Ayers Rockmonster Van 348meter hoog Hervormden werken aan kerkelijke herindeling Niet wachten tot Wiegel is uitgestudeerd „Stafmuziekkorps" in Sassenheim en Leiden SPORT IS SPORT Op reis dwars door Australië (2) VRIJDAG 24 FEBRUARI 197; De Hervormde Kerk wacht niet langer af, hoe de bestuurlijke indeling van ons land er tenslotte zal komen uit te zien. "Met voortvarendheid" moet nu worden gewerkt aan herziening van de kerkelijke indeling. Vele jaren wordt gestudeerd op de verhouding tussen rijk, provincie en gemeente, op aantal en om vang van de provincies, op de vraag of er tussen provincie en gemeenten een "vierde be stuurslaag" moest worden inge schoven: de gewesten. Het laatste was het door minister De Gaay Fortman naar voren geschoven plan: geen gewesten, meer pro- Al die tijd had men op het synode bureau aan de Haagse Car- negielaan gedacht laten we eerst eens afwachten wat de overheid doet, voordat wij zelf aan het herindelen slaan. Maar nu minister Wiegel heeft meegedeeld. Fortmans plan eerst nog eens rustig te willen be kijken, is het hervormde geduld op. Men gaat zelf aan de slag. Reeds heeft men zich beziggehou den met "vingeroefeningen" (al dus dr. R. J. Mooi, secretaris voor algemene zaken), maar nu gaat men met spoed beginnen aan een eerste opzet. Sanering De hervormde gemeenten zijn - grof gezegd - samengevoegd tot classes, groepen gemeenten uit een streek, die hun predikant en nog een ambtsdrager naar de classicale vergadering sturen middeleeuwse plattelandsparo chies hebben gehouden (als ge volg van de slechte bereikbaar heid van veel dorpen) heeft zich geleidelijk een flinke sanering voltrokken. Over moderne we gen is men snel in het nabijge legen dorp. Nu niet elk dorp meer een eigen dominee nodig heeft (en ook niet meer kan betalen) heeft men combinaties gevormd, die geza menlijk een predikant hebben, of ook volledige fusies met buur gemeenten aangegaan. De her-indeling zal vooral de clas ses betreffen. Twee invalshoeken zijn er voor de aandrang tot her ziening. De eerste is de groeiende samen werking met de gereformeerden, die het gewoon praktisch wen selijk maakt, dat de grenzen in beide kerken op de landkaart ge lijkgetrokken worden. De andere invalshoek is de verte genwoordiging van de kerk in de synode. Elke classicale vergade ring (er zijn er 54) wijst een syno delid aan. Classes die veel en grote gemeenten tellen hebben net zoveel stem in de synode als classes die maar een paar ge meenten met weinig leden heb ben. De Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk is sterk in een aan tal grote classes. De Bond voelt zich daarom ondervertegen woordigd. Splitsing van die grote classicale gebieden leidt tot ver groting van het aantal bonders in de synode (het zijn er nu een kleine tien). Het gaat natuurlijk om de waarheid en niet om invloed. Niettemin begrijpt men goed dat die invloed meer effect heeft als het totale aantal afgevaardigden gelijk blijft. Dus wordt er vanuit de kring van de Bond min of meer bedekt op gezinspeeld dat ook samenvoeging van kleine classes gewenst is. Iedereen begrijpt dat het dan om classes gaat waar de Bond geen voet aan de grond weet te krijgen, bijvoorbeeld in Noord-Holland boven het IJ, waarvandaan syno deleden komen die "geen kerke lijk achterland meer hebben", al dus het blad van de Bond fijntjes. Het spreekt vanzelf dat zulke over wegingen geen rol spelen op het bureau van d.e kerk. Daar wordt gesproken over "een meer even redige spreiding van predikants plaatsen over de verschillende classes". Provincies Overigens is een herindeling van de classicale gebieden geen zaak die tenslotte door de landelijke kerk beslist wordt: dat gebeurt in de provincies. Wel is landelijk de vraag aan de orde of de provin ciale organisatie wél zo moet blijven als nu: boven de rivieren negen kerkprovincies die sa menvallen met de burgerlijke provincies en als tiende kerkp rovincie Brabant en Limburg Een plan om het aantal provinciale bureaus te beperken en het wérk te concentreren in een klein aan tal bureaus, stuit op krachtige weerstand. Het provinciaal bu reau van de Hervormde Kerk in Zuid-Holland staat in Schiedam, kmaar. Noord-Holland Als men op de Haagse Carnegielaan een eerste opzet van een nieuwe classicale indeling gereed heeft, gaat dit ontwerp naar de tien kerkprovincies voor verdere uit werking. Volgens dr. Mooi gaat er wel een paar jaar overheen voordat men van die nieuwe indeling iets gaat merken. Per slot van rekening moeten alle 1334 gemeenten ge raadpleegd worden als alles overhoop gaat, plus nog een ringen, 54 classes en de tien pro- J: Kerkdorpen waren vroeger allemaal zelfstandig omdat ze voor elkaar zo moeilijk bereikbaar waren. Nieuwe wegen hebben ze dicht bij elkaar gebracht. Voor de kerkelijke organisatie had dat soms ingrijpende gevolgen Vaak gingen dorpen combineren om samen één predikantsplaats in stand te houden. Christelijk geschenk. De werkgroep "Christelijk boekenweekgeschenk" (Korte Tiendeweg 19 Gouda) brengt ter gelegenheid van de komende Boekenweek - van 2 tot 11 maart - het boekje "Wie is mijn naaste?" als ge schenk op de markt. De be kende legerpredikant J. J. Poort heeft het geschreven en het bevat vijf levensechte verhalen, geput uit eigen er varingen. Vorig jaar kwam de werkgroep al met een eigen geschenk omdat in de uitgave van de "Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek", naar haar mening sommige bevolkingsgroepen werden gekwetst, en in enkele bij dragen ook vloeken voor kwamen. Tijdens een daar opvolgend gesprek tussen de werkgroep en de CPNB bleek, dat de CPNB op geen enkele wijze een beperkende norm aan de schrijvers wil opleggen bij het samenstellen van geschenken. Een oplossing werd dan ook niet gevonden. Daarom heeft de werkgroep besloten, op haar weg voort te gaan en een eigen geschenk te blijven uit geven. Bijbels terecht. De Martin- Lutherbond, een evange- lisch-lutherse vereniging voor lutheranen in de ver strooiing, heeft ten stelligste ontkend, dat 5000 Duitstalige bijbels, die de Lutherse We reldfederatie onlangs naar de Sowjet-Unie heeft verzon den, in Moskou zouden zijn opgeborgen. De bijbels, in overleg met de Sowjet-auto- riteiten verstuurd, zijn wel degelijk op de plaatsen van bestemming gekomen, zo verzekert de bond. Weliswaar is het niet een voudig, officiële afspraken te maken, maar in het algemeen worden de met Oosteuropese en ook Sowjet-russische au toriteiten gemaakte afspra ken nagekomen. Dat ver klaarde dr. Paul Hansen, na mens de Lutherse Wereld federatie verantwoordelijk voor Europa. Het Stafmuziekkorps van het Le ger des Heils geeft morgenavond om 8 uur in de gereformeerde kerk aan de Julianalaan in Sas senheim een uitvoering en ver leent zondagavond om half 8 in de Vredeskerk aan de Burg- gravenlaan te Leiden medewer king aan een zangdienst uit gaande van het Leidse Leger korps. Er is een toenemende vraag om medewerking van dit Staf muziekkorps aan evangelisatie samenkomsten buiten de eigen kring- (Verzoeken daartoe kun nen worden gericht aan het hoofdkwartier van het Leger in Amsterdam. afdeling Staf muziekkorpsen, Damstraat 15.) Strijdmacht Het korps werd in 1961 opgericht en is verbonden aan het nationale hoofdkwartierAls elk ander Le- germuziekkorps wil het in de eerste plaats een geestelijke strijdmacht zijn, met als doel "de Als de Nederlandse delegatie naar het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië uitsluitend uitgaat van de opvatting "sport is sport" en geen oog heeft voor de op grote schaal gepleegde schending van de mensenrechten in dat land, dan heeft dr. L. Schuurman "ernstige moeilijk heden" met het meedoen aan deze wedstrijden. Dr. Schuurman werkte jarenlang in Buenos Aires en is nu verbonden aan de theolo gische hogeschool van de Gere formeerde Kerken in Kampen. In "Hervormd Nederland" van vandaag schrijft hij: "Berichten en rapporten maken duidelijk dat haast als in geen ander land in Argentinië de meest elemen taire mensenrechten vrijwel da gelijks geschonden worden. Ook demaanden december en januari zijn geen uitzonderingen geweest i het verdwijnen Risico's Dr. Schuurman merkt op dat het een riskante zaak is, in Argenti nië zélf te vechten voor be scherming van de mensenrechten. Toch zijn er groepen die deze ri sico's willen nemen.Ongetwijfeld zullen zij de komst van zoveel buitenlanders met belangstelling tegemoet zien. Zal het mogelijk zijn, zo vraagt dr. Schuurman samen met hen iets te doen voor mensen die verdwenen of gevangen zijn? Ongetwijfeld zullen zij proberende aanwezig heid van buitenlanders in die richting te kapitaliseren.Het zou volgens dr. Schuurman, buiten gewoon belangrijk zijn, meer te weten te komen over hoé zij dat denken te gaan doen. Voor hem is het doorslaggevend, of de buitenlanders bereid zijn ook een beetje de nek uitte stekenDat zal neerkomen op de vraag of men de overtuiging heeft, dat het loont, de weg van de meeste weer stand te kiezen. "Ergens" De Nederlanders die naar Argenti nië gaan, moeten ervan door drongen zijn dat ze niet zomaar "ergens" zullen verblijven. Speles en officials zullen geïnformeerd moeten zijn oVer de situatie om hun houding daar te kunnen be- "Als in Argentinië gedurende het kampioenschap zich dingen zou den voordoen die een bepaalde houding vragen, bijvoorbeeld: niet spelen, tenzijkunnen zij die zich hiér bezorgd maken over de schending van de mensenrech ten, er dan op rekenen dat de op vatting "sport is sport" niet de meerderheid vertegenwoordigt?" Dr. Schuurman vraagt het maar... verheerlijking van Gods naam en de verkondiging van het evan gelie van Jezus Christus". Het ensemble is samengesteld uit officieren en employe's van het hoofdkwartier en een aantal ka pelmeesters en muzikanten van plaatselijke muziekkorpsen, die geen van allen beroepsmusicus zijn. Alle muziekstukken zijn ge componeerd of gearrangeerd door officieren en soldaten van het Leger in alle delen van de we reld. Eenmaal per maand bezoekt het korps, gedurende een week einde, een plaats in ons land voor het houden van samenkomsten in zaal en openlucht en voor uit voeringen in zalen, kerken, ziekenhuizen en gevangenissen. Toernees In 1961 ging het korps naar België en in 1965 maakte het een uitge breide toernee door Schotland. Noorwegen volgde in 1968, Zwe den in 1970, Finland in 1973 en Canada en Amerika (voor een uitgebreide evangelisatie-cam pagne) in 1974. Het muziekkorps is in binnen- en buitenland ook door radio en televisie bekend geworden. In de Vredeskerk worden zondag avond tussen het optreden van het Stafmuziekkorps door be kende geestelijke liederen ge zongen, met medewerking van het korps onder leiding van ka pelmeester M. C. Cooper. Voor ganger in de dienst is luitenant kolonel H. Pauwels. Van kwart over 7 af is er inleidende muziek en zang. De deuren van'de kerk gaan om 7 uur open. De Nederlandse kunstschilder Henk Guth bij zijn galerie in Alice Springs, het stadje dat model stond voor Nevil Shutes beroemde boek "A town Like Alice". ALICE SPRINGS - De grootste monoliet (stuk steen uit één stuk) ter we reld ligt midden in Australië, 1500 km ten noorden van Adelaide en 1700 kilometer ten zuiden van Darwin in de woestijn. Slechts weinigen zijn hierdoor in staat om deze reusachtige rots, die lood recht uit de vlakte omhoog steekt, met eigen ogen te aanschouwen. We bereikten de monoliet "Ayers Rock" kort na zonsondergang; een angstaanjagend gezicht op dit moment van de dag. Als een kolossaal monster doemde hij voor ons op. Het is een van de meest bizarre produkten van moeder Natuur. Ontdek kingsreizigers in de vorige eeuw hebben wel getracht onder woorden te brengen wat ze uit de woestijn omhoog zagen rijzen, maar het blijft een onbeschrijfe lijke sensatie. "Een enorme kiezelsteen", is hij wel genoemd. Een wat magere omschrijving voor het massieve stuk zandsteen meteen omtrek van acht kilome ter en een hoogte van 348 meter. Bovendien is die omschrijving niet helemaal juist, want Ayers Rock zelf is slechts het bovenste puntje van een brok zandsteen, dat enkele kilometers diep de grond in gaat. De zandsteen werd gevormd in de tijd dat er in het midden van Australië nog een binnenzee lag. Zo'n 500 miljoen jaar geleden vormde zich op de bodem van die zee een laag zand, die door het gewicht van het wa ter in elkaar gedrukt werd. Hier door ontstond zandsteen. Door bewegingen van binnenuit werd de zandsteenlaag later uit de aarde omhoog gedrukt en zo kwamen sommige stukken rech top te staan. De scherpe punten die omhoog staken werden door Paul Paridaen uit Hazer- swoude maakt op het ogenblik een reis dwars door Australië. Op het ogenblik is hij precies in het midden van het land aangekomen. Hierbij zijn tweede impressie: het verhaal van Ayers Rock, de grootste monoliet ter wereld. erosie afgeschuurd. Een proces van vele miljoenen jaren. Roest Bij Ayers Rock en bij de 30 kilome ter verderop gelegen rotsforma tie "De Olga's" is dat afslijtings proces nog steeds aan dé gang. Langzaam maar zeker schilfert er steeds meer van de rotswand af. Het verweringsproces wordt nog wat bevorderd doordat water en zuurstof het ijzererts in de rots doen roesten. Hierdoor zijn tientallen grotten in de wanden van Ayers Rock ontstaan en duidelijk ziet men overal de schilfers liggen. In Nederland zou de rots waarschijnlijk al lang zijn weggeroest, maar in een droog klimaat als dat van centraal Australië gaat dat proces aan merkelijk langzamer. De meest opmerkelijke eigenschap van Ayers Rock is, dat hij steeds van kleur verandert. Dit is het gevolg van de mineralen in het zand steen. Zo wordt hij in het volle zonlicht rose gekleurd, tijdens een regenbui zilvergrijs en door de ondergaande zon vuurrood. Wij verlieten Ayers Rock na enkele dagen en gingen op weg naar Alice Springs, een stadje dat 450 kilometer ten noordoosten van de rots ligt. De eerste zonnestra len verwarmden op dat moment de afgekoelde natuur. Dit is het tijdstip waarop vele dieren even uit hun schuilplaatsen te voor schijn komen, voordat ze weer dekking zoeken tegen de verzen gende hitte van de koperen ploert later op de dag. Voor ons kroop een twee meter lange varaan als een prehistorisch draak lang zaam over de weg. De warmte van de zon is voor hem zeer belang rijk, want de kou van de nacht koelt zijn bloed sterk af en dan moet deze reuzehagedis eerst op gewarmd worden voor hij snel kan lopen. Er liggen uitgesterkte veeteeltbe drijven, de zogenaamde stations, in dit droge gebied. Tienduizen den hectare land zijn er nodig om een handvol koeien van vol- doende voedsel te voorzien. Door de schaars begroeide, met rotsen bedekte bodem lopen honderden kreekbeddingen die slechts ge durende enkele dagen per jaar water bevatten. De loop van de droge kreken wordt gekenmerkt door de grillige Redgum Euca lyptusbomen die op de oevers staan als groene linten over de roodgekleurde grond. Voor de vluchtige bezoeker is het land schap eigenlijk niets anders dan een woestijn, waarin weinig inte ressants te zien is. Kunstschilder Henk Guth, Nederlandse kunst schilder die in Alice Springs woont, weet wel beten "Het ge bied is helemaal niet zo saai als het op het eerste gezicht lijkt. Het woord woestijn klinkt me wel erg negatief in de oren. Vooral na een regenbui wanneer alles plotse ling begint te groeien is het erg mooi." Henk kan dat weten, hij woont al elf jaar in Alice Springs en heeft alle interessante aspec ten van het Australische binnen land op het schildersdoek vast gelegd. De bewoners van Alice Springs noemen de kunstgalerij van Henk het hoogtepunt van een bezoek aan hun stad. Zijn galerie ■ligt dicht bij het centrum en blijkt inderdaad een druk bezochte plaats te zijn. Het is een fraai om gebouwd huis waarin Henk zijn schilderijen tentoonstelt. Het grootste pronkstuk in zijn mu seum. is ongetwijfeld de "Pano rama Guth", een schilderij van 6 meter hoog en 60 meter breed. Een kunststuk dat Henk tot ver over de grenzen beroemd heeft gemaakt. Men bereikt het Pano rama via een wenteltrapje in een van de zalen in het museum. He lemaal in het rond ziet men daar het Australische landschap. Men krijgt het gevoel in een geper fectioneerde werkelijkheid te kijken. Het is een illusie, maar de artiest is er zonder meer in ge slaagd de hitte, uitgestrektheid en schoonheid van het Australi sche landschap uit te beelden. Henk Guth werd in 1921 in Arn hem geboren. Na de kunstaca demie werkte hij twaalf jaar als kunstschilder in Amsterdam. In 1960 werd de concurrentie in deze stad hem te machtig en hij voelde er weinig voor om bij de overheid om steun te vragen. Hij meende in Australië een betere kans te hebben en hij begon een galerie in Melbourne, waar hij al spoedig bekendheid kreeg. In 1966 besloot Henk naar Alice Springs te verhuizen. "De ititge- strektheid en het klimaat van het binnenland trokken mij wel aan", luidde zijn motief. In 1970 ont stond het idee om in navolging van het Panorama Mesdag in Den Haag een schilderij te maken van het Australische landschap. Al vorens er aan te beginnen bestu deerde Henk de kleuren en de na tuur. Op zijn studietochten rond Alice Springs raakte hij bevriend met de plaatselijke Aborigines. Hij werd zo gegrepen door dit sympathieke volk, dat hij de be nedenverdieping van zijn mu seum gedeeltelijk inruimde om tussen zijn eigen schilderijen wat kunst- en gebruiksvoorwerpen van de oorspronkelijke bewoners van Australië uit te stallen. Hij kreeg op deze manier een aan trekkelijk geheel, dat in de zeven tiger jaren werd gecompleteerd met zijn omvangrijke panorama schilderij. Vier jaar 'In 1971 begon ik het idee uit te werken", aldus Henk, "In 1973 werd er een extra vleugel a;in de galerie gebouwd en in 1975 was de zaak compleet". Het doek be staat uit 33 stukken fijn Iers lin nen, dat door middel van alumi nium strips samen werd gevoegd. Het geheel hangt aan een rail van 6 meter hoog en 60 meter in het rond. De diameter ervan is 18 me ter. Toen het frame gereed was en het doek was bevestigd kon het schilderen beginnen. Een taak waai bij Henk wel wat assistentie kon gebruiken. Hij reisde naar Nederland en vond daar de kunstschilder Frits Pieters be reid om bij zijn geweldige werk te helpen. Samen begonnen ze met het schetsen van de ideeën op het linnen. Een speciale stelling op wielen werd gebouwd om het doek overal te kunnen bereiken. Pieters keerde na enige tijd naar Nederland terug en Henk Guth maakte het werk verder alleen af. Drie maanden lang zwoegde hij acht uur per dag gedurende ze ven dagen per week om de zaak af te maken. Eindelijk, in augustus 1975 was het schilderij klaar. De kosten er van bedroegen bijna anderhalf miljoen gulden. Er werd 700 kilo verf gebruikt. Henk maakt zijn verf nog steeds zelf volgens een oud Nederlands re cept. dat hij echter geheim wenst te houden. "De verf die ze tegen woordig maken is niet altijd kleurvast en ik vind het erg be langrijk om met goeie verf te werken zodat do schilderijen lang goed blijven Hoe komt een Ne derlandse schilder er toe in het hartje van het Australische con tinent een dergelijk project te be ginnen? Het antwoord van Henk is simpel: "Ik voel me hier thuis, het is een aangenaam klimaat, de mensen zijn aardig en er ligt een markt voor mijn schilderijen". Nevil Shute Alice Springs geraakt steeds meer als toeristische attractie in trek. Oorspronkelijk was het een be scheiden nederzetting langs de telegraaflijn van Adelaide naar Darwin, die in de tweede helft van de vorige eeuw is aangelegd. Het was ook een plaats voor de landbouwers-pioniers uit de streek om hun inkopen te doen en tussen de bedrijven door een pilsje te drinken. Het stadje kreeg echter pas volledig bekendheid toen de schrijver Nevil Shute op het lumineuze idee kwam om er over te schrijven in zijn be roemde boek "Een stad als Alice". Sindsdien beleeft het geïsoleerde stadje in het rode centrum van Australië een ople ving. Uit alle windstreken komen de toeristen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11