Eric Heidenvier medailles bij de Spelen? „Vier? Er zijn toch vijf afstanden..." Twee zeges hockeyteam Seizoen te lang voor Martsjoek Met het Leidsch/Alphens Dagblad naar: TER AARSE VESTIGT WERELDUURRECORD MAANDAG 27 FEBRUARI 1978 PAGINA 17 SPORT SPORT SPORT Klaas Vriend: „Dit was brandhout, goedenavond' GOTENBURG - Goed, dat is dus weer een zege tocht van Eric Heiden in Gotenburg. Winst op de 500, 5000 en 1500 meter brengt de 19-jarige Ame rikaan zijn tweede wereldtitel bij de all-rounders. Dag Noren, Russen en Nederlanders, welterus ten, oogjes dicht en snaveltjes toe. Op de eerste dag levert Heiden zijn visitekaartje in, sloopt Storholt in een rechtstreeks duel op de 5000 meter, loopt na afloop grijnzend handtekeningen rond te delen, terwijl zijn trainster Dianne Ho- lum de Zweden vertedert met haar grote blauwe ogen. Ze wil eerst niet verklappen wat Erics geheim is, maar later wel, als hij uit de bocht komt doet hij nog twee diepe slagen, dan is het re laxed op het rechte eind, en bij het ingaan van de volgende hoek weer een paar ferme halen. Het lijkt dus eenvoudig om kampioen te worden. Kan iedereen het dan wellicht, maar nee, giechelt ze, alleen mensen als Eric kunnen dat, dat zijn superatleten. Een vraag? Wil Heiden op de vol gende Olympische Spelen wel licht vier medailles halen? Dianne verbaasd: ,,Vier? Er- zijn toch vijf afstanden". Nederlandse sponsor voor Heiden GOTHENBURG - Eric Heiden zal het komende weekeinde toch deelnemen aan de wedstrijden om de gouden schaats in Inzeil. Aanvankelijk had de Ameri kaanse schaatsbond de uitnodi ging naast zich neergelegd om dat er geen geld beschikbaar was. De sponsor van de KNSB, sprong gisteren voor Heiden in de bres. Op kosten van deze Ne derlandse firma, die voor Hei den en ploeglid Woods de vliegreis betaalt, kan hij toch deelnemen aan deze officieuze wereldrecordwedstrijden. Vol gens directeur Joop Kalksma, die in Gotehenburg was, is het al te gek dat een wereldkampioen van dergelijk formaat geen kans krijgt om mee te doen. 'Daarom hebben wij gemeend dit te moeten doen', sprak Kalksma. De sponsor van de KNSB heeft in de nabije toekomst toch grootse plannen. Het is vrijwel rond dat met ingang van vol gend jaar een banentoernooi in Europa zal worden gehouden. 'In samenwerking met de KNSB gaan we hiermee van start', ver telde Kalksma. 'Van de kant van de Amerikanen hebben we de toezegging al gekregen dat zeker Heiden ook zal deelnemen. Het wachten is nu nog op de Noren. Want ik betwijfel of we Russen aan de start krijgen'. Niet alleen Heiden gaat naar In zeil. Ook Van 't Oever vertrekt met een vijftal rijders naar de Zuidduitse wintersportplaats. Kleine, van der Duim en Vriend zijn zeker. De overige twee na men zullen deze week bekend gemaakt worden. Het heeft maar een haar gescheeld of ze heeft de triomftocht van haar ster in Zweden niet eens meegemaakt, de Amerikaanse schaatsbond wilde haar reis niet betalen en zelf is ze maar een arme gymnastieklerares, maar gelukkig betaalde haar vader- toen alsnog het vliegticket. Vuur in de blauwe ogen nu. „Vijf honderd dollar heeft ze gehad het afgelopen seizoen van de bond. Meer niet. Laatst bij de sprint WK zei ze tegen de hoge heren, waarom krijg ik niet meer. Zei den ze, helaas, we hebben niet meer. Toen zei ze, maar waarom betalen jullie die Hollander Peter Schotting dan 7000 dollar voor zijn baantje als coördinator bin nen de schaatsbond. Nou, dat konden de heren niet wisselen" Eric, straalt ze, dat is de ideale sportman, niet zeuren, luisteren, afzien, raad opvolgen. De held hoort het allemaal glimlachend aan. Luistert hoe Dianne zijn rit tegen Sjöbrand op de 5000 meter roemt. Sjöbrand? Het was toch Storholt? Ze kleurt lichtelijk, al die namen lijken ook zo op elkaar hier en tenslotte hebben al die jongens ook allemaal van die ro de pakken aan". Ook de Noren, verbijsterd, geklopt al op de eerste dag, zijn vriende lijk, best bereid vragen te beant woorden. Storholt roemt zijn te genstander; een keer heeft hij aangevallen om hem af te bluffen, maar die duivelse Heiden ant woordt met twee tussensprints en ja, toen kwam hij lucht tekor- t om bij te blijven" Blamage Bij de Nederlanders nauwelijks commentaar. Waarom Klaas I Vriend valt op die 500 meter. Hij weet het niet, tot ziens heren. Toch liikt het die avond in het Nederlandse kamp of Egbert van 't Oever jarig is. Gefeliciteerd Eg- bert? Waarmee in godsnaam? Nou wat wil je, de progressie is er toch, Kleine derde op de vijf ki lometer, Van der Duim zesde in het algemeen klassement, je ziet het, knipoogt de kleine coach, we hebben niet stilgezeten. Wat best waar zal zijn. Maar de vol gende dag op de door Heiden subliem gewonnen 1500 meter - weer wordt Storholt geklopt in een rechtstreeks duel - lijkt het of de Nederlanders stil staan. Kleine wordt elfde, Van der Duim 14e, Pasman 17e en- Vriend 23e. Een regelrechte blamage. De oor zaak? Conditieman Tjaard Kloos terboer weet het. „Noors ijs". Hij lijkt geografisch wat in de war want Gotenburg ligt toch in Zweden. Maar nee, Noors ijs is Scandinavisch ijs, werkijs en derhalve ongeschikt. Dus de Ne derlanders houden niet van wer ken? Weer verkeerd. Piet, Hil- bert, Joop en Klaas kunnen glijden maar niet prikken. Gelukkig wacht ons dan nog de tien kilometer. Daar zal de afstandv reter uit Hollandse Veld wel op exploderen. Helaas, ook hier werk- in plaats van glij-ijs. Euro pees kampioen Martsjoek perst er een acceptabele 15.12.96 uit, Kleine vertrekt een rit later op een schema van 15.26 en dus vraag je je af of de coach nu hele maal gek geworden is, maar dat blijkt hij niet, wat moet Piet opj dit soort ijs met dat gewicht en| die lange slagen, niets toch, en het wordt ook weinig, een ze vende plaats voor de eens zo ge vreesde stayer, die door tegen stander Storholt meedogenloos wordt afgeschminkt. Junior Van der Duim doet het be ter, klopt zijn teamgenoot met krap anderhalve seconde, wordt negende in het eindklassement tegen Kleine tiende. Hoe zei Eg- bert van 't Oever het o'ok al weer eind vorig jaar. „Wat er ook ge beurt, de WK '78 wordt in ieder geval geen afgang zoals de WK '77 in Heereveen: Ter herinnering: Kleine was toen achtste en Van Helden zevende. d. Duim: beste Nederlander. En hoe stond conditieman Tjaard Kloosterboer indertijd tegenover het schaatsen? We slaan er de Schaatskroniek op na, waarin - Willem Comello moet geslapen hebben - Tjaard Kloosterboer als een vakman tussen aanhalingstekens wordt beschreven. Tjaard bij die gele genheid: „De verbeteringen die nu worden aangebracht zijn een stukje optimalisering van het geen je al bezit". Juist ja. En 's avonds is het kouder dan bui ten. Tjaard vond het indertijd ook een uitdaging om uit te vinden hoe je een stayer sneller kunt la ten sprinten. En hij moet nog op zoek zijn gezien de beschamende 500 meter van Piet Kleine daar in Gotenburg. Blijft Tjaard Kloosterboer aan? „Waarom niet? Waarom zou hij ophouden? Is daar dan enige re den toe?" Nee, natuurlijk niet, of het zou de nadere bestudering van het eindklassement moeten zijn. En ook Willem Comello heeft zijn bedenkingen: „We gaan er eens over denken en het zou natuurlijk best kunnen dat er een com mandowisseling komt. Tenslotte is de aanstelling van het duo Kloosterboer-Van 't Oever een noodoplossing geweest. Wij kunnen, als dat moet, best wel toegeven dat we ons vergist heb ben Verbijstering Beteuterd kijken in Gotenburg de heren van de Kaasunie toe, spon sor van de Nederlandse schaat- selite. Verbijstering troef hier, want sedert hun spaarzame fi nanciële bemoeienis met het Ne derlandse topschaatsen laten de rijders zich het volle of halfvette produkt consequent van het brood eten. Maar gelukkig is daar Eric Heiden. Die heeft geen geld om naar In zeil te gaan voor de recordwed strijden deze week en die blijkt tegen een redelijke vergoeding best te willen ventileren dat Uniekaas goed smaakt, alleen op zijn schaatsjackie mag het nog niet staan, want het Amerikaans Olympisch Comité is nogal be krompen ten opzichte van de amateurbepalingen. Maar goed, de tickets naar Inzeil accepteert Eric in dank en zo is bijna iede reen gelukkig. Oranje overigens alleen maar om dat Jo Pasman zich als 20e klas seert en Nederland dus bij de WK in Oslo volgend jaar weer met vierman mag starten (hoe krijgen ze ze bij elkaar). Klaas Vriend zal er wel weer bij zijn, al zei hij zeer onlangs te stoppen als hij niet bij de eerste tien in Gotenburg zou komen. Een snelle terugblik leert ons dat hij in '75 viel op de 500 meter, in '76 bleef staan bij de start op de 500 meter, in '77 viel op een internationale 1500 meter, in '78 werd gediskwalificeerd door een foutieve kruising (Van Hel den in Eindhoven) en nu dan weer viel op de 500 meter in Go tenburg. Op zijn minst dus een opmerkelijke staat van dienst. In de kleedkamer waar de stem ming vijandig is - de publiciteit is toch negatief, iedereen doet toch zijn best - krabt Klaas Vriend zich bedachtzaam op het hoofd. „Dit was brandhout, goeden avond", zegt hy tenslotte nuch ter, waarna hij vertrekt en oplost in het stadsgewoel. PIM STOEL GOTENBURG - De logische vol gorde in het eindklassement van het wereldkampioenschap schaatsen zou natuurlijk geweest zijn Heiden, Martsjoek, Storholt. Maar de Europese kampioen kampte in Gotenburg a. met de restverschijnselen van een griepje en b. gaf de Rus vol mondig toe dat het seizoen hem te lang geduurd had, hij over zijn hoogtepunt heen was en kans loos was geweest tegen het ge weld van Heiden en Storholt. Over het geheel is het WK Goten burg toch wat teleurstellend verlopen. De eerste dag bracht, nadat Heiden met 39.86 op de 500 meter iedere concurrentie al had afgetroefd, slechts één werkelijk hoogtepunt: de rit van de Ameri kaan tegen Storholt, die de we reldkampioen magistraal in zijn voordeel besliste. Opvallend was in dit toernooi de terugval van de stayer Sten Stensen, die als ex cuus kon aanvoeren dat hij met een dijbeenblessure kampte. De weersomstandigheden - mist - dooi - drukten hun stempel op de 5000 meter, waarbij de paren die een gedweilde baan mochten be rijden duidelijk in het voordeel waren. Van der Duim profiteerde daarvan in de eerste rit met een acceptabele tijd van 7.26.29 en Kleine in de vijfde rit, hetgeen hem zowaar nog een derde plaats opleverde met 7.24.07, achter Martsjoek en natuurlijk Heiden. De Rus - aanvoerder van de we reldranglijst aller tijden - had zich in de tweede groep laten plaatsen en maakte dankbaar ge bruik van de verbeterde weers omstandigheden om zich achter de Amerikaan naar een tweede plaats te rijden op die vijf kilome ter. toch een overtuigend Europees kampioen. De drie afstanden die Heiden op dit wereldkampioen schap won onderstrepen der halve alleen maar de absolute klasse van dit toptalent dat in de komende jaren niet benaderbaar lijkt voor welke schaatser van Europa dan ook. Jammer was dat Heiden de tien kilometer wel ac ceptabel reed, maar geen echte poging deed om als vierde schaatsen in de geschiedenis vier afstanden te winnen (1911 Strun- nikov, 1912 Mathisen, 1972 Schenk, al deelde die de 500 me ter toen met de Noor Fornaess). Keizer op die tien kilometer in Gotenburg had de Rus Leskin, wereldrecordhouder met 14.34.33, moeten worden. Hij reed in zijn rit tegen de Noor Stens- jemmet zó formidabel dat hij tenslotte een voorsprong van 16 seconden op het schema van Storholt had. Hij leek te gaan uit komen op een tijd van rond de 14.53 - wat gezien de omstan digheden een wereldprestatie zou zijn geweest - maar faalde drie ronden voor het einde buiten zijn schuld jammerlijk toen hij met zijn schaats in een scheur in het ijs bleef steken. De Rus tuimelde half over de met schuimplastic overdekte omhei ning heen, krabbelde snel weer overeind, was toen hij weer op gang was nog vier seconden Eric Heiden met zijn trainster Dianne Holum. ADVERTENTIE sneller dan Storholt, maar vond de kracht niet meer om die voor sprong te handhaven. Waarna Stensen - het leek wel of mijn rechterbeen sliep - geprik keld door zijn slechte eerdere prestaties naar een uitstekende 15.06.57 en derhalve de snelste tijd reed. Hilbert van der Duim werd in Go tenburg dus de beste Neder lander, zijn tien kilometer was niet slecht, maar de wijze waarop hij en ook de andere oranje-klan ten faalden op de 1500 meter, doet vermoeden dat de eens zo il lustere schaatsnatie alleen nog maar uit de sloppen geholpen kan worden door een gewijzigde trainingsaanpak. Dat het duo Van 't Oever-Kloosterboer daar voor de meest aangewezen com binatie is laat zich op zyn minst betwijfelen. Na de afgang in Oslo en de herhaling van die afgang in Gotenburg kan de enige con clusie zijn dat aan de begeleiding van de topschaatsers veel, zo niet alles ontbreekt. BOKSEN - Michael Flynn, een 16-jarige bokser, is tydens een gevecht in het kader van de strijd om het kampioenschap van Memphis overleden. Volgens de ringarts werd Flynn door een har taanval getroffen. FIMALE WK IJSSPEEGWAY ASSEN 5 MAART 1978 Aanvang finalewedstrijd 14.00 uur. In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij u reis/toegangsbiljet aanbieden voor slechts 25,-. Inbegrepen: retour 2e klas Assen vanaf de stations Leiden en Alphen Busvervoer in Assen naar het stadion v.v. standplaats tijdens de finalewedstrijden. Vertrektijden zondag 5 maart vanaf station Leiden 8.51 uur spoor 2 vanaf station Alphen 0.06 uur spoor 1 Verkoop kaarten via onze kantoren Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen Telefonische informatie 071-144941 tst. 134. Leidsch/Alphens Dagblad 'n aktieve krant UTRECHT - Het Nederlands hoc keyteam heeft zaterdag in Utrecht de vriendschappelijke interlandwedstrijd tegen België met 3-1 gewonnen. De ruststand was 1-0. Het scoreverloop: 15. Paul Litjens 1-0 (strafcorner), 44. Ron Steens 2-0, 54. Mauchien 2-1 (strafcorner) 62 Ties Kruize 3-1 (strafbal). Ondanks de interlandwedstrijd speelde de nationale herenhoc- keyploeg gisteren normaal zijn wekelijkse oefenpartijtje in het kader van de voorbereiding op het toernooi om het wereld kampioenschap in Argentinië. Tegenstander was deze keer het team van Jong Oranje, dat onder de hoede staat van bondstrainer Cees Tania en oud-international Heiko van Staveren. De nationale jeugd werd met 9-1 verslagen. Halverwege de wedstrijd was Jong Oranje al volledig 'ingepakt'. Leefers, Ron Steens, Doyer (2) en Paul Litjens (uit twee lange hoekslagen) joegen de bal in de eerste 35 minuten al zes maal langs HCKZ-doelman Claushuis, die zich-vlak voor het rustsignaal liet vervangen door Drijver. Deze werd nog driemaal gepasseerd: twee keer door Litjens (straf corner en strafbal) en eenmaal door de actieve Doyer, die de re bound van een lange Hoekslag uitbuitte. Roderick Bouwman (Schaerweyde) scoorde tegen uit een korte hoekslag. Nederland speelde in de eerste helft met: Sikking, Kruize, Van Eijk, Jorntsma en van den Bergh, Bolhuis, Ron Steens en Leefers, Doyer, Litjens en van 't Hek. In de tweede helft waren Kruize, van 't Hek en Bolhuis vervangen door van der Staak (ausputzer). Gunning en Tim Steens. AMSTERDAM - Lenie van der Hoorn-Langelaar heeft gister avond op dejaap Eden-baan te Amsterdam voor de eerste keer in de historie een wereldduurrecord schaatsen voor dames gereden. Op goed ijs, maar niet onder ideale weersomstandigheden, reed de 29-jarige schaatser uit Ter Aar in één uur 31 kilometer. 212 meter en 59 centimeter. Het record is erkend door de KNSB. Atje Keulen-Deelstra en Co Gil ling zijn respectievelijk bij de dames en de heren opnieuw ze ker van de overwinning in het klassement om de marathon tro fee. Beiden legden ook vorig seizoen beslag op de eerste plaats. Zaterdagavond wonnen zij de één na laatste wedstrijd in de reeks om de marathon trofee op een kunstijsbaan van Assen. Giling deed dit met grote overmacht. Na 35 ronden demarreerden acht schaatsers uit het peloton Drie van hen kwamen ten val, zodat Giling, Hoekstra, De Roon, Postmus en Pronk alleen over bleven. Tien ronden voor het einde, toen de groep het peloton had ingehaald, liep Giling samen met Marten Hoekstra een halve ronde uit. Giling werd uiteinde lijk eerste. De stand in het algemeen klas sement van de marathon trofee: 1. Giling 225,5 punten, winnaar, 2. Pronk 196.3, 3. Portengen 168.1 4. Jonkman 147,1, 5. Jeen van den Berg 140,1. Dames. Algemeen klassement' 1. Keulen-Deelstra 116,8 (winnaar). '2. Marjon Portengen - van Veld huizen 102,3, 3. Lenie van den Hoorn-Langelaar 93 (Ter Aar). 4. Sjoukje Kramer 82 5. Sophie Westenbroek 56,3. Veteranen. Algemeen klassement: 1. Zuiker 113.7, 2. Kruider 105.3 (Leiden) 3. Vollebroek 92.2, 4. Slachter 75, 5. Anne Compaan 74,1. Ron Steens sntorl 2-0 voor Ne derland. De Belgische doelman Zembst is kansloos.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17