Vitesse toch geïmponeerd' Eagles-zege ondanks Draaisma... „KNVB is volwassen genoeg om zich juist op te stellen bij WK" ARBITER MAAKT HET BONT BIJ DUEL TEGEN AJAX Ligthart: „Pier Tol is van AZ" Deijkers geprikkeld; FC Amsterdam geveld Veiligheids maatregelen in Argentinië „zijn vaak te opzichtig Protesten worden nu gecoördineerd ^lOlm c&ijóbercjen i \g§ apart MAANDAG 27 FEBRUARI 1978 PAGINA 13 SPORT J SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT In Feyenoord-Kuip ROTTERDAM - Het geroep om Nico Jan sen, dat halverwege de tweede helft van de tribunes kwam, was tekenend. Feyenoord voetbalde in die fase van de wedstrijd te gen Vitesse krachte loos en volkomen zonder tempo. Maar ook Nico Jansen kon, toen hij aan het begin van de tweede helft in plaats van de falende Tommy Kristiansen mocht opdraven, Feyenoord toch de kracht niet geven om Vitesse neer te halen. Dat dit in de laatste zeven minuten toch nog gebeurde (3-2) was na tuurlijk de verdienste van Feyenoord, maar de Rotterdam mers werden toch ook wel pen beetje geholpen door hun tegen standers. Wat zou er namelijk niet hebben kunnen gebeuren wan neer de doelman van Vitesse, Nijhuis, in de zesde minuut na de hervatting dat lage effectvolle schot van Wim Jansen niet had losgelaten en Willy Kreuz de bal in het doel kon frommelen. Met die goal van de weer in de spits opererende Oostenrijker poetste Feyenoord de achterstand van 0-1 weg. Vitesse, onbevreesd ge start tegen Feyenoord, was in de eerste helft zeker niet de mindere van zijn opponent, hoewel Feyenoord de beste mogelijk heden kreeg. Denk daarbij maar aan het feit dat Notten al na twee minuten onderuit moest worden gehaald en aan de twee kansen van Willy Kreuz. Eerst werd de Oostenrijker na een combinatie tussen Notten en Kristiansen vrij voor Nijhuis gemanoeuvreerd maar de Arnhemse keeper kon redden en later raakte Kreuz de paal. Wanneer Feyenoord in die beginfase had toegeslagen (Bos- kov: „Wij speelden dom") had het heel wat leuker kunnen zijn. Toen Vitesse die fase van de strijd was doorgekomen, bleken de Arnhemmers, zij hielden in de eerste competitiehelft Feyenoord op 2-2, niet ongevaarlijk Twee hoge voorzetten, waar de totale Rotterdamse defensie zich op verkeek, illustreerden dat. Even als de situatie die ontstond toen Gerdsen knap doorging en Wim Jansen, wiens meespelen tot kórt voor aanvang onzeker was in verband met een ontstoken knie en een opspelende liesblessure, maar ternauwernood kon red den. Na bijna een half uur kwam die hoge voorzet van Mulderij. Op nieuw kon de Feyenoord-defen- sie er niet bij, maar Bursac wel. Met het hoofd rondde de Joegoslaaf de aanval af. Feyenoord protesteerde nog wel wegens buitenspel van Bleyen- berg, maar de zeker niet sterk leidende Ram, wees naar het- midden. Rust Die goal gaf Vitesse - zonder de ge blesseerde Bosveld - rust. „Had den wij die maar vast kunnen houden", aldus Henk Wullems na afloop. „Na die frommelgoal van Kreuz ging het bij ons ineens mis. Toen bleek dat de jongens toch nog zijn geimponeerd door de omgeving hier". De wissels, die Boskov in de rust toepaste, hebben Feyenoord toch geinspireerd. Nico Jansen kwam in de plaats van Kristiansen en door de komst van Van de Korput in plaats van de weinig opval lende Snoeck schoof Brard op naar het middenveld. De Sta dionclub ging pressie uitoefenen en na de gelijkmaker van Kreuz was het duidelijk dat Vitesse waarschijnlijk toch ook dat ene winstpunt niet zou kunnen vast houden. Dat gebeurde ook, al ging de Arnhemse formatie pa- s in de slotfase onderuit. De manier waarop dat gebeurde wekte de woede van geheel Vi tesse. Maar kort daan/oor had DEVENTER - Praat met Kees van Kooten liever niet over scheids rechter Bouke Draaisma, want de kans is erg groot dat hij in grote woede ontsteekt. Ergens niet helemaal onbegrijpelijk, want de Groningse arbiter er weer een potje van bij het duel tussen de Eagles en Ajax. Een verschil was er echter wel tussen het in sep tember vorig jaar afgewerkte treffen Ajax-Go Ahead Eagles en de return van afgelopen zaterdag. Waar de Amsterdammers van Ivic destijds grijnzend de over winningspremie opstaken, daar heette thans de triomfator Go Ahead Eagles. Een-nul was de uitslag in de Ade laarshorst en wie zich nog herin nert hoe de Eagles in december PSV in Eindhoven op 1-1 wisten te houden, die moet tot de con clusie komen dat het geenszins is uitgesloten dat de afgedankte gelegenheidstrainer Henk van Brussel er voor de derde keer in slaagt om de Eagles voor de ere divisie te behouden. Voor tienduizend kijkers deden Ajax en Go Ahead zaterdag uit stekend aan klantenbinding. Evenals in Amsterdam waren de kansen weggelegd voor de Eagles. Vooralsnog kopte Groeneweg rakelings langs het doel van de verlamd toekijkende Schrijvers en aan de andere kant viel het verbluffende gemak op waarmee Dwight Lodeweges spits Geels kansloos maakte. Incident Omdat Tscheu-la Ling ook al niet los kon komen van Wim Woudsma, Dick Schneider een uitstekend organisator bleek en Nico van Zoghei als in zijn aller beste jaren keepte, bleek er weinig eer te behalen voor Ajax. Go Ahead Eagles viel naar hartelust aan, waarbij Draaisma opnieuw aantoonde dat hij er niets van be greep toen Zuidema de snelle linkerspits Jo Korver binnen het strafschopgebied neerlegde. BRED A - Na de wedstrijd NAC-AZ'67 voelde AZ-vooizitter Arie Ligthart zich geroepen enige tekst en uitleg te geven over de affaire Volendam-AZ. Sinds enige tijd heeft de leiding van de Noordhollandse ploeg het oog laten vallen op Cees ("Piertje") Tol, de 20-jarige talentvolle vleugelspeler uit het palingdorp. Die Tol moet dan volgens de AZ-be- stuurders geen cent kosten. Arie Ligthart: "Twee jaar geleden hebben we Volendam wat'geholpen met het opzetten van o.a. een nieuwe structuur. Daarnaast hebben we ook wat spelers geleverd. Sem Wokke en Ruud Suurendonk. Later kwam Volendam vragen of ook Hans Mol, die bij ons in de selectie zat, overgenomen kon worden. Daarin hebben we toen toegestemd. Volendam had op dat moment niet voldoende Financiële middelen om Mol te betalen. Wij hebben zelfs een deel van zijn salaris betaald. Er moest een overeenkomst komen". En die overeenkomst luidt volgens Arie Ligthart als volgt: "We hebben destijds met Volendam afge sproken dat we over twee jaar, nu dus. een jeugdige speler gratis naar Alkmaar konden halen. Daarom snap ik ook niet dat het Volendam-bestuur iedereen wil laten geloven dat die afspraak nooit gemaakt is. Volendam heeft later nog wel gezegd dat Frans Hoek niet voor een eventuele overgang naar Alkmaar in aanmerking komt. Ook daarin hebben wij nog toegestemd. We staan echter in ons recht. Pier Tol speelt volgend seizoen bij AZ". legde de bal doodge moedereerd buiten het zestien metergebied. Niettemin kwam Go Ahead Eagles - vlak na de rust - aan de leiding: uit een vrije trap maakte Korver onmiddellijk na rust 1-0. Een glaszuiver doelpunt van exSpartaan Stef Walbeek vond in de ogen van Draaisma geen genade en voorts was er nog een merkwaardig incident tussen Geels en Van Zoghel. De eerste hinderde de doelman met uit trappen, kwam met uitgestoken been in en toen hij daar geen baat bij had, gebaarde hij dat Van Zoghel de bal buiten het straf schopgebied had uitgetrapt. Tot aller verbazing gaf Draaisma Ajax toen nog een handsbal ook, waarna Van Zoghel zich zo boos maakte dat hij de bal wegtrapte. Opnieuw koos Draaisma de weg van de minste weerstand. Een waarschuwing derhalve voor de Deventer-doelman wegens spel bederf. Eenzelfde lot ondergin gen Van Kooten en Lodeweges. Hoewel Go Ahead Eagles staahde bleef, is het niet verstandig om in Deventer over arbiter Draaisma te praten... door Ger Stolk AMSTERDAM - PSV heeft voor woensdag een moeilijke wed strijd tegen FC Magdeburg op het programma staan. Voor Kees Rijvers was dat gisteren reden om uit een stelling vol zekerhe den te vertrekken. In dat schema der voorzichtigheid, gevoed door een al dan niet gerechtvaardigde BERLIJN - Het veld in Maagden burg, waar PSV woensdag 1 maart tegen FC Magdeburg voor de eerste wedstrijd in de kwart finales van het toernooi om de UEFA-beker moet aantreden, was zaterdag onbespeelbaar. De wedstrijd voor de Oostduitse competitie tussen FC Magdeburg en Rot Weiss Erfurt moest wor- den afgelast. angst voor de Leidse "rom melaar" Ton Kamphues, had de trainer van PSV Gerrie Deijkers uit de basis laten vallen. Buikklachten van Van Kraay dwongen hem Deijkers toch weer terug te nemen en de spits, ge prikkeld door het aanvankelijke passeren, maakte zich volledig waar. Van de zeven PSV-treffers (het werd 0-7 in het Olympisch Stadion) nam hij er vier voor zijn rekening. FC Amsterdam heeft het Deijkers overigens niet al te moeilijk ge maakt, hij profiteerde slechts van de chaos bij de Lieverdjes die met de minuut toenam in de tweede helft. De degradatiekandidaat had een dag dat alles, maar dan ook werkelijk alles mis ging. Een redelijke spelopbouw in het eerste kwart van de wedstrijd zorgde nog voor evenwicht. Het gezapige spelbeeld werd echter plotseling verstoord door 'Willy van der Kuylen, die de bal op 25 meter van het doel voor de voeten kreeg. Hij waagde een poging en Stuy - bepaald niet fit - stak slechts een wuifhandje uit. Amsterdam aanvaardde de treffer zonder blikken of blozen, kreeg zelfs een kans op de gelijkmaker via Ton Kamphues (Van Beveren stopte het keiharde schot van dichtbij) en zag zich direct gecon fronteerd met 0-2 toen Van de Merkt de bal verklungelde aan René v. d. Kerkhof. Die offreerde Deijkers de kans de tweede tref- Willy v. d. Kuylen in duel met De Jonge. De PSV-c ZEIST - Jo van Marle, vice- voorzitter van de KNVB, voelt er niets voor om tekst en uitleg te geven ten aanzien van een aan te nemen hou ding van bondsfunctionaris- sen, straks in Argentinië. Hoewel Van Marle de „kwes tie Argentinië" zaterdag tij dens het openingswoord van de informele vergadering amateurvoetbal zelf ter sprake bracht, kreeg de Am sterdamse afgevaardigde Nico Gianotten nul op het re quest toen hij later aandron- g op meer duidelijkheid. Van Marle: „Niemand buiten de KNVB hoeft ons te instrueren hoe we ons tijdens de wereld kampioenschappen dienen te gedragen. Sterker: het in twijfel trekken of de KNVB straks zijn standpunt wel kan bepalen, acht ik een grove belediging." Van Marle bracht in herinne ring dat de wereldvoetbalor- ganisatie (FIFA) al in 1964 het besluit nam om de wk vee rtienjaar later in Argentinië te doen plaats vinden. Van Marle: „Toen protesteerde er niemand en toen we ons kwa lificeerden was er evenmin iemand, die een geluid tegen Argentinië liet horen. De anti-wk-stemming is iets van de laatste tijd. Wat dat betreft wijs ik erop dat Amnesty In ternational liefst 120 landen op de zwarte lijst heeft ge plaatst. Waarom kiest men Argentinië uit en waarom richt men zich juist op- het voetbal?" Nico Gianotten, nauwelijks uit het veld geslagen, stelde de brief van acht Tweede Ka mer-leden ter discussie. Op 8 februari vroegen Relus ter Beek, Wim Meijer (PvdA), Hans de Boer, Chel Martens, Joep Mommersteeg (CDA), Erica Verkerk-Terpstra. Wim Keja (WD) en Laurens Jan Brinkhorst (D'66) de KNVB om een beleidslijn ten aan zien van de wijze waarop de officials zich in Argentinië zullen gedragen. Gianotten wilde van Van Marle weten of het antwoord al gegeven kan worden en of de mening, zoals Ernst Happel en Jan Zwartk ruis die recentelijk ventileer den, (Happel: „Ik heb niets met politiek te maken") rep resentatief is voor de opvat tingen binnen het KNVB be stuur. Van Marle: „Wij kunnen hier moeilijk gaan zeggen hoe we ons straks zullen gedragen. We zijn echter volwassen ge noeg om ons op de enige juiste wijze op te stellen. Bin nenkort vindt een onder houd plaats tussen dc acht leden van de Tweede Kamer en een KNVB-delc-gatie. In middels hebben wij - het bondsbestuur van de KNVB - dat schriftelijk bevestigd". Gianotten weer: „Ik mag u geen adviezen noch instructies meegeven, maar ik zou het op prijs stellen indien de KNVB zich niet zal laten vertegen woordigen tijdens recepties, gegeven door de Argentijnse junta en generaal Videla, kor tom al die manifestaties, die tot meerdere eer van het re gime aldaar worden gehou den." De Haagse afgevaardigde Dries Weber vroeg Van Marle om de vergadering te laten stemmen of men zich al dan niet in de door de KNVB uitgestippelde lijn kon terugvinden. Van Marle had daaraan - zei hij - geen enkele behoefte. Weber. „Dan zeg ik. dat ik me per soonlijk met uw standpunt kan verenigen." GER STOLK KEULEN - In een vraaggesprek voor de Wcstduitse radio heeft Hermann Neuberger gistermorgen gezegd, dat "er geen veilig heidsproblemen meer bestaan die een normaal verloop van het WK-voetbaltoernooi zou verhinderen". Tijdens mijn laatste be zoek. half januari, heb ik persoonlijk kunnen constateren dat de gevraagde garanties door het militaire regime van Argentinië worden nagekomen". De Westduitse voorzitter van het WK-or- ganisatiecomité vindt de Argentijnse veiligheidsmaatregelen wel "vaak te opzichtig", gezien de forse wapenuitrusting van grote aantallen militairen. "Als we terugdenken aan de tragische gebeurtenissen tijdens de Olympische Spelen van München, moeten we ons ervan rekenschap geven, dat extreme veilig heidsmaatregelen een noodzaak zijn". Over de boycotacties in de verschillende landen van West Europa wilde Neuberger niet veel zeggen. "Zo kort voor de aanvang het toernooi moet men de politiek scheiden van de spo^t". De Westduitser pleitte wel voor een verkorting in het tijdstip van aanwijzing. "De FIFA wijst nu twaalf jaar voorafgaande aan het toernooi het organiserend land aan. Dat zullen we moeten veran deren in acht. Daardoor verkrijgt de FIFA meer tijd om een grondige studie van de kandidaat-landen te lateh maken. Mis. schien was Argentinië dan wel niet aangewezen. Maar dan had Brazilië de organisatie gekregen. En niet een Westeuropees land, zoals wel eens werd verondersteld". PARIJS - Delegaties uit acht landen en een afvaardiging van uitgeweken Argentijnen gaan hun acties tegen het doorgaan van het cindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Argentinië internationaal coördineren. Zij verklaarden gisteren in Parijs dat op dit punt overeenstemming is be reikt. De delegaties kwamen uit Frankrijk, Denemarken, West-Duitsland, Zweden, België, Nederland, Zwitser land en Spanje. Ze zullen trachten de spelers te overreden niet aan de eind ronden deel te nemen en zul len pogen de strijd om de we reldbeker in een ander land te doen houden. Woordvoerders verklaarden dat het Ar gentijnse regime het toernooi om de wereldtitel voetbal zal aangrijpen "als politieke pro paganda en dat de staat zal trachten zich schoon te was sen voor de misdaden die zijn begaan, voor de naar schatting twee miljard men sen die de wedstrijden via de tv zullen volgen". Verklaard werd voorts dat de protesten in Europa gecoördineerd zullen worden. Regeringen, politieke partijen en vakbon den zijn inmiddels al bena derd in het streven naar col lectieve steun voor een boycot van de titelstrijd. fer te laten aantekenen. Met Ra ven voor Stuy heeft Amsterdam het na rust nog twintig minuten geprobeerd, waarbij de ploeg zich blind in het aanvallende avontuur stortte. Daar had PSV op gewacht. Rene v. d. Kerkhof. Deijkers, weer René v. d. Kerkhof en daarna Deijkers nog tweemaal (waarvan eenmaal uit een straf schop), straften het blunderende Amsterdam genadeloos af. Over de wedstrijd tegen Vitesse kan ik kort zijn: we hebben twee pun ten gepaktmaar daar is zo'n beetje alles mee gezegd. Uitge sproken slecht voetbal en dat lag niet aan het veld. want dat ver keerde in goede staat. Nee. het is nog steeds die angst, het niet gelo ven in eigen kunnen. Niemand durft initiatief te nemen.bang als hij is om fouten te maken. Toe vallig raakt dan de enige die nog wel eens wat durft te onderne men.Gerard van der Lemgebles seerd. Nou dan weet je het wel. niet best. Nog één positief din getje. Nico Jansen speelde voor het eerst weer een helft mee. Hij werkte hard. heeft er zin in. Mis schien dat de komende wed strijden ten voordele gaat wer ken. Een beetje spektakel is nooit weg tenslotte. Typerend is hoe onze goals tot stand kwamen. Een blunder van de Vitesse-doelman en een maz- zeldoelpuntje van Mansveld, die de bal uit een indirecte vrije schop via een Arnhemse speler in het net ziet vliegen. Nee, het was Willy Kreuz glijdt l-l naar binnen. Feyenoord zich ook al opgewon den. Dat was in de 75e minuut toen Wim Jansen,' onbetwist Feyenoords beste speler, de doorgebroken Boeve neerlegde en Ram, die eerder Bursac had opgeschreven wegens vasthou den van Van de Korput, de gele kaart trok. Jansen werd wel zwaar gestraft. Een mening, die beide trainers deelden. Boskov vond het een correcte sliding en Wullems achtte het een „dage lijkse" overtreding. De Arn hemse kwaadheid ontstond toen Ram een indirecte vrije trap in het strafschopgebied gaf omdat Notten was neergelegd door Mulderij. Mansveld schoot de bal via Bleyenberg (Wullems: „Hij stond in het doel achter de lijn") in. In de 87e minuut ging Vitesse defi nitief door de knieën. Een schitterende voorzet van René Notten daalde precies op het hoofd van Kreuz: 3-1. Invaller Boeve bezorgde Eddie Treytel daarna nog een onprettige herin nering door in de laatste minuut de bal tussen de benen van de Rotterdamse aanvoerder door in het net te plaatsen: 3-2. De ge beurtenissen in de laatste tien minuten hebben een groot deel van de toeschouwers misschien toch nog doen vergeten dat het maar een zeer magere verto ning was geweest.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13