen werkingsverdrag met Turkije intrekken. In plaats daarvan zouden de Turkse wapen-ver zoeken van keer tot keer wor den bezien, met dien ver stande dat ze positief zouden worden beoordeeld. Als Tur kije zich niet langer verne derd zou voelen en opnieuw op zijn grote bondgenoot van vroeger zou kunnen rekenen, zou de regering in Ankara te genover het thuisfront ster ker staan om een deel van het veroverde gebied op Cyprus te ontruimen. Zoals iedereen op zijn vingers kon natellen, hebben de rege ring en de oppositie van Griekenland, alsmede de re gering van Cyprus woedend gereageerd op het Ameri kaanse voornemen. Al voor het top-overleg dat Ecevit en Karamanlis drie weken gele den in Lausanne voerden te neinde een beter klimaat te scheppen voor de komende onderhandelingen over de bodemschatten in Egelsche Egeische Zee, de niet meer door Griekenland gedemili tariseerde eilandjes Turkije, turkije, het luchtruim boven Egelsche Egeische Zee en bovenal Cyprus, wantrouwde men in Athene De DKEe jongste Amerikaanse actie zal dat wantrouwen alleen maar vergroten en de positie van Karamanlis bemoeilijken, met als gevolg dat Karaman lis van zijn kant een hardere koers zal moeten varen en de oplossing van de Grieks- Turkse problemen nog verder van huis is. Het lijkt er dan ook op dat Carter opnieuw een van zijn buitenlandse po litieke problemen te snel en op te grove wijze heeft willen „opllossen", omdat hij zich in het nauw gedreven

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4