Eén evangelische kerk in „Land van Maas en Waal" [^KERKDIENSTEN WIE KAN ZIEN? GSHBQBBS- Hervormden en gereformeerden doen alles volledig samen ZATERDAG 25 FEBRUARI 1978 Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Land van Maas en Waal - om precies te zijn in het oostelijk van Tiel gele gen Druten - hebben hervormden en gereformeerde deze week met gepaste plechtigheid een overeenkomst onder tekend die vastlegde dat de twee streekgemeenten waren omgevormd tot één evangelische gemeente. De federatie was officieel een feit geworden. Het regeringsbeleid inzake de ruimtelijke ordening veranderde de situatie in het ovale Maas en Waal-gebied grondig. Alleen die plaatsen die al een redelijk ver zorgingsniveau hadden mochten nog groeien. Beuningen, Wijchen en Druten voldeden aan die voorwaarde. Omdat de hervormden zich al ge reorganiseerd hadden, konden zij de groeispanningen goed door staan. De gereformeerden van Nijmegen echter ondervonden gaandeweg meer moeilijkheden bij de pastorale begeleiding van de ruim 300 verspreid wonende kerkgenoten in de streek Dat had tot gevolg dat steeds meer gereformeerden hun heil zochten bij de plaatselijke hervormden, waar ze zich spoedig op hun ge mak voelden. Ze woonden niet alleen de kerkdiensten bij in het eigen dorp maar namén ook ac tief deel aan allerlei doordeweeks kerkewerk, zoals kringen, cate chisaties en hulpdiensten. Steeds meer gereformeerd kerkgeld vloeide in de hervormde kassen. Zo werd het organisatorisch steeds onoverzichtelijker. Niemand echter wilde dat proces, dat lang zaam maar zeker tot integratie zou moeten leiden, tegenhouden. Het kon gewoon niet anders Omdat men zoiets vol vreugde mag vieren, ging aan de presentatie van de nieuwe kerkvorm een ge meenschappelijke streekdienst vooraf en was er na het formele ogenblik van de ondertekening een middag van gezellige ont spanning voor jong en oud. In de streek ten westen van Nijmegen zijn gereformeerden en her vormden nu definitief en volledig samen op weg gegaan. Het verle den is geen struikelblok meer op weg naar de toekomst. Waarmee de evangelische streek- gemeente „Maas en Waal'" de hele kerk laat zien hoe het óók kan. Minderheid Eerlijkheidshalve moet worden toegegeven dat de omstandighe den zeer in het voordeel van deze ontwikkeling hebben gewerkt. Om te beginnen is de bevolking in het Land van Maas en Waal gro tendeels rooms-katholiek. Men vond er wel een aantal her vormde gemeenten - vroeger zelfs met een eigen predikant en kerkeraad -, maar die waren zo klein dat ze hun zelfstandigheid met het steeds maar duurder worden van de kerkelijke huis houding niet konden handhaven, vooral niet toen het platteland rond Nijmegen, duidelijke ont volkingsverschijnselen ging ver tonen. Er zat, wilde men zijn schamele kansen om te overleven niet verspelen, niets anders op dan zich te verenigen tot één streekgemeente. Die kwam in 1969 tot stand. Ze om vatte de dorpen Altforst, Horssen en Druten, Wamel, Dreumel en Leeuwen en Wijchen, Bergharen en (het stadje) Batenburg. De gereformeerden telden in dit gebied aanvankelijk zo weinig zielen dat ze bij de kerk van Nij megen hoorden. Dat vonden ze goed zolang het een normale zaak was, niet verder te kijken dan de eigen kerkelijke neus. Maar dat is in deze tijd nauwelijks nog mo gelijk, en dus kregen leden van beide kerken steeds meer met el kaar te maken, waartoe hun min derheidspositie tegenover de „kerk van Rome" .)n niet-geringe mate bijdroeg. De Kerkstraat in Altforst, een van de dorpen waaruit de nieuwe evangelische streekgemeente „Maas en Waal", waar hervormden en gereformeerden deze week alles samen zijn gaan doen, is opgebouwd. Federatie Begin 1976 vormden de gerefor meerde kerkeraad van Nijmegen en de centrale kerkeraad van de hervormde streekgemeente „Maas en Waal" een commissie die tot taak kreeg na te gaan of een voor ieder herkenbare en hanteerbare kerkvorm kon wor den gevonden. Men ging ervan uit dat de leden van beide kerken met elkaar op weg wilden blijven en dat gekoerst moest worden in de richting van een federatief verband. Om het zover te brengen moest eerst een zelfstandige gereformeerde streekkerk worden geinst- itueerd, los van de moederkerk in Nijmegen. Die kwam er met in gang van 1 januari dit jaar. Toen konden twee gelijkwaardige partners pastoraal en financieel de regelingen treffen om de fede ratie mogelijk te maken. De hervormde streekgemeente be schikte over vier predikants plaatsen: Beuningen, Druten, Wamel en Wijchen. Maar Beu ningen zat al een tijdje zonder predikant. Die predikantsplaats werd toen opgeheven om ruimte te maken voor een gereformeerde herder en leraar, die nu samen met zijn drie hervormde collega's de nieuwe federatie „Maas en Waal" dient. Hiermee concretiseerde de her vormde streekgemeente haar uitdrukkelijke wens dat bij een definitief samengaan ook een ge reformeerd man tot het predikan tenteam zou behoren. De vier dominees van „Maas en Waal" hebben elk een samen gestelde taak. Hun is een eigen sector (wijk) toegewezen - het gebied is verdeeld in vier rayons - en daarnaast vervullen zij een streekfuntie voor theologie, ge meente-opbouw, jeugd- en jon- jongerenwerk en pastoraat, meer een functionele taakverdeling dus. Ze preken elke zondagmorgen tweemaal om de plaatselijke kerkgemeenschappen, die uiter aard aan hun eigen kerkgebouw gehecht zijn, in stand te houden. In alle plaatselijke en regionale or- i ganen zijn de gereformeerden vertegenwoordigd. Puzzels Het spreekt vanzelf, dat het niet eenvoudig is, voor een eigen plaatselijke kerkvorm als deze een overeenkomst te maken die ook rekening houdt met het reële feit dat er nog steeds twee afzon derlijke kerken bestaan, waar mee men de band beslist niet wil doornsnijden. Het is echter ook bij de vorming van deze federatie weer geble ken, dat als de wil tot samengaan sterk genoeg is, organisatorische, administratieve, financiële, amb telijke en geografische puzzels geen spaak in het wiel kunnen steken. Ze zijn oplosbaar, zeker als ook de classicale en landelijke organen van beide kerken sti mulerend inspelen op wat aan de basis, in de gemeenten gewoon gebeurt. En die instanties gaven de kerkleden van „Maas en Waal" het groene licht. Voorwaarde is eveneens dat bij zulke besprekingen niets wordt achtergehouden. Alles moet open en eerlijk op tafel komen, ook de bijbelse grondslag voor zo'n federatie. Vertrouwen De evangelische streekgemeente „Maas en Waal" ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Vooral de te verwachten groei van Beuningen en Wijchen zal haar draagvlak nog beduidend kunnen versterken. Financieel, maar ook wat de bemanning van de centrale organen van de streekgemeente betreft. Maar het voornaamste blijft toch de gemeenschappelijke bereidheid om een open en nodigende kerk te zijn temidden van een veran derende samenleving. Een kerk die lijnen uitstippelt naar de toe komst. S.J. DE GROOT Wie op later leeftijd zijn ogen moet missen weet wat hem nu ontbreekt. Wie blind geboren is heeft van de omvang van zijn gemis nauwelijks een vaag besef. U kunt proberen hem een beschrijving te ge ven van de hemel bij zon sopgang, maar hij kan zich dit nooit voorstellen zoals een ziende het waarneemt. De blinde mist het gebruik van zijn ogen en is daardoor be perkt in zijn kennis van de werkelijkheid. Wie wel ogen heeft om te zien, mist mis schien andere waarne mingsmogelijkheden; mis schien zijn zijn oren minder goed dan die van de blinde. Er zijn immersblinden, die op het geluid van een klok of van verschillende klokken zich kunnen oriënteren en zo in hun huis zich met grote ze kerheid weten te bewegen. Het gaat mij nu echter niet om die compensaties, waardoor een bepaald gebrek tot op ze kere hoogtewordtopgeheven, het gaat mij om gebreken in onze waarneming. Ook het normale mensenoog ziet slechts een klein stukje van wat kan worden gezien. Een uil ziet in het donker een muis bewegen, een vleermuis merkt in het donker een mug op. De beperking in onze waarne mingsmogelijkheid is ook aanwezig op geestelijk ge bied. Er zijn leerlingen die geen oog hebben voor de ver houdingen binnen een figuur en die daarom met de meest eenvoudige meetkunde sommen de grootste moeite hebben. Verblinding Kan een blinde een blinde lei den? Zullen zij niet samen verongelukken? Jezus spreekt ergens van blinde wegwijzers, blinde gidsen, die wel hun diensten aanbie den, maar die niet anders kunnen doen dan samen met wie zich aan hen toevertrouwt verongelukken. Blijkbaar kan ook iemand, die godsdienstig is, verblind worden; hij praat nog wel maar hij ziet niet waar het om gaat. Zo klaagt de God van Is rael ergens over zijn volk, "wie is zo blind als mijn knecht"? Die knecht, die dienaar van God, is geroepen om mensen de weg te wijzen, maar het volk is verblind. Deze verblinding is ook over de leerlingen van Jezus geko men. Zij droomden van een gemakkelijk herstel van deze wereld. Jezus sprak over de noodzaak van zijn lijden. Zij begrepen dat niet. Petrus zei zelfs; dat zal u nooit overkomen. Het is vanzelfsprekend als wij geen oog hebben voor de be tekenis van het lijden van Je zus, als wij het kruis dwaas heid vinden. Het evangelie vertelt, dat Jezus de ogen van een blinde opende, zodat hij zag. Zoiets is later ook met de leerlingen van Jezus gebeurd. Wellicht gebeurt het nog. Achteraf zegje danhoe kon ik zo blind zijn.... J. M. VLIJM Duitse dominee. Zondag morgen om half elf gaat in de Immanuelkerk in Rijnsburg een Duitse dominee voor. Het is dominee J. Leckebusch uit Siegen, de Westduitse ge meente waarmee Ry nsburg al vijftien jaren vriend schapsbanden onderhoudt. Tot nu toe was er op kerkelijk gebied niet zoveel contact, maar nu is er dan toch een kerkelijke delegatie uit Geis- weid-Hüttental-Siegen naar Rijnsburg gekomen. Van daag zal zij als groep al een gesprek hebben met gere formeerde én hervormde mensen. Het hervormd kerk koor verleent morgen mede werking aan, de dienst in de (gereformeerde) Im manuelkerk om te onderstre pen dat ook de hervormde gemeente bij deze relatie be trokken is. Ook de plaatse lijke predikant dr. B. van Oeveren gaat in de dienst voor. De preek van ds. Lec kebusch wordt vertaald. New Hope weer in Leiden. De Amerikaanse gospelgroep "New Hope" verleent mor genochtend om 10 uur in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg in Leiden mede werking aan een jeugddienst waarin Sipke van der Land uit Wassenaar voorgaat. The Lord's Folks. Van avond om 7 uur omlijst de jongerengroep "The Lord's Folks" een eucharistieviering in de kerk aan de Herensingel in Leiden. Thema van de dienst: "Een bron van levend water" het dige bestaan zelf is belang rijker. En om menswaardig te kunnen bestaan, heb je me demensen nodig die de me demens willen zijn". (Uit Al gemeen Doopsgezind Weekblad). Beroepingswerk. Her vormde Kerk: beroepen te Schoonhoven C. van den Bergh Rotterdam-Zuid, te IJsselstein (deelgemeente) G. A. Odé Geleen-Oost. Schrikbarend Rassenhaat. Een van de vre selijkste vooroordelen waar mee kinderen belast kunnen worden is het idee dat men sen van andere rassen min derwaardig zijn. Aldus de Stichting Oecumenische Hulp in Utrecht, die dit jaar zal deelnemen aan een con ferentie in Duitsland over ra cisme in kinderlectuur en schoolboeken. Deze conferentie gaat uit van het programma van de We reldraad van Kerken ter be strijding van het racisme. Uitgangspunt van de con ferentie, die drie dagen gaat duren, is dat ervaringen op heel jonge leeftijd en de me ningen en vooroordelen van ouders en opvoeders houding en gedrag van de mens op la ter leeftijd mee bepalen. Een niét te onderschatten factor in het vormingsproces zijn de kinder- en schoolboeken. Bij de Wereldraad is men tot de ontdekking gekomen dat ra cistische elementen in deze boeken "schrikbarend veel" voorkomen. Kerk in China. In een verhaal in het blad van de Verenigde Methodistische Kerk van Hong Kong deelt mevrouw Wong, een christin uit de Chinese Volksrepubliek mee, dat in de streek waar zij woont onlangs ongeveer honderd mensen werden gedoopt. Er zijn huissamenkomsten, men bestudeert de bijbel en zelfs zijn sommige partij-kaderle den christen. Het aantal christenen in com munistisch China wordt ge schat op 2,5 a 4 miljoen. Dat is niet veel minder dan vóór 1949, maar wel met dit ver schil dat het christendom dat nu nog in China bestaat, een Chinese zaak is. Waarnemers wijzen erop dat het Chinese christendom altijd nauw verweven is geweest met het kolonialisme en dat het in feite als on-Chinees wordt beschouwd. Het leerstellige en institutionele karakter van het christendom spreekt de Chinees niet aan. Na 1949 bleef de Chinese chris tenen niets anders over dan zelf hun geloof in stand te houden. Wel is er de laatste jaren meer contact met buitenlandse christenen. Zo beijvert de Lutherse Wereld federatie zich voor studie over en contact met het chris tendom in China, en ook het Vatikaan zou graag in dialoog treden met de volksrepu bliek. Citaat. "In een wel vaartsmaatschappij wordt Christus gezien als een be dreiging, in een situatie van onderdrukking als een be vrijder". (Cosmas Desmond, tot 1972 priester voor de zwarte bevolking in Zuid- Afrika, verbannen wegens een kritisch boek en nu (ge huwd) priester in Engeland). I Prijs. Paus Paulus heeft een sportprijs voor jeugdatleten ingesteld omdat sport een waardevolle bijdrage kan zijn aan de strijd tegen geweld, drugs en pornografie onder de jeugd. LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 dr. Sperna Weiland R.dam, 11.45 oec. stud, dienst, Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Zoutendijk Noorden, Maranathak., L. Mors 10 ds. Verdoorn, Merenwijk 9.30 en 11 ds. v. Leeuwen, Bethl. kerk Driftstr. 10 ds. Pannekoek, Bevr. kerk ZW 9 en 10.30 ds. Bovenberg, Vredeskerk 10 dr. Lamping, Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenh. 10 ds. Brederveld, Diac. huis 10.30 ds. Hemmes, Oude Vest 13, 10.30 jeugdkapel, 5.30 dienst met jonge ren, psych. ziekenh. Endegeest 9 prot. dienst. 10 rk dienst. Geref. Kerk Zuiders, kerk, 10 dhr. v.d. Land, jeugdd., m.m.v. New Hope, 5 ds. Verdoorn, Petrakerk 10 ds. Koolstra, dienst met doven, 5 ds. Boven berg, Oude Vest 10 prof. v.d. Berg, 5 ds. Koolstra, open huis dienst, Mar. L. Mors 10 ds. Verdoorn, 5 ds. Heemskerk O.geest; Bevr.kerk kerk 9 en 10.30 ds. Bovenberg, 5 ds. Sijtsma, Groenh. 10 ds. Sijtsma, De Mirt 10 dhr. v.d. Zwan, Mierennest 10 dhr. Venema, Merenwijk 9.30 en 11 ds. v. Leeuwen, Dolerende noodgem. Groot Leiden (Lokhorstkerk P. Kerkstr.), 9 en 5 dhr. Maaskant, Ens, Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steen- schuur 9) 10 en 5 ds. Drayer Hilversum, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 leesd., 6.30 ds. Koster, Barneveld, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 ds. Happee, Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1) 10.30 ds. Kuipers, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeenschap (Middelstegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 nam., Evang. centrum Zijl singel 2, zo. 10 dhr. Zijlstra, di. 8 film avond, Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 nam. evang. Tan, Leger des Heils (Hooigracht) 10 dienst, 7.30 zangd. in Vredeskerk m.m.v. Stafmuziekkorps, inleidende muziek van 7.15 af, Nieuw.-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Chris tian Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Soefie-beweging 11 in zaal Pieterskerk mevr. Staphorst over "een nieuw begin", Zevendedags adventisten (Lokhorstkerk), 9.45 ge sprek, 11 prediking (elke zaterdag), Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10 h. mis, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat) 10.30 h. mis, Rooms-Kathoheke Kerken Meren wijk zat. 7, zo. 9.30 en 11, Haagweg zat. 7, zo. 9, 10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7, Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9,10.30,12 en 6, Haarl. straat zat. 7, zo. 9.30,10.45,12.15 en 6.30, Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30,11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds Hoekstra O.geest, 7 jeugdd. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Ter Linden O.geest, Geref. Kerk 10 dhr. Tenyenhuis, 6.30 ds. v. Harmeien, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 6.30 ds. Den Hartog Veenendaal, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 4.45 zang, 5 ds. Kruger Dordrecht, jeugd., Kruisk. 10 ds. Hanemaayer, Opst. kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Lindenburg, Nabij 10 jeugdkapel, G. H. Kerk 9 dr. v. Santen, De Bron 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. Oort, zangd., Ashramcollege, 9.30 ds. Hart kamp Hillegom, Oudsh. weg 10 ds. Roos, Sionsk. 9.3Ó ds. Verploeg, 6.30 ds. Hak kenberg Lopikerkapel, Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. Vree, HA, Salv. kerk 10 ds. Vree, 6.30 dhr. Te nyenhuis, G. H. Kerk 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. v.d. Ree, De Bron 9 ds. Verheul, 10 ds. v.d. Ree, 6.30 zangd., Ashramcol lege 9.30 ds. Hartkamp Hillegom, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9.30 en 4 ds. Wel- mers, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, BaDtisteneem. 10 evane. Niemever. 6.30 ds. Koekoek, Noord (Sportlaan) 10 dhr. v.d. Steen, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. Bulthuis, Leger des Heils, 10 en 6.30 uur, Corn, de Vlamingstr., RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piuskerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 kand. Nap Ede, 6 ds. Meyers Leiden, Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Harinck Den Haag, woe. 1 maart 7.30 dhr. Golverdingen (Benthuizen). BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Cirkel Woudenberg, 6.30 ds. De Vreugd, Salv. kerk 10 ds. Richter, 6.30 dhr. Van Oostende Veenendaal jeugdd., Bethl. kerk 10 ds. De Ruiter Ermelo, 6.30 ds. Koole Den Haag, Geref. Kerk 10 en 5 ds. 't Hart, 7 evang. dienst. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Gaas beek Schelluinen, 6.30 ds. Vink Katwijk aan Zee, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Omta, De Stek 9.30 ds. Dijkstra, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v. Langevelde, HA, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11, De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 10 ds. Versluys, 5 ds. Bezemer, Ter Aar, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Be- rnardus zo. 10, dorp zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. v. Bruggen, 5 ds. Rothfusz, Geref. Kerk 10 ds. Rothfusz, gemeensch. jeugddienst, 5 ds. Rthfusz in Herv. Kerk, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozetkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Gebraad, 6 jeugdd., Ontm. kerk 10 ds. v. Ieperen, 6.30 ds. Gebraad, Geref. Kerk 9.30 ds. Baayen Rijnsburg, 5 ds. v.d. Werff te Voorhout, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vink, 6 dhr. Stuurman Vlaardingen, Oude K. 10 ds. Vroegin- dewey, 6 ds. De Vos, jeugdd., Ichtusk. 10 ds. Hovius, 5 ds. Boer, Pniëlk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegindewey, Gr. v. Pr.-school, 10 ds. Arkeraats, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vredesk. 10 ds. De Vries, 5 drs. Fernhout te Alphen, Triumf. kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. De Vries, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 ds. Hoff, 3.30 dienst, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 10 ds. Roukema, 7 ds. v.d. Brink, Chr. Geref. Kerk 10 en 5, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Koster, Barneveld, Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. Oort Oudshoorn, 7 ds. Van Hoegee Alphen, Geref. Kerk 10 prof. dr. Ridderbos Kampen, 7 ds. De Zwart Voorschoten. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Geursen, Hoofd- str. 10 mevr. ds. v.d. Kolff, 6.30 ds. Geur sen, Schepp. kerk 9 en 10.30 mr. Reuge- brink, 5 ds. Doesburg, Leythenrode 10 drs. Blonk, Baptistengem. 10 dhr. Lourens, 5 br. De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, 7 dhr. Goedhart, Geref. kerk 9.30 dr. Bakker te O.geest, 7 dhr. Brouwer Katwijk, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Grote kerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. Pettinga Utrecht, Paulus- kerk 10 ds. v. 't Hooft, Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Wit, Geref. Kerk Vrijg. 8.45 en 4.30 ds. Simpelaar, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 10.45 ds. Schuurman, 5 dienst, Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Dijken, 7 ds. v. Dijken, evang. dienst, m.m.v. zanggroep, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, in Ma- riénburcht, ma. 8 evang. dienst, ds. Gra vendeel, RK Kerken Agathakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Poelhuys zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 5.30, Engelbew. zat. 7, zo. 8.9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest HA, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, 6.30 ds. Heikoop IJmuiden, Geref. Kerk 9.30 dienst, 7 ds. Verheul Alphen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Snijder Haarlem, 5 ds. Van Winterswijk Bennebroek, Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijngaarden, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Zoutendijk, 7 kand. Dekker, Utrecht, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 en 7 ds. Hanenburg Eindhoven, RK Kerk zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 ds. Elgersma, 7 ds. Kalkman Noordwij- kerhout, Sole Mio 9 ds. Keuning, Hoofd- str. 10 kand. Bakker Sassenheim, 7 ds. Keuning, De Rank 10 ds. Droogers Bo degraven, 3.30 ds. De Vreugd Bodegra ven, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Buitenhuis Bodegraven, 5 ds. Elgersma, Vinkenlaan 10, zie dienst in grote kerk, 5 ds. Buitenhuis, stichtingskerk 11 ds. Bouma, RK Kerken Zee 9.30 en 11, Bin nen 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT- Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, RK Kerk Jozefkerk zat. 7, zo. 10,11.30 en 6, Viktorkerk zat. 7, zo. 8, 9.30,11 en 6, De Zilk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Bavo 9.30, S. Maria zat. 7.15, zo. 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 10.30 ds. Sasse, Pauluskerk 10 ds. Ter Linden, gem. centr. 10.30 ds. De Nie A.dam, 7 ds. Steenstra Wassenaar, jeugdd., van Wyckerslooth 4.30 ds. Bouma te Noordwijk, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat 7. zo. 9. 10.30 en 12. Bon. kapel. zat. 6.30, zo. 9 en 11.. Volle 'Evnag. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 dhr. Drijver Voorscho ten, Geref. Kerk 9.30 ds. Hoekstra Maarssen, 6.30 ds. Marais Purmerend ontmoetingsd., RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Remonstr. Gem. 7.15 prof. dr. Heering Leiden. RÖELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, Maria Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Janse Nigtevecht, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 ds. Van Hunnik Rhoon, 5 ds. v.d. Bo- gerd, Bethelkerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. Bouman Heerde, Geref. Kerk Pe trakerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeve ren, Immanuelkerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren (om 10.30 ook pastor Lec kebusch uit Siegen, Wesd.), 5 ds. Huis man, Mar. kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Damsma, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10 ds. Vis ser, 7.30 evang. dienst, ds. Visser en me- dew. van jeugdgroep, RK Gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Batelaan Voorschoten, 7 open-deur- dienst, kap. Van Hal (Leger des Heils) A.dam, Geref. Kerk 10 ds. Schotanus Ermelo, 5 ds. Hasper Halfweg, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 10 ds. Lin denburg, 6.30 ds. Hanemaayer, Geref. Kerk 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. Davidse Zevenhuizen, RK Kerk 9 en 12, Lan- geraar zat. 7, zo. 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Boer Katwijk aan Zee, 6.30 ds. Baas Katwijk jeugdd., Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Werff te Voorhout, 4.30 ds. Vrolijk Kat wijk, bevestiging kand. De Raadt, en in trede ds. De Raadt, Geref. Kerk Vryg. 9.30 leesd., 5 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro- kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 jeugdd., aula NH 9.30 vic. Bijl, Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 zie Herv., Geref. Kerk Vrijg. j 8.30 en 5 ds. Boxman Ede, RK Kerken I Laur. kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30, aula NH 11M. Godskerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bethel kerk 9 en 10.30 ds. Verwehus, 5 ds. Van Itterzon, 6.30 ds. Verboom, Hoekst. 9.30 j ds. Verboom, 6.30 ds. Verweliüs, Geref. i Kerk Kruisk. 10 ds. Modderaar, 5 ds. j Brink, Ontm. kerk 10 ds. Brink, 5 ds. Modderaar, Oud Geref. Gem. 9.30 en 6.30, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. I Verloop, Volle Evang. Gem. (Lin- dengaarde 17a) 9.30, Remonstr. Gem. 10 streekdienst in Zwammerdam, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 en 5 ds. Den Tonkelaar, RK Kerk zat 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Tukker, 7 zang dienst ds. Boonstra, Kievietkerk 10 ds. 1 Wiervna, Messiaskerk 10 ds. v. Zanten, I Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker, Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Meulen, Zuid 10 ds. j v.d. Kamp, 7 zangdienst in Dorpskerk, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE-Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 kand. Esser, f 6.30 ds. Schaafsma Utrecht, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. I Nicolai, 7 ds. Helderman Badhoevedorp, Geref. Kerk 9.30 ds. Helderman Bad- hoevcdorp, 7 in Herv. Kerk, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. j Schoch, RK Kerken Janskerk zat. 7.30, i zo. 9.30, Chr. D. Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Rijndijk Meerburg zat. 7, zo. 10,12 ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. Mostert, 7 ds. Elgersma'Noordwijk, gez. dienst, Geref. Kerk 10 ds. v.d. Heiden 7 ds. Elgersma Noordwyk, in Herv. Kerk m.m.v. Petrakoor Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4