van een onderhandelaar fi 'l: - :f:S tl ,Dit boek móest gewoon' ..Afspraken met CDA zijnschet en in netje..." „Dries is een ander mens geworden.." ZATERDAG 18 FEBRUARI 1978 LEIDEN - "Dit boek moest gewoon. Ik heb het geschre ven in een niet te stuiten aandrift. Noem het maar een daad van zelfbehoud of van zelfvernietiging". Op deze wijze introdu ceerde Ed van Thijn, on derhandelaar voor de Partij van de Arbeid tijdens het vorig jaar mislukte forma tie-overleg met het CDA en D'66 zijn "Dagboek van een onderhandelaar". In dit bijna 300 bladzijden tellende Dagboek zet Van Thijn de gebeurtenissen rond de vijfeneenhalve maand durende mislukte formatie-poging nog eens op een rij. En dat doet hij op een boeiende wijze. "Aanbod" Volkomen nieuwe feiten worden overigens niet aan gedragen of het zou het ui terst merkwaardige "aan bod" van CDA-leider Van Agt moeten zijn die zichzelf begin oktober „het poli tieke bos in wilde sturen". Dries (Van Agt) speelt ui teraard een hoofdrol in het boek van Van Thijn die met grote openhartigheid schrijft over de vele ge sprekken tussen hem, Dries, Jan (Terlouw) en de diverse formateurs en infor mateurs. Gesprekken waaruit duide lijk blijkt dat er vanaf het begin van de formatie bij de onderhandelingspartners een flinke dosis wantrou wen en geleidelijk ook een toenemende irritatie jegens elkaar bestond. De uiteindelijk voor de PvdA slecht afgelopen for matie heeft Van Thijn niet verleid tot het schrijven van een rancuneus boek vol scheldwoorden. Van Thijn: "Ik heb een poging willen doen om het menselijke as pect van het formatie-ge beuren over het voetlicht te krijgen. Ik heb geen teleur stellingen van me af willen schrijven omdat de politiek door de lange informatie in discrediet was geraakt en ik anderen nog eens een over zichtelijke inzage in de in formatie-gebeurtenissen wilde geven. Dat vond ik ook mijn plicht in het kader van de openbaarheid die in die informatie-periode ge bruikelijk is geweest." Tweede druk Voordat het Dagboek van een onderhandelaar werd uitgegeven bestond er al een grote belangstelling voor dit toch wel vrij unieke boekwerk. Uitge verij Van Gennep uit Am sterdam heeft dan ook op de eerste druk van 16.000 exemplaren vrij snel een tweede druk van 7.000 exemplaren laten volgen. Begrijpelijk, want wie geïnteresseerd is in de Ne derlandse politiek mag dit Dagboek toch eigenlijk niet missen. LEIDEN - Als de Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid de dag na de verkiezingen op 25 mei (1977) bijeen komt dan heerst er uiter aard een jubelstemming. Ed van Thijn be schrijft in zijn Dagboek van een onderhandelaar de uitgelatenheid die er in de fractiekamer heerst over de ongedachte winst van tien zetels. Onvoorstelbaarwat een men sen. En zoveel nieuwe gezich ten. Onder hen bevindt zich nog een aantal lotelingen, maar ook als het lot hen niet gunstig gezind is horen ze erbij. We gaan immers rege ren? Vroeg of laat zullen de kandidaat-bewindsliedenen ook daar wemelt het vanhun Kamerzetel weer beschikbaar stellen. Het huis is te klein. In allerijl worden er stoelen aangesleept om een tweede rij te formeren Joop den Uyl wordt met ge juich ontvangen" Den Uyl en Van Thijn willen toch duidelijke program-afspraken maar Van laat weten dat het CDA eerst hom of kuit wil over de ge talsverhoudingen. Zij eisen 7-7-1. "De deur wordt vergrendeld. jjpF Het is 7-7-1 of het wordt niks. Aan Joop de beslissing of hij dit i wil i Door Bert Paauw De aanwezigen moeten zich uit spreken over de vraag: een for mateur of een informateur. Voor de meesten is er geen twijfel mo gelijk: Den Uyl formateur. Van Thijn geeft op dat moment blijk van aarzelingen. "De eerste is welhaast iot mis lukken gedoemd. Daar mogen we Joop niet aan blootstellen Bovendien een informateur komt er dan toch, maar dan hebben we wel een paar we ken verloren. Maar de meesten willen er niet van horen. De eersteling mis lukken? Dat is verleden tijd Nog nooit heeft iemand zo'n grootse overwinning behaald Den Uyl laten mislukken? Dat kan niemand zich veroorlo ven" Op dezelfde dag is de stemming in de fractiekamer tfan het CDA be duidend minder vrolijk dan bij de PvdA. De strijd om de macht is in volle gang. Frans Andriessen wordt na Van Agt tot tweede frac tievoorzitter gekozen maar daar neemt Wim Aantjes geen genoe gen mee. Van Thijn daarover Natuurlijk kan ik een gevoel van leedvermaak niet onder drukken als ik van de CDA- perikelen hoor, maar toch overheerst een gevoel van be zorgdheid. Verdeeldheid lijkt leuk, maar leidt onvermij delijk tot een verharding van de houding ten opzichte van 07 is. Een concurrentiestrijd binnen het CDA heeft al snel tot inzet: wie stelt zich het hardste op tegenover de socialisten? De man met de hardste kop wordt dgn de beste bink. Zo simpel ligt dat. Ik maak mij geen il lusies over onze vrienden. Het wordt een zware formatie" Moeizaam De formatie komt overigens moei zaam op gang want de tot for mateur benoemde Den Uyl en Dries Van Agt moeten voorals nog hun aandacht vooral richten op de Molukse treinkaping. Van Thijn krijgt in die dagen een kort en krachtig advies van zijn par tijgenoot Burger die het eerste kabinet-Den Uyl in elkaar zette. Spijkerharde program-afspraken hoeven van hem niet. "Afspraken met de confessio nelen, dat zijn scheten in een Joop neemt dat risico en de prog ram-besprekingen, allereerst over de vier hervormings-voor- stellen, barsten los. Van Thijn be schrijft die besprekingen nogal uitgebreid in zijn boek. Prog noses- van het Centraal Plan bureau (CPB) spelen bij die be sprekingen een rol. Vermakelijk is de ergernis die Van Thijn in zijn dagboek toont over de sterk wis selende prognoses van het CPB 'Deze keer be kt het CPB ze wel erg bruin. In plaats van de voorziene 150.000 werklozen in 1980 moet nu gerekend worden met 275.000 in 1981. Het CPB heeft zich een nieuw model aangemeten, heeft daarbij nieuwe uitgangspun ten geïntroduceerd en boven dien nieuwe beleidsvarianten toegepast. Op slag stort de economie in elkaar. Terwijl de politici op verkiezingspad zijn, leest een prognosticus een boek en prompt is de we reld veranderd" Ergernis Ergernis is er ook bij de besprekin gen over het eerste hervor mingsvoorstel, de grondpolitiek, waarover het eerste kabinet-Den Uyl struikelde. Maandag 27 juni begint het gesprek, een week la ter zijn de onderhandelaars er nog niet uit. "Om half negen worden de frac tievoorzitters op het Catshuis verwacht. De knopen over de grondpolitiek moeten worden doorgehakt. We arriveren rond het afgesproken tijdstip in de inmiddels traditioneel geworden volgorde en zetten ons in de al even traditionele schikking rondom de minis terstafel. De argumenten over en weer herhalen zich tot in den treure. Er vallen stiltes. Het wordt later en later. Joop dringt aan. Dries denkt na. Ik laat mijn bezwaren stuk voorstuk vallen. Jan doet tussenvoorstellen. Joop zet niet door, bang als hij is dat bij Dries de stoppen door slaan. Viereneenhalf jaar er varing zijn hem niet in de kouwe kleren gaan zitten. Maa r ook bij Dries staat alles op scherp. Op grond van zijn er varing lijkt hij vastbesloten zich niet plat te laten praten. Hoe laat het ook wordt. Joop boven de tafel is een ander metis dan Joop eronder. Ik kan dat vanuit mijn positie haarscherp waarnemen. Bo ven de tafel geduldig, vriendelijkgeen moment ge haast. Onder de tafel gebalde vuisten, samengeknepen voe ten, één en al driftig onge- didd. Dries gaat bellenHet is al ver in de kleine uurtjes. De achter geblevenen proberen te raden wie er uit zijn slaap wordt ge haald'. Andriessen? Aantjes? Dries komt terug. "Die slaapdronken telefoontjes brengen me niet verder. Mak kers, ik gok het er maar op". Bovenstaand fragment uit Van Thijns boek is illustratief voor de wijze waarop veel van de forma- tie-gesprekken verlopen. Tot de zaak half juli, het tijdstip dat Den Uyl zich had gesteld ter afron ding van zijn tweede kabinet, spaak loopt op dre Vermogens Aanwas Deling. Informateur Al- beda brengt de partijen binnen twee weken toch weer op een gemeenschappelijke noemer. Abortus Den Uyl wordt opnieuw formateur en de program-besprekingen gaan weer verder, zij het op de zelfde moeizame wijze als tevo ren. Het volgende breekpunt, eind augustus, vormt de abor tus-kwestie. Het verslag van de PvdA-fractievergadering, op dinsdag 23 augustus (nog voor de breuk) maakt duidelijk hoe moeilijk het is voor een onder handelaar om zijn compromissen te verkopen aan zijn fractie. "Ik ben erg gespannen als ik de fractievergadering open. Er staat veel meer op het spel. Joop mag niet wéér misluk ken. Er valt weinig meer aan de voorstellen te sleutelen. Maar ik heb ook geen zin in een verdeelde fractie. Nooit, maar nu zeker niet. Ik pas er voor om bij het abortus vraagstuk een minderheid te zien ontstaan die principiëler zegt te zijn dan ik. zelf. Ik zal net zo lang knokken tot ik het laatste fractielid over de streep heb. Het lijkt een onmogelijke op gave te worden. De eerste spreker is al mordicus tegen. 'De weg via hel kabinet zet de deur open voor gemar chandeer' .vindt hij.Wezijn te ver van huis geraakt. De ene spreker na de ander sluit zich daarbij aan. Men spreekt van Emmenthaler kaas: het barst van de gaten. Zo'n drie uur lang zit ik te rijden op mijn stoel. Unani miteit? Ik mag blij zijn als het nog een krappe meerderheid wordt". Uit het boek blijkt overduidelijk dat Van Thijn ook nog-stevig op de vingers wordt gekeken door zijn partijbestuur en tevens de reacties van partijraad en par tijcongres in de gaten moet hou den. Aan het abortus-akkoord dat in formateur Veringa voorstelt mag Van Thijn in elk geval van zijn fractie z'n fiat geven. Dan ver schijnt ook Den Uyl weer in het formatie-beeld, zij het ditmaal als informateur naast Veringa. De programma-besprekingen wor den afgerond waarna de aan dacht zich op de verdeling van de posten richt. Op vrijdag 30 sep tember vallen daar, blijkens het dagboek van Van Thijn, belang rijke woorden over. "Joop zegt de indruk te hebben gekregen dat Justitie toch wel een erg belangrijke rol gaat spelen. "Wat vindt Dries van 8-7-1 met Justitie bij het CDA? Dries, na een korte stilte: "Dat is aanvaardbaar als wij ook de minister-presi dent krijgen'. Ik breng toch kiezingsuitslag in het geding. Als de PvdA de uitslag niet cijfermatig gegund 'wordt, dan zullen wij toch in kwali teit gecompenseerd moeten worden. Bij 8-7-1 hebben wij verder geen noten meer op onze zang Maar als het per sé 7-7-2 moet worden dan kunnen wij te recht hoge eisen stellen. Eén van die eisen is Justitie. Ik wil openhartig zijn en niet langer om de hete brei draaien. In dat geval wegen voor ons ook de personen zwaar. Jullie mogen niet van ons verwachten dat we dan akkoord gaan met én de oppo sitieleider (Kruisinga), en de man die het akkoord op hoofdpunten heeft afgewezen Andriessen) én de man die op Justitie het eerste kabinet-Den Uyl ten val heeft gebracht (Van Agt). Sorry Dries, maar ik kan beter zeggen hoe ik er tegenaan kijk'. Dries toont veel begrip. Hij begrijpt maar al te goed dat de PvdA aan- hikt tegen 'die snaak met wie we al zoveel gedonder hebben gehad'.Hij wil in geen geval dat de formatie afspringt op zijn per- Opmerkelijk Op maandag 3 oktober volgt het al eerder vermelde aanbod van Van Agt uit de politiek te stappen. Een aanbod dat niet alleen ver warring, maar ook opluchting bij sommigen en weer woede bij an deren teweegbrengt. Het opmer kelijke aanbod van Van Agt heeft plaats na een langdurig gesprek met Den Uyl. "Ik heb in lange tijd niet zo'n goed gesprek gehad met Dries'fluistert Joop mij toe. De vergadering wordt niet hervat. Joop wil eerst gele genheid hebben om met Ge rard (Veringa) te praten. Ik stel voor dat Dries, Jan en ik samen gaan eten. Dries is me teen in. We verlaten de Raad van State. Gerard laat ons uit. Als ik nog even met hem nabab- bel keert Dries op zijn schre den terug. Gerard, zegt hij. "Ik moetje iets zeggen". Ik wil me verwijderen. "Nee Ed", zegt hij, "jij mag het gerust ook horen". Ik blijf staan, benieuwd. "Ik heb Joop zojuist meegedeeld dat ik niet beschikbaar ben voor zijn kabinet. Niet voor Justi tie en niet voor Binnenlandse zaken. Ik word ook geen frac tievoorzitter. Ik ga het poli tieke bos in. Dat lijkt mij voor iedereen het beste". Ik weet niet wat ik hoor en zeker niet wat ik moet zeggen. 'Is dat echt zo', vraag ik. 'Ja'.zegt Dries. "Maa r waarom word je dan geen fractievoorzitter?' vraag ik. "Daar deug ik met voor. Trouwens ik deug niet voor dc politiek'. Thijn met informateur Gerard Veringa. Een moment uit de slepende kabi- Ik heb wel duizend vragen, maar ik wil eerst even op adem komen. Dit had ik niet verwacht. "Ik zie je om 7 uur in het restaurant", zeg ik en loop de trap af. Ik ben erg op gewonden". Cven verder in het boek als er weer druk wordt onderhandeld komt het gesprek opnieuw op de be slissing van Van Agt. Dries vindt de 8-7-1 hoe dan ook onverdedigbaar. Hij zal de 7-7-2 voorleggen met de me dedeling dat hij dan vertrok ken is. Ik weet natuurlijk niet hoe mijn fractie hierop reageert', zegt hij. Ik kijk ver baasd op. ''Ik wel',zeg ik.'Alsjehetaan de fractie overlaat dan is die fractie geen knip voor de neus waard als ze je laat gaan. Ik dacht dat het een persoonlijke beslissing was.Maar als het zo ligt kunnen we er wel vanuit gaan dat je morgen weer kandidaat bent Dries spreekt dat tegen: "Het is geen manoeuvre. Het is een persoonlijke beslissing die mij heel moeilijk valt". We spreken nog over de verde ling van de staatssecretaris sen. Maar niemand is er nog echt met de gedachten bij Iedereen is onder de indruk van de persoonlijke drama tiek die deze vergadering be heerst Veringa laat de hamer vallen We kunnen moeilijk wegko men. We blijven nog wat han gen, de jassen al aan. Dries is somber. "Ik heb het goed be grepen", zegt hij, "bij 8-7-1 krijg ik een entreekaartje, bij 7-7-2 niet"? Ik protesteer fel Hoe heb ik het nou? Wat is dat lion voor een verwijt? "Ik dacht dat je een persoonlijke beslissing hebt genomen. Als het anders ligt moet je het nu zeggen". Dries kijkt mij verwonderd aan.- "Was er bitterheid in mijn stem? Dat is met de be doeling. Het is goed datje mij daarop wijst. Nee. het is een persoonlijke beslissing". "Waarom zegje met gewoon dat je niet beschikbaar bent voor het kabiiiet, ongeacht de for mule", vraagt Gerard. "Nee laat maar zo", zegt Dries. We gaan uiteen. Joop komt mij 7iog even achterna. "Ik ben er niet gerust op", zegt hij. "Ik heb het gevoel dat we een fout gemaakt hebben" Afloop De afloop is bekend. Van Agt kwam terug. De informateurs Verdam en Vrolijk volgden Veringa en Den Uyl op. Van Thijn slaagde er niet in een akkoord over de ze tel-verdeling aan de partijraad van de PvdA te verkopen terwijl Den Uyl ook zijn derde for matieopdracht moest teruggeven omdat er onoverkomenlijke pro blemen rezen over de personele bezetting van zijn kabinet. Vervolgens gaf informateur Van der Grinten de PvdA nog even tjes de illusie dut er nieuwe mo gelijkheden op heling van de breuk met het CDA zouden zijn maar op 11 november was de rol van de PvdA in het formatiege- beuren definitief uitgespeeld. Bitter In tegenstelling tot de rest van het boek is Van Thijn in zijn nawoord tamelijk bitter van toon. Hij schrijft onder meer. "Dries is een ayider mens ge worden. Ik vind hem nu ook minder aardig. Sterker nog: ik ben geschokt. Een man ee/i dacht ik in oktober. Op twee mannen en geen woord had ik niet gerekend" De CDA top (vl.n. r. AndriessenKruisinga, Van Agt, Aantjes) na het akkoord over de zetelverde ling. Een akkoord met de VVD

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19