Lokalennood L. de Coligny straks volledig opgeheven Leiden: 225 kilometer kabel SGP, GPV en RPF één bij komende verkiezingen Actief in vrije tijd Aan oud papier geen cent te verdienen Voor sfeervolle woonideeën Interieurverzorging W. J. Zirkzee b.v. OENSDAG 22 FEBRUARI 1978 Gezamenlijke lijst en programma nfor cuur LEIDEN - SGP, GPV en RPF in Leiden komen 9-n bij de gemeenteraadsverkiezingen van mei van met één gezamenlijke lijst uit. De drie par tijen hebben samen ook één programma op- teI gesteld. SGP en GPV werken de nu lopende raadsperiode al samen en zijn met één raads- Ijjg. lid in de gemeenteraad vertegenwoordigd. De nieuwe combinatie stelt binnenkort de kandidatenlijst vast. gi- lub In het verkiezingsprogramma spreekt de iur; nieuwe combinatie zich nog niet uit over de aep politieke opstelling die men na de verkiezin- gen zal volgen. Men stelt alleen voorop dat het college een zo breed mogelijke afspiege- ling van de gemeenteraad is. Enkele hoofdlijnen uit het programma; De combinatie wil meer aandacht voor wo ningbouw voor gezinnen. Men spreekt zich tegelijk uit tegen het bevorderen van wat men noemt, de zogenaamde alternatieve sa menlevingsvormen. In het huisvestingsbe leid dient voor SGP, GPV en RPF opheffing van het woningtekort en verbetering van de woningkwaliteit voorop te staan. Op het gebied van de ruimtelijke ordening pleit de combinatie voor spoedige realisering van woningbouw in de Meerburgerpolder. Men wijst de aanleg van het Vlietpark in de Oost- vlietlanden af. SGP, GPV en RPF willen hier de bestaande agrarische bestemming ge handhaafd zien. In de binnenstad wil de combinatie naar uit breiding van het wandelgebied in samen hang met alternatieve verkeersroutes en parkeermogelijkheden. Men pleit voor een snelle realisering van één of meer parkeer garages. De Garenmarkt dient daarbij voor SGP, GPV en RPF een open plein te blijven. Op het terrein van cultuur en recreatie geeft de combinatie verbetering van de streekmu- ziekschool een hoge prioriteit. Voor de Stadsgehoorzaal wil men een andere functie overwogen zien. Met het oog op de tekorten sluit men ook niet uit dat de gemeente de Stadsgehoorzaal afstoot. SGP, GPV en RPF pleiten op het terrein van de openbare orde voor uitbreiding van het poli tiekorps. Men wil verder ook meer maatre gelen die de overlast van de horecasector te gengaat. Verder pleit men voor een sterke handhaving van het gezag ("geen gezags ondermijnende demonstraties", optreden tegen sluikhandel in verdovende middelen, handhaving van de zondagsrusten openbare eerbaarheid). De combinatie spreekt zich in het programma verder uit voor verbetering van de samen werking met de omliggende gemeenten. Met name wordt gedacht op het gebied van wo ningbouw, verkeer, vervoer, onderwijs, eco nomisch beleid en milieu. Op economisch gebied bepleit men een gezamenlijk beleid werkgelegenheid aan te trekken. Bergen oud papier: waardeloos. LEIDEN - De Louise de Coligny Scholengemeen schap is wat de lokalen- Aa°nevK^aelijk situatie betreft straks vol ledig uit de zorgen. In augustus a.s. komt de nieuwbouw aan de Kager- straat gereed, zodat de school dan de beschikking heeft over een nieuw gymlokaal, twee extra prakticumlokalen en twee nieuwe theorielokalen. De dependance aan de Van Geer- straat in Leiderdorp blijft nog een jaartje in gebruik. Sinds de moei lijkheden rond de ruimtenood van de school vorig jaar zijn er in dit voormalige mulo-gebouw vier eerste, vier tweede en twee derde klassen atheneum, havo en mavo (in totaal ongeveer 250 leerlingen) ondergebracht. De meesten van hen zijn afkomstig uit Leider dorp, de overigen wonen in het Leidse "grensgebied" Vorig jaar liet de verantwoordelijke wethouder Tesselaar weten dat de school maximaal twee schooljaren in het gebouw aan de Van Geerstraat zou worden ge huisvest. Wat er daarna gaat ge beuren is echter nog steeds niet bekend. de L. de Coligny Scholengemeenschap nieuwe dependance in Leider dorp krijgen, in de wijk Buiten hof. Maar toen de school bij wijze van spreken op het punt stond daarvoor de eerste paal te slaan, kreeg zij van staatssecretaris De Jong te horen dat er geen depen dance mocht komen. De leerlin genprognoses zouden hebben uitgewezen dat er geen depen dances nodig waren. Een dergelijke medeling kreeg ook de r.k. scholengemeenschap Bo- naventura, terwijl de prot.chr scholengemeenschap Visser 't Hooft te horen kreeg dat haar be staande dependance in Leider dorp in 1979 gesloten moest wor den. Een en ander wekte felle protesten op. Wethouder Tesselaar, die zich aanvankelijk had ingespannen om een dependance voor de L. de Coligny Scholengemeenschap van de grond te krijgen, maar zich nu liet welgevallen dat dit werd teruggedraaid, kreeg er flink van langs van ouders en leerkrachten. En de scholengemeenschap Vis ser 't Hooft ging tegen de beslis sing van de staatssecretaris in be roep. De Hoge Raad moet daar- Een blik op de L. de Coligny Scholengemeenschap vanaf de Mariènpoelstraat. Wij Vrouwen Eisen Het Leids comité Wij Vrouwen Eisen, het comité dat zich in zet voor de legalisering van abortus, organiseert van avond een bijeenkomst met een gevarieerd programma in het Antonius Clubhuis aan de Mare. Tijdens de avond is er onder meer een optreden van de Antwerpse toneelgroep "Het Trojaanse Paard" met het stuk "Een vloog over het ooievaarsnest", een show met muziek en sketches. Verder is er een optreden van het koor "De Eenheid". Verder is er gelegenheid tot discussie en het lezen en kopen van docu- mentatiematriaal. De bijeen komst begint om acht uur 's avonds. SchrijfavoncL Vanavond organiseert Amnesty International een schrijf- avond in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. Op het ogenblik wordt er een internationale Zuid- Afrika-actie gehouden. Iede reen kan meedoen via het schrijven van brieven ten be hoeve van gevangenen in Zuid-Afrika die vast zitten vanwege hun huidskleur of overtuigingDe schrijf avond, begint om acht uur "Goethe's werk" Goethe's werk" is het onder werp waarover mr P.C Veltman vanavond een inlei ding houdt. Dat gebeurt in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 in Lei den Zuid-West. De bijeen komst begint om 20.15 uur en is gratis toegankelijk voor iedereen Filmhuis Morgenavond draait in het Filmhuis van de LVS aan de Breestraat 66 de film "Les Apprentis Sorciers" (De To venaarsleerlingen) van de Franse regisseur Edgar Coza- rinsky. Het is een politieke thriller waarin de hoofdper sonen Latijns-amerikaanse ballingen zijn, die in een spookstad genaamd Parijs wonen. De voorstelling begint om negen uur 's avonds. Petitie Het Leids wao-comité start een handtekeningenactie onder de Leidse bevolking voor het behoud van de wao-uitkerin- gen. Aanleiding zijn de uitla tingen van minister Andries- sen en staatssecretaris De Graaf dat zij de wao-uitke- ringen alsnog willen verla gen. Contactadres is A. Tege laar, Maredijk 87a, tel. 134600. ADVERTENTIE Op de voorgrond de plaats i over nog steeds een uitspraak doen. Valt die uitspraak gunstig uit voor Visser 't Hooft, dan kan de scholengemeenschap haar dependance in Leiderdorp be houden. Geluidshinder Inmiddels is - dank zij het gebouw aan de Van Geerstraat - de be langrijkste ruimtenood van de L. de Coligny Scholengemeenschap gelenigd. De geluidshinder van de nabij gelegen rijksweg Am sterdam-Voorburg, op grond waarvan' het gebouw eerst werd afgekeurd, blijkt, volgens rector dr. G.S. Steffens, mee te vallen. Een handicap is alleen dat de gymlokaal zal komen leerkrachten geregeld heen en weer moeten pendelen tussen het hoofdgebouw van de school aan de Kagerstraat en de Leider- dorpse dependance. Zij moeten daarvoor een afstand van zes ki lometer overbruggen. Had de school een nieuwe dependance in de wijk Buitenhof gekregen, dan was de te overbruggen afstand niet groter geweest dan drie ki lometer. Noodlokalen Behalve de Leiderdorpse depen dance heeft de school ook nog de beschikking over een depen dence aan de Sumatrastraat, waar vorig jaar nog enkele nood- lokalen zijn neergezet. In totaal kreeg de scholengemeenschap er twaalf leslokalen en een gum- nastieklokaal bij. Hierdoor kon ook het normale rooster in ere worden hersteld. Ten tijde van de nijpende ruimtenood, kwam het wel voor dat bijv. gumnastiekles- sen tot zes uur duurden. Overigens betekent de nieuwbouw aan de Kagerstraat niet het einde van de bouwactiviteiten voor de L. de Coligny Scholengemeen schap. Zo zal er, om de opvang mogelijkheden voor leerlingen te vergroten, straks een ontspan ningsruimte worden gecreëerd in wat nu de fietskelder is. Voor de fietsen en bromfietsen zal er een fietsenplateau worden gemaakt. LEIDEN - Wie heeft het in zijn jeugdjaren op zijn minst niet één keer gedaan? Aange spoord door armlastige ver enigingenbuurt- of clubhui zen, scholen of uit eigen be lang om de met schaars zak geld gevulde portemonnee te spekkenEr was een tijd dat je op de vrije woensdag- en za terdagmiddagen niets anders deed dan ouwe kranten" op halen. Voor zover tegenwoor dig voor kinderen nog een aantrekkelijke bezigheid, de laatste weken is aan deze vorm van inkomstenwerving drastisch een einde gekomen. Verenigingen zullen in de toe komst op een andere wijze hun activa moeten vergroten, want oud papier is geen sou meer waard. Bracht een kilo oude kranten op het hoogtepunt in '74 nog twee dubbeltjes tot een kwartje op, een jaar later werd dat al minder, in '76 nog minder en vorig jaar keerde de han delaar voor een kilo al niet meer dan een cent of vier uit. Sinds vorige week ligt de handel stil. Sommige be drijven moeten papierhan delaren zelfs gaan betalen om hun overtollig papier op te halen en het ziet er niet naar uit dat daar binnenkort ver betering in komt. Omliggende landen als Duits land, Engeland en Frankrijk, in het verleden als papieraf nemer goed voor zeventig pro cent van onze opbrengst, heb ben de import van ons papier volledig stopgezet. Dat bete kent dat de Nederlandse han del met groeiende voorraden bleef zitten en de eigen aan koop wel moest beperken. Wel iswaar is het aandeel van oud papier in de produktie van karton en nieuw papier de laatste jaren toegenomen (van 41% in '73 tot 52% vorig jaar) er blijft sprake van een overaanbod. Een andere voor papierhan delaren nare bijkomstigheid is dat verzekeringen niet lan ger de in de open lucht opge slagen voorraad willen ver zekeren, omdat het brandri sico te groot is. Veel handela ren werken met opslag buiten (aanzienlijk goedkoper dan binnen) en zullen nu vervang ende %ruimten moeten gaan huren of de hele handel afsto- Er is niets meer te verdienen", zegt een medewerker van pa pierhandelaar Palm. "Ik weet niet waar het precies in zit. Ze wijzen naar het buitenland, maar niets is zeker. Het doet er ook niet zo toe. Ik constateer hier dat het enorm terugloopt en dat we onze maatregelen moeten nemen. Wat weet ik nog niet". Lompenhandel Van Weeren: "Het is al een tijdje bezig, maar sinds vorige week geef ik geen cent meer voor papier. Duitsland was al niet veel meer. Frankrijk neemt nu ook niets meer, het ligt echt stil. De Nederlandse Vereniging van Groothandelaren en die van Papierfabrikanten zijn er overigens van overtuigd dat het gebruik van oud papier in de toekomst weer zal opleven en dat het om een tijdelijke te ruggang gaat. ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Bezoekt onze: MODELWONING Sleutelbloemzoom 1 Leiderdorp (Voorhof) Geopend: woensdag 10 tot 16 uur zaterdags 10 tot 16 uur MODELWONING Klaprooskamp 8, Leider dorp Geopend: donderdags 10 tot 16 uur vrijdags 10 tot 16 uur ZEEMANLAAN 22 - LEIDEN-TELEFOON142627 LEIDEN - Iedere inwoner van Leiden, wiens woning in de komende twee jaar van een aansluiting op ka beltelevisie wordt voor zien, krijgt tevoren schrif telijk bericht wanneer de installateurs zullen ko men. Op dat briefje zal een telefoonnummer vermeld staan, dat een bewoner kan bellen, wanneer hij op die dag niet thuis kan zijn. Aldus een van de mededelingen, die gisteravond over tafel kwa men op een voorlich tingsbijeenkomst voor o.a. wo ningbouwverenigingen over ka beltelevisie. Het Goudse bedrijf Van Eijk begint in april met dit karwei, dat de ontvangst van zes verschillende televisiekanalen mogelijk moet maken: Neder land 1, Nederland 2, Duitsland 1, 2, en 3 en België/Vlaams, alsmede een groot aantal FM-stations op de radio. Het systeem heeft overigens een capaciteit van achttien kanalen. Het werk houdt in dat in heel Leiden in totaal zo'n 225 kilometer stoepen of straten opengebroken moeten worden om een kabel onder de grond te kunnen leggen. Een woordvoerder van de firma Van Eijk benadrukte gisteravond de noodzaak dat bewoners en zijn bedrijf goed contact met elkaar onderhouden om zoveel mogelijk vertraging in het werk te voor komen. In flats bijvoorbeeld worden diverse aansluitingen boven elkaar gemaakt, wanneer één der bewoners van zo'n verti caal blok woningen niet thuis is, kan er op die dag in het hele blok niet gewerkt worden. Het is de bedoeling, aldus de woordvoerder van Van Eijk dat elke woning van de ene dag op de andere op het nieuwe systeem overgaat, de bewoners behoeven dus in de avonduren geen prog ramma te missen. Voor klachten over eventuele storing bij de ont vangst op de televisie zal er een speciaal telefoonnummer ko men. De woordvoerder van Van Eijk gaf het advies om dat num mer achter op het tv-toestel te plakken. Te verwachten valt dat de kosten van kabeltelevisie per aanslui ting ongeveer 12.50 per maand zullen bedragen. Wie dat bedrag automatisch van zijn giro laat af schrijven krijgt vijftig cent kor ting. Het is nog niet duidelijk of de rekening maandelijks dan wel driemaandelijks zal worden ver haald. Een vertegenwoordiger van de gemeente deed aan de woningbouwverenigingen het verzoek om de mogelijkheid te bekijken het bedrag tegelijk met de huur te innen (zoals nu ook gebeurt met kosten van gemeen schappelijke antenne inrichtin gen). De vraag of bejaarden en andere bevolkingsgroepen kor ting kunnen krijgen, wordt nog binnen de gemeente bestudeerd. Een consequentie daarvan zou in olk geval zijn dat anderen meer moeten betalen. De gemeente gaat van het principe uit dat kabeltelevisie kostendek kend moet zijn: er mag geen winst, maar ook geen verlies op worden gemaakt. Dit betekent dat de kosten per individuele aansluiting zullen dalen naar mate er meer aansluitingen zijn. De verwachting is dat in Leiden op den duur 24.000 aansluitingen zullen worden gerealiseerd. De adviseur van de gemeente in zake kabeltelevisie, de heer Jel- gersma van KAI-Woerden, ver telde dat er geen "entreekosten" behoeven te worden betaald voor aansluiting op kabeltelevisie, met een uitzondering voor bewo ners van woningen, die op meer dan zes meter (horizontaal) van de openbare weg staan.. Ook wie de aansluiting van de bin- nenkabel op meer dan twee me ter van de gevel geplaatst wil zien, moet daarvoor betalen (zelf aansluiten mag niet). Volgens Jelgersma kan in principe elk televisietoestel op de kabel wor den aangesloten, het is wel mo gelijk dat sommige snoeren (op kosten van de eigenaar) moeten worden vervangen, als ze niet meer aan de tegenwoordige eisen van de PTT voldoen. Uitgangspunt bij de invoering van kabeltelevisie is, aldus Jel gersma, dat het iedere televi- siebezitter vrij staat of hij wel of geen aansluiting op de kabel wil. Dat is geen probleem wanneer een beivoner een eigen antenne heeft, moeilijkheden kunnen er wel ontstaan als een groep bewo ners op een gemeenschappelijke antenne inrichting is geabon neerd. "Als dat een systeem is, waarbij de kabel van aansluiting tot aansluiting gaat, dan betekent dat: of alle bewoners nemen ka beltelevisie of allemaal niet". Jelgersma adviseerde de woning bouwverenigingen om in zulke gevallen de meerderheid van de bewoners te laten beslissen en van te voren vast te stellen hoe groot die meerderheid moet zijn. Het is wel mogelijk om ook dan de minderheid de gelegenheid- te bieden om kabeltelevisie te weigeren (en het tarief daarvoor dus niet te betalen), maar dan zou er op de contactdoos in de wo ning een soort filter moeten wor den aangebracht. "Technisch een onelegante en wat ongelukkige oplossing", aldus Jelgersma, omdat zoiets kostenverhogend werkt, ten laste van de bewoners die wel een aansluiting wensen. Volgens de gemeentelijke adviseur hanteren maar enkele gemeenten ip Nederland (hij noemde Kat wijk en Haarlemmermeer) dat systeem. "In de praktijk is geble ken dat maar weinig bewoners zo'n filter willen hebben en dat hel filter meestal weer snel ver dwijnt", aldus Jelgersma.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3