Okker: Zolang het redelijk gaatga ik door Van der Smissen start met nederlagen «nj.nütt. Oranje oefent mogelijk tegen Brazilië VERSTEEGH WEG BIJ ROODENBURG 'OENSDAG 22 FEBRUARI 1978 PAGINA 13 HAZERSWOUDE - De 3-0 overwinning, die liet Neder lands tennisteam in het afge lopen weekeinde op Dene ma rken behaalde, deed bij de KNLTB de aanvankelijk smeulende hoop op het mees pelen van Tom Okker in het morgen (in Amsterdam) te spelen duel tegen Tsjechoslo- wakije tot een vurig verlan gen aanwakkeren. Want juist in die, waar het de promotie naar de eerste divi sie van het toernooi om de Ko ning Gustaafbeker aangaat, a 11esbeslissende confrontatie lijkt de steun van de fragiele tennisglobetrotter voor het nationale tennisteam onont beerlijk. Dit temeer, nu het alleiminst ze ker is. dat de door sen pols blessure gehandicapte Wouter Fok tegen de Tsjechen van de partij zal zijn. Met een vriendelijk doch beslist "ik speel niet mee" bluste Ok ker echter hoogstpersoonlijk het van bondszijde vlam mende enthousiasme. "Want", zo motiveert de van daag 34 jaar geworden Tom Okker zijn weigering, "deze wedstrijd was niet in mijn programma opgenomen. De bond heeft mij pas kortgele den gevraagd of ik aan die wedstrijd tegen de Tsjechen wilde meedoen. Maar pas eer gisteren ben ik hier aangeko men na zeven weken in Ame rika te hebben getennist. En als daarbij dan bedacht wordt, dat ik over twee weken alweer naar Mexico vertrek en vervolgens nog de Davis- cupwedstrijd tegen Tsje- choslowakije (op 17, 18 en 19 maart in Praag) op het prog ramma staat, dan valt het toch te begrijpen, dat ik ook weieens wat aandacht aan mijn gezin wil besteden". Niet ontkend mag echter wor den, dat de slechte resultaten ("dit is tol nu toe het slechtste seizoen, dat ik ooit heb mee gemaakt"), die hij in de afge lopen maanden heeft geboekt, wel degelijk mede een belang rijke rol 65 het nemen van zijn -voor de bond zo negatief uit gevallen- beslissing hebben gespeeld. Okker wil dat ook best toegeven. Hij: "Als de resultaten goed zijn, is het allemaal veel ge makkelijker om steeds vliegtuig in, vliegtuig uit, baan op. baan af te stappen. Maar als het, zoals nu bij mij, wat minder gaat, verlang je Tom Okker: 'Acht uur op kantoor zitten lijkt me ook niet alles'. er weieens naar, om er een paar dagen tussenuit te zijn. Ik voel me op dit moment ge woon "ondertennist Waarmee maar gezegd wil zijn, dat Tom Okker momenteel weinig plezier aan het tennis beleeft, omdat hij tot nu toe steeds in de eerste ronden uit de diverse toernooien werd geknikkerd. Okker: "Misschien dat ik na die rustperiode van twee weken mijn plezier in het tennis op de komende toernooien terug krijg. Tenslotte is het de afge lopen weken al wat beter met mij gegaan". Realistisch: Het probleem is alleen.dat het voor mij steeds moeilijker gaat worden om de diverse ronden te overleven. Omdat ik tegenwoordig niet meer ben geplaatst, moet ik steeds van onderaf beginnen, lil de voorgaande toernooien heb ik daarbij de pech gehad, dat ik in de eerste ronden tel kens sterke tegenstanders heb getroffen Kijk. momenteel zijn er in de tenniswereld een viertal top mensen. Jongens als Borg, Connors, Gottfried en Vilas. Daarachter zit dan een groep van een stuk of zestig gelijk waardige spelers". Het behoeft geen beloog, dat juist die groep bij leven en dood een onderlinge strijd voert om de overgebleven fi nanciële "kruimels", die de grote jongens "grootmoedig" hebben achtergelaten. Okker: Het prijzengeld mag voor een toernooi vaak wel hoog zijn, maar het is maar voor de weinigen weggelegd om zo'n toernooi ook te win nen. Tenslotte moeten daar heel wat spelers voor worden verslagen. De meeste ten- nisprofs hebben juist de groot ste moeite om quitte te spelen, want ga maar na, alle reis-en verblijfkosten moeten wel door de spelers zelf betaald worden. En bovendien wordt er in Ame rika meteen dertig procent belasting van het prijzengeld afgetrokken. Er wordt voor zo'n toernooi geen contract ge tekend, waarbij je vooraf slartgeld of iets dergelijks ontvangt. Een speler wordt gewoon op basis van de we reldranglijst ingeschreven en of ie nu wel of niet zijn kosten kan dekken, is zijn risico Het is bepaald niet noodzake lijk ingewikkelde reken kundige formules toe te pas sen om tot de slotsom te komen dat dit seizoen voor Okker een in financieel opzicht weinig lucratieve is. Maar het ver schil met zijn lotgenoten is, dat hij kan wijzen op een car rière, die hem, naast veel ple zier ("De Deen Torben Ulrich liej) eens midden in een partij tegen mij de baan uit, omdat hij op dat moment een bok swedstrijd op de TV belang rijker vond"), vooral in spor tief en financieel opzicht geen windeieren heeft opgeleverd, Okker: "Sommigen zeggen, dat ik nooit tot de echte top ben doorgedrongen. TEL AVIV - Wie anders dan Willem Suurbier heeft het moreel van Oranje de afgelopen dagen hooggehouden. Boze bestuursleden van Ajax, hebben zich geërgerd aan een recent interview van hem in een weekblad en ge dreigd met een kort geding. Maar hij - "de in West-Duits- land gesjeesde geinponum" - is in het deftige Ramada-ho- tel blijven lachen. De ogen vol brutale onverschilligheid: "Van Praag, ach Ome Jaap is zijn humor ai jaren kwijt" Suurbier (33) uitdagend in de rich ting van de met Oranje meege reisde Ajax-voorzitter kijkend: "Ik weet dat ze zich verkneuke len om me. Dat ze zo, dat ik het niet kan horen, smoezen dat met het met die grootbek gedaan is. Fout, helemaal fout hoor. Het be valt me daar uitstekend in Ge- lsenkirchen. Fijne club, Schalke. En ik kom heus wel weer aan de bak." Maar toch, ondanks dat optimisme waarvan de ex-Ajaeied zich per traditie bedient, wil hij in een moment van bezinning wel iets anders kwijt ook. Dat is de andere Suurbier. Die bedachtzaam zegt: "Als ik alles van tevoren had ge weten Ja, dan had ik dit seizoen bij Ajax misschien toch wel liever afgemaakt. Hoewel dat Ajax minder goed zou zijn uitge komen. Mooi, dat ze nog even twee ton voor de afkoop van mijn contract beurden. Ach, die reactie van het Ajax-be- stuur is toch kinderachtig. Vlak voor mijn vertrek heb ik voor de zekerheid nog maar even naar Schalke gebeld. Dat ze het niet in hun hoofd moesten halen om loonbeslag te laten leggen. Die luizige zestien mille, die Ajax me heeft voorgeschoteld. Ik kocht iets en moest ala minuut betalen. Nou en. Was ik maar gewoon naar de bank gestapt, bedenk je ach teraf. Die lening dateert nog uit de tijd van Timman. Prima kerel. Maar in mijn contract met Schalke is opgenomen, dat Schalke die zaak voor me afhandelt. Dat Ajax van uit Gelsenkirchen door Schalke wordt betaald en zo. Dat komt dus wel goed met dat geld. Maar nee, veel kouwe drukte. Dreigen met een advocaat. Sorry, daar sta ik boven. Over het buiten hangen van de vuile was gesproken. Nou, als ze per se kwaad willen, dat doen ze dat maar". Maar heeft hij achteraf geen spijt van zijn uitlatingen? Hij verbaasd: "Waarom? Ik ben toch niet de enige die zo praat? Het is toch zó dat Van Praag niet in zijn eerste leugen is gestikt? Noem op Sjaak Swart na nou eens een speler die niet zonder heibel is weggegaan? Het is toch ook knap wat een man als Ivic met een kwalitatief veel minder elftal presteert? Maakt ze toch zijn allereerste jaar kampioen. Ach, ik zeg niet dat Brom een slechte trainer is. Ik maakte hem bij Ajax zelfs nog mee als as sistent van Kovacs. Waar het om gaat, is dat ze Ivic niet hadden mogen laten gaan. Hem moeten houden. Nee, spijt heb ik voor geen cent over die uitlatingen. Als ik eenmaal iets gezegd heb blijf ik er achter staan. Van Praag zal voor Ajax best zijn goede kan ten hebben gehad. Maar hij moet niet zeuren, dat ie zoveel posi tieve dingen voor mij deed. Weet je aan wie ik steun heb gehad? Aan Freek van der Meijden en aan Hansje Kattenburg" Blijft het feit dat Wim Suurbiers Duitse avontuur, ondanks het fi nanciële gewin, niet gepaard gaat met veel sportieve successen. Iets wat hem gelet op een dalend wedstrijdritme volgens sommige wel eens zijn basisstek in Oranje zou kunnen kosten. Suurbier, voor zijn doen vinnig: "Vergeet dat maar. Toegegeven, het gaat nog niet naar wens bij Schalke. Ik train me onderstebo ven, echt. Bloedfanatiek gaat het er daar aan toe. De trainer, die kan rustig op kantoor een boekje gaan lezen. De inzet verslapt geen moment. Dat is de Duitse men taliteit. En hard. Er wordt ge schopt en geschoffeld. Iedere training is een wedstrijd op zich. Mijn probleem is alleen dat Schalke meer buitenlanders heeft dan het speelgerechtigde aantal van tweei Daar komt bij dat er negen verdedigers rondlo pen. Maar ik kom er wel door heen, dat is mijn mentaliteit. Toch denk ik dat ik met ze ga praten in Gelsenkirchen, als ik aan het eind van het seizoen toch niet vast in de basis sta. Ja, dan kijk ik uit naar een andere baas. Met Zwartkruis en Happel heb ik al lang over mijn positie gesproken. Blijf maar goed trainen, was het antwoord. Daar heb ik alle ver trouwen in. Ik hoef me niet meer te bewijzen. Als ze tegen me had den gezegd: Willem, Israël-Ne- derland is voor jou een test-case, dan had ik geantwoord: laat me dan maar lekker thuis. Wat zeg ik: om de tijd in Duitsland wat te doden, doe ik een cursus Spaans. Da's straks in Argentinië mooi meegenomen. Nee, dat ik zou spelen, daaraan heb geen moment getwijfeld". Waarna toch weer even de kwajon gen in hem wakker wordt. Een grap - natuurlijk - een eind maakt aan het gesprek. Tegen de voor Peters buiten de basisploeg gela ten vaste keus Wimpie Jansen: "Hé kruimeltje, heb jij er aan ge twijfeld dat je zou spelen?" GER STOLK Het is maar, wat je onder het woord top verstaal. Als alleen de nummers één en twee als top worden beschouwd, dan hebben die mensen gelijk. Maar persoonlijk bestrijd ik die mening. Ik vind, dat ik van 1968 tot 1975 wel degelijk bij de wereldtennistop heb ge zeten. Bij de eerste tien dus. Vooral de jaren 1968 tot en met 1971 zijn erg goed ge weest. Ik won toen Rome, de Zuidafrikaanse kampioen schappen, de Duitse kam pioenschappen en was op Fo rest Hills finalist tegen Arthur Ashe. Verder heb ik samen met Marty Riessen en Fibak nog ontzettend veel dubbels ge- Okker kijkt dan ook met genoe gen op hel nomadenbestaan, dal hij veertien jaar lang heeft geleid, terug. Hij: "En zolang het allemaal nog rede lijk gaat: zolang ik er nog ple zier in heb, blijf ik doorgaan. Want ook aan het tennis mo gen dan, zeker als je het elke dag moet beoefenen, minder leuke kanten zitten, maar om dagelijks acht uur op kantoor te zitten, lijkt me ook niet al les" GERARD VAN PUTTEN TEL AVIV - Het Nederlands elftal speelt op een nog nader te bepalen datum in april zeer waarschijnlijk een vriendschappelijke wed strijd tegen Brazilië. Joao Havelange, de voorzitter van de FIFA die namens de Bra ziliaanse voetbalbond sprak en Wim Meuleman, de voor zitter van de KNVB kwamen hierover gisteravond in Tel Aviv in principe tot een ak koord. Of de oefeninterland inder daad door gaat is afhanke lijk van twee factoren: A) De clubs moeten hun toestem ming geven en B) het al overbelaste competitieprog ramma moet het toelaten. Bedoeling is dat de ontmoe ting in Nederland wordt ge speeld. Brazilië is naar een nieuwe oefenpartner gaan uitkijken omdat het duel tegen Iran, dat aan het einde van de Bra ziliaanse toernee door Europa was gepland, niet door gaat. Joao Havelange kreeg derhalve het verzoek van de Braziliaanse voetbalbond om in Tel Aviv uit te kijken naar een andere tegenstander. Zo goed als zeker wordt dat dus Oranje. BECKENBAUER Franz Beckenbauer zal definitief niet spelen in Argentinië. Het ge sprek. dat de Westduitse voetbalbond met het bestuur van de New York Cosmos heeft ge had, leverde geen resultaat op. Cosmos was uitsluitend tegen 'heel veel geld' bereid om Be ckenbauer in mei te laten gaan Dat bedrag bleek voor de Duitse bond niet haalbaar. KOPENHAGEN - Christ van der Smissen is zijn eerste optreden als internationaal driebandenspcler begonnen met twee ne derlagen. In Kopenhagen, waar om de Euro pese titel gestreden wordt, verloor hij in 53 beurten van de Oostenrijker Johan Scherz (60-42) en van de Belg Ludo Dielis (60-48). Beiden eindigden op de laatste twee Euro pese kampioenschappen op de tweede en derde plaats achter de al vijftien jaar onbe twiste heerser Raymond Ceulemans. De nederlagen waren beslist geen schande voor Van der Smissen, die in het bandstoten en de vijfkamp al Europees gelauwerd werd. Zijn moyenne (0.849) mocht dan wat aan de lage kant zijn, zijn spel wordt gedurende het verloop van het. toernooi wel beter en zijn tegenstanders bovendien zwakker. Christ van der Smissen kon zijn in dit spel ge harde tegenstanders een behoorlijke tijd uit stekend volgen. Het wapen van de verdedi ging hanteerde hij met hetzelfde gemak. Het ontbrak hem alleen aan routine in het moei lijkste biljartspel. Scherz en Dielis profi teerde daar in de slotfase van de partijen van. De pech van Van der Smissen lag in het nogal vreemde systeem, dat de Deense organisato ren hanteerden. De partijen in de eerste helft van het toernooi legden zij al voor het begin vast. De twaalf spelers werden in drie groe pen ingedeeld al naar gelang hun gemiddel des in de nationale kampioenschappen. Van der Smissen werd in de laatste groep inge deeld en komt daarom in de eerste dagen van het toernooi tegen de sterkste tegenstander: uit. Het kon Van der Smissen zelf niet zoveel schelen, maar het was wel zo, dat als hij van Dielis of Scherz gewonnen had, hij in het komend weekeinde een rechtstreekse rol om de eerste plaats zou hebben kunnen spelen Zo ver kwam het echter niet. De Brabander/die voor Kopenhagen de drie toernooien waar aan hij deelnam steeds met een nederlaag begon, maar ook met titelwinst afsloot, ver loor ditmaal echter de eerste twee partijen en heeft vanmiddag tegen titelhouder Ceule mans een kans van ëën op honderd. Daarna kan Van der Smissen echter gaan winnen De stand aan kop na twee ronden is: 1. Ceule mans 4-10-1.395; 2. Bitalis 4-10-1.333; 3 Scherz 4-7-1.034; 4. Dielis 4-7-1.025; 5. Muller 4-7-0.822. DEN HAAG - Pieter Versteegh gaat Roodenburg na drie seizoenen verla ten. Do Haagse oefenmeester heeft gisteravond zijn spelersselectie Van dit voornemen in kennisgesteld. Versteegh: "Ik ga een jaar uit het vak, want ik heb als gymleraar op de Hogere Economische School in Den Haag een te zwaar rooster. Moet daar 31 uur maken. Als ik nu geschiedenisleraar zou zijn, dan zou het allemaal nog wel op te brengen zijn, maar als gymleraar wordt het voor mij een te zware fysieke belasting om ook nog eens op optimale wijze een voetbalclub te dienen. Bovendien vind ik, dat ik momenteel in vaktechnisch opzicht stilsta. Daarom ben ik van plan om volgend seizoen veel wedstrijden in het betaalde voetbal te gaan bezoeken en heb ik me in laten schrijven voor de NSF-cursus. Gewoon, om mezelf een beetje by te scholen"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13