Breuk met Cyprus nu definitief WATZITDAAR NOU IN?^H Filmster worden-, een kwestie van veel talent? Somalië vrede wil over gaan praten gw Moskou: Vredesliefdeniet als zwakheid zien "Bestuur tehuis schuldig aan gedrag zuster" Sadat erkent Kyprianou niet langer als president EG gebruikte minder energie IERSE PREMIER BESCHULDIGT CONGRESLID VS Amerikaan Atherton in Cairo üüS bruna lONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 t Maarschalk Oestinov MOSKOU (UPI/AFP) - De Sovjet-minis ter van defensie, maarschalk Oestinov heeft gisteren de V.S., en de andere NAVO-landen gewaarschuwd dat de Sovjet-Unie in staat is elk wapen dat het Westen vervaardigt, te evenaren. Hij zei dit op een bijeenkomst in het Kremlin ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van de strijdkrachten. Ofschoon de strijdkrachten de zaak van vrede en ontwapening steunen, zullen zij niet aarzelen de hulpbronnen van het land te gebruiken om te antwoorden op de ontwikkeling van wapens in het Wes ten. "Het Sovjet-volk heeft nooit met de wapens gekletterd en zal dat niet doen. Laat echter niemand onze liefde voor de vrede opvatten als zwakheid en laat niemand proberen ons bang te maken met nieuwe soorten dodelijke wapens". Ook waarschuwde hij de Chinese leiders geen dreigementen jegens de Sovjet Unie te uiten. Hij beschuldigde Peking ervan zich achter de reactionaire krach ten in het Westen te scharen bij de ver spreiding van laster over de Sovjet-Unie. Eerder op de dag prees president en par tijleider Leonid Breznjev de strijdk rachten en las hij een boodschap voor van het centraal comité van de Com munistische Partij. Daarin stond dat de Sovjet-leiders voort durend aandacht besteden aan de ver sterking van de defensie met het oog op uitdagingen van "krachten die proberen het proces van ontspanning te frustre ren, de bewapeningswedloop op te voe ren, nieuwe soorten dodelijke wapens te maken en agressieve blokken te con solideren". Minister Oestinov bood jubileum-me dailles aan Breznjev en andere leden van het Politbureau aan en Brezjnjev gaf hem dezelfde medaille. Militaire delega ties uit Oosteuropese landen, Cuba, Noord-Korea en Vietnam woonden de plechtigheid bij. Tijdens de toespraak van de minister werd langdurig geapplaudisseerd toen hij de naam van "kameraad Stalin" noemde. Maarschalk Oestinov gaf een overzicht van de geschiedenis van de strijdkrachten en sprak daarbij over de Tweede Wereld oorlog. "Voor de mobilisatie van alle krachten om de aanvallen van de- vijanden af te slaan en hen naar de ne derlaag te voeren werd het staatscomité voor de defensie (thans de defensieraad) in het leven geroepen waarvan kame raad Stalin de voorzitter werd". Op dat ogenblik barstte onder de aanwezige militairen het applaus los. Het persagentschap Tass, dat de tekst van de rede verspreidde, liet de term "kame raad," weg en verving deze door de ini tialen van de vroegere leider. Men herinnert zich in Moskou niet dat de naam Stalin bij een openbare plechtig heid die werd uitgezonden door de tele visie, sedert de destalinisatie zo werd toegejuicht. CAIRO (AFP/UPI) - Egypte heeft de diplomatieke en alle andere betrekkingen met Cyprus verbroken. De Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Boutros Ghali, maakte dit gisteravond in Cairo bekend. De ambassa deur van Egypte in Nicossia is met zijn staf teruggeroe pen. De ambassadeur van Cyprus in Cairo is gelast onmiddellijk het land te verlaten.Ook de Cyprische technische en consulaire bureaus in Cairo en Alexandrië moeten worden gesloten, aldus minister Ghali. Egypte besloot tot deze actie naar zei Sadat in een toespraak tot aanleiding van de gebeurtenissen Egyptische commandotroepen. i Egypte verklaart in Cairo dat president Kyprianou vai in zondag tegen Egyptische commando's. Links minister i op het vliegveld Larnaka, zondag vijftien Egyptische commando's door Cyprische mi litairen werden doodgeschoten tijdens een poging het vliegtuig te bestormen waarin twee Pales tijnse terroristen elf gijzelaars vasthielden. Egypte erkent Spy ros Kyprianou bovendien niet langer als presi dent van Cyprus, zo heeft presi dent Sadat gisteren bekend ge maakt. „Met ingang van heden trekken wij onze erkenning van Kyprianou als staatshoofd in" BRUSSEL (ANP) - De Euro pese Gemeenschap heeft vo rig jaar zes procent minder olie uit derde landen inge voerd dan in het jaar daar voor. Het verbruik van aard gas nam slechts toe met drie procent in plaats van met zes procent, zoals in 1976. Er werd maar 3,4 procent meer elektrische energie verbruikt tegen 6,7 procent meer in 1976. Dat heeft de Europese Com missie in Brussel, "dagelijks bestuur" van de EG bekend vemaakt. De commissie wijt de dalende ontwikkeling in afgelopen jaar. De Nederlandse aardgaslever anties zijn vorig jaar met één procent gestegen tegen die uit derde landen met 34 procent. Vanaf september 1977 is de invoer van aardgas uit de twee Noorse velden in de Noordzee op gang gekomen. Zelfs Nederland. Aldus de commissie, is aardgas gaan importeren. De Europese Gemeenschap heeft vorig jaar 482,5 miljoen ton ruwe olie ingevoerd. Dat was, zoals gezegd, zes procent minder dan in 1976, maar 21 procent minder dan in 1973, het jaar van oliecrisis. De im port daalde in Nederland met 12 procent. Sadat eiste gisteren andermaal de uitlevering door Cyprus van de twee Palestijnen die het drama veroorzaakten. Hij noemde de moordenaars van Sibai „huurlin gen". Cyprus heeft al geweigerd de terroristen aan Egypte over te dragen. Sadat vroeg zich gisteren af of de Cyprische autoriteiten niet onder „één hoedje hebben gespeeld" met degenen die de Palestijnse terreuractie in Nicosia hebben georganiseerd. De Egyptische president noemde het beschieten van de Egyptische commando's door de Cyprische soldaten een "perfide daad waarvoor Cyprus zal moeten betalen". Hij memo reerde dat Cyprus voor een deel door de Turken is bezet en zei dat hij Kyprianou onlangs heeft er kend als president van geheel Cyprus 'uit eerbied voor zijn voorganger, aartsbisschop Maka- „Maar na de dood van Makarios" zei de Egyptische president, „zullen wij geen omgang meer hebben met de dwergen die hem zijn opgevolgd". Mogelijk hou den Sadats uitspraken in dat Egypte erkenning overweegt van de Turks-Cyprische gemeen schap die op het door de Turken bezette deel van het eiland is ge schapen. NAIROBI (UPI) - De So malische president Siad Barre is bèreid met Ethiopië over vrede te pra ten rond de strijd om de Ogadenwoestijn. Hij ont kent dat geregelde Soma lische troepen aan de ge vechten deelnemen. Dit blijkt uit een persconfe rentie van Barre die giste ren door radio Mogadisjoe werd uitgezonden en die in Nairobi werd opgevan gen. Volgens Barre verwelkomt Soma lië elke vredesstap die is "geba seerd op rechtvaardigheid". So malië is dan ook bereid Ethiopië te ontmoeten "omdat niemand met gezond verstand een voort zetting van de oorlog kan wen sen. Dit betekent echter niet dat we zwak zijn", aldus de Somali sche leider. Ethiopië heeft overi gens herhaalde malen gezegd dat het geen besprekingen met Mo gadisjoe zal beginnen vooraleer alle Somalische troepen zich uit de Ogaden hebben teruggetrok ken. Somalië had eerder deze maand aangekondigd gereed te staan om geregelde troepen in de strijd in te zetten wegens het optreden van Russische adviseurs en Cu baanse troepen aan Ethiopische zijde. Maar Siad Barre vertelde verslaggevers nu dat hij deze stap nog niet heeft gezet "hoewel wij verscheidene malen zijn aange vallen". Volgens de Somalische leider blijft het beleid van de Russen en de Cubanen erop ge richt tezamen met hun Ethiopi sche bondgenoten noord-Soma- lië binnen te vallen om de rege- ringsstad Hargeisa en de haven van Berbera in te nemen "evenals andere strategische delen van Somalië". De Verenigde Staten lieten onlangs weten van zowel de Sovjet-Unie als Ethiopië de verzekering te hebben gekregen dat de Ethiopische troepen So malië niet zullen binnenvallen. Eritrea Eritrese guerrillastrijders hebben gisteren verklaard dat zij bij de provinciehoofdstad van Eritrea, Asmara, met Ethiopische land en luchtstrijdkrachten slaags zijn geraakt en de Ethiopiërs ernstige verliezen hebben toegebracht. Een woordvoerder van het Eritrese Bevrijdingsfront zei dat dinsdag meer dan tienduizend Ethiopi sche militairen, gesteund door ar tillerie en vliegtuigen, een aanval hadden ontketend "om het beleg rond Asmara te doorbreken". De gevechten speelden zich voor namelijk af by de plaatsen Serai en Salouro, ongeveer tien km van Asmara. Het bevrijdingsfront heeft volgens de woordvoerder wapens buitgemaakt en een aan tal militairen krijgsgevangene gemaakt. In het gebied wordt nog steeds fel gevochten, zei hij. GENT (AFP) - De zaak van de Belgische zuster Godefnede begint hoe langer hoe meer overeenkomsten te vertonen met die van de Nederlandse verpleger Frans H. gisteren beschuldigde dokter Jean Paul de Corte, die werkzaam is in het tehuis voor demente bejaarden waar ook zuster Godefriede in dienst was, de leiding ervan moreel verant woordelijk te zijn voor de moorden die de non zou heb ben gepleegd. De Corte zei op een persconfe rentie in Gent met zijn ont hullingen te willen voorko men dat de schuld voor het ongestoorde optreden van zuster Godefriede wordt af gewenteld op het lagere per soneel. De voorzitter van de commissie die het tehuis be stuurt, heeft herhaaldelijk geprobeerd het hele geval in de doofpot te stoppen, aldus de arts. Volgens De Corte hebben de zusters al in augustus van het vorig jaar de handelwijze van zuster Godefriede afgekeurd, zonder dat het bestuur maat regelen nam. De zusters die de waarheid hadden willen onthullen, werden door de secretaris-generaal van de in richting bedreigd met ont slag, aldus De Corte. Bij klachten had de secretaris generaal steeds onderstreept dat de bedrijfsarts zuster Go defriede volledig arbeids geschikt had verklaard. Ook de congregatie van de Apostelinnen van de heilige Josef. waar zuster Godefriede al 20 jaar deel van uitmaakt, werd bekritiseerd door De Corte. Het hoofd van deze congregatie had hem gezegd "vertrouwen te hebben in zijn superieuren" toen hij kwam klagen over zijn bange voor gevoelens. De arts spuide ook zijn gal over de verwaarlozing en de totale afwezigheid van controle op de afdeling waar zuster Go defriede werkte. Slechts op uitdrukkelijk verzoek van de patiënten kwam er bij tijd en wijle een arts van buiten de inrichting op de zaal waar de non de scepter zwaaide. Van binnenuit was geen sprake van zaalbezoek door artsen. Ook hier lopen de gebeurte nissen parallel met die in de inrichting waar Frans H. werkzaam was. De Belgische pers merkte giste ren op dat de slechte arbeid somstandigheden van het verplegend personeel, de oor zaak zijn van het grote tekort aan bevoegde verpleegkun digen. Het dagblad La Cité schreef gisteren in een hoofd artikel: "De mensen zijn te recht verontwaardigd maar misschien zouden zij ook vinden dat er verzachtende omstandigheden zijn aan te voeren als men de algemene situatie in het tehuis bekijkt" JERUZALEM (Reuter) - De Ame rikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Alfred Atherton, is gisteren na twee da gen van besprekingen met de Is raëlische regering vertrokken naar Cairo. Atherton pendelt in het Midden- Oosten om te proberen de hoofd lijnen rond te krijgen van een Egyptisch-Israëlische begin selverklaring voor het verdere verloop van het vredesproces. Verder probeert Atherton Jor danië ertoe te bewegen zich als nog aan te sluiten bij het overleg, dat vooralsnog en in afwachting van de beginselverklaring in het slop zit. Atherton vertrok gisteren met de nietszeggende mededeling dat de Israëlische regering naar zijn mening vast van plan is het vre desproces op gang te houden- Wezenlijke verklaringen over Athertons gesprekken met pre mier Begin en minister van buitenlandse zaken Dajan wer den niet verstrekt. Volgens inge wijden waren die ook niet te ver strekken. aangezien Atherton in Jeruzalem niets nieuws te horen heeft gekregen. De Israëlische regering, aldus die bronnen, wil eerst antwoord uit Cairo op haar eind januari gedane suggesties om het vredesoverleg weer gaande te krijgen. Pas daarna zal Jeruzalem eventueel nieuwe suggesties verwoorden. Athertons pendeldiplomatie zal wat de berichtgeving betreft ui termate terughoudend verlopen. De Amerikaanse bewindsman zei al bij zijn- aankomst in Israël weinig vertrouwen te hebben in tussentijdse verklaringen en communiqués. ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter) - Jack Lynch, de premier van Ierland, heeft een lid van het Ameri kaanse Congres ervan be schuldigd gemene zaak te maken met "voorstanders van geweld" in Ierland. Dit blijkt uit een cor respondentiewisseling die deze week in Washington openbaar is gemaakt. ADVERTENTIE De Boekenbon van Bruna, da's net iets meer dan een gewone boekenbon. Veel móóier, in zo'n 3-dimensionaIe feest verpakking, i Overal inwisselbaar. Boeken-Tijdschiiften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 De beschuldiging is gericht tegen de Democratische afgevaardigde uit New York Mario Biaggi, die vorige maand Lynch schreef in zijn hoedanigheid van voorzitter van een groep van 92 congresle den, die belangstelling hebben voor Ierse aangelegenheden. Lynch antwoordde, dat een Ameri kaanse organisatie, genaamd de "Irish National Caucus" te ma ken heeft met geweld in Noord- Ierland. Deze organisatie had Biaggi's verkiezing tot voorzitter van de ad hoe congrescommissie voor Ierse zaken toegejuicht. Lynch voegde er nog aan toe: "Wij in Ierland hebben tevens nota genomen van uw openbare vereenzelviging wanneer u hier bent met voorstanders van ge weld, die geen democratisch mandaat van ons volk hebben". Op 24 januari schreef Biaggi Lynch, dat hij hem prees in verband met een oproep die Lynch tot Enge land zou hebben gericht, ze zijn troepen uit Noord-Ierland terug te trekken. Biaggi wilde ook we ten wat Lynch dacht van de vre- desvooruitzichten. Lynch gaf op 17 februari ten ant woord, dat hij ontkende, enig nieuw gezichtspunt aangaande Britse troepen te rugtrekking ten beste gegeven te hebben. Lynch noemde een van de hinderpalen voor vorderingen naar vrede ge weld. Inmiddels heeft senator Edward Kennedy alle Amerikanen en ook de leden van het Congres opge wekt, zich te hoeden voor steunverlening aan welke zaak dan ook, die zou kunnen leiden tot geweldpleging in Noord-Ier land. Waar gaat het eigenlijk om in de film-business? Om een goed figuur of om talent? Nieuwe Revu ontmoette de fraai ogende Paula Cambach. Ze had een klein rolletje in de Peetmoeder, en wil nu serieus verder op 't spekgladde pad van het witte doek. Samen met een Nieuwe Revu fotograaf bezocht ze 'n aantal grote Nederlandse regisseurs voor een hoofdrol. Nog nooit praatten deze heren zo openhartig over 'waar het nou écht om draait' nieuwe onthult

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9