Geld voor meer werk nog steeds open vraag Geen acties in de zuivel lli'li'Hi'llli'l Nederland achter met anti-rook acties BUITENOM Sluiting van werven leidt tot protest overheden BINNENDOOR r>r> Waarschuwing voor arts die patiënte niet wilde bezoeken ZATERDAG 18 FEBRUARI 1978 DEN HAAG (SP) - "Nederland ligt ver achter bij andere landen in het maken van anti-rook-prog- ramma's. In Amerika geeft de overheid een gulden per roker uit aan anti-rook-acties. De Neder landse overheid moet dit ook doen. Dat zou neerkomen op een bedrag van 4'/2 miljoen gulden. Nu is dat maar ruim een half mil joen. Er mag geen tijd verloren meer gaan. Per dag overlijden er 40 Nederlanders aan de gevolgen van het roken. Dit stelt de stichting Volksgezond heid en Roken. Deze organisatie, die in 1974 door het Koningin Wilhclmina Fonds, het Nederlands Astma-centrum en de Nederlandse Hartstichting werd opgericht, heeft gisteren bekendgemaakt hoe ze de ko mende jaren het rookgedrag wil beïnvloeden. Dit jaar en volgend jaar zal de stich ting geleidelijk beginnen met en kele gerichte acties. Zo zullen de wereldkampioenschappen aan grijpen voetbalverenigingen en andere sportorganisaties te wijzen op de "vreemde samen hang" tussen sport en roken, al dus directeur Ponfoort. Aan de hand van de resultaten van deze acties zal in 1980 een vijfjarenp- rogramma worden opgesteld. De stichting mikt met haar acties niet alleen op rokers, maar ook op kinderen. "Uit alle peilingen blijkt dat de jeugd steeds vroeger voor de keuze van wel of niet ro ken wordt geplaatst", aldus de stichting. De stichting gaat verder betere me thoden ontwikkelen om met ro ken te stoppen, terwijl men een campagne voorbereidt om te voorkomen dat degenen die zijn gestopt met roken, weer voor de verleiding bezwijken. De stichting Volksgezondheid en Roken dringt er tenslotte bij de regering op aan haast te maken met de maatregelen die ex- staatssecretaris Hendriks in ja nuari 1977 "op korte termijn" in het zogenaamde rookmemoran- dum beloofde, namelijk meer rookvrije ruimten, waarschu wing op pakjes sigaretten en shag dat roken schadelijk is voor de gezondheid en een beperking van de tabak reclame. SER BLUFT VERDEELD DEN HAAG (SP) De Sociaal-Economische Raad blijft verdeeld over de vraag of het be drijfsleven een aparte subsidie moet krijgen voor investeringen naar gelang die voor meer mensen werk opleveren. Na urenlang vergaderen zagen gisteren werkgevers, werknemers en kroonleden geen kans om tot een eenstemmig advies te ko men aan minister Van Aardenne van Economi sche Zaken. Uitgangspunt voor het SER-over- leg was het probleem dot het be drijfsleven zelf onvoldoende re serves heeft voor het doen van investeringen om de hard- ROTTERDAM (SP) - De gemeen tebesturen van Rotterdam en Schiedam, het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland en het Openbaar Lichaam Rijn mond verzetten zich tegen de voorgenomen sluiting van de werf IHC-Gusto in Schiedam en de RDM-werf in Rotterdam- Zuid. Het protest van deze bundeling van lagere overheden is tot uiting ge bracht in een brief aan de be leidscommissie scheepsbouw. In de brief wordt er op gewezen dat beide werven grote kennis bezit ten op het gebied van de scheepsbouw. De Nederlandse scheepsbouw is in de toekomst sterk afhankelijk van deze kennis, zo staat in de brief, die is opgesteld door het Rotterdamse gemeentebestuur namens de anderen. De vier overheden vinden het on vermijdelijk dat een aanzienlijk aantal arbeidsplaatsen in de scheepsbouw in de Roticrdamse regio moet verdwijnen Zij menen echter dat deze inkrimping gelijk over alle werven moet worden verdeeld. "Het is niet juist dat alleen werk nemers van Gusto, RDM en Piet Smit het risico lopen werkloos te worden", schrijven Rotterdam, Schiedam, Zuid-Holland en het Openbaar Lichaam Rijnmond. De vier instanties vinden dat in de commissie scheepsbouw te weinig aandacht is geschonken aan de verschillen tussen RSV en IHC. nekkige werkloosheid te lijf te gaan. De Wet op de Investerings Reke ning (WIR) heeft twee hoofddoe len: het stimuleren van investe ringen en het sturen in een rich ting die maatschappelijk gezien de meest wenselijke is. Daarbij woidt uitgegaan van twee prin cipes: het doen van investeringen in het algemeen en het verlenen van extra-premies aan bedrijven die aan bepaalde eisen voldoen - zoals zuinig omspringen met energiegebruik, het kiezen van een vestigingsplaats in een streek met hoge werkloosheid en het aantal (extra) arbeidsplaatsen dat de investering oplevert. Dat laatste punt, het zogeheten ar beidsplaatsencriterium, was gis teren het grote struikelblok. De SER kwam niet tot een eens luidend advies over de toepas sing van het criterium en het Wetsontweip Investerings Re kening. Werkgeversvoorzitter Van Veen zei dot er "geen aanvaardbaar ar beidsplaatsencriterium" te ont werpen is. De werkgevers zijn te genstanders van bijzondere pre mies en subsidies, en vinden dat toeslagen doelmatig, objectief en rechtsz.Êker moeten zijn. Volgens de werkgevers zijn ze al leen aanvaardbaar als ze vooruit berekenbaar zijn. Zij willen een snelle studie over de mogelijk heden van een "innovatietoe slag" (voor het uitdenken en toe passen van nieuwe technieken en produktieprocessen). Ook zijn zij van oordeel dat de basispremies hoger moeten worden gesteld. De vakbeweging is wel een voor stander van een arbeidsplaat sentoeslag, maar wil een een voudiger opzet vanwege de tech nische problemen die aan de nu geschetste vorm kleven. Ook wil de vakbeweging dat de WlR-gel- den ter bevordering van de werk gelegenheid per regio worden ge stuurd. De werkgevers zijn er in principe niet op tegen, maar wil len niet dat de besluiten daartoe tot stand komen met het in schakelen van werknemersver tegenwoordigers. Ook op de vraag of er in bedrijven met minder dan honderd man personeel een volledige be voegde ondernemingsraad moet komen is geen eensluidend ant woord gekomen. LEEUWARDEN (ANP) - Het ijs is nog lang niet overal sterk en het is niet geschikt om lange tochten te maken. Dat is de conclusie van de drie Friezen, die gisteren in iets minder dan twaalf uur langs de Friese elf steden zijn geweest. Klaas Visser, Anne Tjerksira en Johannes Ozinga uit Sneek hebben de 200 kilometer lange tocht volbracht, maar ze moesten bij elke brug van het ijs (zie foto). Tussen Dokkum en Leeuwarden moest zelfs enkele kilometers per auto worden afgelegd. In Workum moesten de schaat sers via een stuk land "klu nen", zoals de Friezen dat noemen. Het kanaal lag nog helemaal open.Bij Harlingen zakte Klaas Visser door het ijs. De kwaliteit van het ijs is de drie schaatsers, die 's och tends om kwart over zes bij Leeuwarden vertrokken, toch meegevallen. Precies om tien over zes gisteravond, gingen ze op de "bonke". Het was toen al schemerig. Publiek was er niet bij. N-bom in kabinet aan de orde DEN HAAG (ANP) - De minis terraad heeft in zijn gisteren ge houden vergadering gesproken over de motie inzake de neutro nenbom, die de afgelopen week tijdens het defensiedebat in de Tweede Karner door PvdA-ka- merlid Stemerdink (oud-minister van defensie) werd ingediend. In deze motie wordt aan de regering gevraagd zich uit te spreken te gen de introductie van de N- bom in Nederland en Europa. Komende week, tijdens het Tweede-Kamerdebat over de Navo-zaken en het buitenlands beleid, zal de regering haar standpunt over de neutronen bom bekend maken. Dat zal waarschijnlijk donderdag zijn. UTRECHT (ANP) - De Raad van Beroep van de Maatschappij Ge neeskunst heelt een huisarts de maatregel van een waarschuwing opgelegd omdat-hij een patiente "telefonisch" heeft behandeld zonder bij haar te gaan kijken. De vrouw overleed enkele dagen la ter aan gasgangreen. Uit de in Medisch Contact gepu bliceerde uitspraak blijkt, dat de huisarts bij de patiente tijdens zijn eerste visite een ontsteking in de voet vaststelde, zonder daarbij een wond te vinden. Hij schreef sulfametazine en natte verbanden voor. met de medede ling dat die verbanden niet met taft of plastic mochten worden afgesloten. Ongeveer een week later belde de echtgenoot van de vrouw met de vraag of' de arts opnieuw wilde komen. De dokter volstond ech ter met de nogal gebrekkige in formatie die de man hem tijdens het telefoongesprek gaf en schreef penicillinecapsules voor. Enkele dagen later herhaalde de man het verzoek. De arts ging toen wel, maar door een misver stand kwam hij vooreen gesloten deur. Later op de dag bezocht hij de patiente alsnog. Ze was toen ernstig ziek en hij liet haar on- Baby gestikt NUENEN(ANP) - De 16-maanden oude Patrick de Brouwer uit Eindhoven is in de nacht van donderdag op vrijdag in Nuenen door verstikking om het leven gekomen. Het gezin de Brouwer was op familiebezoek in Nuenen. Het kind was in een tweeper soonsbed te slapen gelegd. ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming y w jnstallateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 03 00 middellijk opnemen. In het ziekenhuis amputeerde men haar rechterbeen, maar de vrouw overleed de volgende dag. Bij de behandeling in eerste instan tie voor de districtsraad voerde de echtgenoot aan, dat de ziekte wellicht een ander beloop zou hebben gehad als de arts wel had voldaan aan het tweede verzoek om te komen. De Raad van Beroep overwoog, dat de huisarts zich ter plaatse op de hoogte had moeten stellen en dat hij niet had mogen volstaan met het voorschrijven van een ander medicament op grond van de ge brekkige informatie van de echt genoot. Hij heeft hierdoor het vertrouwen in de geneeskundige stand ondermijnd, aldus de raad. Boetes voor overtreding vangstbeperking ALKMAAR(ANP) - De economi sche politierechter bij de recht bank in Alkmaar, mr. B. Posch, heeft gisteren 26 vissers veroor deeld tot geldboetes die varieer den van 500 tot 5000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, en heeft vijf vissers vrij gespro ken. De vissers, afkomstig uit Texel, Den Helderen Den Oever, stonden terecht omdat ze in 1976 de vangstbeperking voor tong en schol hadden overschreden. De officier van justitie, mr. W. A. B. van Sloterdijck, had in alle ge vallen dezelfde boetes geeist al leen niet met de helft voorwaar delijk. De vissers stonden terecht in groepen die waren samen gesteld al naar gelang het motor vermogen van hun schepen. Bij zijn uitspraak stelde de poli tierechter dat hij alle begrip had voor de problemen van de Ne derlandse vissers, maar dat hij toch de wet moest handhaven. de UV-lampen en de warmtezonnen hel ultra violet en infrarood U rium heelt aller che uitschake- J5 is biizonder van Toezeggingen aan melkhandelarcn over inkoopprijs DEN HAAG (ANP) - De in iedere provincie te houden demon stratieve vergaderingen tegen het stunten van melkprijzen, waar mee de Nederlandse Melk- handelarenorganisatie heeft ge dreigd, gaan niet door. De organi satie heeft namelijk van de coöp eratieve zowel als van de particu liere consumpticmelkindustrie toezeggingen gekregen voor wat betreft de inkoopprijs voor de ge specialiseerde melkdetailhandel. De vereniging van coöperatieve Melkinrichtingen raadde gister middag haar leden aan, in overleg met de melkhandelarenorganisa- tie een bevredigende regeling te maken daar waar kleine zelf standigen kortstondig in moei lijkheden dreigen te raken door forse prijverlagingen in enkele discountwinkels. De vereniging is er tegen, aan de melkhandelaren over de hele li nie tijdelijke extra-kortingen te geven, maar voorzitter Herweycr van de melkhandclarenorganisa- tie was met het nu gegeven $dvies geheel tevreden Eerder had de particuliere indu strie al laten welen, bereid te zijn tot lagere inkoopprijzen van de gespecialiseerde melkhandel, daar waar deze veel concurrentie ondervindt van hen die beneden de minimumprijs verkopen. In de kring van de coöperatieve melkinrichtingen, aldus drs. M.J. Barth van CMC-Melkunie, wil men bezien of er iets aan te doen valt als een melkhandelaar een bepaalde inkomensderving heeft als gevolg van door anderen ge hanteerde stuntprijzen. Men wil de melkhandelaar niet de dupe laten worden van de door een uit spraak van het Europees Ge rechtshof geschapen situatie. Van het verminderen van in koopprijzen voor de melk handelaar heeft de coöperatieve industrie echter afgezien, omdat dit zou betekenen dat die melk handelaar dan ook zelf aan het prijsstunten mee zou gaan doen. Bovendien zou hij na een week, als er een nieuwe minimum- prijsregeling verwacht wordt die de toets van het Europese hof kan doorstaan, toch weer naar zijn oude prijsniveau terugmoeten. Het stunten door discountzaken en dergelijke komt volgens drs. Barth zeer verspreid door het land voor. Vooral in het wekten en noorden van het land doen veel - maar niet alle - discountza ken het. In het oosten een hand vol. De particuliere consumptie melk fabrieken, georganiseerd in de VVZM, gaan niet zoals eerder gemeld, regionaal inkoopprijzen verlagen. Wel hebben ze de melkhandelaren toegezegd dat er in 'crepeergevallcn' in direct con tact tussen fabrikant en han delaar een oplossing zal worden gevonden. Er wordt maar op een betrekkelijk gering aantal plaatsen melk ver kocht voor 88 cent per liter (15 cent beneden de minimumprijs), aldus de VVZM. Zou men nu voor de melkhandelaren een al gemene regeling maken, dan zou een onduidelijke en ondoorzich tige situatie ontstaan, cn wrevel tussen melkhandelaren onder ling. Eten Wie reeds geruime tijd geleden zijn dienstplicht mocht ver vullen en gemengde herinne ringen heeft aan de krom getrokken loop van de Lee Enfield en het beknopte geestelijk leven van de be roepskorporaals der eerste klasse, zal verbaasd hebben gestaan bij lezing van een be richt eerder deze week. Staatssecretaris Van Lent van defensie wil in de Neder landse kazernes tot één be drijfsrestaurant komen. Niet langer de militaire denk-tank gescheiden van het ongelet terd voetvolk; allen geza menlijk onverdeeld aan de fourage. De tijden verande ren. In mijn tyd moest je halt en front in de gang maken, wanneer een puisterige tweede luitenant naderde; zelfs meen ik mij te herinne ren dat m het handboek van de soldaat stond dat men een automobiel dat toegerust was met een uithangbord met één tot vier sterren onverwijld met de hand aan de baret moest groeten, omdat zich op de zachte kussens een gene raal zou bevinden. Hoe dat automobiel dan teruggroette, ben ik vergeten, de tweeto- nige hoorn moest in die tijd nog worden uitgevonden. Eten is één van <^e intiemste handelingen die een mens kan verrichten. Met andere handelingen, die zelfs nog als intiemer gelden, heeft eten gemeen dat het voortbestaan van de soort in het geding is. Tafelmanieren zfjn ontwik keld om die elementaire han deling enigszins te maskeren. In feite echter is er niets an ders aan de hand dan dat er brandstof wordt aangevoerd, waarop de maag en de dar men weer even vooruit kun nen. Be eetsituatie maakt ook heel direct duidelijk dat niets menselijks zelfs de hoogstge- plaatsten in dit tranendal vreemd is. Het eigen toilet als symbool van hoge status is dan ook alleszins duidelijk. Het grauw heeft er geen don der mee te maken dat het ver blijf op de latrine fluctueert met de stemming van de dag. Met het eten is het nauwelijks anders gesteld. De kolonel is een slokop; de overste boert onsmakelijk en de kapitein spreidt zijn nimmer ver werkte infantiele trekjes ten toon door overmatig gebruik van de kleurenhagelslag aan de ontbijttafel. Het gaat nu nog allemaal onopgemerkt voorbij. Hoogstens valt het een nederige messbediende op dat de majoor altijd met rouwranden onderzijn nagels aan tafel zit. Lang zal dat niet meer duren. Slechts aan de bestellingen die er worden geplaatst zal men Orwells woord kunnen blijven toet sen, dat alle mensen gelijk zijnmaar sommigen gelijker. De kolonel aan de sprits is een twijfelgeval. Het zal zijn overwicht bij de troep, die hem gadeslaat, niet bevorde ren. De kolonel daarentegen aan de rondo, brengt recht streeks de gevechtskracht van het leger in het geding. Men moet er niet aan denken dat de Russen als psycholo gisch wapen nog eens grote hoeveelheden eierkoeken achter de linies droppen, om dat ze van spionnen uit de be drijfskantine de wetenschap hebben dat de generaal daar zo van houdt. Dat krijg je ervan, nu ook het gewone volk langzamerhand met vork en mes heeft leren eten. Drinken (1) Na het eten het drinken. Er dreigt een melkoorlog, waarbij de kleine slijtertjes en masse vermorzeld kunnen worden Dat is niet alleen voor die mensen zelf een weinig aanlokkelijk vooruitzicht, maar - op iets langer termen - misschien ook voor de con sument. Het mag ge noegzaam bekend worden verondersteld dat die kruide niers-giganten hun prijzen slag niet in de allereerste plaats uit altruïsme voeren. Als de kleintjes beslissend uit de markt zijn gedrukt en de reuzen onderling de melkplas beheren, gaat het er met die lage prijzen misschien toch wel een tikje anders uitzien. Van een moreel probleem te spreken, is natuurlijk niet reëel. Hoe vervelend dat ook iè in zijn consequenties voor dat slijtertje, feit is dat wij al len in groten getale de kar tonnen melk in de super markt inslaan. Achttien cent per karton: men doet niet on gestraft zijn gezin te kort. Bo vendien, wat heet solidariteit. Gaat de melkboer zijn jiyum nu bij de kleine drankslijter halen, omdat die ongeveer te gelijkertijd door de grote jon gens gemangeld wordt? Triest is het wel dat na de sle perspaarden en de draaior gels met handbediening, nu ook de melkslyters zoetje saan uit het stadsbeeld gaan verdwijnen. Men moge de volstrekt stuurloze gevaarten, een soort melkkartonnen op wielen als verkeersdeelnemer vervloeken, anderzijds fleurt een aanrijding op zijn tijd, met al die melk over het as falt, het leven van de stede ling danig op. Bovendien zal de kleptoma- nie bij matineuze borrelaars een andere weg moeten kie zen, als straks op de één of andere straathoek niet langer een hoog opgestapeld mo nument voor de nadorst to rent, volle, halfvolle en yogi- drink. Drinken (2) De schijnheiligheid overigens ten top bij alle verontwaardi ging over die burgemeester in Limburg die zwaar beschon ken de gemeenteraad voorzat. In wezen heeft iemand die la zarus achter het stuur van zijn auto gaat zitten, potentieel de mogelijkheid om heel wat meer schade aan te richten, dan deze eerste burger uit carnavalsland. Zo tovert men de democratie niet slechts een menselijk, maar ook nog een herkenbaar gezicht voor. De ene politicus heeft de voorkeur voor de bistro-tafel, de ander houdt het op de vieux. Die ongelukkige bur gemeester schijnt vele jaren tot volle tevredenheid zijn gemeente te hebben gediend, maar nooit werden zijn nieuwbouwplannen en zijn bezoeken aan vijftig jaar ge trouwde bejaarden landelijk nieuws. Pas de onmatigheid zorgde voor de roem. There is a wonderful world you can share... Jacht (1) Tweemaal de krant van gisteren en de regering. Eerst pagina 25. Onder de kop "Scherpe jacht op zwartwerkers" lezen we daar: "De regering is bezig met het opzetten van een lan delijk georganiseerd vangnet voor mensen die misbruik maken van de sociale voor zieningen. Zwartwerkers en andere overtreders zullen door samenwerking van di verse instanties feller nage jaagd worden dan tot nu toe het geval is geweest". En wat lezen we nu op bladzijde 21? De kop: "Geen klopjacht op mazen in belastingwetten". De tekst: "Minister Andries- sen van financiën en zijn staatssecretaris Nooteboom zijn niet van plan een massale speurtocht op gang te bren gen naar mazen in de belas tingwetgeving. We moeten oppassen niet te veel te mora liseren". Dat lijkt op meten met twee maten. Maar schijn bedriegt. Ieder kabinet kiest zich zijn eigen maat. Zo ook het kabinet-Van Agt Trek bladzij 21 van bladzij 24 af en het resultaat is dit stukje. Misschien roept Frans An- driessen nou opnieuw uit dat ik te veel aan het moraliseren ben. Jacht (2) Overigens is op dat eer biedwaardig driemanschap dat de rituele dans rond de kapitaal^ompolis moet on derzoekt de terminologie van "klopjacht" en "vangnet" on getwijfeld niet van toepas sing. Volgens door de ge schiedenis geijkte cn herijkte Nederlandse tradities kon men nauwelijks iets anders verwachten dan zo'n driehoek van het fatsoen en het geweten. Komt daar nou straks iets uit? Je zou denken van wel. Alleen waar schijnlijk niet wat velen den ken en miscchien hopen. Ik heb zo'n misschien dat vooral Harry van Wijnen van het Pa rool en de belastingin specteurs enigszins gehavend uit de strijd zullen komen. Het gaat er bij mij niet in dat over de veertig parlementai- riërs en ex-ministeriabelen gewoon zouden staan jokken, als de kans van ontdekking zo groot is als in het onderhavige geval. Wanneer je in deze 'touchv' affaire neen zegt, terwijl het ja blijkt te zy n, te ken je je eigen politieke doodvonnis. De commis- sie-Hofstra daarenboven kan je - zo dat verzocht wordt - niet het openen van het eigen belastingdossier weigeren zonder een belangrijke ver denking op je te laden. Wie echt boter op het eigen hoofd vermoedde, zou heus wel di rect na het publiek worden van de zaak een apologie de wereld in hebben gezonden, al dan niet evangelisch geïnspireerd. Dat is niet ge beurd en daarom vraag ik me af. of Van Wijnen en de in specteurs de small talk van de politiek toch niet even naar het hoofd gestegen is. Studentenstop In het seizoen 1979/80 komt er, naar het zich laat aanzien, zelfs een studentenstop aan de rechtenfaculteit De Groonoordhal wordt zeker te klein. Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7