Pedagoge vreest einde van uniek experiment „Hoge klei veranderen" mag niet KATW1JKS „WITBOEK" OVER WONEN NAAR DE MINISTER Stok blijft bij hogere stook/servicekosten Actie rond pijn/slaapmiddelen BEWONERSCOMMISSIE: „BETAAL NIETS" Wassenaars plan: Buffer tussen bebouwing en open landschap STEENTJESGOOIER NU OOK IN NOORDWIJK WOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 NOORDWIJKERHOUT - Aan een uniek experiment in de gemeente Noordwijkerhout dreigt binnen afzienbare tijd een einde te komen. In deze bollenstreekgemeente krijgen de kinderen sinds een aantal jaren geen slaap,- kalmerings- of andere lapmiddelen meer als ze klagen over lichamelijke pijnen die een min of meer psychische oorzaak hebben. En dat is een primeur voor Nederland, want nog maar al te vaak, zo meent pedagoge drs. D. Timmers - Huigens, krijgen kinderen een lapmiddel als ze 's nachts niet kunnen slapen, terwijl de oorzaak van die slapeloosheid niet wordt weggenomen. Mevrouw Timmers is verbonden als pedagoge aan het Pedago gisch Bureau van Noordwijker hout, dat een aantal jaren geleden op initiatief van de plaatselijk kruisvereniging is opgericht. Zij houdt zich bezig met het signale ren en wegnemen van problemen tussen de kinderen en ouders in het ouderlijk huis. Het is belang rijk problemen tussen ouders en kinderen zo vroeg mogelijk te signaleren, om escalatie te voor komen. Terstond Mevrouw Timmers houdt zich - al hoewel de problemen al bestaan - preventief bezig: zij voorkomt in vele gevallen dat kinderen zich op later leeftijd bijvoorbeeld on- der behandeling moeten stellen van een psychiater. De pedagoge vindt dat problemen die zich binnenshuis afspelen vaak niet gesignaleerd worden op scholen en in zover gemeente), er sprake van een leemte. Eén van de eerste vereisten is wel dat het werk van mevrouw Timmers in "de eerste lijn" wordt verricht, zonder een systeem van doorverwijzingen en lange wachttijden. Probleem gevallen kunnen vrijwel terstond worden aangepakt. Het Pedagogisch Bureau is ver bonden aan de Vereniging voor Gezondheidszorg Noordwijker hout, dat onder meer de finan ciële verantwoordelijkheid draagt. Deze vereniging kan de kosten van het bureau niet langer meer alleen dragen en heeft daarom een beroep gedaan op de gemeentebestuurders. De totale kosten bedragen ongeveer 28.000 gulden (mevrouw Timmers houdt twee maal per week een spreekuur van drie uur in de ge meentehal). Bijna 12.000 gulden blijft ongedekt, en dat bedrag wil de vereniging graag van de ge meente hebben. Het dagelijks bestuur van de ge meente Noordwijkerhout wil in derdaad over 1978 en 1979 een bijdrage leveren, maar ziet daarna toch liever dat het bureau wordt aangesloten bij een groter lichaam. In de praktijk kan dat bijvoorbeeld aansluiting bij een Medisch Opvoedkundig Bureau betekenen, een bureau dat werk zaam is in "de tweede lijn", dus via een systeem van verwijzingen wachttijden die volgens Mevrouw Timmers formuleert nog andere bezwaren tegen de Me disch Opvoedkundig Bureaus "Mensen voelen zich vaak be dreigd en getekend als ze bij zo n bureau onder behandeling zijn geweest. Er is zelfs een ouder vereniging opgericht ter bestrij ding van negatieve maat schappelijke bijverschijnselen" Zo heeft de Noordwijkerhoutse nog een aantal bezwaren tegen deze bureaus waaronder drem pelvrees. Eenvoudige problemen worden door deze bureaus niet behandeld, stelt zij, terwijl ook niet ingegrepen kan worden bij acute problemen. Mevrouw Timmers is dag en nacht be reikbaar om ouders en kinderen te helpen. Zware probleem gevallen worden door haar on middellijk doorverwezen. Zij be handelt de "eenvoudige" pro blemen, bijvoorbeeld als kinde ren 's nachts zes keer uit bed ko men en de slapende ouders lastig vallen of op oudere leeftijd nog in hun bed plassen. Behandeling in het vroegste sta dium voorkomt dat de betrokken kinderen zich in een later sta dium onder behandeling moeten stellen van specialisten. Volgens mevrouw Timmers wordt er op dit gebied nog maar weinig ge daan. Behalve in Noordwijker hout is er geen enkele plaats in Nederland waar kinderen niet langer meer lapmiddelen krijgen als zij klagen over pijnen, die niet duidelijk een lichamelijke oor zaak hebben. Als die kinderen bij de plaatselijke huisartsen ko men, worden ze direct doorge stuurd. Samenwerking De geneeskundig inspecteur van Volksgezondheid heeft in prin cipe waardering voor het Noord wijkerhoutse initiatief om deze vorm van hulpverlening te integ reren in de "eerste lijn" hulp verlening, maar hij voegt eraan toe dat voor een goede uitvoering een voorwaarde is dat wordt sa mengewerkt met andere instan ties c.q. werkers in de jeugdge zondheidszorg. Ook met school hoofden dient in voorkomende gevallen overleg gepleegd te worden. Daartegen maakt mev rouw Timmers eveneens be zwaar, omdat de problemen die zij behandeld juist niets met de school te maken hebben en mees tal niet op de school worden ge signaleerd. Anders zou er in veel gevallen wel ingegrepen worden door de jeugdgezondheidsorga- nisaties die werkzaam zijn op de scholen. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad tijdens de morgen te houden raadsver gadering voor de werkzaamhe den van het Pedagogisch Bureau voor 1978 en 1979 financieel te ondersteunen, maar op langere termijn te stimuleren dat dit werk wordt ondergebracht bij een Me disch Opvoedkundig Bureau ol Stichting Geestelijke Volks gezondheid Zuid-Holland. KATWIJK - De "Belangengroep Jeugdwoningnood Kat wijk" heeft haar onlangs uitgegeven "witboek" toege stuurd aan het ministerie van volkshuisvestiging en ruimtelijk ordening in Den Haag. In een begeleidend schrijven, spe ciaal gericht aan de bij het minis terie werkzame consulenten die zijn belast met de uitvoering van de nota-Van Dam spreekt de be langengroep de wens uit dat het ministerie in het "witboek" een aanleiding ziet "om initiatieven te ontwikkelen die het gemeen tebestuur zullen stimuleren de ernstige woningnood onder jon geren aan te pakken". Kort sa mengevat betekent dit, dat de groep hoopt, dat het ministerie alsnog woningen voor één- en tweepersoons huishoudens in Katwijk zal doen bouwen. Jongeren ALPHEN AAN DEN RIJN - De bewoners (en oud-bewoners) van de 240 flats aan het Valerius- en Sweelinckplein hebben gisteren van de beheermaatschappij Stok B.V. een brief gekregen waarin Stok een nabetaling van de stook- en servicekosten over het seizoen '76/'77 vordert en tevens een ta riefsverhoging van 80 tot 90% voor het huidige seizoen aankon digt. De nabetaling over het vorige seizoen beloopt voor de duurste woningen een bedrag van 785 De tarieven voor stook- en ser vicekosten zullen dit seizoen worden verhoogd van f 65, f 81 en f94 naar respectievelijk f125, f155 en f175. 'Onaanvaardbaar", vindt voorzit ter P. van Uden van de bewo nerscommissie van de flats aan het Sweelinck- en Valeriusplein. Temeer omdat de huren van de vier- en vijfkamerwoningen (ty pen B en C) daardoor zo hoog worden dat de bewoners niet meer in aanmerking komen voor individuele huursubsidie. De bewonerscommissie heeft de bewoners vandaag dan ook geadviseerd helemaal niets te betalen en gewoon af te wach ten. Eén en ander is gebeurd in samenspraak met de advokaat die de bewoners al eerder had den ingeschakeld, mr. A. J. L. de Kort. Voorzitter P van Uden van de be wonerscommissie is vooral ver bolgen over het feit, dat Stok voorbij is gegaan aan de brief van de advokaat en de bewoners nu rechtstreeks benadert met voor stellen, waarover de bewoners al eerder het "onaanvaardbaar" uit spraken. Onduidelijkheid heerst er nog over de positie van de oud-bewoners Van Uden kreeg gisteren al di verse telefoontjes uit alle delen van het land van oud-bewoners die eenzelfde brief van Stok heb ben gekregen. Van Uden: "Ik weet niet hoe Stok, de huurovereenkomst met zijn huurders heeft beëindigd. Als er brieven zijn van Stok waarin de maatschappij de huurovereen komst opzegt "met behoud van rechten" (dat laatste zinnetje is belangrijk), kan de maatschappij inderdaad aanspraak maken op nabetaling. (Zij het dat de cijfers volgens de bewonerscommissie aanvechtbaar ziin). Is er in de op zegging niet zo n clausule opge nomen of zijn er helemaal geen brieven, dan bestaat er geen rechtspositie en hoeven de oud- bewoners niet te betalen, meent Van Uden, die daarover contact heeft gehad met mr. De Kort. Volgens Van Uden moet nu worden afgewacht tot Stok wil gaan in casseren. Van Uden zei gister avond te verwachten dat het tus sen Stok en de bewoners van de 240 flats voor de rechter tot een schikking zal komen. Zoals bekend staan de bewoners niet negatief tegenover een ver hoging van stook- en servicekos ten. Zij hebben zich bereid ver klaard over het afgelopen seizoen (alsnog) een verhoging van 10% te betalen, met dit seizoen opnieuw een verhoging van 10%. Elk jaar zal vervolgens opnieuw moeten worden bekeken of en in hoeverre de tarieven omhoog moeten. "We moeten echter trachten de woningen binnen de huursubsidieregeling te hou den", aldus voorzitter Van Uden van de bewonerscommissie. NOORDWIJK - De "steentjesgooier", die in de bollenstreek reeds tal van inbraken op z'n naam heeft gebracht, blijkt ook in Noord- wijk te hebben toegeslagen. De inbreker dankt zijn pseudoniem aan zijn werkwijze. Hij werpt namelijk met een kleine steen een gat in een ruiten wel zodanig dat hij daarna het raam kan openen. Twee Kerkstraat-bewoners werden de dupe van 's mans activitei ten. In beide gevallen was de buit gering. Slechts een klein be drag aan geld wordt vermist. Inbrekers brachten ook een bezoek aan De Kuip. Hier kwam men binnen na vernieling van een raampje. Het kantoor van de be heerder werd doorzocht. Ook bij deze inbraak werd slechts een bescheiden geldbedrag ontvreemd. KATWIJK - De leerlingen van de vijfde en zesde klas van de hervormde Prins Willem Alexander-basisschool aan de Parsstraat in Katwijk beleef den gisterenmiddag een bijzon dere les. In het kader van het onderwijs op expressiegebied demon- streerden de slagers W. P. M. van Vliet enJ. Peters, die inAu- torama hun zaak hebbenhoe zij dagelijks varkens uitsnijden. De twee, die op zeer expressieve manier het slagersmes wisten te hanteren, kregen er zin in. Iets dat de heer Van Vliet deed aan kondigen in de toekomst wel licht meer Katwijkse scholen te zullen gaan bezoeken voor deze "geheel derwijs". woongebied bij Katwijkse jonge ren werd geconstateerd - geeft de belangengroep summier een overzicht van haar werkzaamhe den het afgelopen jaar. De brief: "Sinds enige tijd zijn wij als actiegroep bezig de nota-Van Dam ook in Katwijk uitgevoerd te krijgen. Naar onze mening is in het verleden ten onrechte aan Katwijk ontheffing verleend van de verplichte maatregelen zoals staan vervat in deze nota. In deze gemeente met zó'n 40.000 inwo ners zijn vrijwel geen woonvoor zieningen voor jongeren aanwe zig. Bovendien worden één- en tweepersoons huishoudens door discriminerende toewijzings normen uit de weinige kleine woningen geweerd" De "Belangengroep Jeugdwo ningnood Katwijk" heeft ook brieven laten uitgaan aan de frac ties van de politieke partijen in Katwijk en aan de leden van de Katwijkse gemeenteraad In de brief aan de fracties vraagt de ac tiegroep hun standpunten over de jongerenhuisvesting in Kat wijk naar buiten te brengen, "op dat u de bevolking niet langer in onzekerheid zult laten" 'In haar schrijven aan de gemeente raad wijst de actiegroep erop dat burgemeester en wethouders nog steeds geen advies hebben uitge bracht aan de raad over de brief van de groep van 11 mei 1977. In die brief vroeg de groep aan de raad om aandacht te schenken aan de huisvestingsproblemen van niet-gezinnen. Dit omdat deze mensen nu vaak worden uitgesloten bij het verkrijgen van woonruimte. Dit vindt de belan gengroep "onaanvaardbaar" Zij vraagt de raad om op korte ter mijn tastbare maatregelen te ne- Als eerste aanzet daartoe vraagt zij" om een gesprek tussen mensen van het ministerie van volks huisvesting. het gemeentebe stuur en plaatselijke belangheb benden. De actiegroep wijst in dit verband op de ernst van de huis vestingssituatie van dit ogenblik. "Nu reeds worden hoge beloningen uitgeloofd 'door woningzoeken den voor woonruimte. Zij probe ren op die manier één van de schaarse zomerhuisjes te verove ren, die echter ongeschikt zijn voor permanente bewoning. Als er op korte termijn geen maatre gelen worden genomen zal, door de blijvend toenemende vraag aan woonruimte, de persoonlijke ellende van vele Katwijkers nog worden vergroot. Hierdoorzo kondigt de groep tot slot drei gend aan, "zullen ook in Katwijk binnenkort dezelfde situaties ontstaan als in de grote steden, waanzinnige hoge huren, het vragen van sleutelgeld en derge lijke" WASSENAAR - Het gebied rond de Hoge Klei in Wassenaar mag niet veel veranderen. Bovendien moet geprobeerd worden een goed functionerende en fraai uit ziende overgangszone te ontwik kelen tussen de bebouwde kom en het open argrarisch land schap. Dat is in het kort wat het college van B en W van Wassenaar in ge dachten hebben voor het gebied in het noordwesten van het dorp, dat omsloten wordt door de Kokshoornlaan, de Oostdor- perweg, de Zonneveldweg en de Kaswatering. Tot en met vrijdag 17 maart ligt in het gemeentehuis een voor-ontwerp van een later vast te stellen bestemmingsplan „Hoge Klei", ter inzage, waaruit het bovenstaande valt op te ma ken. Het gebied heeft tot nu toe steeds een woningbouwbestemming gehad. In november 1976 nam de gemeenteraad echter een motie aan om deze bestemming te schrappen en er een agrarische bestemming aan te geven. Vier zones In het gebied zijn op het ogenblik vier zones te onderscheiden: alle reerst die direct langs de Oost- dorperweg, een smalle strook met in hoofdzaak woonbebou wing, daarachter vrij diepe erven achter de woningen die vooral een bedrijfsfunctie hebben. Ver der tot aan de achtererven van de woningen aan de Hoge Klei een strook met een gemengd grond bedrijf en tenslotte achter de Hoge Klei een grote strook waarin in hoofdzaak de bol- lencultuur overheerst. Het nieuwe plan is er op gericht voor deze vier functies elk goede voorwaarden te scheppen. Bij het bestemmen van de zones heeft men steeds een vaststaande fac tor, het zeer nabij gelegen vliegveld Valkenburg moeten be trekken. De aanwezigheid van deze vliegbasis brengt twee duidelijke beperkingen met zich mee. Allereerst de hoogte van de bebouwing en de beplanting. Doordat de aanvliegroute van Valkenburg (een tweehonderd tot tweehonderdvijftig meter brede strook) dwars over de Hoge Klei loopt, varieert de maximum-bebouwingshoogte er van 45 tot 14,40 meter aan de Zonneveldweg tot slechts 4,80 meter aan de Kokshoornlaan. Ook de geluidshinder levert pro blemen op voor woningbouw in de buurt. Er moet rekening ge houden worden met een toename van het vliegtuiggeraas in de naaste toekomst. In het ontwerp streekplan Zuid Holland West wordt namelijk de mogelijkheid open gehouden om het vliegveld Ypenburg samen te voegen met Valkenburg. Eengezinshuizen De woonbebouwing die langs de Oostdorperweg gepland is moet plaats gaan bieden aan eenge zinshuizen Het grootste deel van deze strook is, zo schriiven B en W, bestemd voor een min of meer open bebouwing met vrijstaande huizen of twee-onder-een-kap. Iets verder westwaarts komt men terecht op de vaak erg diepe ach tererven van de woningen aan de Oostdorperweg. Het college wil hieraan de bestemming „be drijven toegestaan" geven. Dit houdt het stichten van kleinere bedrijfssoorten in, onder de voorwaarde dat „deze niet ver- keersaantrekkend of produce rend zijn". Achter de erven begint het open veld. Dit is onderverdeeld in een gebied waar de grond op ver schillende manieren wordt ge bruikt en een andere terrein waar op grote schaal bloembollen worden gekweekt. Wat de ver- keersvoorzieningen betreft wordt gezegd dat de Hoge Klei niet zal worden doorgetrokken naar de Kokshoornlaan. Reke ning is ook gehouden met wat meer ruimte voor de Zonneveld weg. Opvallend is dat men langs de Kokshoornlaan, een zeer belang rijke schakel in de sluiproute van Katwijk via Wassenaar naar Den Haag, een fiets en voetpad wil aanleggen. De bestemming „openbaar groen" is in dit gebied ingevoerd om het opvallend ge brek aan groen enigzins te kun nen compenseren. t Het gebied aan de Hoge Klei in Wassenaar dat de orergangs. armen tussen de bebouwde kom en het agrarisch landschap.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19