CDA: geen steun aan motie tegen de n-bom Baby gaat heten Dick IJsbrand v. d. Wetering 5.000,- Vlaardingen stelt het kattenvangen even uit AMSTERDAMMER WILDE HET WEL EENS MEEMAKEN „Om regering niet voor de voeten te Kamer bang voor kortwieken kruiswerk BELONING!!! Ambulancevervoer in provincie aan banden Bij NS-Meermanskaart dagkaart gratis. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 VLAARD1NGEN (ANP) - Het gemeentebestuur van Vlaar- dingen heeft besloten nog even te wachten met het laten van gen van de 8000 zwerfkatten in de stad. Het was de bedoe ling dat de kattenvangerdie het karwei heeft aangenomen, in de nacht van maandag op dmsdag aan het werk zou gaan, maar naar aanleiding van de vele telefoontjes die de laatste dagen zijn binnenge komen, en waarin meestal dreigementen werden geuit, heeft hij dat maar niet ge daan. "Als de man vannacht met groot materieel zou zijn uitgerukt, zou dat misschien olie op het vuur hebben geworpen"al dus een woordvoerder van de gemeente. Hij zei te hopen dat de gemoederen binnenkort wat bedaard zullen zijn zodat de kattenvanger dan wel op pad kan. Het is de tweede keer dat Vlaar dingen het vangen heeft uit gesteld Oorspronkelijk zou de kattenvanger al op 13 feb ruari aan het werk zijn ge gaan. Dat de "zaak van de Vlaardingse zwerfkatten zo veel stof heeft doen opwaaien komt doordat de gemeente be sloten had dat alle betreffende dieren zouden worden afge maakt. Men voelde er niet voor, zoals in Rotterdam, de katten te steriliseren ofte ca streren. De vele protesten tegen de "kat tenmoord" hebben er inmid dels wel toe geleid dat de ge vangen dieren zullen worden geselecteerd. Alleen de zieke, ernstig verminkte en bij zonder agressieve katten worden gedood. Ook zij wor den overigens nog drie dagen in leven gelaten, zodat een eventuele huiskat nog opge haald kan worden door zijn eigenaar. Voor de overige die ren moet de dieren bescherming een onderdak zien te vinden. Volgens de gemeente vormen de zwerfkatten een ernstig pro bleem. Een woordvoerder verklaarde dat de dieren alle potentiële overbrengers van hondsdolheid zijnDaarnaast zouden ze veel last veroorza ken, doordat ze vaak huizen binnendringen, meestal om eten te zoeken. Ook komt het voor, aldus een woordvoerder, dat ze kinde ren aanvallen. Er zouden nogal eens jongens en meisjes thuisgekomen zijn onder de krabben. Om al die redenen is het de gemeente tach tigduizend gulden waard, een tientje per kat, om van het zwerfkattenprobleem af te komen. Eis jZiis van IV2 jaar en tbr voor moord op homofiel DEN HAAG (SP) - Om de regering niet voor de voeten te lopen", zal de CDA-fractie in de Tweede Kamer geen steun geven aan een motie tegen de neutronenbom. Het CDA zal vandaag genoegen nemen met de toezegging van de ministers Kruisinga (Defensie) en Van der Klauw (Buitenlandse Zaken) dat zij in eerste instantie zullen proberen de NAVO-bondgenoten over te halen het nieuwe wapen niet in produktie te nemen. Dit betekent dat de motie van PvdA, D'66 en PPR kansloos is, als de bewindslieden het CDA maar de lengte geven om een dwingende uitspraak te ontwijken. De CDU/CSU oppositie in de Duitse Bondsdag heeft zich gis teren wel duidelijk vastgelegd: vóór de neutronenbom. Het Duitse standpunt zal bijzonder zwaar wegen bij de uiteindelijke beslissing binnen de NAVO. De liberalen in de Bondsdag hebben zich al eerder positief uitgelaten over het wapen. De socialisten, die met hen in de regering zitten kijken nog de kat uit de boom De Nederlandse christen-democra ten hebben deze positie gisteren tijdens het NAVO-debat in de Kamer niet ingenomen. CDA'er J. P. de Boer, die zich eerder te gen de n.-bom had uitgesproken maar. de beslissing uiteindelijk van de NAVO wilde laten afhan gen, bekende dat hij was "terug gefloten" door zijn fractie. De fractie meent dat er een streep moet worden getrokken bij de n.-bom, zei hij. En dat kwam hem op de opmerking van PPR- woord voerder Waltmans te staan, "dat niets het CDA nu kan weer houden haar unanieme steun te DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer toont zich bezorgd over de bezuiniging van 11 miljoen gul den per 1 juli (per jaar 22 miljoen) op het kruiswerk. Bij de behan deling van de begroting van volksgezondheid is de kritiek van de Nationale Kruisvereniging ruimschoots ondersteund. Mevrouw Van Leeuwen (CDA) vindt de subsidieverlaging nauwelijks verantwoord. "Een absurde kortwieking van het kruiswerk", zei ze. Zeker in het licht van de door de overheid ge stelde prioriteit, de thuiszorg, waaronder het kruiswerk valt. Volgens het CDA zal voor dit jaar in elk geval een ongewijzigd be leid moeten worden gewaar borgd, als het niet lukt de finan ciering van het kruiswerk voor 1 juli dit jaar onder te brengen bij de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Eventueel zal mevrouw Van Leeuwen hier over deze week de Kamer een uit spraak vragen. Het PvdA-Kamerlid Drenth kon digde aan dat staatssecretaris Veder-Smit van volksgezond heid zeker kan rekenen op kritiek van zijn fractie en van andere fracties, als het beleid niet ten gunste van het kruiswerk wordt gewijzigd. Drenth herinnerde aan de uitspraak van de staats secretaris dat flinke uitbreiding van het kruiswerk bovenaan haar priotiteitenlijstje staat. Hij kan dat niet rijmen met de aangekon digde bezuinigingen op de uitga ven voor collectieve voorzienin gen. geven aan de motie van PvdA, D'66 en PPR waarin die afwijzing wordt geformuleerd. Maar De Boer vond ook dat de laatste tijd in de Nederlandse houding een stuk nationale eigengereidheid dreigt te slui pen, die, ook al is ze in vergelij king met die van de meeste an dere bondgenoten absoluut eigensoortig, toch nauwelijks anders dan een middel puntvliedende werking op het bondgenootschap kan hebben" Waarmee hij het accent opnieuw bij een collectief besluit van de NAVO over de n.-bom scheen te leggen. Daarmee kwam hij toch weer in de buurt van de VVD uit. Woordvoerder A. Ploeg stelde: "Met wat linkshandige fantasie zou je je moeten voelen als ad vocaat van de duivel als je niet meezingt in dat koor van neezeg- gers tegen het neutronen wapen. Welaan, dan ben ik de dissonant in dat door het (Russische) pers bureau Tass getoonzette orkest. Bij de slogan "Van Agt eruit, de CPN erin" werd nog een keuze mogelijkheid gelaten. Bij de kreet "stop de neutronenbom" vraag ik mij af welk alternatief er voor handen is. Want het gaat om de vraag: waarom niet de neutro nenbom, maar wel de huidige kernwapens, waarvan de des tructieve kracht zoveel groter Ploeg stelde ook de vraag wat de gevolgen zullen zijn als Neder land nee zou zeggen, bijvoor beeld voor de onderhandelingen met de Sovjet-Unie over terug trekking van hun tanklegers. Een vraag die ook andere fracties stelden en waar Van der Klaauw en Kruisinga morgen waar schijnlijk op zullen antwoorden. De ministers Kimisinga (links) van defensie en Van der Klaauw van buitenlandse zaken achter de regeringsta fel tijdens het NAVO-debat in de Tweede Kamer WATERINGEN (SP) - De baby, die zaterdagmorgen in een vuilniszak op het ijs aan de Dorpskade in Wate ringen is gevonden, gaat voorlopig Dick IJsbrand van de Wetering heten. De burgemeester van Wate ringen drs. F.K. Lan- gemeyer doet vanmiddag aangifte bij de ambtenaar van de burgelijke stand in zijn gemeente. De naam van de pasgeboren baby is gekozen door de Haagse officier van justitie J. Th. de Wit: "We hebben zo lang mogelijk gewacht met het kiezen van een naam maar volgens de wet moet het kindje vandaag worden aangege ven. We kozen als eerste voor naam Dick omdat de baby door Dick van der Zwam uit Waterin gen is gevonden. De tweede naam, IJsbrand, houdt verband met de plaats waar de baby is ge vonden en is bovendien gekozen omdat die naam vooral in Ne derland voorkomt. Omdat het jongetje in Wateringen is gevon den (en wellicht geboren) is als achternaam Van de Wetering vastgesteld". Als officier van justitie in Den Haag is J.Th. de Wit op de griffie van het Haagse district belast met alle registers van de burgerlijke stand. Daarom was hij de aange wezen persoon om een naam voor de gevonden baby vast te stellen. Lange tijd verkeerde De Wit in de hoop dat de moeder zich zou melden. Als vanmiddag vóór drie uur de moeder niet is gevonden, moet de burgemeester aangifte doen. Het buurtonderzoek van de politie is gistermiddag afgerond maar heeft niet veel opgeleverd. De politie kreeg wel een aantal aan wijzingen die volledig worden onderzocht maar het is niet waar schijnlijk dat naar aanleiding van de tips de moeder wordt gevon den. Het laboratoriumonderzoek van de plastic zak. het lakentje, dekentje en handdoek duurt nog steeds voort. De baby is inmiddels flink opge knapt en kon daardoor gister middag van de couveuse naar de kraamafdeling worden overge bracht. Uiteraard blijft het jon getje voorlopig nog onder toe zicht van het medische team van het Hippolytusziekenhuis in Delft. Bij de Wateringse politie, de raad van de kinderbescherming en het Delfse ziekenhuis hebben zich inmiddels tal van echtparen ge meld die het kindje graag willen adopteren. Hiervoor zal de kin derbescherming binnenkort een procedure op gang zetten. ADVERTENTIE (vijfduizend gulden) Voor degene die inlichtingen kan verstrekken welke leiden tot het terugbezorgen van de ontvreemde goederen in geldkistje t.w. trouwboekje, 3 kopieën deel lil, zilveren en gouden muntstukken, spaarbrie- ven, waarvan de nummers bekend zijn bij de banken. Brieven aan Postbus 21, Rijnsburg, t.n.v. Anne Frank. DEN HAAG - Alle eigenaars van ambulance-auto's in de provincie Zuid-Holland kunnen bin nenkort een aanvraagformulier van de provincie in hun bus ver wachten. Zij moeten dat invullen om in het bezit te kunnen komen van een vergunning voor het ver richten van ambulance-vervoer, die officieel met ingang van 1 juli verplicht wordt. Dit vergunningenstelsel wordt in gevoerd om het aantal am bulance-auto's dat in een bepaald gebied opereert, in de hand te kunnen houden. Het college van Gedeputeerde Staten moet aan geven hoeveel auto's in Zuid- Holland aan het ambulance-ver voer mogen deelnemen en in welke gebieden. Het is de bedoe ling dat G. S. op basis hiervan al dan niet vergunningen zullen verstrekken. Mocht het aantal gewenste ambulance-auto's en het spreidingsplan niet tijdig vastgesteld zijn, dan zullen G.S. per 1 juli voorlopig alleen tijdelij ke vergunningen afgeven. Met ingang van 1 juli 1979 zullen ambulance-auto's niet alleen ge bonden zijn aan een vergunning van G. S., maar mogen zij boven dien alleen in actie komen na een opdracht van een centrale post. In de provincie zullen een aantal van deze centrale posten moeten worden opgericht. Een en ander is uitvloeisel van de Wet-ambulancevervoer, waarvan de invoering overigens omstre den is. Het ministerie van volks gezondheid heeft zich op het standpunt gesteld dat de kosten van paraatheid en de kosten van AMSTERDAM (SP) - Leo B.. een 22-jarige Amsterdamse kelner, wilde wel eens weten wat er ge beurde als je rnet een homofiel meeging. Dat kostte tenslotte het leven aan de 44-jarige accountant David Snelleman. Leo was sinds zijn arrestatie met één vraag blijven zitten. De kel ner, gisteren voor de Am sterdamse rechtbank: 'Voor mij is achteraf niet de belangrijkste vraag waarom ik David heb ver moord, maar waarom ik met hem ben meegegaan naar het Von delpark'. In dat Vondelpark had zich in de nacht van zaterdag 15 op zondag 16 oktober vorig jaar 'een af schuwelijk drama', zoals recht bankpresident mr. J.W. van de Poel het noemde, afgespeeld. Leo zelf daarover. 'Ik kwam David in een café tegen. Ik kende hem vaag. Een jaar eerder waren we elkaar ook al eens tegengeko men. Ook toen had hij mij be paalde voorstellen gedaan, maar daar was ik niet op ingegaan. Nu ging ik wél met hem mee. Zelf ben ik geen homofiel, maar ik wilde het allemaal weieens mee maken'. In het Vondelpark kwam David stijf tegen Leo aanlopen. Op een donkere plek bleef hij staan, sloeg hij zijn arm om Leo, en wilde hem een zoen geven. Leo: 'Op het moment dat ik zijn baard op mijn gezicht voelde werd ik helemaal ziek. Ik sloeg en trapte hem v/aar ik hem raken kon. Hij verweerde zich niet. Zei ook niets. Ik werd eigenlijk alleen maar bang van de hele situatie. Ik liep weg, maar David bloedend, achter me aan. Hij vroeg waarom ik hem sloeg. Ik zei dat hij op moest rotten. Hij bleef vragen. Toen heb ik hem weer geslagen en getrapt, totdat hij achterover in de struiken viel. Hij was vol komen weerloos, maar het leek wel of ik hem moest toetakelen. Ik was waarschijnlijk ook bang dat hij aangifte bij de politie zou doen. Om dat te voorkomen heb ik hem gewurgd. Op de grond lag een fles. Die heb ik kapot gesla gen en vervolgens de flessehals in zijn keel gedrukt'. Beroven Uit de sectie bleek later dat zowel de wurging als de steek in de hals dodelijk waren geweest. Officier van justitie mr. J. Pieters vroeg de rechtbank om Leo wegens doodslag te veroordelen tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar, en hem voorts ter be schikking te stellen van de rege ring. De officier bracht in zijn re quisitoir naar voren dat het best mogelijk geweest kon zijn dat Leo met David mee was gegaan om hem te beroven of om hem geld af te persen. Mr. Pieters: 'Een jaar geleden had Leo David ook al tweehonderd gulden afge perst'. De lage gevangenisstraf en de ter beschikkingstelling haalde de of ficier uit de rapporten die de psy chiater en de psycholoog over Leo hadden opgemaakt. Uit die rapporten komt Leo naar voren als een jongen met een gering so ciaal gevoel en weinig warmte ten opzichte van anderen, ook als een jongen die veel emotioneler is dan hij lijkt. Zijn gedrag in een stressituatie noemen de deskun digen onvoorspelbaar en onbe rekenbaar. Een herhaling van een dergelijk feit achten zij niet uit gesloten. De daad op zich moet hem dan ook in belangrijk ver minderde mate worden toegere kend. Nieuwsgierig Volgens de maatschappelijk wer ker was Leo opgevoed in een normaal gezin, waarin overigens geen enkel begrip bestond voor de homofiele medemens. De maatschappelijk werker 'Toch was Leo wel nieuwsgierig op dat punt, mogelijk zelfs latent homo fiel. Dat heeft hij in het Von delpark meteen de kop in willen drukken, niet aan willen toege ven. Daarom was het voor hem ook niet voldoende om David neer te slaan, maar ging hij door tot hij dood was'. De raadsman van Leo vond, gezien de rapporten van de deskundi gen, de anderhalf jaar gevang enisstraf veel te lang. Hij pleitte voor een straf die gelijk is aan het voorarrest, waarna meteen de behandeling van Leo zou kunnen beginnen. De officier van justitie vond dat hij al met zijn eis aan de lage kant was gebleven. Hij repliceerde: 'Deze verdachte staat niet terecht voor een medisch tuchtcollege, met andere woorden, de straf toemeting is een zaak van juris ten en niet van artsen. De psy chiater adviseert, maar het is be paald niet zo dat hij in de rechts zaal het laatste woord heeft. Dat is nog steeds aan de rechter' Uitspraak 7 maart. Kamer doet niets voor Des Celles DEN HAAG (SP) - Voor de Tweede Kamer is er geen taak weggelegd in de zaak-Wim des Celles. Des Celles kan tegen het besluit van de staatssecretaris van justitie hem geen verblijfsvergunning te verlenen in beroep gaan bij de Raad van State. Tot deze conclusie is de Kamer commissie voor de verzoek schriften gekomen. In een brief aan de Kamer klaagde Wim des Celles er over, dat hem in Neder land geen verblijfsvergunning is verleend. In september 1976 kwam hij met een Indonesisch paspoort naar ons land. Na zijn komst in ons land is hij op zoek gegaan naar zijn onbekende Ne derlandse vader. Als hij deze ge vonden had, zou hij zich in Ne derland kunnen vestigen. Hij heeft hem echter nooit gevonden. Volgens de kamercommissie kan Des Celles gewoon van het recht van beroep bij de Raad van State gebruik maken. Wim des Celles is echter al enige tijd ondergedoken uit vrees voor uitwijzing. Oplichter veroordeeld DEN HAAG (SP) - De Haagse rechtbank heeft gisteren de be ruchte internationale zwendelaar Andrea P. (52) uit de Italiaanse stad Turijn veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan op lichting en heling. ADVERTENTIE de centrale posten uit de tarieven moeten worden betaald. Het mi nisterie heeft hierover met dc Ziekenfondsraad en de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen weliswaar overeens temming bereikt, maar de ziekenfondsen in de Haagse regio hebben de voorgestelde financie ringswijze afgewezen. Zij vinden dat de overheid de paraatheids- kosten en de kosten voor de cen trale posten moet betalen. "Als de Haagse regio op dit stand punt blijft staan, wachten de an dere ziekenfondsen in Zuid- Holland ook af', vertelde gede puteerde Brink gistermiddag. "Ik zie daarom de wet voorlopig nog niet uitgevoerd wordenzei hij. Inmiddels heeft de provincie Zuid-Holland, in gezelschap van andere provincies, aan de staats secretaris van volksgezondheid gevraagd om duidelijk te maken wie voor de financiering moet zorgen. Het blijft 'Schiphol' SCHIPHOL (ANP) - De naam Schiphol mag blijven. De directie van de nv luchthaven Schiphol heeft besloten dat de naam van de onderneming niet zal worden gewijzigd. Dit heeft een woordvoerder van de nv gister avond meegedeeld. Het handhaven van de naam Schiphol geldt alleen voor het gebruik ervan in Nederland. In het buitenland zal de naam Am sterdam Airport Schiphol wor den gebruikt. Met eenMecrmanskaart kunt u met z'n tweecn, drieën, vieren, vijven of zessen een dag onbeperkt treinreizen. Voor f 49,-, f56,-, f64,-, f72,- of f 80,-.Twee kinderen van 4 t/m 9 jaar gelden voor één. De kaart is van maandag t/m vrijdag geldig na 9 uur 's ochtends. In het weekend is er geen beperking. Maar nu het nieuws. Koopt u de kaart in maart, dan is 'ie nog eens extra voordelig. We geven er dan zomaar een dagkaart voor één persoon bij kado. Goed voor eefi hele dag gratis treinen in april.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7