Voor 1981 voorstel over stakingsrecht overheidspersoneel Lezers schrijven Toezegging regering VN-macht in de problemen L" DEN HAAG (SP) - De rege ring zal voor 1 januari 1981 met een voorstel komen over welke groepen amb tenaren wel en welke niet mogen staken. Minister De Ruiter van justitie heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer beloofd. CDA en WD hadden de minister in een motie om een dergelijke toezegging gevraagd. Beide partijen zijn het met de regering eens dat een ongelimi teerd stakingsrecht voor ambtenaren grote gevaren met zich meebrengt. De PvdA bleef zich bij de voortzet ting van het debat over het Euro pees Sociaal Handvest, waarin de zaak van het stakingsrecht uitge breid aan de orde kwam, verzet ten tegen beperking van het sta kingsrecht voor bepaalde groe pen ambtenaren. "Nu we dit Europees handvest aannemen wordt afgezien van een wettelijke regeling van het stakingsrecht voor particuliere bedrijven. Nota bene op hetzelfde moment wordt echter aangekondigd dat een dergelijke regeling er wel moeten komen voor ambtenaren. Dat is voor hen grievend en discrimine rend", aldus de socialist Roethof. Minister De Ruiter wees hem er echter op dat zowel voor de par ticuliere sector als voor de amb tenaren hetzelfde principe van zorgvuldigheid geldt bij het uit roepen van stakingen. De rechter zal zich daarover moeten uit spreken. Wat de particuliere sector betreft kan hij behalve het Europees So ciaal Handvest ook rechtszaken uit het verleden in zijn beslissing betrekken. Voor ambtenaren be staat buiten het handvest echter geen enkel ander houvast omdat formeel nog steeds een straf rechtelijk stakingsverbod voor overheidspersoneel bestaat. Het wetsontwerp, dat daaraan een einde moet maken wacht nog steeds op behandeling door de Eerste Kamer. De ministers Albeda (sociale zaken) en De Ruiter bleven ook vast houden aan hun voorstel om op enkele punten van de tekst van het Europees Handvest af te wijken als het gaat om de positie van buitenlandse arbeiders. Een artikel, dat stelt dat buitenlandse werknemers zonder meer toe gang hebben tot de arbeidsplaat sen in ons land gaat de regering wat te ver. Momenteel geldt dat nog voor de landen, die het Handvest al on dertekend hebben, maar de kans is groot dat landen als Turkije, Spanje, Griekenland en Portugal dat in de toekomst ook doen en dan komen we in conflict met de tot nu toe gehanteerde stel- lingname ten opzichte van buitenlandse arbeiders. "Bovendien moeten we voorko men dat we, als we de tekst zon der meer goedkeuren, straks op de vingers worden getikt omdat we in de praktijk niet aan de voorwaarden kunnen voldoen", zo hield minister Albeda de Ka- Ook de maatregelen, die in het Handvest worden voorgesteld over uitwijzing van buitenlandse werknemers bleven de beide mi nisters onvoldoende vinden. Dat zou alleen kunnen in geval van plegen van strafbare feiten of bil het in gevaar brengen van de na tionale veiligheid. In onze Vreemdelingenwet zijn echter nog tal van andere rede nen, die uitwijzing mogelijk ma ken, opgenomen. "Moeten we dan een gedetailleerde, goed doorgedachte eigen wetgeving inruilen voor een veel meer al gemene regeling, die bovendien nog tal van vragen oproept", zo vroeg minister De Ruiter zich af. Israël houdt zich aan wapenembargo JERUZALEM (AP)-Israël heeft de Verenigde Naties laten weten dat het zich zal houden aan het ver plichte wapenembargo tegen Zuid-Afrika, aldus is gisteren in Tel Aviv bevestigd door functio narissen van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken. Volgens de functionarissen brengt de Israëlische belofte zich aan het wapenembargo te houden geen verandering van het politieke beleid met zich mee. Nadat de embargo-resolutie in no vember van het vorig jaar door de Verenigde Naties was aanvaard had minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan in de Knesset al verklaard dat de resolutie "als richtsnoer zou dienen" voor het Israëlische beleid. Voor de instelling van het wape nembargo zou Israël een groot aantal wapens en militaire uitrus ting aan Zuid-Afrika hebben ge leverd. Kindercommunie. De synode van de Gereformeerde Kerken heeft gisteren met 48 tegen 22 stemmen besloten, aan deelne ming van kinderen aan het avondmaal geen verhindering in de weg te leggen. Aan de bijbel kunnen, zo meent de synode, geen doorslaggevende argumen ten worden ontleend voor of te gen kindercommunie. Wel zullen de kerkeraden die daartoe beslui ten, enkele voorwaarden in acht moeten nemen, zoals goed onder richt over de betekenis van het avondmaal. Een publikatie van de vorige sy node over kindercommunie heeft, naar werd meegedeeld, 313 reacties van kerkelijke vergade ringen losgemaakt. Daarvan wa ren er 114 voor en 135 tegen ter wijl 64 een tussenstandpunt in- Ds. Buti. In een toespraak tot de gereformeerde synode, die deze v/eek in Lunteren bijeen is, zei de Zuidafrikaanse predikant Ernest Buti, dat zijn kerk, de zwarte Ne derduits Gereformeerde Kerk, hoe langer hoe meer gedwongen wordt zich met sociale, politieke en economische vraagstukken bezig te houden. De eisen van christelijke gerechtigheid voor verdrukten en stemlozen gaan een stedds grotere solidariteit vragen. Het systeem van de trekarbeid noemde ds. Buti ontwrichtend voor families en stamverbanden. Daardoor zijn gemeenten ont staan van overwegend vrouwen op het land en van mannen rond de steden. De predikant achtte dat strijdig met het evangelie. Hij pleitte voor oplossing van de Zuidafrikaanse problemen langs de weg van vrede en verzoening. Helder Camara. In een brief aan Dom Helder Camara spreekt de secretaris-generaal van de Her vormde Kerk. dr. A. H. van den Heuvel, zijn droefheid en versla genheid uit over de reisbeper kingen die deze Zuidameri- kaanse bisschop vanwege het Va- tikaan zijn opgelegd. "Wij aarze len niet. in u iemand te herken nen die door onze Heer is aange wezen, de stem te zijn van verne derde en gekwetste mensen". Het bestuur van de Vrije Universi teit in Amsterdam heeft in een brief can de pauselijke nuntius in Den Haag zijn diepe bezorgdheid over de Vatikaanse maatregelen jegens Helder Camara uitgespro ken. Hervormde Kerk: beroepen te Hien-Dodewaard J. Kievit Win- desheim, te Nieuwerkerk aan de IJssel D. van den Berg Ede, te Barchem F. E. van der Zee (le raar) Alkmaar; aangenomen naar Voorthuizen (deelgemeente) mevrouw K. E. Biezeveldt Zand- voort, naar Eindhoven H. Lofvers Almelo; bedankt voor Ermelo W. Verboom Waddinxveen. AMSTERDAM - De Amerikaan Leslie Hammond, winnaar van de World Press Photo 1977, heeft gisteren in Amsterdam in het museum Vincent van Gogh zijn prijs ontvangen uit handen van prins Bernhard. Hammond won de prijs met zijn foto Teargas terror, gemaakt in Zuid-Afrika tijdens een demonstratie die met traangas uiteen werd gedreven. BEIROET (UPI/DPA) - De VN- macht is gisteren in zuid-Libanon opnieuw voor problemen komen te staan, vooralsnog voorname lijk van Israëlische kant, al had den leiders van de Palestijnse guerrilla-strijders eerder ver klaard dat zij zo nodig ook tegen de VN-soIdaten in actie zullen komen als deze hen van voortzet ting van hun acties pogen af te houden. Voornaamste punt is dat de Is raëli's als voorwaarde voor de te rugtrekking van hun troepen stellen dat de VN het hele thans door Israël beheerste gebied overnemen en dat de Palestijnse strijders er niet in kunnen terug keren om hun acties te voeren. De VN-macht beschikt daarvoor echter nog niet over voldoende mankracht en uitrusting. Dit belette een afdeling van het Noorse contigent van de VN- macht gisteren evenwel niet op grond van zijn bevoegdheden be slist op te treden tegen een Is raëlische patrouille die een be paald dorp vanuit het naastgele gen Rachaya al Poekhar wilde binnentrekken. Met de Pales- tijnen begonnen de rond 50 No ren die positie hebben ingeno men in Kaoeakba tussen de Is raëlische en Palestijnse linies te onderhandelen over de overne ming van de strategisch gelegen rivierbrug Hasbani. Voorts heeft de commandant van de VN-troepen in het Midden- Oosten, de Finse generaal-majoor Siilasvoeo, de Libanese regering meegedeeld dat Israël onder an dere de ontruiming van de Kas- miyeh-brug ten noorden van Ty- rus en de overneming ervan door de Franse VN-troepen ter plaatse Libanon bereidde intussen het her stel van zijn gezag in het zuiden verder voor. In Beiroet werd het overleg over Amerikaanse mili taire hulp voor de wederopbouw van het Libanese leger die al aan de gang is voortgezet. In totaal zouden wapens ter waarde van ongeveer 200 miljoen gulden worden geleverd. Papierstraat Schoon Nederland was het vroeger. Nu zijn wij Nederlanders niet meer zo. Onze stad Leiden wordt mooi gemaakt door renovatie van oude huizen. Neem bijvoorbeeld de Genestetstraat; dat lijkt een papierverzamelstraat te zijn. Het moet voor de bewoners toch een voudig zijn om het reclamepapier in de vuilniszak te werpen en zo doende een voorbeeld voor de stad te zijn. J. Ravensbergen De Genestetstraat 78, LEIDEN Fluoridering Op donderdag 30 maart jl. is de Nieuwsspiegel in het L. D. blijk baar zwaar beslagen geweest. Want wat een onzin wordt daarin gesteld over de fluoridering van drinkwater. Amsterdam al in de jaren zestig fluoride in het drinkwater? Hoe komt men aan de kolder. En het hoofd van de afdeling Voorlichting van het Leidse stadhuis - die we overi gens een goed hart toedragen - had zijn taak in deze serieuzer behoren te nemen. Dus er gaat weer een nieuw onder zoek beginnen (hoeveel gaat dat kosten) naar het toevoegen van een chemische fluoride aan drinkwater. Heeft men dan nooit gehoord van de boekenplamken vol lectuur over deze zaak, zowel van voor- als tegenstanders? Heeft men op het Leidse stadhuis dan nooit gehoord van de uit spraken van de Raad van State welk college op 7 september 1970 de bezwaarden uit centraal Utrecht in het gelijk stelde en verplichtte, dat waar zou worden gefluorideerd, er voor de be zwaarden een praktische moge lijkheid moet zijn om over onge- fluorideerd drinkwater te be schikken. In dit licht gezien deelde het Leidse PAK-raadslid mr. In 't Veld, toen eveneens commissaris van de L. D. M. mede dat de kans op fluori dering van het Leidse drinkwater klein moet worden genoemd. De belastende voorwaarden werden dermate groot geacht dat het economisch niet verantwoord zou zijn. Dat de toenmalige mi nister van Volksgezondheid, mr. I. Vorrink op 18 maart 1976 haar fluorwetje onder grote druk uit de Tweede Kamer heeft inge trokken mag de heer Kur- pershoek eveneens in overwe ging nemen. Immers het gaat bij fluoridering van drinkwater in wezen om de mocratie tegenoverdictatuur, om persoonlijke integriteit tegen over betutteling door lieden met een regentenmentaliteit. Het moet iedere burger vrij zijn een natuurlijke fluoride te nemen uit een volwaardig voedselpakket en wie het wat dit betreft wat mi nder ernstig neemt, kan dan fluorta- bletjes gebruiken enz. Het zijn maar een paar vegen over die i Nieuwsspiegel. Mogelijk zat de redactie toen net in een lekker warm bad van onge- fluorideerd water. N. A. van den Toorn, Fagelstraat 42, Leiden. ABVA-CPN (1) Tot mijn stomme verbazing las ik in het Leidsch Dagblad van 4 april twee artikelen over pogingen van de ABVA-bestuurders, om „een dam op te werpen tegen de invloed van de CPN". Tot mijn stomme verbazing, omdat ik meende, dat de koude oorlog nu wel afgelopen was en nog slechts rondspookte bij lie den als Jimmy Carter en Joseph Luns. Maar blijkbaar is de geeste lijke ontwikkeling van de ABVA- leiding in de jaren '50 stil blijven staan. De ABVA-leiding wil CPN-ers eruit gooien, omdat CPN-ers gezamen lijk bondsvergaderingen voorbe reiden en daarop CPN-standpun- ten naar voren brengen. De com munisten doen dus aan cellenvor- ming en maken vakbondswerk on dergeschikt aan partijpolitiek. Als het ABVA-bestuur zijn zin krijgt, kan er een grote schoon maak in de vakbeweging beginnen. Want ik neem aan, dat de ABVA er nu ook wel op aan zal dringen, dat figuren als Wim Kok en Frans Drabbe uit de FNV geroyeerd zul len worden. Zij immers hebben er altijd voor geijverd, dat de vak beweging aan de leiband van de PvdA en de regering-Den Uyl liep en loopt en maken vakbondswerk dus ondergeschikt aan partijpoli tiek. Bovendien is er toch weinig tegen als vakbondsleden bondsvergade ringen gezamenlijk voorbereiden. Dat doen bondsbesturen immers ook, en dat kan slechts de kwaliteit van de vergaderingen verhogen. Zolang die leden zich houden aan de democratische spelregels van de bond, is er niets aan de hand, zou je zo zeggen. Maar goed, de ABVA-leiding heeft nog een argument. De CPN-ers sla gen er met methoden en technie ken in, om de besluitvorming op vergaderingen zolang op te hou den, tot dat zij en hun sympatisan- ten de meerderheid hebben. Een beetje slagvaardige vergaderlei ding zou dat gevaar wel kunnen voorkomen, denk ik zo. Maar het is wel een zware beschuldiging die hier gedaan wordt: manipulatie. De argumenten die ik daarvoor in het LD aangevoerd zie, zijn nu niet be paald erg overtuigend. Maar in dat zelfde artikel wordt wel een prach tig voorbeeld van manipulatie van het ABVA-bestuur genoemd. Op een ledenvergadering, waar de ac tieve leden aanwezig waren, wer den een aantal radicale voorstellen aangenomen, waarna het bestuur opstapte. Toen er een nieuwe ver gadering werd gehouden, behaalde het bestuur de meerderheid. Hoe kwam dat? Het bestuur had een groot aantal leden opgetrommeld, die zelden of nooit actief zyn in de ABVA-CPN (2) De bond is algemeen en open Men pronkt daarmee als democraat Een ieder kan daar binnen lopen En over alles wordt gepraat Maar het bestuur zal ons wel raden Wat haalbaar, reed'lijk is en mag Bespreekt men dit met kameraden Dan ondermijnt men het gezag De ingewikkelde problemen der maatschappij in crisistijd Die hoef JIJ niet ter hand te nemen Je kunt wel afzien van de strijd Laat dat maar over aan de heren Die 't beter zien vanaf de top Zij spreken daar die ons regeren Luid roepend STOP! De koek is op. Dat komt dan weer in alle kranten Braakt vals uit radio en buis De VARA, TROS en and're kwanten Preken de matiging aan huis. En zij die zich daar tegen keren die 't anders zien, die m^akt men zwart De communisten complotteren! Hier is 't bewijs: gedrukt en hard. Zo beukt men op de eensgezindheid Van ambtenaren in hun bond Zij hopen dat daardoor hun macht spreidt Verstrooide mensen zonder grond. Wij zullen in die val niet trappen Bewaken: rechten, werk en loon Pareren slagen, geven klappen Maar houden onze handen schoon. Wie mét ons strijdt wordt niet verraden De koude oorlog is voorbij Verdeeldheid onder kameraden Houdt volkeren in slavernij En dient juist hén die zich verrijken Met steun van kringen in Den Haag In Chili gaan ze over lijken Wij wreken dat, zijn hen tot plaag. Beste Mensen ten laatste Hecht aaneen ons geschaard Wij zijn elkander toch het naaste De eenheid dient bewaard Jan Beentjes Lid ABVA en CPN Kapteijnstr. 8 Leiden Met de komst van het kabinet-Den Uyl is de klok weer teruggezet. De arbeidsvrede viert hoogtij. Er zijn stakingen geweest in '77. dat is waar. Maar loonmaatregelen, be zuinigingen en masèa-ontslagen zijn na enig morren geslikt. Het is logisch dat groepen werk nemers tegen deze vakbondslijn in verzet komen, gesteund door onder andere de CPN. Hoe reageren de vakbondsleiders hier op? Door meer acties en een krachtiger op stelling tegenover de werkgevers? Nee, hun enige reactie is anti-com munistisch gezwam. Van je leiders moet je het maar hebben in de vakbeweging. Wim v. Noort v. d. Duynstraai 11 LEIDEN. ABVA, maar wel het bestuur on dersteunden. De ABVA is niet de eerste bond. die de jacht op communisten heeft geopend. De Industriebond is hierin voor gegaan, met de ten on rechte wel eens als radicaal be schouwde Arie Groenevelt voorop. Deze anti-communistische hetzes vinden niet toevallig op dit moment plaats. Steeds sterker komt er, van uit de afdelingen, met name in de ABVA, kritiek op de vaak twee slachtige en weifelende houding van de vakbondsleiding. De vakbondsbazen en -baasjes proberen deze kritiek af te weren, door te zinspelen op anti-com munistische sentimenten. Daar mee proberen ze hun onvermogen te camoufleren, om de belangen van de arbeiders werkelijk te be hartigen. Ik ben noch lid van noch stemmer op de CPN en er valt op de communisten heel wat aan te mer ken. Maar het valt niet te ontken nen, dat CPN-ers een grote activi teit in de vakbonden uitoefenen en daarbij heel wat positiefs hebben bereikt. In 1969 vond de wilde staking in de Groningse strokartonindustrie plaats, waarbij de communistische voorman Fré Meis een zeer voor aanstaande rol speelde. De CPN speelde toen in op de bestaande onvrede onder de arbeiders over de passieve houding van de vakbon den. In plaats dat de vak bondsleiders hier lering uit trokken en zich achter de stakende arbei ders opstelden, vervloekten ze Fre Meis tot in lengte van dagen. Uit eindelijk moesten ze zich onder druk van de achterban en nog meer wilde stakingen voortaan harder opstellen tegen de ondernemers. Waren die verfoeide wilde stakin gen er niet geweest, dan was de vakbeweging nog even slap en voorzichtig geweest als voor die tijd. ABVA-CPN (3) In maar liefst twee artikelen be steedde het L.D. afgelopen dins dag aandacht aan de nota "ABVA en de partijpolitiek". Een aantal Leidse "incidenten" moest blijk baar de zaak nog verder aanwak keren. Als eerste "incident" wordt opge voerd het verhaal dat "uit CPN- kringen" een brief aan B en W "namens de ABVA" was geshre- ven. Deze valse beschuldiging is binnen de ABVA allang weer legd. Secretaris Matters heeft dat alleen nooit in het openbaar recht willen zetten. Het tweede "incident" zou bestaan uit het aftreden van het ABVA- bestuur n.a.v. het aannemen van verdergaande eisen in een leden vergadering. Dat aftreden is na tuurlijk geheel voor rekening van dat bestuur. Eén van die. voor dat bestuur "extreme" eisen (n.l. her stel van de ongezuiverde prijs compensatie) werd wel door de bondsraad van de ABVA aange nomen. ^let betekende immers dat de afgelopen prijsverhoging van de aardgas voor alle werkers vergoed zou worden! Het die e leiding voor bladen als de Tele graaf. maar ook voor PvdA-eco noom Van den Doel in de H.P. om een campagne tegen communis tische vakbondsmensen te lance ren. Van den Doel stelde, dat bonden als de ABVA verder gin gen dan het akkoord, dat loe- ndertijd tussen Van Agt en Den Uyl gesloten was. Door com munistische invloeden zouden die bonden tot dat standpunt ge komen zijn. Daarom moesten de communisten maar uit de bond verwijderd worden. Aan die (par tijpolitieke!) druk is het hoofdbe stuur van de ABVA blijkens haar nota en ontwerpmotie tegemoet gekomen. Juist op het moment dat deze rechtse regering zich opmaakt om scherp te bezuinigen op de inkomens en rechtspositie van ambtenaren, komt het hoofdbe stuur van de ABVA met deze verdeeldheid zaaiende nota. Een krachtige opstelling van de ABVA tegen de regeringsplan nen wordt nu ondermijnd door anticommunisme, van oudsher het wapen tegen eenheid van werkende mensen. Als "bewijs" voor alle indianenverhalen over de machtspolitiek van de CPN wordteen uit zijn verband gerukt citaat uit de stellingen van het 26ste CPN-congres aangevoerd. In werkelijkheid is het citaat na melijk geplukt uit de volgende passage: "Meer dan ooit is het nodig alle krachten te verenigen om de nieuwe grote aanval op het levenspeil af te slaan. De com munisten zullen daartoe op de bedrijven en in de vakbonden op treden. Zij gaan daarbij uit van een rotsvast vertrouwen in de mensen die tezamen de vak beweging vormen en haar verder zullen versterken: zowel getals matig als wat betreft de kracht van haar optreden. Een sterke vakbeweging is essentieel voor de doeltreffende belangenbehar tiging." (stelling 11) En dit was dan het duidelijke bewijs van partijpolitiek misbruik van de vakbond!!! Er zijn helaas voorbeelden uit an dere politieke kring te over van partijpolitiek gedoe in sommige bonden. De notitie "ABVA en partijpolitiek" is echter volgens ons om twee redenen ernstig en schadelijk. In de eerste plaats is het gericht tegen de democratie. De vakbondsdemocratie wordt op het spel gezet. Zelfs wordt in de notitie van het ABV A-hoofd bestuur al bij voorbaat iedereen die het niet eens is met het hoofdbestuur beschimpt en ge brandmerkt als mensen die de ABVA niet als sterke, van par tijpolitiek onafhankelijke vak bond aan de volgende generatie willen overdragen. Dit soort ver dachtmakingen is typeiend voor degenen die iedereen willen on derwerpen aan politieke hart-en nierenproeverij en beroepsver boden. In de tweede plaats is het een on dermijning van de strydpositie van het overheidspersoneel, dat geen scheurmakerij kan gebrui ken in de strijd tegen de rege ringsplannen. waarmee de amb tenaren dubbel gepakt dreigen te worden. Wie de vakbond een goed hart toedraagt, kan aan deze schadelijke opstelling van het ABVA-hoofdbestuur niet voorbij gaan. Sjoerd Karsten Kiekendiefhorst 135 LEIDEN IKON In de kerkdienst van 2 april j. 1. (uit gezonden door de Ikon) in de Doopsgez.-Remonstrantse Lok- horstkerk te Leiden kwamen de onderwerpen vrede, bewapening en de boodschap van het evan gelie aan de orde. Wekenlang hebben zowel groepen als indivi duele leden van onze gezamen lijke Gemeente zich gebogen over de genoemde onderwerpen; een rollenspel waar mensen zich moesten verplaatsen in de situa tie en gedachtengang van de te genpartij is heel zorgvuldig ge leid en in elkaar gezet, opdat de wereld zou weten, dat wij als kerkmensen ons zeer zeker reali seren, dat men juist van ons in de eerste plaats een christelijke houding en een christelijk stand punt verwacht. Doopsgezinden en Remonstranten samen aan het werk, dezelfde w ijze, hetzelfde doel, open en eerlijk naar de we reld toe, vóór- en tegenstanders van een militair apparaat maar wel met dien verstande dat ook de bewapening grenzen heeft en zeker de middelen, die men wil gebruiken. De Ikon heeft dit gemerkt en gewe ten en verzocht om medewerking aan deze uitzending. Wie schetst echter onze verbazing, toen wij merkten dat uitgenodigde leden, die zich voor 100 hadden inge zet en voorbereid, verzocht werd op te staan van de interviewtafel en plaats te maken voor een door de Ikon zelf, zonder medeweten van ons allen, naar voren ge haalde persoonlijkheid. Zonder afbreuk te doen aan de kwaliteit van het geheel kunnen wij ons niet onttrekken aan het gevoel dat wy als gemeente alleen als décor hebben gediend. Dankbaar waren we voor de aanwezigheid en de mening van de heren Chr. v. d. Klaauw, Scholten en Faber, resp. Min. van Buitenl.zaken, 2e kamerlid en I. K. V.-medewer- ker. Het geheel werd voorafgegaan door een interview met het echtpaar O, waarvan de man als koster onze gemeente dient. Zijn echtgenote, niet capabel om op sluwe vragen van journalisten in te gaan, heeft haar persoonlijke visie te berde gebracht. Dit is. ondanks het ver bod van de predikant, die dit ver nam en ondanks de belofte van de Ikon dit niet uit te zenden, ook zonder medeweten van de ker- keraad. toch in de ether gebracht, met alle gevolgen vandien- Gekwetste medeleden, nodeloos beledigde Remonstranten, ver drietige Doopsgezinden en een enorm stuk werk en voorberei ding is zo door één ondoordachte daad overschaduwd. Toch gaan we door, samen in één Gemeente, wetend van ons gezamenlijk bid den: vergeef ons onze schulden, opdat ook wij vergeven onze schuldenaren. J. A. van Ingen Schenau-Elsen. Voorz. Doopsgez. Gemeente.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15