Elvis herleeft in triplo Gemeenteraad tegen verbreding rijksweg 4 aan kant Zoeterwoude TROS BRENGT „CAMERA OBSCURA" OP TV Optimisme over bouw Voorhout Muziekspektakel in Londcnse „stoomproduktie" Gespierd taalgebruik door Leidse verdachte VRIJDAG 24 FEBRUARI ll LONDEN - "Er zal nooit een andere Elvis Presley komen. Trouwens, zo lang zijn songs gezongen blijven worden is Elvis niet werkelijk dood". Aldus P. J. Proby, de affiche-ster van "Elvis", een muziekshow in het Londense Astoria Theatre die in twee uur tijd ruim zeventig songs van de zo triest overleden held de zaal in spuit. Proby zegt zijn tekst als er in het vuurwerk van de finale even een stilte is ingelast om het publiek "uit naam van Elvis" plechtig te bedanken voor de naar Astoria ondernomen bedevaart. "We thank you, on the behalf of El vis En machtig klinkt daarna het "Glory, glory hallelujah". Met iets aangepaste tekst. "Glory, glory hallelujah, his truth is mar- chin' on". Er zal nooit een andere Elvis Pres ley komen. Maar in de show zijn er momenten dat men niet min der dan drie Elvissen tegelijk ziet. De piepjonge Elvis (die gespeeld wordt door de 16-jarige Londense schooljongen Timothy Whilnall), de Elvis van midden in de twintig (voor wie de uit Wales afkomstige rockzanger Shakin' Stevens te kent) en de Elvis van kort voor het einde, een imitatie die door de al jaren als Elvis' dubbelganger figurerende Amerikaan P. J. Proby (bij de burgerlijke stand in Houston, Texas, genotuleerd als James Marcus Smith) voor zijn rekening wordt genomen. In slechts enkele maanden tijd hebben de Amerikaanse regis seur Jack Good en de Engelse producent Ray Cooney deze El- vis-show klaargestoomd. De haast van de heren was al begrij pelijk, omdat zo'n theatereven ement commercieel nu eenmaal het beste kan gedijen als de tra nen van verdriet over het ver scheiden nog niet zijn opge droogd. Maar een stroomver- sneller voor deze produktie was ook een tweede Elvis-show die ook begin februari in het Lon dense theaterkwartier West End zou worden uitgebracht. Good en Gooney wilden en de concurren tie al bij voorbaat plat maken en een show in elkaar sleutelen die minstens de Elvis-fans in Enge land (pikant detail is dat Presley zelf nooit in Engeland heeft opge treden) in rijen voor de kassa kon krijgen. Grote lijnen Ze lieten het verhaal over Presley voor wat het was, in zoverre dat ze alleen de grote lijnen van diens levensloop als leidraad namen. Geen letter "Elvis": geen musical, zoals in di verse tot op het Europese con tinent wervende advertenties wordt aangekondigd. Behalve Proby's gedragen woorden aan het slot, wordt er in die twee uur verder geen letter gesproken. Slechts zo nu en dan floept er hoog boven het podium een lichtkrant aan, met summiere meldingen als: "8 januari 1935, vader en moeder Presley kondi gen de geboorte van hun zoon El- Maar anderzijds zijn er in de show tal van momenten dat het wel haast griezelig waar lijkt dat Elvis is teruggekeerd op dit onder maanse. P. J. Proby mag dan nog zo gecostumeerd en gekapt zijn dat hij er bijna precies zo uitziet als de veertiger Elvis, maar in stern-effect en beweging moet hij het ruimschoots afleggen tegen Shakin' Stevens die nu vrijwel alles heeft wat Elvis in het begin van de jaren zestig had. De ster van de show is echter zonder meer de jongste van het gezel schap: Timothy Whitnall. Dit knulletje meldde zich bij Good en Cooney aan voor een auditie, samen met nog een tweehonderd andere knulletjes die allemaal ook de kans van hun leven zagen. Timothy had voordien nog nooit een voet op een podium gezet. Wie hem echter nu in "Elvis" be zig ziet kan echter zijn ogen niet geloven. Bioscoop "Elvis" heeft dus niets van een mu sical, maar het is - meestal - wel een perfect muziekevenement dat, als de cowboy-jengelaars op houden en het doek opengaat met "That's allright mama", me teen in alle hevigheid losbarst en tot het einde toe doordavert. Het Astoria Theatre is van origine een bioscoop, waardoor Good en Cooney met het probleem te "Elvis": geen musical, wel kampen kregen dat ze niet over een achtertoneel en over zijto nelen konden beschikken. Geen ruimte voor decorchangemen ten, nauwelijks voldoende plek zelfs voor de in totaal twaalf mu sici (met als basis de knalhard rockende Amerikaanse "Fumble Band"), voor de vier zangeres sen/danseressen en de vijf zan gers/dansers en voor de drie na- maak-Elvissen. Visueel werd het decorprobleem opgelost door met achtergrondprojectie van foto's en films van Elvis in te voe ren en door nu eens de rookblazer in werking te zetten en dan weer de bellenblaasmachine. Omdat het toch Engeland is waar "Elvis" voorlopig uit de kosten moet proberen te komen (wel hebben een aantal producers u^ andere Europese landen - waa^ onder, naar gezegd wordt oo' theaterondernemers uit Nedei land), zich al gemeld voor ove| name dan wel adoptie van d show) worden de Beatles opmei kelijk veel eer bewezen, omdat z tenslotte "Elvis acht jaar lang td een tweederangs artiest deg radeerden". Zo zingt een van di drie Elvissen heel zoet "Yester day" en brengt het totale en semble "I wanne hold you] hand". Song nummer 44 van di B show. Het eerste lied die avond ir I Astoria dat door het publiek vo luit werd meegezongenEer publiek overigens dat overigen.' maar een paar "vetkuiven" in d< gelederen telde. Hildebrands „Camera Obscura", klein meesterwerk van Nederlandse vertel kunst, wordt bewerkt tot een televisie- drama-serie. De produktie komt voor op de lijst van drama's die de TROS in de toekomst gaat uitzenden. Het kan nog wel een paar jaar duren, maar als het budget het toelaat zal deze onderneming zeker van de grond komen. Twaalf jaar geleden kwam de fotograaf Jan Keja de TROS versterken met de op dracht een gevarieerd pakket aan televi siespelen te regisseren. Met groot talent tilde hij ook de afdeling drama van de grond die zeker als de beste van alle om roepen mag worden aangemer kt. Jan Keja, als regisseur de meest bedreven vakman in Hilversum, sloot deze week de serie af van verhalen van Guy de Maupassant, die een gemiddelde kijk dichtheid opleverde van 25.0 en een waardering van gemiddeld 70. Voor een Nederlandse dramaproduktie (men mag dat wel zeggen, ook al is de oorspron kelijke auteur een Fransman) een ver rassend hoog resultaat. Hoewel niet alle afleveringen even goed van kwaliteit waren, stegen de meeste ver uit boven wat er doorgaans aan Nederlands televi siedrama op het scherm komt. 5? Het is overigens niet alleen Jan Keja, die in dit team knap werk verricht. Hij wordt gesteund door Hank Onrust, die nog steeds bezig is met de ingewikkelde re gie van de achtdelige serie „Erik of het kleine insectenboek" naar het sprookje van Godfried Bomans en door Massimo Gotz, die zowel in de Roald Dahl als de Guy de Maupassantserie een aantal afle veringen bekwaam heeft geregisseerd. Plannen Inmiddels staan er weer nieuwe plannen op stapel die aan de produktie van de Camera Obscura voorafgaan. Daarbij valt weer het accent op het aantrekken van Nederlandse auteurs die voor televi sie kunnen schrijven. In uitvoering zijn „Blik van verstandhouding" een tv-spel van Don Dekker en „De oerpieper" van Richard Hendrikx, die enkele jaren ge leden de aandacht op zich vestigde met „De president-directeur". „De oer pieper" is een absurdistisch stuk, waarin de teelt van vierkante aardappelen zo groot als een huiskamer centraal staat. Dick Maas, een talentvolle jongen van de filmacademie, schreef in opdracht van CRM een horror-spel dat voor de TROS aanleiding werd om een serie van acht horrorspelen uit te zenden, waarvan de helft origineel voor deze serie geschre ven wordt. Tenslotte zal Jan Keja zich belasten met de regie van acht romanti sche liefdesvertellingen uit de vee rtiende eeuw waaraan verhalen de „De- camerone" en de „Canterbury Tales" ten grondslag liggen. In de verre toekomst wordt ook gedacht aan een serie van acht science fiction-verhalen. Door Paul van Beckum Grote plannen dus, maar de realisering daarvan kost de TROS veel hoofdbre kens. Het beschikbare budget is nauw elijks toereikend om een verantwoord pakket drama op het scherm te brengen. Hoewel de omroepwet voorschrijft dat de omroepen in hun programmabeleid een fors aantal uren dienen te besteden aan culturele activiteiten, wordt het haar in de sector drama erg moeilijk gemaakt aan haar verplichtingen te voldoen. Dat was al eerder gebleken bij de presentatie van de serie Hollands Glorie, die twee miljoen heeft gekost en de AVRO bijna aan de rand van de afgrond heeft ge bracht. TROS-directeur Cees Baay: „Als u nagaat dat een aflevering van Guy de Maupas sant tussen de 75.000 en 130.000 kostte en je stelt daar tegenover dat de omroepen 28.000, per uur zendtijd krijgen, dan blijft er niet veel over om ook nog andere dure activiteiten te ont plooien. Je bent dan wel genoodzaakt daar goedkope amusementsp rogramma's naast te zetten. Niettemin blijven wij ruimte en geld reserveren om onze afdeling drama optimaal te laten functioneren". Grote problemen ondervinden de omroe pen ook bij de technische realisatie van hun dramaprodukties. De faciliteiten die hen via de NOS worden geboden zijn te gering om een verantwoord artistiek produkt af te leveren. Jan Keja: „Men spreekt in Nederland altijd over het buitenlands drama, dat zoveel beter zou zijn dat het Nederlandstalige. Er wordt dan beweerd dat het buiten land betere acteurs heeft en betere regis seurs. Men vergeet dan dat de mogelijk heden in het buitenland veel groter zijn - zowel financieel als technisch- en dat men over meer auteurs beschikt. Vooral het werk in de studio's moet soms in een onverantwoord hoog tempo geschieden. Als je nagaat dat we voor de laatste afle vering „Het legaat" van Guy de Maupas sant slechts drie studiodagen ter be schikking hadden, dan is dat veel en veel te kort", aldus Jan Keja. Schrijvers Dat de TROS bij de keuze van drama's meer gericht is op de buitenlandse litera tuur dan op moderne schrijvers van ei gen bodem verklaart zij als volgt: „Wij geven jonge schrijvers zeker de kans zich in het schrijven voor televisie te be kwamen. Het aantal auteurs is echter nog bijzonder klein. Bovendien zijn jon geren bang dat zij door de televisie-cri tici worden gekraakt zoals eerder is ge beurd. Dat weerhoudt hem ervan een nieuwe poging te wagen. Tenslotte is het zo dat schrijvers onmogelijk van televi siewerk kunnen leven. Zij hebben dus naast een hoofdberoep te weinig tijd om zich met drama bezig te houden". LEIDEN Aanleg rijksweg 11 dringender ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse gemeenteraad heeft zich unaniem uitgesproken tegen een verbreding van Rijksweg 4 (Leidschendam-Leiderdorp-Burgerveen) aan de kant van Zoeterwoude. Het groene hart van Zoeterwoude zou hierdoor worden aange tast, de woon- en leefsituatie verslechteren. Drie raadsleden, Straver (PZ), Hogenelst (CDA) en mevrouw Plantinga (CDA) verzetten zich zelfs tegen een uitbreiding van de rijksweg in welke vorm dan ook. Volgens hen was de noodzaak van de uitbreiding in het geheel niet aangetoond. wordt overgegaan moet dit in geen geval geschieden door mid del van een omleiding om Zoeterwoude-&Leiderdorp. De verbreding moet in elk geval aan de Leidse kant plaatsvinden. Volgens de Zoeterwoudse raad is de aanleg van rijksweg 11 ur genter dan de verbreding van Rijksweg 4. Als deze weg wordt aangelegd kunnen de afritten aan de Hoge Rijndijk vervallen. De aansluiting op Rijksweg 4 via de Europaweg (Zoeterwoude dorp) moet gehandhaafd worden. Daarnaast benadrukte de raad de De meerderheid van de raad stelde zich tenslotte op het volgende standpunt: Verbreding van Rijksweg 4 is niet opportuun zo lang bestaande knelpunten op deze weg niet worden weggeno men. Hierbij wordt gedacht aan opheffing van de flessehals Leidschendam bij de kruising van Rijksweg 4 met Rijksweg 12 en de mogelijkheid van een on dertunneling bij Leiderdorp, die eventueel wat eerder zou kunnen beginnen dan door Zoeter- woude/Leiderdorp. voorgesteld. Als niettemin tot verbreding in de nota van rijkswaterstaat aangegeven mogelijkheid om het busforensisme te bevorderen. Hiertoe zou de in de nota aange geven busdienst Roelofarends- veen-Leiderdorp tot Den Haag moeten worden doorgetrokken. Dorpsraden Ander punt van bespreking gister avond was de instelling van dorpsraden in Zoeterwoude, een voorstel van de VVD. Een motie van deze partij om een gemeen telijke enquete over dorpsraden te houden werd door de andere DEN HAAG - „Als ik vrij kom zal ik me een wapen aanschaffen en hem te grazen nemen. Niet zo maar, want ik zal hem de strot doorsnijden en dus dood ma ken". Uiterst gespierde taal die bij de politie in Leiden zou zijn gesproken door een 26-jarige man. Deze stond vorige week donderdag voor het Haagse ge rechtshof, in hoger beroep van de twaalf maanden gevangenisstraf, welke hem waren opgelegd we gens bedreiging en mede plichtigheid aan mishandeling. „Wat moet je nu van een derge lijke verklaring denken", vroeg een raadsheer van het gerechts hof zich vertwijfeld af. De ver dachte was op 14 september van het vorig jaar betrokken geweest bij een ruzie. Hij rende naar huis en haalde een fles, die hij stuks loeg om de scherven als steekwa pen te gebruiken. „Misschien krijg ik voor het doodmaken twaalf jaar maar dat heb ik er voor over", zou verdachte toen hebben gezegd. De procureur-generaal wees erop dat de verdachte gedurende de drie jaar waarin hij in Nederland verblijft al een stevig strafblad heeft gemaakt. De verdachte is vooral vanwege mishandeling en bedreiging verschillende malen opgepakt en heeft een aaneens chakelingen van geweld in Lei den gepleegd. De procureur-ge neraal wil de opgelegde straf niet verzwaard zien, maar wel gewij zigd in twaalf maanden gevang enisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Dit met de be doeling dat wanneer verdachte zich opnieuw misdraagt hij me teen drie maanden achter slot en grendel kan worden gezet. De verdediger, mr. de Clercq, heeft gevraagd om grotendeels meteen voorwaardelijke straf te volstaan, omdat verdachte momenteel geen misbruik meer maakt van sterke drank. De uitspraak van het Haagse gerechtshof is op 9 maart. fracties weggestemd. De VVD zal nu zelf een enquete houden on der de Zoeterwoudse bevolking. Volgens WD-fractieleider Mi- chielsen is het door middel van dorpsraden mogelijk de bewo ners meer te motiveren voor het bestuursgebeuren in het dorp. Volgens hem kunnen allerlei huis- tuin- en keukenp- robleempjes via de dorpsraden bij de raad terecht komen. Grote problemen komen toch wel on der de aandacht van de raadsle den, vindt Michielsen. Het gaat juist om de betrekkelijk kleine zaken die zich in de woonwijken afspelen en niet altijd onder de aandacht van de bestuurders komen. Michielsen vond echter geen ge hoor bij zijn mederaadsleden. Het CDA was tegen de in te stel len enquete, al gaf Engelkes wel te kennen bereid te zijn te praten over andere mogelijkheden van inspraak voor de bevolking. Ook de PZ-fractie zag de dorpsraden niet erg zitten. "Wij willen dat de commissievergaderingen openbaar worden", aldus de zegsman van deze fractie, Stra ver. Maar hij vond de gemeente raad voor de Zoeterwoudse be volking meer dan genoeg om er haar problemen aan kwijt te kunnen. een eventuele bouwlocatie in Voorhout waaraan ook de ge meente Warmond zal deelnemen. Burgemeester De Vreeze toonde zich echter optimistisch over de realisering van de nieuwe wijk. Voor de zekerheid heeft de War mond se raad gisteravond wel be sloten om ook in Warmond een mogelijkheid open te houden voor woningbouw. Ruim een jaar geleden werden er in de Warmondse gemeenteraad uitvoerige discussies gevoerd over eventuele bouwlocaties binnen de gemeente Warmond. Het ging toen om een gebied tus sen de Herenweg en Endepoel 2 (bouwlocatie 1), het gebied aan de Herenweg tegenover de Beat- rixlaan (2) en het gebied tussen de Oranje Nassaulaan en het Poelmeer (3). De keuze van de gemeente tussen deze drie loca ties werd doorkruist door activi teiten van projectontwikkelaars in het gebied aan de Oranje Na ssaulaan waardoor de gemeente zich gedwongen zag om dit ge bied in ontwikkeling te nemen. Hiervoor is het bestemmingsplan Lommerlust opgesteld dat voor ziet in de bouw van 12 landhuizen en 88 woningen in de sociale sfeer. Bouwlocatie 1 is nu van het lijstje van mogelijkheden afgevoerd omdat door de hoge grondkosten (een deel van de grond is in ge bruik als kwekerij) sociale wo ningbouw in dit gebied onmoge lijk zou zijn. De fractie van Prog ressief Warmond stelde voor om toch nog een berekening op te zetten voor dit gebied zonder de kwekerij daarbij te betrekken. De VVD sloot zich bij dit voorstel aan maar CDA-leider Tulp deelde mee dat hij „dit geen ma nier van planologie bedrijven vond". Tulp volgde liever het voorstel van het college van B en W om bouwlocatie 2 te reserveren totdat er zekerheid bestaat over de gezamenlijke woningbouw van de gemeenten Voorhout en Warmond. Tegen bouwlocatie 2 hadden gedeelten van de fracties van de WD en PW om land schappelijke redenen vorig jaar al bezwaar aangetekend. Uit eindelijk haalde het voorstel van B en W het met 4 stemmen tegen van WD en Progressief War mond en 5 stemmen voor van het CDA. WARMOND - Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben nog geen besluit genomen over LEIDEN - De voormalige Chr. Kweekschool aan de Paulus Buys- straat is dezer dagen onder de slopershamer gevallen. Het ge bouw stond al geruime tijd leeg. Nog geen beslissing is genomen over de voorgenomen sloop van twee panden aan de Rijns- burgerweg. Wel hebben B en W laten weten dat het pand Rijns- burgerweg 93 onder andere wegens brandonveiligheid volledig is afgekeurd en onmogelijk voor het huidige doel is te renove ren. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren wil op de hoek Rijnsburgerweg/Paulus Buysstraat 32 appartementen bouwen in de premie-koopsector. Van de kant van de bewoners bestaan hiertegen ernstige bezwaren. Zij vinden het terrein van de school groot gepoeg voor aantrekkelijk bebouwing. Bromfiets niet opgemerkt LEIDEN - Een automobilist heeft gisteren een 17 jarige bromfietser aangereden. De man wilde link saf de Atjehstraat inrijden en merkte de bromfietser, die chtdoor reed, te laat op. De 17-ja- rige bromfietser en een duo-pas sagier liepen respectievelijk een gebroken pols en een gebroken arm op. Diefstal uit wasserette LEIDEN - Uit een wasserette aan de Herensingel is woensdag nacht een bedrag van 460 gulden ontvreemd. De insluipers moes ten over een vier meter hoge schutting heenklimmen om de wasserette binnen te komen. Uit automaten werden cassettes met geld gestolen, terwijl enkele au tomaten werden vernield. Uit een bestelauto die geparkeerd stond in de Breestraat is gister middag een electrische schrijf machine ter waarde van 1200 gulden gestolen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4