Groep beschuldigt Leidse stichting van „speculatie" KvK: meer ruimte winkelbestand Maredorp Tuinder gaat energie van vuilnisbelt halen Goede hoop op 2000 extra-banen in monumentenbouw Voorzitter: „Onzindelijke zaak „Bijzonder groot aantal overtredingen" PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 LEIDEN - Een groep bewoners van Plantage, Utrechtse Veer en Rijnkade beschuldigen de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren in een brief aan het Leidse college van speculatieve handelingen. Aanleiding is de aankoop en de voorgenomen verkoop van het pand Plantage 22. De stichting kocht het pand om de tuin samen met die van het pand 24 te kunnen benutten voor de bouw van 23 appartementen. In een eerste reactie op de be schuldiging zegt de stich tingsvoorzitter mr. Linskens: "Wat in die brief beweerd wordt, kan op geen enkele manier wor den waargemaakt. Het komt op mij af als een hele onzindelijke zaak". In de brief aan B en W zeg gen de omwonenden, dat de stichting in dit geval optreedt als projectontwikkelaar, die tracht de gemeente onder druk te zet ten. "Dit lijkt ons in strijd met haar ideële doelstelling", aldus de omwonenden. In de brief schrijven de omwonen den dat de stichting het pand Plantage 22 inclusief de tuin kocht voor een bedrag van 352.000, plus 130.000 wanneer onder meer aan de stichting voor 30 juni 1979 een bouwvergunning is verleend voor de appartemen ten. Het betreffende pand - minus dat deel van de tuin dat voor de bouwplannen nodig is - wordt op het ogenblik via de makelaardij Randstad te koop aangeboden voor een bedrag van 445.000 vrij op naam, zo schrijven de omwo nenden. Verder wordt in de brief meegedeeld dat het pand op het ogenblik wordt bewoond door ongeveer tien werkende jonge- LEIDEN - Zaterdag 4 maart a s. zal in de Merenwijk het wijk/buurtcentrum "Op eigen wieken'' worden geopend. Dit centrum is gelegen aan de hoek Milanenhorst/Valkenpad. De opening zal worden verricht door wethouder Tesselaar. ren. Via een kort geding heeft de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren ontruiming gevorderd, wat is toegewezen op 31 januari jl. Voor de rechtbank werd volgens de omwonenden aangevoerd dat het pand met de huidige bewo ners onverkoopbaar is en dat het moet worden afgestoten in ver band met te hoge exploitatiekos ten. Het resultaat is - zo zeggen de om wonenden - dat in de binnenstad een groot woonhuis aan het woonruimtebestand wordt ont trokken en dat door de bouw van de appartementen fraaie bin- nenstadstuinen verloren zouden gaan. "Omdat Plantage 22 niet meer als woonhuis is te gebrui ken is de verlichting van de wo ningnood van de werkende jon geren door het nieuwbouwplan van de stichting aanzienlijk min der dan het lijkt" schrijven de omwonenden. De omwonenden verzetten zich fel tegen de bouw van de apparte menten onder meer uit een oog punt van verslechterend leefkli maat, gebrek aan parkeerruimte en onevenwichtige bevol kingsopbouw. Het college van B en W heeft bezwaren tegen het plan omdat het om koopap partementen gaat en het college de voorkeur geeft aan huur-ap- partementen. Over dit punt heeft dezer dagen een gesprek plaats gehad tussen het stichtingsbestuur en wethouder Verboom (Volkshuisvesting). Voorzitter mr. Linskens: "Tij dens het gesprek is gebleken dat het standpunt van de gemeente en dat van ons nogal ver uiteen lagen. Omdat we niet tot over eenstemming konden komen hebben we al stichting besloten om nu eerst maar af te wachten of de gemeente een bouwvergun ning voor het plan afgeeft. Zodra we daarover uitsluitsel hebben zullen we verder kijken wat ons te doen staat." De heer Linskens deelde desge vraagd nog mee, dat de stichting op korte termijn schriftelijk zal reageren op de beweringen van de omwonenden. De tuinen achter de panden de stichting de appartementen wil bouwen. LEIDEN - De Kamer van Koop handel (regio Leiden) vindt dat er in het bestemmingsplan Mare dorp meer ruimte moet worden opgenomen voor uitbreiding van het winkelbestand. Dat geldt dan met name voor de branchegroep "warenhuizen" die voor Mare dorp (waaronder de Haarlem merstraat, Donkersteeg, Mare Hooglandse Kerksteeg vallen) een trekkersfunctie vervult. Met het opnemen van ruimere uit breidingsmogelijkheden van het winkelbestand in het zojuist uit gekomen bestemmingsplan beoogt de Kamer het herstel cq handhaven van de regionale ver zorgende functie van het Leidse winkelapparaat. Voor het opti maal functioneren van de win kels is een goede bereikbaarheid van het centrum noodzakelijk. Daarom wijst de Kamer het weer opengraven van de Lange en Stille Mare, zoals in het plan aan gegeven, van de hand. Voor wat de verplaatsing van be drijven betreft die niet aan de binnenstad zijn gebonden (pak huizen bijvoorbeeld) zegt de Ka mer dat er elders in Leiden nauwelijks alternatieve ves tigingsplaatsen aanwezig zijn. Met de samenstellers van het plan is de Kamer van Koophan del van mening dat er een onder zoek ingesteld moet worden naar de mogelijkheden voor een op lossing van het pakhuizen- vraagstuk. De Kamer wil daar het bedrijfs leven daadwerkelijk in betrek ken. Tot slot constateert de Ka mer tot haar genoegen gezien te hébben dat ook in Maredorp het streven naar stadsvernieuwing duidelijk gestalte heeft gekregen terwijl rekening wordt gehouden met het nog te ontwerpen struc tuurplan voor de binnenstad. DEN HAAG/LEIDEN - Op 3 maart bezoekt een groot aan tal Eerste en Tweede Kamer leden uit Zuid-Holland een deel van de provincie waarin zij wonen. Dit gebeurt op uitnodiging van de Gedepu teerde Staten. Het college wil tijdens dat bezoek de aandacht van de kamerleden vestigen op de diverse pro blemen die er in de provincie zijn. Op de eerste plaats is dat de financiële positie waarin de provincie ver keert. De kamerleden worden om half tien 's ochtends ontvan- Kamerleden in provincie gen op het provinciehuis in Den Haag. Daarna vertrek ken ze op het Malieveld per helicopter en maken een rondvlucht boven de pro vincie. De helicopters lan den in Valkenburg, waarna de kamerleden per bus naar Leiden worden vervoerd. "Leiden biedt voorbeelden van diverse problemen, die er in de provincie zijn", zei gede puteerde Boone hier gister middag over. Na het bezoek aan Leiden stappen de ka merleden in een boot, die ze door Vlietland zal voeren Tijdens die tocht zal de pro blematiek van de vaarwegen in Zuid-Holland besproken worden, zoals de verbreding van het Rijn- en Schieka- naal. De kamerleden zullen o.m. door de in dit verband als knelpunt te karakteriseren sluis in Leidschendam va ren. In Den Haag gaan ze weer aan wal en eindigt het bezoek aan de provincie. LEIDEN - Bij een speciale controle in de binnenstad, gisteravond tussen half acht en half tien, heeft de Leidse politie 118 bekeuringen uitgedeeld. Zowel fietsers als bromfietsers en auto's werden aangehouden. In 108 gevallen was er iets mis met de verlichting, drie maal werd het bon boekje gepakt voor door rood licht rijden, vier maal wegens het rijden in een verboden richting, 1 maal voor een voorrangsfout en tweemaal omdat de uitlaat van een auto niet deugde. Een woordvoerder van de politie sprak van een "bijzonder groot aantal overtredingen", gezien het korte tijdsbestek. STOMPW1JK - Een miljoen groene komkommers, die ge koesterd door de warmte van een weldadige, maar vooral goedkope energiebron, onstuitbaar naar het kasglas- groeien. Die dagdroom krijgt de Stompwijkse tuinder Henk Hen driks (27) als hij midden in zijn bedrijf staat, nu nog in de punt van het tot de gemeente Leidschendam behorende stukje Vlietland. Een droom die spoedig werkelijk- heid zal worden. Zijn eigen vin dingrijkheid en het huisvuil van vele tienduizenden West-Bra banders staan daar borg voor. Het enige wat hem nog te doen staat, is verkassen van Stomp- wijk naar Roosendaal. Daar, zevenhonderd meter van de ruim twee jaar geleden ge bouwde regionale vuilverbran dingsinstallatie, gaat hij dit jaar twintigduizend vierkante meter glas neerzetten. De thermometer zal er constant een temperatuur van 18 graden Celsius aanwijzen. En de energie die er voor nodig is, zal voor het eerst in de Neder landse tuindersgeschiedenis niet duur worden betaald. Want een simpele pijpleiding tussen het vuilniscentrum en Henks bedrijf gaat de warmte die bij de ver brandingsovens vrijkomt naar de kassen brengen. Een gedurig ge lijkblijvende hoeveelheid water wordt de drager van die goedkope energie. De brand stofbesparing die Henk daarmee denkt te bereiken, is door experts geschat op het jaarlijkse verbruik van meer dan tienduizend Ne derlanders. Zolang de Roosen- daalse vuilverbranding nog niet op volle toeren draait - en dat kan nog wel enige jaren duren - zal Henk er overigens zelf nog wat bij moeten stoken. Toch verwacht hij dat te zijner tijd van gasver bruik nog maar nauwelijks sprake zal zijn. Bovendien wijst hij erop, dat het vuilverban- dingsbedrijf zelf straks niet lan ger meer een hoge stroomreke ning hoeft te betalen voor de kunstmatige koeling van de ovens, door twaalf gigantische elektrische ventilatoren. Belangstelling Een en ander verklaart mede waarom bij het ministerie van economische zaken op het ogen blik grote belangstelling bestaat voor Henks unieke experiment. Stadsverwarming en aanver wante gebruiksmogelijkheden van vuilverbranding zijn op het ministerie al een bekende zaak. Aan een toepassing bij (door gaans energieverslindende) tuindersbedrijven had nog niemand gedacht. De eer van dat idee komt helemaal Henk Hendriks toe. Hij kwam erop, tijdens het beluisteren van een radioprogramma, in sep tember 1975, waarin melding werd gemaakt van de aanbouw van de Roosendaalse vuilver branding. Het was de tijd dat de aardgasprijs voor de tuinders steeg naar onge veer een dubbeltje per kubieke meter. „Voor mij een jaarlijkse kostenpost van meer dan 100.000 gulden," herinnert Henk zich. Met dat cijfer begon zijn droom. Hij reed op de bonnefooi naar het Roosendaalse raadhuis en lan ceerde daar voor enige ambtena ren zijn energie-idee. „Ik moet zeggen: ze liepen er snel warm voor. Helaas bleef het daar voor lopig bij. Bestemmingsplannen, het voornemen om een kanaal te gaan graven, een grondoptie van de Nederlandse Suikerunie en nog wat ingewikkelde procedu res hielden een afwikkeling op- korte termijn tegen." Medestander Maar Henk Hendriks zette door. Na een jaar kreeg hij een medestan der in de Maasdijkse chrysan tenteler S. de Bruijn. Die voelde ook voor Henks idee en besloot hem bij de verwezenlijking te helpen. De kans om zich spoedig pal naast het vuilverbran- dingsbedrijf te vestigen wer- d er echter niet groter door. „Daarom hebben De Bruijn en ik een paar weken geleden maar de knoop doorgehakt. Dan maar op enige afstand kassen bouwen. We hebben een lap grond gekocht, een stuk voor mij en een deel voor hem, op 700 meter van de vuilverbranding." Met de extra kosten die daarmee gemoeid zijn, ongeveer een mil joen gulden, heeft Henk zich al een beetje verzoend. Belang rijker vindt hij het dat de grond er is en dat hij nu ook al het contract op zak heeft van de gemeente Roosendaal. Daarmee is hij voor de eerste twintig jaar, nagenoeg voor niets, van een vrijwel con tinue leverantie van energie ver zekerd. Ook de toegezegde subsidie van het ministerie van economische za ken, een kwart van de energiebe sparing, vergoedt veel van het te genvallende investeringsbedrag. Bovendien zal de verkoop van zijn Stompwijkse kassen zijn fi nanciële positie nog verbeteren. En tenslotte noemt hij, al is dat niet in prijs uit te drukken, de enorme belangstelling die hij nu al met zijn project geniet. Trots „Niet alleen mijn vakbroeders maar ook diverse officiële instan ties in binnen- en buitenland vol gen dit experiment op de voet. En natuurlijk ben ik er ook een beetje trots op dat de tuinders, die zo vaak lelijk worden aange keken op hun energieverbruik, met een dergelijk besparings- proiect vooroplopen." Waarmee overigens, naar Henks mening, de geschiedenis zich herhaalt. „Vergeet immers niet dat wij met ons glas reeds van oorsprong alle mogelijke profijt hebben getrokken van zon De Stomvwiikse tuinder Henk Hendriks i hij de hele boel verhuizen naar Roosendaal. i zyjh kas. Binnenkort gaat newarmte. Nu gaan we onze komkommers ook nog uit het huisvuil halen; wat wilt u nog meer." Grijnzend keert hij terug naar zijn droomwereld. Nu nog in Stomp- wijk, waar hij anderhalf jaar ge leden is getrouwd en waar hij, de blik al op Roosendaal gericht, als tijdelijke woning naast de kassen een stacaravan heeft ingericht. Klaar voor het vertrek; want ook die caravan gaat hij verpoten naar het terrein bij de Roosendaalse vuilverbranding. RIJSWIJK - Keren de dagen van de tewerkstelling terug, toen werklozen werden ingezet bij vooroorlogse werkver schaffingsprojecten als het Haagse Zuiderpark of het Amsterdamse Bos? De heer PJ. Yperlaan: Arbeidsplaatsingsmogelijkheden vanwege groeiende omvang van restauratieobjecten. De regeringsverklaring van het ka binet-Van Agt doet zoiets ver moeden, want vanuit de zorg om jeugdige en langdurig werklozen weer aan een bezigheid te helpen wordt gesuggereerd om deze groepen in te schakelen bij na tuur- en landschapsbeheer en by de monumentenzorg. De heer P. J. Yperlaan, hoofd van de directie monumenten, musea en archieven van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk in Rijswijk, is op voorhand met dat plan van het kabinet ingenomen, maar hy 'zet een duidelijk vraagteken bij het „verplicht" tewerkstellen. Yper laan: „Het woord gedwongen vind ik wat overtrokken. Maar ik ben wel van oordeel dat naast een zekere vakbekwaamheid een voldoende dosis gemotiveerd heid noodzakelijk is om werk zaamheden in de restaura- tiebouw te kunnen verrichten - en dat geldt, neem ik zonder meer aan, ook voor natuur- en land schapsbeheer. Toch is monu mentenzorg naar aard en groei ende omvang een heel geschikt terrein voor tewerkstelling van werklozen die bereid zijn de han den uit de mouwen te steken en zich in te zetten voor zinvolle, ambachtelijke arbeid". De aanduiding „groeiende om vang" valt Yperlaan niet zo maar uit de mond. Uit het jaarverslag van de rijksdienst voor de mo numentenzorg, dat nog deze maand moet verschijnen, blijkt dat men met een achterstand worstelt van 3.000 subsidieaanv ragen. Er komen elk jaar wel 3300 restauratieobjecten gereed, maar door de nieuwe aanwas blijft de achterstand toch „op peil", want sinds 1971 geldt er in zekere zin een subsidiestop. Een uitzicht loze situatie, dus. Yperlaan: „In 1977 is er voor 300 miljoen aan restauratiewerk ver richt, dit jaar bedraagt de totale omzet circa 400 miljoen. CRM stelde in 1977 84 miljoen be schikbaar en in 1978 97 miljoen - de rest van het geld komt via de provincies, gemeenten en par ticulieren. Als die omzet van 400 miljoen nu zou kunnen worden vergroot tot 600 miljoen, dan zouden er volgens berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek ongeveer 2000 ar beidsplaatsen extra kunnen worden geschapen, plus natuur lijk de gunstige effecten op de omzet van de taltijke toelever ingsbedrijven (bouw- en an dere materialen)". Monumentenzorg gaat het plan om 2000 (werkloze) bouwvakkers weer aan een baan te helpen, op nemen in het jaarverslag, dat vrijwel gereed is. Zal men er met terdaad in slagen voldoende va klui te vinden, die genoeg kennis en vaardigheid bezitten om het moeilijke restauratiewerk aan- te durven? Directeur Yperlaan: „Volgens onze eigen berekeningen werken er nu 3500 bouwvakkers aan restaura tieobjecten. Bij de arbeids bureaus staan de restauratieva klieden niet afzonderlijk in de ca tegorie bouwvakkers geregi streerd. Er wordt inderdaad in de bouw gesproken over een tekort aan vakheden, maar ik meen dat dat niet overal het geval is of overal evenzeer. Aan de andere kant heb ik nog nooit geluiden opgevangen dat een restauratie geen doorgang kon vinden omdat er geen mensen warer werk vakkundig uit te Overigens heeft de heer Yperlaan er geen bezwaar tegen als het ka binet zou besluiten om werklo zen, vrijwillig, in afwachting van een nieuwe (vaste) baan, tijdelijk in de sector monumentenzorg in te schakelen, al geeft hij de voor keur aan meer subsidie: „Als er voldoende middelen ter be schikking komen, hoeft er geen sprake te zijn van een „tijdelijke baan", maar kan men zich - bij gebleken geschiktheid - een „gewone baan" verwerven in de restauratiewereld. Menige bouwvakker blijkt zich op den duur aangetrokken te voelen tot meer gespecialiseerde arbeid, die in het algemeen ook beter wordt gehonoreerd. Het lijkt mij dat het zeer tijdelijk inschakelen van mensen in de restauratiebouw niet zeer zinvol is, tenzy het om werkzaamheden gaat, die geen enkele vakbekwaamheid verei sen. Het is nu eenmaal niet goed mogelijk om „iedereen" op een monument af te sturen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4