LEIDSCH DAGBLAD „De Kroon moet blijven benoemen ons Egyptische commando's begraven Nog warmer in beroep uitwijzing vandaag NR. 8 TEGEN BINT BLIKSCHADE DOOR MIST Advies Hofstra werkt nu al nadelig Meeste burgemeesters HALEN EN BRENGEN Russische griep in Nederland Voetbal is oorlog" fOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35482 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CAIRO (UPI) - Vandaag zijn in Cairo de 15 Egyptische com mando's begraven die zondag op het vliegveld van Larnaca op Cyprus het leven lieten. Presi dent Sadat liep bij de stoet voorop. De tocht voerde van een moskee in een voorstad naar het monument van de onbekende soldaat in de Egyptische hoofdstad. Alle on derdelen van de Egyptische krijgsmacht waren vertegen woordigd. De vijftien vielen zondag toen zij in een poging gijzelaars in een vliegtuig te ontzetten onder vuur werden genomen door de Cypri sche nationale garde. Dit vliegtuig was opgeëist door ter roristen die eerder de hoofdre dacteur van het Egyptische dag blad Al Achram, Joessef Sibai, hadden vennoord. Deze werd zondag eveneens met militaire eer begraven. In de stoet werd door soldaten ook de Ster van Sinaï meegedragen, de hoogste militaire onderschei ding in Egypte, die de com mando's postuum van Sadat kre gen. Protestactie bij Hoechst in Vlissingen VLISSINGEN (ANP) - Het per soneel van Hoechst Holland in Vlisssingen-Oost is vanmorgen een protestactie gestart tegen de voorgenomen sluiting van de polycondensaatfabriek in Vlis- singen-Oost, waar voor 150 men sen ontslag dreigt. Daarnaast zullen er binnen het concern nog eens honderd arbeidsplaatsen extra moeten verdwijnen. Vanochtend vroeg om zes uur heb ben werknemers van Hoechst met medewerking van de geza menlijke bonden de toegang tot het bedrijf geblokkeerd, door en kele 40.000 kilogram zware slak- kenovens op rails voor de ingang te rijden. De overige niet direct bij de actie betrokken werkne mers kregen bij de poort pamflet ten uitgereikt, waarin via de In dustriebonden NW. NKV en CNV opgeroepen werd tot solida riteit met de actie. "We willen met deze actie de raad van bestuur van Hoechst Holland en de Duitse concerntop ervan doordringen dat het ons ernst is als we zeggen handen af van de werkgelegenheid in Vlissingen" Tijdens de protestactie vonden de werkzaamheden op het bedrijf voor zover mogelijk gewoon doorgang. HOOFDDORP (ANP) - De mist heeft vanochtend in de Haar lemmermeer voor vele duizen den guldens blikschade veroor zaakt aan auto's die betrokken werden bij aanrijdingen. In totaal waren 28 auto's bij kop- en staartbotsingen betrokken. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het luchtverkeer op Schiphol had last van de dichte mist. Gedu rende korte tijd was het bin nenkomend luchtverkeer onmo gelijk. Zes vliegtuigen weken uit, om elf uur was echter alles weer normaal. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Voor morgen wordt een verdere stijging van temperatuur verwacht en plaat selijk regen. Een front, dat de schei ding vormt tussen koude lucht in het noorden en zachtere lucht in het zui den, trok gisteren van zuid naar noord over ons land. Dit front lag vanmor gen in de omgeving van Hamburg en trekt vandaar nog langzaam noord- Een diepe oceaandepressie, met het cen trum vanmorgen ongeveer 1200 kilo meter ten zuidwesten van Ierland, koerst naar het noorden. Op de oost flank van deze depressie wordt met een zuidelijke stroming vrij zachte oceaanlucht naar West-Europa ge voerd. Fronten die in deze stroming meetrekken zullen bij ons veel bewol king brengen waaruit plaatselijk re gen zal vallen. Al met al een doorzetten van de dooi waarbij de temperaturen in het noordoosten van ons land lager zullen blijven dan elders. Omdat de luchtdruk verschillen boven onze omgeving groter worden, zal de wind gaan toenemenDe mistdie zich boven het koude aardoppervlak en de smeltende sneeuwlaag heeft gevormd, zal daardoor langzaam minder dicht worden, maar zal zich in het noordoos ten vrij lang kunnen handhaven. Perioden met regen Zwaar bewolkt en perioden met regen. Tot krachtig of hard toenemende zuidelijke wind. Hoofdzakelijk van nacht nog plaatselijk mist. Mini mumtemperaturen omstreeks 3 gra den, Maximumtemperaturen onge veer 8 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 7.40 uur; onder: 18.08 uur maan op: 18.56 uur; onder: 7.33 uur Hoogwater te Katwijk 3.46en 15.54 uur, laagwater te Katwijk om 11.52 uur. Oud-minister Hofstra's ad vies om de aftrekmogelijk heden van hypotheekrente te beperken bij inflatie heeft zowel de bouw als de hypo theekverstrekkers onaange naam verrast. Volgens bestuurslid Dijs- terhuis van het Bouwfonds voor Nederlandse Gemeen ten zal Hofstra's rapport nu al ongustig uitwerken op de huizenmarkt en de banken veel voorzichtiger maken bij het verstrekken van hypo thecaire leningen. „De bevordering van het eigen woningbezit komt nu op de tocht te staan ook al zal de uitvoering van de maatrege len misschien nog jaren du ren of helemaal niet door gaan. De nu geschapen onze kerheid zal zeker nadelig uitwerken". Drs. Dijsterhuis was niet de enige, die zich zeer kritisch over Hofstra's plannen uit liet... PAGINA 23 28 PAGINA'S Nieuwe dramaseries op VARA-tv... PAGINA 5 CDA ontwijkt motie tegen neutronenbom... PAGINA 7 „Vecht Arabische zaak niet op Cyprus uit"... PAGINA 9 Broer leider Panama smok kelde heroine... PAGINA 17 AMSTERDAM (ANP) - De raadsman van de ex- CIA-agent Philip Agee (43) die als gevolg van een beschikking van de staats secretaris van justitie ons land moet verlaten, heeft daartegen een beroeps- GOUDA - Volkomen onverwacht heeft Jorge Guillermo (voor het eerst met baard!), de echtgenoot van prinses Christina, gisteren een bezoek gebracht aan Gouda. „Om louter toeristische redenen", aldus een gemeentelijke voorlich ter, bekeek de heer Guillermo in het gezelschap van burgemeester Van Hofwegen (geheel linkshet Goudse stadhuis. Na anderhalfuur in Gouda vertrok Guillermo in zijn auto naar Soestdijk. itr jonge Hartevelt 11,95 Itr. jonge Olifant 11,49 itr bessengenever Pollen 9,95 Bacardi rum wit 12.95 Drambuie whiskylikeur 13,99 Hennessy ..19,95 Campari met gratis glas 11,95 Gilbey dry gin -11,95 KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN 19M.EIDEN KOPERMOLEN 36 J 99 DEN HAAG (SP) - De burgemees ter moet een onafhankelijke ver- trouwensrlguur blijven. Dit wordt het best gewaarborgd door een benoeming van burgemees ters door de Kroon. Dit is de overtuiging van het over grote deel van de burgemeesters, zo blijkt uit een vandaag ver schenen rapport „De burgemees ter in deze tijd" van het Neder landse Genootschap van bur gemeesters, dat is aangeboden aan minister Wiegel van bin nenlandse zaken. De grote meerderheid van de bur gemeesters vreest dat de voor delen van een burgemeester, die een onafhankelijke vertrouwens- figuur is, voor de gemeenten voor LEIDEN - Een Italiaanse chauffeur is gisteravond even voor half twaalf met zijn vrachtwagen tegen de ijzeren bint gereden bij de Oegstgeester- weg. De bint geeft aan dat het viaduct even verderop verlaagd is in verband met werkzaamheden. De Italiaan is de achtste vrachtwagen chauffeur in enkele weken die tegen de bint is opgevlogen. Overigens vielen de gevolgen mee. De auto werd licht beschadigd en de chauffeur bleef ongedeerd. Had het de afgelopen dagen niet gevroren dan had dit ongeluk niet kunnen gebeuren. Dan was reeds afgelopen maandag een begin gemaakt met verdere beveiligingsmaatregelen rondom het viaduct. In dit geval zou de rijbaan waarop het ongeval nu gebeurde zijn afgesloten voor alle ver keer. In verband met de invallende dooi wordt nu morgen begonnen met het werk. Het wegdek zal worden verlaagd en de bint komt iets hoger te hangen. De maximale doorrijhooqte blijft 3.80 meter. In eerste instantie geldt de afsluiting voor het verkeer in de richting Oegstgeest. een belangrijk deel verloren zul len gaan als hij wordt benoemd en ontslagen door de gemeente raad en dus ondergeschikt is aan de raad. Weliswaar, zo wordt in het rapport geconstateerd, heeft de Tweede Kamer niet ingestemd met het voornemen door een grond wetswijziging de gekozen bur gemeester mogelijk te maken "Maar de stemmen die pleiten voor een gekozen burgemeester zijn bepaald niet verstomd". Bo vendien tracht men, aldus het rapport, in de tegenwoordige be noemingsprocedure zoveel ele menten zoals inspraak in te bou wen dat de benoemde bur gemeester de gekozen functiona ris nabij komt. Over het functioneren van de bur gemeester in de toekomst wordt in het rapport geconstateerd, dat er twee richtingen zijn waarin het burgemeesterschap zich kan ontwikkelen; in de eerste plaats verdere politisering van het ambt tot een soort dubbelfunctie bur gemeester/wethouder. Uiterste consequentie hiervan is dat een burgemeester stemrecht in de raad moet hebben en zelfs raads lid moet zijn. In de tweede mogelijkheid komt de nadruk meer te liggen op de voorzittersrol van de burgemees ter. Hij treedt op als zelfstandig bestuursorgaan naast het college van B en W. Hij is vooral lokaal bestuurder, maar ook politicus. PvdA: „Rapport welzijnsbron openbaar maken" LEIDEN - Het bestuur van de af deling Leiden van de Partij van de Arbeid vindt dat het onder zoeksrapport van de gemeente lijke commissie voor de rekenin gen over de zogenaamde "Wel- zijnsbron-affaire" zo spoedig mogelijk openbaar gemaakt moet worden. Om dat te bereiken heeft het bestuur de eigen fractie benaderd met het verzoek alles in het werk te stellen om snelle pu blicatie te bevorderen. Dat besluit werd genomen nadat deze krant gisteren een aantal conclusies uit het nog geheime rapport publiceerde. Gegevens waaruit blijkt dat onder meer de huidige PvdA-wethouder des tijds onjuist heeft gehandeld. In 1973 aanvaardde hij als raadslid een betaalde functie als direc teur/secretaris bij de Stichting De Welzijnsbron, een stichting die gedurende een jaar met geld van de gemeentelijke NV Leidse Duinwater Maatschappij werkte. Het verzoek hangt samen met de afdelingsvergadering die de PvdA vrijdag belegt en waarop een beslissing genomen zal wor den over de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. schrift bij de afdeling rechtsspraak van de Raad van State in Den Haag in gediend. De advocaat, mr. W. J. van Benne- kom, vraagt daarin vernietiging van het besluit van 24 januari jl. van de staatssecretaris van justi tie, mevrouw mr. Haars. Zij wees het verzoek van Agee af tot her ziening van de beschikking van haar ambtsvoorganger mr. Zee- valking. Deze had Agee in plaats van de door hem gevraagde ver blijfsvergunning voor één jaar per 1 september 1977 een ver blijfsvergunning voor drie maanden verleend. Naast dit beroepsschrift heeft mr Van Bennekom bij de voorzitter van de afdeling rechtsspraak een verzoek tot schorsing van de be schikking van de staatssecretaris ingediend. Dit voorzover de be schikking tot gevolg zou hebben dat Agee het land al zou moeten verlaten voordat op het beroeps schrift uitspraak zou zijn gedaan. Het beroepsschrift is gebaseerd op het Nederlands-Amerikaans vriendschap-, handel- en scheepvaartverdrag van 1956. Op grond daarvan meent de ad vocaat dat Agee net als Neder landers het recht toekomt om te gen een beschikking van een ad ministratief orgaan in beroep te gaan bij de afdeling rechtsspraak van de Raad van State. Het vriendschapsverdrag bepaalt voorts dat het onderdanen van het ene land binnen het grond gebied van het andere geoorloofd is gegevens te verzamelen en deze door te geven ter versprei ding onder het publiek in het buitenland. De fiscale voorstellen van professor Hofstra zijn met nogal gemengde gevoelens ontvangen. Dat is te be grijpenomdat er naast halen ook brengen in het vooruitzicht wordt gesteld. De inflatie voert lusten en losten met zich mee. Zij worden echter eenzijdig uitgedeeld. De spaar der met de door de inflatie ver oorzaakte hoge rentevoet wordt 'gestraft', de geldlener wordt te gelijkertijd 'beloond' met fiscale aftrekbaarheid van diezelfde hoge betaalde rente. Hofstra's ideeën om deze onrechtvaar digheden te elimineren verdienen in principe zeker bijval. Alleen zegt ook hier de praktijk de theorie mogelijkerwijze de wacht aan. Veel modale huizenbezitters juist met de hakken over de sloot wat de hypotheek betreft, zouden in de grootste problemen kunnen komen, indien het nu bestaande fiscale voordeel snel zou worden afgebouwd. Ook zouden de consequenties voor de bouwnijverheid en dus de werkgelegenheid wel eens heel vervelend kunnen zijn. Het zou dus bepaald noodzakelijk zijn om een stuk omgekeerde progressie in de herziening van de rente- af trekbaarheid op te nemen, zodat de hogere inkomens, die nu het meest profiteren, straks ook het meeste inleveren. Hoe het zij, er zitten een aantal voor huiseigenaren onprettige maatregelen in de lucht, al zullen ze om redenen van politiek prag matisme nog wel even op zich la ten wachten. Minister Andriessen kondigde bij' de presentatie van het rapport van professor Hofstra een paar tijdelijke maatregelen aan die deels maar moeizaam te koppelen zijn. Fiscale verlichting voor het bedrijfsleven komt vooral de sterkste bedrijven ten goede, die vaak het minste te lijdLen hebben gehad van de inflatie en soms er zelfs - neem het voorbeeld van de levensverzekeringmaatschap pijen - enig voordeel van hebben. De filosofie van een inflatiecorrec tie die meer rechtvaardigheid moet brengen staat hier wat op de tocht, zeker nu spaarder-par ticulier met 200 gulden belas tingvrije rente maar een heel klein kluifje krijgt toegeworpen Dat een relatief groot deel van An- driessens tijdelijke maatregelen het bedrijfsleven ten goede komt is op zich natuurlijk geenszins verwerpenlijk, de vakbeweging was wel erg snel met haar com mentaar van 'een feestsigaar voor ondernemers'Wél mag men verlangen dat het voordeel aller eerst komt in die sectoren, waar de hardste klappen zijn gevallen De regering zou best wat fijn maziger te werk mogen gaan. UTRECHT (ANP) - Bij een acht tienjarige grieppatient in het westen van Nederland is het vi rus van de zogenaamde "Russi sche stam" geisoleerd. Het is bij' het ministerie van volksgezond heid nog niet bekend, op welke manier de jongeman de Russi sche of Moskougriep heeft op gelopen. Het is het eerste geval van Russische griep dat in ons land is gesignaleerd. 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS eidsch Dagblad eers L'AQUILA (ANP) - Doelman Pantalone Pulcinella heeft de befaamde woorden van Rinus Micheis „voetbal is oorlog" in praktijk gebracht. Gister avond voegde hij aan het Ita liaanse voetbal een nieuwe dimensie toe. Om zichzelf te 99 beschermen tegen opdringe rige fans van de tegenstander nam hij een geweer mee naar zijn doelgebied. Pulcinella, de 33-jarige doelman van Montupoli, rende zijn auto en haalde een geweer tevoorschijn, toen fans van tegenstander Canosa San- nitica tijdens de wedstrijd het veld opkwamen. De onruststokers verdwenen schielijk toen Pulcinella zijn positie onder de lat weer in nam en het geweer op hen richtte. De wedstrijd werd ge staakt en de doelman kreeg een proces-verbaal aan zijn broek voor het illegale bezit van een vuurwapen. Gironr Hoh|e aa

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1