Gemeente wil Hoopade onaantrekkelijk maken voor automobilisten Pedagogisch Bureau is overbodig Boskoop sloopt toch oude tuinbouwschool VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 PAGINA 23 HOOGMADE/WOUBRUGGE - Zonder de goede verbinding met Leiden te verliezen wil de gemeente Woubrugge het - voor met name Alphenaren - zo onaantrekkelijk mogelijk maken zich per auto een weg naar Leiden of terug te "banen". Daar moeten de toekom stige rijksweg 11 (Bodegraven-Alphen-Leiden) en de Hoge Rijndijk voor zorgen. Om de verkeersoverlast binnen de gemeentegrenzen nog verder uit te bannen wil de gemeente bovendien een zo spoedig mogelijke aanleg van de omleiding rond Hoogmade. Om de haverklap opstoppingen in de Kerkstraat van Hoogmade Gevaarlijk kruispunt weer bekeken WOUBRUGGE - Het kruispunt dat de Van Hoogstratenlaan in Woubrugge vormt met de Cor- nelis Kemperweg zal opnieuw onder de loupe worden geno men. Nadat vanuit de gemeente raad in september van het vorig jaar was gevraagd om maatre gelen, die vooral de veiligheid van schoolgaande kinderen zouden moeten bevorderen, ad viseerden B en W de raad eiste- ren, naar aanleiding van een on derzoek, geen maatregelen te nemen. Verschillende raadsle den, onder wie Venhuizen, wen sten echter wel maatregelen. De zaak zal nu opnieuw worden be studeerd. Mogelijk te nemen maatregelen zijn eenrich tingsverkeer en een verkeers drempel. Veilig verkeer Woubrugge en de rijkspolitie zien geen reden tot het nemen van maatregelen aangezien deze de veiligheid niet zouden verbe teren. Ziedaar de teneur van de gemeen telijke reactie op de nota "ver breding rijksweg 4" (Am sterdam-Leiden Den Haag), die twee maanden geleden van de rijkspersen rolde. Essentieel in de Woubrugse ideeën is een tij dige aanleg van de rijksweg 11, die het pendelende verkeer uit Woubrugge en Hoogmade moet houden. Speciaal voor de Rid- dervelder uit Alphen wil Woubrugge bovendien de be staande aansluitingen van de Hoge Rijndijk op de rijksweg 4 (bij Leiderdorp) verbeteren en in elk geval handhaven. De rijksplannen voor verbreding van de rijksweg, waarin allerlei mogelijkheden waarop dat kan geschieden ter discussie worden gesteld, geven Woubrugge aan leiding voor de vrees dat de weg Bodegraven-Leiden, die ten zui den van de Rijn zal lopen en bij Zoeterwoude aan zal sluiten op rijksweg 4, er wel eens niet of niet zo snel zou kunnen komen. Hoewel de rijksnota uitgaat van de aanleg van rijksweg 11, plaatst de gemeente daar vraagtekens bij omdat de minister nog steeds geen beslissing heeft genomen en de provincie niet zo happig is op de komst van de weg. De vrees wordt in Woubrugge versterkt doordat in de rijksnota verbete ring van de aansluiting bij de Hoge Rijndijk op rijksweg 4 niet waarschijnlijk wordt gevonden. Verbetering van die aansluiting zou ten gunste komen van het gebruik van de weg Bodegra ven-Leiden (rijksweg 11) en van de rust op de Rijndijk. Twijfel derhalve bij de gemeente Woubrugge, dat zekerheid wenst over een spoedige aanleg van de rijksweg 11. Meer nog vreest de gemeente het wegvallen van de op- en afritten bij de Hoge Rijndijk. Bij verbre ding van de weg Amsterdam-Den Haag zal ook de brug over de Rijn (er wordt ook aan een tunnel ge dacht) verbreed moeten worden. Met op- en afritten een ingrij pende zaak die naast veel kosten de sloop van nogal wat huizen met zich meebrengt. Reden waarom het rijk liever afziet van de opritten bij verbreding van de huidige oversteek van de Rijn. Als deze aansluiting èn die van de weg uit Hoogmade (secondaire weg 6) op de ïijksweg 4 zouden vervallen overweegt het rijk wel een alternatief: op- en afritten bij Engelendaal in Leiderdorp. Wegvallen van de afslag "Hoog made" ziet de gemeente Woubrugge/Hoogmade echter niet zitten. Het voordeel van minder verkeer door Woubrugge en Hoogmade weegt in dat geval niet op tegen het verlies van een goede verbin ding met Leiden. Als rijksweg 11 tenminste snel wordt aangelegd (niet na 1985 in elk geval) en'de Hoge Rijndijk zijn op- en afritten mag behouden. Wil de gemeente aan de ene kant in ruil voor een goede verbinding met Leiden wel wat doorgaand verkeer "toestaan" over de eigen wegen, aan de andere kant wil zij het snelverkeer uit de dorpskom van Hoogmade verwijderen door, naast het schuiven van door gaand verkeer naar de rijksweg 11 en de Hoge Rijndijk, de omlei ding rond Hoogmade zo spoedig mogelijk aan te leggen. Bij de provincie is die omleidingsroute al vastgesteld, maar het rijk op pert een wijziging, die de aanslui ting van de afslag "Hoogmade" op de omleiding betreft. Voor wijzigingen van de bij de provin cie al vastgestelde loop voelt Woubrugge niets. Dat kan slechts vertraging opleveren, waardoor de problemen in Hoogmade blijven bestaan. Aldus de ge meente, die bovendien aanvoert dat er al grond voor de omleiding is gereserveerd. Rond Leiderdorp Intussen rept het rijk in de nota ook over een omleiding van de rijksweg 4 rond Leiderdorp, waardoor tevens een andere Rij- noversteek gevonden zou moe ten worden. In dat geval wordt niet gesteld dat de aansluitingen op de Hoge Rijndijk, die de ge meente Woubrugge zo graag ziet gehandhaafd, moeten.vervallen. Op die omleiding gaat Woubrugge slechts neutraal in. Daar de aan sluiting op de Rijndijk bij deze omleiding niet wordt uitgesloten ziet de gemeente geen reden zich er over uit te spreken. Dat laat de gemeente liever aan Leiderdorp en Zoeterwoude over. De omlei ding lijkt niet al te veel kans van slagen te hebben aangezien deze twee gemeenten er tegen zijn. Bovendien ziet het rijk meer na- dan voordelen, Doorsnijding van open gebied, insluiting van de Doeshaven die omwegen en ver leggingen van vaarwegen voor de boten met zich meebrengt, de hogere kosten en de verslechte ring van de aansluiting op de weg van het industrieterrein Grote- en Barrepolder zijn voorbeelden van door het rijk genoemde na delen. Overigens begrijpt Woubrugge de noodzaak tot ver breding van rijksweg 4 in het al gemeen, die volgens haar ge paard zou moeten gaan met ver betering van de op- en afritten tussen Leidschendam en Hoog made, die onvoldoende be reikbaar zouden zijn en zo de drukte op de rijksweg in de hand werken. Aan welke kant de ver breding moet plaatsvinden vindt de gemeente momenteel niet in teressant. Protest tegen noodlokalen NIEUW VENNEP - De gemeente Haarlemmermeer heeft plannen om een aantal noodlokalen te plaatsen bij het scholencomplex in Linquenda (Nieuw Vennep). In eerste instantie is er sprake van vier lokalen. Een groot deel van de inwoners heeft hier be zwaar tegen, omdat het ten koste gaat van een trapveld voor de jeugd. In verband met de zgn. ar tikel 19 procedure is het mogelijk bezwaarschriften in te dienen. Omdat niet iedereen precies weet hoe dat moet, heeft de wijkraad besloten maandag 27 februari van 19 tot 20 uur een spreekuur te houden in wijkgebouw "De Hek senketel". Iedereen die tegen de plannen van de gemeente be zwaar wil indienen kan dan des kundig advies krijgen. HAND KLEM ONDER MUUR ALPHEN AAN DEN RIJN - De 31-jarige G. van M. uit Maassluis liep gisterochtend ernstige ver wondingen op aan zijn hand bij een ongeval op een bouwwerk in Ridderveld II. Toen een beton nen scheidingsmuur omviel. De bouwvakker kwam daardoor met zijn linkerhand klem te zitten. Hij werd ter behandeling naar het ziekenhuis Rijnoord gestuurd. Protesten van leerlingen in Boskoopse raadszaal. BOSKOOP - Ongeveer 150 met spandoeken bewapende leerlin gen van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool in Boskoop hebben gisteravond geprotes teerd bij het gemeentehuis tegen de plannen van het Boskoopse gemeentebestuur hun oude schoolgebouw te slopen. De pro testerende leerlingen yinden dat het pand prima geschikt is om onderdak te bieden aan studen tenvereniging Arbori Cultura en de studentenvakbond HASU. Op verzoek van het raadslid Jac. Booij van de PCP werd gister avond tijdens de raadsvergade ring dit onderwerp als eerste be handeld. De studenten werden in de gelegenheid gesteld hun be zwaren tegen de sloop toe te lich ten. In de volksmond worden de leerlingen van de tuinbouw school ook wel geiten genoemd. Zij willen "een_echte geitenstal" Ondanks protest leerlingen zo verklaarde een van de woordvoerders. De huidige ves tiging van de studentenclubs in de voormalige kleuterschool aan de Azalealaan is te klein, meent woordvoerder Marius Bakker van Arbori. "Er kunnen zeventig mensen in, terwijl wij driehon derd leden hebben". Renovatie Na een uitvoerige discussie kwam de raad tot de conclusie dat reno vatie van het oude schoolgebouw niet mogelijk is. Volgens wet houder Kuy f heeft een onderzoek van de rijksgebouwendienst uit gewezen dat zo'n karwei 600.000 tot 1.000.000 gulden gaat kosten. Bovendien verkeert het pand in zeer slechte staat. Als alleen de allernoodzakelijkste verbouwin gen aan het pand worden uitge voerd kost dat 60.000 Gulden, maar dan moet er erg veel zelf werkzaamheid worden venicht door de studenten zelf. Lex Spaans (Boskoop 2000) sprak overigens zijn twijfels uit over de "slechte staat van het pand". Een motie van zijn collega-raadslid Piet van den Dool, eveneens Boskoop 2000, om de mogelijk heden van renovatie nog eens goed te onderzoeken en het sloopvoorstel voorlopig aan te houden, werd met twaalf tegen twee stemmen verworpen. En dat betekent dat het oude school gebouw toch gesloopt zal wor den. Tijdens de rondvraag drong Frans van der Steen van de Ho gere Agrarische Studenten Unie er bij het college op aan dat alle betrokkenen eens rustig om de tafel gaan zitten om de huisves tingsproblemen nog eens te be spreken. Burgemeester Reinders stemde daarin toe, maar voegde daaraan toe dat de verenigingen een overzicht geven van een fi nanciële mogelijkheden, zodat kan worden bepaald wat de in breng van de studentenclubs kan zijn. Exodus Onder gemeenteraadsleden van de raad Boskoop is een ware uit tocht op gang gekomen. Nadat eerder Jac. Booij (PCP), Piet van den Dool. Nic Dool (beiden Bos koop 2000) hebben aangekon digd niet meer terug te keren in de raad na de komende verkie zingen, heeft het raadslid Wim Sanders gisteravond eveneens aangekondigd niet langer meer deel van de raad uit te willen ma ken. Uitbreiding van zijn bedrijf staan de raadswerkzaamheden niet langer meer toe. VVD vraagt spreekrecht voor burgers KATWIJK - "Het is van groot belang de burger een verant- woordelijker functie te geven in onze democratische sa menleving". Deze mening ventileerde het WB-raadslid R. D. Buiten dijk gisteravond tijdens de rondvraag bij de vergadering van de gemeenteraad in Kat wijk. De VVD'er vroeg of burgemeester en wethouders en zijn collega-raadsleden be reid waren aan Katwijkse burgers een goed gereg lementeerd spreekrecht te geven tijdens commissie- en raadsvergaderingen. Buitendijk over zijn redenen voor dit verzoek: "Onze maat schappij is onderhevig aan snelle veranderingen. Daar door breidt de overheidstaak zich uit en dat heeft tot gevolg dat het werk van de overheid minder doorzichtig voor de burger wordt. Aan de andere kant worden de burgers steeds mondiger. Het resultaat daarvan is, dat er een alsmaar grotere kloof ontstaat tussen de burger en de overheid. De problemen die daaruit voortvloeien moe ten we niet uit de weg gaan en daarom is het van belang de burger zoveel mogelijk te la ten meepraten". Wellicht kantoor flat in Katwijk KATWIJK - De gemeente Katwijk is in gesprek met een bedrijf dat in industriegebied 't Heen wel licht een kantoorgebouw wil gaan neerzetten. Dit deelde wet houder J. van Dijk (SGP) gister avond mee tijdens de gemeente raadsvergadering in Katwijk. Hij zei dit naar aanleiding van vra gen van het CDA-raadslid J Vink. Deze vroeg of het niet mo gelijk was in 't Heen een kantoor flat te doen bouwen. Hij vindt dit belangrijk voor het creëren van werkgelegenheid voor school verlaters uit Katwijk van mavo en havo. De heer Vink stelde zijn vraag bij de behandeling van het voorstel 6090 vierkante metqr grond in 't Heen voor f548.100 (zonder btw) te verkopen aan de directeur van Weijers Holding bv. Dit bedrijf wil op de grond een fabriek in schoolmeubelcn en -artikelen plus wellicht een jachtwerf gaan bouwen. Dit brengt werkgele genheid met zich mee voor zo'n vijftig mensen. Het PvdA-raadslid R. J. de Vries stelde dat hem ter ore was geko men dat het hier betreffende be drijf uit Lisse handel drijft in on der meer onroerend goed. "Ont staat met deze grondverkoop niet het gevaar dat er gespeculeerd gaat worden met deze grond?", zo wilde hij weten. SGP-wethouder Van Dijk antwoordde dat hem niets bekend is van het eventuele handel drijven in onroerend goed door dit bedrijf. Bovendien stelde hij dat er verkoopvoor waarden zijn die speculatie zul len voorkomen. Burgemeester mr. C. A. Bos deelde tijdens de vergadering verder mee, dat het voorstel tot verhuur van 4275 vierkante meter grond aan het bestuur van de christelijke LTS in Katwijk werd teruggenomen. De grond zou zijn bestemd voor de plaatsing van enkele hoognodige noodlokalen bij de school, die met ruimtege brek kampt. "Binnenkort komt er een ander voorstel ten aanzien van deze grond in de zanderij Westerbaan in de raad", zo kon digde de burgemeester aan. ALPHEN /AAN DEN RIJN - Nagewuifd door hun echtgeno ten en kroost vertrokken gister avond vanaf het station ruim veertig Alphense moeders voor een trip naar Londen. De reizig sters, allen leerlingen van de moedermavo, laten een weck end lang het huishouden voor wat het is, om Londen te gaan "doen" en er hun i Moedermavo naar Londen ven kennis van het Engels in praktijk te gaan brengen. Op het programma staan onder meer het bekijken van het "Changing of the Guards", een bezoek aan de musical "Irene" en een uitgebreide sight-seeing tour door Londen. Mevrouw Klerk, lerares Engels aan de moedermavo, nam het initiatief voor deze reis die vo rige week al werd gemaakt door de leerlingen van de Goudse moedermavo. Zondagavond keren de Engelandgangers weer terug naar Alphen. Noordwij kerhoutse raadslid Kuyper: NOORDWIJKERHOUT - Een Pe dagogisch Bureau, zoals dat al enige jaren in de gemeente Noordwijkerhout werkt, is over bodig. In de aanvrage van de Ver eniging voor Gezondheidszorg Noordwijkerhout werkt, is over bodig. In de aanvrage van de Ver eniging voor Gezondheidszorg Noordwijkerhout voor subsidië ring van dit bureau, wordt geheel voorbij gegaan aan de schoolart- sendienst. Dat is de stellige over tuiging van het raadslid Kuijper van de PPNZ. Hij deed deze me dedelingen gisteravond tijdens de gemeenteraadvergadering. Hij vindt dat de schoolarts de werkzaamheden van het Peda gogisch Bureau, dat wordt "ge leid" door pedagoge drs. D. Timmers-Huigens, volledig kan vervangen zonder bezwaren." De gespecialiseerde schoolarts on derzoekt alle kinderen van de kleuterscholen en lagere scholen drie maal per jaar in de school in tegenwoordigheid van de ouders. Hij spreekt met de ouders over algemene gezondheidstoestand van het kind en over de oplossing van eventuele gezondheidstoe stand van het kind en over de oplossing van eventuele proble men; precies dezelfde problemen als waarmee het Pedagogisch Bureau te maken heeft", aldus Kuijper, die zich fel verzette te gen het verstrekken van een sub sidie voor de werkzaamheden van het bureau. Kuijper vindt dat er duidelijk nadelen zijn aan de werkzaamheden, zoals die bij het Pedagogisch Bureau worden verricht. In de meeste gevallen namelijk worden (cinderen en ouders met problemen via de huisarts doorverwezen naar mev rouw Timmers. "De huisarts is veel ondeskundiger op het ter rein van de pedagogische pro blematiek dan de schoolarts, die immers gespecialiseerd jeugdarts is". De schoolarts kan vervolgens hem vaak ter plaatse (in Noordwijkerhout) zorgen voor hulp van specialisten als de materie te moeilijk of te groot is. Bij het Pedagogisch Bureau moe ten de cliënten naar andere plaat sen worden gestuurd. Huisartsen De huisartsen zijn erg enthousiast over de activiteiten van mevrouw D. Timmers-Huigens. Hoewel dat bestreden wordt door raadsleden Kuijpers en Arts (EZP) vinden zij dat duidelijk sprake is van een gat in de ver zorging. Arts schilderde de Noord wij kerhoutse huisartsen overigens af als een soort god heid, die goed- of afkeuren. "Als de huisartsen geen onderzoek naar hart- en vaatziekten willen, dan komt het er niet. Als de huis artsen handhaving van het Peda gogisch Bureau willen, dan wordt dat doorgedrukt", aldus EZP-er Arts. Mevrouw Timmers vindt dat onderbrenging van haar bureau bij bijvoorbeeld een Me disch Opvoedkundig Bureau of bij de Stichting Geestelijke Ge zondheidszorg Zuid-Holland niet wenselijk is. Het grote voor deel volgens haar is dat het bu reau in het veld werkt, direct be reikbaar voor mensen met pro blemen. Het raadslid Kuijper' daarover: "Het bureau is gewoon nergens onder te brengen, omdat dat soort organisaties zelf be schikken over een pedagoog". Raadsleden kwamen gisteravond aandragen met verschillende in formatie, vaak ingewonnen bij dezelfde instituten, en dat kwam de duidelijkheid niet ten goede. Wethouder Van der Klauw be streed de woorden van Kuijper dat de schoolarts zich ook met andere dan medische problemen zou bezighouden. Hij gaf een op somming van de activiteiten van de schoolarts en daarbij werden in ieder geval niet activiteiten ge noemd die de schoolarts zou ver richten voor het geestelijk wel zijn van de leerlingen. Het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om aan de Vereniging voor Gezond heidszorg Noordwijkerhout een subsidie toe te zeggen voor de werkzaamheden van het Peda gogisch Bureau werd door de raad aangenomen. Tegen stem den de heren Arts (EZP). Van der Lem en Kuijper, beiden PPNZ. De gemeente bestuurders vinden overigens wel dat het bureau binnen afzienbare tijd elders moet worden ondergebracht, bij voorbeeld een Medisch Op voedkundig Bureau. Opmerke lijk is overigens wel dat volgens mevrouw Timmers, dankzij de activiteiten van het Pedagogisch Bureau, geen enkel kind in Noordwijkerhout meer kal- merings-, slaap- of andere mid delen krijgt voorgeschreven. Huisartsen die tot voor enkele ja ren geen raad wisten met kinde ren die kleine, geestelijke pro blemen hadden schreven tot voor kort altijd lapmiddelen voor, zonder dat op de problemen werd ingegaan. De behandeling van de kleine problemen (kinderen die op oudere leeftijd nog bedwate- ren, kinderen die 's nachts wak ker worden, eet.) is het kenmerk van het bureau. Problemen wor den opgelost en voorkomen wordt dat kinderen op latere leef tijd naar specialisten, bijvoor beeld een psychiater, moeten stappen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23