Kyprianou bedroefd Voor links Frankrijk is het nu of nooit meer begrijp die voor keur'voor h zanker was-kombinatie Stammheim niet genoeg beveiligd Pleidooi voor bouw snelle kweekreactors 6DAGEN LISSABON PER KLM INCL. HOTEL v.a.452,-' KLM Thuis in de lucht. Unieke caravan show Argentijnse bannelingen laten deelnemers WK keus VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 PARIJS (SP) - Frankrijks poli tieke commentatoren waren verrast, eigenlijk stom ver baasd. Maar liefst 33 procent van de kijkers had op een van de drie televisienetten het de bat gevolgd tussen de com munistische leider Georges Marchais en minister van justi tie Alain Peyrcfitte, de afgezant van de regeringspartijen. Ter wijl de concurrentie op de an dere netten toch niet gering was met de Amerikaanse suc cesfilms Sindbad de Zeeman en de Slag om de Ardennen. Nog steeds zijn de Fransen de strijd in de persmedia vooraf gaand aan de parlements verkiezingen op 12 en 19 maart dus nog niet beu. Zij hebben dan de grootste keus uit de Franse parlementaire ge schiedenis sinds de Eerste We reldoorlog. Er zijn 4285 kan didaten voor de 491 zetels in de Assemblee Nationale, de Franse Tweede Kamer, een gemiddelde van 1 op 9. Het is tekenend voor de belangstel ling dat alle kranten, weekbla den en radio- cn televisiesta tions sinds een half jaar een paar maal per week met aan zwellend tromgeroffel hun ei gen opiniepeilingen aankondi gen. Daarmee openen ze steev ast de voorpagina's en de uit zendingen, terwijl het "harde nieuws" toch al die tijd het zelfde is gebleven: de linkse coalitie van communisten en socialisten en links-radicalen kan rekenen op ongeveer de helft van de stemmen tegen 45 procent voor de regeringspar tijen. De meeste kruimels, die echter op veel plaatsen de doorslag kunnen geven zijn "ecologistcn", bijge naamd "de groenen". Onder die naam vallen tal van uiteen lopende groepen die het er in ieder geval over eens zijn dat Frankrijk zuinig moet zijn met de natuur en het nog over ge bleven groen in de grote ste den. Nog even en het is voorlopig af gelopen met die manie van opiniepeilingen. Die mogen smds kort niet meer worden gepubliceerd in de week voor afgaand aan de eerste ver kiezingsronde. Dat moet klach ten over "manipulaties" voor komen. De Fransen voelen zich waarschijnlijk zo bij deze ver kiezingen betrokken omdat, volgens zowel links als rechts, het nu gaat om een keus tussen twee samenlevingen. Een col- lectivistische, bureaucratische maatschappij, waar het eigen initiatief wordt verstikt staat hen te wachten als de gebroken linkse unie op 19 maart als winnaar uit de bus komt, zo waarschuwen de regeringspar tijen. (de Gaullistische leider en burgemeester van Parijs Jac ques Chirac: "Ik doe in deze campagne niet aan nuances"). Socialisten en communisten, hoewel ongeneselijk verdeeld, schilderen de laagstbetaalden hun nog jaren voortslepend marginaal bestaan af als de cen trumrechtse coalitie de meer derheid in de Assemblée be houdt. Leggen we al het gebral terzijde, en dat is in deze chaotische verkiezingsstrijd een heel kar wei, dan wordt duidelijk dat de regeringspartijen een strijd op leven en dood voeren om gene raal De Gaulle's vijfde repu bliek in het zadel te houden. Voor links is het nu of nooit. Bij verlies op 19 maart zal de Unie zeker definitief uit elkaar spat ten. Dan is de kans op een so cialistisch Frankrijk voorjaren en jaren verkeken. Levensavond In ieder geval beleven we nu de levensavond van een politiek ■tijdperk. Bij het ontstaan van de Vijfde Republiek in 1958 dachten de meeste Fransen dat generaal De Gaulle het "linkse gevaar" voor eens en altijd in een getto had teruggedrongen. Een nieuwe grondwet immers, bekrachtigd door een referen dum, voorzag in een groot ge zag van de rechtstreeks geko zen president. Hij benoemde zelf de premier en de ministers, had de bevoegdheid om het parlement te ontbinden en per decreet te regeren. Bovendien was de rol van het parlement sterk beperkt in vergelijking met de voorgaande Vierde Re publiek. Daarin brachten de parlementariërs de ene rege ring na de andere ten val. Na verloop van tijd had de term "parlementaire democratie" in brede lagen van de bevolking een ongunstige klank. Met ge neraal De Gaulle deed de "pre sidentiële democfatie" zijn in trede, die met Giscard d'Es- taing wat is afgezwakt, maar waarvan elders in West-Europa toch een autoritair imago is blijven hangen. De Assemble Gënerale komt nu nog slechts in twee parlemen taire zittingen bijeen, samen ten hoogste 5,5 maand in de lente en in de herfst. Ini- tiatiefwetten voorgesteld door groepen parlementsleden zijn afgeschaft. Bovendien voorzag de nieuwe grondwet in een kiesdistrictenstelsel in twee ronden, waarbij in de eerste iedereen mag meedoen. Een week later in de tweede ronde gaat het per district tussen de twee best geplaatste kandida ten uit de eerste ronde. Zo heb ben kleinere partijen niet de kans om in het parlement een vertegenwoordiging te krijgen evenredig aan het aantal lan delijk uitgebrachte stemmen. Zo leek het er in 1958 inderdaad op dat links in de val zat. Alleen de communisten hadden een georganiseerde partij die ech ter elke "klassecollaboratie" (met andere linkse partijen) weigerde. Een echte socialisti sche partij bestond niet. Niet- communistisch links was ver deeld in een aantal splin tergroepen. Alleen een hecht blok zou de Gaullistische ves ting kunnen veroveren. Daar is vooral de laatste zeven jaar hard aan gewerkt. Dankzij Francois Mitterrand had Frankrijk in 1971 weer een so cialistische partij, de PSF, die inmiddels volgens opiniepei lingen kan rekenen op zo'n 30 procent van de kiezers. De PSF heeft volgende maand de kans om de grootste partij in het parlement te worden en zo de neo-Gaullistische RPR te ont tronen. In 1972 ontstond de linkse unie van socialisten en communisten en bleef tot me dio vorig jaar althans voor de buitenwereld een hechte een heid. Zo is de nachtmerrie van de Gaullisten werkelijkheid ge worden. De grondwet was niet zo veilig schild tegen links als ze hadden gedacht. De con stitutie bevat bovendien een grote dubbelzinnigheid die nu voor het eerst tot grote proble men kan leiden: de president wordt voor zeven jaar gekozen, het parlement voor vijf jaar. Dus als links na 19 maart een meerderheid in het parlement heeft, moet de vier jaar geleden gekozen Giscard d'Estaing nog tot 1981 door regeren met een vijandig parlement. H(j zal dan Mitterrand moeten benoemen als regeringsleider, de enige premier die voor een meerder heid van de parlementariërs aanvaardbaar zou zijn. Als Gis card in die situatie tot 1981 op zijn post wil blijven en hij heeft de Fransen verzekerd dat hij dat zal doen, zal hem niets an ders overblijven dan zijn beleid af te stemmen op de meerder heid in de Assemblée. Haar po litieke macht is dan weliswaar sterk beknot, maar een motie van wantrouwen tegen de rege ring is nog steeds mogelijk. Het vorig jaar zijn hier boeken met "politique fiction" vol ge fantaseerd over de toekomst van een regering-Mitterrand onder president Giscard d'Es taing. Maar voor de regerings partijen is alle hoop nog niet verloren. Zij vertrouwen erop dat de Communistische Partij van Georges Marchais de overwinning helemaal niet wil, althans niet op de voorwaarden van Mitterrand en deze grote kans in de grond zal boren om het later nog eens te proberen. De socialisten hebben een ruk naar rechts gemaakt en willen helemaal geen diepgaande maatschappijhervormingen, alleen wat sleutelen aan het ka pitalisme. Dat is de terreur van Marchais' verwijten aan de so cialisten sinds Mitterrand eind september vorig jaar weigerde om in een gemeenschappelijk links regeringsprogramma vast te leggen dat na de overwin ning 700 maatschappijen wor den genationaliseerd. Sinds dien denken Marchais en Mit terrand er alleen nog maar aan om hun eigen partij zoveel mo gelijk te versterken. Het geza menlijke belang komt nu op de tweede plaats. Marchais heeft het eigenbelang zó ver doorge dreven, dat hij alleen weer met de socialisten over een ge meenschappelijk programma wil praten als de PCF na de eerste verkiezingsronde tussen de 21 en de 25 procent staat. Gebeurt dat niet, zo dreigde Marchais onlangs, dan staat het helemaal niet vast of wij onze kiezers aanraden om in de tweede ronde te stemmen om socialistische kandidaten die het er in een bepaald district beter hebben afgebracht. Maakt Marchais zijn dreige ment waar, en daar wordt ern stig rekening mee gehouden, dan zal links zeker verliezen. Want de regeringspartijen, hoe onderling verdeeld ook in "Giscardisten" en Gaullisten zijn wel bereid tot die "repu blikeinse discipline" Elke prijs In tegenstelling tot Georges Mar chais willen zij best "elke prijs betalen" voor de overwinning. Zelfs het minimumloon verho gen van 1900 tot 2400 francs (ongeveer 1100 gulden). Jean Jacques Servan-Schreiber, de meest verlichte leider uit het regeringskamp, toonde zich deze week bereid om die links belofte over te nemen. Niet me teen na 19 maart, maar zodra de economische toestand dat rechtvaardigt, aldus J. J. S. S., voorzitter van de kleine Radi cale Partij. Hij is "Frankrijks politieke hansworst" zo oor deelde de minst liberale rege ringspoliticus Jacques Chirac over de Radicaal. De "autori taire democraat" zoals Chirac zichzelf eens heeft genoemd, beschouwt J.J.S.S. als de grote gangmaker van de Unie voor de Franse Democratie (UDP). Daarin hebben de niet-Gaullis- tische regeringspartijen zich verenigd tegen Chirac RPR, die volgens de Giscardisten van de UDF veel te conservatief is voor een rol in het geavanceerd liberale Frankrijk, dat de pre sident voer ogen staat. Woedend over die streek heeft de RPR deze weck vlak voor sluitingstijd van de kieslijsten nog snel een paar kandidaten ingezet in Parijse districten waar de regeringspartijen eer der hadden besloten tot een heidskandidaten. Dat "meer derheidspact" gesloten kort nadat de Linkse Unie uiteen viel, ligt nu dus ook in duigen. Jacques Chirac heeft zich opge worpen als de enige echte ver dediger van generaal De Gaulle's politieke erfenis. De rest beschouwt hij als profi teurs, die als het er op aankomt met de socialisten in zee zullen gaan. En zo definitief de "gran deur" die de generaal aan Frankrijk gaf, in de geschiede nisboeken bijzetten. NICOSIA (UPI/Reuter) - De Cyprische president Spiros Kyprianou heeft gisteren verklaard "diep bedroefd" te zijn over het besluit van zijn Egyptische ambtgenoot Anwar Sadat de diplomatieke betrekkingen te verbre ken. Westduitse commissie: V. Sadat besloot hiertoe na de vecht partij die op het Cypriscne vliegveld Larnaca plaatshad tus- ADVERTENTIE Dit voorjaar er even lussi snoepreisje naar Lissabon. I' - het geld hoeft u't nie Lissabon is een schitterende stad waar veel te zien en te genieten valt. Ga slenteren door de eeuwenoude moorse wijk Alfama.rondneuzen op de beroemde rommelmarkt,genieten van een cerveja (Portugees biertje) eri daarna smullen in een gezellig fado-restaurant. Heerlijk! *t/m 22/3-78. Daarna 8 dagen v.a. 590,- BOEK BU UW KLM AGENT. U herkent 'm aan het KLM uithang bord. Hij is uw vertrouwde adviseur en de n v uitstapje r Lissabon te regelen. GRATIS BROCHURE. De KLM heeft een speciale brochure samengesteld v n Londen n informatie en talloze tips.Ga'm halen bij j COUPON. Stuurt u mij de I brochure „Europese Steden' Straatg I Plaats In een ongefrankeerde open envelop I opsturen naar KLM Nederland, Afd.SPL/UC,Antwoordnummer sen Egyptische commando's en de Cyprische nationale garde. Bij deze actie kwamen 15 Egyptena- Kyprianou zei dat Cyprus "door een lange vriendschap is verbon den met Egypte en het Egypti sche volk". Hij herhaalde dat zijn regering ernaar streeft nauwe en vriendelijke betrekkingen met Egypte te blijven behouden. Inmiddels waren functionarissen van de Egyptische ambassade gisteren druk aan het pakken. Het Griekstahge dagblad Ta Nea beschuldigde Sadat er gisteren van de zijde van de Turken te hebben gekozen. Volgens de krant hoort Sadat "zich te veront schuldigen, en niet ons te bedrei gen en te chanteren" De Cyprische leider bevestigde gis teren opnieuw dat de twee moor denaars van de Egyptische journalist Joessef Sibai zullen worden berecht. Maandag zullen zij voor de rechter verschijnen. In Cairo maakte een woordvoerder van de Cyprische ambassade gis teren bekend dat de missie in het weekeinde zal sluiten. Op een na zal het diplomatieke personeel naar huis terugkeren, in over eenstemming met de eisen daar omtrent van Egypte. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten (Mena) ver klaarde gisteren dat de Ameri kaanse president Jimmy Carter Sadat een boodschap heeft ge stuurd waarin hij zijn steun uit spreekt voor de Egyptische commando-actie op Larnaca. Politieke demonstraties in Londen verboden LONDEN (AFP) - Premier Cal- laghan van Engeland heeft giste ren in het Lagerhuis zijn instem ming betuigd met het verbod dat de Londense politie heeft inge steld voor de tijd van twee maan den tot het houden van politieke betogingen. De politie heeft de maatregel ge troffen in verband met gewel ddadigheden die zijn voorgeko men tijdens de jongste bijeen komsten van het extreem rechtse "Nationale Front". Het front wilde zaterdag demon streren in Ilford in verband met een tussentijdse verkiezing in dat Londense district. "Ik hoop", aldus Callaghan, "dat de rust in orrze straten spoedig zal terugkeren opdat de legale mani festaties kunnen worden hervat, zonder kans op geweld, maar dat zou tijd kunnen vergen". PARIJS - Verliefde paartjes moeten op het Parijse lie Saint Louis het romantisch samenzijn op dit bankje bij een antieke straatlantaarn maar meven vergeten, want door de dooi staat het smeltwater van 20 cm sneeuw de toegang tot het plekje aan de oever van de overstroomde Seine in de weg LONDEN (Reuter) - Dr. Walter Marshall, ondervoorzitter van de Britse commissie voor atoom energie, heeft gisteren de ont wikkeling van snelle kweek reactors bepleit, als middel tegen het risico van uitbreiding van het kernwapenbezit. Hij deed dat in een toespraak aan de universiteit te Glasgow. Volgens hem leidt de huidige gang van zaken, het eenmaal gebruiken en dan wegwerpen van kernb randstof die niet wordt opge werkt maar voor onbepaalde tijd wordt opgeslagen tenslotte tot groter gevaar van uitbreiding van kernwapens. Die mening is vierkant in strijd met de door president Carter vorig jaar uitgesproken Amerikaanse politiek, die geen snelle kweek reactors of opwerking voor commercieel doel wil ontwikke len. Kweekreactors verbruiken pluto nium, dat voor atoomwapens ge bruikt kan worden, en kunnen in feite meer plutonium vervaardi gen dan zij verbruiken. Opwer king levert ook weer bruikbaar slagen in wat dr. Marshall „plu- toniummijnen,' noemt. De plutonium verliest op den duur zijn radio-activiteit, waardoor het gemakkelijker kan worden behandeld. „Het gebruik van snelle reactors in plaats van warmtereactors kan meteen de groei van de hoeveel heid plutonium in de wereld af remmen, en elke snelle reactor kan gebruikt worden om de to tale hoeveelheid winbare pluto nium te verminderen, mits die wordt gestookt met oud pluto nium dat verkregen is uit de brandstof die door warm tereactors is verbruikt", aldus Marshall. STUTTGART <Reuter) - Een Westduitse parlemen taire commissie van on derzoek naar de dood van drie leiders van de Baader-Meinhofgroep is het gisteren niet eens kunnen worden over de politieke verantwoor delijkheid voor het inci dent. Het onderzoek bevestigt de of ficiële lezing dat de drie, Andreas Baader, Jan Carl Raspe en Gud- run Ensslin, op 18 oktober zelf moord hebben gepleegd, maai' aanvaardt niet de officiële bewe ring dat hun advocaten de pisto len die Baader en Raspe hebben gebruikt zouden hebben bin nengesmokkeld. Gudrun Ensslin heeft zich opgehangen. De openbare aanklager Kurt Red- mann had vorige maand gezegd dat de advocaten Arndt Muller en Annin Newerla de pistolen en explosieven verborgen in wets- documenten de gevangenis in Stammheim hadden binnenge smokkeld. De commissie gaat niet verder dan dit mogelijk te achten. Een meerderheidsrapport van af gevaardigden van de CDU, die de regering van Baden-Württem- berg vormt, zegt dat de regering van de deelstaat niet verant woordelijk is voor de sterfgeval len. Een minderheidsrapport van de SPD en de FDP acht die rege ring verantwoordelijk voor de onvoldoende veiligheidsmaa tregelen. De minister van justitie van Ba- den-Württemberg, Traugott Be nder, trad af na het incident, premier Hans Filbinger bleef aan ondanks de eis van de oppositie dat hij ook zou aftreden. De direc teur en het hoofd veiligheid van Stammheim werden ontslagen. De voorzitter van de commissie. SP D-afgevaardigde Rudólf Schieler, zei op een persconfe rentie dat de commissie unaniem van mening is dat de gevangeni sautoriteiten de gevangenen niet voldoende in het oog hadden ge houden en hun cellen niet gron dig hadden doorzocht. De commissie is er ook van over tuigd dat de veroordeelde Irm- gard Möller, die dezelfde ochtend m haar cel met steekwonden was aangetroffen, die wonden zelt had toegebracht. Möller heeft beweerd door een onbekende te zijn aangevallen. Schieler vindt dat alle parlements- fracties aanbevelingen voor ver betering van het toezicht in de gevangenis zullen indienen. De drie pleegden zelfmoord na de succesvolle bevrijding van gij zelaars uit het vliegtuig Landshut op het vliegveld van Mogadisjoe door een eenheid Westduitse commando's. De kapers hadden vrijlating van de elf Westduitse gevangen terroristen geëist, on der wie Baader, Raspe en Ens slin. ADVERTENTIE >m gezellig kijken! GENÈVE (AFP) - Het "Argentijns comité voor de rechten van de mens", een verzameling van Ar gentijnse bannelingen, heeft ver klaard dat het de organisatie van het EK-toernooi in Argentinië "een vergissing" vindt, maar dat het besluit tot het wel dan niet boycotten van het toernooi door elk deelnemend land apart ge- i moet worden. Tijdens een persconferentie in Ge neve riep één van de leden van het comité. Gustave Roca. de journalisten die naar Argentinië gaan op "hun ogen open te doen". Hij vindt het belangrijk dat de pers zich niet tevreden stelt met "het officiële beeld", dat de junta junta voorschotelt. Het toernooi is volgens de banneling voor de militaire regering "een gelegen heid om het image op te vijzelen". Volgens de berekeningen van het comité zijn er in Argentinië 10.000 politieke gevangenen, 20.000 tot 25.000 personen ver dwenen en 8.000 anderen ver moord door het leger en de veiligheidsdienst. De door het comité genoemde cij fers hebben betrekking op de pe riode vanaf de militaire coupe in 1976. Voorzitter van de groep bannelingen is Rodolfo Mat- tarolo, een 38-jarige Argentijnse advocaat, die politiek asiel in Frankrijk heeft aangevraagd. Vo rige maand ging de vertegen woordiger van Argentinië in de vergadering van de Verenigde Naties in de aanval tegen Mat- torolo en noemde hem een 'lid van de Argentijnse afdeling van de internationale terroristenbe weging'. De beschuldiging werd geuit omdat Argentinië een her ziening van de status van twee met de Verenigde Naties verbon den organisaties, strijdend voor de mensenrechten - wilde. Het comité verklaarde gisteren dat de Argentijnse junta doordat de internationale schijnwerpers op haar gericht zijn. wel met getallen over het aantal politieke ge vangenen moest komen. Het door de militaire regering opge geven cijfer van 1 583. de gevan gen genomen mensen sinds de coupe, is volgens het comité vals. ADVERTENTIE op. President Carter is voorstander van reactors met verrijkt uranium, waarvan de meeste in de V.S. worden vervaardigd en die ge stookt worden met in de V.S. ver rijkt uranium. In de meeste ontwikkelde landen wordt gezocht naar manieren om de verbruikte brandstof kwijt te raken en meestal wordt die opge- wassen In de grote 5-kilo-wastrommel drogen in de 2800-toeren-centrifugc wastrommel. kuip, centrifugekorf en deksels: alles onverwoestbaar roestvrij edelstaal géén wasmiddelverspilling (TNO-rapport 2027 van 29 dec. 1977) ga naar)i CENTER wees zeker van uw zaak Speciale folder Zanker Nederland B Aniwoórdnr 9

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9