Bezetting KNG-Zoeterwoudin beeld Winkeliers willen reuzen-schaakspel Flora: weinig last van de tulpencrisis Vlonder valt, "EEN li MEK PLAN- VOOR NEDERLAND" DONDERDAG 6 APRIL 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 ■k Een maquette van het schaakspel zoals de winkeliersvereniging de Hooghe Zijde dat wil in het plantsoentje op het plein voor de Adventskerk. Met afwisselend witte en gele tegels om het speelbord zou het speelveld ook kunnen dienen om er op te dammen. HAZERSWOUDE/TER AAR - Een inwoner van Ter Aar (AV) heeft gisteren een gebroken enkel en rugklachten opgelopen toen een vlonder, waarop hij stond bij het verrichten van werkzaamheden aan een jacht, het begaf en naar beneden klapte. De man is over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het ongeluk gebeurde bij jachtwerf Van der Poel aan de Hoge Rijndijk in Hazerswoude. De ar beidsinspectie heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. Prins Bernhard opent raadhuis W addinxveen Prins Bernhard WADDINXVEEN - Prins Bern hard zal donderdag 18 mei, 's mid dags om twee uur, het nieuwe ge meentehuis van Waddinxveen of ficieel openen. De prins is erebur ger van deze gemeente. Overigens nemen de ambtenaren komende vrijdag reeds hun intrek in het nieuwe onderkomen aan het Raadhuisplein. Het publiek kan er vanaf volgende week maandag 10 aprilz terecht. Het kantoor, dat in drie lagen is uitgevoerd, heeft on geveer tien miljoen gulden gekost. Wat er met het oude raadhuis gaat gebeuren is nog niet precies be kend. Er wordt aan gedacht om de muziekschool daar te huisvesten. Op dit plantsoentje vóór de Adventskerk zou het reuzen- spel moeten komen. Eén boom zou dan overigens het veld moeten ruimen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Als het aan de winkeliersvereni ging "de Hooghe Zijde" ligt zal Alphen aan den Rijn wor den verrijkt met een groot schaakspel, of misschien wel een schaakdamspel, op het plein voor de Adventskerk in de Julianastraat. De winkeliersvereniging wil voor dit in het plantsoentje op het plein te realiseren spel de schaak- en damstukken laten vervaardigen en verder zor gen voor onderhoud en beheer. De gemeente zal moeten mee werken om het plan van "de Hooghe Zijde", bedacht door penningmeester G. van Dam, gestalte te geven. In de gunst Secretaris JJ.C.Tolk over het EMM kwam uit op een jaaromzet van 295 miljoen gulden in 1977. Flora boekte een omzet van 1534 miljoen. Deze cijfers worden ge noemd in het jaarverslag over 1977 van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland. Ir. A. R. Meima, directeur van EMM, wijt de slechte resultaten tulpen, begin 1977. Het jaar daar voor waren de tulpenbollen al duur geweest. Dat verklaart vol gens hem de kleine aanvoer. De directeur: "In zulke gevallen kunnen wij geen reserve-aanvoer van andere veilingen halen. Flora plan: "Helemaal zeker zijn we er niet van, maar we geloven dat ons plan uniek is voor Ne derland. In het buitenland is iets deraeliiks wel te vinden De winkeliersvereniging is met het plan gekomen om het cen trum van de gemeente aan de hoge zijde (Juliana straat/Prins Hendrik- straat/Pieter Doelmanstraat) te verlevendigen en ver fraaien. Het eventueel te realiseren dam/schaakspel ziet de winkeliersvereniging als de eerste zet van een reeks die er toe zullen moeten leiden dat hun deel van het centrum weer meer in de gunst komt van het publiek. Over vol gende plannen wil Tolk nog niets vertellen. "Die zijn nog kan dat wél. Maar het ontbreekt ons aan zulke aanvoerlijnen om onze voorraad aan te vullen". Roelofarendsveen en omgeving is voor de tuinders bovendien geen makkelijk gebied. Men kampt er met een aantal bijzondere pro blemen. Meima: "In het provin ciale streekplan Zuid-Holland Oost is te weinig grond aangewe zen voor onze jonge kwekers. Die kunnen dus niet uitbreiden en rendabel verbouwen. Het gevolg: ze verkopen hun grond voor veel geld voor recreatie-doeleinden, en vertrekken naar elders, waar ze wél grond kunnen krijgen". Links boven: directeur Schut wordt voor de ingang van het be drijfsterrein geïnterviewd nadat hem de toegang was ontzegd. Sta kend personeel en leden van de or dedienst kijken toe. Rechts boven: Personeel van de KNG strijkt de vlag van het bedrijf op het terrein Zoeterwoude. Een spandoek geeft aan wat er met di recteur Schut moet gebeuren. Links onder: Personeelsleden die vanochtend arriveerden om aan het werk te gaan kregen pamfletten uitgereikt met het verzoek direct naar de kantine te gaan voor nader overleg. Midden onder: In de vroege och tenduren werden in het bedrijf de spandoeken geschilderd die niets aan duidelijkheid te wensen over lieten. Rechts onder: Het KNG-bedrijf in Zoeterwoude is bezet: op de deu ren worden de spandoeken met de woorden "bezet" aangebracht. te pril om nu al naar buiten te brengen". In een brief aan het gemeentebe stuur met daarbij een foto van een maquette zet de win keliersvereniging het dam/schaakbordplan uiteen. Op de maquette is een schaakbord afgebeeld, maar door om dit schaakbord een rand van afwisselend gele en bruine tegels te makenzou het bord ook geschikt zijn om erop te dammen. In de zes om het speelbord gedachte banken zouden dan de schaakstukken (ongeveer een halve meter hoog) en de damschijven kun nen worden opgeborgen. Met muurtjes (beschutting) en groen zou naar de mening van de winkeliersvereniging een aantrekkelijk recreatie- In het "areaal", de totale opper vlakte tuinbouwgrond, zit wat Roelofarendsveen betreft dus vrijwel geen groei. Gronden langs het Braassemermeer drei gen te worden opgekocht door een projectontwikkelaar, recrea tie-doeleinden. Twintig hectare tuinbouwgrond zou daarmee verloren gaan. Bovendien zijn grote stukken grond bestemd voor woningbouw. Gekoppeld aan de problemen van de jonge tuinders kan dit voor de hele streek, dus tuinders én ex porteurs, ernstige gevolgen heb ben. Er dreigen dan zeker ar beidsplaatsen in het gedrang te komen, is de verwachting. Terugslag De Flora-veiling in Rijnsburg is wél bij de landelijke omzet-stijging (snijbloemen 16.2 procent) ach tergebleven. Men maakt zich er niet druk om. Penningmeester H. vanEgmond: "Het bestuur is zeer tevreden. Wij hebben ook een te rugslag in de tulpen-aanvoer ge had. Daarzonder was de omzet stijging misschien nog 1 a 2 pro object ontstaan. Over de plannen heeft de win keliersvereniging al contact opgenomen met de Alpheuse schaakvereniging en de Al pheuse Damclub. Volgens Tolk zijn die verenigingen en thousiast. De winkeliers ho pen, dat die verenigingen eraan zullen meewerken, dat tijdens vrijdagavonden en zaterdagen in de lente- en zo mertijd enigszins officiële wedstrijden kunnen worden gespeeld. "Om de aantrek kelijkheid van de koopavon den voor de regio te vergroten, bijvoorbeeld" Maar speelveld- en stukken zul len ook voor andere belang stellenden te gebruiken zijn. Zij kunnen bij enkele nabij- wonende leden van de win- cent hoger uitgevallen". De eerste drie maanden van dit jaar hebben dan ook al weer een enorme omzet-stijging te zien ge geven. Ook bij EMM maakt men zich geen zorgen. Het bestuur noemt de situatie "goed". Aan het veilen van snijbloemen op zaterdag valt niet te ontkomen, is de mening van de Vereniging van Bloemenveilingen. De Vereni ging van Groothandelaren nam eind februari de voorlopige be slissing, dat op zaterdag geen ex porteurs meer naar de veiling zullen komen. Het rijden op za terdag wordt te kostbaar, en er is geen personeel voor te krijgen, vindt de Vereniging van Groot handelaren. De VBN blijft echter pal tegen. In het jaarverslag schrijft men: "Zeer aanzienlijke omzetverliezen moeten niet denkbeeldig geacht worden". De grote angst van telers en veilin gen is, dat de buitenlandse afne mers. met name in Duitsland, naar andere leveranciers gaan omkijken wanneer er zaterdag's keliersvereniging de sleutels halen als ze tekenen voor de verantwoordelijkheid voor ondermeer de stukken. In een brief aan het gemeentebe stuur dringt de win keliersvereniging aan op een behandeling bij voorrang. "Opdat realisering in het voorjaar van dit jaar kan plaatsvinden en de aantrek kingskracht van Alphen aan den Rijn als koopcentrum spoedig vergroot kan worden. Realisering zou tevens een kleine aanmoediging kunnen betekenen voor de onderne mers in het midden- en kleinbedrijf die gevestigd zijn aan de hoge zijde van de Oude Rijn, omdat daardoor ook hun gebied door ons gemeen tebestuur als voldoende be geert aanvoer van verse sny- bloemen meer is. Men waar schuwt, dat Nederland beslist geen monopolie inneemt in de sierteelt. Produkten uit het buitenland en de derde wereld nemen een steeds grotere plaats Export Nu werd er vorig jaar nog voor 1117 miljoen gulden aan snijbloemen geëxporteerd. Nederland heeft daarmee 44 procent van de buitenlandse markt in handen. De totaal-export van Israël. Ke nya, Columbia en Zuid-Afrika steeg echter de laatste jaren jaar lijks met 40 procent. De VBN vindt dat de exporteur maar met goede cao's over de brug moet komen om het per soneelsprobleem op zaterdag op te lossen. Bovendien gelooit de vereniging dat een export-stop door de leden van de Vereniging van Groothandelaren weinig ef- langrijk voor het algemeen welzijn wordt beschouwd". Slot en grendel Het verzoek van de win keliersvereniging "de Hooghe Zijde" is inmiddels om advies alvast doorgestuurd naar de dienst openbare werken. In één van de eerstvolgende ver gaderingen zal het college van burgemeester enwethouders zich er over beraden. Contact met het kerkbestuur heeft de winkeliersvereniging nog niet kunnen krijgen. Dat con tact zou dan betrekking heb ben op ondermeer het spelen op zondag. De winkeliersver eniging neigt er echter toe om 's zondags de stukken achter slot en grendel te handen. fect zal hebben. "Velen zullen uit zichzelf toch op zaterdag blijven werken", gelooft de vereniging VBN. Het veilen van produkten uit de Derde Wereld hoeft voorlopig niet te worden gestaakt, zolang het importeren van die produk ten de eigen markt maar niet ver stoort, schrijft de VBN verder in haar jaarverslag. Omdat Neder land naast de eigen produkten ook buitenlandse produkten kan aanbieden (veel Derde-We reld-import loopt via de veiling in Aalsmeer) kunnen Nederlandse exporteurs daardoor een veel groter assortiment aan hun af nemers aanbieden. Import ge beurt vooral via Rynsburg en Aalsmeer. Een kleinere veiling als EMM heeft de import van Derde-Werxld- produkten eerst volstrekt afge wezen. Onder de druk van de om standigheden zal men deze pro dukten ook gaan veilen. RIJNSBURG/ROELOFARENDSVEEN - De veiling Flora in Rijnsburg heeft, mét de andere grote Nederlandse vei lingen, vorig jaar goed gedraaid. Men boekte een omzet stijging van 10,6 procent. Een crisis in de aanvoer van tulpen heeft op de Rijnsburgse veiling weinig invloed gehad. Diezelfde crisis in maart vorig jaar heeft de kleinere veiling EMM in Roelofarendsveen een zeer lage omzetstijging in 1977 bezorgd: 3,7 procent. Met dat resul taat kijkt EMM terug op één van de slechtste resultaten in de Nederlandse veilingwereld.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27