Westen krij mislukken Belgrado iigt schuld van Colombia moordend naar stembus Engeland gaat Nkomo en Moegabe benaderen Exploitatie „Groene Helproblematisch Moskou levert meer wapens aan Damascus Reorganisatie Spaans kabinet BONN PLUKT DE VRUCHTEN VAN VRIENDJESPOLITIEK Pianiste getrouwd ANWB SATERDAG 25 FEBRUARI 1978 BUITENLAND SANTAREM (ANP) - Is het moge lijk om op een rationele en ren dabele manier het grootste tropi sche bos van de wereld te ex ploiteren, het Amazone-gebied oftewel de "Groene Hel" of de "long" van de aardbol. De laatste jaren zijn er wel enkele onder zoekingen naar gedaan, maar de Braziliaanse regering is eerst nu begonnen om een antwoord te vinden op alle vragen, in samen werking met de wereld voedsel- en landbouworganisatie FAO. Indien besloten zou worden op grote schaal bomen te gaan kap pen, zonder dat gezorgd wordt voor een behoorlijke beplanting daarna, dan betekent dat zon dermeer een enorme milieuramp. Het tropische milieu in het Ama zone-gebied zal toch al schade oplopen door wat voor vorm van exploitatie dan ook. Enkele tientallen landbouw deskundigen van de FAO en het Braziliaanse insituut voor bos bouw verrichten in Santarem, in het hart van het oerwoud, onder zoek. Bij de rivier de Tapajos be kijken ze in hoeverre de ondoor dringbare jungle ten onder zou gaan aan een grote exploitatie. HOUTLEVERANCIER Op het werk van sporadische houthakkers na stelt Brazilië als houtleverancier nog niet zovsel voor. Het land draagt drie pro cent bij aan de totale wereldp- roduktie. Het tropische hout wordt vooral geleverd door Afri kaanse en Aziatische landen. Er zijn echter sterke aanwijzingen dat Brazilië in staat moet zijn om te groeien tot een van de belang rijkste houtproducenten in de wereld. De exploitatie van de bossen lijkt niet zo duur en lastig te zijn, als aanvankelijk was aan genomen. Het gaat er echter niet alleen om of het oerwoud rendabel kan wor den gerooid. Sinds het midden van de zestiger jaren, toen het militaire regime liet weten van plan te zijn het enorme gebied te exploiteren, zijn er heftige dis cussies losgebarsten over de ge volgen van een exploitatie. KWETSBAAR Ecologisch gezien is het gebied be hoorlijk kwetsbaar. De grond van het maagdelijke woud bestaat uit een dunne humusrijke boven laag, die snel verdwijnt als de re gen zijn gang kan gaan. De bo men bieden bescherming zodat de humuslaag kan blijven zitten. Het risico is groot dat door ex ploitatie woestijnvorming gaat optreden, vanwege het wegrege- nen van de humuslaag. Deskun digen, en zij niet alleen, vinden dat een alarmerend vooruitzicht, temeer daar het Amazone-gebied een fundamentele rol speelt in de aardse atmosfeer. Het oerwoud produceert enorme hoeveelhe den zuurstof en het is ook een bron van "gebonden warmte", die het klimaat op aarde verzacht. AGRARISCH Agrarisch gezien is het gebied niet zo bijzonder gunstig. Van de vijf miljoen vierkante kilometer grond is minder dan 200.000 vierkante kilometer geschikt als landbouwgrond. Ondanks deze gegevens denkt men toch over de mogelijkheid om bosexploitatie te combineren met bepaalde ag rarische plannen, om zo een po ging te doen te voorkomen dat de grond totaal onbruikbaar wordt. De directeur van het project in Santarem zegt dat zij nog niet veel onderzoek hebben gedaan naar deze combinatiemogelijk heid, omdat daar eerst niet aan gedacht was. Er worden nu ech ter, zij het vage, plannen ontwik keld om exploitatie te combine ren met het telen van jute, cacao en dergelijke. Ook denkt men aan veefokkerij. "Wij willen voorko men dat het gebied op een 'dy namische' wijze wordt geëxploiteerd. Er moet een tus senweg worden gevonden tussen een steriele conservatie en een wilde exploitatie", aldus de di recteur. AMERIKANEN Het is de eerste keer dat de Brazi liaanse regering een diepgaand onderzoek laat verrichten naar de gevolgen van een exploitatie. Er zijn wel andere projecten op touw gezet, vooral door Amerikanen. De Amerikaanse miljardair Da niel Ludwig heeft het project 'Jari' opgezet, waarbij 14.000 vierkante kilometer wordt be streken. Amerikaanse en Brazi liaanse specialisten proberen daar rijst te planten. Ook wordt nagegaan in hoeverre mijnbouw (aan de oppervlakte) mogelijk is. Het project kan draaien door de centen van Ludwig, een van de laatste dollarmiljardairs in de Verenigde Staten. Vanwege de mysteries rond dergelijke projec ten doet men er in Brazilië niet zo juichend over. Het zal nog enige tijd duren voor er duidelijke antwoorden komen op de vragen wat er met de "Groene Hel" gaat gebeuren en of er eigenlijk nog wel iets van zal overblijven. Een Braziliaanse dichter noemt het gebied "de laatste bladzijde van de geschie denis van het ontstaan". Behalve alle milieuproblemen doet zich ook nog het probleem voor van de inheemse, indiaanse bevolking. De aandacht van de regering in Brasilia lijkt daar niet in eerste instantie naar uit te gaan. Bij het aanleggen van we gen door het gebied zijn de In dianen vaak met harde hand ver dreven. Gevreesd wordt dat hun cultuur niet behouden wordt vanwege de economische belan gen. BELGRADO(SP) - De al weken stagnerende conferentie over veiligheid en samenwerking in Belgrado blijft dit weekeinde in haar doods strijd gewikkeld. Niemand durft het slepende beraad tussen de landen van Oost en West Europa plus de VS en Canada het genadeschot te geven. Joegoslavië en een aantal andere neutrale dan wel niet-gebonden landen kunnen het maar niet verkroppen dat zij er dit keer niet in slagen een brug te slaan. Bij de voorbereiding van de slotacte van Helsinki was dat enkele jaren geleden wel het geval. Aldus kwamen de landen van het ver deelde Europa plus de VS en Ca nada in de zomer van 1975 geza- melijk tot een reeks beloften over veiligheid en samenwerking. Vanavond doen de Joegoslavische gastheren een laatste beroep op de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en de landen van de EG. Die zijn daartoe op zaterdagavond naar het onaf zienbare, totaal uitgestorven con ferentie-centrum genodigd. Ter tafel ligt dan het allernieuwste concept-slotdokument van neutrale zijde. Daarin geven de 35 deelnemende landen gezamelijk toe dat er nog onvolkomenheden kleven aan de uitvoering van de slotacte van Helsinki. Met enige tevredenheid stellen zij tegelijk vast over de toepassing van dat stuk in Belgrado uitvoerig van gedachten te hebben gewisseld. Ernstige zorg wordt uitgespro ken over de voortgaande bewa peningswedloop. De komende jaren zou daar met effectieve en MOSKOU (Reuter) - De Sovjet- Unie zaï Syrië als voornaamste Arabische bondgenoot meer wa pens gaan leveren ter versterking van zijn militaire kracht. Dit bleek gisteren uit een geza menlijk communique dat werd uitgegeven na afloop van het be zoek van president Assad van Sy rië aan Moskou. De tekst ervan stond in het communistische par tijorgaan Prawda. Vorig jaar werden de Russische wapenleveranties aan Syrië al opgevoerd na de vermindering in 1976 die het gevolg was van de in het Kremlin onwelgevallige Syri sche interventie in Libanon. Dat ze nu nog verder zouden kun nen worden vergroot wordt door waarnemers in verband gebracht mem een toezegging van Libië aan Syrië voor financiële steun van ruim twee miljard gulden voor nieuwe wapenaankopen. Deze zou zijn gedaan op de top in het Libische Tripoli van Syrië, libië, Zuid-Jemen, Algerije en de Palestinse bevrijdingsorgani satie PLO die een front hebben gevormd om het oorspronkelijke Egyptische vredesinitiatief af te wijzen. gezamelijke maatregelen een eind aan gemaakt moeten wor den. Tenslotte leggen de 35 op nieuw vast dat zij blijven streven haar een realisering van de vele beloften die ze destijds in Hel sinki deden. Over de resultaten daarvan zullen zij in 1980 in Mad rid weer een vervolgconferentie beleggen. Het stuk bevat geen woord over schendingen van de rechten van de burgers in de landen van Oost-Europa. Daarom is het als slotdokument voor het Westen zonder meer onaanvaardbaar. De Russische delegatieleider Vo- rontsov wist dat ook wel. Daarom openbaarde hij ons gisteravond posterig het plan van de neutra len volgende week voor 95 pro cent te kunnen aanvaarden. Het Westen krijgt aldus de Zwarte Piet toegespeeld. Moskou zal de mislukking van Belgrado leggen bij de landen die het allerlaatste voorstel voor een zinvol slot dokument torpederen. De Nederlandse delegatieleider Van der Valk daarover: "Er komt een formeel en vrijwel inhoud loos slotdokument uit deze con ferentie, omdat de Sowjet-Unie niets over de mensenrechten wil opnemen. Dat de Russen de zaak omdraaien kan het Westen toch niet vermijden. BONN - Tijdens het parlemt taire onderzoek naar het grote spionageschandaal-Lutze op het Westduitse ministerie van defensie is op kleurrijke wijze en zeer publiekelijk weer eens een wijdverbreide mis stand aan het licht gekomen: de benoeming van hoge amb tenaren geschiedt niet op grond van persoonlijke kwa liteiten maar vanwege het- juiste „partijlidmaatschap". Het geval Lutze trekt in de Bondsrepubliek al maanden de aandacht. Eind vorig jaar openbaarde de Frankfurter Allgemeine Zeitung hoe om vangrijk de spionage was ge weest, die Renate Lutze te zamen met haar man ten be hoeve van de DDR op het mi nisterie had bedreven. Frau Lutze was de secretaresse van Herbert Laabs, directeur-ge neraal en chef van de afdeling sociale zaken van het minis terie van defensie. Pikante bijzonderheid: de sociaal democraat Laabs was „van buiten af' in het ambtelijk apparaat terechtgekomen op voorspraak van een machtige partijgenoot, de toenmalige minister van defensie en huidige bondskanselier Hel mut Schmidt. Het staat wel vast dat Laabs, wat ook verder zijn be kwaamheden waren, niet al te zorgvuldig is omgesprongen met geheime en zeer geheime stukken die op zijn afdeling belandden. Dit - gevoegd bij Laabs' partijlidmaatschap - is natuurlijk koren op de molen van de christendemocrati sche leden van de parlemen taire commissie van onder zoek die zich al een week of wat met de vreemde voorval len op defensie bezig houdt. Die oppositie is er vooral veel aan gelegen de vriendjespoli tiek van de sociaal-democra ten aan de kaak te stellen. Maar dat je met zoiets in de praktijk van de Westduitse democratie voorzichtig moet zijn heeft de gang van zakei de dezi bewezen. Voorzitter Manfred Worner (CDU) wilde weten of er in de veelbesproken dienstkluis van Laabs misschien ook een lijst had gelegen met namen van sociaal-democratische Bundeswehr-leden, die bij zonder voor bevordering in aanmerking kwamen. Laabs kon daarop meedelen dat hij inderdaad een dergelijk stuk in de brandkast had gevon den. Alleen - pech voor Wor- mer en zijn bedremmelde geestverwanten in de com missie - bleek het document uit 1971 te stammen en onder tekend te zijn door Bruno Heck, die destijds secretaris generaal was van de CDU. Het document bleek een rondschrijven van Heek aan zijn zeer gewaardeerde par tijvrienden op dit en andere departementen te zijn: „Wij weten dat onder onze leden velen zich voor hoge posten gekwalificeerd hebben. Het gaat er om hen op het juiste tijdstip op de juiste plaat- s te brengen". Verder bevat de oproep van Heek het verzoek alle belang rijke informaties omtrent kandidaten door te geven om die gegevens centraal in een computer op te slaan. Laabs, die overigens voor de commissie bepaald niet steeds een gelukkig figuur had geslagen, wist met deze terloops gedane mededelin gen over de CDU-activiteiten duidelijk een punt te scoren. Weliswaar zal hij zijn hoofd als directeur-generaal ook daarmee niet meer redden. Maar zijn optreden heeft er in ieder geval weer eens de aan dacht op gevestigd dat de po litici in West-Duitsland er be ter aan doen de tegenstanders bevoordeling van geestver wanten niet voor de voeten te werpen. Daarvoor hebben zij nu werkelijk allemaal te veel boter op hun hoofd. Met argusogen zien zij er op toe dat in alle domeinen van het maatschappelijk leven de partij-politieke „afgewogen heid" tenminste wordt ge handhaafd en zo mogelijk in hun voordeel gewijzigd. Zo kan men met zekerheid zeg gen dat in deelstaten waar de CDU de macht heeft, de chris ten-democraten gemakkelijk hun weg naar hoge posten vinden, terwijl in de sociaal democratische deelstaten het lidmaatschap der SPD veel gunstiger perspectieven voor promoties biedt. In de Bondsrepubliek geldt het als een hoogst merkwaardige anekdote dat de christen-de mocratische burgemeester van Stuttgart, de zeer tole rante Manfred Rommel, bij zijn ambtsaanvaarding en kele jaren geleden de par- ulieri burgemeester niet heeft slagen. Dat was een socia democraat. de BRUSSEL (ReuterlUPI) - De Russische pianiste Jekaterina Novitskaja. die vorig week einde in Amsterdan onder dook. is gisteren in Bergen, België, getrouwd met de Bel gische Musicus Francois Hervyzo meldt de Belgische radio. Zij is daardoor Belgi sche geworden. De overheid had de voorge schreven ondertrouw van tien dagen laten vervallen. De bruid is 26 jaar. de bruidegom 27. Zij haddep, eerder gepro beerd in Moslou in het huwe lijk te treden, maar zonder Tien jaar geleden hebben ze el kaar leren kennen op het ko ningin Elizabeth piano con cours, waar zij een eerste prijs CARTAGENA (SP) - De Colom biaanse regering belooft dat de si tuatie in het land tijdens de ver kiezingen van morgen "absoluut normaal" zal zijn. Het ziet er naar uit dat die belofte zonder veel moeite kan worden ingelost. "Normaal" in Colombia - dat be tekent op het ogenblik stakingen, ontvoeringen, moordpartijen en corruptie-schandalen. De duizenden soldaten en poli tieagenten die ook morgen de orde moeten bewaren, zullen het druk hebben. Officieel is Colombia een democra tisch land. De Colombianen kie zen dan ook niet alleen een volksvertegenwoordiging, maar ook een president (op 4 juli). Deze democratische schijn verbergt echter een gewelddadige wer kelijkheid. waarin van democra tie weinig over blijft. Om te beginnen leven de Colom bianen al bijna een generatie lang vrijwel ononderbroken in een staat-van-beleg, die het leger en de politie grote macht geeft. Die staat-van-beleg is tijdens de ver kiezingscampagne niet opgehe ven. want, zo zei de minister van binnenlandse zaken vorige week, "de staat-van-beleg is geen on derdeel van de onrust, het is een onrust te voorko- Door Jan au lering En aan onrust heeft Colombia geen gebrek, ook niet mët de staat- van-beleg. Na de golf van stakin gen eind vorig jaar is nu ieders aandacht gericht op een reeks omkopingsschandalen waarbij hoge regeringsfunctionarissen betrokken zijn. Eind vorige maand maakte de rege ring bekend dat zij een onderzoek zou laten instellen naar minister Humberto Salcedo van openbare werken, die grote overheidsopd rachten zou hebben toegespeeld aan een vroegere zakenvriend. Twee weken later veroordeelde een rechtbank het vroegere hoofd van de veiligheidspolitie DAS, generaal Jorge Ordonez Valdemarra, tot zeveneneenhalf jaar.gevangenisstraf wegens cor ruptie en vervalsing van officiële documenten. President Lopez Michelsen is overigens ook zelf van frauduleuze handelingen be schuldigd: volgens de oppositie heeft hij zijn zonen Felipe en Juan Manuel een landgoed laten kopen dat kort erop tien keer zo veel waard bleek toen de plannen voor de aanleg van een autoweg werden bekend gemaakt. Weinig Colombianen tonen zich verbaasd over deze schandalen. Velen zien de politiek als een goede manier om snel rijk te worden. Vrienden en familiele den van nieuwe overheidsdiena ren staan prompt op de stoep om een voordelige baan te vragen. Meer opzien baren de onthullingen van senator Hugo Escobar Sierra over dc handelaren in verdo vende middelen, die koste wat het kost hun eigen kandidaten in het Congres willen zien te krijgen. Met name in het noorden staan de plaatselijke politieke leiders "onder zeer zware druk", aldus een brief van de senator aan president Lopez Michelsen. Plaatselijke dagbladen beschrijven hoe de marihuana-Mafia stem men koopt van de armen: elke stem brengt zo'n 500 pesos (vij fendertig gulden) op. En ook sommige kandidaten zouden forse sommen hebben gekregen. Het grootste deel van de cocaine die in de Verenigde Staten wordt verhandeld, komt uit Colombia. Het Amerikaanse weekblad Bu siness Week schat dat deze il legale handel meer opbrengt dan alle Colombiaanse koffie. On langs nog maakte minister van justitie Cesar Gomez Estrada be kend, dat de overheid tussen 1972 en 1976 voor 4,5 miljard gulden aan verdovende middelen had buitgemaakt, bijna evenveel als de hele nationale begroting. De verkiezingen van morgen gaan om de 112 zetels in de senaat, de 199 zetels in het Huis van Afge vaardigden. 416 provinciale afge vaardigden en duizenden ge meenteraadsleden. De uitslag bepaalt echter "bok wie de lijs taanvoerder wordt voor de rege rende Liberale Partij bij de presi dentsverkiezingen van juli: ex- president Lleras Restrepo of ex-minister Julió Cesar Turbay Ayala. de favoriet van de huidige president. De Conservatieve Partij stelt Belisario Betancourt daar tegenover. De verwachting is echter dat tal van Colombianen het spel niet zullen meespelen. Ze gaan gewoon niet stemmen. Met name de Con gresleden hebben met alle schandalen veel vertrouwen verloren. De militairen die in hun vrije tijd onder de leus: "De be driegerijen van de traditionele politici zijn voorbij" campagne voeren voor hun politieke or ganisatie Fedenal Farcol, hebben opvallend veel succes. LONDEN (Reuter/upi) - De Britse regering gaat proberen de Rho- desische guerrillaleiders Joshua Nkomo en Robert Moegabe te be trekken bij een vreedzame rege ling in Rhodesië, en zoekt daarbij kennelijk aansluiting bij de in terne regeling die Ian Smith heeft gesloten met drie zwarte leiders. Engeland heeft tot dusver geen oordeel uitgesproken over deze omstreden regeling. Maar na drie dagen van besprekingen tussen de Britse minister van buiten landse zaken David Owen en dominee Ndabaningi Sithole, een van de drie leiders, lijkt Londen te kiezen voor een pragmatische koers. Britse functionarissen hebben de laatste dagen de overeenkomsten tussen de interne regeling en de Brits-Amerikaanse voorstellen benadrukt, en gewezen op posi tieve elementen als vrije verkie zingen en meerderheidsbewind. Premier Callaghan verklaarde deze week in het Lagerhuis dat Nkomo en Moegabe betrokken moeten worden bij een regeling en hun plaats moeten krijgen in dit proces, „niet meer en niet minder dan dat". r Joshua Nkomo De Rhodesische regering weigerde gisteren het parlement mee te delen hoeveel mensen in Rhode sië zijn opgehangen, sinds pre mier Ian Smith in 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep. Minister van justitie Hilary Squi res sprak van een „kwalijke en provocerende vraag" van het zwarte parlementslid Njandoro en zei dat het niet in het nationaal Sinds april 1975 worden er geen mededelingen meer gedaan over het ophangen van terdood- veroordeelden, omdat het vol gens het ministerie van justitie een „emotionele kwestie" is. De regering liet slechts weten dat aangenomen kan worden dat executies worden voltrokken kort nadat het eventuele hoger beroep is afgewezen. Sithole heeft gisteren verklaard dat hij een voorkeur voor een refe rendum om te zien of dit plan voor alle Rhodesische burgers aanvaardbaar is. Dit referendum, volgens het sys teem dat ieder een gelijke stem heeft, moet besproken worden tijdens het overleg dat nog altijd plaatsvindt tussen de nationalis ten en de blanke regering van Smith. Sithole was juist in Nairobi aange komen nadat hij in Londen ge sproken had met de minister van buitenlandse zaken David Owen. MADRID - Na een dag beraad heeft de Spaanse premier, Adolfo Suarez, gisteren het ontslag aanvaard van zijn minister van economische zaken. Deze, Enrique Fuentes Quintana, nam donderdag ontslag omdat hij het niet eens is met een regeringsplan voor de energievoorziening. Volgens we lingelichte kringen in Madrid we rkt de premier momen- teel aan en gedeeltelijke reorga nisatie va n zijn kabinet. Zij acht- ten het w aarschijnlijk dat de po tefeuille »ran economische zaken zal wore en opgesplitst om vo ar taan te worden beheerd door Suarez e twee andere minister s. Verder zit er volgens de infor- manten n logelijk een interne her verdeling tn de pen van een aantal verkeer. posten, met name die v an landbt uw. industrie, arbeid en arez zou dinsdag vertrekken voor een ktlen. In Madrid verluidt dat de pren ehijnlijk zal uitstellen. Het "ANWB zoals u dat wilt-programma" biedt u de Verenigde Mogelijk heden. Groepsreizen, maar ook legio bestanddelen voor een individuele vakantie. Bovendien de goed koopste luchtbrug Een mogelijkheid uit vele voor een vakantie uit

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9