Verhuizing van Amsterdam naar Zoeterwoude zat er altijd in Komst van Amstel brouwerij geen verrassing viewd. In deze wyk, met 145.000 inwoners, is per jaar maar 9000 dollar beschikbaar voor jongerenprogramma's in clubhuizen en dergelijke, 60 percent van de teenagers is er werkloos. De jongens hadden ook meege- plunderd en uit hun ant woorden sprak duidelijk dat zij vervreemd waren van de normen en waarden die de middenklasse aanhangt en dat zij zich volslagen mach teloos voelden om iets aan hun situatie te verbeteren. Zowel door de slachtoffers van de plunderingen (bijvoor beeld de zwarte winkelier) als door de politieke commenta toren werd het voornaamste verwijt voor deze uitzichtloze toestanden bij de politici ge legd. De plunderingen tijdens de blackout waren een uitbar sting van het ongenoegen en de frustraties, waartoe sociale ellende en machteloosheid leidt. Als deze mensen mas saal naar de stembus zouden gaan en door betere organisa tie meer politieke macht kon den ontwikkelen, zou er de politici meer aan gelegen zijn hun verlangens in te willigen. Nu laten de politici de arme groepen links liggen, omdat zij bij de verkiezingen maar een kleine rol spelen. Maar het gebrek aan politieke actie is geen gevolg van dom heid of luiheid. Het is het ge brek aan motivatie, de onver schilligheid. Deze mensen in de arme wijken zijn door de machthebbers verwaarloosd, hun verlangens krijgen geen gehoor en ze zijn zelfs de laatste tien jaar armer en eer der werkloos geworden. En er is weinig hoop dat hierin snel verandering komt Waar moet dan hun motivatie om te stemmen vandaan ko men? De eerste stap zal gezet moeten worden door de politici. Er moet geld op tafel komen en op grote schaal zal de levens standaard van de arme bevol kingsgroepen verbeterd moe ten worden. Zowel de nieuwe burgemeester van New York, Edward Koch, als de presi dent, Jimmy Carter, zijn voor Amerikaanse begrippen re delijk progressieve politici. Als beiden zich met hun volle gewicht op deze problemen storten is het mogelijk een begin te maken en de arme mensen iets meer vertrouwen in de toekomst te geven. Een echte oplossing kan pas tot stand komen als op de een of andere manier volledige werkgelegenheid verschaft wordt en een behoorlijk in komen voor iedereen gega randeerd is. ATERDAG 25 FEBRUARI 1978 Twee auteurs over het armoedeprobleem ip de Ver enigde Staten, Fox Piven en Cloward, schreven in november 1977 in de New York Times dat de lagere klasse van zwarte Amerikanen in de steden langzaam vernietigd wordt. "Grote krachten zijn aan het werk. waarvan de catastrofale werkloosheid niet de ge ringste is. Noch het gevoel van eigenwaarde, noch de familieband, noch hel gemeenschapsgevoel kan de verterende kracht van de werkloos heid weerstaan. Een groot deel van de opeenvolgende generaties in de ghetto's reageert door zelfvernietiging - schoolverzuim, ver slaving criminaliteit. De paden naar sociale zelfmoord zijn vele. en druk bevolkt". Het is een veelgehoorde klacht in de Amerikaanse politiek dat arme groepen (vaak culturele minderheden) volstrekt onvoldoende ge hoor vinden bij de politieke elite. In de zestiger jaren hebben de arme zwarten geprobeerd hun positie te verbeteren door allerlei vormen van protest. Zij stelden de rassendiscriminatie en de slechte levensomstandigheden aan de orde tijdens sit-ins op bouwterreinen, demonstraties bij scholen, huurderstakingen en ue massale protestbewegingen uit de zestiger jaren zijn geluwd. Er worden, meestal op zaterdagmiddagslechts nu en dan kleine dergelijke. demonstraties gehouden. Op de foto: een protestactie tegen de jeugdwerkloosheid op Broadway. Deze politiek van aktievoepen is intussen verlaten en de zwarte leiders van die tijd zijn op andere plaatsen actief ge worden of hebben zich uit de politiek teruggetrokken. De nieuwe leiders van de zwarte Newyorkse gemeenschap proberen via verkiezingen de positie van de arme min derheden te verbeteren. Po tentieel is dit een belangrijk machtsmiddel want 25 per cent van de Newyorkse be volking is zwart. Toch is de laatste jaren de armoe in de ghetto's alleen maar toege nomen. In hel artikel bespreken de auteurs verder de successen en teleur stellingen. waardoor de emancipatiebeweging van zwarte Ame rikanen getekend is. Uit de geschiedenis van de emancipatiebe wegingen van zowel de arbeders als de zwarten trekken zij de conclusie dat men niet mag vertrouwen op verkiezingsoverwin ningen, omdat verkiezingen slechts valse beloftes inhouden "Als de armen al iets winnen in de Amerikaanse politiek, dan slagen ze daarin door massale protesten, want de onrust die ze verwek ken dwingt politici misschien te reageren" gistratie maar tweederde of zelfs maar de helft te zijn van die in blanke districten. Het hangt van de motivatie van de burgers af of men bij de verkiezingen naar de stembus gaat en op welke partij men stemt. Onderzoek heeft uit gewezen dat de zwarte kiezers bijzonder gevoelig zijn voor de kwaliteit van allerlei voor zieningen zoals onderwijs en sociale en medische zorg. Deze gevoeligheid is te ver klaren uit de afhankelijkheid van de arme zwarten van deze voorzieningen. De waardering van de zwarten voor de samenleving waartoe ze behoren wordt daarnaast bepaald door de mate van discriminatie die ze ervaren bij het politieoptreden, bij sollicitaties of bij het zoeken naar een woning. Wanneer burgers slechte erva ringen hebben met de over heid gaat hun vertrouwen erin ontbreken en zijn zij ook nauwelijks meer geneigd be langstelling voor die overheid te tonen bij verkiezingen. Mensen met hogere inko mens en meer opleiding daar entegen, zijn aktiever in de politiek en weten de overheid ten eigen voordele te gebrui ken. De enorme sociale spanningen in de Newyorkse ghetto's kwamen tot uiting op 13 juli van het vorige jaar toen in de hele stad de stroomvoorzie ning uitviel. Tijdens deze "blackout", op een van de heetste avonden van het jaar kwamen negen miljoen men sen 25 uur zonder stroom te zitten. In de ghetto's sloegen duizenden zwarten en Puertoricanen aan het plun deren. Winkels werden leeg gehaald en in brand gestoken. De brandweer moest zes keer zo vaak uitrukken als nor maal. Kleine winkeliers, die met veel moeite een zaakje hadden opgebouwd, werden in één klap brodeloos. Meer dan 3500 mensen werden gearresteerd. Eén van de belangrijkste oorza ken van dit soort uitwassen zijn de enorme inkomensver schillen waarmee je in de Verenigde Staten, en zeker in een stad als New York. gecon fronteerd wordt. In geen en kele woning, ook niet in de armste, ontbreekt het tv-toe- stel. Elk kwartier worden de programma's, die dag en nacht doorgaan, onderbroken voor reclameboodschappen. Consumptie van mooie en kostbare goederen wordt aanlokkelijk gemaakt en als een ideaal voorgesteld. Veel etalages puilen uit van deze goederen. Maar er zijn grote groepen die met geen mogelijkheid deze spullen kunnen betalen, ook al zijn de financieringsmoge lijkheden nog zo ruim. In de Newyorkse ghetto's is de criminaliteit al jarenlang een dagelijks verschijnsel. Wan neer dan op een gegeven moment de stroom uitvalt en alle alarminstallaties buiten werking zijn, dan liggen deze lang begeerde spullen letter lijk voor het oprapen en I grijpen velen hun kans. De politie weet dan ook niet waar ze het eerst moet beginnen om orde op zaken te stellen. Een ander aspect is dat door de ingeburgerde criminaliteit in de ghetto's de waardering voor ieders "mijn en dijn" an ders is dan bij de midden klasse van de bevolking, die haar wensen gewoon via de toonbank in vervulling kan zien gaan. Een zwarte winkelier, wiens winkel tijdens de blackout helemaal leeggeplunderd was, vertelde in een tv-inter- view: „De zwarten hebben hun zelftrots verloren. Er wordt de mensen verteld dat ze niets kunnen en dat gelo ven ze. De mensen raken ge demoraliseerd". Enkele dagen na de blackout werden een paar jongens uit de wijk Bushwick geinter- Eén van de redenen van de te genvallende machtpositie is dat maar relatief weinig zwar ten op belangrijke posten in het stadsbestuur terechtko men. Zo zijn bijvoorbeeld maar vijf van de 43 gemeente raadsleden zwart. De onder vertegenwoordiging van zwarten heeft te maken met hun slechte opkomst bij ver kiezingen. Een voorbeeld: bij de voorver kiezingen voor de bur gemeesterskandidaten voor de Democratische Partij was de gemiddelde opkomst voor alle kiezers 45 procent, maar in de zwarte districten was dit maar procent Volgens het Amerikaanse kiesstelsel mo gen bovendien alleen maar die mensen stemmen, die zich hebben laten registreren als aanhanger van één van de partijen. In de zwarte distric ten van de stad blijkt deze re- Bij de Arnstel brouwerij aan de Amsterdamse Mauritskade werken nu nog 6S0 man. Na 1982 zal de brouwerij worden gesloten en de produktie overgebracht naar Zoeterwoude enkele glazen van zijn eigen produkt teveel te hebben ge nuttigd, tegen iedereen die het maar hoten wil, dus ook vakbondsvertegenwoordi gers, uitroept dat men niet moet denken dat de zaak in Zoeterwoude zo maar voor niets is opgezet, is het niet verwonderlijk dat de vak bonden vanaf die tijd de ont wikkelingen bij Heineken met argusogen zijn gaan vol gen. De brouwerij in Zoeterwoude is oorspronkelijk opgezet ter vervanging van de Heineken brouwerij in Rotterdam. In Door Mark Kranenburg totaal kwamen er 750 mensen te werken waarvan 250 op de produktieafdeling en 500 op kantoor. Hiervan was het overgrote deel afkomstig uit Rotterdam. Slechts eenvijfde deel van het totale per soneelsbestand kwam uit de omgeving van Zoeterwoude. De vooruitzichten voor Zoeterwoude en daarmee na tuurlijk ook de omliggende gemeenten zoals Leiden wa ren gunstig. Bedrijfsleider Goos zei in 1974: „voor alles wat we nu nog op dit terrein gaan neerzetten hebben we personeel nodig. Dat per soneel willen we liefst uit deze streek aantrekken om dat die al over huisvesting be schikken". De capaciteit van Zoeter woude kan uitgroeien tot 10 a 12 miljoen hectoliter per jaar tegen een huidige produktie van twee miljoen liter. De bedoeling van Heineken was dat „Zoeterwoude" ook Na een studie die ruim zes maanden in beslag heeft ge nomen, kwam Heineken vo rige week vrijdag met het voorlopig eindoordeel over de toekomst van de Amstel brouwerij aan de Am sterdamse Mauritskade. Op zienbarend was de beslissing van Heineken niet de brouwerij waar 680 man wer ken zou op den duur, maar zeker niet voor 1982, moeten worden gesloten en de pro duktie geleidelijk overge bracht naar het nieuwe Heineken complex in Zoeterwoude. In Amsterdam blijft dan nog één brouwerij van Heineken over, die aan de Van der Helststraat waar nu nog 700 man werken. Volgens Heine ken is het voortbestaan van die brouwerij tot 1984 ge waarborgd. Pas daarna zullen voor deze vestiging dezelfde problemen gaan spelen als bij de Amstelbrouwerij aan de Mauritskade. Die problemen zijn dat de brouwerij gelegen is in het centrum van Amsterdam. Daar heeft Heineken met nogal wat problemen te kam pen die het bedrijf zelf moei lijk kon oplossen, zoals bij voorbeeld de verkeerssitua tie. Daarnaast zijn de laatste jaren de milieu- en hin derwetvoorschriften ver scherpt, waardoor Heineken ondermeer in moeilijkheden kwam met de lozing van het afvalwater. Toen in juni van het vorig jaar de gemeente Amsterdam het ontwerp-bestemmingsplan voor de Oosterparkbuurt, waarin de Amstel brouwerij ligt, presenteerde was de con clusie van Heineken dat wan neer het plan inderdaad zou worden aangenomen dit be lemmerend zou kunnen zijn voor de bedrijfsactiviteiten van Heineken aldaar. De in houd van het bestem mingsplan was voor Heine ken bovendien aanleiding zich te beraden over het feit hoelang het nog mogelijk zou zijn het brouwerijbedrijf aan de Mauritskade op verant woorde wijze, midden in een woongebied, in produktie te houden. Al deze factoren waren voor Heineken aanleiding om een studie te laten verrichten naar de toekomstmogelijkheden van de Amstel brouwerij. De vakbonden reageerden di rect op dit besluit van Heine ken door mee te delen dat zij tegen een bundeling van alle Heineken activiteiten in het nieuwe brouwerij-complex in Zoeterwoude waren. Want dit was volgens de bonden de gedachte van Heineken ach ter de studie. Dat vermoeden bestond reeds al langer bij de bonden. In het altijd wel voor nieuws zor gende blad Wik van de Indu striebond NVV liet districts bestuurder Nol de Jong in februari 1976 weten dat het er steeds meer naar ging uitzien dat Heineken de boel vanuit Amsterdam zou willen over-, hevelen naar Zoeterwoude. De eerste aanzet daartoe was volgens De Jong de komst van 135 man kantoorperso neel vanuit Amsterdam. Nu wordt zo'n vermoeden na tuurlijk extra gevoed door de enorme ruimte die Heineken in Zoeterwoude heeft. Toen Prins Claus op 18 april 1975 het complex opende was van de totale oppervlakte van 78 hectare slechts 15 procent bebouwd. Als bovendien een van de topmensen tijdens de teestelijke bijeenkomst, na de voor de toekomst ver wachte omzetgroei zou op vangen echter met behoud van de andere brouwerijen in Amsterdam en Den Bosch. Heineken gaat nu echter toch een bestaande brouwerij ver plaatsen naar Zoeterwoude. De vrees van de bonden is dat dit nog slechts een begin is en dat over enkele jaren ook be sloten zal worden de andere Amsterdamse brouwerij naar Zoeterwoude te verhuizen, wat dan in een paar jaar een enorm verlies aan arbeids plaatsen voor de hoofdstad zal betekenen. Nu werken er bij de twee Amsterdamse brouwerijen nog in totaal 1500 man. Daarom hebben zij aan Heine ken gevraagd ook in hun stu die de mogelijkheden voor een nieuwe brouwerij in of in de omgeving van Amsterdam te betrekken. Zij dachten hierbij met name aan het wes telijk havengebied. Heineken heeft echter laten weten er weinig voor te voelen een nieuwe brouwerij naast die in Zoeterwoude en Den Bosch op te zetten. Er kan rekening mee worden gehouden dat de produktie in Zoeterwoude in de toekomst aanzienlijk zal worden uitge breid. Wat zal dat dan voor deze regio betekenen? Allereerst is er het effect op an dere industrieën die zich wil len vestigen in Zoeterwoude. De Kamer van Koophandel is bezig met een onderzoek naar de komst van Heineken naar Zoeterwoude en de aantrek kingskracht daarop op an dere ondernemingen. Voor dat Heineken zich vestigde wfas er namelijk helemaal niet zo'n'belangstelling voor hel 1 Zoeterwoudse industriege bied. Daarnaast speelt -de werkgele genheid een rol. De situatie bij Heineken in Zoeterwoude is nu zo dat dagelijks 280 man vanuit hun oude woonplaats in of in de buurt van Rot terdam naar Zoeterwoude komen en ruim 200 een wo ning in de buurt hebben ge vonden. Daarnaast zijn er in totaal 400 nieuwe krachten aangetrokken. Hiervan zijn er 200 uit deze regio afkomstig. Heineken heeft al berekend hoeveel tijd het gaat kosten om mensen vanuit Am sterdam naar Zoeterwoude te vervoeren. Volgens Heineken kost dat drie kwartier, de zelfde tijd die de naar Zoeterwoude pendelende Rotterdammers gebruiken. Pendelen naar het westelijk havengebied zou ook zeker 35 tot 40 minuten kosten. De Amsterdammers zouden dus best naar Zoeterwoude kunnen gaan pendelen, zodat het verder geen invloed heeft op de arbeidsmarkt van deze regio. De vraag hoeveel men sen er uit Amsterdam zullen overkomen is nog niet beantwoord. Maar in vak bondskringen houdt men er sterk rekening mee dat van de 680 man die nu aan de Mauritskade werken er niet meer dan 250 in Zoeterwoude nodig zullen zijn. Wanneer Heineken het natuur lijk verloop in Amsterdam niet aanvult zullen ze dat aan tal in 1983 nog precies over hebben. Hierover zullen de bonden de komende tijd een stevig robbertje gaan vechten met Heineken. Want, zo zei een vakbondsbestuurder af gelopen dinsdag op een le denvergadering, Heineken zal nu eindelijk eens moeten kiezen tussen hectoliters en mensen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27