WEER BEZWAAR TEGEN VIADUCT SCHIPHOLLUN Jongen gewond na spetteren zoutzuur Betere busverbinding met Elisabeth Ziekenhuis iS: Heroinesmokkel door broer van Panamese leider n«a;i Strijd tussen actiecomité Warmondse burgers en NS gaat verder „Museum in samenleving' LEZERS SCHRIJVEN WOENSDAG 22 FEBRUARI 197: LEIDEN/ALKEMADE - De gemeente Al kemade krijgt naar alle waar schijnlijkheid met ingang van mei van dit jaar een rechtstreekse busverbinding met het Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp. Vanuit Alkemade wordt al enkele jaren aangedrongen op een dergelijke verbinding, die nu mogelijk wordt door een verbeterde samenwerking tussen de NZH en Centraal Nederland. Om de rechtstreekse verbinding mogelijk te maken zullen de routes van een aantal buslijnen van beide maatschappijen iets worden gewijzigd. Tot dusver rijden de lijnen 2 en 12 van Centraal Nederland in de richting Leiden over de provinciale weg 5 (verlengde van Willen de Zwijge rlaan), de Zijldijk, de Splinterlaan en komen via de Lage Rijndijk op de Leidse singelroute. In omgekeerde richting gaan de buslijnen over de Langegracht en de Haven. Lijn 12 zal - als de plannen doorgaan - straks over de Hoogmadeseweg gaan rijden, daar het ziekenhuis aandoen en via de v.d. Valk Bouwman, de Splin terlaan en de Lage Rijndijk bij de Span- jaardsbrug weer samenkomen met lijn 2. In verband met de afsluiting van de Zijl poort, die gerestaureerd wordt volgen de bussen daarna de route: Zijlsingel-Oos- terkerkstraat-Ir. Driessenstraat-Hooi- gracht-Pelikaanstraat-Langegracht. Dat laatste is mede gebeurd in verband met de bouw van het stadskantoor, die op het ogenblik plaats vindt langs de Langegracht. Om de wijziging mogelijk te maken zal in Roelofarendsveen de halte tegenover het gemeentehuis van Alkemade uitge breid moeten worden. Daarover vindt overleg plaats tussen Centraal Neder land en de gemeente. Wat betreft de ver anderingen van de NZH-lijnen: voorge steld wordt om lijn 40 die nu niet verder gaat dan de wijk Binnenhof in Leider dorp, door te trekken tot aan het Elisa beth Ziekenhuis. Dat heeft als voordeel dat nu ook voor be woners van Noordwijk, Rijnsburg en een gedeelte van Oegstgeest een recht streekse verbinding ontstaat met het ziekenhuis. Daartegenover staat dat lijn 15 die tot dusver wel naar het ziekenhuis reed, daar straks niet meer komt. Deze lijn krijgt het eindpunt bij de Riet schans. Zodra de wijk Buitenhof tot ontwikkeling wordt gebracht zal buslijn 15 door de NZH naar deze nieuwe woonwijk worden goorgetrokken. In de toekomstige dienstregeling is daarvoor reeds materieel gereserveerd. Alleen buspassagiers uit het Morskwartier mis sen na de wijziging een rechtstreekse verbinding met het Elisabeth zieken huis. Het is wel mogelijk via een 'over stapje'. WARMOND/DEN HAAG - Enkele burgers van War mond, die het actiecomité Schiphollijn Warmond vormen, en de onlangs op gerichte vereniging "Warmonds Landschap" hebben gisteren bij Gede puteerde Staten van Zuid-Holland en de Raad van State bezwaar aange tekend tegen de bouw van een viaduct voor de Schiphollijn in de War mondse Klinkenberge rpolder. Zij vinden onder andere dat de Nederlandse Spoorwegen niet hadden mogen dreigen met een schadeclaim om zodoende de Warmondse gemeente raad alsnog te dwingen om accoord te gaan met de bouw van het spoorweg viaduct. De strijd om de bouw van dat viaduct dateert al vanaf vorig jaar mei toen het actiecomité Schiphollijn Warmond bezwaar maakte tegen het opnemen van het viaduct in het bestem mingsplan Schiphollijn. In oktober verklaarde een meer derheid van de raad (WD en Progressief Warmond) het be zwaar gegrond. NS nam hier geen genoegen mee en beriep zich op een overeenkomst die de ge meente Warmond in april 1977 met de spoorwegen had gesloten. NS dreigde met een schadeclaim wanneer Warmond geen bakzeil zou halen. Bovendien reisde ex-minister van Verkeer en Wa terstaat Westerterp persoonlijk naar Warmond om te wijzen op de noodzaak van het kunstwerk in de Klinkenbergerpolder Overstag Nu juridisch advies te hebben in gewonnen ging de VVD-fractie in de Warmondse raad overstag. Daardoor ontstond er een meer derheid (WD en CDA) die ver volgens een voorbereidingsbe- sluit nam voor een gedeeltelijke herziening van het bestem mingsplan. Op basis daarvan gaf het college van GS op 24 januari een verklaring van geen bezwaar af waardoor de bouw van het viaduct nu doorgang kan vinden. Het actiecomité Schiphollijn War mond en de vereniging "War monds Landschap" zijn van me ning dat de overeenkomst tussen de gemeente Warmond en de NS geen ruimte laat voor het inbren gen van bezwaren in het kader van de wet op de Ruimtelijke Or dening. Het is volgens hen dan ook onterecht dat NS zich op deze overeenkomst heeft beroe pen om druk uit te oefenen op de gemeente Warmond. Weigeren Volgens het actiecomité en de ver eniging "Warmonds Landschap" had NS bij het college van GS be zwaar moeten maken toen War mond in oktober 1977 weigerde om medewerking te verlenen aan de bouw van het spoorwegvia duct Door de bouw van een der gelijk viaduct meter lang en 7.75 meter hoog) zou te weinig reke ning worden gehouden met het behoud van landschap en na tuurlijk milieu en het belang van een rustige woonomgeving. Het is niet de bedoeling van be zwaarden om zich te verzetten te gen de aanleg van de Schiphollijn als zodanig maar ze zijn van me- ning dat er een andere, minder schadelijke, oplossing mogelijk is. Daarbij wordt gedacht aan een gelijkvloerse kruising van de Schiphollijn en de "Oude lijn" tussen Haarlem en Leiden op het Leidse emplacement. Dat zou de exploitatie van de nieuwe spoorlijn tussen Am sterdam-Schiphol en Den Haag niet negatief beinvloeden. NS heeft deze oplossing tot nu toe steeds van de hand gewezen in verband met problemen die het oplevert voor dienstregeling. Het actiecomité en de vereniging "Warmonds Landschap" stellen dat het mogelijk is om de Schiphollijn te bouwen en in ge bruik te nemen zonder het om streden viaduct. Later kan het kunstwerk dan toch nog t De Klinkenbergerpolder, het gebied u -- - allesomdraaitinWarmond.ZoalseerderkeerthetactiecoTnitéfende rïh WOFjen als y? *jr0»°n vereniging Warmonds Landschap) zich niet tegen de Schiphollijn als zodanigmaar tegen de manier waarop NS slist dat er door de Nederlandse /je£ doortrekken van deze polder heeft gepland. De actievoerders denken aan een gelijkvloerse kruising van de Spoorwegen terecht is gekozen Schiphollijn en de "oude lijn" op het Leidse emplacement. De NS willen een "kunstwerk" in de polder. archief - voor deze oplossing. /otoj. Zuid-Afrika. Een groep chris telijke Zuidafrikanen heeft na een aantal discussies, waarbij verschillende rassen vertegen woordigd waren, een verklaring uitgegeven waarin het beleid van de Zuidafnkaanse overheid wordt getoetst aan bijbelse uit gangspunten. De groep wijst het apartheidsprincipe als onbijbels af en legt de nadruk op gelijke rechten voor alle Zuid-Afrika nen, ongeacht kleur of ras. Steun wordt toegezegd aan alle op rechte pogingen tot realisering van deze rechten. De groep pleit voor afschaffing van alle bepa lingen die het vrij met elkaar om gaan van mensen van ver schillende rassen en volkeren belemmeren. De Wereldraad van Kerken deed gisteren een beroep op de ruim 290 bij hem aangesloten kerken om internationaal de openbare mening te mobiliseren tegen toe passing Vein drie nieuwe wetten in Zuid-Afrika, die de kerken in dat land in de illegaliteit dreigen te drijven als zij hun sociale ver plichtingen vanuit het evangelie nakomen. Wereldraad. De Wereldraad van Kerken in Genève moet omdat zijn financiën in de knoop zijn gekomen, het budget voor 1978 met ruim 11 procent inkrimpen. De moeilijkheden zijn ontstaan door het duurder zijn van de Zwitserse frank tegenover de Amerikaanse dollar en Duitse mark. In september zal het dage lijks bestuur van de Wereldraad bekijken of het in verband hier mee nodig is, het hoofdkwartier naar een ander land over te bren gen. Noord-Ierland. Ongeveer 63 pro cent van de Noordieren, waaron der een protestantse meerder heid van 51 procent, is voorstan der van rooms-katholieke deel neming aan de regering in Ulster Een Londens instituut heeft dat uitgezocht in opdracht van een Britse televisiemaatschappij. Politieke waarnemers noemen dit een "verrassend resultaat" Tot nu toe is er in de politieke discussies vanuit gegaan dat weliswaar een rk meerderheid in de regering wilde maar dat een even grote protestantse meer derheid daar niets voor voelde. I Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Zuid- Beyerland kand. C. van der Sluis Houten, naar Warffum kand. W Blanken Assen, bedankt voor Harlingen M. van der Leun Apel doorn, voor Harderwijk C. van den Bergh Rotterdam-Zuid, be roepen te Leerbroek J. Bos Ot- terlo. Geref. Kerken: beroepen te Leeuwarden J. van Boggelen Harderwijk, te Oude en Nieuwe Wetering J. L. Zijlstra Lemele, aangenomen naar Surhuis- terveen J. Kuhlemeier Vorden, naar Avereest J. van Dijken Oude en Nieuwe Bildtzijl. PARIJS - De verkiezingscampagnes in Frankrijk zijn nu officieel losgebarsten. Dat betekent dat men deze en gene politicus argeloze voorbijgangers ineens de hand ziet drukken. In Parijs deed dat gisteren de Gaullistische burgemeester Jacques Chirac. Hij waagde zich in een arbeiderswijk van de lichtstad om een visventer gunstig te stemmen. ROTTERDAM (SP) - De tienjarige Johnnie van Gemert uit Rot terdam is de dupe geworden van de speelmogelijkheden, die hem - en zijn vriendje Humphrey - zijn geboden door nalatigheden van het Gemeentelijk Woning bedrijf Rotterdam. Eergister avond ging het tweetal op pad om te spelen in de leegstaande pan- LEIDEN - Onder de titel 'Het museum in de samenleving van vandaag' wordt in het Academiegebouw een serie inleidingen gehouden over het museum als communicatiemedium. Aanvang steeds 8 uur, toegang vrij. De belangrijkste overweging voor het organiseren van de lezingen is ge weest dat het museum, vroeger veelal een bewaarplaats voor waarde volle, wetenswaardige of curieuze artikelen, steeds meer een ont moetingsplaats is geworden ten bate van de samenleving. Als zodanig maakt het deel uit. van een doelgericht welzijnsbeleid van de overheid. Het museum in de maatschappij van vandaag is, zo meent prof. dr. P.H. Pott, een van de inleiders, een plaats van ontmoeting en confrontatie. Een voortdurende beweging en verandering, volgens velen zo ken merkend voor de huidige tijd, is ook terug te vinden binnen de mu seumwereld. Vanavond, 1 en 8 maart zullen door prof. Pott inleidingen worden gehou den. Op woensdag 15 maart spreekt de oud-staatssecretaris van CRM, dr. Th.J. Meijer, over 'Overheidsbeleid en particulier initiatief. den aan de Vrouw Jannestraat in de Agniesebuurt. Een klein rijtje woningen - op het terrein van het gesloopte Sint Franciscusziekenhuis - staat hier nog overeind, maar zal spoedig gesloopt moeten worden in ver band met de nieuwbouwplannen op genoemd gebied. Een tiental woningen is nog bewoond, de rest staat leeg. Gezien de korte termijn, waarbinnen de huizen i met de grond gelijk moeten wor den gemaakt, is het voor het wo ningbedrijf onmogelijk gebleken de leeggekomen panden nog voor bewoning uit te geven. Voor het kleine aantal bewoners is reeds vervangende woonruimte gevonden. Het is alleen nog maar de vraag wanneer deze woningen betrokken kunnen worden. Al maanden klagen de "overgeble ven" bewoners, dat er te weinig wordt gedaan aan de leegstaande panden. Een gedeelte is wel iswaar dichtgetimmerd, maar niet allemaal. Dit is - zo vinden de bewoners - een zeer gevaarlijke situatie: de jeugd ziet de lege panden als een ideaal speelobject en ravot dan ook naar hartelust. De bewoners voelen zich hier door bedreigd. Voorde speellus- tigen kan het echter ook gevaren met zich meebrengen. Dat laatste is eergisteravond bewaarheid geworden. Johnnie van Gemert ging op avontuur met zijn mak ker Humphrey. De achterkant van een pand was niet dicht getimmerd en moeiteloos kon-' den zij binnenkomen. Eenmaal in de kelder aangekomen, vond het tweetal een fles. Verondersteld werd, dat er water in zat. Humph rey "spetterde" Johnnie nat. In de fles bleek echter zoutzuur te zitten. Met brandwonden moest de tienjarige knaap in het zieken huis behandeld worden. Met zijn arm in een zwachtel kon hij naar huis terug. Ondanks de opgelo pen eerste graadsverwonding mocht hij gisteren toch naar school. WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van jus titie heeft gisteravond onthuld dat tegen de broer van de Pana mese leider Omar Torrijos een aanklacht loopt wegens het bin nensmokkelen van heroïne in de Verenigde Staten. Volgens de aanklacht smokkelde Moises Torrijos Herrera op 8 juli 1971 via de luchthaven Kennedy bij New York 68 kilo heroïne de Verenigde Staten binnen. De onthulling valt samen met een besloten onderzoek van de Se naatscommissie voor inlich tingenzaken naar berichten dat generaal Torrijos betrokken zou zijn geweest bij illegale handel in narcotica. Die berichten doken op nadat de Verenigde Staten en Panama een overeenkomst had den bereikt over het Panama-ka naal. Eerder gisteren had de Democrati sche voorzitter van de commis sie, senator Birch Bayh, gezegd dat de berichten grotendeels uit de tweede hand waren en dat de betrouwbaarheid ervan ook niet zo daverend was. Hij bevestigde toen het bestaan van een aan klacht en voegde daaraan toe dat het Witte Huis de generaal had gewaarschuwd dat zijn broer zou worden gearresteerd als hij in de Kanaalzone zou komen. De gene raal had zijn broer toen geadvi seerd de zóne te mijden. De commissie kwam later tot de slotsom dat geen harde bewijzen waren aangevoerd dat de Pana mese leider zelf betrokken zou Arm gebroken bij val van steiger LEIDEN - Een 49-jarige schilder is gisteren bij werkzaamheden in een huis aan de Witte Singel van een steiger gevallen. Hij brak daarbij zijn linkerarm. De man schilderde het plafond van het trappenhuis en stond op een pro visorische steiger, die uit elkaar viel. Hij moest door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. zijn geweest bij narcotica-smok kel. De conclusie is echter een voorlopige en het onderzoek zal worden voortgezet. Diefstal bij V en D LEIDEN Een 30-jarige Am sterdammer is gisteren in Vroom en Dreesman aangehouden, om dat hij daar voor 390 aan goede ren had gestolen. De man werd op heterdaad betrapt en is meegenomen naar het bu reau Zonneveldstraat. VOETBAL AFGELAST ZEIST - De voetbalwedstrijden Vitesse-Sparta en NAC-FC Utrecht, die voor vandaag op het programma stonden, zijn in verband met de slechte toestand van de terreinen af gelast. Het duel Vitesse- Sparta was de eerste wed strijd in de kwartfinales van de strijd om de KNVB-beker, NAC-FC Utrecht was een competitiewedstrijd. Beide wedstrijden zullen voor een nader te bepalen datum opnieuw worden vastgesteld. Pluimgraaff Als bestuur van de z.v.v. FC Kraan vinden wij het noodzakelijk te reageren op het interview van uw dagblad met de heer L. Pluimgraaff aangaande diens drie-jarige schorsing en de oor zaken daarvan. In het interview beweert de heer Pluimgraaff in het duel Civielco - FC Kraan, dat hij, na drie spelers gepasseerd te hebben, een schop tegen zijn neus had gekregen van één onzer spelers. Hierop reageerde de heer P. door betref fende speler een stomp in de maag te verkopen. Hier volgt de juiste toedracht; Na dat één onzer spelers was door gebroken en alleen voor keeper P. verscheen raakte de speler van FC Kraan de heer P. waardoor beide ten val kwamen. Onze spe ler kwam inderdaad te hard in en werd hiervoor terecht twee minu ten uit het veld gestuurd. De heer P. reageerde echter op de uitgestoken hand van onze speler door hem een flinke stomp in de maag te geven. Doordat de heer P. al vele malen op onsportieve wijze zijn onmin over de 4-1 ach terstand geuit had werd hij voor de hele wedstrijd uit het veld ge stuurd. Hierop schopte P. de scheids rechter. In uw artikel werd dit door de heer P. ontkend, een zuivere leugen. Nadat hij de scheidsrechter had bedreigd - 'ik sla je in mekaar, jij komt niet meer levend thuis' - pakte hij hem vast. Uiteindelijk kon hij door zijn medespelers bewogen worden op de bank plaats te nemen. Hij ging door met beledigingen uiten en werd vervolgens door de arbiter uit de zaal gestuurd, hetgeen met veel kabaal gepaard ging. Dat hij slechts de hand op de schouders van de scheidsrechter gelegd zou hebben is helemaal niet waar. Bestuur van de FC Kraan P/a Achter Herenweg 100 Warmond Zuidafrik aanse enquete in Nederland? DEN HAAG (SP) - De Zuidaf- rikaanse ambassade in Den Haag zou onder 925 Nederlanders een opinieonderzoek hebben laten instellen. De uitkomst van dat onderzoek zou zijn dat slechts 18.8 procent van de ondervraag den voor het uitvaardigen van een totale boycot tegen Zuid- Afrika zou zyn. Het CD A-Tweede Kamerlid Gualtherie van Weezei heeft mi nister Van der Klaauw (buiten landse zaken) gisteren gevraagd hoe frij over een dergelijk ini tiatief van de ambassade denkt. Hij ontleende zijn gegevens aan het in Johannesburg ver schijnende blad "The Star". Het bureau "Aselect" heeft volgens deze krant uit de enquête ook ge haald dat 32.6 procent van de Ne derlanders wil dat er geen enkele maatregel tegen Zuid-Afrika wordt genomen, 13.8 procent zou wel voor het verbreken van de handelsbetrekkingen zijn en 8.9 procent voor terugroeping van de Nederlandse ambassadeur uit Pretoria.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17