Vermaarde chirurg in Leiden voor slokdarmoperaties schilderijen- zaal Lakenhal Gesprek over bnurthuizen_ Teveel licht in OVERLEG Verboom gaat met ministerie praten over "Mors-200" Bootsma neemt Geen geklungel, vakwerk! MET HEMA LEVERDE NIETS OP" afscheid van de Lakenhal flGBEBZB BÖNBËRBAflèAPhtLisTs DR. R. Belsey reist de hele wereld af LEIDEN - Wethouder Verboom (volkshuisvesting) gaat bin nenkort proberen om het minis terie van volkshuisvesting over ds brug ts verlenen aan de reno vatie van 200 naoorlogse wonin gen in het Morskwartier (de zgn. Mors-200). Het ministerie (de provinciale di rectie volkshuisvesting) heeft medewerking aan deze renovatie tot nu toe geweigerd omdat de kosten voor deze verbetering veel te hoog uit zouden komen. Wethouder Verboom gaat nu in de loop van de maand over deze kwestie praten met de nieuwe hoofddirecteur voor volkshuis vesting op het ministerie. Hij kondigde dit gisteravond aan in de vergadering van de PvdA- fractie. De renovatie van de woningen is begroot op ?o'n 65.000 gulden per woning. De provinciale directie volkshuisvesting wil de renova tie soberder uitgevoerd zien of anders vervangende nieuwbouw. Van de kant van de bewoners en de beherende Leidse wonings tichting wordt sterk aangedron gen op renovatie. Zij wijzen ver vangende nieuwbouw af. LEIDEN - De wereldvermaarde Engelse chirurg dr. R. Bel sey heeft de afgelopen drie dagen enkele slokdarmopera ties verricht in het Diaconessenhuis. Een aantal van deze operaties werd rechtstreeks, door middel van video-ap- paratuur van het academisch ziekenhuis, uitgezonden naar de bibliotheek van het Diaconessenhuis, waar ze met grote belangstelling werden gevolgd. Dr. Belsey is specialist bij uitstek op het gebied van slokdarm- operaties. Hij is dan ook in de ge hele wereld een graag geziene gast en bezoekt doorlopend al lerlei medische centra om door middel van operaties en lezingen aan kennisoverdracht te doen. Oorspronkelijk komt hij uit Bris tol, waar hij o.m. doceerde aan de plaatselijke universiteit, maar inmiddels is hij al geruime tijd gepensioneerd door het National Health Service in Engeland en reist hij de hele wereld af om an deren van zijn kennis en kunde te laten profiteren. Gisterochtend verrichtte de En gelsman, die nu 68 jaar oud is, een vrij ingrijpende operatie bij een patiënt van de Haagse Diacones- seninrichting Bronovo, die een slokdarmvernauwing had. Hij haalde een stukje dikke darm weg en plaatste dat tussen de maag en een nog gaaf stuk slok darm. Het niet gave gedeelte sneed hij weg. De hele operatie, die in sommige landen in twee fa sen wordt gedaan, duurde vier uur. Maar desondanks toog dr. Belsey 's middags weer naar de operatiekamer om zich aan een operatie te wijden. resultaten van slokdarmopera ties in Nederland nog flinke ver betering behoeven. In Engeland is men op dit gebied verder. Volgens dr. Belsey zijn daar de moeilijke slokdarmope raties kort na de Tweede Wereld oorlog goed op gang gekomemen inmiddels is men in staat om een hele slokdarm door een ander stuk darm te vervangen. Dat ge beurt bijvoorbeeld bij patiënten die niet meer normaal kunnen eten als gevolg van eer wing van de slokdarm. In Egypte Conferentie Het bezoek van dr. Belsey aan het Diaconessenhuis was georgani seerd door de chirurg dr. J. F. van Rhede v.d. Kloot, die er tegelijk een conferentie aan vastknoopte. Hij werd daarbij gesteund door het Internationaal College of Surgeons en de Leide hoogleraar prof. dr. A.J.Ch. Haex, die er al een keer op had gewezen dat de Dr. Belsey vertoeft overigens veel vuldig in Egypte. Hij opereert en doceert daar met name in mili taire ziekenhuizen. In dat land hebben veel mensen last van slokdarmaandoeningen als ge volg van het overvloedig gebruik van een soort soda als reini gingsmiddel. Dat de Engelsman naar Nederland kon komen, verheugde hem zeer. "Want anders had hij naar India gemoeten", aldus dr. Van Rhede. "En daar had hij niet zoveel zin in". Dr. Belsey was trouwens zeer te spreken over de assistentie en entourage op de Nederlandse operatiekamers. "En", zo voegde hij eraan toe, "de verpleegsters zijn hier erg mooi". Bij de Keukenpartners vindt u kwaliteitskeukens te kust en te keur. Geloof maar: de keuken zoals zich die voorstelt is er bij. Uitgekiende klasse-keukens in even zovele uitvoeringen als er smaken zijn. Kom naar de showroom! O ja. neemt u dan gelijk de maten van uw eigen keuken mee? Afgesproken. Uw Keukenpartner in Valkenburg (ZH) CSIegtenhorsl BV..Voorschoterv/eg45.tel.071-763185 >4 Home Centre U I haagse schouw LEIDEN - Het gesprek tussen de projectgroep Maredorp en de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB), over de voorgenomen uitbreidingsplannen van de Leidse Hema-vestiging heeft niets opgeleverd. Zoals al eerder duidelijkis gewor den heeft de projectgroep grote bezwaren tegen de wijze waarop het winkelconcern die uitbrei ding aan de Haarlemmerstraat en de Janvossensteeg wil realiseren. De projectgroep is niet in prin cipe tegen de uitbreiding van de Hema-vestiging in Leiden maar vindt dat de verkoopruimte door interne wijzigingen ook aanzien lijk kan worden vergroot. Met name de nieuwbouwplannen aan de Janvossensteeg passen volgens de projectgroep, die de verbetering van dit deel van de binnenstad voorbereidt, niet in de kleinschaligheid van de om geving. Men wijst er verderop dat het in het ontwerp-bestem mingsplan voor Maredorp hand having van de huidige bebou wing aan de Janvossensteeg staat aangegeven. Het Bijenkorfconcern, waaronder de Hema resorteert, wijst de be zwaren van de projectgroep ook na het gesprek van de hand. De projectgroep heeft vooraf aan het overleg zelf de situatie en de mo gelijkheden van de Hema-vesti ging kunnen bekijken. Volgens een woordvoerder van de KBB is de 'onhaalbaarheid van andere plannen daarbij duidelijk aange toond. "De Hema moet uitbrei den in de breedte niet in de hoogte, daar blijven wij bij. Het huidige filiaal is te klein gewor den voor de regiofunctie die hy vervult. Onze plannen voor uit breiding zijn definitief'. De pro jectgroep voor Maredorp is zeer teleurgesteld door de onverzet telijkheid van het KBB-concern. Project-coördinator De Jong: "Wij betreuren het dat de Bijen korf geen enkele tegemoetko ming heeft gedaan". PPR/D'óó: erken vrijwilligers werk van CVH LEIDEN - PPR/D'66-raadslid Frits van Oosten heeft in een brief aan wethouder Oosterman gevraagd over te gaan tot erkenning van het vrijwilligerswerk van het Centrum voor Vrijwillige Hulp verlening. Wel moeten volgens Van Oosten aan de subsidiever lening een aantal harde voor waarden verbonden worden. Zoals: een volledig inzicht in de huidige en de te verwachten fi nanciële positie van het centrum, geen uitvoering van directe hulpverlening, beperking van het werkgebied tot Leiden, uitbrei ding van het bestuur tot mini maal zeven leden en werken op basis van de vraag van de instel lingen en niet op basis van het aanbod van vrijwilligers. Van Oosten heeft de wethouder ver zocht de zaak vanavond te be handelen in de gemeentelyke commissievergadering. LEIDEN - De jaarlijkse natio nale boomfeestdag heeft gisteren in Leiden nog een laat vervolg ge kregen. Kinderen van de hoogste klassen van de prinses Marijke- •school aan de Maresingel hebben gisterochtend onder toezicht van de plantsoenendienst en de schoolbioloog een tiental bomen geplant in de Korte Hansestraat. Op 15 maart waren al een groot aantal Leidse schoolkinderen in de weer met het planten van in totaal 170 jonge bomen. De be doeling van de jaarlijks terugke rende gebeurtenis is belangstel ling te wekken, vooral bij de jeugd, voor bomen en struiken. Vooraf aan het boomplanten spoorde wethouder Verboom (Volkshuisvesting) de kinderen dan ook aan om de wijk schoon te houden"Jullie mogen de bomen zelf allemaal een naam geven,maar- de bomen moeten i n de toekomst ook door jullie bewaakt worden". Vervolgens nam de wethouder ("Kojak" riepen de kinderenzelf de schop ter hand om de eerste boom te planten. De jeugd volgde daarna met de boom "Gompie", (foto) LEIDEN - Wethouder Oosterman (cultuur) heeft gistermiddag tij dens een feestelijke bijeenkomst in de hal van de "Lakenhal" de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer B. Bootsma. Als 65-jarige, die met pensioen gaat, kreeg de heer Bootsma, de onderscheiding voor zijn werk als meubelrestau rateur, dat hij meer dan dertig jaar verrichtte in het stedelijk Museumdirecteur drs. Wurfbain prees tijdens de receptie de des kundigheid en het vakmanschap van de heer Bootsma en zei vooral veel van hem geleerd te hebben op het punt van de ethiek bij het restaureren. Wethouder Oosterman zei te betreuren dat dit soort vakmanschap bijna geen voortzetting meer heeft. Eveneens zei hij te betreuren, dat van de plannen om een opvolger gedurende twee jaar in te werken weinig of niets terecht was ge komen. "De heer Bootsma", aldus wethou der Oosterman, "bezit erg veel kunde en kennis van het hout en wist bijzonder veel van opper vlaktebewerking." Bij het op spelden van de ere-medaille ont hulde hij dat het voor hem de eerste keer was. "Voor mij ook", reageerde de jubilaris snedig. De heer Herfst, sprekend namens de Vereniging van Belangstel lenden van de Lakenhal, con stateerde dal de heer Bootsma een even vertrouwd beeld binnen als de meubels en schilderijen. Hij bood de heer Bootsma een bloemstukje aan. Namens het personeel kreeg de jubilaris een schildersuitrusting, compleet met werkezel en doeken. De periode van ruim dertig jaar overziend constateerde een col lega dat er in het museum weinig is, dat niet door de handen van meubelmaker Bootsma is ge gaan. "Als we eens door het mu seum zouden lopen zou je overal kunnen horen roepen "Ha, Bootsma". In zijn dankwoord vertelde de heer Bootsma dat hij ook vaak werk zaamheden buiten zijn eigen vakgebied heeft vervuld. Zo had hij de hand in de voorbereiding van enkele honderden tentoon stellingen in de Lakenhal en deinsde hij er zelfs niet voor terug om voor een expositie zakkenvol kiezelstenen te sjouwen. Verder herinnerde hij aan de filmopna men voor de tv-serie "Swieber- tje", die in het museum werden gemaakt. Dr. R. Belsey LEIDEN - Wethouder Tesselaar (welzijn) heeft binnenkort - volgende week - overleg met het ministerie van CRM over de mogelijkheden om de bouw van nieuwe club- en buurthuizen in Noord en de Kooi met aanvullende bijdragen van dit ministerie van de grond te krijgen. Tes selaar zei dit gisteravond in de vergadering van de PvdA-fractie. De bouw van nieuwe club- en buurthuizen is in de knel gekomen door de afwijzing van de minister Beelaerts van Blokland (ruimtelijke orde ning/volkshuisvesting) om dit via de gelden voor de stadsvernieuwing (de zgn. interim-saldo-regeling) mogelijk te maken. De minister zegde Leiden echter toe de zaak door te spelen aan zijn collega van CRM. Bij de verkiezingsavond in de Stadsgehoorzaal zei minister Gardeniers van CRM vorige week woensdag nog nergens van op de hoogte te zijn. Zij hield de deur voor besprekingen met Leiden echter open. Deze toezegging heeft de gemeente Leiden aangegrepen om op korte termyn een afspraak te maken. LEIDEN - De commissie voor de Lakenhal heeft gistermiddag erg zitten aanhikken tegen het uit geven van bijna 22.000 gulden voor een advies om de lichtinval van de schilderijenzaal te beper ken. Deze zaal werd on langs gerestaureerd maar na de voltooiing bleek dat - in tegenstelling tot de opdracht - nog teveel licht binnenviel. Museum-directeur drs. Wurfbain deelde mee dat de zaak niet direct urgent is, maar dat teveel licht op den duur schadelijk kan zijn voor de geëxposeerde schilderijen. "In de besprekingen met de uit voerder", aldus drs. Wurfbain, "is vastgelegd dat het 150 lux zou moeten worden, maar nu geven de metingen soms waarden van meer dan 500 lux aan." Enige commissieleden vroegen zich af of de aannemer niet voor deze fout verantwoordelijk ge steld zou kunnen worden. In elk geval vond men de 16.000 gul- den.die de architect volgens een brief van de directeur Gemeen tewerken nodig heeft om een ad vies uit te brengen aan de zeer hoge kant. Tijdens de commissievergadering deelde drs. Wurfbain mee dat B en W onlangs een legaat hebben aanvaard bestaande uit vier schilderijen en twee tekeningen van Van Driesten. Wat de plannen voor de verdere toekomst betreft: in overleg met monumentenzorg zal de ko mende maanden gewerkt wor den aan een schets voor de uit breiding van het museum. Zo zal er meer ruimte moeten komen* voor de educatieve dienst en de administrateur, terwijl ook een plek gevonden zal moeten wor den om een tegelverzameling te exposeren. Een idee om voor de toekomst te pogen het pand Oude Singel 26 bij het museum te betrekken stuitte op verzet van de commis sieleden Van Oosten (PPR/D'66) en Van der Meij (SGP/GPV). Ook wethouder Oosterman wees erop, dat alleen woningen ont trokken mogen worden aan de voorraad wanneer de noodzaak duidelijk is aangetoond en geen andere oplossingen mogelijk zijn. Hij wees in dit verband op het afwijzende standpunt van B en W bij de pogingen van het mu seum voor Geologie orh de con ciërgewoning bij het museum te mogen trekken. Verbetering Stationsweg LEIDEN - Op korte termijn zal op de Stationsweg begonnen wor den met een aantal werkzaamhe den die moeten leiden tot een be tere doorstroming van het bus- verkeer en een betere beveiliging van het (brom) fietsverkeer. Tot dusver leverde met name het la den en lossen van vrachtauto's nogal eens problemen op. Om dat te voorkomen zullen twee laad- en losvakken worden aan gelegd. Bovendien zullen er 45 fietsklemmen worden aange bracht, 20 ter hoogte van het ANWB-kantoor en 25 ter hoogte van het Luxor-theater. Verder komen er aan de even zyde acht parkeerplaatsen en p arkeer- meters met een maximum-par keertijd van een half uur. PAGINA 13 £ÏÜËS Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13