Eerste akkoorden bij overleg inEhodesië Uitzondering in Latijns-Amerika NAAST HET NIEUWS Maatregelen tegen olievervuiling zeeën Fel verzet van patriotisch front Casino 's in Spaanse toeristenplaatsen ZATERDAG 18 FEBRUARI 1978 PAGINA 9 Ion hot poft hooft Ho LONDEN (UPI) - Vertegenwoor digers van 62 belangrijke zeev arende landen en 16 internatio nale organisaties hebben gisteren overeenstemming bereikt over strengere regels tegen het veront reinigen van de zeeën door olie. Dit akkoord werd in Londen be reikt na twee weken intensief overleg op een conferentie die belegd was door de 'Intergouver nementele Maritieme raadge vende Organisatie' (imco) van de Verenigde Naties. De conferentie was bijeengekomen op dringend verzoek van president Carter, na een reeks ernstige ongelukken met tankschepen in de Ameri kaanse wateren in de winter van 1976-1977. De Amerikaanse afvaardiging die naar Londen gekomen was met een lange lijst voorstellen, ver klaarde tevreden te zijn over het resultaat, al waren enkele sugges ties afgezwakt door toedoen van Engeland en andere landen die zich zorgen maakten over de kos ten. Volgens scheepvaartkringen hebben de Amerikanen meer hun zin gekregen dan de Britten en hun medestanders. Laatstge noemden hadden gesteld dat de uitvoering van het voornaamste Amerikaanse voorstel de totale tankervloot vier tot zes miljard dollar (circa 9,5 tot 14,3 mil jard) zou kosten. Dit plan hield in dat elk tankschip van meer dan 20.000 ton zou moeten worden uitgerust met aparte tanks voor het innemen van zeewater als in ballast wordt gevaren. De Ame rikaanse deskundigen wilden daarmee een eind maken aan het gebruik van de olietanks voor dit doel. Deze tanks bevatten immers altijd nog olieresten die bij het lozen van het ballastwater in zee te rechtkomt. Volgens tegenstan ders van het Amerikaanse plan zou een dergelijke bepaling de olieprijzen met twee pet doen stijgen. De conferentie nam tenslotte met algemene stemmen een comp romis-voorstel aan, dat het Ame rikaanse systeem verplicht stelt voor alle nieuwe tankschepen van meer dan 20.000 ton. In de bestaande tankboten van 40.000 ton en meer zullen geleidelijk de bestaande systemen worden ver vangen door het Amerikaanse stelsel, wanneer de in 1973 geslo ten conventie tegen de vervuiling van de zeeën in 1981 van kracht wordt. De Amerikaanse onderminister van transport Alan Butchman, die de Amerikaanse afvaardiging leidde, noemde het resultaat van de conferentie 'uitstekend'. Hij zei echter niet te kunnen voor spellen wat president Carter en de senaat er van zullen zeggen. Behalve veiligheidsmaatregelen wat de constructie van de tank schepen voor olie en olieproduk- ten betreft heeft de conferentie ook regels vastgesteld voor een betere navigatie met behulp van radar en andere systemen. Te vens is men het eens geworden over versterking van de be staande regels inzake het con troleren van de veiligheidsvoor zieningen. De IMCO heeft opdracht gekregen regels op te stellen voor het wer ken met apparatuur voor het vermijden van aanvaringen en na te gaan hoe de opleiding van het personeel voor het omgaan met deze apparatuur kan worden verbeterd. Het tijdstip waarop een en ander van kracht wordt, hangt af van het tempo waarmee de betrokken landen het pakket bekrachtigen. SALISBURY/LUSAKA (DPA/DP) - Een nieuwe samen stelling van het leger, een wapenstilstand op het guerril lafront, vrijlating van politieke gevangenen, verdere ver mindering van rassendiscriminatie en het scheppen van een klimaat dat het houden van vrije democratische ver kiezingen vergemakkelijkt Dat zijn globaal de voor naamste taken die de toekomstige overgangsregering in Rhodesië moeten worden toebedeeld. Over dit pakket van werkzaam he den is de afgelopen dagen, nadat woensdag over een interne rege ling overeenstemming was be reikt, een akkoord gevormd tus sen de blanke minderheidsrege ring van Ian Smith en de zwarte leiders in Rhodesie. Daarbij was men het spoedig eens over de commandostructuur en de samenstelling van de toekom stige strijdkrachten, waarin ook vroegere guerrillastrijders zou den moeten worden opgenomen. In de komende overgangspe riode zouden hiervoor de details verder moeten worden uitge werkt. Voorlopig wordt de struc tuur evenwel nog niet gewijzigd Tass ontkent beschuldiging van Haldeman MOSKOU (DPA) - Het officiële Sovjet-persbureau Tass heeft gis teren de bewering van de hand gewezen, dat de Sovjet-Unie een kernaanval op China voorgeno men had en ook de VS tot een dergelijke actie tegen Peking had willen bewegen. Deze beschuldiging is vervat in een boek van Bob Haldeman, een medewerker van de gewezen Amerikaanse president Richard Nixon. "Haldemans onzinnige beweringen zijn van begin tot eind gelogen en hebben louter provocatie ten doel", aldus Tass. Tass verwijst verder naar verkla ringen van de Sovjet-leider Brezjnjev, waarin hij zich uit spreekt voor normalisering van de betrekkingen tussen de Sov jet-Unie en China. De Sovjet-Unie heeft China ook het sluiten van een verdrag voorge steld tot het afzien van geweld, waarbij ook raketten en kern wapens betrokken zouden moe ten worden, aldu§ Tass. Italiaanse communisten stellen Intussen zijn de stemlokalen die men voor de verkiezingen in Rhodesië wil inrichten gisteren döor het patriottisch front van Joshua Nkomo en Robert Mu gabe, dat van buiten een guerrilla voert tegen het blanke bewind in Rhodesië en de interne regeling verwerpt, tot "militaire doelen" verklaard. Nkomo zei dit op een persconferen tie in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, eraan toevoegend dat "deze verkiezingen niet zullen worden gehouden" De oorlog zal doorgaan, zo zei hij, tot de drie zwarte leiders in Rho desië, Muzorewa, Sithole en Chi- rau uit de weg zijn geruimd en "het kwaad is uitgeroeid". "Dat deze drie zwarten", zo meende hij, akkoord zijn gegaan met deze regeling betekent "de grootste uitverkoop in de geschiedenis van Afrika" Hij viel ook heftig uit naar de Britse en de Amerikaanse regering. Na de verklaringen die Washington en Londen met betrekking tot de interne regeling hebben gepu bliceerd staat vast dat de Ver enigde Staten en Engeland in het overleg (met het patriottisch front, en in het bijzonder Nkomo en Mugabe) op Malta niet eerlijk zijn geweest, zo zei hij. Boven dien beschuldigde hij de Britse minister van Buitenlandse Zaken Owen van racisme, daar deze al leen maar van fair kon spreken, wanneer de blanken hun greep konden blijven houden. Owen had donderdag de interne regeling in Rhodesië in het Britse lagerhuis "een belangrijke stap in de richting van een meerder heidsregering" genoemd. LUNS ALS DISC-JOCKEY MOSKOU - "Het" het Nato-hoofdkwartier lijkt veel op een disco theek, met als disc-jockey Joseph Luns. De hitparade van de Nato omvat echter maar twee liedjes: 'De Russische dreiging' en 'wij zijn sterk'. Het zijn alle twee oude liedjes die al dertig jaar worden gedraaid, sinds de oprichting van het Atlantisch bonds- genootschap. De disc-jockey die af en toe de twee platen omwis selt is Joseph Luns die laatst nog voor de Westduitse radio ver telde dat de NATO superieur is aan het Warschau-pact. Dit schrijft Yevgeny Babenko in een officieel artikel in het Russische partijblad prawda. Volgens de Rus is de verklaring van Luns in tegenstelling met eerdere uitlatingen dat het Warschau-pact over aanzienlijk meer wapens zou beschikken. "Dit plaatje is zeker tijdelijk opzij ge legd", aldus Babenko m de Prawda. TE JONG VOOR SALARIS LONDEN - Prins Andrew van Engeland wordt zondag 18 jaar en heeft dan recht op een jaarwedde van 20.000 pond sterling, maar hij krijgt het niet van zijn moeder. Koningin Elisabeth vindt 20.000 pond per jaar teveel geld voor een jongen die nog school gaat. Een woordvoerder van het hof zei: „Omdat Prins Andrew nog studeert en nog geen koninklijke taak heeft, krijgt hij alleen het zakgeld dat voorzo'n schooljongen gebruikelijk is". Hij noemde geen bedrag. Het meeste geld dat prins Andrew van het parlement krijgt zal de regering voor hem bewaren tot hij zijn koninklijke verplichtin gen op zich neemt. Dat zal echter nog wel wat jaartjes duren, want de prins komt pas volgend jaar van zijn huidige school af en gaat dan vermoedelijk naar de universiteit. ADVERTENTIE Volop prijzen In de puzzelactie „Zet ze ook eens In 't zonnetje" waaronder 26 ex. van de Reader's Digest Grote Geïllustreerde Ency clopedie. 3-delig kleurrijk geïllus treerd naslagwerk met een winkel waarde van 195,-. Doe mèè en win. De opbrengst komt ten goe de aan de Stichting „Buitenlandse vakantiereizen voor gehandicap ten". Gevolgen van "Hitlergroet" HANNOVER (DPA) - Tegen de twee mannen, die bij de begrafe nis van de voormalige Gestapo- chef Herbert Kappler afscheid namen van de overledene met de Hitlergroet, wordt een gerechte lijk onderzoek ingesteld. Het openbaar ministerie in Luene- burg (Nedersaksen) deelde giste ren mee dat het onderzoek is in gesteld wegens 'gebruik van her kenningsteken van organisaties die in strijd zijn met de grond wet'. Kappler, die in 1944 335 Italiaanse gijzelaars liet doodschieten als vergelding voor een partisane- naanslag, is vorige week overle den, acht maanden nadat zijn vrouw hem had weggesmokkeld uit een militair ziekenhuis in Rome. Hij zat in Italië een le venslange gevangenisstraf uit. FAIRBANKS (ALASKA) - Met man en macht is in Alaska in bittere koude gewerkt om het gat dat door een bomont ploffing in de "Alaska-pij- plijn" was geslagen, te dich ten. Door het gat stroomde een gigantische hoeveelheid olie de toendra in die nu opge ruimd moet worden, de pij pleiding moest worden afge sloten, waardoor in bepaalde delen van de VS een kritieke brandstofsituatie ontstond. Op de foto is het gerepareerde deel van de leiding links duidelijk zichtbaar (naast de ladder). Op de voorgrond een klein deel van de oliemassa. Bij het graf van Kappler verklaarde maandag een van de begrafe nis-bezoekers: "Namens ontel bare leden van het grootduitse leger kan ik zeggen, beste Her- bert Kappler, dat je op bevel ge handeld hebt. Wat jij gedaan hebt, zou ik als Duitse officier ook gedaan hebben. MADRID (UPI) - In een poging buitenlandse deviezen binnen te halen heeft de Spaanse regering gisteren vergunningen uitgege ven voor het openen van 18 ca sino's in de belangrijkste toeris tenoorden. De toewijzing volgde op de inwer kingtreding van een wet vorig jaar die een einde maakte aan een verbod op het gokken, dat sedert 53 jaar van kracht was. Vorig jaar ontving Spanje in totaal 34 miljoen toeristen, een aantal bijna zo groot als het inwonertal. Zij gaven voor ca. 10 miljard gul den uit. Bij de bekendmaking dat aan 18 van de 60 aanvragers een vergun ning was verleend, gaf de rege ring een decreet uit waarbij een speciale politie-eenheid werd in gesteld die er op moet toezien dat het eerlijk toegaat in de gokpalei- Volgens een bepaling van de wet op het gokken wordt buitenlandse deelneming in een casino tot 25 procent beperkt. Twee van de nieuwe casino's zullen worden gevestigd op de Balea ren, twee op de Canarische eilan den, acht aan de Middellandse- zeekust vier aan de Atlantische kust, één bij Madrid en één bij Saragossa. Sommige functionarissen schatten dat de casino's ongeveer 1,2 mil jard gulden extra in het laatje zullen brengen. Ook geloven zij dat zij er toe zullen bijdragen de ca. 120 mihoen gulden terug te winnen die nu in buitenlandse casino's zoals in Biarritz, Frank rijk, en Estoril, Portugal, uitge geven worden. De strenge regels voor het drijven van casino's zijn bedoeld om de corruptie te vermijden die de dic tator Primo de Rivera er in 1924 tóe bracht spelen als Baccarat en roulette te verbieden en de 2.000 gokhuizen in Spanje te sluiten. Het verbod werd door de achter eenvolgende regeringen ge handhaafd. Franco zou nooit de aanzienlijke sommen vergeten die zijn vader aan de goktafel verloor. Belgrado (DPA)-Frankrijk heeft gisteren in Belgrado op de ver volgconferentie voor Europese veiligheid zelf een ontwerp-slot- document ingediend. Westelijke gedelegeerden waren het alleen eens met het doel daar van, namelijk de Russen ertoe te brengen na vijf weken blokkade eindelijk een "substantieel slot document" te aanvaarden. Verder vonden zij het 15 bladzijden tellende Franse document "ge deeltelijk zelfs minder dan het compromis van de neutrale en niet gebonden landen". Twintig jaar democratie in Venezuela ultimatum ROME (DD/AFP) - De Chris tendemocratische partij kan geen nieuwe Italiaanse regering vor men, als zij niet akkoord gaat met de officiële toetreding van de communisten tot de meerder heid". Djt heeft secretaris-gene raal Enrico Berlinguer van de Italiaanse communistische partij gisteren in Rome op ultimatieve toon gezegd tijdens een bijeen komst van secretarissen-generaal van de zes constitutionele par tijen, die bijeengeroepen waren op de dertigste dag van de rege ringscrisis door Giulio Andreotti van de Christendemocratische partij en formateur. "Het toetreden van de communisti sche partij tot de meerderheid is een politieke eis waarvan wij geen afstand doen", zo preci seerde Berlinguer. In deze eis kreeg de communisti sche partij (34 procent van de stemmen), gisteren de steun van de socialistische partij (tien pro cent), de sociaaldemocratische partij (3 procent) en de repu blikeinse partij (3 procent). De Christendemocraten (39 pro cent) hebben slechts de steun van de liberalen (1 procent). Het woord is thans aan de chris ten-democraten. Hun antwoord wordt evenwel niet voor het eind van de volgende week verwacht, nadat het bestuur van de partij heeft vergaderd. CARACAS - Venezuela viert feest, omdat de laatste dictator twintig jaar geleden het land is uitge vlucht. In een lange stoet auto's snelden kolonel Marcos Perez Jimenez, zijn familie en politieke vrienden in de vroege ochtend van de 23ste januari 1958 door de bergen naar het vliegveld van Ca racas en vlogen naar Miami. „De tiran is gevlucht", juichten de kranten de volgende dag, „Ven ezuela is bevrijd". Het land wordt sindsdien door gekozen presi denten geregeerd en de Venezo laanse dagbladen en tijdschriften wijden nu lange feestelijke be schouwingen aan „twintig jaar democratie." Dat lijkt voor Europeanen geen bij zonder lange tijd en de Venezo laanse democratie is misschien niet zo democratisch als Euro peanen gewend zijn. Vanuit La- tijns-Amerika bezien is Ven ezuela echter een paradijs van politieke rust en welvaart en de regering is vergeleken met die van Argentinië en Chili zeer fat soenlijk. Andere Latijns-ameri- kanen vinden Venezuela zelfs zo aantrekkelijk, dat zij er duizen den guldens voor over hebben om ondanks de immigratiebe perkingen toch aan een inreisvi sum te komen en in Caracas we melt het van de gevluchte Ar gentijnen Chilenen en Urugua- Twintig jaar democratie is in Lé- tijns-Amerika tegenwoordig een uitzondering. Sinds 1958 is in dit werelddeel het aantal militaire dictaturen alleen maar toegeno- men: Brazilië Bolivia, Uruguay, Chili en Argentinië. In de meeste andere Latijnsamerikaanse lan den zijn democratische verkie zingen ook een zeldzaamheid. Up het vasteland van Zuid-Amerika bestaan nu nog maar vier par lementaire democratieën: Co lombia, Guyana, Suriname en Venezuela. Tirannen Hoe democratisch is Venezuela? Om daar een eerlijk antwoord op te geven is het nodig om even de geschiedenisboeken open te slaan en te kijken wat Venezuela op dit gebied gewend was. De Venezolaanse vader des vader lands Simon Bolivar, de man die Venezuela en een groot deel van Latijns-Amerika van Spanje be vrijdde, zei in 1830 op zijn doodsbed: „Dit land is voorbe stemd om in handen te vallen van waanzinnige tirannen". Hij kreeg gelijk. Een van de ergste was wel Juan Vincente Gomez, een vee boer met 97 buitenechtelijke kinderen, die het land van 1908 tot 1935 op een grillige manier re geerde en zijn tegenstanders le vend aan vleeshaken liet ophan gen. De Franse Latijns-Amerika expert Marcel Niedergang noemt kolo nel Perez Jimenez, de laatste Venezolaanse dictator, „erger dan Gomez". „Gomez eiste van zijn medewerkers tenminste nog enige eerlijkheid, maar Perez Ji menez perfectioneerde de cor ruptie als regeringsvorm. Zijn vrienden kregen via niet-be- staande ondernemingen uit overheidsgeld enorme fortuinen toegespeeld. Drie leiders van verboden politieke organisaties werden in koelen bloede in de gevangenis vermoord. Con centratiekampen, deportaties, martelingen, alles was mogelijk, alleen het leger scheen immuun" Perez Jimenez heerste tien jaar, van 1948 tot januari 1958. De dictator verloor de steun van de zaken wereld en van een deel van het leger. Toen in de marine muiterij uitbrak weigerde de luchtmacht het presidentiële bevel om de oorlogsschepen te bombarderen. De luchtmacht sloot zich aan bij de muitende marine en Perez Ji menez verliet haastig het land. Door Jan van Wieringen Bij aankomst op het vliegveld van Miami verklaarde de kolonel te gen verslaggevers: „Maken jullie je over mij maar niet bezorgd: ik heb 200 miljoen gespaard." „Tweehonderd miljoen Boliva- res?" vroegen de journalisten. „Welnee, dollars, natuurlijk", zei Perez Jimenez. Hij woont nu in Spanje. Na een rumoerige interim-periode en een mislukte legercoup, wer den in december 1958 presi dentsverkiezingen gehouden en als winnaar eindigde niet de po pulaire admiraal Wolfgang Lar- razabal. de leider van de voorlo pige junta en de kandidaat van links, maar Romulo Betancourt van Accion Democratica (AD), de partij die in 1945 en 1946 enige tijd aan de macht was geweest. AD won opnieuw in 1963, maar in 1968 won de christen-democrati sche partij Copei. AD won op nieuw in 1973 en weer droeg de verliezende partij de macht aan- de Keus In Brazilië en Mexico worden ook verkiezingen gehouden, maar in Brazilië zijn slechts twee partijen toegestaan en de regeringspartij moet altijd winnen; bij de laatste presidentsverkiezingen in Mexico (1975) konden de Mexicanen weinig meer doen dan op de regeringskandidaat stemmen, want een andere was er gewoon niet. Venezuela is een van de weinige Latijns-Ameri kaanse landen met een meer-par- tijen systeem; zelfs de com munistische partij kan aan de komende verkiezingen van de cember 1978 meedoen. In Europa wordt een land democra tisch genoemd als er een schei ding van de machten bestaat: de wetgeving is in handen van een vrij gekozen parlement; de rech terlijke macht is onafhankelijk en de uitvoerende macht moet zich verantwoorden tegenover het parlement. In de ideale westerse democratie kan niemand zonder meer gearresteerd worden en verdachten krijgen er een eerlijk proces voor een onpartijdige rechtbank; de inwoners van zo'n land hebben vrijheid van me ningsuiting. In Latijns-Amerika wordt veel over deze democrati sche rechten gezegd en geschre ven. maar in weinig landen wor den zij ook toegepast. De Venezolaanse staatsvorm lijkt meer op die van de Verenigde Staten dan op die van Europese landen, maar de democratische spelregels zijn dezelfde en zij worden nageleefd. De Venezola- nen zijn er trots op dat in hun land de laatste twintig jaar niet zulke bloedige politieke moorden wor- Venezuela in 1958: vreugde na de vlucht van de laatste dictator, kolonel Marcos Perez JimenezDe democratie in Venezuela heeft nu al twintig jaar stand gehouden. En al is zij niet te vergelijken met de Westerse democ ratieën, de democratie in Venezuela dient als voorbeeld voor Latijns-Ame rika. den gepleegd zoals in Argentinië en Chili. Zelfs de geheime politie kan niet ongestraft zijn gang gaan in Venezuela. Toen agenten van deze dienst vorig jaar de linkse leider Jorge Rodngues tijdens een verhoor doodmartelden, moest de directeur van de ge heime politie zijn ontslag nemen en de agenten zijn tot elf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. In de rest van Latijns-Amerika gaan beulen meestal vrijuit. nog geen democrati- Vei sche modelsi mige Westeuropc ratieën valt ook wel het een en ander aan te merken. Arturo Hernandez Grisanti van de rege ringspartij Accion Democratica: „Ik geloof dat wij Venezolanen over het geheel genomen tevre den kunnen zijn over ons poli tieke systeem, al moeten wij de gebreken natuurlijk niet verge ten. De Venezolaanse democratie en de politieke partijen hebben de deugden en de gebreken van het Venezolaanse volk. Als wij ons vergelijken met de andere Latijnsamerikaanse landen, zien wij dat onze democratie echter en veelzijdiger is."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9