Toekomst smederij nog steeds onzeker "Schut negeerde elke suggestie" D'66 WIL VVD OOK IN NIEUW PROGRAMCOLLEGE Actief in vrije tijd Nu worden we weer bang gemaakt met die hoge bloeddruk DONDERDAG 6 APRIL 1978 Recreatie-atlas Bij alle VW-kantoren in Zuid-Hollanddus ook in Leiden, is de zojuist versche nen Recreatie Atlas Zuid- Holland verkrijgbaar. Het is een atlas met uitgebreide in formatie over allerhande rec reatieve mogelijkheden in de provincie. De atlas bevat naast 28 toeristische deel- kaarten een overzichtskaart van alle recreatiegebieden in Zuid-Holland voorzien van een korte beschrijving12 cen trum-plattegronden van de grote steden als Den Haag, Rotterdam, Delft, Dordrecht en Leiden, maar ook van Katwijk en Noordwijk. Tenslotte geeft de atlas alle adressen en openingstijden van musea en altractiepun- ten in de provincie en infor matie over molens die te be zichtigen zijn. De atlas kost 9.90. i de Fote-expositie In gebouw "Staalwijk" Herenstraat 48 wordt tot en met 21 april een foto-expositie gehouden. De geëxposeerde foto's omvatten werk van de 23-jarige LeidenaarNico van Dee, wonend aan de Kanaal- weg. Hij is leerling van de MTS in Den Haag en volgt de opleiding fotoginfie. De ex positie is op zondag geopend van 1130 tot 1330 uur en op maandag, woensdag en don derdag van 20 tot 2230 uur. Pvd A-verg adering De afdeling Leiden van de PvdA houdt morgenavond een ledenvergadering in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Na de verkiezing van een tweetal nieuwe be stuursleden zal er door de on derhandelingsdelegatie ver slag worden uitgebracht over de mogelijkheden van sa menwerking met andere par tijen in de gemeenteraad na de verkiezingen. Verder komt de reorganisatie in de so ciaal-culturele sector aan de orde. De vergadering begint om acht uur. PPR-vergadering Ook de afdeling Leiden van de PPR vergadert morgen avond. Dat gebeurt in het Ra penburg 100. De leden zullen zich achteraf nog eens buigen over de recente statenverkie zingen en de resultaten. Ver der is tijd gereserveerd voor de. komende gemeente raadsverkiezingen: de pre sentatie van het gemeentep rogramma, discussie over te voeren strategie en cam pagne-voorstellen. De PPR begint om acht uur. HengelaarsboncL De Hengelaarsbond voor Lei den en Omstreken komt mor genavond voor de jaarlijkse ledenvergadering bijeen in het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43. De jaarver slagen over 1977 en de begro ting voor 1978 komen aan de orde. Verder zijn er diverse verkiezingen en wordt de ver gadering besloteti met een grote verloting. De vergade ring begint om acht uur s avonds. ZOETERWOUDE - De Koninklijke Nederlandse Grofsmederij sinds 1974 gevestigd op het industrieterrein 'De Grote Polder' te Zoeterwoude' is al van verre zichtbaar door de opvallende spandoeken. 'Schut moet weg', verwoorden deze de eis van bonden en werknemers. In december schreven wij in deze krant, naar aanleiding van de aankondiging van (weer) 54 ont slagen: 'Weer kan een nieuw hoofdstuk aan de trieste geschie denis van de Grofsmederij wor den toegevoegd'. Het hoofdstuk dat in de daaropvolgende maan den werd geschreven was echter evenmin erg opgewekt. Wel iswaar een toezegging van het rijk dat een overbruggingskre diet van een miljoen gulden wordt verleend, maar geen garan ties voor de werknemers. Onaantastbaar De positie van directeur Schut is onaantastbaar, zegt de Raad van Commissarissen, terwijl volgens bonden en werknemers een ver andering van directie juist nood zakelijk is om de toekomst van de Grofsmederij weer met enig op timisme tegemoet te kunnen zijn. Behoud van de werkgelegenheid voor het de laatste jaren sterk uit gedunde personeel is-weer? nog steeds? - onzeker. 'We willen hierover geen afspraken vooraf maken in het geval van overname van het bedrijf door derden', Stelt de Raad van Commissarissen. Waaraan wordt toe gevoegd: tot 1 juli van dit jaar zullen er geen ge dwongen ontslagen vallen. Een garantie van welgeteld drie maanden voor het handjevol werknemers dat nu nog bij het eens zo bloeiende Leidse bedrijf werkt. Kettingfabriek Het begon met de vestiging van een grofsmederij aan de Leidse Zuidsingel in 1836. Hier zou het ADVERTENTIE troetelkind van William Ar chibald Bake, luitenant-kolonel der artillerie, tot volle wasdom moeten komen: een fabriek waar oud ijzer wordt verwerkt. Niet alleen gaf Koning Willem I zijn goedkeuring aan de oprichting van dit bedrijf, hij werd tevens de trotse bezitter van 12 aandelen. (Het is niet voor niets een Konin klijke Nederlandse Grots mederij!). In 1851 verrees aan de Zuidsingel ook een kettingfabriek, die 46 jaar later naar De Waard ver huisde. De eeuwwisseling werd gekenmerkt door een recor domzet, door stijgende winsten. De Grofsmederij overleefde beide wereldoorlogen, onderging na een korte periode van terug gang opnieuw een tijd van bloei. In 1969 werkte er het grootste aantal mensen van ooit: 670. Maar dan zet de teruggang in. Oorza ken: de teruggang in de metaal industrie in het algemeen, de sterk gestegen concurrentie, de hoger geworden kosten, een te geringe activiteit en creativiteit aan ondernemerszijde. Hoe het ook zij: De Grof kromp in, jaar lijks verdwenen er sinds '69 zo'n 80 arbeidsplaatsen. Het bedrijf verhuisde van Leiden naar de Grote Polder, een 'meer passend jasje' voor het sterk ingekrompen bedrijf. Nu, vier maanden na de aankondi ging van het zoveelste aantal ont slagen is weer een nieuw hoofd stuk voor de Grofsmederij aan gebroken. Dit keer één, dat door de werknemers zelf wordt ge schreven: de bezetting van hun bedrijf. Zij zijn de onzekerheid over hun werkgelegenheid lang zamerhand meer dan beu. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ZOETERWOUDE - „Directeur Schut heeft het gepresteerd de mensen bij de Grofsmederij elke keer weer te demotiveren. Telkens wanneer hij het beeld schetste van de situatie bij de KNG zei hij dat dat kwam omdat de mensen niet genoeg pr ,esteerden. Dat is het tegenoverge stelde van mensen motiveren". Dit zei districtbestuurder Dick ter Wisscha vanochtend op een pers conferentie in het bezette KNG-gebouw. Dit is een van de belang rijkste bezwaren van de bezetters tegen de directeur. De actievoerders zeggen dat hij verder zinvolle suggesties uit het bedrijf altijd heeft genegeerd. Als voorbeeld noemden zij de suggestie om onrendabele machines te verkopen. Op de vraag of de vakbonden al een plaatsvervanger in hun hoofd hadden voor directeur Schut ant woordde Ter Wisscha: „Daar zijn we in de gesprekken met de raad van commissarissen nog niet aan toegekomen. Wel heeft men suggesties voor een eventuele opvolger". De bezetting wordt door het voltallige produktiepersoneel gesteund. Het kantoorpersoneel staat er iets minder, maar niet afwijzend, te genover, aldus de leider van het actiecomité Frans Mentzij. Iedereen staat loyaal tegenover het doorgaan van de produktie. Het is nog niet bekend hoe lang de bezetting zal duren. Vannacht blijft een bewa- kingsploeg in het fabriekspand achter. De Industriebonden hebben de Amro-bank vandaag uitgenodigd voor een morgen te houden gesprek bij de Grofsmederij. Daarmee willen zij het krediet dat het bedrijf van de bank nog heeft veilig stellen. Vanmiddag wijdde de commissie voor economische aangelegenheden van de gemeente Leiden een speciale vergadering aan de situatie bij de Grofsmederij. Deze was maandag al vastgesteld. Frans Mentzij zei, dat er geen delegatie vanuit de Grofsmederij naar de vergadering toe zou gaan. De aanwezigheid van ons hier is belangrijker dan bij de commissievergadering, al onderschatten wij het belang van de ver gadering niet. Het mag zo langzamerhand be kend verondersteld worden dat het nu (3 t/m 9 april) hartweek is en dat die ïn het teken staat van de hoge bloeddruk. Met een moeilijk woord: hypertensie. Het was al te lezen in de kranten: min stens twintig procent van de volwassenen zou hoge bloeddruk hebben, de helft daarvan weet het zelf niet. Hoge bloeddruk kan leiden tut hart- en vaatziektenten ge volge waarvan jaarlijks vijf tigduizend mensen sterven Als woordvoerder van de Leidse huisartsen, en als bestuurslid van de plaatselijke huisart senvereniging, vertelt dokter Klaassen over die hoge bloeddruk. ''Wat het is, is makkelijk te zeg gen. De druk waarmee het bloed in de vaten wordt rond gepompt wordt groter, zodat het hart harder moet gaan werken. Maar de oorzaken van hoge bloeddruk, die zijn niet bekend. Er is een grote groep, tachtig procent,van de mensen die hoge bloeddruk hebben waarbij het een blij vende neiging is. De rest heeft hoge bloeddruk ten gevolge van een andere kwaal of ziekte. In die gevallen kan de hoge bloeddruk verdwijnen als dat andere wordt behan deld. Maar bij ivie hoge bloeddruk zondermeer een maal is geconstateerd, weet dat hij zijn leven lang aan controle en aan een dieet en/of medicijnen vastzit. Het is een kwaal, je kunt het vergelijken met suikerziekte" Er blijken veel misverstanden te zijn omtrent hoge bloeddruk. Want het was toch zo dat zout de grote boosdoener was? "Nee, het is geen oorzaak. Je kunt wel door minder zout te eten hoge bloeddruk be strijden. Het is sowieso zinvol om minder zout te eten. Vol gens een studie van een des kundige draagt het zoute eten in Nederland er wel toe bij. Voor wie er aanleg voor heeft trekt zout vocht aan waar- door een hogere spanning in de bloedvaten ontstaatStress kan ook tot hoge bloeddruk bijdragen. Daarom kan ook ontspanning en lichaams beweging deel uitmaken van de behandeling ervan". "Het is inderdaad zo dat men er zelf niets van merkt als men hoge bloeddruk heeft. Men meent dat dat wel zo is en dat het altijd gepaard gaat met hoofdpijn en duizeligheid. Maar dat is beslist niet zo. Al leen door de bloeddruk te me ten kun je het vaststellen. Het zou zinvol zijn om als arts je hele pat iëntenbestand op hoge bloeddruk te controleren, maar ik weet niet of dat haal baar is. Er is toch al veel be langstelling voor hoor, de bloeddruk meten is vaak een extraatje bij een bezoek van een patiënt. Maar als je hoge bloeddruk constateert bij één keer meten, moet je nog twee diagnose te kunnen stellen, omdatde bloeddruk onder indruk van emotie, inspan ning vlak voor de meting, e.d. staat". Een normale bloeddruk voor mensen onder de zestig jaar is 140 bovendruk (de maximale druk bij samentrekking van het harten 90 onderdruk (de minimale druk in de verslap pingsfase van het hart). Hoge bloeddruk is niet de oorzaak. maar kan samen met veel eten, roken, weinig lichaams beweging het risico van hart en vaatziekten vergroten. Klaassen: "U wilt natuurlijk weten of wij huisartsen blij zijn met deze actie van de HartstichtingJa. we zijn er wel blij mee. maar we moeten wel ook aan onze andere ta ken toe kunnen blijven ko- Zijn assistent"Maar het is toch weer zo dat de verantwoor delijkheid bij de huisartsen wordt gelegd terwijl de men sen in eerste instantie zelf verantwoordelijk zijn voor hun gezondheid. Ze kennen alle risico's, zonder dat ze er iets om laten". De huisarts zelf weer: "Ja. ik heb al wat mensen hier gehad die zeiden: nu worden we weer bang gemaakt met die hoge bloeddruk. Wat dat betreft heeft de mens wel een neiging om de kop in het zand te ste ken. Maar ik geloof dat de Leidenaar toch vrij nuchter i.Jer vergel •i dat e kee icht hier al meer gebeurt. Hel sultatiebureau is al jaren ac tief met onderzoek naar hart en vaatziekten". LEIDEN - D'66 heeft zich verwijderd van de prog ressieve coalitiepartners PvdA en PPR. De Democ raten wijzen een voortzet ting van het zittende linkse programcollege af. Het bestuur van D'66" wil na de verkiezingen naar een programcollege waarin naast PvdA, D'66 en PPR ook de VVD zit ting heeft. Deze opvatting kwam gisteravond naar buiten na de afrondende ge sprekken tussen PvdA. PPR en D'66 over de mogelijke samen werking na de verkiezingen. Zoals gisteren al gemeld streven PvdA en PPR naar een voortzet ting van de huidige samen- werking. De afwijzing van D'66 om een tweede links programcollege te vormen is zeer vérgaand. Men wil de VVD alleen uitsluiten als de PvdA aantoont dat op grond van het programma niet met de VVD valt samen te werken. In PvdA-kring lijkt men niet aan Verwijdering van PvdA en PPR deze voorwaarde te willen vol doen. Pvd A-voorzitter Jonker zei gisteravond desgevraagd "niet van plan te zijn op vordering van D'66 het programma van de VVD uit te pluizen". Hij hield onver kort vast aan vorming van een links programcollege. Overigens wordt nog rekening ge houden met een koerswending van D'66. De onderhandelingsdelegaties van PvdA en D'66 hebben gister avond afgesproken dat ze bij een andere opstelling van de D'66-le- denvergadering nog in de loop van deze maand nieuw overleg zullen voeren. Het voorstel van het D'66-bcstuur om zich uit te spreken voor een college met ook de VVD komt vrijdag 14 april aan de orde. De ledenvergaderingen van Pvd A en PPR spreken zich al morgen (vrijdag) uit. Beide partijen krijgen ongeveer gelijkluidende voorstellen voorgelegd om de be staande samenwerking voort te zetten. Het D'66-bestuur baseert zijn voor keur voor een college met ook de VVD op het al langer ingenomen uitgangspunt dat het college van B en W in Leiden uit meer par tijen moet bestaan. Bij overleg en vergelijking van programma's kwam men daarbij ook uit bij de VVD. Coöperatief In de toelichting wijst het bestuur van D'66 op een grote mate van overeenstemming tussen de programma's van D'66 en VVD. Daarnaast geeft men aan dat van de zijde van de VVD bij het over leg een welwillende houding is ingenomen. Men spreekt in dit verband van een "coöperatieve opstelling" van de VVD. De afwijzing van het CDA als col legepartner baseert het D'66-be- stuur op de houding van het CDA in de afgelopen raadsperiode, verschil in programma's. Overi gens sluit men het CDA niet vol ledig uit. Men zegt in de toelich ting "altijd bereid te zijn een dialoog aan te gaan en naar nieuwe oplossingen te zoeken". De afwijzing van een programcol lege met alleen PvdA en PPR wijst net bestuur van D'66 af on danks de eigen conclusie dat men "politiek verwant" is met PvdA en PPR en het op basis van de programma's "ook heel goed mogelijk is tot overeenstemming te komen". Tegenvaller Deze opstelling werd gisteravond sterk bekritiseerd door PPR- voorzitter Lamens. Hij sprak van een "sterke tegenstrijdigheid in de opstelling van D'66". "Eerst zeggen dat je een basis hebt om samen werken mét PvdA en PPR en dan toch anders kiezen, vind ik een vreemde conclusie". Pvd A-voorzitter Jonker gaf als commentaar dat D'66 nu "duide lijk positie heeft gekozen". Hij was van mening dat de kiezers nu maar moeten uitmaken aan welke partijen men de voorkeur geeft. D'66-voorzitter Glaubitz verde digde de ingenomen opstelling als een logisch gevolg van het standpunt dat men hierover bin nen zijn party al langer heeft. Het D'66-bestuur kreeg al eind vorig de afdeling de opdracht eken dan alleen KNG-personeel geeft via handopsteken te kennen het eens te zijn met de bezetting en de

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3