Regering houdt het been stijf SS over N-bom deze week? Briefbommen maken links het leven in Londen zuur Frankrijk wil strengere veiligheidsvoorschriften Beroeps verboden schenden mensen rechten Ontvoering Italië J) SCHADE- A A m STROP VOOR MOORD Franse artsen mogen transplanteren zonder toestemming WOENSDAG 5 APRIL 1978 LUXEMBURG (ANP) - Frankrijk wil dat de landen van de Euro pese Gemeenschap besluiten dat ze hun havens kunnen sluiten voor schepen die zich niet aan de veiligheidsvoorschriften hou den. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur' van de EG, moet voorts in snel tempo tech nieken gaan ontwikkelen om verontreiniging ter zee te be strijden. De Franse minister van buiten landse zaken, Louis de Guirin- gaud, heeft gisteren in Luxemburg die verlangens op ta fel gelegd tijdens de bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de EG. Roy Jenkins, de voorzitter van de Europese Commissie, heeft toe gezegd dat er van deze zaken werk gemaakt zal worden. De Franse minister, wiens land ge troffen is door de ramp met de 'Amoco Cadiz', wees er gisteren op dat het in tien jaar tijd nu al de vierde keer is, dat zich in de Franse Kanaalzone een mi lieuramp van grote omvang voordoet. In de Britse Kanaal zone is het in die tien jaar al twee keer gebeurd. Jaarlijks wordt er vijfhonderd miljoen ton olie door het Kanaal vervoerd, aldus de Franse minis ter, die verder meedeelde dat overduidelijk is dat juist de onder goedkope vlag varende schepen zich niet aan de internationale voorschriften houden. Met dat soort schepen gebeuren vier maal zoveel ongevallen als met sche pen die varen onder de vlag van landen, die aangesloten zijn bij de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (de OESO), aldus de Franse be windsman. Louis de Guiringaud zei ook dat het naar zijn mening hoog tijd wordt, dat de internationale zeerecht- conferentie van de Verenigde Na ties besluit de territoriale wate ren uit te breiden tot twaalf mijl, zodat kuststaten meer zeggen schap krijgen in het gebied voor hun kusten. Verder moet het uit het internationale recht bekende begrip 'vreedzame doortocht' gewijzigd worden, zodat voor de veiligheid van het milieu gevaar lijke schepen zo'n doortocht ver hinderd kan worden. De Franse minister betoogde in de raad van Luxemburg dat er even eens internationale verscherpte maatregelen genomen dienen te worden tegen het in volle zee reinigen van olietanks. mme, zï Van top tot teen besmeurd, met olie werken deze vrijwilligers verbeten op het strand van het plaatsje Portsallom de dikke oliebrij te verwijderen d ie de stranden van B retagne bedekt na de ramp met de tanker van Amoco Cadiz. ROME (DPA) - De Italiaanse regering heeft gisteren nog maals duidelijk gemaakt dat zij niet van plan is in te gaan op de eis van de 'Rode Brigades' om in ruil voor de vrijlating van de christen-democratische leider Aldo Moro een aantal leden van deze extremistische groepe ring vrij te laten. Premier Andreotti bevestigde dat Moro drie brieven heeft geschreven. t IV In een kaartenautomaat in een me tro in Milaan werd het 'vierde communiqué van de Rode Bri gades' gevonden. Het stuk dat gaat over het 'proces tegen Aldo Moro' is drie vellen lang. Andreotti verklaarde gisteren dat voor de strijd tegen het ter rorisme een betere coördinatie nodig is bij de politie. De reorga nisatie van de geheime dienst is al begonnen. Beroep In de brief die niet alleen in Milaan maar ook in Genua is gevonden doet Aldo Moro een beroep op de regering zijn vrijlating te verze keren. Hij schrijft dat er niet veel tijd meer rest. 'Ik ben een poli tieke gevangene die in een on houdbare positie is terecht gekomen door uw bruuske be sluit elke dialoog met gevangen mensen te stoppen', zo schrijft Moro in de brief. Aangenomen Barre opnieuw premier van Frankrijk PARIJS (DPA) - De Franse pre mier Raymond Barre is gisteren officieel in die functie herbe noemd door president Valéry Giscard d'Estaing. Dit blijkt uit een officieel decreet van de pre sident dat in Parijs openbaar werd gemaakt. De komende twee dagen zullen ook de overige posten in het Franse kabinet worden vergeven. De nieuwe regeringssamenstelling moet voor het vertrek van Gis- card naar de Europese topcon ferentie in Kopenhagen vrijdag, bekend zijn. ADVERTENTIE kamsteeg I OEGSTGEEST - LEIOERDORP 1 I VOORSCHOTEN - KATWIJK 1 I UITLAAT GOLF I arbeidsloon en onderdelen v.a. 125,- k VOOR ALLE P REPARATIE'S k KLEINE ZOMER- VAKANTIEBEURT 140,- 1 Gratis bandencontroie dagelijks 1 1 Vraag onze aanbieding banden 1 „V 4 HALEN, 3 BETALEN! 1 I DEZE AANBIEDINGEN I TOT 30 APRIL A.S. wordt dat Moro de brief inder daad zelf geschreven heeft. 'Ik voel me door jullie, leiders van de christen-democratische partij, wel een beetje in de steek gelaten. Dat God uw geest moge verhelderen', zo besluit Moro. Moro heeft de brief geschreven aan zeven leiders van de christen democratische partij. De Rode Brigades schrijven in hun com muniqué dat er nog geen enkele geheime onderhandeling is ge weest over de vrijlating van Moro. Het 'volksproces' tegen de christen-democratische leider gaat gewoon door. 'Een van onze eisen is de vrijlating van de com munistische gevangenen en het opdoeken van de concentra tiekampen van het regime', zo luidt het communiqué. 'Moro schrijft in zijn brief dat hij zich in een bijzondere positie bevindt. Daar zijn wij het volledig met hem eens. 'In de tekst wordt een beroep gedaan op het volk de strijd aan te binden tegen 'het imperialisme van de multinatio nals'. Arrestaties De originele brief van Moro werd gestuurd aan de zeven christen democratische leiders. Een foto kopie van de brief zat bij het communiqué van de 'Rode Bri gades', dat hij bij de regering werd bezorgd. De Italiaanse politie heeft gisteren drie mensen aangehouden in verband met de ontvoering van Moro. Een van hen zou over 'inte ressant documentatiemateriaal' beschikken. Maandag werd een veertigtal extreem linkse jonge ren gearresteerd. Volgens politiekringen zitten op het ogenblik 150 mensen, ver moedelijk lid van de Rode Briga des, gevangen. Bovendien zitten ongeveer 120 leden van de ultra linkse 'gewapende proletarische kern' gevangen. In het com muniqué van de Rode Brigades zeggen de guerrileros dat zij de afgelopen twee jaar in verschei dene plaatsen leden van hun groepering hebben weten te be vrijden. NICOSIA (Reuter) - Een recht bank in Nicosia op het eiland Cyprus heeft twee Palestijnen veroordeeld tot de strop we gens moord op de hoofdredac teur van het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Ach- rarn, Joussef Sibai Het incident in het Hilton Hotel in Nicosia leidde destijds tot een overval van een Egypti sche commando op een ge kaapt vliegtuig op de lucht haven Larnaca bij Nicosia. De 28-jarige Mohammed Kha- dar (links) en de 26-jarige Sa- jid Hoessein in de deurope ning) zullen op 1 juni worden opgehangen, tenzij het hoger beroep dat zal worden aange tekend de straf nog kan ver anderen. De twee Palestijnen zeiden niet schuldig te zijn hoewel zij in februari in een DC-8 een aantal mensen in gijzeling hielden. De gijzeling eindigde in de fel bekritiseerde bestorming van het vliegtuig door een Egyp tisch commando. Deze werden onder vuur genomen door Cyprische soldaten, omdat Cyprus het commando geen toestemming zou hebben ge geven voor de actie. Bij het gevecht kwamen 15 Egyp- tenaren om het leven. Algemeen wordt aangenomen dat Joussef Sibai vermoord werd omdat hij de Palestijnse zaak geschaad zou hebben. In Cyprus is in vijftien jaar geen veroordeelde meer opge hangenhoewel er wel dood vonnissen werden uitgespro ken. De president kan clemen tie verlenen WASHINGTON (UPI/DPA) - Amerikaanse regeringsfunc tionarissen verwachten dat president Carter nog deze week een beslissing neemt over de produktie van de neutronenbom - het wapen dat door intense straling mensen doodt maar gebouwen grotendeels intact laat. Een woordvoerder van het Witte Huis zei gisteren dat "nog geen definitieve beslissing is genomen" en dat er "bij mijn weten geen tijdschema is" waarbinnen de be slissing zal worden aangekondigd. PARIJS (UPI) - Dc Franse artsen is vanaf gisteren toegestaan om organen van een dode te gebruiken voor transplantatie, ook al gebeurt dit zonder voorafgaande toestemming van de dode of diens familie. De toestem ming hiervoor wordt gegeven in een decreet dat de Franse regering gisteren bekendmaakte. Alleen als de dode voor zijn overlijden een wettig document heeft voorge legd aan een rechtbank waarin hij verwijdering van zijn organen ver biedt, is de arts hieraan gebonden. De bedoeling van de nieuwe maatre gel is het bekorten van de vertraging die tot op heden optrad tussen het moment dat een donor werd gevonden en de transplantatie. Onder de oude wet was de arts eraan gehouden eerst toestemming aan de familie van een dode te vragen voor hij kon overgaan tot het uitnemen van de gewenste organen van de dode. In verscheidene Amerikaanse pu- blikaties werd gisteren voorspeld dat een beslissing van het Witte Huis ophanden is. De New York Times meldde zelfs dat Carter al had besloten het controversièle wapen niet in produktie te ne- De Times citeerde regeringsfunc tionarissen die zeiden dat de pre sident zijn besluit al genomen had voordat hij aan zijn reis naar Zuid-Amerika en Afrika begon. Enkele officiële functionarissen in Washington hielden gisteren echter vol dat een dergelijke be slissing nog niet is genomen. Critici in het Amerikaanse Congres zullen ongetwijfeld elke actie te gen het wapen zien als een nieuw teken dat Carter terugdeinst voor de onverzoenlijkheid van het Kremlin. Het besluit van Carter vorig jaar om de produktie van de B-l bommenwerper stop te zet ten ontlokte eenzelfde antwoord aan de voorstanders van de harde lijn. Volgens de melding van de New York Times heeft Carter een be slissing tegen de neutronenbom genomen ondanks tegengestelde adviezen van zijn topadviseurs. Het blad zegt dat de functionaris sen de hoop uitspraken Carter alsnog te kunnen overtuigen het in produktie nemen van de bom slechts op te schorten en niet volledig te annuleren. Niets bekend Generaal Alexander Haig, de Ame rikaanse opperbevelhebber van de NAVO-troepen in Europa, heeft gisteravond in Den Haag tegenover journalisten verklaard, niets te weten over een op handen zijnde beslissing van president Carter over het neutronen wapen. Haig had op een bijeenkomst van de "Atlantische Commissie" met geen woord, ook niet indirect, over het N-wapen gesproken. Het was wel, "in het algemeen", ter sprake gekomen tijdens zijn korte gesprek met de minister Scholten van defensie gister avond in Den Haag. Generaal Haig herhaalde wat de Amerikaanse regering reeds eer der heeft verklaard, namelijk dat een besluit over de produktie zal worden genomen in het licht van de resultaten van overleg met het land op wier grondgebied het zal worden gebruikt, d.w.z. in de eerste plaats West-Duitsland. Hij sprak in dit verband niet over landen die troepen in West- Duitsland hebben gelegerd, zoals Nederland, Engeland, Canada en België. Generaal Haig meende dat de Sov jet-Unie thans niet over een N- wapen beschikt, maar dat zij het wel kan produceren. Hij geloofde niet dat het een Russisch belang zou zijn tot produktie van het N-wapen over te gaan, "omdat ons militair apparaat is ingesteld op defensie op korte afstand, en het Russische een offensief ka rakter op grote afstand heeft" Demonstratie Twintig militairen in uniform de monstreerden gisteravond voor het Nederlands Congresgebouw tegen legering van een tweede Nederlandse brigade in de Bondsrepubliek Duitsland. De VVDM-ers kregen aansluiting van een evengroot aantal jonge mannen en meisjes met borden waarop stond "stop de neutro nenbom". Toen NAVO-opperbevelhebber Haig bij het gebouw aankwam om er zijn lezing te houden werd een spreekkoor aangeheven. La ter deelden verspreid rond lopende militairen stencils uit aan voorbijgangers waarin zij be zwaren tegen het leger van dienstplichtige militairen "ver van huis" opsomden. Protest van Cyprus bij YS NICOSIA, ANKARA (Reuter/UPI) - Cyprus heeft gisteren bij Ame rika geprotesteerd tegen het plan van de Amerikaanse regering om het wapenembargo tegen Turkije op te heffen. Het embargo is in 1974 ingesteld omdat Turkije Amerikaanse wapens gebruikte bij de invasie op Cyprus. In ok tober 1975 is het embargo al ver licht. LONDEN (SP) - - Een zogenaamde briefbom heeft gisteren in het hoofdkwar tier van de Britse communistische partij een 62-jarige huisbewaarder in het gezicht ver wond, en flinke schade aangericht. Een tweede bom per post verstuurd aan het kan toor van de nationale vakbond voor ge- meentepersoneel, kon tijdig onschadelijk worden gemaakt. Vorige week ontplofte er een briefbom in het gezicht van Roger Prouse, de leider van de anti-nazibeweging in Engeland. Scotland Yard houdt rekening met een hele reeks van aanslagen gericht tegen linkse sympathisanten in Engeland en is opnieuw begonnen aan een diepgaand onderzoek naar de activiteiten van een pro-nazigroep, die zich Column 88 noemt. Deze extreem rechtse organisatie heeft per telefoon een aantal kranten en London Broadcasting, het plaatselijke commerciële radiostation in de Britse hoofdstad, laten weten dat zij ver antwoordelijk is voor de aanslagen. Onlangs heeft een zekere Donald Mudie, die van zijn huis in Shropshire een soort Hit- Ier-museumpje maakte, laten weten dat hij de leider is van Column 88, die ook nauwe contacten zou onderhouden met de Ku Klux Klan-beweging in Amerika. Twee jaar geleden kwam Column 88 in opspraak, toen gebleken was dat een aantal leden van deze geheime organisatie zich had aangesloten bij eenheden van de vrijwilligers in het Britse leger, die in hun vrije tijd een vol ledige militaire opleiding krijgen. Naar aanleiding daarvan heeft toen ook een diepgaand politie-onderzoek plaatsgevon- Explosie-experts van Scotland Yard noem den de briefbommen van gisteren buiten gewoon gevaarlijk. De bommen zaten in medicijnflesjes, op hun beurt verpakt in bruine enveloppen. Het openscheuren van de enveloppen veroorzaakte de explosie, die de conciërge van het kantoor van de Britse communistische partij in het gezicht trof. Zijn verwondingen vielen achteraf mee, maar Scotland Yard oordeelt dat de kleine projectielen wel degelijk levensgevaarlijk zijn. De envelop met de briefbom gericht tegen het kantoor van de nationale vakbond van gemeentepersoneel werd door een van de kantoorbedienden meteen als verdacht beschouwd. Via de kranten, radio en televi sie heeft Scotland Yard gewaarschuwd bij het openen van de post toch vooral voor zichtig te zijn. Russell-tribunaal: FRANKFORT - Het derde Russell Tribunaal, dat zich in zijn eerste zitting een week lang met de be roepsverboden in de Bonds republiek heeft bezig gehouden, heeft gisteren een voorlopige uit spraak gedaan die vriend noch vijand verraste. De internationale jury is na ge heime stemming unaniem van oordeel dat de praktijk van de "Berufsverbote" een ernstige bedreiging van de mensenrech ten betekent. Bovendien, zo meent het tribunaal, richt de praktijk van de verboden zich op discriminerende wyze tegen mensen die een zeer bepaalde politieke (bedoeld is: duidelijk linkse) mening vertegenwoordi gen. Gedurende de afgelopen week zijn twaalf gevallen behandeld van Westduitsers die op grond van hun politieke opvattingen de weg naar een ambtelijke functie werd versperd - alle gevallen die reeds uitvoerig in de Westduitse openbaarheid zijn behandeld. Voor objectieve waarnemers uit het buitenland was dit voorlopige bericht dan ook een bevestiging van wat zich reeds voordien liet vermoeden. Namelijk dat dit in ternationale tribunaal er niet in zou slagen nieuw licht op het probleem van de beroepsverbo den te werpen. Dat dergelijke verboden in feite vooral van aan hangers van linkse politieke op vattingen bestaan was dankzij de ruime publiciteit in binnen- en buitenland reeds lang gemeen goed. Geen nieuws De betekenis van deze eerste zitting van het derde Russell Tribunaal is mogelijk dan ook meer gelegen in de sterke aandacht die zij zich ondanks gedeeltelijke boycot heeft weten te verwerven, dan in de inhoud van de feiten die zij met duidelijk klaroengeschal aan het licht wenste te brengen. Zo is het geenszins opzienbarend te vernemen dat de massale con troles op sollicitanten voor over heidsfuncties en de in een (niet gering) aantal gevallen gevolgde afwijzingen wegens links-so cialistisch of communistische sympathieën een klimaat van in timidatie en angst in de Bonds republiek teweeg hebben ge bracht. Velen worden uit angst voor hun toekomst tot zelf censuur of berusting gedwongen Dit alles met veel bewogenheid, maar ook met veel omhaal op nieuw aan het licht gebracht te hebben Is misschien wel nuttig, maar werkt ook ietwat pedant. Ernstiger echter is het verwijt dat dit tribunaal zich niet aan zijn ei gen goede uitgangspunt heeft kunnen houden om in waarlijk liberale geest de Bondsrepubliek aan de normen van haar eigen grondwet te toetsen. Het tribunaal heeft namelijk toch geen weerstand kunnen bicden aan de druk van linkse splin tergroepen die bij voortduring in de zaal waren en door de bezet ting van een nabijgelegen kerk hun oogmerken kracht bij zetten. Het gaat om de rumoerige groepjes die zich "anti-folterco- mité's" noemen en het opnemen voor de gevangen zittende ter roristen. Deze zyn volgens de comité's "politieke gevangenen" die door voortdurende "isolatie" worden gefolterd. Verkeerde hoek De voorzitter van de Westduitse adviesraad, prof. Narr, zei dat een subcommissie zich gaat bezig houden met de vraag of het pro bleem van de "politieke ge vangenen" deel moet uitmaken van de tweede zitting van het tri bunaal. die in januari volgend jaar plaatsvindt. Niet het feit of dat inderdaad zal gebeuren is be slissend, wel de uiterlijk kri tiekloze overname door het tri bunaal var het verwerpelijke be grip "politieke gevangenen" Daarmee heeft dit college zich in een hoek gemanoeuvreerd waarin het gezien zyn oorspron kelijke bedoelingen nooit had moeten terecht komen. Daaraan verandert ook niet het feit dat krachtens een besluit van het tribunaal enkele leden zullen af zien van hun plan als privé-per- sonen de in Stammheim en el ders gevangen zittende en "lij- dende" terroristen te bezoeken. Over de iag of c r der gelijke bezoeken gewenst zijn zal de subcommissie nog nader be raden en beslissen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9