President'Maak 5 Cyprus niet tot strijdperk' 4 Sonnema I i Den Haag verwacht geen wezenlijke slotverklaring Moordende non leerde het van Frans H. TOT ZIENS BU DE OPEN HAARD. ssw Kissinger overtuigde Ian Smith i Vonnissen bij Fiat om archiefmateriaal WOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 NICOSIA (Reuter) - Cyprus wil van de Arabi sche leiders dat zij van het eiland geen strijd perk maken om hun geschillen uit te vechten. Dit zei president Spyros Kyprianou gisteren op een persconferentie iri Nicosia. President Sadat van Egypte vroeg hij in het bijzonder de be trekkingen tiLSsen beide landen te helpen herstellen, al hield hij er aan vast dat de verantwoordelijkheid voor het bloedige gevecht tussen Egyp tische commando's en de Cyprische nationale garde zondag op het vliegveld Larnaca ligt bij Egypte. Wt Spyros Kyprianou Henry Kissinger SALISBURY (AFP/UPI) - Het is de vroegere Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger geweest die premier Ian Smith van Rhodesië ervan overtuigde dat het blanke minderheidsbewind zou moeten plaatsmaken voor een zwart meerderheidsbewind. Smith heeft dit gisteravond gezegd in een vraaggesprek met de BBC dat in Rhodesië en Engeland is uitgezonden. De verslaggever wees Smith erop dat hij eens had gezworen dat er geen meerderheidsbewind zou komen zo lang hij leefde, en hij vroeg hem wanneer hij van ge dachten was veranderd. "Dat kwam bij de ontmoeting die ik eerverleden jaar in Pretoria had met Kissinger", aldus Smith over zijn historische ontmoeting met de toenmalige minister van buitenlandse zaken in september 1976. "Ik kwam daarvan thuis met de zo genoemde Brits-Amerikaanse voorstellen", aldus Smith vol gens wie "het ons in Pretoria duidelijk was gemaakt dat wij niet zo konden doorgaan en dat wij het soort voorstellen zouden moeten aanvaarden zoals die wa ren voorgelegd of dat wij anders niet de steun zouden hebben van onze vrienden in de vrije wereld" Als blank Rhodesië de vrije keus was gelaten, zou men niet zo ver zijn gegaan als nu het geval is, al dus Smith. Wel betuigde hij spijten medeleven naar aanleiding van de dood die 15 Egyptenaren daarbij vonden. Kyprianou zei dat zijn regering nog geen officiële mededeling van Cairo had ontvangen dat de Egyptische diplomatieke missie uit Nicosia zal worden terugge roepen. Maandag had de regering in Nico sia tegen het eind van de dag de Egyptische militaire attaché Fa- roek Abdel Azim Takky uitgewe zen op grond van het feit dat hij de commando's toestemming gaf het toestel van Cyprus Airways op Larnaca te bestormen tegen wil de van de Cyprische regering Ook verwierp Kyprianou het Egyp tische verzoek tot uitlevering van de twee terroristen. Volgens de Cyprische wet hebben wij niet het recht de twee moordenaars uit te leveren. Zij zullen op Cyp rus berecht worden en gestraft worden voor hun misdaad. Het zijn geen Egyptische burgers. Wij willen geen verdere wrijving on der de Arabieren veroorzaken' aldus de Cyprische president. De Egyptische autoriteiten ver scherpten gisteren de veilig heidsmaatregelen bij de Cypri sche ambassade in Cairo uit voorzorg tegen mogelijke vijandige manifestaties. Egypte riep zijn diplomatiek personeel uit Cyprus terug en vroeg Cyprus zijn vertegenwoordiging in Cairo te sluiten uit protest tegen het gebeurde op Cyprus. Het Egypti sche ministerie van buitenlandse zaken gaf zijn mensen in Nicosia opdracht zo spoedig mogelijk naar Cairo terug te keren. PLO Arafat heeft de aanslag op Cyprus krachtig veroordeeld en heeft beloofd dat zijn commando's met ijzeren vuist de verantwoor delijken zouden treffen. Hij zei niet wie de schuldigen wa ren maar welingelichte Pales tijnse kringen geloofden dat de actie onder leiding stond van een dissidente Palestijnse leider die door El Fatach, de grootste Pales tijnse guerrilla-organisatie, ter dood was veroordeeld. Deze kringen zeiden dat de daders klaarblijkelijk behoorden tot een radicale door Irak gesteunde groepering onder leiding van Aboe Nidal, een voormalig verte genwoordiger van El Fatach in bagdad. Nidal werd bij verstek op 26 oktober 1974 ter dood veroor deeld wegens guerilla-aanvallen in strijd met de orders van de PLO. Het in Beiroet verschijnende blad As-Safar, dat normaal goed op de hoogte is van guerrilla-activitei ten, meldde dat de daders beken den dat zij door Aboe Nidal op hun dodelijke missie waren ge zonden. Volgens genoemde kringen had El Fatach, toen ontdekt was wie er achter de actie stond, 16 speciaal opgeleide commando's naar Cyprus gezonden. Zij arriveer den echter te laat om actie te kunnen ondernemen. Hun ver trek was vertraagd omdat de Li banese autoriteiten weigerden hen met hun automatische wa- ADVERTENTIE •e i vliegtuig De verklaring van Arafat was ver vat in een condoleance-bood schap aan de Afrikaans-Aziati sche conferentie waarvan Joessef Sibai de secretaris-generaal was. Genoemde kringen zeiden dat de overvallers van plan waren ge weest twee Palestijnse leiders te vermoorden die aanvankelijk van plan waren de conferentie bij te wonen. Voor de moord op Si bai hadden beiden gevraagd waar zij Chaled Fahoem, voorzitter van de Palestijnse nationale raad (parlement) en Abdoellah Hoearani van de afdeling voor lichting van de PLO konden ZUID-ENGELAND - Een metersdikke sneeuwlaag bedekt nog steeds grote delen van het zuiden van Engeland. Zowel mens als dier hebben daa r veel last van. den. Het is ook niet bekend Op de bovenste foto wordt een schaap na twee dagen levend uit een hoop geen van beiden aanwe- sneeuw gehaald. Op de onderste foto wordt gekeken naar mogelijke inzit tenden van een ingesneeuwde auto. Belgrado" loopt ten einde DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse legering heeft vrijwel geen hoop meer dat de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking (CEVS) in Belgrado zal kunnen worden besloten met een slotverklaring waarin iets van belang staat. De con ferentie zal waarschijnlijk een dezer dagen worden beëindigd met een zeer korte verklaring in de zin van "men is van dan tot dan bijeen geweest, heeft toespraken van die en die hoogwaardigheidsbekle ders gehoord, en komt over twee jaar in Madrid weer bijeen". Sinds oktober hebben de 35 deel nemende landen (alle Europese staten minus Albanië, plus de Verenigde Staten en Canada) na gegaan in hoeverre de aanbeve lingen van de eerste CEVS, twee ëneenhalf jaar geleden in Hel sinki, in de praktijk zijn gebracht, en hoe deze uitvoering zou kun nen worden verbeterd. Aanvan kelijk stelden de westelijke lan den zich op het standpunt, dat de slotverklaring een realistische weergave moest zijn van de ge sprekken over de mate waarin de aanbevelingen in de praktijk zijn gebracht, in het bijzonder die welke betrekking hebben op de rechten van de mens en de fun damentele vrijheden. De Sovjet-Unie en haar bondgeno ten hebben een, meermalen aan gepast, ontwerp van een slot verklaring ingediend, dat door het Westen als onaanvaardbaar van de hand werd gewezen. De Westelijke landen geven de voor keur aan een korte, zakelijke slotverklaring boven een, waarin de zaken (op het punt van de mensenrechten) rooskleuriger worden voorgesteld dan zij in werkelijkheid zijn. Tekort De niet-gpbonden landen zijn met een slotverklaring gekomen die naar Westelijke opvatting op het punt van de mensenrechten te kort schoot, en evenmin de in stemming van het Oostblok kreeg. Vorige week deed Frankrijk, op ei gen gezag, een poging de impasse te doorbreken met een ontwerp waarin, zo werd in Den Haag ge zegd, werd geprobeerd om met handhaving van de essentiële Westelijke verlangens de Oos- teuropese landen zo veel moge lijk tegemoet te komen. Dit niettegenstaande het feit dat de ministers van buitenlandse za ken der negen EG-landen twee dagen tevoren in Kopenhagen waren overeengekomen, dat het de bedoeling was dat de negen slechts gezamenlijk zouden op treden. Alle Westelijke landen waren echter van oordeel dat het Franse ontwerp te ver afweek van de Westelijke posities, en te veel tegemoet kwam aan de Oos- teuropese wens om een rooskleu rige voorstelling van zaken te ge ven. Overigens is het Franse ini tiatief ook door de niet-gebonden en oostelijke landen niet gunstig ontvangen, en in Den Haag zei men de indruk te hebben dat de Franse poging om de impasse te doorbreken zo goed als mislukt Indien Belgrado eindigt met een korte en zakelijke verklaring, be tekent dat naar Nederlandse op vatting niet dat de conferentie is mislukt. Doel was na te gaan, in hoeverre de aanbevelingen van de slotakte van Helsinki zijn uit gevoerd en hoe deze uitvoering zou kunnen worden verbeterd. Het toetsingsgedeelte van de conferentie is naar Nederlandse opvatting niet onbevredigend verlopen. Weliswaar is nauw elijks een echte dialoog tot stand gekomen, maar het Westen heeft zijn opvattingen duidelijk naar voren kunnen brengen. BRUSSEL (SP) - Belgische kranten adverteren met de tot boek gebundelde berichten over rechter Jespers, die zijn vrouw vermoord zou hebben. Ze hebben haast, want er dient zich alweer een nieuw schandaal aan en het publiek is kort van memorie. Zuster Godefrida. Zij wordt ook wel aangeduid als de non van Wetteren, het dorp bij "Gent waar zij haar patiënten met een insuline-injectie doodde. De hoofdverpleegster werd vo rige week in staat van be schuldiging gesteld, omdat zij een aantal patiënten een do delijke injectie zou hebben toegediend. De Apostelin van de Heilige Jozef blijkt nu niet alleen vanwege haar injecties gevreesd te zijn. Ver schillende verpleegsters hebben verklaard vanwege haar sexuele opdringerigheid niet alleen met zuster Godef rida in de nachtdienst te dur- Intussen heeft de non bekend in de zomer van 1977 achtervol gens Leon Matthijs(67), Maria van der Gunst (87) en Irma de Bakker (79) te hebben ver moord. Dit in een tijdsbestek van twee weken. Zij gaf haar slachtoffers steeds 's middags een insuline-injectie. Voor suikerzieken is dat een nood zakelijk en ongevaarlijke me dicijn. Bij een gezonde heeft zo n spuit binnen enkele uren de dood tot gevolg. Het staat nog niet vast of de zus ter juwelen en geld van haar slachtoffers roofde om er morfine waaraan zij verslaafd was geraakt, van te kunnen kopen. Een anders theorie is dat zij na een operatie haar werk als hoofdverpleegster niet meer aankon. Om niet naar het klooster terug te hoeven zou zij de lastigste pa tiënten maar uit de weg heb ben geruimd. Bij het klooster was men van de verslaving van de hoofdverpleegster wel op de hoogte. Men kwam ech ter niet tot acties. In sommige Belgische media legt men er de nadruk op dat de verdachte via haar Neder landse collega Frans H. uit Kerkrade tot haar praktijken is gekomen. Deze hoofdver pleger in de Kerkraadse Lüc- kerheide-kliniek, werd nog niet zo lang geleden tot acht tien jaar veroordeeld, omdat hij demente bejaarden via een insuline-injectie had gedood. LIEFDE Het staat intussen wel vast dat leidinggevende personen uit het klooster waartoe Godef rida behoorde en het zieken huis waar ze werkzaam was de zaak veel te lang met de ADVERTENTIE Politieke opvattingen nageplozen NAPELS, ITALIË (UPI) - Zesen dertig directieleden van Fiat, agenten van de inlichtingendien sten en politiefunctionarissen zijn gisteren in Napels veroor deeld wegens het in strijd met de wet aanleggen van een archief over de politieke opvattingen van werknemers van Fiat of sollici tanten. Het gezelschap werd veroordeeld tot samen 41 jaar, 11 maanden en 15 dagen gevangenisstraf. Zeven beklaagden werden vrijge sproken en drie kregen gratie. Het hof droeg de beklaagden op 1 lira (ongeveer een kwart cent) symbolische schadevergoeding te betalen aan vakbonden. De zwaarste straf was voor Mario Cellerino, een kolonel-b.d. die hoofd van de dienst interne veiligheid van Fiat werd, na hoofd van de militaire inlich tingendienst in Turijn te zijn ge weest. Hij kreeg twee jaar en ne gen maanden voor het omkopen van politiepersoneel en agenten van geheime inlichtingendien sten om aan Fiat informatie te verschaffen. Het proces, dat in Napels werd ge houden omdat men vreesde dat een jury in de Fiat-stad Turijn misschien bevooroordeeld zou zijn, heeft anderhalf jaar ge duurd. Er waren 31 zittingen. De zaak was aan het licht gekomen toen een ontslagen Fiat-mede werker in 1970 een proces tegen de firma had aangespannen waarin hij om herstel in zijn func tie had gevraagd en had onthuld dat hij onder Cellerino geheime inlichtingen had ingewonnen. De ontslagen medewerker verloor zijn zaak, maar ten aanzien van het geheime-informatie-aspect was het deksel van de doofpot en werd het archief met gegevens over ongeveer 150.000 sollicitan ten bij Fiat ontdekt, alsmede een lijst met de namen van poli tiebeambten en agenten die in loondienst van Fiat waren. Sonnema Berenburg. De hartverwarmende kruidenborrel die de Friezen lang £^5^ voor zichzelf hebben gehouden. Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde^ Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste gezelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. mantel der liefde hebben be dekken. Haar collega's ver klaren nu destijds meermalen geklaagd te hebben. Maar by het openbaar centrum voor maatschappelijk welzijn dat het klooster beheert zei men toen tegen deze ver pleegsters: "U weet toch dat wij het klooster te allen tijde moeten sparen. Trouwens, wat gebeurd is, is gepasseerd. Door Jan Werts U moet leren leven met zulke toestanden". De verdachte is met haar 44 nog betrekkelijk jong. Acht jaar geleden werd zij behandeld voor een hersentumor. Het op medisch advies gebruiken van de pijnstiller morfine heeft later tot een vorm van verslaving geleid. Prof. Cas- selman van de katholieke universiteit Leuven heeft er inmiddels op gewezen dat medici en verplegend per soneel in deze aan grotere ri sico's bloot staan. Dat zijn de verzachtende en ook wel tra gische omstandigheden die sommigen vorig jaar op de gedachte brachten de hele zaak maar in de doofpot te stoppen. üp 14 augustus diende zuster Godefrida voor de laatste keer een dodende injectie toe. Op de avond van die dag weigerde een verpleegster om met haar nog dienst te doen. "Met haar sexuele opdrin gerigheid was het zo ver ge komen dat eigenlijk geen en kele verpleegster het nog waagde om alleen op de afde ling te werken". Sommige verpleegsters zeggen vorig jaar nieuwe sloten op hun kamer gezet te hebben, waar van Godefrida geen sleutel bezat. Daags daarna werd Godefrida naar het klooster teruggeroepen. Inmiddels heeft zij bekend in totaal drie slachtoffers te hebben ge maakt. Velen verdenken haar ervan dat het er meer zijn ge weest. Deze week wordt een aantal van haar voormalige patiënten opgegraven. De verdachte is ook aangehou den wegens valsheid in ge schrifte. Zij zou zich vaak morfine hebben verschaft op naam van haar patiënten en op kosten van het zieken fonds. Een andere zuster zou haar blanco-biljetten voor het aanvragen van "medicijnen" (morfine dus) hebben toege speeld. Verder hebben som mige collega's van zuster Go defrida gezegd dat zij ook stal bij haar patiënten. Ook deze aspecten van het schandaal zijn onderwerp van een grootscheeps onderzoek. DOOFPOT Het ziekenhuis en het klooster zfjn intussen begonnen hun straatje schoon te vegen. Zo ontkent de 81-jarige arts van de verdachte dat hij de zuster morfine leverde, zoals Godef rida heeft verklaard. Dan is daar het bestuur van het ziekenhuis dat een soort van gemeentelijk instituut is. In België is op allerlei terreinen van het maatschappelijk be stel het particuliere initiatief heilig verklaard. De openbare instellingen wor den bestuurd door raden, die niet uit deskundigen bestaan, maar met plaatselijke politici en autoriteiten zijn bemand. Regelmatig komen er schandalige toestanden op allerlei terreinen aan het licht. Meestal doven die na enige opwinding in de pers uit, of verdwijnen in het beste geval in de doofpot van oneindig durende processen, dan wel een seponering (het stoppen van vervolging) Aan de werkelijke oorzaken, de structuren van de instellin gen voor maatschappelijk werk, de ziekenhuizen en kindertehuizen wordt niet ge tornd. Alle politieke partijen hebben immers belang bij handhaving van hun macht spositie, althans dat menen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9