Nanninga wijst Oranje de juiste richting: 0-4 Sparta vervult sportieve plicht Wildschut: dépte ontdekking ten koste van Snurbier Tweede keus grijpt tegen Tunesië kans Brazilië spot met reputatie van Westduitsers: 0-1 FC Amsterdam platgewalst door fanatieke Kasteelbewoners: 6-0 DONDERDAG 6 APRIL 1978 TUNIS - Toch irritatie in de Nederlandse kleedkamer, waar een horde Tunesische verslaggevers Ernst Happel bijna onder de voet liep en verzorger Pierre van de Ac ker in grote toorn ontstak. Ernst Happel niet, die was opvallend opgewekt, riep zelfs glunderend dat hij deze keer meer dan tevreden over de Oranje-boys kon zijn. De blijdschap gold in het bij zonder het spel van de jonge Wildschut, die nerveus be gonnen in eerste aanleg nog twee hele zwakke passes gaf, maar allengs meer tot de grote relevatie uitgroeide. Dat kwam extra goed uit, want de andere back, Suurbier, kwam snelheid, wedstrijdritme en zelf vertrouwen tekort. In die mate, dat de vaste bankzitter van Schalke 04 voor zijn WK-kansen moet vrezen. Happel, alsof hij gedachten kon lezen: "Die jongen, die Wildschut van Twente, heeft een geweldige toekomst voor zich. Hij is snel, goed in opbouw, heeft een fantasti sche sliding, kortom die jon gen kan alles. Met die man kunnen we veel kanten uit. Van links kunnen we hem als Hovenkamp terug is op schuiven naar rechts". Waarna de Oostenrijker alsof hij zich realiseerde dat hij wellicht te veel had gezegd abrupt ophield. Maar ergens anders wist assistent De Vroet ook al dat Wildschut bruikbaar op rechts kan zijn, dus er was in de dug-out over gesmoesd. De Vroet, haastig: "Onder voorbehoud uiteraard. Af wachten hoe Suurbier zich eventueel nog naar WK-ni- Nanninga: "Die twee goals had ik voorspeld" veau werkt". De jonge Wildschut (20) dus de grote ontdekking, al wees hij dat zelf pertinent van de hand. Heel bescheiden ver telde hij hoe matig hij wel was begonnen: "Ik dacht, je- zus, ik kan het wel vergeten. Toen werd ik van binnen in eens rustig en plotseling lukte alles, speelde ik mijn eigen spel. Maar tevreden ben ik niet, want het had be ter gekund". Wel tevredenheid bij Dick Na nninga, die twee keer scoorde en een aandeel had in beide andere treffers. Na nninga: "Het ging te hard, in een veel te hoog tempo. Voor mij dan. Vergeet niet dat ik na mijn blessure net zes wedstrijdjes weg heb. Van Leeuwen ken ik goed van Jong Oranje. Het ging voor treffelijk samen. Die twee goals- vraag maar aan Krol - die had ik voorspeld". Happel ergens anders af houdend: "Nanninga? Hoog is hij goed, laag is het min der. In bepaalde wedstrijden is hij bruikbaar, hangt er van af of we met twee dan wel met drie spitsen spelen. In periodes van pressievoetbal, zal ik hern echter op moeten stellen". Rest de vraag hoe Happel over de twijfels van Rob Ren- senbrink denkt. De Oostenrijker: "Dat lost zich ook wel weer op. Ik zal zeker niet ala minuut naar Brussel afreizen. Ik wil hem er graag bij hebben, maar Vermeulen speelde vanavond ook lang niet slecht. En over een flegmatieke jongen als Van Leeuwen ben ik eveneens erg te spreken". Dat was de betrokkene tens lotte zelf ook. Van Leeuwen baldadig: "Als ik nou nog niet in de WK-selectie zit, weet ik het niet". TUNIS - Niemand hoeft zich gisteravond in het met 30.000 mensen gevulde Stade Olympique verveeld te hebben en dat is een compliment aan de acteurs. Niettemin bereikte de oefenin terland Tunesië-Nederland (uitslag 0-4) zelden het niveau waarop je in vervoering raakt, al zal niemand dat ook verwacht hebben. Tunesië is als voetbalnatie nauw elijks in aanzien en Oranje, dat de wereld vier jaar geleden ver baasde, zoekt na een periode van licht verval de ideale WK-forma- tie in de wetenschap dat Johan Cruyff het voortaan laat afweten, omdat hij inderdaad is versleten. Blessures en clubbelangen waren er de oorzaak van dat Happel slechts de beschikking had over een versterkt B-team. Anderzijds bood het de Oostenrijker een ideale gelegenheid om zijn blik te verruimen ten aanzien van een aantal toekomstige wisselspe lers. Een gegeven, waarin het belang rijkste verschil moet worden ge zocht met de Israëlische flop in februari. Gretigheid kenmerkte het Oranje, zoals dat de Tunesiërs met 0-4 inmaakte en al had het gebodene niets van het circula tievoetbal, waarmee Nederland de wereld veroverde, spontani teit, ijver en opportunisme ble ken uitstekende ingrediënten voor goed kijkspel en dat was iets waarop de Tunesiërs, gelet op de 80.000 gulden, die ze.voor Oranje over hadden, recht hadden ook. Als wedstrijd was Tunesië-Holland daarom ook interessant, omdat Happel onder de omstandighe den PSV'er Adrie van Kraay meende een kans te moeten ge ven, hetgeen in de praktijk tot een dubbele libero, maar ook tot series misverstanden met Krol leidde. Beurtelings vingen Van Kraay en Krol de van het mid denveld in de spits opduikende Akid op, maar dat ging vaak zo onsamenhangend, dat Jan Jong bloed er een ruime portie erg las tig werk aan overhield. Dat had weer tot gevolg dat Happel heeft kunnen constateren hoe uitstekend bruikbaar de doelman van Roda JC nog kan zijn. Nadat een Van Leeuwen-Nanninga- combinatie tot een snelle 0-1 marge voerde, viel dat het sterkst op. In de periode dat de Tunesiërs nog over volop conditie beschik ten, onderscheidde Jongbloed zich op die merkwaardige wijze ver voor zijn doel. Ben Aziza zag Jongbloed de bal zelfs met de knieën stoppen en uit een voorzet van Rosmi plukte Jongbloed de bal opnieuw voor zijn doel stijlvol, nadat Akid had ingekopt. Een geruststelling voor Happel HAMBURG - De generale repetitie van West-Duitsland voor de verdedi ging van de wereldtitel (over 57 dagen in Buenos Aires) viel beroerd uit. Het oefenduel van de heersende wereldkampioen tegen de drie-voudige wereldkampioen Barazilië werd met 0-1 verloren. Een kwartier voor tijd scoorde Nunes het winnende doelpunt. West-Duitsland voerde tegen Brazilië een matige vertoning op. De wed strijd zou zelfs het dieptepunt in de reeks oefenwedstrijden voor het wereldkampioenschap worden: de eerste nederlaag in eigen land sinds 1974 (tegen Oost-Duitsland eveneens in Hamburg tijdens de WK). Alleen voor rust speelden de Duitsers beter dan in de gewonnen duels tegen Engeland (2-1) en Rusland (1-0). Spits Klaus Fischer kreeg in die periode een goede kans, maar kopte jammerlijk naast uit een voorzet van Abramczik. Brazilië'daarentegen speelde in Hamburg heel wat beter dan tegen Frank rijk, toen werd met 1-0 verloren. De Brazilianen speelden ditmaal slim mer en meer doelgericht, alles gebaseerd op hun uitstekende techniek. Het had niemand dan ook verwonderd, als zij bij rust met 2-0 hadden voorgestaan. Rivelino en Edinho knalden buiten bereik van doelman Sepp Maier tegen de lat. Die spetters bleken voor dé Duitsers geen waarschuwing te zijn. Een kwartier voor tijd grepen de Brazilianen dan toch de verdiende winst, toen de voor Reinaldo ingevallen Nunes een terugspringende bal in schoot. Bondscoach Helmuth Schön probeerde met de wissel Beer- Worm nog een gelijkspel te bewerkstelligen, maar dat had allemaal geen Jan Zwartkruis die bij het duel in Hamburg aanwezig was, was weer verrast over het spel van de Brazilianen: "Ik ben opnieuw onder de indruk van hun spel geraakt. Brazilië kan bij vlagen een geweldig tempo ontwikkelen. De ploeg heeft bovendien ook nog steeds een goede bal gevoeligheid, maar het is duidelijk dat bij hen de artisticiteit wat is teruggedrongen. De speldiscipline is belangrijker geworden". Iran, dat in Argentinië in de groep waarin ook Nederland speelt is ingedeeld, heeft in Teheran een goede prestatie geleverd door Joegos lavië op 0-0 te houden. Opnieuw bleek dat de kwaliteiten van de ploeg hoofdzakelijk in de verdediging zitten. ADVERTENTIE dus, al werkte het middenveld Willy van de Kerkhof (veel ver keerde passes), Wim Jansen (ijverig), Arnold Mühren (onop vallend) niet altijd overzichtelijk. Daartegenover stond echter het opportunisme van de aanvalslijn Van Leeuwen-Nanninga-Ver- meulen, waarbij vooral eerstge- noemden in de picture waren. Het tweede doelpunt - op slag van rust - ontstond opnieuw uit de goede samenwerking tussen Van Leeuwen en Nanninga. Uit een pass van Mühren legde de lange Limburger de bal met het hoofd neer voor Van Leeuwen, die zich geen moment bedacht: Het tweede deel stond kwalitatief op een iets minder niveau. Ver dedigend klopte het tussen libero Van Kraay en de voor Krol inge vallen voorstopper Rijsbergen weliswaar iets beter, maar de Tu nesiërs gingen in die periode tot openlijk fysiek geweld over. waarvan Willy van de Kerkhof het slachtoffer werd, toen hij een gele kaart kreeg en vervolgens door Boskamp moest worden Een Vermeulen-Van Leeuwen-Na- nninga-combinatie bracht Oranje echter uit de impasse en leverde een verbluffend mooi doelpunt op van laatstgenoemde. Bos kamp bood tot slot Nanninga nog de gelegenheid om met behulp van Kamel nummer vier te laten afroepen. GER STOLK VOETBAL - Mexico, dat voor de WK in Argentinië in groep 2 is ingedeeld, heeft in een oefen wedstrijd met 3-0 van Bulgarije gewonnen. Doelpuntenmakers waren Ortega, Mendizabal en Lugo. VOETBAL - Het Argentijnse voetbalelftal heeft gisteravond zijn kandidatuur voor de wereld titel onderstreept. In Buenos Aires won de equipe van trainer Menotti de vierde wedstrijd bin nen drie weken. Het slachoffer was Roemenië, dat een nederlaag met 2-0 moest incasseren. Beide doelpunten werden in de eerste helft door Passarella gescoord. ROTTERDAM - Het klonk pesterig en over moedig tegelijk toen een supporter na Sparta-FC Amsterdam (6-0) de afdalende Barry Hughes toeriep: "Neem zondag maar vijf keep ers mee". De immer goedlachende Haarlem trainer haalde onverschillig zijn schouders op, maar zal zich innerlijk na Sparta's machts vertoon minder uitgelaten voelen dan hij gister avond op het Kasteel deed voorkomen. FC Amsterdam, evenals Haarlem dat zondag op bezoek komt, een ernstige degradatiekandidaat, bleek een half uur lang in staat Sparta in slaap te wiegen. "Am sterdam blijft altijd een lastige tegenstander", verklaarde trainer Cor Brom Sparta's povere openingsfase, waarin het Am sterdam weliswaar voortdurend op de eigen helft hield, maar be- dert de Goey de onbetwiste uit blinker) brak na 35 minuten het Amsterdamse verzet. De bal be landde op het hoofd van Luuk Balkestein, die van nabij 1-0 in kopte. Een minuut later ver lengde Jos Peltzer een voorzet van Arie van Staveren tot 2-0. Otto het laatste restje zelf vertrouwen. Amsterdam klapte in Met name Cees de Jong (de ex-VUC'er) werd aan alle kanten voorbij gesneld door Arie van Staveren, die dat in de 25ste en 26ste minuut van de tweede helft met twee treffers tot uitdrukking bracht: 4-0. "De velden worden weer hard", verduidelijkte Van Staveren, "dat is mij voordeel. Ik ben sneller weg van mijn tegen stander, waardoor ik mijn snel heid beter kan benutten". Het rendement van deze Arie van Staveren bleek uit de mogelijk heden, die Jos Peltzer, Ray Clarke en Luuk Balkestein nog kregen, maar die zij vanwege on nauwkeurigheid achteloos lieten liggen. "Ik was er vanavond alleen maar om kansen te missen", sprak Sparta's veelbegeerde spits eer lijk. Zijn taak werd evenwel af doende overgenomen, ook door Leendert de Goey, die na 38 mi nuten na een pass van Bert Jan sen (weer niet te remmen) doelman Paul van der Mêeren omspeelde en vervolgens 5-0 in tikte. Michel Valke bewaarde de mooiste treffer tot de laatste mi nuut. De hele Amsterdamse ver dediging verwachtte een pass van de kleine middenvelder, die echter in één beweging zelf door ging en met een fraaie lob Paul van der Meeren voor de zesde maal passeerde. Grootste Sparta's grootste overwinning van dit seizoen. "Het lijkt wel alsof het steeds gemakkelijker gaat", sprak Pim Doesburg, die te ken nen heeft gegeven zijn nog een jaar lopende contract te willen verlengen tot drie jaar. "We spe len lekker ontspannen, het vergt weinig kracht, terwijl we toch in een hoog tempo lopen te voetballen. Sparta - het zal duidelijk zijn - is bezig aan een sterk competi- tieslot. "En we hebben onze spor tieve plicht vervuld", lachte Cor Brom met een knipoogje naar Go Ahead Eagles. PIET OCKS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19