zonder veel weemoed MR MAR WK KNVB nodigt Kamerleden uit brief nader toe te lichten De meest complete, niet de jmjmJmj^te^ Leegloop tuchtcommissie Argentijnse voetbalbond - BUENOS AIRES - Zes van de tien leden van de tucht commissie van de Ar gentijnse voetbalbond heb ben hun functie uit protest neergelegd. Zij kunnen zich niet verenigen met het be sluit van het bestuur van de Argentijnse voetbalbond (AFA) twee in nationaal ver band geschorste spelers toe stemming te verlenen in in ternationaal opzicht op te treden. Ruben Galvan en Omar Lar- rossa, resp. middenvelder en spitsspeler van Indepen- diente, werden in de com petitiewedstrijd tegen Tal- leres uit het veld gestuurd wegens beledigende opmer kingen aan het adres van de scheidsrechter. Beide spelers werden door de tuchtcommissie voor 15 wedstrijden geschorst, maar maken deel uit van de basis selectie van het nationale team, dat zich middels vriendschappelijke inter landwedstrijden voorbe reidt op de WK-eindronde. De AFA oordeelde - ondanks een negatief advies van de tuchtcommissie - dat beide spelers opgesteld mogen worden in deze inter- de kansen van het nationale elftal niet in gevaar gebracht mogen worden. I Het nationale voetbalelftal van Mexico, dat voor de eindronden van het wereld kampioenschap in Argenti nië met onder andere West- Duitsland in één groep is on dergebracht, gaat zich Duits orienteren. Eind april speelt Mexico een oefenwedstrijd tegen de Bundesligaclub VFB Stuttgart, op dit ogen blik vijfde op de ranglijst. ZURICH - Charles Corver is door de internationale voetbal federa tie (FIFA) uitgenodigd in het toernooi om het wereldkampioen schap voetbaldat van 1 tot en met 25 JUNI IN Argentinië zal worden gehouden, te arbitreren. Corver komt voor op de gisteren door de FIFA gepresenteerde lijst met 35 namen van arbiters, die tijdens het WK-eindtoernooi als scheids- en grensrechter zullen optreden. Op 30 mei krijgen de heren uit het keurkorps te horen welke wed strijden ze precies mogen fluitenDe beslissingen hierover zullen een dag daarna, tijdens een conferentie met de delegatie-leiders, bekend worden gemaakt. De lijst ziet er als volgt: Angel Coerezza (Argentinië), Erich Line- mayr (Oostenrijk), Francis Rion '(Belgie), Arnaldo Coleho (Bra zilië), Werner Winsemann (Canada), Juan Silvagno (Chili), Pa trick Partridge (Engeland), Adolf Prokop (Oost-Duitslan), Fer dinand Biwersi (West-Duitdsland)Karoly Palotai (Honganje)l Jafar Namdar (Iran), Abraham Klein (Israël), Sergio Gonella (Italië), Alfonso Archundia (Mexico), Charles Corver (Neder land), Cesar Orozco (Peru), Alojzy Jarguz (Polen), Antonio Jose da Silva Garrido (Portugal), Nicolae Rainea (Roemenië), John Gordon (Schotland). Youssou nDiaye (Senegal), Angel Franco Martinez (Spanje), Ulf Eriksson (Zweden), Jean Dubach (Zwit serland). Farouk Bonzo (Syria), Hedi Seoudi (Tunesië), Ramon Barreto Ruiz (Uruguay), Aantoli Ivanov (Sovjet-Unie), Clive Thomas (Wales), Dusan Maksimovic (Joegoslavië) en drie Ar gentijnse scheidsrechters die alleen als grensrechter zullen optre den: Miguel Comesana, Arturo Ithurralde en Luis Pestarino. De reserves zijn: Franz Wöhrer (Oostenrijk), Alfred Delcourt (België), Romquatdo Arppi Filho (Brazilië). Michel Katibdjian (Frankrijk), Heinz Al- dinger (West-Duitsland) er. Alberto Michelotti (Italië). ZEIST - De Koninklijke Neder landse Voetbalbond heeft de acht Tweede-Kamerleden die het bondsbestuur op 8 februari een brief hadden geschreven over Argentinië, uitgenodigd hun schrijven in een nader ge sprek te komen toelichten. De KNVB heeft dat gedaan "om dat wij denken dat er geen en kele onduidelijkheid ten aan zien van onze wederzijdse be doelingen mag bestaan", zo stellen voorzitter Meuleman en de beide vice-voorzitters Van Marie en Hogewoning in een brief gericht aan Relus Ter Beek en Wim Meijer (PvdA), Wim Keja en Erica Verkerk- Terpstra (VVD), Hans de Boer en Joop Mommersteeg (CDA) en Chiel Martens en Laurens Jan Brinkhorst van D'o6. Die parlementariërs hadden op de bestuursleden van zowel het bondsbestuur als van de sectie betaald voetbal een beroep ge daan niet deel te nemen aan manifestaties in Argentinië, die strekken tot meerdere eer en glorie van het regime. Tevens werd aangedrongen op uiterste terughoudendheid in de con tacten met de junta-leden. Uit die brief heeft de KNVB een "zekere vooringenomenheid ten aanzien van het beleid ge proefd". "Het is bovendien zo. dat wij denken dat uw brief eerder een reactie is op recen telijk ontstane anti-Argenti- nië-acties, dan de bedoeling heeft een principiële discussie over de totale problematiek op gang te brengen. Hetgeen, naar onze mening, toch het geval zou moeten zijn." Meuleman. Van Marle en Hoge woning stellen verder vast, dat er "geen enkel misverstand over mag bestaan, dat de KNVB totalitairisme volstrekt afwijst" "Vaststaat dat Am nesty International een lijst heeft geproduceerd van 117 landen waar sprake is van schending van mensenrechten. Het algemene probleem is wat de juiste gedragshouding tegen die landen moet zijn. Dat geldt niet alleen ten aanzien van poli tieke en economische, maar ook van culturele betrekkingen en derhalve ook voor de sport. "Ter zake kan er naar onze over tuiging geen sprake zijn van enigerleid vorm van selectieve opstelling. Door de FIFA werd reeds in 1964 besloten het we reldkampioenschap van 1978 in Argentinië te houden. In 1968 werd het toen dictatoriaal geregeerde Spanje aangewezen voor de organisatie in 1982, de eindronde van 1986 vindt plaats in Columbia. Door de UEFA werd Italië belast met het Europese kampioen schap 1980. Dit betekent voor ons dat wij in de voorronde van dit kampioenschap zowel in Oost-Duitsland als in Polen zullen moeten spelen. Met ons amateurelftal zullen wij, bij plaatsing deelnemen aan de komende Olympische Spelen, die in 1980, in de Sovjet Unie zullen worden gehouden. "Ten aanzien van internationale ontmoetingen bepaalt de KNVB, op grond van zijn erva ring en zo nodig na verkregen actuele informaties, zijn hou ding. Zo is door ons al enige maanden geleden aan de vorige minister van buitenlandse za ken, mr. M. van der Stoel, ge vraagd ons ten aanzien van Ar gentinië van advies te willen dienen. Genoemde bewinds man was hiertoe niet alleen be reid, hij heeft bovendien be werkstelligd dat de ambassa deur in Argentinië behulpzaam was bij de verkenningsreizen, die functionarissen van onze bond onlangs in Argentinië hebben gemaakt. Het is duidelijk dat wij ons thans met zijn ambtsopvolger dr. C.A. van der Klaauw in verbin ding hebben gesteld." Meuleman, Van Marle en Hoge woning melden de Tweede kamerleden vervolgens, dat zij denken dat hun brief eerder een reactie is op de recentelijke anti-Argentinië-acties dan dat die is bedoeld om een prin cipiële discussie over de pro blematiek op gang te brengen. "Omdat wij denken dat geen enkele onduidelijkheid ten aanzien van onze wederzijdse bedoeling mag bestaan, lijkt het ons gewenst dat, mede gelet op de door u uitgesproken be reidheid, uw brief door u, in een gesprek met ons, nader wordt toegelicht." Frankrijk: zonder protest Het voorstel van de Tweede-Ka merleden over deze hele kwes tie contact op te nemen met de voetbalorganisaties in andere landen, wordt door de KNVB niet aangeroerd. Toch is ook de deelneming van Frankrijk aan de eindronden van het toernooi om het we reldkampioenschap onlangs nog in hoge Franse politieke kingen discussiepunt geweest. Nadat Chirac (Gaullist), Marchais (communist) en Soisson (repu blikein) geen enkel bezwaar hadden geuit tegen de deelne ming van het Franse voetba lelftal, sprak Mitterand, de leider van de socialisten, wel over enige bezwaren, maar hij was toch niet direct tegen. Mitterand verklaarde op een persconferentie: "Het wereld kampioenschap voetbal had nooit in Argentinië gehouden mogen worden. Nu de organi satie eenmaal is toegewezen en Frankrijk een plaats bij de be ste zestien van de wereld ver overde, moet er ook voor een hogere klassering worden ge speeld." Nog even en nummer veertien is historie. Hoewel. De stand vastigheid, waarmee Hendrik Johannes Cruijff vanaf Hiltrup 1974 tot op dit moment volhoudt, dat hij na de komende meimaand geen tegenstanders meer in de lu ren legt, wordt nog altijd gewan trouwd. Gelet op het verleden van JC, superstar, en zijn illustere schoonvader niet zo verwonder lijk. Coster zou zijn schoonzoon natuurlijk het lumineuze idee aan de hand gedaan kunnen hebben om nog een extra miljoen te „ver sieren". Een zeker ochtendblad, dat grif een paar ton neertelt voor een primeur, wat zakenlieden, bulkend van het zwarte geld. Ziet u de met exclusieve foto's geïllu streerde pagina al voor u? Cruijff toch over de streep. Vooralsnog gaan we er vanuit dat zelfs de streken van Johan Cruijff begrenzingen hebben. Jopie Poen, de voetballende oom Da- gobert, hij houdt het voor gezien. Kondigde al voorzichtig aan dat hij - gelet op het belastingtech nisch veel mildere klimaat - Spanje als domicilie kiest. Sprak al even behoedzaam van een eventuele afscheidswedstrijd, die - natuurlijk - in Amsterdam zou moeten plaatsvinden. Haastte zich nog om er in een Gewoon een afscheidsduelletje, net zoals ten tijde van Alfredo di Ste- fano, Raymond Kopa, Stanley Matthews en nog wat wereld voetbalsterren. Een wervelend showtje, geladen met spel- schoonheid tegen een door hem - JC, superstar - te selecteren for matie. Of zoals IF al opperde een wedstrijd tussen Oranje en Bar celona met als speciale attractie dat onze held aan beide kan ten een helft zal acteren. Maar toch, dat gevoel, dat het voetbalvolk doorspoelde bij het aangekondigde afscheid van pak weg Coen Moulijn, Sjaak Swart en straks - let op - Willem van Hanegem, zo'n brok weemoed blijft thans achterwege. Verge lijken kunnen we niet, maar Cruijff moet straks completer zijn geweest dan het slangemens Wilkes, de koppige Fries Lenstra of het stuk beton Bok de'Korver bij elkaar en gaat straks zeker de geschiedenis in als de grootste voetballer, die deze lage landen ooit voortbrachten. Toch was hij niet de populairste. Wanneer het talent Cruijff straks met pensioen is, leeft hij hooguit voort als een geniaal vakman maar als mens zal Cruijff snel vergeten zijn. Als voetbal werknemer liet Cruijff zich vor- stelijk betalen, de rest interes seerde hem niet. Tijdens pers conferenties genoeg prof om zijn visie op het wedstrijdgebeuren te geven, was hij huiverig - of deed hij zo - om prive-gegevens te ver strekken. Wie toch aanhield moest betalen. Een exclusief in terview met 's werelds beste voetballer heette dat dan. ,Jk wil later kunnen leven zoals ik nu leef. Over vijftien jaar kan ik echt niet zeggen: Bakker, ik ben Johan C- ruijff, ik wil gratis brood Teneinde persoonlijk Cruijffs mo tivatie van het nee te horen, maakte de trotse Oostenrijkse bondscoach Happel dézer dagen een Canossagang. In audiëntie ontvangen, echode het nee der Weltmeister al van verre tege moet, waarna de groep ongelovi gen opnieuw slonk. Gelijktijdig schaarde iemand als mr. Jacques Hogewoning zich tot de kritisch ingestelden. Jawel hoor, de voorzitter van het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB zei echt: „We dienen ons af te vragen hoe het grote publiek op een afscheidswedstrijd van Cruijff reageert" Alom verba zing. Hogewoning onaangedaan: „Na tuurlijk. Velen beschouwen Cruijff als een wereldwonder, die erg veel voor het Nederlandse voetbal heeft gedaan. Maar er zijn er ook, die vinden dat hij er voor heeft gezorgd, dat de salarissen van de Nederlandse voetballers zo hoog zijn opgeschroefd, dat we nu bijna aan de rand van een faillissement staan". Die laatste stelling is het eerst door de toe nmalige Go Ahead Eagles-mana ger Hans Kraay in de openbaar heid gebracht. Jaren geleden al, Cruijff werkte nog aan zijn onvol tooide zevenjarige contract bij Ajax dat hem een miljoen had moeten opleveren. In een interview in Vrij Nederland wist Kraay te vertellen dat Cruijff tot een ramp voor het Neder landse voetbal zou uitgroeien. De hoogte van Cruijffs salaris zou vrijwel zeker tot een opwaarde ring van de andere spelers contracten leiden. Zonder een schoonzoon als Cruijff zou Coster het ook vrijwel zeker bij zijn horloges hebben gehou den. Hoewel de spelersvakbond - VVCS wat dat betreft evenmin schitterde door visie, is het duo Cruijff/Coster deels de oorzaak geweest van tientallen jaarsala rissen met vijf nullen. Toen het betaalde voetbal later schoorvoe tend om overheidssubsidie be gon te vragen een van de sterkste tegen-argumenten. Johan Cruijff - bekend van uit spraken als hijo de puta (hoeren jong) stopt. El Salvador (de ver losser) moet het de neus uitko men om buiten het veld onder de voet te worden gelopen door ziekelijke fans en binnen de lijnen constant bevreesd te zijn voor lijf en leden omdat tegen standers de door senor Michels geïntroduceerde slogan „voetbal is oorlog" letterlijker interprete ren dan de generaal ooit bedoeld moet hebben. Geef Cruijff eens ongelijk, want voor het geld hoeft hij het niet meer te doen. Spelvreugde? Toen de familie Cruijff voor de peseta bezweek moet een dergelijk door sportidealisten gepropageerd begrip al door de Amsterdammer als belachelijk van de hand zijn gewezen. Wie Johan Cruijff met Barcelona plichtmatig heeft zien optreden, weet zeker dat dat zo is. .Als ze bij mij normaal timen, zijn ze altijd iets te laat". Maar er is meer. Met name het buitengebeuren moet to» Cruijffs besluit hebben bijgedragen. Een geestelijk gestoorde, die tijdens afwezigheid van de heer des huizes met een geladen geweer je woning binnendringt en je vrouw bedreigt. Iets wat vrijwel zeker niet gebeurd zou zijn indien er geen H. J. Cruijff op de- deur zou hebben gestaan. De angst ook dat de beruchte mon- teneros het straks in Argentinië op je hebben gemunt, omdat je toevallig 's werelds beste voetballer bent van het moment. Onzekerheid wellicht omdat je zo wel fysiek als psychisch moe bent van al het gehannes om je heen en je twijfelt of je de sinds een operatie verloren vorm voor het voetlicht van de wereld te rugvindt. Begonnen als straatjo chie in Amsterdam-betondorp en uitgegroeid tot publiekelijk bezit. Geleefd worden. Zoiets beang stigt. „Roken zal wel slecht zijn. Maar alles wal je neemt, zout of suiker, is slecht. George Kessler, die zei al tijd: Je moet als een monnik leven, lijkt me ook niet best. Anders ga je geestelijk- kapot". Zo dienen we het dus straks zonder escapades van de voetbalmagier te stellen. Vergeefs heeft Pierre Kartncr - vader Abraham - nog geprobeerd de tovenaar via een belachelijke dreun over de streep te zingen. Wie herinnert zich nog hoe de KNVB-bestuurderen de zelfde Cruijff ooit rood van schaamte een jaar lang verboden om voor Oranje te spelen omdat hij arbiter Rudie Glockner tij dens Holland-Tsjechoslowakije een klap gaf en vervolgens van het veld werd verwijderd? Zoals George Kessler ooit ondanks deemoedig gestamelde excuses het idool niet opstelde in een in terland tegen Bulgarije omdat hij niet op de training verscheen. Mooie dingen voor de mensen maar thans laat Johan Cruijff een krachtig nee horen. Niet naar Ar gentinië, geen wendingen meer, geen kap bewegingen, geen vrees meer voor de gezondheid. .Natuurlijk zou het beter zijn geweest, wanneer ik een tijdje uit de roulatie had kunnen blijven. Maar wat niet gaat, gaat niet. Shirly Bassey, die zingt een liedje, .Jlaal de zon maar naar be neden; onmogelijk'' Daar moet ik vaak aan denken". GER STOLK

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11